In het spoor van Jules Verne PZC W 9 Reis boeken Religieuze kunst zaterdag 5 maart 2005 BELGIE' X A Amiens "-.J-tDÓ DUITS- "'"A LAND Parijs# FRANKRIJK ♦Nantes Het Musée Jules Verne In Nantes is dagelijks open van 10.00-12.00 en 14.00-18.00 uur, behalve op dinsdag en zondagochtend. Chantenay is in W JÊk anderhalf uur te voet vanuit Nantes bereikbaar, of met bus 21 die ook langs het mÉÊM Jules Verne Museum in Sinte Anne rijdt. In Amiens is het Maison de Jules Verne (huis met de Toren) aan de rue de Charles Dubois 2 dagelijks open van 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. De begraafplaats La Madeleine is te be reiken met bus 5 vanaf het station. Zie ook www.iulesverne.fr zen. De reis niet waard mis schien, maar Le Crotoy wel. De zandbaai met zijn her en der op lichtende waterplassen is iets ongelooflijks, de wind is zilt en en oesters en garnalen smaken hier als nergens anders. Stad vol geheimen De bus brengt ons naar het dro merige stationnetje van Rue, vanwaar we in een uur via Abbe ville naar Amiens rijden. Amiens is een verrassende stad. Op het eerste gezicht een beetje strak en kaal, maar vol gehei men. Er vliegen vleermuizen in de kathedraal en erachter kun je de mooiste wandeling maken die we in een stad ooit aantrof fen, dwars door de drijvende tui nen in het moeras van de Som- me, over kippenbruggetjes en langs de wonderlijkste huizen. Jules Verne heeft 32 jaar van zijn leven in Amiens gewoond. Het herenhuis aan de huidige Boulevard Jules Verne 44, waar hij zich in 1873 vestigde, staat er enigszins verwaarloosd bij. Een verfje lijkt geen overbodige luxe. Verne bewoonde het pand tot 1882, toen hij het beroemde 'huis met de Toren' op de hoek van dezelfde boulevard betrok. Verne stond op het toppunt van zijn roem. Vanuit de hele we reld stroomden bewonderaars en journalisten toe om met hem te praten, terwijl hij rustig ver der bouwde aan zijn oeuvre. Zijn grote roman Mattias San- dorff uit 1885 was een doorsla and succes. In het ijzingwek kend grote 'huis met de Toren' is nu het documentatiecentrum Jules Verne gevestigd. Drie jaar voor zijn dood keerde een zieke Jules Verne terug naar het kleinere huis op nummer 44. Met het schrijven was het ge daan. 'De woorden gaan er van door.' noteerde hij, 'de ideeën komen niet meer.' Omdat hij een fikse voorsprong op zijn uit gever had, bleven er nog boe ken van zijn hand verschijnen. Het einde kwam op 24 maart 1905. Dat is bijna honderd jaar geleden, maar Jules Verne is nog altijd springlevend. Wereld wijd maken 'Vemianen' zich op voor de herdenking van de hon derdste sterfdag van hun held. Nantes en Amiens zullen hen met open armen ontvangen. In mei verschijnt bij uitgeverij Aspekt In de ban van Jules Verne, met een biografie door Guus Luij- ters en een aantal artikelen van het Jules Verne Genootschap. Jules Verne stierf in maart 1905. karikaturen en posters, maquet tes van Jules Vemes jacht de Saint Michel en van de Nautilus, er wordt een film over Jules Ver nes leven vertoond en in een apart kamertje is heel fraai kapi tein Nemo's bibliotheek aan boord van de Nautilus nage bouwd. En overal zie je de Loire. De zee lijkt dichtbij, maar Ver ne had een enorme omweg no dig om haar te bereiken. Eerst moest hij naar Parijs om te mis lukken als toneelschrijver en te speculeren aan de beurs. Pas in 1864, na het succes van Vijf we ken in een luchtballon en De avonturen van kapitein Hatte- ras, kon hij zich permitteren een huis aan de kust te huren. Hij streek neer in Le Crotoy, op de noordelijke oever van de Somme-baai. Le Crotoy is een verbazingwekkende badplaats, met water dat op gezette tijden komt en gaat. De jaren in Le Cro toy waren grote jaren voor Jules Verne. Zijn absolute meester werk, 20.000 mijlen onder zee, werd hier geschreven. Verne was gek met de zee. 