Warme bakkers zitten in de knel PZC Krachtige abstracten van Van der Wij'st KSG heeft nog geen order voor bouw transportschip 15 Minder klanten Subsidie herdenking bevrijding Prikklok voor thuiszorg Juridische soap rond stoffenbeurs Milieustraat voor Noord-Beveland Atelier Apner 1 toegevoegd aan Kunstroute Sandra Roelofs twee keer in Porgy Bess 'oncert Dishoek he Mosquitoes Sfeer en tijd verschuiven SUBSIDIEREGELING REFERENDUM zaterdag 5 maart 2005 swb door Raymond de Frel 0, o, o, wat ruikt dat toch weer lek ker! Doorlopen of toegeven? Nee, toch maar verder gaan. Want even ver derop, bij de supermarkt, is het brood een stuk goedkoper. En de warme bak ker? Die kijkt vanachter zijn vitrine moedeloos naar buiten. Hopend dat een volgende passant wel zwicht voor de geur van vers brood en luxe koe ken. Vorig jaar daalde het aantal huishou dens dat dagelijks de kassa van de warme bakker laat rinkelen tot 3,7 miljoen, concludeerde marktonderzoe ker GfK. Ongeveer honderdduizend gezinnen stapten in 2004 over naar het brood van de supermarkten. Waar om? Eenvoudig antwoord, zo blijkt uit een testje in het Terneuzense winkel centrum Zuidpolder. Daar bieden Al- bert Heijn, Cl000 en wanne bakker Van de Velde broodwaren aan. Grootgrutter Albert Heijn slijt zes wit te bolletjes voor 95 eurocent, C1000 doet het voor 0,79 eurocent en Van de Velde is met 1,80 euro veruit de duur ste. „Waarom je toch bij ons moet ko pen? Het is hier verser, bij de super markten worden sommige producten kant en klaar afgeleverd, andere din gen bakken ze alleen maar af", vertelt Aukje van de Velde. „Wij hebben betere tijden gehad, wij hebben de recessie echt wel gevoeld. Maar het is hier anders dan in de gro tere steden. Daar hebben de bakkers het misschien een stuk moeilijker dan hier. Wellicht dat het dorpse gevoel in het voordeel is van de ambachtelijke bakker. Sterker nog, wij denken er over om bij onze bakkerij aan de Zuid- landstraat ook weer een winkel te ope nen. Overigens pakt een prijsvergelij king niet altijd nadelig voor ons uit. De muesli ontbijtkoek kost bij ons 2,25 euro, bij Albert Heijn betaal je Peter van Strien denkt dat vernieuwing in de bakkersbranche absolute noodzaak is. foto Camile Schelstraete 2,50 euro." Een vaste klant geeft aan dat het haar worst zal wezen hoe groot de prijsverschillen tussen de su permarkt en warme bakker zijn. „Als je een brood van de bakker uit de ver pakking haalt, ruikt dat veel lekker der dan een brood van de supermarkt. Daar heb ik graag wat meer geld voor over." Stabilisatie Het Nederlands Bakkerij Centrum constateert dat na een decennialange daling van het aantal warme bakkers nu sprake is van stabilisatie. Deed Ne derland het in 1960 nog met 10.139 broodmakers, twee jaar geleden bleef de teller op 2500 steken. Bart van Elsland, oprichter van de lan delijke keten Bakker Bart, liet zich in het vakblad Bakkerswereld uiterst kri tisch uit over de hedendaagse bakker. Hij noemde de broodsector een dooie boel. Waar Nederland ooit toonaange vend was op het gebied van brood, is het nu een initiatiefloze branche, zo mopperde Van Elsland. De Nederlandse Brood- en Banketbak kers Ondernemers Vereniging (NBOV) probeert daar wat aan te doen. Zij maakte deze week op de Bakkerij Da gen in Den Bosch - de vakbeurs voor bakkers - reclame voor het project Ru moer op de winkelvloer. Achterliggen de gedachte: het prikkelen van klan ten door hen te laten zien hoe de war me bakker werkt. Geef ze bij wijze van spreken een kijkje in de keuken, laat ze proeven wat ze kunnen kopen. Een bezoekje aan de bakker moet een belevenis zijn. Of zoals Klaes Hoekstra uit Bedum, Nederlands beste bakker in 2004, het in een landelijk dagblad zei: het moet een baktheater zijn. Van de Velde heeft daar geen ruimte voor. Toch probeerde de bakkersfamilie eind jaren negentig ook een vernieu wing toe te passen met een broodauto