Regenschade te verzekeren Wiegel roept Senaat op kabinet ten val te brengen Regering voelt niets voor schikking met bouwsector Vrouw van lijfwacht lekte informatie over Koninklijk Huis 3 Kabinet schuift WAO-probleem voor zich uit Personeel Eneco kweekt wiet in schakelstation Drie ton subsidie voor ontwikkeling supersnelle bus Landbouworganisatie richt waarborgmaatschappij op Kroepoek voor tien teruggebrachte bamibakjes Geert Wilders op tournee tegen Europese grondwet Politie staakt zoeken kinderlokker Gladheid deert snelheidsduivel niet Camera op toilet tandarts Groot drugscircuit opgerold Aantal griepgevallen neemt af Studiefestival™ 12 maart F zaterdag 5 maart 2005 DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren wederom een besluit over de nieuwe, strengere WAO voor zich uitgeschoven. Minister Brinkhorst van Econo- inische Zaken stelde na afloop van de ministerraad dat dinsdag nog met verzekeraars, werkge vers en de vakbeweging wordt gesproken. Struikelblok vormt cje bekostiging van de verzeke ringen voor gedeeltelijk arbeids ongeschikten. Een maand geleden ontstond een probleem, doordat uitke ringsinstantie UWV aangaf niet op tijd klaar te zijn voor het nieuwe WAO-stelsel dat vol gend jaar moet ingaan. Sinds dien pleiten onder meer de socia le partners ervoor de uitkerin gen voor gedeeltelijk arbeidson geschikten over te laten aan par ticuliere verzekeraars. Ook ddonk vooral vanuit regerings martij D66 de laatste tijd een steeds luidere roep om een priva te uitvoering. Minister-president Balkenende (constateerde gisteren dat de I laatste tijd sprake is geweest van 'tendensen' richting een pri vate uitvoering. Hij ontkende echter dat er verdeeldheid is in het kabinet.ANP ROTTERDAM - Twee medewer kers van energiebedrijf Eneco zijn op staande voet ontslagen, omdat ze wiet kweekten in een schakelstation. De plantage hennepplanten werd vorige week ontdekt in het onbemande station in de Botlek. Dat heeft een woordvoerder van Eneco gisteren gezegd Eneco hield de twee technisch medewerkers al enige tijd in de gaten nadat duidelijk was ge worden dat de twee opvallend vaak in het schakelstation ver bleven. Het bedrijf heeft bij de politie aangifte gedaan wegens fraude. Het tweetal tapte illegaal stroom af ten behoeve van de wietplantage. ANP DELFT - De overheid geeft 300.000 euro subsidie voor de ontwikkeling van een superbus die 250 kilometer per uur kan lijden. De bus is een project van óud-astronaut Wubbo Ockels, nu hoogleraar aan de Techni sche Universiteit Delft. Ockels opperde onlangs de su perbus in te zetten in plaats van de Zuiderzeelijn aan te leggen. is de beoogde snelle spoor verbinding tussen Amsterdam én Groningen. liet grote voordeel is volgens hem dat er geen dure infrastruc tuur hoeft te worden aangelegd voor de bus. De ministeries van Economi sche Zaken en Verkeer en Water staat stellen beide 150.000 euro beschikbaar voor het project, al een woordvoerster van Eco Zaken gisteren. Met subsidie wil de overheid de van Nederland Bovendien zou de een goede reclame zijn voor ae Nederlandse industrie. ANP door Ben Jansen GOES - Boeren hebben einde lijk een verzekering tegen scha de aan hun gewassen door extre me regenval. Vanaf maandag kunnen ze zich aansluiten bij de onderlinge waarborgmaatschap pij AquaPol. De verzekering is bedoeld voor uitzonderlijke omstandigheden. Uitgangspunt blijft dat natte pe rioden tot het gewone bedrijfsri sico van een agrarisch onderne mer behoren. Extreme neerslag deed zich bijvoorbeeld voor na jaar 1998, waarbij op Tholen, Zuid-Beveland en in Zeeuws- Vlaanderen een deel van de oogst verloren ging. Ook vorig jaar, toen over het al gemeen sprake was van zeer gunstige weersomstandigheden, ontstond in Zeeuws-Vlaanderen schade als gevolg van enkele zeer lokale zware buien. Na de nattigheid in 1998 riep de overheid nog een oogstschadere- geling in het leven. Eenmalig, want