De Engelandvaarders worden toch herdrukt? Zeeuwse boekenweek laat vele gezichten zien Henk van Os Uitdagende test voor oplettende lezertjes Magazine wijst de weg et is in de mode te klagen over een schrijnend gebrek aan kennis van de Nederland se geschiedenis. Henk van Os doet daar in zijn Boekenweek essay Moederlandse Geschie denis niet aan mee en moti veert bevlogen waarom hij dat niet nodig vindt: „Ik heb net het Boekenweekmagazi ne gelezen en was verbluft over het rijke aanbod over ons verleden. Ik ontdekte een nieuw jaartallenboek en zag dat Norels Engelandvaarders wordt herdrukt. Dat soort boeken waren mijn ingang tot de geschiedenis, als jonge tje verslond ik ze. Dat is toch fantastisch?" Anekdotes over hoe 'men' te genwoordig de weg kwijt is in de chronologie, ook Van Os kent ze uiteraard. In zijn essay noemt hij studenten die dachten dat de Verlichting de Reforma tie heeft voortgebracht en dat Napoleon in 1600 bij Nieuw- poort werd verslagen. „Die had den zó'n slechte vooropleiding dat ik ze eigenlijk geen universi taire kunstgeschiedenis kon do ceren. Maar daar staat tegen over dat ik nog steeds studenten heb die juist waanzinnig veel be heersen en bovendien heel snel iets weten op te zoeken." Van Os (1938) voelt zich ook gesterkt door wat veel deelnemers aan de Grote Geschiedenis Quiz aan feiten bleken te kennen. Bijvoor beeld dat niet alleen Pim For- tuyn een pamflet met de titel 'Aan het Volk van Nederland' schreef, maar ook patriottenlei- der Joan Derk van der Capellen toen hij in 1781 opriep tot een opstand tegen de stadhouder. Van Os bekent: „Daarvan had ik zelf geen idee. Ik heb de nei ging alleen te onthouden wat ik nodig heb en kan diep onder de indruk raken van de onbaat zuchtigheid van 'oeverloze' fei tenkennis." Toen de CPNB hem vroeg het Boekenweekessay te schrijven, hield hij eerst 'verbluft' de boot af. „Ik schreef al regelmatig es says voor De Groene Amster dammer, maar dat zijn meestal lezingen die ik bewerk tot onge veer de helft van wat ik nu moest leveren. Ik aarzelde: zou ik dat wel kunnën, een essay van 15.000 woorden? De Boeken week bleek bovendien over va derlandse geschiedenis te gaan. Dat moet ik niet willen, dacht ik, dan gaan er tientallen vóór mij." Kathedraal De (kunst)historische passie van Beeldenstorm-presentator Van Os, tegenwoordig 'universiteits hoogleraar' Kunst en Samenle ving aan de Universiteit van Am sterdam, lag dertig jaar lang bui ten onze grenzen. Zijn fascina tie voor Italiaanse kunst en cul tuur begon in 1958, toen hij als student in een bus naar Siena hobbelde ter voorbereiding van een referaat over de 15de eeuw- se schilder Sassetta. Na elf jaar promoveerde hij op iconologi sche problemen in de Sienese schilderkunst tussen 1300 en 1450. Zijn benoeming tot directeur van het Rijksmuseum in 1989 markeerde de geleidelijke om slag in zijn denken van 'vader landse' naar 'moederlandse' ge schiedenis, van feitenkennis 'op afstand' naar voelen, zich eigen maken, 'thuis komen': „Er is bij mij iets essentieels gebeurd toen ik na mijn onderdompeling in de geschiedenis van Siena weer terug kwam bij de Nederlandse geschiedenis. Daar wilde ik over vertellen, maar dan moest ik het wel nogal persoonlijk houden. Tijdens het schrijven was mijn belangrijkste zorg dat het niet zó persoonlijk werd dat de alge mene dimensie helemaal zou ver dwijnen." De student Van Os die in 1958 aan de voet van de kerk van de San Domenico in Siena de hevig ste historische sensatie voelde die hij ooit had gekend, schrijft over die ervaring 'als de dag van gisteren'. Als kleine jongen las zijn vader hem op kerstavond 'De Kathedraal' van