Ginkies en gloppen TURKIJE 259 EB PZC -ij ifèWnil MBit! l Genieten in THURINGEN Kiris Alïnda Hotel***** INCLUSIEF: Johnny KRAS kaftte o INCLUSIEF: Reis in 5 clicks zaterdag 5 maart 2005 w vliegreis Nederland-Antalya v.v. per Inter Airlines transfer luchthaven-hotel v.v. verblijf in Fame Residence Hotel***** in Kemer alle maaltijden en diverse snacks diverse drankjes diverse sport- en entertainmentfaciliteiten 2-daagse excursie naar Pt mukkale 'Antalya-by-night' traditionele Turkse avond diensten Nea.spr. reisleiding Op Urk, zeggen ze ter plaatse. Een IJsselmeerdorp waar iedereen elkaar lijkt te kennen, maar de vele toeristen net zo hartelijk worden begroet. In een overigens onverstaanbaar dialect, dat dan wel weer. We verkennen er de oude kleine straten, hier ginkies en gloppen genoemd. Door ALICE PLEKKENPOL Het komt Urk niet slecht uit dat het binnenlands toeris me dit jaar als the ma 'water' heeft. Het dorp in de Noordoostpolder wordt er ge deeltelijk door omringd, al is het al lang geen eiland meer. Maar vissersschepen, jachten, viswinkels, visrestaurants, klei- rie vissershuizen en scheepsan- kers op de wal; het maritieme •gevoel is alom aanwezig. Niet voor niets luiden de eerste re gels van het Urker volkslied: Waar al meer dan duizend ja ren In de zee een heuvel stond Rustig in de zuoênde baren Daar is mijn geboortegrond Je hoeft alleen maar je neus te volgen om bij de haven te ko men. De penetrante vislucht komt je al van verre tegemoet. Hier lossen de vissersschepen hun vangsten van die nacht en doen handelaren uit het hele land zaken op de IJsselmeervis- afslag. Van de 17.000 inwoners die Urk telt is zo'n driekwart af hankelijk van de visserij. Werd vroeger veel op ansjovis en ha ring gevist, tegenwoordig ligt de nadruk op platvis, voorname lijk schol en tong. Het is dan ook de verse vis die vooral 's zomers veel toeristen naar Urk lokt. De haven, rond vaarten over het IJsselmeer en als afsluiting een hapje eten in een van de vele visrestaurants maken een dagtocht extra aan trekkelijk. Beperk een bezoek aan dit vis sersdorp echter niet alleen tot het natte gedeelte, want daar mee doe je Urk schromelijk te kort. Juist in de winter en het vroege voorjaar, als je nog niet over de horden toeristen strui kelt, is een tocht door de oude smalle straatjes en stegen, hier ginkies en gloppen genoemd, meer dan de moeite waard. Je kunt er vrij rondslenteren, verdwalen is echt on mogelijk, of er een uitgezette wandeling maken. Simpel de zes- kantige ANWB-bord- jes volgen, een kind kan de was doen. En wie behoefte heeft aan extra informatie haalt bij de VW voor anderhalve euro een routebeschrijving. Urk lag duizend jaar lang in het water. Ooit vormde het met Schokland een groot ei land, maar de zee verzwolg veel land. Tenslotte bleef slechts zo'n tachtig hectare over. In 1939 werd een dijk aangelegd tussen Urk en Lemmer, en was Urk eiland-af. In 1941 begon de drooglegging van de Noordoost polder, werd Urk vasteland en begon een gestage uitbreiding. Van het vroegere eiland kon al leen het hoogste deel bebouwd en bewoond worden, dus kwa men de huizen in de oude dorps kern pal op elkaar te staan. Ook nu nog zitten de bewoners van de vissershuisjes op elkan ders lip. Staat bij mooi weer het raam open, dan kunnen ze van uit hun woonkamers met elkaar de laatste nieuwtjes doorne men. Want in een dorp waar ie dereen elkaar kent is altijd wel wat te kletsen. Toch wordt je er als buitenstaander niet argwa nend bekeken, integendeel. De Urkers groeten bezoekers van buitenaf net zoals ze hun dorps genoten groeten, en als in een boekwinkel een man een vrien delijk praatje begint, is het op recht jammer dat je daar geen woord van verstaat. Het dialect lijkt een combinatie van Fries met Scandinavische en Engelse invloeden. Die boekwinkel móe ten we overigens even binnen stappen, alleen al vanwege de etalage: overwegend