maat, waaruit na sluitingstijd brood en hartige broodjes konden worden 'getrokken'. „Maar vernieuwing bete kende in dit geval ook vernieling. Elke week was dat ding weer kapot, bewa kingscamera's ten spijt. Stopte er weer een auto, kwam er een man met een koevoet uit om de boel kapot te slaan en vervolgens alles mee te ne men. Na twee jaar zijn we er daarom maar mee gestopt. Onbegrijpelijk dat dit moest, want in België zie je haast op elke hoek van de straat een brood automaat." Van de Velde is met 25 jaar ervaring een broodbegrip in Temeuzen. Peter van Strien is dat ook. Jarenlang werk te hij in een familiebedrijf, maar sinds drie maanden runt hij zelfstandig Pan e Terre in de Terneuzense binnenstad. Een rondje door de zaak doet de vraag rijzen of zijn winkel eigenlijk wel een bakkerszaak is. Olijven, frisdrank, kof fie, aparte versnaperingen, Pan e Ter- re is meer dan brood alleen. „Toch zijn wij een bakkerswinkel. Veel men sen zien brood alleen maar als een dra ger van beleg, maar wij verkopen hon derd procent natuurlijk brood. Dat be hoeft geen beleg. De bakkers verliezen terrein ten opzichte van de supermark ten, dus moet je je onderscheiden. Bo vendien zijn mensen in de loop der ja ren anders gaan eten: later op de avond, meer tussendoor, etcetera. Bak kers hebben heus bestaansrecht, maar een ondernemer moet goed weten waarom hij bestaat. De gedachte 'ik bak vers brood en daar moeten we het mee doen' is niet genoeg. De heden daagse bakker moet zich richten op nieuwe kansen. Durf volledig te veran deren, laat de klanten zien hoe en wat je maakt. Kom in beweging." Waar het gros van de bakkers hun klanten op weg helpt met de gewenste producten, is er bij Pan e Terre ook een zelfbedieningssysteem. Van Strien: „Daarnaast reiken wij de klan ten ideeën aan wat ze allemaal met brood kunnen doen." Van Strien moet in de Terneuzense binnenstad concurreren met Bakker Bart en bakkerij Smalheer. Alledrie winkels die zich in de voorbije ander half jaar in de Terneuzense binnen stad hebben gevestigd. „Wat dat be treft gaat die ontwikkeling tegen alle landelijke cijfers in. Hier komen er al leen maar bakkers bij", vertelt Pa trick van der Hoef van Bakker Bart. Van der Hoef wil eerst het misver stand uit de weg helpen dat Bakker Bart een 'koude bakker' is. „Wij krij gen het deeg diepgevroren aangele verd, maar de rest doen we allemaal zelf. Dat biedt de mogelijkheid om overdag in te spelen op de wensen van de klanten. Een ambachtelijke bakker bakt 's nachts. Als het overdag flink re gent, blijft hij met een overschot zit ten. De mensen gaan dan namelijk niet de straat op. Wij kunnen dan een deel laten staan tot de volgende dag. Dat is de kracht van Bakker Bart. Maar alles gaat hier dus wel vanuit de eigen oven rechtstreeks de winkel in", aldus Van der Hoef. Hij denkt dat daarom Bakker Bart de negatieve tendens ontspringt. „Jaar lijks komen er in Nederland zelfs twaalf vestigingen van Bakker Bart bij. De supermarkten winnen terrein van de kleine bakkers, maar wij gaan daar niet in mee. Puur omdat bij ons de oven opengaat en het brood meteen in de winkel ligt." L ZIERIKZEE - De stichting Vrienden van de Nieuwe Kerk Zierikzee krijgt 1500 euro subsidie voor het project Schouwen-Duiveland zestig jaar bevrijd. De stichting or ganiseert onder meer een tentoonstelling met foto's van memorabele plekken op Schouwen-Duiveland uit de Tweede Wereldoorlog. Daarnaast is de expositie 'Kinde ren van ouders in het verzet' te zien en worden spullen zo als uniformen getoond. De tentoonstelling wordt geopend op 18 april en blijft vier weken te bezichtigen. De eerste week van mei wordt een speciale thema week gehouden, met lezingen en concerten in het kader van zestig jaar be vrijd Nederland. GOES - Thuiszorgorganisatie Woonzorg Bevelanden voert binnenkort een pasjessysteem in, waarmee op de mi nuut nauwkeurig kan worden bijgehouden hoe