'O de zee!' schreef hij. 'Wat is zij toch mooi. zelfs hier in Crotoy waar ze maar twee keer per dag langs komt.' Jules Vemes huis La Soli tude is een huis als andere hui- Gratis kinderkrant in vliegtuigen Op alle uitgaande vluchten van Martinair kun nen kinderen voortaan gratis KidsWeek en KidsWeek Junior lezen. Jaarlijks vliegen circa 250.000 kinderen met Martinair, verdeeld over zo'n zesduizend vluchten. Volgens de lucht vaartmaatschappij is een kinderkrant een goe de aanvulling op de reeds bestaande kindservi ce. Al langere tijd worden Jetix cartoons aan boord vertoond, en is er een Jetix audiokanaal. Alle kinderen tussen twee en elf jaar krijgen bovendien standaard een verrassingspakket en kindermaaltijd. Vakantiemagazine voor Duitslandgangers Duitsland blijft onverminderd populair bij Ne derlandse vakantiegangers. Vorig jaar boekten de oosterburen ruim acht miljoen 'Nederland se' overnachtingen, en voor dit jaar verwacht het Duits verkeersbureau een verdere, voor zichtige, groei. Wie zich nog wil oriënteren op het exacte reisdoel in Duitsland heeft wellicht baat bij het nieuwe Duitslandmagazine. Er is een aparte brochure met informatie over de plaatsen waar het WK voetbal volgend jaar wordt gehouden. Gratis op te vragen via tel. 0900-109 10 29 of www.duitsverkeersbureau.nI Bella Napoli Het is bijna honderd jaar geleden dat Jules Verne overleed. De sporen van de schrijver van beroemde boeken als 'Reis om de wereld in 80 dagen' en '20.000 mijlen onder zee' zijn nog steeds te vinden in Nantes en Amiens. In de tijd van Jules Verne werden in Nantes de fraaiste huizen gebouwd. Foto's NANTES TOURISME Als een gestrand schip ligt het ingeklemd tussen twee snelwe gen. De bmg over dé Loire die naar de" quai Bart voerde heeft plaatsgemaakt voor een tram baan. Waar de driemasters la gen, zitten de mensen nu op een terras. De rivier die Jules Vemes verbeelding prikkelde, lijkt spoorloos uit de stad te zijn verdwenen. Maar als we op weg gaan naar het buiten Nantes ge legen dorp Chantenay, waar va der Verne al snel een buitenhuis kocht en waar Jules Verne de ge lukkige zomers van zijn jeugd doorbracht, duikt de rivier plot seling op. In de Jules Veme-lite- ratuur staat te lezen dat Chante nay allang is opgegaan in Nan tes, maar dat is dus niet waar. Het is nog altijd een idyllisch dorp, met een markt en terras sen waar het voortreffelijk eten en drinken, is. Het riante buiten huis van de familie staat recht tegenover de Saint Martin-kerk. Jules Verne had een kleine tele scoop op zijn slaapkamer waar mee hij de bewegingen van de schepen op de rivier in de gaten hield. De achtertuin is volge bouwd, zodat zijn uitzicht is ver dwenen, maar de blik vanuit het Jules Verne Museum, hoog op de oever, maakt veel goed. Het museum zelf is een wonder. Er hangen prachtige schilde rijen van Jules en zijn vrouw Ho- norine, er zijn brieven, hand schriften, fraaie eerste druk ken, zijn globe staat er, er zijn 'Eerst Napels zien en dan sterven' is een beken de uitdrukking. Deze Italiaanse stad heeft in derdaad veel te bieden, en het is dan ook geen gek idee van uitgeverij Gottmer om er een aparte Dominicus ste- dengids aan te wij den. Auteur Wiggert van der Zeijden heeft zich niet alleen op de stad gericht, maar ook de omgeving er bij betrokken, en heel veel zaken die met Na pels en Italië te ma ken hebben. Onder meer de eilanden Ischia en Capri, Pom