Europa staat met lege handen PZC Okken gaat met de hakken over de sloot Kaken sparen, benen tuchtigen Davis Cupteam in Fribourg op rozen Cindy Klassen steelt de show in Inzeil 19 Kato volgt Shimizu op als Japanse sprintkeizer Ruckstuhl vierde op de meerkamp Grpdum blijft een twijfelgeval Toch kwalificatie-training Minardi Beke voor anderhalf jaar geschorst Wielrenner Hoffman al naar huis Van Galen verlengt contract bij AZ Tweede vuurwerkverdachte gepakt Davis sprint naar winst in Murcia RBC Roosendaal wint tegen NEC zaterdag 5 maart 2005 dnnr Peter van der Hulst INZELL - Het moest het WK van Anni Friesinger worden, maar voorlopig steelt Cindy Klassen op de thuisbaan van haar Duitse concurrente de show. De Canadese won op de drie kilometer haar tweede gou den plak bij het WK afstanden. Friesinger was na een dramati sche val in tranen en vertrok naar het ziekenhuis om de rech- terwijsvinger in het gips te laten zetten. Haar deelname aan de ploegenachtervolging van van daag is niet in gevaar. Friesin ger had zich de eerste week van maart anders voorgesteld. Ze stemde haar seizoen voor een groot deel af op het WK afstan den. De voortekenen waren niet gunstig. Ze kneusde twee weken terug haar kleine teen en kon de wereldbekerfinale in Heeren veen op haar buik schrijven. Klassen deelde eergisteren de tweede tik uit. Ze hield Friesin ger op de 1500 meter van het goud af en gisteren duurde de drie kilometer van de Duitse niet langer dan twintig tellen. In de tweede bocht viel ze. Klas sen profiteerde daar optimaal van en kwam op een 2-1- voor sprong in de onderlinge strijd. Een maand terug maakte de Duitse nog gebruik van ziekte van Klassen. De Canadese moest op het WK allround ge noegen nemen met zilver. In Inzeil was Klassen de eerste niet-Duitse die de 3000 meter won sinds de invoering van het WK afstanden in 1996. Gunda Niemann was vijf keer de snel ste, Claudia Pechstein twee keer en Friesinger een keer. Klassen: „Duitsers verslaan is speciaal. Voor mij is dit verrassend. Het WK is een soort mini-olympia de, dus geeft dit vertrouwen voor de Winterspelen in Tu rijn", zei Klassen die won in 4.10,37. Pechstein pakte het zil ver, brons was er voor Kristina Groves. De Nederlandse vrou wen sneeuwden onder. Moniek Kleinsman (4.17,01) was met een zevende klassering de beste. Gretha Smit werd achtste en Renate Groenewold tiende. Groenewold sluit niet uit dat ze het seizoen voor gezien houdt. „Op deze manier heeft het geen zin de vijf kilometer (morgen) te rijden." GPD door Martijn van Beeten INZELL - Europa mag dan de bakermat zijn van het lange baanschaatsen, na twee dagen WK-afstanden in Inzeil heeft het continent nog geen goud in handen. Europa 0, rest van de wereld 4, zo is de pijnlijke tus senstand na vier onderdelen. iNa tweemaal de Canadese Cin- jdy Klassen op de 1500 en 3000 nieter bij de vrouwen en de Ame rikaan Chad Hedrick op de vijf [kilometer bij de mannen, was Ihet gistermiddag de beurt aan jde Japanner Joji Kato. De 500 imeter was een duel tussen de ioude en de nieuwe Japanse isprintkeizer. Hiroyasu Shimizu (31), die dit seizoen eindelijk wat van zijn oude glans hervond en twee wereldbekerwedstrij den won, werd afgetroefd door zijn elf jaar jongere landgenoot Kato. Met 35,75 en 35,71 secon de noteerde Shimizu tweemaal de tweede tijd, Kato was twee keer sneller: 35,57 en 35,45. In de tweede rit was de jongste van de twee zelfs veel rapper in een rechtstreeks duel. Kato deed waar al ruim twee jaar op mocht worden gerekend. Als jon gen van 17 werd hij in 2002 der de bij zijn wereldbekerdebuut. De nieuwe keizer, dat zagen de Japanners meteen. Tot gisteren