christelij ke streekromans (voor de vrou wen) en stoere zeemansverha len (voor de mannen). Bij het rek met Valentijnskaarten staan drie langgerokte meisjes van een jaar of twaalf te gieche len: in een strenggelovig dorp ontluikt de liefde vaak vroeg. De oude huizen in de ginkies en gloppen dragen ook het chris tendom uit. Boven op de nok staan dikwijls 'makelaartjes', ge veltekens die de verbinding tus sen de hemel en het aardse ver beelden. Klederdracht Dan steken enkele oudere vrou wen in klederdracht de straat over. Leden van een zangkoor of aan oude tradi ties vasthoudende dorpe- Aan de was kun je zien dat je op Urk bent. De visserij is van groot belang voor Urk. Foto's WEGENER lingen? Ze vormen hoe dan ook een forse minderheid, nog maar 46 vrouwen en 16 mannen dra gen de Urker kostuums. Behalve op hoogtijdagen zoals Urker- dag, de zaterdag voor Pinkste ren, want dan halen jong en oud de traditionele kledij uit de mot- tenballen. Urk heeft altijd geleefd van de visserij. Een gevaarlijk beroep, zo blijkt als we verder lopen naar het Vissersmonument, een standbeeld van een vrouw die omkijkt naar zee, wachtend op de terugkeer van haar dierba ren. Aan de muur rondom het kunstwerk zijn ruim dertig pla quettes aangebracht met de na men van niet teruggekeerde schepen en hun bemanningen, waaronder veel families. En nog steeds worden namen gegra veerd van Urker vissers die op zee bleven. Vlakbij is de vuurtoren. Als je daar staat, kun je bij helder weer aan de overzijde van het IJsselmeer Enkhuizen zien lig gen. Op deze februaridag hangt er echter zo'n dichte mist dat nauwelijks de top van de uit 1844 stammende veertien me ter hoge vuurtoren zichtbaar is. De vuurtoren staat op het meest westelijke puntje van het vroe gere eiland, een goede plek want direct ervoor in het water ligt een uitgestrekte zandplaat, waar regelmatig vaartuigen vast liepen en -lopen. In de vakanties mag je de 65 traptreden beklim men voor een weids uitzicht over zee en land. Maar als de vuurtorenwachter goedgemutst is laat hij ook op andere dagen bezoekers toe (tel. 0527 - 68 15 82). We keren het IJsselmeer de rug toe en lopen richting het dorp, naar de Botermarkt. Dit is het oudste deel van Urk, met soms amper een meter brede ginkies en gloppen, dikwijls doodlo pend waardoor je plotseling bij iemand in het voortuintje staat. Even zwaaien, omdraaien en een andere route proberen. Aan diverse panden zijn verhalen verbonden. Zo is er het Wakend Oog uit 1736, een voormalige hervormde pastorie. De predi kant keek uit op de Zuiderzee en zou 's nachts brandende kaar sen voor de bovenramen neer zetten om passerende schepen te waarschuwen voor de zand plaat. Een aardig verhaal, maar onwaarschijnlijk omdat er toen al een vuurboet bestond. Ook zo'n verhaal, maar nog min der geloofwaardig, is dat van de Ommelebommelestien. Een gro te steen die in de ijstijd vanuit Scandinavië werd aangevoerd en nu zo'n zeventig meter voor de vuurtoren in zee ligt. Van ver re lijkt hij op een walvis. Aan Ur ker kinderen werd verteld dat ze daar vandaan komen. De aan- Eten en drinken vooral in het oude centrum en rondom de haven bevinden zich diverse visrestaurants Een groot en bekend etablissement is 't Achterhuis, met een hoog en fraai uitzicht over het water Het Haventje in Wijk 2-15 is een ouderwetse taveerne met scheepsrinrichting. Parkeren net voor het centrum van Urk en bij de haven zijn grote gratis parkeerplaatsen. Bij de haven staat ook een automaat voor gratis toeristische informatie en plattegronden. Het Oude Raadhuis in Wijk 2-2 is het cultuurhistorisch streekmuseum. Vanaf april geopend op maandag tot en met zaterdag 10.00-17.00 uur, tel. 0527-6832 62, www.museum.opurk.nl, VW gevestigd bij het streekmuseum, en tot april geopend op maandag tot en met vrijdag van 10 00-14.00 uur, vanaf april maandag tot en met vrijdag 10 00-17.00 uur en zaterdag 