oogstschade door regenval geldt als een bedrijfsrisico, waartegen de sector zich vol gens de overheid maar moet ver zekeren Overheid Na intensieve onderhandelingen van enkele jaren is het LTO Nederland gelukt om, met steun van de overheid, OWM AquaPol op te richten. Bij deze Onderlinge Waarborg maatschappij (OMW) kunnen agrarische ondernemers met open teelten zich vanaf 2004 ver zekeren tegen schade door extre me regenval. AquaPol is voortgekomen uit een samenwerking tussen LTO, Interpolis en de Rabobank. De overheid staat voor maximaal 50 miljoen euro garant bij een to taal verzekerd bedrag van 3,5 miljard euro. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat boeren vorig jaar al een beroep konden doen op Aqua Pol. De vertraging is volgens LTO mede te wijten aan de overheid, omdat die de verzekering pas in juli vorig jaar in Brussel heeft aangemeld. Voorzitter P. de Koeijer van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) in Zeeland kan zich geen voorstelling ma ken van de mate waarin Zeeuw se boeren zich bij AquaPol zul len aansluiten. „Ik hoop dat ze het wel doen, want vorig jaar hebben we weer kunnen zien hoe nuttig zo'n verzekering kan zijn." DE MEERN - Bij Chinees restaurant Jasmijn Pallas in De Meern worden de witte bakjes teruggebracht door de mensen die eten hebben afgehaald. Als ze er tien re tourneren krijgen ze daar kroepoek ter waarde van twee euro voor. Eigenaar Ping Man kwam enkele jaren geleden op het idee de afhaalbakjes in te zamelen waarin de bami, nasi, babi pangang en tjap tjoy zit. Hoeveel van die witte bakjes Jasmine Palace er elk jaar precies doorheen jaagt, weet Michael Man, zoon van Ping Man, niet. Een vlugge berekening brengt hem op 50.000. Daarvan komt dankzij het Meernse initiatief ongeveer 10 procent terug, die 5000 worden dus her gebruikt. Niet veel, erkent ook Man. Maar: „Wie het kleine niet eert, is het grote niet weert." foto Inge van Mill/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet gaat honderden bouwbedrijven voor de rechter dagen om de door ver boden prijsafspraken geleden schade terug te vorderen. Daar toe heeft de ministerraad giste ren 'unaniem' besloten, aldus premier Balkenende. De bouwwereld reageerde met verbijstering. De bouwers dach ten een schikking van 70 mil joen euro te hebben getroffen met de ministers Dekker van Vrom en Peijs van Verkeer en Waterstaat. Maar het kabinet wees die schikking gisteren af. Volgens het kabinet gaat het om een veelvoud van dat bedrag. Dekker en Peijs moeten nu sa men met minister Brinkhorst (EZ) de miljoenenclaim voorbe reiden. Naar schatting betaalde de rijksoverheid op projecten zo als de HSL, de Betuwelijn en de Schipholtunnel honderden mil joenen euro's te veel, doordat de aannemers de prijzen voorkook ten. Lange weg Marijke Vos (GroenLinks), voor zitter van de parlementscommis sie die de bouwfraude onder zocht, reageerde gisteren ver heugd op de 'terugvordering'. „Maar het zal een zeer lange weg worden. Het is voor een rechter niet zo eenvoudig om uit te maken hoeveel individuele bouwbedrijven teveel in reke ning hebben gebracht." Balken ende wilde gisteren niet vooruit lopen op de hoogte van de claim of de periode waarop de claim betrekking heeft. Maar volgens bronnen bij het kabinet wordt het een 'monsterproces', aange zien de hele sector zich zal moe ten verantwoorden. Marijke Vos: „In feite waren al le bouwbedrijven bij de prijsaf spraken betrokken. Onze schat ting was dat gemiddeld 8.8 pro cent te duur is aanbesteed. Dan heb je het al snel over honder den miljoenen euro's in een paar jaar tijd." Balkenende bena drukte gisteren dat het kabinet 'een principiële keuze' heeft ge maakt. In de bouwwereld is met verbijstering gereageerd op het besluit. Volgens de bouwers is er op bijna alle punten overeen stemming bereikt met de over heid over de afwikkeling van de schade. GPD DEN HAAG - Het