wist Kato echter geen internatio nale wedstrijd te winnen. Voor Europa was op deze af stand niet eens een medaille weggelegd. Het brons was een prooi voor de met rugklachten Canadees Jeremy Wotherspoon, winnaar van de vorige twee edities. Nu herover den de Japanners de macht op de kortste afstand. In de negen edities van het WK-afstanden waren ze zevenmaal het sterkst. De Nederlanders deden gisteren ook mee, maar voor Erben Wen- nemars (zevende), Gerard van Velde (tiende) en Beorn Nijen- huis (elfde) was er een bijrol. Geen van hen opende onder de tien seconden en een eindtijd on der de 36 seconden zat er even min in. De drie mochten zich na de eerste 500 meter beklagen over het optreden van de Noorse starter Marcel Lesche Vanberg. Hij schoot enkele schaatsers on terecht terug voor een valse start. Ook Nijenhuis en Van Vel de mochten hun twijfels heb ben. Na de valse start van Van Velde dreigde zijn race zelfs een la chertje te worden. Opeens werd besloten het ijs te repareren, dat was beschadigd door een val in de rit ervoor van de Fin Pekka Koskela. Het leverde een opont houd van bijna een kwartier op. Verschuilen konden de Neder landers zich echter niet achter de afleiding. Ze kwamen simpel weg snelheid tekort. GPD MADRID - De Zweedse meer kampster Carolina Kluft vero verde gisteren in Madrid de Eu ropese indoortitel. Kluft noteer de een totaal van 4948 punten. Door een wat mindere prestatie bij het kogelstoten lukte het haar niet het uit 1992 stammen de wereldrecord van de Russi sche Irina Belova (4991) te ver beteren. Kluft was al in bezit van de olympische-, wereld- en Europese titel in de buitenlucht en de wereldtitel indoor. Nederland kwam met twee meer- kampsters aan de start. Karin Ruckstuhl eindigde door goede prestaties bij het verspringen en [de afsluitende 800 meter als vier de met 4605 punten. Ook vorig jaar op de WK-indoor in Boeda pest werd ze vierde. In Madrid kwam ze 62 punten tekort voor brons. „Ik had graag een Neder lands record gevestigd. Daar voor moest ik 2.15 lopen op de 800. Dat lukte net niet. Jammer, maar gezien mijn magere voor bereiding een reële uitslag." Debutante Laurien Hoos beëin digde het evenement als tiende met 4282 punten, een pr. ANP INZELL - De Amerikaanse schaatser Chad Hedrick start vandaag op de tien kilometer van het WK-afstanden in Inzeil, he grieperige Noor Dystein Grodum blijft een twijfelgeval. Hedrick twijfelde over deelna me aan de tien kilometer, maar besloot na overleg met coach Bart Schouten toch te starten. Grodum lag donderdag met koorts op bed. De Noor hakt vandaag de knoop pas door. GPD De Japanse sprinter Joji Kato kreeg na zijn zege op de 500 meter lof en prullaria van Nederlandse schaatsfans. foto Michaela Rehle/RTR door Pim van Esschoten MADRID - Bij Rutger Smith is de bravoure weer helemaal te rug. „Ik ben een van de groot ste talenten ter wereld, die ooit richting de 22 meter gaat gooien. Dat durf ik te zeggen," zei de Groningse beer gisteren in Madrid, nadat hij zich voor de finale van vandaag had ge plaatst door een stoot van 20.46 meter met de kogel. Al leen de Deen Olssen kwam ver der met 20.67. Het was lang geleden dat Smith zich zo liet zien en zo van zich liet horen. De afgelo pen twee jaren blokkeerde hij op internationale toernooien. Na zijn mislukte olympische missie wendde hij zich tot sportpsycholoog Rico Schruijers. Met goed gevolg. Niet dat er gisteren meteen een heel andere Smith stond. Het was meer de 'oude' die was te ruggekeerd. Met ferme woor den en al. „Bij de beste vijf in de finale, dat moet kunnen." Dat hij zichzelf zo weer druk oplegde, ging er bij Smith niet