Aart van der Leeuw voor. Dat verhaal gaat over middeleeuwse bou wers, 'povere zondaars', die ge zamenlijk werken 'aan vensters die stralen als het oog van God', aan een 'ten hemel stijgend wonder' dat 'bij allen een vonk uit de ziel heeft geslagen'. Zo wordt, aldus Van der Leeuw, 'de kathedraal opgetrokken door een broederschap van heiligen'. Tijdens het gesprek zegt Van Os: „Geluksmomenten van histo rische sensaties zijn altijd een malig, niet hedonistisch en hoogst individueel. Je begrijpt ineens wat je altijd had willen begrijpen, of krijgt een houvast dat je altijd had willen hebben, ook als je niet wist wat het was. Ik ben opgevoed met het idee van een samenhang in het leven onder het geloof en daar horen beelden bij, daar hoort de bouw van zo'n kathedraal bij die bo ven de stad uitrijst. En zie, hij bestaat! Voor mij omvat de his torische sensatie ook altijd een esthetisch element; denk aan Siena, maar die ervaring had ik later ook in Dordrecht en Wil lemstad." Politici Kan een museum toch iets 'mee delen' over zo'n individueel ge luksmoment van historische sen satie? Volgens Van Os krijgt het Rijksmuseum met zijn 'gemeng de collectie' kunst én geschiede nis de komende jaren 'de fantas tische kans' te bewijzen dat dit inderdaad mogelijk is: „Je kunt een historische sensatie niet de len, maar je kunt hem wél facili- teren en ook verknollen. Hoe veel geschiedenis moet erin, of hoeveel schilderijen of kunstnij verheid? Ik zou graag wat meer aandacht willen voor de mensen die bezig zijn met de herinrich ting, want dat is ongelooflijk be langrijk voor ze." Is het niet makkelijker in plaats daarvan een Nationaal Museum voor Geschiedenis op te richten, zoals de afgelopen tijd onder meer is bepleit door SP-fractie- leider Jan Marijnissen? Van Os vindt dat een heilloze gedachte: „Ik was heel erg geschokt dat mensen het Rijksmuseum zelfs niet noemden in deze discussie. Maak toch gebruik van de mu sea en oudheidkamers in het land die er al zijn, in plaats van het zoveelste museum te willen. Voor politici als Marijnissen („Overigens vind ik dat een fan tastische politicus hoor") ziet Van Os een veel belangrijker taak weggelegd. Laten ze ervoor zorgen dat geschiedenisonder wijs weer 'veel meer wordt ge richt op het bijbrengen van ele mentaire historische overzich ten dan doorgaans het geval is'. Van Os. „Kijkervaringen, histo rische sensaties, het is alles goed en wel, maar eerst moet de les geleerd worden." Frangoise Ledeboer Henk van Os: Moederlandse geschie denis - Boekenweekessay (Slichting CPNB), 63 pag., 2,50 euro. Verkrijg baar vanaf 9 maart. Zie verder: ivww.boekenweek.nl. Henk van Os geeft vrijdag 11 maart een lezing in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg (20 uur). Er komt tijdens de Boeken week van 9 tot en met 19 maart zo'n stortvloed aan boe ken over de vaderlandse geschie denis uit, dat het menig lezer zal gaan duizelen als hij of zij in de boekwinkels het enorme aanbod ziet. Wie eerst eens in alle rust wil bekijken wat er voor nieuws of als langverwachte herdruk verschijnt, doet er goed aan het Boekenweekmagazine 2005 voor de adviesprijs van 1 euro aan te schaffen. Daarmee is thuis op de bank alvast een eer ste schifting te maken. Boven dien bevat het blad tal van leu ke extraatjes. Zo vertellen acht zeer uiteenlo pende schrijvers over hun favo riete geschiedenisboek. Abdelkader Benali bekent dat hij als kind gefascineerd was door Napoleon. Wat heet: 'Ik wilde Napoleon zijn!' De Neder landse geschiedenis leerde hij kennen door de boekenreeks 'Van nul tot nu', die hij via een ingenieus spaarsysteem in de kinderboekhandel kon aanschaf