lang een cliënt thuiszorg heeft gekregen. Bij binnenkomst en ver trek scant de thuiszorger met een apparaatje langs een pas, die aan de binnenkant van de deur is bevestigd. De eigen financiële bijdrage van klanten kan zo exact wor den berekend. Woonzorg Bevelanden is bovendien onlangs uitgebreid met een team voor overbruggingszorg. Dat is begeleiding van mensen in hun laatste levensfase, of van dementeren de cliënten die snel achteruit gaan en moeten worden op genomen in een verzorgings- of verpleegtehuis. GOES - De stoffenbeurs in de Goese Zeelandhallen gaat; vrijdag 18 maart niet door, heeft eigenaar Inter Expo BV van de Zeelandhallen gisteren officieel bekendgemaakt. Inter Expo BV moest deze mededeling doen, omdat de ver gunning voor de stoffenbeurs door de rechtbank in Mid delburg is geschorst. De juridische strijd over de beurs is echter nog lang niet gestreden. De gemeente Goes heeft het vonnis van de Middelburgse rechter voor vernietiging voorgedragen bij de Raad van State in Den Haag. Inter Expo heeft als mede-belanghebbende een kort geding aan gespannen in Middelburg om het vonnis van tafel te krij gen. Deze rechtszaak dient op 15 maart, tegelijkertijd met het kort geding van de tegenpartij, de Vereniging Zeeuw se Marktbelangen. Die eist dat bij het doorgaan van de stoffenbeurs een dwangsom wordt betaald. De Vereni ging Zeeuwse Marktbelangen vindt de stoffenbeurs oneer lijke concurrentie. WISSENKERKE - De inwoners van Noord-Beveland kun nen vanaf april met hun grof afval terecht op de milieu straat van de Zeeuwse reinigingsdienst in Wissenkerke. De precieze datum maakt het bedrijf nog bekend. De ope ningstijden zijn: woensdag en vrijdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. Er zijn op de milieustraat aan de Cruijckelkre- ke containers voor: asbest, hout, elektrische apparaten, destructie-afval, groenafval, glas, kca, metalen, niet brandbaar, papier en karton, rest brandbaar, schoon puin, schone grond en textiel. Meer uitleg is te vinden in een brochure op de website www.zrd.nl. De milieustraat is de twaalfde die de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) - dochterbedrijf van Delta - in Zeeland opent. kunst MIDDELBURG - Het atelier van Joke Apner is toegevoegd aan de maandelijke Kunst- Cultuurroute Middelburg, die morgen van 13.00 tot 17.00 uur wordt gehouden. Apner is grafisch vormgever, die sinds 1998 ook schildert. Zij maakt, met acryl op linnen, nihi- listisch-impressionistische beel den van Zeeland, gezien door een vensterraam. Haar atelier is aan de Loskade41. jHet aantal locaties van de - Cultuurroute be- nu 32. Bijzondere aan lacht deze maand is er voor de «toonstelling van het werk 'an Eric Roest, de Zeeuwse 'hilder die vorig jaar onver- 'acht overleed. nSRNEUZEN - Er komt een Iweede bijeenkomst in Porgy Bess in Terneuzen met Sandra Poelofs, de uit Temeuzen afkom stige presidentsvrouw van Geor- k organiserende stichting Pro- netheus heeft dat gisteren beslo- en vanwege de grote belangstel- ing. )e eerste bijeenkomst, donder dag 10 maart om 20.15 uur, was d uitverkocht. [n overleg met Roelofs is beslo- ,n ook 's middags, om 16.00 [ur, een sessie te houden. Kaar- in zijn verkrijgbaar bij boek- 'del Van de Sande. dofs is, in het kader van de ken week, volgende week op jeerdere plaatsen in de provin- ie ter gelegenheid van haar zo- "st verschenen boek De first la- van Georgië. Boekenweek, pagina W23 Misja is ook mijn president door Rolf Bosboom KATS - Galerie Kats heeft het nieuwe expositiejaar geopend met een solotentoonstelling van Machteld van der Wijst. Zij laat abstracten zien waarbij ze niet alleen werkt op paneel, maar ook op metaal. Van der Wijst (1974), afkomstig uit Westkapelle, heeft in korte tijd een aardige naam weten op te bouwen. In 2001 exposeerde ze voor het eerst in een café in Vlissingen. Vorig jaar was zij een van de weinige jonge Zeeuw se