in. „Hoezo? Omdat ik zeg een van de grootste talenten te zijn? Het is toch gewoon zo." Het zag er de eerste twee pogin gen niet naar uit. Zijn eerste was goed voor slechts 19.45 me ter, de tweede ongeldig. Het moest bij de derde en laatste stoot gebeuren. „Het was niet kielekiele, ik wist dat het goed zou komen. Al bij het ingooien. De kogel voelde als zes kilo, da's altijd een goed teken." Bewuster In Athene had diezelfde kogel nog als veel en veel zwaarder dan de officiële 7.25 kilo ge voeld. „Ik was daar teveel in mezelf gekeerd. Ik sta nu veel bewuster in de wedstrijd." Bij het scheiden van kaf en ko ren op de eerste dag van de EK-indoor in Madrid deden Rutger Smith, Lieja Tunks en Arnoud Okken wat ze moesten doen. Alleen Laurens Looije overleefde de serie niet. Na drie foutsprongen op 5.60 me ter was het over en uit voor 32-jarige polsstokspringer uit Zoetermeer. Tunks had aan een degelijke 17.90 meter ge noeg om als vierde door te gaan naar de finale, ook van daag. En Arnoud Okken wor stelde, om ternauwernood bo ven te komen. Een tactisch ma tige 800 meter in een al weinig indrukwekkende 1.48,54 was nog net genoeg om als een van de drie snelste verliezers de fi nale van morgen te halen. Van zijn voornemen vanaf kop de race te dicteren, kwam wei nig terecht. Hij, de atleet die van alle 800-meterlopers in Ma drid de snelste tijd dit jaar liep (1.46,27), zou zo als winnaar van een van de drie halve fina les naar de eindronde gaan. Het liep anders. De 22-jarige Arnhemmer miste macht in de benen en werd tweede. „Omdat ik drie weken geen race heb ge lopen. Dat heb je wel nodig, die prikkel." Morgen is alles weer anders, zei hij. Maar goed voor het ver trouwen kon het nooit zijn ge weest. GPD Polsstokhoogspringer Laurens Looije faalt bij zijn derde po ging op 5,60 meter en weet zich uitgeschakeld op het EK-in door in Madrid. foto Olaf Kraak/ANP Winnen is moeilijk, verliezen ook. Vraag maar aan de Nederlandse azen bij de WK afstanden in Inzeil. De Amerikaan Chad Hedrick reed donder dag naar de gouden medaille op de vijf Kilometer met een wereldrecord op bui- tenijs, maar in plaats van een diepe bui- Smg te maken, emigreerden de versla gen Nederlanders naar het land van ex- euses. Jammer. Zilveren Bob de Jong verwees naar de Uzijn ogen ongelukkige starttijd (na zes uur), waardoor hij op slechter ijs reed. Bronzen Carl Verheijen zocht het verschil bovendien in het korte slagje van Hedrick, dat voordeliger was op het Duitse buitenijs. En dan was er nog de wissel, waarbij de klagers elkaar met de schaatsen raakten. „Dat heeft me indirect vijf seconden gekost", poch te De Jong. Tja. Het kan natuurlijk niet zo zijn dat een Amerikaan zomaar sneller schaatst dan een Nederlander. Als dat wel ge beurt, ligt dat niet aan de Nederlan ders. Het was vanzelfsprekend ook toe val dat bij de laatste twee WK's all round Amerikanen op de plekken één en twee stonden, dat Shani Davis het wereldrecord op 1500 meter in bezit heeft, dat Chad Hedrick vorig jaar ook al wereldkampioen op de vijf kilometer was, et cetera, et cetera. In plaats van allerlei klaagzangen af te steken over het onrecht dat hen is aan gedaan, kunnen de Nederlandse schaat sers beter de kaken sparen en de benen tuchtigen. 'Onze jongens' hebben niks te klagen. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de toe vallige wereldkampioen Hedrick. De 51-voudig wereldkampioen inline-ska- ten is lucht voor zijn eigen schaats bond, heeft geen uitgebreide ploeg om zich heen en moet daarom alles samen met zijn coach Bart Schouten uitvoge len. Nog een nuance bij de tweede en derde plaats van De Jong en Verheijen. Die geven zelfs nog een enigszins vertekend beeld. De Noorse stayer Oystein Grodum deed bijvoorbeeld niet mee en is dit seizoen juist de te kloppen man op de lange afstanden. En voor volgend jaar moet terdege rekening worden ge houden met Enrico Fabris, die in Tu rijn voor eigen publiek een serieuze ti telkandidaat is. Een olympisch podium Hed- rick-Gredum-Fabris is daarom zelfs een reële optie. Het zijn geen plotse aan wijzingen dat de Nederlandse schaat sers hun alleenheerschappij hebben ver loren. Vorig jaar gaven Hedrick en Da- vis de eerste waarschuwingsschoten al, maar die werden afgedaan als toevals treffers. Dit jaar schoten ze opnieuw met scherp en het is raadzaam dat nu serieus te nemen. Te beginnen vandaag met de tien kilo meter, waar de Nederlanders tot nu toe altijd zowel de gouden als zilveren me daille bemachtigden. Rudy Boogert MELBOURNE - Minardi mag vandaag aan de kwalifica tie-training van de Grand Prix van Australië deelnemen. Het team van de Nederlander Cristijan Albers deed giste ren niet mee aan de eerste vrije training omdat de wagens niet aan de eisen voldoen. Teambaas Paul Stoddard heeft toestemming van alle Formule 1-teams, maar kon niet zeg gen of Minardi ook aan de Grand Prix meedoet. ANP/AFP BRUSSEL - Triatleet Rutger Beke is voor anderhalf jaar geschorst wegens het gebruik van epo op 1 september vo rig jaar tijdens de Zwintriatlon, een Nederlands-Bel gische wedstrijd van Sluis naar Knokke. De disciplinaire commissie van de Vlaamse Gemeenschap bepaalde dat hij vanaf 25 maart aan de kant moet blijven. Over de zaak was in België veel te doen de afgelopen tijd. Beke (27) gaat zeker in beroep tegen de maatregel, aange zien zes hoogleraren vraagtekens zetten bij de procedure- De commissie legde de bezwaren naast zich neer. Beke noemde de uitgevoerde test vals. ANP/AFP NIEUWMOER - Tristan Hoffman is gisteren ontslagen uit het ziekenhuis in Gent, waarin hij vorige week zater dag met een gebroken been terechtkwam na een val in de Omloop Het Volk. „De hoofdpijn is weg en de laatste bloedcontrole was goed", zei Hoffman. „De wond is pas over twee maanden helemaal dicht. Het zal tot na de Tour duren eer ik weer aan koersen kan gaan denken." GPD ALKMAAR - Barry van Galen blijft nog een jaar bij AZ. De 34-jarige middenvelder verlengde gisteren zijn con tract tot de zomer van 2006. In januari legde Van Galen nog een aanbod van AZ naast zich neer, nu zegt de mid denvelder het 'goede gevoel' weer te hebben. Van Galen is bezig aan zijn achtste seizoen bij AZ. Voor zijn komst naar Alkmaar speelde hij voor Haarlem (twee jaar), Roda JC (drie jaar) en NAC (één jaar). GPD ROTTERDAM - De politie heeft gisteren een 18-jarige man uit Ridderkerk aangehouden in verband met het vuurwerkincident van vorige week donderdag in de Kuip tijdens het Uefa-Cupduel van Feyenoord met Sporting Lissabon. De man zou het vuurwerk hebben geleverd aan een eerder aangehouden verdachte, die het vervolgens op het veld zou hebben gegooid. ANP FORTUNA - De Australische wielrenner Allan Davis won gisteren de etappe in de Ronde van Murcia. De cou reur van Liberty Seguros was na 155,8 kilometer tussen Mula en Fortuna de sterkste in de massasprint. Allan Davis bleef sprintkanon Danilo Hondo voor. De Duitser - die de eerste twee ritten won - behield wel de lei ding in het algemeen klassement. Beste Nederlander was gisteren Ronald Mutsaars (elfde). ANP/AFP door Cas Qverzier FRIBOURG - Het Nederlandse Davis Cupteam ging gisteren in Fribourg door een hel. Toch zit ten de tennissers op rozen. Kop man Sjeng Schalken en Peter Wessels stortten op de openings dag van het duel met Zwitser land