pei' en de Vesuvius ko men aan bod. De schrijver heeft zelf de vulkaan beklommen en geeft nuttige tips. Leuk is ook het hoofdstuk over gebarentaal: een vinger in de wang prikken en ronddraaien betekent 'ik heb lekker gegeten'. Handig als u de ober wilt complimenteren maar het Itali aans niet zo machtig bent. Napels, Wiggert van der Zeijden, uitgeverij Gottmer, €15,95, ISBN 9025737439. Verwennerij dichtbij In de winkel staat inmiddels al een flinke rij boeken met tips voor een weekendje weg. Daarom is het aardig dat uitgeverij Lannoo met een ander concept komt: twee auteurs hebben zelf tien arrangementen in Nederland, België, Duitsland, Frankrijk en Groot- Brittannië geprobeerd en beschrijven die zeer persoonlijk en j uitvoerig, van aan- l komst tot vertrek en alles daar tussenin. Dat heeft voor- en na- delen. Voordelen zijn dat er veel goede tips in staan om ook zelf de omgeving te ver kenhen, en dat, al thans voor mensen die niet van verrassin gen houden, je precies weet watje kunt ver wachten. Nadelen zijn dat er per land slechts twee regio's worden behandeld (in Nederland Drenthe en Twente) en dat, althans voor men sen die wel van verrassingen houden, er geen verrassingen meer zijn. VERWENVAKANTIES DICHT BIJ HUIS M£ER0A'.6SE ARRAN6EHEHIEX Ifc Mt0ERIA8Ü BElGiE, f SA8KR.JJ slMI-MUkMItlJiÉlSUW# Verwenvakanties dicht bij huis, Christel Lemmens en Luc Van de Steen, uitgeverij Lannoo, €19,95, ISBN 9020954830. ALICE PLEKKENPOL Door GUUS LUIJTERS Begraafplaats La Made leine in Amiens ligt ten noorden van de Somme, ver buiten het centrum van de stad. Het graf van Jules Verne is gemakkelijk te vinden, het ligt links van de hoofdstraat. Al van verre zie je een jonge Verne in marmer uit de grond oprijzen. De eenvoudi- grafsteen vermeldt slechts zijn naam en 1828-1905. De schrijver van Reis om de we reld in 80 dagen, 20.000 mijlen onder zee. De reis naar de maan, Michael StrogofF, Naar het middelpunt der aarde en zo veel andere meesterwerken werd geboren in Nantes, op 8 fe bruari 1828, in het huis van zijn grootouders aan de cours Oli vier de Clisson nr 4. Dat was een kade van een eiland in de Loire, het fameuze lie Feydeau, dat be gin achttiende eeuw was aange kocht en bebouwd door een groep rijke slavenhandelaren. Vlak na Vemes geboorte ver huisden zijn ouders naar de Quai Saint Bart 4, aan de andere kant van de rivier. 'Ik zie de Loi re weer,' schreef Jules Verne in zijn jeugdherinneringen. 'Aan de kaden liggen de schepen drie rijen dik. Anderen varen de ri vier op en af. Wat een herinne ringen brengen ze bij mij bo ven. In mijn fantasie klom ik in het want, in het kraaiennest, klampte ik mij vast aan het top je van de mast.' Het ïle Feydeau is inmiddels een eiland op het droge geworden. De kathedraal van Amiens. Foto CRT PICARDIE Het stadshart van Gent is 's avonds mooi verlicht. In de Sint-Pietersabdij te Gent is van 4 maart tot en met 5 juni de tentoonstelling 'El Fruto de 'a Fe te bewonderen. Deze ex positie toont Vlaamse religieu ze kunst uit de 16e eeuw met uniek houten beeldhouwwerk en onbekende schilderijen op paneel van Vlaamse meesters als Pieter Pourbus en Pieter Foto riet vos Coecke van Aalst. De Sint-Pie tersabdij is toch al de moeite van een bezoek waard, je kunt er onder meer de interactieve Allison-route volgen die bezoe kers door het hele abdijcom plex voert. Meer informatie: Toerisme Vlaanderen en Brus sel, tel. 070-416 81 10, www.toerisme-vlaanderen.nl Glas en paarden in Den Haag De Grote kerk in Den Haag is 6 maart de plaats waar glasliefhebbers samenkomen. Daar wordt van 10.00-17.00 uur een glasbeurs gehouden