Tong uit de mond kost punten FZU Zo bouw je een moskee Settlers doen het nu ook driedimensionaal GEBOEKT zaterdag 5 maart 2005 illustraties David Macauley Precies dertig jaar na 'De ka thedraal' - dat hem een Zil- /eren Griffel opleverde - ver- cheen van David Macauley op- ïieuw een schitterend en leer zaam boek over de bouw van jen religieus bouwwerk. Spraakmakende informatieve eugdboeken waren het waar- nee David Macauley in de jaren zeventig furore maakte. Na 'De kathedraal' over de bouwge schiedenis van een reusachtige niddeleeuwse kerk schreef en ekende hij achtereenvolgens De stad' over Romeinse steden- Douw, 'De piramide' over de in drukwekkende grafmonumen- ;en van Egyptische farao's, 'Het kasteel' dat vertelt over een on- reembare vesting, 'Onder gronds' met het verhaal van de Dnzichtbare constructies onder jen stad en 'De wolkenkrabber'. Voor het laatste boek verzon hij ie ontmanteling van het Empire State Building, om zo inzicht te geven in de structuur van wolkenkrabbers. Het was toen n 1980 een hoogst originele aan- aak, maar heeft nu na 11 sep- .ember 2001 vooral een wrange Dij smaak. De afbraak van het symbool van alles wat Amerika wil zijn, gebeurt namelijk in ipdracht van een zekere prins Ali Smith. Deze groot-aandeel- louder en eigenaar van een Dliemaatschappij wil Amerika's neest karakteristieke gebouw /an bijna vierhonderd vijf tig neter hoog ergens in de Arabi sche woestijn opnieuw opbou wen. Na 'Grote momenten in de archi- .ectuur' (een aardigheidje) en Het mysterieuze motel' over jen archeologische vondst in 1022 na Chr. verraste hij in 1988 net 'Over de werking van de kurketrekker en andere machi- les'. Het boek waaraan hij drie laar had gewerkt, werd be kroond met een Zilveren Griffel jn een Zilveren Penseel. Eind vorig jaar verscheen dan De moskee, onmiskenbaar van rijn hand maar met tekeningen die net als in zijn boek over de I werking van alledaagse ge- oruiksvoorwerpen (van nagel schaartjes tot computers en van laserstralen tot gehaktmolens) wat losser zijn en in kleur. Voor De moskee hebben werke- ijk bestaande moskeeën in en •ond Istanboel model gestaan. Ze werden tussen 1540 en 1580 gebouwd door Sinan, de belang rijkste architect in het Otto maanse Rijk. Het strekte zich ait van Algiers in het westen tot Bagdad in het oosten, en van We nen in het noorden tot voorbij Mekka in het zuiden, iedereen die halverwege de zes tiende eeuw in het grootste mos limrijk ter wereld dankzij han del schatrijk was geworden, was bij wet verplicht werken van barmhartigheid te bekostigen. Daartoe opgerichte liefdadig heidsinstellingen financierden religieuze, opvoedkundige, so ciale en burgerlijke doelen zoals moskeeën en andere speciale bouwwerken. In Istanboel werd het merendeel van alle belangrijke gebouwen in de tweede helft van de zestien de eeuw gebouwd onder leiding van Sinan. De hoofdarchitect van het hof had toen hij op hon derdjarige leeftijd stierf onge veer driehonderd bouwwerken (moskeeën, bruggen en aquaduc ten) op zijn naam staan. De moskee in het boek van Da vid Macauley is net als de op drachtgever en de architect er van verzonnen. De manier waar op het gebouw in elkaar zit is geen fantasie, maar gebaseerd op het basisontwerp van de Otto maanse moskee: een open ge bedshal (een vierkante! zaal overdekt door een ronde! koe- pel), een overdekte zuilengang (porticus) rond de gebedshal, een fontein en een smalle hoge minaret. Daarnaast zal het com plex dat door architect Akif Ag- ha in opdracht van admiraal Su- ha Mehmet Pasa gebouwd zal worden, bestaan uit een medre- se (een godsdienstschool), een imaret (keuken), een openbare hamam (badhuis), een fontein met vers drinkwater voor ieder een, en een graftombe. Het opvallendst in de bouwge schiedenis van deze imposante külliye zijn de tientallen platte