10.00-13.00 uur Er zijn diverse dagarrangementen, begeleide wandelingen en andere excursies mogelijk: tel. 0527-68 40 40, www.vvvflevoland.nl Sommige mensen hebben er een aangeboren gevoel voor. Ze kun nen met een woord, een blik of een gebaar een tegenstribbelend beest kalmeren. Mijn vader miste dat ta lent. Hij bekeek alles wat leefde met een zekere belangstelling, maar onze hond begreep hem niet en op warme dieren liefde heb ik hem nooit kunnen betrap pen. Het was daarom een hele verrassing toen hij halverwege de jaren zeventig van de vorige eeuw besloot om een huifkar tocht door Ierland te maken. Hij ging niet alleen. Als er iemand een hekel aan kamperen had dan was het mijn moeder wel, dus dat ze erin toestemde om mee te gaan sloeg ons met stomheid. Boven dien werd het reisgezelschap uitgebreid met een oom en tante die in Amster dam-Oost op een bovenhuis woonden en de natuur alleen van horen zeggen ken den. Twee weken lang zouden ze met een door een paard voortgetrokken huif kar een vooraf uitgestippelde route vol gen die een afwisselend landschap en prachtige vergezichten beloofde. De huif kar diende als woonvertrek, slaapkamer en keuken. Half augustus vertrokken ze. Veertien da- Door DIRK MULDER gen later reed ik naar Schiphol om de te rugkeerde pioniers op te halen. Achter de glazen wand stonden ze bij de bagage band op hun koffers te wachten. Ze had den me nog niet gezien. Mijn moeder had een geruite plaid om haar schouders geslagen en mijn vader hinkte. Ook oom en tante zagen er wat verfomfaaid uit. Als ik de indruk die ze op me maakten in twee woorden moest samenvatten dan is 'Roemeense vluchtelingen' het eer ste dat in me opkomt. 'Hoe was het?', vroeg ik na het weerzien. Met een broze opgewektheid sprak het gezelschap van een heel aparte ervaring. De nuancering volgde toen we naar de auto liepen. 'Het waren de langste twee weken van mijn leven', fluisterde mijn moeder buiten gehoorsafstand van de an deren. Ik begreep instinctief dat ik het onder werp beter een tijdje kon laten rusten. In de weken daarna kwam de verhalen mondjesmaat los. Over het geheim van het frisgroene Ierland: iedere dag regen. Over het claustrofobische onderkomen op wielen. En over Johnny, de eigenwijze knol die de kar moest trekken en daar helemaal geen zin in had. Mijn arme va der had het op zich genomen om hem da gelijks in en uit te spannen, waarbij de meningsverschillen tussen man en paard hoog opliepen. Het leidde zelfs tot geweld. Met één welgemikte trap van zijn achterbeen bezorgde Johnny mijn vader een gekneusde knie, waar hij nog weken last van bleef houden. Maar ondanks al die ontberingen had den ze toch een cadeautje voor me mee gebracht. Twee met klavertjes vier be schilderde Irish Coffee glazen, voorzien van maatstreepjes voor de juiste verhou ding tussen de whiskey, de koffie en de room. Al jaren staan ze ongebruikt in de kast. Van de week heb ik ze maar eens af gewassen. Opeens trok er een pijnscheut door mijn knie. Spetterend voorjaarsvoordeel! KRAS Stervakan ties heeft goed nieuws voor u, want voor de heer lijke voorjaarsmaanden maart en april hebben we honderden extra stoelen ingekocht! En dat tegen nog voordeliger prijzen, waardoor u nu tot .wel tientallen euro's korting krijgt op de toch al lage prijzen van KRAS. Als u dan ook nog weet dat in maart en april de temperaturen vaak al oplopen tot wel 25 graden, moet de conclusie toch wel lui den: op naar zonnig en voordelig Turkije! U kunt nu boeken voor een 8-daagse strandvakantie naar het schitterende 5-sterren hotel Kiris Alinda Beach Hotel in Kemer voor de fantastische prijs vanaf slechts 259! Echt geen geld, want u ver blijft in de prachtige hotel op basis van all inclusi ve. En of dat nog met genoeg is krijgt u ook nog eens gratis een 2-daagse excursie naar Pa- mukkale en een gratis dagtocht Antalya inclusief traditionele Turkse avond! KIRIS