PZC Ik kan nog steeds de hele wereld aan Killers van de Amazone zwemmen rond in de huiskamer Bram Levi, vrijbuiter 23 zaterdag 5 maart 2005 Dit is ons leven", wijst Bram Levi (62) met een trots gebaar naar de foto-colla ge aan de muur van de woonka mer in Zonnemaire. Bram en zijn vrouw Geertje (70) spelen de hoofdrol, temidden van tal van bekende Nederlanders die figureren aan de zijde van de flamboyante Joodse karikatu rist. „Het is zo maar een in druk hoor, van wat hoogtepun ten. Als ik alle prominenten met wie wij hebben gewerkt zou willen ophangen, kom ik muren tekort. Kijk eens goed naar de mensen op de foto's. Wat valt je op? Ze zijn allemaal blijDat is mijn kracht. Niet al leen wat strepen en kleurtjes op papier zetten, dat kan ieder een leren. Het gaat vooral om de humor die je daar in stopt, je totale presentatie en uitstra ling. Wanneer je niet opvalt, verdien je geen moer. Dat had ik als kleine dreumes al heel snel in de gaten." Koud negen jaar oud, ongemakke lijk bij het conservatieve gezins leven, vertrok hij met de noorderzon naar Parijs. Zonder één sou op zak, al leen met een tekenblok en potloodje in zijn rugtas liftend de grens over. Het was niet de eerste keer dat Bram van huis wegliep. „Ik voelde me slaaf van een milieu waar ik weinig mee op had en waar ze mij niet begrepen, zo gezegd een buitenbeentje. Als kleuter tekende ik altijd de visite na. Was het papier op, dan ging ik op de keuken muur verder. Vonden ze niet echt leuk..." Nog voordat hij de vrijheid van de mondaine Franse hoofdstad proefde, nam 'Joden Brammetje' met enige re gelmaat de wijk naar het Rotterdamse Katendrecht en de Zeedijk in Amster dam. „Eigenlijk ben ik daar begonnen met het tekenen op straat. Overal waar zeelui kwamen, was er immers geld." Hij glundert bij de herinnering aan het verbond dat hij indertijd sloot met de hoeren. „Die meiden vonden het prachtig zo'n klein ventje met een tekenblok. Ik ook, want ik pikte een aardig graantje mee van de klanten die ze afwerkten." Ieder avontuur eindigde wel weer in de armen van de politie, die Bram tel kens wist op te sporen en terug naar huis bracht. „Voor mij was dat een verschrikking! Thuis voelde het alsof ik in een kooi zat. Met mijn tekenblok en potlood als enige noodzakelijke ba gage achterop een vrachtwagen klim men en zien waar ik uitkwam, was be vrijding." Jiddische rechtse Zijn joodse achtergrond in de na-oor- logse dagen is van grote invloed ge weest op de manier waarop Levi het leven aankeek en op zijn beurt door de buitenwacht werd gewogen. Op standig en vrijgevochten tatoeëerde de toen zeventienjarige kunstenaar met donkerblauwe inkt een Davidster op beide handen. Om te imponeren. „Ik was niet zo groot, nog steeds niet trouwens werd nogal eens be dreigd en ben toentertijd een beetje aan vechtsport gaan doen. Die Mag- adove stonden symbool voor een Jiddi sche rechtse of linkse naar keuze", balt hij zijn vuisten. „Later kreeg ik er wel eens vragen over en ben ik er maar van gaan maken dat ik ere-lid was van de Tros." Een gesprek met Levi verloopt heel erg van de hak op de tak. Hij verhaalt van de hartinfarcten veroorzaakt door zijn wilde bestaan op de trappen van de showbizz, met veel drank en vrou wen. Begin jaren tachtig leerde hij Geertje kennen, bij het maken van een wandschildering in het Zierikzeese ca fé 't Visslop. Tot die tijd leefde Levi met de dag, zwierf hij rond, met Place du Têtre, Montmartre en de bruggen i Naam: Bram Levi Geboren: 16 december 1942, Krimpen aan de Lek Woonplaats: Zonnemaire Burgelijke staat: Sinds 22 jaar gehuwd met Geertje van der Wiel, samen zeven kinderen en elf kleinkinderen uit voorgaande huwelij ken Opleiding: Rietveld Academie Amsterdam (niet afgemaakt), Ecole de Beau Art in Parijs (niet afge maakt), de praktijk van de straat Beroep: Karikaturist, sneltekenaar, internatio nal party artist en kunstschilder. van Parijs - waaronder hij menig nacht doorbracht - als centrum van zijn wereld. Pochend:- „Ik heb moge lijkheden zat gehad om te leven als Gauguin. Wat klodders geel en blauw als strand en zee, een witte streep die de mist voorstelde, van zulke schilde rijen maakte ik er op een zondag wel twintig als het moest! Tussen de bedrijven door verdiende Levi met een gezelschap Indische mu zikanten in Haagse en Hamburgse kroegen de kost als steelgitarist. „Die periode heb ik als heel bijzonder erva ren. De warmte en vriendschap van die mensen, zo ontzettend oprecht! Heel anders dan wat ik van huis uit gewend was." Geertje bracht de ommekeer in zijn le ven, bracht hem definitief terug in Ne derland. Ze gingen wonen in Gorin- chem en later Enkhuizen. Als teke naar van spot- en politieke prenten voor Panorama en de Telegraaf bouw de Levi grote naam op. Welke faam hij in latere jaren voortzette in Veroni ca's televisieprogramma Late Night, waar hij de gasten tekende. In een eer der leven was hij als decorschilder me de-verantwoordelijk voor het uiterlijk van de populaire kinderserie Oebele. Drie jaar terug werd bij hem keelkan ker geconstateerd. Het betekende een dikke streep onder zijn lange loop baan als 'international party artist'. Hij genas, maar zijn boekingsbureau 'vergat' hem spontaan. Geen optre dens meer voor de 'groten der aarde', zoals er zo velen zijn revue passeer den. Ministers, voetballers (wie kent niet die karikatuur van de broertjes De Boer), soapsterren, muzikanten, multinationals, hoeren en tollenaars, 'allemaal zeiden ze Bram tegen me'. Stil Het werd stil rond de levensgenieter. Vastberaden vecht Levi zich een weg terug in de belangstelling. Vanuit Zon nemaire waar hij in 2003 kwam wo nen, omdat Geertje graag wilde terug keren naar haar geboortestreek. Via kerstmarkten, schoolfeesten en regio nale evenementen komt zijn handels merk 'met de grote stip' weer tot le ven. De karikaturen van dertig stam gasten van café-restaurant Concordia vormen in het Zierikzeese etablisse ment de trotse ere-galerij uit zijn nieuwste periode. „Ik kan nog steeds de hele wereld aan, maar ik hoef niet meer zonodig. Ik laat me niet meer uit melken. Ik heb besloten dat ik het klei nere werk belangrijker vind." Voor 350 euro zijn Bram en Geertje (die hem altijd bijstaat als vaste aange ver van zijn potloden, stiften en pastel krijt) van de partij op huwelijks- en bedrijfsfeesten. „Ben ik een beetje in vorm, dan teken ik op zo'n avond mak kelijk zestig tot tachtig leuke portret ten van de mensen. In kleur!" Standaard gaat het duo bij optredens gekleed in één van de twaalf kos tuums (uiteenlopend van middel eeuws en Hollands folklore, tot Chi nees, Frans en country) die Geertje zelf heeft gemaakt. Een aantal staat op zijn website www.bramlevi.nl in de etalage. „Dat is humor. Je moet een beetje met de mensen spelen, hun spe cifieke kenmerken (en-profil) op een positieve manier uitvergroten. Vinden ze leuk. Iemand onderuit halen met een spotprent is geen kunst, het gaat er om dat je dat met een vette knipoog doet. Dat brengt nét dat beetje bijzon dere schwung aan een karikatuur. Wanneer je meer dan 43 jaar