gronden, doorzichttekeningen, tekeningen in vogelperspectief, detailschetsen en combinaties van deze technische illustraties. Ze verduidelijken wat te ab stract voor woorden is, maar roe pen vooral bewondering op voor veel echte moskeeën die bouw werken van hoog architecto nisch niveau genoemd moeten worden en het resultaat van een ingewikkeld proces zijn. En zo als gothische kathedralen een hoogtepunt vormen van de Euro pese beschaving, zo krijgen de eigen identiteit en de rijkdom van de islam een zichtbare vorm in moskeeën. Jan Smeekens David Macauley: De moskee - Ploegsma, 96 pag., €17,95. Wanroij? Ligt dat nu in Limburg of Brabant? Maxime Osse (11) rekent op de topografische kennis van broer Sander (14) en kijkt hem vragend aan. „Bra bant", klinkt het aarzelend. „Of is het toch Limburg?" Ook bij Sander slaat de twij fel toe. Nou ja, twee dingen weten ze wel voor honderd procent zeker: Zij wonen in Baarland en vandaag ko men zp,beiden in actie tij dens het Nederlands kam pioenschap dressuur voor pony's. Over het vervoer van hun po ny's - Brendo en Destiny - maken Maxime en Sander zich geen zorgen. Moeder Osse weet wél dat Wanroij in Brabant ligt en zij staat - zoals altijd - ga rant voor een perfect transport. Via de Zeeuwse kampioenschap pen vorige maand in Heikant wisten Maxime en Sander zich te plaatsen voor de strijd om de nationale dressuurtitels. Maxi me: „Met Brendo - een 14-jarige schimmel - werd ik kampioen in de M2 klasse bij de B pony's. Ben ik best wel trots op. Dres suur is trainen, trainen en nog eens trainen. Als je dan kam pioen wordt, dan is dat toch een hoogtepunt. Zeker als je naar het NK mag. Daar kom je ten slotte alle toppers tegen." Brendo komt vandaag in topcon ditie aan de start. Maxime: „De afgelopen weken heb ik de ver plichte oefenstof goed doorgeno men en veel onderdelen her haald. Het gaat om details. Op het moment dat je de bak bin nenrijdt, begint de puntentel ling al: steekt Brendo haar tong uit of zwaait ze met haar staart? Dat is een teken van verzet of spanning bij de pony. Mag niet. Kost je dus punten. De hele oefe ning duurt pakweg een minuut of zes. De oefenstof ken je uit je hoofd, je weet precies in welke volgorde alles uitgevoerd moet worden: de basisgang, de verza melde stap, het 'trippelen', de middengalop of schouderbinnen waarts. Wat dat is? Tja, klinkt gek, maar het is eigenlijk scheef rechtdoor lopen." De Zeeuwse titel in de Ml klas se leverde Sander eveneens een startbewijs op voor het NK. Hij komt met Destiny - een 18-jari- ge schimmel - in de Ml klasse aan de start. „Het is voor mij de eerste keer, dat ik bij het natio naal kampioenschap mee mag doen. Best spannend. Tenslotte heb je zo'n 25 concurrenten. Het gaat er om, dat je met je pony een eenheid vormt. Destiny is soms wat lui, dus dan probeer ik hem wat frisser te maken. Lek ker voor de wedstrijd los rijden, beetje sprinten, van arbeidsdraf naar uitgestrekte galop. Dat soort werk. Dan maar hopen, dat je een goede oefening rijdt." Lawaai rondom de bak heeft hij liever niet. Sander: „Vind ik erg hinderlijk. Dat merkte ik bij voorbeeld tijdens Indoor Zee land in de Zeelandhallen. Veel gepraat op de tribunes verstoort soms de concentratie. Lastig, want dan kun je de draad kwijt raken. Gelukkig staat in de bak ook altijd een voorlezer. Een soort souffleur. Als het goed is, heb je die niet nodig. De hele oe fening moet je eigenlijk blinde lings met je pony kunnen uitvoe ren. Maar het is wel eens makke lijk, als je na een fout de volgor de weer moet oppikken." Wasbeurt De eerste punten worden van daag verdiend met de uitstra ling van Brendo en Destiny. San- der: „Het zijn allebei schim mels, dus we willen ze stralend wit de bak binnen laten komen. Hebben uren staan wassen en schrobben. Met het handje, want wasstraten voor pony's en paarden bestaan niet. De staar