ALINDA BEACH HOTEL***** Dit fantastische 5-sterren hotel ligt direct aan het kiezelstrand. Het hotel beschikt over lobby, restau rants en bars, zwembad, kinderbad, liften, fitness, tafeltennis, biljart, Turks bad, sauna, massage en aerobics.De verzorging is o.b.v.all inclusive.Tijdens de 2-daagse minirondreis Pamukkale verblijft u in een 3-/4-sterren hotel o.b.v. halfpension. REISPROGRAMMA IN HET KORT Tijdens uw vakantie maakt u een 2-daagse minirond reis naar Pamukkale met haar prachtige witte kalksteenterrassen en het antieke Hierapolis. Tijdens de gratis citytour Antalya bezoeken we een traditionele Turkse avond' aangeboden, inclusief diner, drankjes en een show. De rest van uw vakan tie kunt u genieten van zon, zee en strand in de bruisende badplaats Kemer. Vertrekdata HW 96.806/HZ 14.506 Diverse data van 8/3 t/m 23/4 v.a. 259 Toeslagen per persoon: 1 -pk v.a. 25, extra week v.a.€ 125, brandstof toeslag 6 (april 12), weekendtoeslag 15 (april 20) bij vertrek op zaterdag en zondag, luchthaven-/toeristenbel.en res.kosten 49 Prijzen zijn p.p., tenzij anders vermeld. Exclusief luchthaven-/toeristenbel.enres.kosten,entrees en 2 lunches (ca. 30), verplichte koffer- en service- gelden 7, visum 10),div. verzekeringen. Noot het is niet mogelijk ter plaatse van de 2-daagse excursie af te zien. Bij niet deelnemen aan de excursie worden ca. 50 ann.kosten in rekening gebracht, ter plaatse te betalen. Vraag uitgebreide reisbeschrijving reisnr. HW 96.806/HZ 14.506 net deze prijzen móet je wei KRAS SterVakanties-reisbureaus vindt u in: Alkmaar, Almere, Alphen a ld Rijn, Amersfoort, Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Baarn, Breda, Delft, Den Bosch, Den Haag, Eindhoven, Haarlem, i Heerenveen, Hengelo, Hoorn, Leeuwarden, Nijmegen, Rotterdam,Tilburg, Utrecht, Venlo, Zwolle - INFORMATIE, REISBESCHRIJVINGEN EN BOEKINGEN: 24 UUR PER DAG M| 7 DGN PER WEEK WWW.KF3S.fi ma t/m vr: 08.30-20.30 uur za: 09.30-15.30 uur zo: 11.00-15.00 uur www.kras.nl 073-5 999 999 (ADVERTENTIE) STUNTPRULcr.r autoreis naar I a-sterren hotel. N«o°kteboe)ten voor zomer 2005.' verblijf in Classic Hotel Jena**** verblijf in 2-persoonskamer dagelijks ontbijtbuffet gebruik sauna en fitness Ontdek één van de mooiste streken van Duitsland Spectaculaire aanbieding!! KRAS Stervakanties heeft wederom het heerlijke 4-sterren Classic hotel in Jena gelegen in Thüringen, tegen voor- deelprijzen gecontracteerd. U boekt namelijk al een 4-daagse autoreis voor de spotprijs vanaf slechts 69, inclusief dagelijks ontbijtbuffet!! Echt een ongekende actie voor zo'n prachtig hotel in één van de mooiste streken van Duitsland. Dit hotel is een uitstekend uitgangspunt voor bezoeken aan indrukwekkende steden als Jena, Weimar en Erfurt. Gaat u ook mee naar Thüringen? CLASSIC HOTEL**** - JENA Het comfortabele hotel ligt aan de rand van Jena. U kunt gebruikmaken van de gratis tram naar het centrum, die niet ver van het hotel stopt. Het hotel beschikt over o.a.een gezellig panoramarestaurant, lift, parkeergelegenheid, sauna, fitness (gratis), solarium (tegen betaling). Uw kamer is voorzien van badkamer met bad/douche, toilet, fóhn, tele foon, tv en minibar. TIPS VOOR UITSTAPJES Vanuit het hotel kunt u prachtige uitstapjes maken naar indrukwekkende steden. We noemen cultuur stad Weimar, waar grote Duitse schrijvers als Goethe en Schiller woonden en werkten. Vergeet tenslotte niet een bezoek te brengen aan het 1200 jaar oude Erfurt, Dresden en Leipzig. Aankomstdata HW 96.634/HZ 15.540 4 dgn, vrijwel iedere wo. van 2/4 t/m 26/10 v.a.€ 69 5 dgn, vrijwel iedere di. van 8/3 t/m 29/3 v.a. 85 6 dgn, vrijwel iedere ma. van 7/3 t/m 31/10 v.a.€ 99 7 dgn, vrijwel iedere zo. van 6/3 t/m 27/3 v.a.