een stevig fundament voor een plek in de kwartfinales: 2-0. Dat het in de Davis Cup kan spo ken, daar weet Schalken alles van. Na gisteren is het ook Wes sels duidelijk dat er in de strijd tussen landen andere wetten gel den. Ook al heet de tegenstan der niet Roger Federer, maar Stanislaw Wrawrinka. De Zwit ser (19) bleek geen simpele prooi voor Elburger, die twee tiebreaks moest winnen voor zijn eerste Davis Cupzege: 7-6 (14-12), 6-7 (4-7), 7-6 (9-7). Met de 6-4 in de vierde set maak te Wessels een einde aan de eer ste dag, die niet fraai, maar wel spannend en langdurig (zeven uur en vijftig minuten) was. Oog de Wessels na zijn zege nog op vallend fit, na zijn 27ste enkel spel in de Davis Cup kon Schal ken zijn lichaam direct op de be- handeltafel vleien. Drie keer had hij zich tijdens de bijna vier uur durende marathonpartij te gen Marco Chiudinelli laten hel pen. Eerst blokkeerde een onwillig gewricht zijn onderrug, daarna liet hij zijn linkerbil behande len. „Bij het slaan van een back hand kon ik niet goed in draaien. Toen ben ik gaan na denken wat het kon zijn. In de tweede set merkte ik dat mijn rug de oorzaak was", legde Schalken na de zege van 7-6 (7-4), 4-6, 6-3, 5-7, 6-2 uit. Het was hetzelfde gevoel als waarmee hij vorig jaar novem ber tijdens het Challengertoer- nooi in Groningen werd gecon fronteerd. Toen moest hij de strijd staken, gisteren had hij Jan Naaktgeboren en fysiothera peut Jurgen Roordink ter be schikking. Naaktgeboren schoot Schalken al eens te hulp tijdens het grastoemooi van Rosmalen. Hij dankte het aan 'Jan Klik-Klak', zoals Schalken de manueel therapeut destijds noemde, dat hij het toernooi uit speelde en zelfs voor het eerst won. Ook nu kregen de genezers van de tennisbond de sputterende Limburgse machine op gang. La ter bleek de fysieke schade mee te vallen. „De gewone proble men", zei Schalken. „Van dat ge wricht hebben alle tennissers last. Mijn linkerbil laat ik van avond nog slopen om de door bloeding te optimaliseren. Daar zit ik verder niet over in." Schalken had zich tegen Chiudi nelli (23), de nummer 150 van de wereldranglijst, een hoop tijd en ellende kunnen besparen als hij de vierde set 'gewoon' naar zich had toegetrokken. Hij was heer en meester, maar liet een voorsprong van 2-0 en van 5-3 door de vingers glippen. Schalken: „Frustrerend. Ik voel de me veruit de betere. Daarom ben ik er toch trots op dat ik de wedstrijd nog relatief gemakke lijk won." Even uitte hij in de vijfde set zijn frustratie en sloeg zijn racket op de hardcourtbaan aan diggelen, maar Schalken herpak te zich op tijd. De uitbundige winnaar gaf na derhand zijn slagwapen aan één van de driehonderd Oranjefans in het met 3200 mensen gevulde Forum. Had hij dat eigenlijk al eens eerder gedaan? „Nee. Maar dit was het kapotte racket. Daar kon ik toch niks meer mee begin nen." GPD ROOSENDAAL - RBC heeft gis teravond in het thuisduel met NEC een gelukkige 1-O-zege be haald. Tim Smolders, met vijf goals topscorer van de ploeg uit Roosendaal, maakte in de 52e minuut het enige doelpunt. RBC vergrootte met de zege de voorsprong op hekkensluiter FC Den Bosch tot acht punten en heeft één punt minder dan De Graafschap dat de thuiswed strijd tegen NAC tegoed heeft. In de eerste divisie handhaafde Sparta zijn ongeslagen status door met 0-1 bij Cambuur te winnen. Kalisse scoorde na rust. Arbiter Van Dongen stuurde de ploegen in de slotfase naar de kleedkamer. Vanuit het Cam- buur-vak kreeg Sparta-doel- man Kooiman een ijsbal naar zijn hoofd. Hij ging neer, maar kon worden opgelapt om het duel uit te spelen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19