ten een lekker sopje geven in een emmer met zeepsop en dan zorgen, dat ze na de wasbeurt niet op hun rug gaan rollen. Kun je opnieuw beginnen." Voor Maxime is het één van de laatste wedstrijden met Brendo „Ik word te groot voor hem, dus stap ik over naar de D-pony's. Brendo wordt 'ingeruild' voor Easy Dancer, een 9-jarige mer rie. Hebben we in Friesland ge kocht. Met haar hoop ik door te kunnen gaan naar de Z2 klas se." Wat er met Brendo gaat ge beuren? „Voorlopig nog niks. Met Brendo blijf ik lekker bui- tenritten maken langs de zee dijk. Sprintjes trekken en in vol le galop op topsnelheid de teu gels laten vieren. Blaast de wind de tranen in je ogen, maar dat gaat lekker joh." Hans Segboer Noem maar op: Age of Empi res, Rise of Nations, Knights Merchants, Medieval Lords -ze zijn allemaal tot op zekere hoogte in de leer geweest bij The Settlers. Dit is toch zo'n beetje het eerste grote spel waar in je leerde om aan de hand van werken en vechten een rijk op te bouwen en, vooral, dat te hand haven. Met The Heritage of Kings is The Settlers toe aan het vijfde deel in negen jaar tijd. Het heeft liefst vier jaar ge duurd alvorens de Duitse ont wikkelaar Blue Byte een opvol ger maakte voor het zwakke deel 4. Daar zou je uit kunnen concluderen dat er twijfel was over de voortzetting van de reeks en de manier waarop. Het roer is dan ook flink omgegooid in The Heritage of Kings. Belangrijkste wijziging: in na volging van de meeste andere strategiespellen heeft ook Sett lers nu de overstap van twee- naar driedimensionaal gemaakt. Het maakt het spel grafisch een stuk aantrekkelijker en vooral realistischer. Dit vijfde deel is zonder meer de meest toegankelijke van de se rie. De gameplay is wat eenvou diger, je hoeft niet meer zo goed na te denken om je economie in bloei te krijgen. De plek van je gebouwen is niet meer belang rijk, het aantal bronnen en te produceren goederen een stuk lager. Gaandeweg het spel komt de na druk dan ook steeds meer op het vechten te liggen. Dat krijg je dus als je Dario heet en de moor denaar van je moeder moet wre ken. Althans, in de single mo dus. Die bestaat uit vijftien mis sies en naarmate je beter je best doet, worden meer mogelijkhe den vrijgespeeld. In de andere modi wordt je direct voor de leeuwen geworpen. Niet alles is goed uitgewerkt. We missen de geluidseffecten van weleer bijvoorbeeld. En de gevechten werken vooral op de lachspieren. De ommezwaai van The Settlers levert dus niet louter enthousias me op, maar dan heeft Blue By te tenminste iets om in deel zes aan te werken. Gert Meijer The Settlers - Heritage of Kings: Ontwikkeld door Blue Byte en uitgegeven door Ubi- soft, minimum systeemeisen Windows 98,1 GHz processor, 256 MB RAM en 32 MB 3D vi deokaart, leeftijd 12+, prijs €44,99. jevinp ik Mij in uw koortsdroom; OF U IN DE MIJNE ik voel me uitstekend, dos 2al ik me in de uwe Bevinden Feesten voor kansarm talent in Afrika Jong talent vind je overal ter wereld. Maar niet overal krij gen jongeren de kans om hier iets mee te doen. Op 11 en 12 maart vindt 4WARDS plaats. Duizenden jongeren feesten voor Afrika, waarbij iedere jon gere een euro geeft voor talent. Alle gedoneerde euro's komen ten goede aan jong talent in Afri ka. Op deze manier krijgen jon geren daar de mogelijkheid om hun talent ook echt te ontwikke len en te laten zien. Of het nu ta lent is op het gebied van dans en muziek of film en nieuwe me dia. Het idee voor 4WARDS is be dacht en uitgewerkt door Music Mayday. Dit is een organisatie die zich inzet voor jong talent in Afrika. Dit jaar gaat de op brengst van hun initiatief naar de bouw van een cultureel jonge rencentrum in Tanzania. Meer weten? Kijk op www.4wards.nl. foto Willem Mieras Maxime Osse (1) met Brendo en Sander Osse met Destifty.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 44