in het vak zit en alle groten der aarde zeg gen Bram tegen je, dan hoeven ze mij niet meer te vertellen hoe het spelletje in elkaar steekt... Kwestie van de kroeg binnenstappen en de dochter van de baas, met zülke hangers, als het mooiste meisje van de buurt teke nen. Het kost je misschien een knaak voor een drankje, maar je komt met een rug rijker weer naar buiten. Kij ken, luisteren en shut the mouth!" Schetsboek Onwillekeurig dwaalt de blik in de woonkamer van het kleine, gelijkvloer se huis - gekenmerkt door een schil- derpalet als naambordje naast de voor deur - weer langs de relikwieën van foto Mechteld Jansen de 'international party artist', zoals Levis omschrijving op zijn visitekaart je luidt. Opvallend is dat tekeningen van de meester zelf ontbreken. Lo gisch, geeft hij als verklaring. „Ik maak van alles slechts één exemplaar en dat gaat mee met de opdrachtge ver." Geertje duikt in een kast en diept daaruit een schetsboek gemaakt door de leerlingen van de plaatselijke basisschool als dank aan de inzet van hun beroemde dorpsgenoten bij een actie voor een goed doel. Levi raakt wederom ontroerd wanneer hij de 'ka rikaturen' van groep één tot en met acht langsbladert. „Dit", klopt hij op de kaft, „heeft voor mij onnoemelijke waarde. Daar doe je het voor. Dit is een onvoorwaardelijke blijk van gene genheid. Wat moet je meer? Dit is voor mij Zeeland. D< heb de hele we reld over gesjouwd. Frankrijk, Tahiti, Peru, Japan, Amerika en ga zo maar door. Sinds drie jaar wonen we nu in Zonnemaire en ik voel me hier thuis als nergens anders. Toen we hier neer streken, was ik op sterven na dood door die kanker. Geloof het of niet, binnen een week begon m'n haar weer te groeien, kreeg ik weer kleur op m'n wangen. Deze streek doet iets met je. Bram Levi is weer terug. Maar één ding: ik ben nooit opgehouden te la chen. Zonder humor ben je nergens." Marcel Modde foto Ralph van de Lisdonk/GPD Piranha's, de killers van de Amazone, wor den steeds populairder als huisdier. Ri chard van der Meijden (22) uit Tilburg houdt de roofvis én probeert ze te kweken. „Het schijnt ook lekker te zijn, maar ik zou het nooit kunnen eten. Je eet toch niet iets waar je van houdt?" Je kunt met een gei-ust hart je vinger in zijn aquarium steken. „Zolang je niet bloedt en de vissen voldoende eten, vallen ze echt niet aan." Richard van der Meijden (22) uit Tilburg is hele maal verzot op piranha's. „Omdat ze zulke agressieve koppen hebben," lacht hij. „Het zijn echt stoere vissen." De piranha staat bekend als een bloeddorstige vis waarvan mensen denken dat ze hele koeien en mensen in korte tijd opeten. „Dat beeld is sterk overdreven, onder meer door films," zegt Van der Meijden. „In de Amazone zwemmen ze in enorme scholen. Als ze honger hebben en er loopt een koe door het water, vallen ze die wel licht aan. Het zijn juist heel nuttige vissen, ech te opruimers. Ze eten de dode en zieke vissen op, en andere dieren die - dood of levend - in het water terechtkomen." Toen Van der Meijden op zichzelf ging wonen, kocht hij een groter aquarium. „Maar ik wist niet wat ik daar in zou doen. Ik begon met een steur en tropische vissen, maar daar was ik snel op uitgekeken." Een aquarium van een kennis toonde een veel interessantere inhoud: piranha's. „Ik wilde ze meteen zelf ook hebben." De aanschaf van twee jonkies was het begin van een passie. Inmiddels staat er midden in de huiskamer van Van der Meijden een aquarium met vierhonderd liter wa ter en zeven piranha's, van zo'n twintig centime