Camping Moens verhuist later Het leek wel een horrorfilm f v PZC PZC Korte Gos ligt lekker in de mond PZC Ondernemingsraad AZZ start eigen studie naar toekomst GRATIS ta, Veere gaat vrijstellingsprocedure overdoen Van der Laan heropent Westhove Stankwet voor lege boerderijen Meldpunt lichthinder kassen future maman AAZET VAKANTIE* VARISO Bier voor de Ganse stad Goes Steunpunt voor schippers Minister Dekker bezoekt Zeeland zaterdag 5 maart 2005 w 13 DOMBURG - Staatssecretaris Medy van der Laan (cul tuur) komt woensdag (11 uur) naai- Domburg voor de her opening van kasteel Westhove. Ze krijgt daarbij hulp van een ridder te paard. Dankzij een kanjersubsidie van Mo numentenzorg is het kasteel geheel gerestaureerd. In het kader van de derde Kanjerdag is kasteel Westhove volgen de week zaterdag gratis toegankelijk voor publiek. DEN HAAG - Het ministerie van Volshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieu (VROM) werkt aan een stank- wet die de mogelijkheden verruimt om aan vrijkomende agrarische bebouwing een woonbestemming te geven. De 'optimale benutting' van vrijkomende agrarische objec ten blijkt nu vaak te worden belemmerd doordat ze bin nen een zogenaamde 'stankcirkel' liggen. Het wetsvoor stel zal ruimte bieden voor maatwerk voor plaatselijke omstandigheden, rekening houdend met de provinciale en gemeentelijke ontwikkeling van het buitengebied, schrijft minister Dekker van VROM. Ze antwoordt daar mee op vragen die het Tweede Kamerlid Geluk (WD) on langs over deze kwestie heeft gesteld bij de behandeling van de Nota Ruimte. Dekker denkt vaststelling van die no ta ook bijdraagt aan oplossing van de problematiek van vrijkomende agrarische bebouwing, omdat provincies dui delijkere richtlijnen krijgen voor bouwen in het buitenge bied. GOES - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) begint een 'meldpunt lichtuitstoot glastuinbouw'. Tot eind maart kunnen mensen daarop hun klachten over kasverlichting doorgeven. De ZMF roept de website www.laathetdon- ker.nl/meldpunt samen met de andere provinciale milieu federaties in het leven. Het is onderdeel van de nationale campagne Laat het donker donker, die tot eind 2005 loopt. De ZMF is met name geïnteresseerd in het naleven van de lichtregels door tuinders, zoals afscherming van zijgevelverlichting en het in acht nemen van de 'donkerpe riode'. Die houdt in dat van september tot mei tussen 20.00-24.00 uur de kasverlichting uit moet zijn. Belichten mag alleen bij gebruik van een bovenscherm, dat tenmin ste 85 procent van het licht tegenhoudt. De meldingen die; op de website binnenkomen, worden vertrouwelijk behan deld. Advertentie Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Onder nemingsraad van Stichting AZZ begint een eigen onderzoek naar de beste toekomst van de in stelling voor jeugdhulpverle ning. In een brief aan het personeel stelt de OR overvallen te zijn door de berichtgeving over de geplande fusie tussen AZZ en Arduin en de professioneel en financieel failliete staat waarin de instelling volgens een bestuursnotitie van de Raad van Bestuur in verkeert. De Raad van Toezicht laat bij mond e van waarnemend voorzitter H. Goovers weten 'wel positief' te staan ten opzichte van de fu sie. De RvT wil evenwel onderzoe ken of Arduin en AZZ bij elkaar passen en of fusie voor iedereen een goede oplossing is. De OR distantieert zich van de 'diskwalificatie van het vol tallige personeel', waarop de opmerkingen in die notitie vol gens de OR neerkomen. De ondernemingsraad zegt tot op gisteren, toen de brief bij de medewerkers thuis bezorgd werd, geen adviesaanvraag over de fusieplannen van de Raad van Bestuur te hebben ge kregen. Die adviesaanvraag is wettelijk verplicht. De OR is door de Raad van Bestuur, directeur G. Schaart, op dins dag 22 februari mondeling inge licht over de intentie tot fusie van AZZ en instelling voor ver standelijk gehandicapten Ar duin. Voorbereidingstijd De OR stelt in de brief geen me ning te hebben gegeven over de plannen en gevraagd te hebben om alle noodzakelijke informa tie om de plannen te beoorde len, inclusief de beweegredenen en de venvachte gevolgen van een samengaan tussen AZZ en Ai-duin. Ook vroeg de OR om vol doende voorbereidingstijd op dat het advies 'van wezenlijke invloed' kan