kunstenaars van wie werk aan de provinciale kunstcollec tie werd toegevoegd, op advies van een commissie van deskun digen. Momenteel is, behalve in Kats, ook werk van haar te zien in kunstwerkplaats Kip Vis in Sint Laurens. Daar loopt haar pro ject Interview in beeld. Daar voor stelde ze een aantal colle ga-kunstenaars acht vragen, die daar antwoord op gaven in de vorm van een kunstuiting. In Galerie Kats toont Van der Wijst schilderijen van de afgelo pen jaren, vanaf 2002. Het is een periode waarin ze zich volledig richt op het abstracte. Ze maakt vaak witte ondergronden waar op ze vlakken aanbrengt: veelal vierkanten en rechthoeken, in di verse varianten en in een stijl die doet denken aan Mark Roth- ko. De kleuren zijn vaak fel, le vend en hard soms. Ze zijn tref zeker en zichtbaar met bezieling geschilderd en krijgen diepte door de andere lagen en kleuren die erdoorheen schemeren. Dat maakt de abstracten krachtig en expressief en zorgt ervoor dat ze tot de verbeelding van de toe schouwer spreken. Opvallend is ook de serie met zwarte andreas kruisen op witte vlakken. Extra's Van der Wijst werkt niet alleen met olieverf op paneel, maar ook op metalen, wat het werk net wat extra's geeft. In Kats is onder meer een achtdelige serie vierkanten te zien die zijn aange bracht op aluminium. Daar naast zijn er enkele werken met roestvrij staal als ondergrond, voorzien van strakke vlakken maar soms ook van diffusere pa tronen, die veel van het metaal zichtbaar laten. Expositie: Machteld van der Wijst, t/m 20 maart in Galerie Kats, Dorpsstraat 16. Geopend: vr. t/m zo., 13-17 uur. DISHOEK - The Mosquitoes ge- Ven morgen om 15.00 uur een -eert in café Duinlust in Dis pet repertoire van de band is di- |ers. In Dishoek is saxofonist franklin Schieman gastmuzi- Bomen en waterpartijen spelen een belangrijke rol in het werk van Karin Boers. foto Marijke Folkertsma Schilderij van Machteld van der Wijst op roestvrij staal, 2003. foto Willem Mieras door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Bo men en rivieren blijken belang rijke inspiratiebronnen voor Karin Boers. Daarnaast spelen tijd en licht een even grote rol in haar werk. Haar expositie van schilderijen die tot en met zater dag 2 april te zien is bij galerie atelier Jan Eikenaar in Burgh-Haamstede, benadrukt haar talent voor het weergeven van sferen. Kenmerkend voor haar werk is een vierluik met als titel 'In het verstrijken van de tijd'. Boers vi sualiseert hierin haar impressie van een landschap met bomen en waterpartijen in wisselende dagdelen en seizoenen. Met ver schuiving van haar subtiele kleurcontrasten creëert ze sfeer wisselingen. De kunstenares werkt bij voor keur met twee-, drie- en vierlui ken. Daarmee schept zij in haar boom- en waterrijke landschap pen voortdurend beweging door invloed van de immer voortgaan de tijd. Ook bieden die meerlui- ken haar de kans eenzelfde loca tie vanuit verschillende oogpun ten weer te geven. Zo geven haar schilderijen on der de titel 'Weg met bomen' een impressie van een wande ling door een dichtbegroeide laan met een doorkijkje in de verte, terwijl de wandelaar de bomen dicht op de stam lijkt te bekijken op de twee flankeren de schilderijen. Boers biedt daar mee tevens een indruk van de werking van perspectief. Mystieke sfeer Datzelfde effect is te zien bij een tweeluik van populieren. Ook hier schildert ze bomen van dichtbij, maar ook vanuit een verder afgelegen kijkpunt. Ver gelijkbare verschuivingen zijn te zien op haar vier verschillen de bosranden. Met de ene laat Boers de beschouwer in een zon nige nazomermiddag vertoeven met intense kleuren in geel en groen, op de ander lijkt de kou het landschap in zijn greep te hebben en op de volgende heerst de mystieke sfeer tijdens een maanovergoten nacht. Haar liefde voor het rivieren landschap komt duidelijk tot ui ting bij deze tentoonstelling. Zo weet zij