ter lang. Verder bezoekt de schilder dagelijks de website waar piranha-fanaten uit heel Ne derland praten, informatie uitwisselen en zelfs meetings regelen. Zijn vriendin Tess (19) lacht hartelijk om de uit de hand gelopen hobby van haar vriend. „In de meeste huizen staat de televisie vrij centraal. Hier staat de tv in een hoekje en het aquarium midden in de kamer. Richard kan er uren naar zitten kijken en wordt er helemaal rustig van." De piranha's moeten gevoerd worden, het water moet gezond en op temperatuur (zo'n 27 gra den) blijven en dat is een hele klus. „Ik heb een speciaal stofzuigertje om de bodem te reinigen. Dan ga ik gewoon met mijn hand het water in, tussen de piranha's. In Zuid-Amerika zwem men de mensen ook gewoon tussen de piran ha's. Zoals ik al zei; ze vallen alleen aan als je bloedt of als ze erge honger hebben." Zijn zeven piranha's heeft de Tilburgse schilder bij drie verschillende adressen gekocht. „Ik hoopte dat er koppeltjes zouden ontstaan en wil de inteelt voorkomen." Van der Meijden kreeg gelijk; het eerste nestje kwam er. „De vissen gingen ineens heel raar doen; om elkaar heen zwemmen, het leek wel dansen. Ik via internet uitgezocht wat het kon zijn en iemand van de website dacht dat het pa ringsgedrag was." Toen, op een ochtend, werd Van der Meijden heel vroeg wakker en sprong uit bed. „Alsof hij het aanvoelde", lacht zijn vriendin. „Hij rende naar het aquarium en zag duizenden eitjes." Vrolijk Dit eerste nestje had weinig geluk: alle jonkies stierven. „Ik weet nu dat er een koppeltje is, en bij de volgende paring ga ik het beter in de ga ten houden." Zijn liefde gaat nog net niet zo ver dat de vissen ook namen hebben, maar volgens Van der Meijden herkennen de beesten hem wel. „Als er bezoek komt, worden ze schuw en trek ken ze letterlijk wit weg. Wanneer ik alleen thuis ben, zijn ze bijna zwart, en zwemmen ze vrolijk rond." De piranha is een roofvis, en om ze hun roots niet te laten vergeten, voert de Tilburger ze zo nu en dan - levende - goudvissen. „Dat kan cru overkomen, maar dat is de natuur." Gewoonlijk krijgen de piranha's elke twee dagen een stukje kipfilet en af en toe mosselen, roodbaarsfilet of garnalen. „Je moet ze afwisselend voeren, piran ha's moeten net als mensen voldoende vitami nes binnenkrijgen." De Tilburger rest nog één wens: vissen op piran ha's. „Zodra ik voldoende geld heb, ga ik naar Zuid-Amerika. Piranha's vangen, hoe meer hoe liever. Het lijkt me helemaal te gek om in een klein bootje door de Amazone te varen en met een eend of ander levend aas zo'n stoer beest aan de haak te slaan." Tjanne Hartman Piranha' s Piranha's behoren tot de familie van de Cha- racidae, ofwel karperzalmen. Het is een gro te familie van meer dan 1200 soorten (sub-)tro- pische zoetwatervissen. De piranha komt voor in de wateren van Zuid-Amerika. Piranha's kunnen erg verschillen qua uiterlijk, kleur en patronen. De piranha is een vleeseter en eet in het wild voornamelijk vis. De roofvis heeft vlijmscherpe driehoekige tan den. In de onderkaak zijn de tanden het grootst en het meest zichtbaar. De ris staat bekend als bloeddorstige killer maar is niet zo gewelddadig van karakter. Ze vallen pas aan als een mens of dier bloedt, of als ze erge honger hebben. Ze kunnen erg goed ruiken: hun natuurlijke leef gebied bestaat vaak uit troebele rivieren, ver der verduisterd door overhangende vegetatie. In het wild leven piranha's in grote scholen van wel duizenden vissen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23