zijn bij de besluit vorming. De OR concludeert dat de be richtgeving dat de fusie bijna rond zou zijn, voorbarig is. De OR stelt sinds het vernemen van de fusieplannen vrijwel dage lijks vergaderd te hebben. Afge-: lopen dinsdag is besloten een ei-; gen onderzoek te beginnen naar' de 'beste toekomst' van AZZ. Daarvoor is adviesbureau voor ondernemingsraden Tim Lake- man uit Utrecht ingeschakeld.: Het bureau is gespecialiseerd in contra-expertise voor onderne-; mingsraden bij fusies en reorga-i nisaties. Daarmee lopen er nu zeker ze-! ven onderzoeken bij AZZ: dat; van de Ondernemingsraad; de; twee onderzoeken die de Inspec-i tie voor de Gezondheidszorg op verzoek van de Provincie Zee-; land uitvoert naar de zorg en de; toekomstmogelijkheden; drie on-! derzoeken van Ai-duin naar as pecten van de beoogd fusieparrij ner en dat van de Raad van Toe zicht. Collegiaal contact Raad van Bestuur van Arduin; P. van den Beemt heeft in een; brief van 23 februari zijn per-; soneel toegelicht wat de ach-; tergrond is van de aangekon digde fusie. Hij stelt daarin dat hij woensdag 9 februari 'col-! legiaal contact' had met de; Raad van Bestuur van AZZ 'om trent de moeilijke fase waarin; zijn organisatie terecht was ge-; komen'. In de brief bevestigt Van den; Beemt zijn toezegging mee te- werken aan het opstellen van! een reddingsplan. Advertentie Mode voor de aanstaande moeder Den Bosch Vughterstraat 166 Breda Veemarklslraat 53 Bussum Spiegelstraat 2b Rotterdam Korte Hoogstraat 18 (7dgn. open. bruidssuite Op afspr. 010-414 00 93) door Marcel Modde BURGII-IIAAMSTEDE - Ze zal de laatste zijn om te ontkennen dat ze door haar drinkgedrag een regelmatige bron van over last was. „Maar dan hoeft hij me toch nog niet met klompen in m'n buik te schoppen en ach ter z'n motor aan te slepen!" De 43-jarige Marijke de Koster barst in tranen uit bij de gedach te aan het voorval 19 augustus vorig jaar in Zierikzee. Haar stem stokt, slaat over van emo tie. Na vier dagen overvloed van alcohol en - naar eigen zeggen - seksueel misbruik en mishande ling, werd ze door haar toenma lige drinkmaatje half ontkleed Advertentie GROT6 KÉRK V€€R€ zondag 6 maart aanvang 14.30 uur DMITRI SJOSTRKOVITSJ Symfonie nr. 13 'Babi-Yar' (1962) voor bas, baskoor en groot orkest BOHUSLRV MRRTINU Symfonie nr..7(1944) voor groot orkest Inleiding/lezing om 13.15 uur door musicoloog Leo Samama KOZIJNEN - ZONWERING BIJ AANKOOP VAN KOZIJNEN Landal Een aklie In samenwerking met ivSS&c 3 www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-330333 'Vioog naar do vooiwoaiden y' PROJEKTORKEST UTRECHT NEDERLANDS CONCERTKOOR HENK SMIT bas ROB VERMEULEN dirigent Toegang £20; In voorverkoop 17,50; CJP £15 Donateur HM 15; Leimg 2.50; Mo: 01 IB 623650 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Jan Passieux met het bier dat speciaal voor de jarige stad Goesis gebrouwen. foto Willem Mieras door Freek Janssen GOES - Het is een bier zonder franje, want zoete en gekruide bieren zijn er te genwoordig al veel te veel - aldus voor zitter Jan Passieux van het bierbrou- wersgilde Deltabrouwex-s. In het teken van het zeshonderdjarig bestaan van Goes hebben de amateurbrouwers een speciaal bier laten brouwen: Korte Gos, 'een bier voor de Ganse Stad'. Korte Gos is alleen te koop op het bierfestival van de Deltabrouwers, op 20 maart in de Hollandse Hoeve. De geestelijk vader van het bier is Kees Bubberman, één van de Deltabrouwers. Passieux omschrijft de smaak als 'vol, bitter en moutig, met een üchte smaak van tarwe'. „Een gewoon bier, gemaakt van water, mout en hop." En een alco holpercentage van 6,7 procent. Brouwerij Alvinne uit het Belgische In- gelmunster heeft het goedje gebrouwen. „We moeten het bij een brouwerij laten brouwen, anders kunnen we het niet verkopen", legt Passieux uit. „Het af dragen van accijns kan alleen via een brouwerij." Het is voor de derde keer dat de Delta- brouwers een festivalbier laten maken. Vorig jaar werd Delta X verkocht, ter gelegenheid van de tiende editie van het festival. Korte Gos komt in een beperk te oplage: tweehonderd flessen van 75 centiliter. Het wordt achter de bar ver kocht, maai- kan ook in flessen mee wor den genomen naar huis. Zolang de voor raad strekt, natuurlijk. De naam van het bier heeft Passieux zelf