Tweede-Ka merlid Wilders gaat de laatste twee weken van mei op tournee met een bus om campagne te voeren tegen de Europese grond wet. Dat wordt waarschijnlijk de eer ste keer dat de ernstig bedreig de Wilders zich weer uitgebreid in het openbaar begeeft. „Ik wil beginnen in mijn thuis basis Venlo en daarna overal in het land op markten en op ande re publieke plaatsen mensen er van overtuigen dat de Europese grondwet niet goed voor ons is", aldus Wilders gisteren. Zijn cam pagne gaat vooraf aan het refe rendum over de Grondwet, op 1 juni. Voor de bustour zal Wil ders bij de referendumcommis sie voor 35.000 euro subsidie aanvragen. De ex-VVD'er is nog in overleg met de Dienst Koninklijke en Di plomatieke Beveiliging over de beveiliging tijdens de campag ne. „Maar ik ga ervan uit dat het kan. Dit is mijn werk. Als het kabinet vindt dat parlemen tariërs normaal hun werk moe ten kunnen doen, dan moeten ze dit maar mogelijk maken." Wil ders heeft de komende tijd nog een aantal besloten diners waar bij hij fondsen ophaalt. ANP Advertentie Denk mee, doe mee aan meer verbondenheid in de samenleving. Kijk op www.zestienmiljoenmensen.nl ANITA van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Eerste Kamer moet het ka binet ten val brengen. Die opmerkelijke op roep doet VVD-coryfee Hans Wiegel, die in 1999 als lid van de Eerste Kamer het tweede paarse kabinet liet struikelen, door tegen het referendum te stemmen. Die 'nacht van Wiegel' mag best worden overgedaan als de Eerste Kamer binnenkort stemt over de gekozen burgemeester, vindt hij. Vandaag roept Wiegel in Ermelo de WD-se- natoren op om de kabinetsplannen voor de invoering van de gekozen burgemeester te gen te houden. Om die hartewens van D66 te verzilveren, moet de grondwet worden ge wijzigd. Daarin is opgenomen dat de burge meester door de kroon wordt benoemd. Over de wijziging wordt waarschijnlijk nog deze maand in de Eerste Kamer gestemd. Wiegel heeft voor zijn sabotage-oproep een bijeenkomst uitgekozen waar ook WD-lei- der Jozias van Aartsen spreekt. In Ermelo zou de liberale voorman voor de eigen afde lingsvoorzitters juist de voordelen van een gekozen burgemeester met stevige bevoegd heden uit de doeken willen doen. In het onlangs gepresenteerde liberaal mani fest wordt daar een lans voor gebroken. Maar Wiegel denkt er het zijne van. „Ik roep de Eerste Kamer op weer eens haar tan den te laten zien", kondigt hij aan. Schokgolf Het sonoor uitgesproken 'tegen' van Wiegel zond in 1999 een schokgolf door politiek Den Haag, omdat het referendum-wetsvoor stel met de tegenstem van Wiegel net geen MAASTRICHT - De politie is gestopt met zoeken naar de ongrijpbare kinderlokker in het Zuid-Limburgse heuvel land. Die zou afgelopen zomer zeker vijf kinderen hebben willen ontvoeren, maar slaagde daar wonderwel nooit in. Deze kinderlokker heeft waarschijnlijk alleen in de fanta sie van de kinderen of hun ouders bestaan, zei een woord voerder van de politie gisteren. De politie gaat ervan uit dat ze wekenlang jacht heeft ge maakt op een geestverschijning. ANP TEN BOER - Een 30-jarige snelheidsduivel uit Delfzijl liet zich in de nacht van donderdag op vrijdag niet weer houden door een spekglad wegdek en dichte mist. Met een snelheid van ruim 110 kilometer per uur scheurde hij door de bebouwde kom van het Groningse Ten Boer. De man, die net tien maanden zijn rijbewijs had, moest het roze papiertje bij de politie inleveren. De man kreeg ook een proces-verbaal voor te hard rijden en het in gevaar brengen van andere weggebruikers. ANP WASSENAAR - Een tandarts uit Wassenaar wordt ervan verdacht dat hij op het toilet in zijn praktijk een verbor gen camera heeft opgehangen. Hij zou in het geheim opna men hebben gemaakt van het toiletbezoek van patiënten en in elk geval één medewerkster. Het Openbaar Ministerie in Den Haag heeft een onder zoek ingesteld, bevestigt de advocaat van