fen. „Geschiedenis in plaatjes, net als Asterix: niets leent zich beter voor die opeenvolging van conflicten, beschavingen en soms lachtwekkende figuren", aldus de auteur. Keerpunt Voor Simone van der Vlugt bete kende Kruistocht in spijker broek van Thea Beekman een keerpunt. „Ik dacht dat geschie denis stoffig was, dat het over jaartallen ging, maar het bleek over echte mensen te gaan." Adriaan van Dis koestert Vader land in de verte van Annie Ro mein Verschoor, een geromanti seerde biografie van Hugo de Groot. Toen hij daarin last; De Groot als 6-jarig ventje' versjes in het Latijn schreef,! greep Van Dis dat hij op si beter zijn best moest doen- „A nie Romein-Verschoor gaf een duw naar de literatuur." Spiegel Elders vertelt auteur Maan Asscher over 'zeven dingen spiegel van onze geschieden! Daaronder ook het Kalasj: kov-tapijt, dat onder zijn k reau ligt, een handgemaakt pijt dat behalve de kaart vanf ghanistan en afbeeldingen n tanks en handgraten ooke enorm Kalasjnikov-gewr toont. „Zo houd ik het besef: vend", aldus Asscher, „datr huiselijke vrede zoniet eemi sie, dan toch een zorgvuldig koesteren luxe is." Het Boekenweekmagazine ga daarnaast een spoedcin 'doe-het-zelf- geschiedenis'of wel hoe doe je een stamboom." derzoek van je familie, verteil: het kort nog even hoe de (t stand tegen de Spanjaardeno: al weer verliep, hoe zeeheld: en zeeschuimers in de zevend de eeuw de status van sport-" muziekidolen van nu hadden,; dat Suriname ook wel degel; tót de vaderlandse geschieden behoort. Tenslotte vermeldt het naast: le informatie over boeken vo volwassenen, een lange lijstn- kinderboeken die aan onze hut rie zijn gewijd. In de overvlo aan titels is het Boekenweel® gazine een steun en toeveria voor de lezer die specifiek K dit of dat boek over dit of fi tijdperk of onderwerp zoé GPD zaterdag 5 maart 2005 Eén aanwijzing gaf hijzelf ca deau, toen hij het eerste exemplaar van de inmiddels tot traditie verheven Boekenweek test in ontvangst nam. Tekenaar Joost Swarte, die dit jaar de test van illustraties voorzag, 'zei dat hij in één van zijn tekeningen als het ware 'Slager Hyacinth die vleeswaren snijdt' had afge beeld. En ja hoor: één van zijn tekeningen is een regelrecht 'ci taat' van Rembrandts Anatomi sche les onder leiding van profes sor Txdp. Maar bij welk van de elf boekfragmenten over de va derlandse geschiedenis hoort de ze tekening? Natuurlijk, Rem brandt, dat was de Gouden Eeuw, maar daar schreef zowel Nelleke Noordervliet Neder land in de Gouden Eeuio) over als Simon Schrama (Overvloed en onbehagen). Wat is het juiste antwoord? Dat wordt lezen en vergelijken en dat is precies de opgave voor de deelnemers aan de Boekenweek test, die hem tijdens de Boeken week van 9 tot en met 19 maart gratis bij één van de ruim dui zend deelnemende bibliotheken in Nederland kunnen verkrij gen. De Boekenweektest is net als in voorgaande jaren weer een waar kleinood geworden. Bij de elf fragmenten uit uiteenlopende boeken als Geivassen vlees van Thomas Rosenboom, Hoe God verdween uit Jorwerd van Geert Mak, De verweesde samenle ving van Pim Fortuyn en Een zaam maar niet alleen van Wil- helmina moeten de passende il lustraties van Swarte worden 5 zocht. De winnaars maken fc: op een complete set van dei boeken die in de Boekenweb test worden geciteerd of opfj van de twintig Boekenbom ter waarde van 20 euro. Joost Swarte (Heemstede 19;; die geldt als een van de gron leggers van de undergroui strip in ons land, maakte elf fa telijke tekeningen in zwart,; en lichtblauw. Iemand led- een klap op zijn bek, er wok mensen met om de nek gebj den gewichten in het water gooid en