uitgekozen: „Ik las het foldertje over zeshonderd jaar Goes. Daar stond in dat Goes is ontstaan langs de kreek Korte Gos. Dat leek me wel een goede naam. Ik heb nog even geoefend of het lekker in de mond ligt: 'Doe mij nog maar eens een Korte Gos.' Een bier- naam moet klinken." Op het etiket prijkt Jacoba van Beieren. De Detabrou- wers zijn nu nog druk bezig de tweehon derd flesjes van een etiket te voorzien. Burgemeester Dick van der Zaag van Goes is uitgenodigd om een Korte Gos te komen proosten, op het festival. Dat hij komt is vrijwel zeker, volgens Pas sieux. „Alleen weten we nog niet of hij het festival ook kan komen openen, om half twee 's middags." Alle traditionele bierspelletjes komen dit jaar terug op festival: het blind proe ven, het bierpulsjoelen en bierd op wer pen. Een onderdeel dat deze editie niet meer terugkomt, is de bierkeuring. De afgelopen twee jaar konden amateur- brouwers hun brouwsel laten beoorde len door echte keurmeesters. „Dat kwam niet echt uit de verf", zegt Pas sieux. „De mensen die daar op af kwa men, wisten eigenlijk wel dat hun bier goed was. Terwijl het eigenlijk bedoeld was voor jonge brouwers, die willen we ten of hun bier goed genoeg is om mee te doen aan wedstrijden." Er komen wel verschillende brouwers hun bieren presenteren op het festival, waaronder Alvinne, de brouwer van Korte Gos. Een importeur uit Groningen brengt een Russisch bier mee: Baltika uit Sint-Petersburg. Het festival begint om half twee in het Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve. 'tERNEUZEN - De Algemene Maatschappij voor Varenden (AMW) heeft een landelijk steunpunt opgezet, dat binnen- vaartschippers hulp kan bieden bij ongevallen en problemen op het sociaal-maatschappelijk vlak. |Er is een coördinator aange steld, die onder meer een vrijwil- ligersnetwerk gaat opzetten. De oprichting is een direct gevolg van het kabinetsbesluit om de subsidie voor welzijnsorganisa ties in de binnenvaart stop te j zetten. Daarvan zijn onder meel de zeemanshuizen (zoals in Ter- i neuzen) de dupe. Coördinator Lilian van Hiele: „We verwijzen waar mogelijk naar regelingen en instanties aan de wal, maar de hulpvragen worden steeds complexer en het reguliere maatschappelijk werk is vaak onvoldoende op de hoog te van de specifieke situatie van varende ondernemers." Het (steunpunt, dat 24 uur per dag bereikbaar is, is gevestigd in het Kantoor Binnenvaart in Rotter dam. MIDDELBURG - Minister S. Dekker van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer brengt woensdag een be zoek aan Zeeland. In het vernieuwde stadhuis in Vhssingen praat ze met een dele gatie van de steden Goes, Mid delburg, Terneuzen en Vlissin- gen over woningbouwafspra ken, herstructurering van oude wijken en tweede woningen. De minister maakt 's middags een rit door West- Zeeuws-Vlaande- ren. Ze gaat naar camping Napo leonhoeve en praat er met re- ereatieondernemers en de ge- biedscommissie West Zeeuws-Vlaanderen over de ont wikkelingsplanologie. Ze sluit het bezoek af met een gesprek met bewoners in de wijk Trini teit in Terneuzen. Moor Miriam van den Broek WESTKAPELLE - De ver huizing van camping Moens in Westkapelle gaat langer duren. De vrijstellingsprocedure voor de verhuizing naar de Joos- sesweg wordt opnieuw ge voerd. Dat heeft de gemeente Veere besloten. Het over doen van de procedure moet de kans op rechtszaken voorko men. De provincie heeft in 2000 aan de eigenaren van de camping gewaagd of ze wilden verhuizen van de K. de Vosweg naar de Joossesweg. Uitbreiding op de huidige locatie is niet mogelijk. Verhuizen naar de Joossesweg past in het plan om de ver- blijfsrecreatie te concentreren in het zuidwesten van de ge meente. Wel moet dan eerst het bestemmingsplan worden aange past via een vrijstellingsproce dure. De gemeente heeft eerder al die procedure gevoerd. Daarbij zijn zienswijzen en bezwaren inge diend door onder meer de vereni gingen van eigenaren van de zo merhuizen en van het apparte mentencomplex aan de Joosses weg. De bezwaren gingen vooral over het feit dat op de beoogde loca tie een bos zou komen, in plaats van een camping. Dat was vast gelegd in het zogenoemde Streekplan. Gedeputeerde Sta ten hebben inmiddels besloten dat er uitsluitend op die locatie en specifiek voor de