€ 115 8 dgn, vrijwel iedere za. van 5/3 t/m 29/10 v.a. 139 Toeslagen per persoon: 1 -pk. v.a. 42, res.kos ten 15 (per boeking, verplicht). Prijzen zijn per persoon, tenzij anders vermeld. Exclusief: vervoer, reserveringskosten, toeristen belasting, div. verzekeringen. Vraag uitgebreide reisbeschrijving reisnr. HW 96.634/HZ 15.540 Houd uw reiskrant de komende weken goed in de gaten, want gedurende 10 weken houden wij iedere week een spetterende SMS REIS actie! En daarmee kunt u fantastische reisprijzen win nen! Met deze week als hoofdprijs een 4-daagse autoreis voor 2 personen naar het 4-sterren Classic Jena in het prachtige Thüringen. En., de tweede en derde prijs is een KRAS reischeque (2e prijs 250, 3e prijs 100), ideaal voor een korte trip of een goede aanleiding voor één van onze prachtige (rond)reizen! HOE POET U MEE? Hieronder ziet u een vraag, waarvan u het ant woord in deze advertentie kunt vinden. Gevonden? 5MS dan KRAS plus uw antwoord ('KRAS A', 'KRAS B', of'KRAS C- code afhankelijk van antwoord) naar 4111. U ontvangt dan van ons meteen een sms als ontvangstbevestiging. Daarna krijgt u binnen een paar dagen van ons een twee de sms, met de melding of u de gelukkige winnaar bent. 0,55 p.o.b. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd en u kunt meedoen tot zon dagavond 24.00 uur. PRIJSVRAAG VAN DEZE WEEK: 1 Waar woonde de Duitse schrijver Goethe? A: Leipzig B: Erfurt C: Weimar Veel succes! Oudste jeugdherberg heeft iets te vieren Wat doe je als je 75 jaar wordt? Dan geef je e« i feestje. Stayokay hostel Balckum is de eerste, oudst gebouwde voormalige jeugdherberg in Nederland. In 1932 ontving de gloednieuwe l jeugdherberg de eerste gasten, nadat daarvooi enige tijd was proefgedraaid in een voormalig j koestal. Door de jaren heen is er natuurlijk veel verat derd, werden de strozakken vervangen door stapelbedden, en de slaapzalen uiteindelijk door twee- of meerpersoonskamers met eigen sanitair. Ook veranderde vorig jaar de naam van jeugdherberg in Stayokay hostel. De ac commodatie in Bakkum. gelegen in de duinet nabij Castricum, houdt morgen een open dag met dichters, muziek en vermaak, en op 9 april is er een muziekfestival. Beide dagen zi; gratis toegankelijk. Voorts is er tot eind april j een jubileumarrangement: twee overnachtin gen met twee dagen volpension voor 49 euro j per persoon. Meer informatie: www.stavokav.com/bakkum i Reisverzekeringen I De prijsvergelijkingssites op internet beperk» zich niet alleen meer tot strijkijzers en tele-1 i foonabonnementen, ook de reiswereld wordt I onder de loep genomen. Zo zijn er verschillen de websites die reisverzekeringen met elkaar vergelijken. Bedenk daarbij wel dat niet alles] tes alle verzekeringsbedrijven laten zien. Op 1 de site van verqeliik.nl hoeft u alleen postcode en geboortedatum in te vullen om een over zicht van reisverzekeringen te krijgen. Ander aanbieders willen al uw gegevens hebben om een offerte te sturen. Vaak kunt u kiezen wat wilt meeverzekeren, zoals ongevallen, winter sport en geneeskundige kosten. Dat kan een I aardig verschil maken. De Consumentenbond heeft een aantal tips op een rij gezet en doorie; pende reisverzekeringen met elkaar vergele ken. Om de uitslag te lezen, moet u wel lid i zijn. www.verqeliik.nl/reizen: www.consumentenbond.nl, onder kopje 'geld i en verzekeringen'; I www.financialquidance.nl: www.mrfinch.nl en www.verzekervoordeliq.nl Af en toe zijn er op Urk demonstraties netten boeten, en die trekken altijd publiek. staande vader voer samen met de vroedvrouw in een bootje naar de steen om er een baby uit te halen. Als we weer naar de haven wil len, zien we in Wijk 2 een paar mensen licht opgewonden fo to's maken van wat echt niet meer dan een doorsnee woning is. Het blijkt het geboortehuis van schrijver Appie Baantjer. De Baantjerfans komen uit Amster dam en doen een dagje Urk. Maar dan met een geheel eigen invulling. 'Kijk, wij hebben dit boekje gekocht. Over het Urk van Appie Baantjer.' Tja, dat is ook een idee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 34