met haar impressie van de uiterwaarden met warme paarstinten de kenmerken van deze omgeving te verbeelden. Met variaties in vorm, kleuren, composities en stemming toont Boers haar landschappen zoals de willekeurige passant ze zal er varen. Anderzijds weet zij ook de weelderige natuur die kan overrompelen, weer te geven. Boers schildert olieverf op lin nen en doet dat vaak in dikke la gen en met diepe kleuren. Deze tentoonstelling bij galerie atelier Jan Eikenaar is tot en met zaterdag 2 april te zien van woensdag tot en met zaterdag tussen 13.00 en 17.00 uur en op afspraak, telefoon: 0111-654544. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De Koninklij ke Schelde Groep (KSG) en de Portugese overheid heb ben nog geen definitief con tract gesloten voor de bouw van een transportschip. Dat zegt directeur R. Berk- vens van de Koninklijke Schelde Groep. Hij reageert op een bericht van het gezag hebbende Amerikaanse mari ne-adviesbureau AMI. Die meldde dat de KSG bouw plannen voor het amfibisch transportschip 'Rotterdam' in een geheime transactie heeft verkocht aan Portugal. Op 16 februari zou een contract zijn getekend met het Portugese ministerie van Defensie. Dat was drie dagen voor de parle mentsverkiezingen en om die reden zou de overeenkomst in het geheim zijn gesloten. Berkvens stelt dat er hele maal geen sprake is van een contract. „Portugal is er al ja ren mee bezig. En net zo lang zijn we al in gesprek. Maar er is nog geen definitief besluit gevallen." Overeenkomst Volgens hem wil de Portugese marine het schip graag ko pen, maar heeft de Portugese politiek daar nog geen besluit over genomen. „Dat er in het geheim een overeenkomst is gesloten is pertinent onjuist. De gesprekken zijn de oriënte rende fase weliswaar voorbij. Maar er is niets getekend en er is dus ook geen sprake van een order voor de KSG. Als er al sprake van zou zijn, wordt het schip in Portugal ge bouwd. De Koninklijke Schel de Groep zal dan mogelijk deelopdrachten krijgen. Denk aan het ontwerp en enginee ring." Het transportschip is volgens Berkvens vergelijkbaar met het eerder door de KSG ge bouwde transportschip Rot terdam, maar is niet precies hetzelfde. „Het zal sowieso iets kleiner zijn. Het lijkt meer op de schepen die voor Groot Brittannië zijn ge bouwd." De Britse marine te kende in december 2000 de contracten voor de aankoop van twee amfibische trans portschepen, die zijn ontwor pen door de KSG en Swan Hunter in Newcastle. Swan Hunter heeft de schepen ge bouwd; de Schelde was ver antwoordelijk voor het detail ontwerp en de engineering. Toenmalig directeur scheeps- nieuwbouw W. Laros zei des tijds al dat de onderhandelin gen met de Portugese marine ver waren gevorderd. De Koninklijke Schelde Groep ondei'houdt nog steeds contacten met de Portugese marine en de werf ENVC, maar niet met de politiek, al dus Berkvens. (Advertentie) De Referendumcommissie heeft 1 miljoen euro subsidie te verdelen. Dit geld is bedoeld voor initiatieven die een bijdrage leveren aan het publieke debat over het Verdrag tot vaststelling van een Grondwet voor Europa. Voor wie? Voorstanders en tegenstanders van het Verdrag kunnen subsidie aanvragen. Ook voor neutrale voorlichting of debat is geld beschikbaar. Aanvragen moeten uiterlijk 15 maart 2005 vóór 12.00 uur bij de Referendumcommissie binnen zijn. Meer informatie? De subsidieregeling, de toelichting en het aanvraagformulier zijn te vinden op www.referendumcommissie.nl (ook te bereiken via www.referendumeuropesegrondwet.nl). Informatie is ook schriftelijk aan te vragen bij: Referendumcommissie, Postbus 20011, 2500 EA Den Haag. Of per e-mail: postbus@referendumcommissie.nl, DCCCDCtvIFM I o.v.v. subsidieregeling. Telefonische informatie: 070 - 426 81 00 KtrtKhlN DUM (op werkdagen van 9.00 uur tot 17.30 uur). V1 N s www.referendumcommissie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15