hervesti ging van camping Moens, afge weken mag worden van het Streekplan. Daarmee vervalt een groot gedeelte van de bezwa ren. De consequentie van dit besluit is dat GS in feite aangeven dat de eerdere afgifte van de ver klaring van geen bezwaar, wellicht onterecht was. Daar om, en omdat de eigenaren het inrichtingsplan van de camping hebben aangepast, heeft de gemeente Veere besloten de ge hele procedure overnieuw te doen. Dat betekent dat de ver huizing langer op zich laat wachten. Zodra het inrichtingsplan voor de camping is aangepast met de verscherpte brandveiligheids eisen, andere geluidswallen en de komst van een toiletgebouw, wordt het plan opnieuw voor in spraak ter inzage gelegd. Camping Moens moet verhuizen om aan de veiligheidseisen te voldoen. Er wordt meer ruim te per standplaats vereist, maar aan de K. de Vosweg is er geen extra ruimte beschikbaar. De omgeving is aangewezen voor natuurontwikkeling. Aan de Joossesweg is die ruimte er wel. Inmiddels loopt de kwestie al vier jaar. De eigenaren hoopten aanvankelijk in de zomer van 2002 te kunnen verhuizen. Achter motor voortgesleepte vrouw ligt nog steeds wakker van incident op straat gegooid. De buurman was het lawaai zat en besloot na vier keer tevergeefs een beroep op de politie te hebben gedaan, het heft in eigen handen te ne men. „Hij trapte me met die gro te klompen in m'n maag en schreeuwde dat ik moest op staan. Maar ik kon niet meer op staan." Ze verbergt het gezicht in haar handen en schokschou dert. „Toen heeft hij me aan mijn benen vastgebonden en me zo achter z'n motor aan meege sleept naar het politiebureau. Mijn rollator had hij aan z'n stuur gebonden. Het leek wel een scène uit een horrorfilm. Wie verzint zoiets! De Koster houdt aan de dik tweehonderd meter lange 'rit' uit de Ravestraat naar het bu reau aan het Kerkhof lelijke schaafwonden over op haar rug en zij. Bij het drinkgelag had ze eerder al een hoofdwond opgelo pen. De politie maakt haar los en belt een ambulance, die het slachtoffer naar het ziekenhuis brengt. De boze buurman wordt ingesloten en door de officier van justitie zware mishandeling ten laste gelegd. Vier dagen la ter wordt hij 'hangende het on derzoek' vrijgelaten. Werkstraf De 45-jarige Zierikzeeënaar is afgelopen donderdag door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot een werkstraf van vijf hij mij willens en wetens aan gedaan, want hij is er speciaal voor teruggekomen. Ik heb er nog steeds nachtmerries van." Ook tegen De Koster heeft de rechtbank overigens maat regelen genomen. Ze heeft een straatverbod voor die hoek van Zierikzee en staat minimaal een half jaar onder toezicht. Ver grijpt De Koster zich opnieuw aan de alcohol, met alle ge volgen van dien, dan hangt haar een gedwongen opname in een psychiatrisch ziekenhuis boven het hoofd. „Maar dat zal niet gebeuren, want ik drink niet meer. De druppel die voor hem de emmer deed overlopen, was ook mijn al lerlaatste druppel!" Advertentie tig uur. De rechter heeft de man vrijgesproken van het toebren gen van zwaar lichamelijk let sel, maar acht mishandeling be wezen. Het feit dat de motorrij der tot vier keer toe tevergeefs een beroep had gedaan op de po litie en dat De Koster in de buurt voortdurend een bron van ergernis was, is door de recht bank meegewogen in de straf maat. De officier van justitie had 240 uur werk- en drie maan den voorwaardelijke gevangenis straf geëist. Na verzorging in het ziekenhuis werd De Koster op eigen ver zoek in de crisisopvang in Sas van Gent geplaatst. „Ik was als de dood dat hij me zou komen opzoeken. Na anderhalve week keerde ze terug naar haar huis in Burgh-Haamstede. Ze woont gelijkvloers, door botontkalking heeft ze moeite met lopen. „Van daar die rollator." In Zierikzee komt ze in het geheel niet meer, uit angst de haar goed bekende motorrijder tegen het lijf te lopen. „Ik moet van de dokter eigenlijk nog naar het zieken huis om een buikecho te laten maken, maar ik durf niet. Het heeft zes weken geduurd v- oordat die wonden op mijn rug en zij waren genezen. Dit heeft Marijke de Koster en haar steun en toeverlaat Wammes: „Ik moet van de dokter eigenlijk nog naar het ziekenhuis om een buikecho te laten maken, maar ik durf niet." foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13