de tandarts. De camera waarmee de tandartsassistente en de patiënten van de tandarts op het toilet zouden zijn gefilmd, zou in een houten kastje verborgen hebben gezeten. GPD BOLSWARD - Justitie denkt met de aanhouding van tien tallen mensen een groot drugsnetwerk in Bolsward en om geving te hebben opgerold. Ze beschouwt een 41-jarige man en twee jongens van 18 en 19 jaar als hoofdverdach ten, zo maakte het Openbaar Ministerie gisteren bekend. De drie zouden drugs hebben geleverd aan een groep van honderd vaste gebruikers. In twee maanden tijd arresteer de de politie dertig jongeren tussen de 15 en 20 jaar oud. Twaalf van hen handelden in harddrugs, waaronder xtc en cocaïne. Van de dealers zitten er nog acht vast, onder wie de drie hoofdverdachten. ANP ROTTERDAM - Het aantal mensen in Nederland met griep is de afgelopen dagen afgenomen. Het Nationaal In fluenza Centrum (NIC) meldde gisteren dat het aantal griepgevallen verminderde van gemiddeld 26 per 10.000 inwoners naar twintig per 10.000 inwoners. De meeste re cente cijfers zijn van de afgelopen week (week 8). Vooral in het zuiden van het land liep het aantal griepge vallen terug van gemiddeld 48 naar 27. In het oosten van het land laten de cijfers een andere ontwikkeling zien. Daar steeg het aantal mensen met griep van gemiddeld vijftien per 10.000 inwoners naai' 25. Het aantal 65-plus- sers met griep steeg landelijk sterk, van 24 naar 39 geval len per 10.000 inwoners. ANP van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Een van de lijf wachten van het Koninklijk Huis blijkt de bron van gevoeli ge informatie die in 2003 steeds bij de roddelpers terechtkwam. De vrouw van de lijfwacht speel de de informatie, zonder mede weten van haar man, door aan het weekblad Privé. Dat heeft een woordvoerder van het Korps Landelijke Politie diensten gisteren bevestigd. De man was werkzaam bij de Dienst Koninklijke en Diploma tieke Beveiliging die onder de verantwoordelijkheid van het landelijk politiekorps valt. Vol gens het korps wordt voor de man een nieuwe functie ge zocht. De echtgenote is drie da gen door de politie verhoord. Het Openbaar Ministerie (OM) vervolgt haar niet wegens schen ding van staatsgeheimen. Een strafzaak tegen haar is wegens onvoldoende bewijs gesepo neerd. „Het OM neemt in dit ge val genoegen met het dichten van het lek", aldus een woord voerder. De kwestie kwam aan het licht toen de koningin justitie inscha kelde, omdat duidelijk werd dat de roddelpers steeds op de hoog te was van privé-reisjes van de Oranjes. Met behulp van tele foontaps kon de bron worden achterhaald. De vrouw van de lijfwacht speelde de informatie door aan de hand van de agenda van haar man. Premier Balken ende noemde de affaire gisteren 'betreurenswaardig'. ANP (Advertentie) meerderheid haalde. D66 stapte uit de rege ring, maar de breuk werd al na enkele we ken gelijmd. De regeringspartijen in de Ka mer zijn het overigens nog niet eens over de precieze invulling van het gekozen burge meesterschap. Volgende week overlegt pre mier Balkenende met de fractievoorzitters van de regeringspartijen over de kwestie. Los van het stemgedrag van de WD-fractie in de Eerste Kamer wordt het toch al kie- le-kiele voor het kabinet om de grondwet gewijzigd te krijgen. Daarvoor is namelijk een tweederde meerderheid in de Senaat no- dig. Dat betekent dat ook grootste oppositiepar tij PvdA ermee moet instemmen. Die steun is echter hoogst onzeker, omdat de partij te gen een rechtstreeks gekozen burgemeester is. De PvdA wil dat hij door de gemeente raad wordt aangewezen. GPD Zoveel studenten, zoveel talenten Hoe verschillend ook, ze kiezen voor Leiden Ontdek de vele gedichten van de Universiteit Leiden op het Studiefestival: voorlichting over alle l.eidse studies, ::v van Ronald Gipharl met l.eidse wetenschappers. w.studereninlciden.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3