met zowel modem als oud glaswerk. Niet alleen gla zen en vazen, ook allerlei soorten flessen en kunstobjecten komen aan bod. De entree is 6 eu ro. Meer informatie: tel. 0528-22 78 11, www.qrotekerkdenhaaq.nl. Wie toch eenmaal in Den Haag is kan morgen meteen even een kijkje nemen op het strand en de boulevard van Scheveningen. Dat is de locatie voor het gratis toegankelijke evenement 'Scheve ningen te Paard', met tal van demonstraties van diverse hippische sporten zoals polo, paarden rennen, kortebaan draverij en springen. Kinde ren kunnen ponyritten maken, een hoefsmid laat zien hoe hij paarden beslaat en er is een strodorp. Geopend van 13.00-17.45 uur. Meer informatie: tel. 0900-340 35 05, www.scheveninqen.nl. St. Patricks Day De Ieren vieren hun nationale feestdag St. Pa tricks Day vooral uitbundig, met veel muziek en parades. Ook in Nederland gaat deze dag niet on gemerkt voorbij. In Utrecht wordt 12 maart een Iers volksfeest gehouden in de Sint Janskerk en op het Sintjanskerkhof. Tussen 11.00-18.00 uur is er een Ierse markt, eten en drinken, literatuur, muziek en dans. 's Avonds vanaf 20.00 uur is er een Irish party in de naast de kerk gelegen stu dentensociëteit, entree 10 euro, kaartverkoop on der meer via de VW Utrecht, overdag tijdens de Ierse markt en www.stpatricksdav.nl. Fantasie van Anton Pieck Illustrator Anton Pick had een rijke fantasie. Daaruit ontsproot sprookjesbos De Efteling. Het Anton Pieck Museum in Hattem richt dit jaar de schijnwerpers op die sprookjes in Kaatsheuvel. In het museum zijn tot 7 januari volgend jaar zo'n zestig originele werken te zien die bijna alle maal gebruikt zijn voor het boek 'Sprookjes van de Efteling', of dienden als ontwerpschetsen voor het sprookjesbos. Het museum is tot 1 mei geopend op dinsdag tot en met zaterdag van 10.00-17.00 uur, daarna ook op maandag open. Meer informatie: tel. 038-444 21 92, www.antonpieckmuseum-hattem.nl. Ronkende motoren In Utrecht is komende week volop motorgebrul te horen. Van 10 tot en met 13 maart heeft in de Jaarbeurshal de MOTORbeurs plaats. Een groot motorfestijn vol voertuigen, motorkleding, acces soires, entertainment, stuntrijders, demonstra ties en gezellige cafés. De TT Assen brengt er het 75-jarig jubileum onder de aandacht en er wor den nieuwe modellen geshowd. De MOTORbeurs is op vrijdag en zaterdag open van 10.00-21.00 uur, in het weekeinde van 10.00-18.00 uur, en tree 12 euro. Caravaggio in Londen Het is de eerste keer dat in The National Gallery te Londen werken van Caravaggio's laatste vier levensjaren te bewonderen zijn. Speciaal voor be zoekers uit Nederland zijn tickets verkrijgbaar bij het International Festivals Bureau (IFB), spe cialist op het gebied van culturele reizen en aan bieder van toegangskaarten voor toonaangeven de culturele evenementen en tentoonstellingen. Er zijn ook compleet verzorgde Caravaggio-arran- gementen. De tentoonstelling is 23 februari be gonnen en loopt tot 22 mei. Meer informatie: tel. 020 - 5302350. Een ei boort erbij Twee weken voor Pasen is er weer een paaseier- markt in Arnhem, die inmiddels kan rekenen op een groep trouwe bezoekers. Te zien zijn eieren die op de meest kunstzinnige manier zijn ver sierd, dit jaar onder het motto 'Bloemrijk'. De paaseiermarkt wordt gehouden op 12 en 13 maart in de aula van de Hogeschool Larenstein te Velp, beide dagen van 10.30-17.00 uur, entree 2,50 euro. Bezoekers kunnen de paaseitentoon- stelling combineren met een wandeling door de tuinen van het landgoed Larenstein. Meer infor matie: www.paaseiermarkt.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35