het Vrijheidsbei houdt een gloeilamp in de he: Wie de tekeningen aan de at terkant tegen het licht hoe; krijgt van Swarte een bo: dan verspringen de kleuren: eens. GPD Henk van Os: „Geluksmomenten van historische sensaties zijn altijd eenmalig." foto Phil Nijhuis/GPD van de laae landen spiegel van de lege lam boekenweek over onze geschiedenis De Boekenweek is aanleiding voor een groot aantal activiteiten in Zeeland. Zo komen onder anderen Carolijn Visser, Jan Siebelink, Sandra Roelofs, Henk van Os, Marjan Berk, Arjan Erkel en Nelleke Noordervliet naar de provincie. Een chrono logisch overzicht. Bij De Drukkerij in Middelburg wordt woensdag 9 maart om 16.00 uur het eerste exemplaar van Kees Slagers boek De Zeeuwse geschiedenis in meer dan 100 ver halen overhandigd aan Commissaris van de Koningin Wim van Gelder. Om 17.00 en 19.30 uur speelt orkest 't Uitnemend Kabi net zeventiende-eeuwse muziek in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Judith Koelemeijer is 's avonds te gast bij boekhan del De Koperen Tuin in Goes (19.30 uur). Zij is journaliste bij de Volkskrant, maar kreeg vooral bekendheid met Het zwijgen van Maria Zachea (2001), een indringend portret van haar familie. In de Nieuwe Kerk in Zierikzee (20.00 uur) praat Koos Postema over zijn bock Terug in de tijd, waarin hij in zestig schetsen en portretten gebeurtenissen en personen uit de Nederlandse geschiede nis belicht. Stichting Historische Spelen Schouwen-Duiveland zorgt voor muziek en zang en laiat de kostuumgeschiedenis zien. In het gemeentehuis van Kapelle is donder dag 10 maart een literaire avond- (19.30 uur) mpt schrijfster Caroliin Visser rlie uit Zee- ■A; Carolijn Visser land afkomstig is. Zij reist al jarenlang over de wereld en verwerkt haar ervaringen in boeken over onder meer China, Vietnam, Ni caragua en Estland. Vorig jaar werden reis verhalen en reportages van haar gebundeld in Vroeger was de toekomst beter. De Heem kundekring Tholen geeft in het kader van de Boekenweek dezelfde avond een presen tatie over het ontstaan van Tholen (biblio theek Tholen, 20.00 uur). Bezoekers kunnen aansluitend hun kennis van de geschiedenis testen. Schrijver Jan Siebelink is in de bibli otheek in Oostburg (20.00 uur). Hij heeft in dertig jaar een groot oeuvre opgebouwd. Eind januari kwam zijn jongste roman uit: Knielen op een bed violen. De Georgische presidentsvrouw Sandra Roelofs, oorspron kelijk uit Terneuzen, geeft dezelfde avond (20.15 uur) een lezing in Porgy en Bess in Terneuzen over haar boek De first lady van Georgië. De volgende dag, vrijdag 11 maart, is Roe lofs in Middelburg, om 16.00 uur in De Drukkerij. Henk van Os, die het boeken weekessay Moederlandse geschiedenis schreef, is 's avonds in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek (20.00 uur). Van Os is hoogleraar kunst en samenleving aan de Universiteit van Amsterdam, maar vooral bekend als presentator van de televisiepro gramma's Museumschatten en Beelden storm. Gemeentearchivaris Frank de Klerk spreekt om 20.30 uur in de Goese biblio theek over de stad in de zestiende eeuw. In De Drukkerij zijn zaterdag 12 maart drie Boekenweek-activiteiten. Historicus Ivo van Loo toont van 11.00 tot 16.00 uur zijn verzameling historische kleding. Maarten Prak, hoogleraar sociale en economische ge schiedenis aan de Universiteit Utrecht en schrijver van Gouden Eeuw - Het raadsel van de republiek, geeft om 12.00 uur een le zing. Albert Clement, Margreeth de Jong en Tassilo Erhardt, alle drie docenten van de Roosevelt Academy, spelen vanaf 15.00 uur op klavecimbel en viool barokmuziek van onder anderen Christiaan Ernst Graaf. Pol van de Vijver vertelt zondag 13 maart vaïïaf 14.00 uur in de bibliotheek in Oost burg verhalen over de geschiedenis van het Zeeuws-Vlaamse land. Paul Stockman uit Hulst, kenner van de his torische verdedigingswerken in Zeeland, houdt dinsdag 15 maart (19.30 uur) in de bi bliotheek in Hulst een lezing over het ont staan van de grenzen in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren tijdens de Tachtigjarige Oorlog. San dra Roelofs is dezelfde avond in de Nieuwe Kerk in Zierikzee (20.00 uur). Liesbeth Franken zingt bij die gelegenheid Georgi sche liederen, begeleid door Mar van der Veer op piano. Steffie van den Oord is woensdag 16 maart in de bibliotheek in Goes (20.00 uur), om te praten over haar boek Liefde in oorlogstijd, dat eind vorig jaar verscheen. Twintig man nen en vrouwen vertellen daarin over hoe zij in de Tweede Wereldoorlog hun grote liefde ontmoetten, of juist verloren. Ook ter sprake komt Eeuwelingen (2002), waarin ze het levensverhaal van 22 honderdplussers optekende. Schrijfster Marjan Berk komt donderdag 17 maart naar het Zwin College voor een le zing (19.30 uur). De Middelburgse histori cus Tobias van Gent vertelt tegelijkertijd in De Drukkerij in Middelburg over de beken de schoolplaten van Johan Herman Isings, die vroeger veel bij geschiedenislessen wer den gebruikt. Arjan Erkel, die als medewer ker van Artsen zonder Grenzen in Dagestan werd ontvoerd en pas na twintig maanden werd vrijgelaten, geeft om 20.00 uur een le zing in de bibliotheek in Terneuzen. Erkel, wiens ouders in Westdorpe wonen, praat over angst en eenzaamheid maar ook over positief denken en overleven. A. Th. van Deursen, emeritus hoogleraar nieuwste ge schiedenis, is óm'20.15 uur in Porgy en Bess in Terneuzen, voor een lezing over zijn boek De last van veel geluk, dat gaat over de pe riode 1555-1702, de glorietijd der Nederlan den. Ons Boeregoed geeft zaterdag 19 maart om 10.30 uur een klederdrachtenshow in de Zeeuwse Bibliotheek. Jan Blokker jr. en Bas Blokker spreken om 11.00 uur in De Drukke rij over het boek Het vooroudergevoel, dat ze samen met hun vader Jan Blokker sr. schreven. Daarin schetsen zij de vaderland se geschiedenis aan de hand van de prenten van Isings. In de nasleep van de Boekenweek komt Nel leke Noordervliet dinsdag 22 maart naar Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg (20' uur). Haar romans hebben vaak een histcc sche inslag. In 2003 publiceerde zij Neil land in de Gouden Eeuw. Onlangs vé scheen van haar Altijd roomboter, waar zij het leven van haar overgrootmoec schetst in een mengeling van fictie, essayi geschiedschrijving. Exposities: Tijdens de Boekenweek zijn her en der0: exposities ingericht die aansluiten op 2 historische thema. In De Drukkerij in 16 delburg zijn bijvoorbeeld de schoolpa van Isings te zien. In boekhandel 't Spui Vlissingen worden eveneens geschiedkuw ge schoolwandplaten geëxposeerd. dan van Herman te Cate uit het einde de negentiende eeuw. De Zeeuwse Bibs theek heeft boekentafels over de geschil nis van Walcheren en toont dagelijks wis lende collecties over de subthema's van' Boekenweek. De Goese bibliotheek hs een tentoonstelling over de schrijver Job» nes van Melle (1887-1953). In de bibliothê van Axel is, in samenwerking met I schoolmuseum, een expositie over de klas het verleden. De vitrinekast in de bite theek van Hulst is ingericht met prentbrt kaarten die een beeld geven van Hulst in; periode 1900-1980. De bibliotheek in van Gent heeft een tafel met historische* mans en studieboeken. BOEKENWCÏKTEdUlO:; JOOcFT A/AKTE TEKENT ONZE GEtfCHiEDENU"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 48