Burger ver stand wint het van deskundigheid jAanpak Stationsgebied mislukt We moeten bescheidener zijn II Dat theater staat op de verkeerde plek Mijn wantrouwen groeit met de dag Zonde van het geld, de tijd en de energie Omwonenden willen dat de put dichtgaat Gesprek van de dag Meuwe kantoren geven Middelburg niet meer allure zaterdag 5 maart 2005 doorNadia Berkelder MIDDELBURG - De mening van de bewoners van Middel burg moet zwaar meetellen bij de beslissing of de bouw van het theater moet doorgaan, zegt burgemeester K. Schouwe- naar. „We kunnen niet onze kop in het zand steken." „Het zijn sprekende cijfers", zegt hij. „En ik denk dat ze nog sprekender worden, omdat het onderzoek vóór de recente pro blemen uitgevoerd is. We kun nen er niet omheen, maar we kunnen ook niet om al het geld heen dat we in de grond heb- ben gestopt. Uit het onderzoek blijkt dat veel mensen het niet acceptabel vinden als het 25 miljoen kost. Nu is het aan de politiek om de zaak op te pak ken en daar een oplossing voor te vinden." „Bij de uitslag over het stations gebied wil ik twee relativerin gen plaatsen. In de eerste plaats is het nog niet af We zijn halverwege. Misschien moeten jullie de mensen nog eens ondervragen als het klaar is. Ten tweede was dit stukje kanaal niet het mooiste stukje Middelburg. En het oude stad huis op de Markt was natuur lijk ook wel heel erg mooi. Daar kan eigenlijk helemaal niks tegenop." „De problemen met het theater beïnvloeden het standpunt van de mensen over de overige pro jecten in negatieve zin. Ik denk dat de balans voor het totaal van de strategische projecten wel positief is. Op de Mortiere, de Veersepoort en de herinrich ting van de binnenstad hoor je weinig kritiek. En dan vergeet ik de Magistraat wijk nog." Stapjes „Maar als je ziet hoe het oor deel is, ook over alle strategi sche projecten, dan moet je con stateren dat we kennelijk te ho ge verwachtingen bij onszelf hebben gewekt. Verwachtingen die we onvoldoende hebben kunnen waarmaken. Dat is een les die je hieruit moet trekken. We moeten bescheidener wor den, in de toekomst kleinere stapjes zetten. Ik heb de indruk dat mensen vinden dat Middel burg Middelburg niet meer is." „Soms moet je een project wel gewoon doorzetten, ondanks het feit dat er tegenstand is. Ook met veel tegenstand zijn een aantal projecten uiteinde lijk een succes geworden. Er zit ook nog verschil tussen de be oordeling vooraf en achteraf. Maar ik denk dat we ons over het theater nog flink achter de oren moeten krabben. Ik vind niet dat we koste wat het kost door moeten gaan, daar is nu te veel voor gebeurd." „Het beeld dat uit dit onder zoek naar voren komt, klopt met het beeld dat ik krijg van mensen die ik in de stad tegen kom. In Hoorn hebben ze ook problemen gehad met de bouw van de schouwburg. Daar is de toneeltoren tijdens de bouw in gestort. Als zoiets gebeurt, in die fase van de bouw, dan moet je wel verder. Maar dat is in Middel burg anders." doorMaurits Sep MIDDELBURG - De Middel burgse politiek is niet verrast over het harde oordeel van haar kiezers over het theater, het Sta tionsgebied en de bestuurlijke daadkracht. Ook bij hen is de twijfel binnengeslopen. Maar dat wil nog niet zeggen dat de kritiek wordt gedeeld. Dat een meerderheid (53 pro cent) vindt dat de bouw van het theater moet stoppen; dat bijna iedereen (84 procent) vindt dat het theater op de verkeerde plek komt; dat. driekwart (73 pro cent) vindt dat de problemen te voorzien waren - de gemeente raadsleden vinden het allemaal begrijpelijk dat de Middelbur gers zo denken. De reacties op de enquête die in jopdracht van de PZC is gehou- jden, zijn eensluidend; van links tot rechts, van coalitie tot oppo sitie. Geen van de partijen toont pch verrast over de uitkomsten. j»Daar sta ik niet van te kijken", bekent J. Kodde (CDA) over de Wens om te stoppen met het theaterproject aan de Zuidsin gel- „Dat zeggen wij op dit mo ment ook", zegt K. Hamelink |(ChristenUnie). „Ik kan me dat wel voorstellen", deelt S. jSzarafinski (PvdA) in het be grip- „Ik kan me voorstellen dat leken zo reageren", specificeert J-van Dijk-Sturm (VVD) c. Dekker van de SGP heeft ook «tijd twijfels gehad over de haalbaarheid van het project, maar wil 'de reacties van het pu bliek toch duiden als emotio neel'. »Ze reageren op wat ze zien ge- peuren en in de krant lezen. Hun oordeel is dus deels geba seerd op feiten, maar voor het grootste deel op emoties. Ik zeg Paarmee niks over goed of fout. Maar een project als dit bestaat meer dan tegenslagen." Hamelink benadrukt overigens dat de ChristenUnie 'op dit mo ment' hetzelfde zegt als de on dervraagden. Hij spreekt nog geen definitief oordeel uit. „De veiligheid van de huizen en de mensen in de omgeving is in ge vaar. Dat moeten we eerst stabi liseren, En we moeten alle men sen schadeloos stellen. Daarna gaan we kijken wat er nog moge lijk is op deze plek." In soortgelijke bewoordingen la ten zijn collega's zich uit. Kod de: „Laten eerst superdeskundi gen maar eens rustig de tijd ne men om dit te onderzoeken. Dan maken we daarna wel een afwe ging. Wie dat zijn die superdes kundigen? Dat weet ik ook niet. Ik wil wel de garantie dat het project zal slagen, of dat het niet zal slagen en wat we dan moeten doen. Honderd procent garanties krijg je nooit, maar het moet hoog zijn. Hoog is voor mij negentig procent of meer. Je kunt het mensen niet nog een keer aandoen wat er nu is ge beurd." Dat besef is alom doorgedron gen in het stadskantoor - dat vol gens de enquête overigens op de verkeerde plaats staat. College van burgemeester en wethou ders en de gemeenteraadsfrac ties hebben gisterochtend afge sproken dat eerst een nieuw grondig onderzoek moet plaats vinden naar oorzaken, oplossin gen en (on)mogelijkheden, en dat de politiek daarna een be sluit neemt. Stoppen moet een puur zakelij ke afweging zijn, waarschuwt Dekker. „Die hoeft niet overeen te komen met de mening van de bevolking." Desondanks vindt hij de enquête 'van belang voor de politiek'. „Die moeten we se rieus nemen. Die kan iets beteke nen voor de besluitvorming." Dat durft J. van Nieuwenhuizen (GroenLinks) nu nog niet te stel len. De partijgenote van verant woordelijk wethouder A. van 't Westeinde reageert voorzichtig op de uitkomsten. „Het is een en quête achteraf." Daar wijst ook Hamelink op. Als dezelfde vragen vier jaar ge leden waren gesteld, dan was niet 84 procent tegen deze loca tie geweest, is zijn overtuiging. „Er was wel een groep tegen die plek, maar niet vanwege de sta biliteit van de omgeving." Welzeker, stelt H. Akdag van de Politieke Partij Middelburg (PPM). De uitkomsten van de PZC-enquête ondersteunen hem juist in zijn stellingname tegen het theaterproject. „Omdat ze vergelijkbaar zijn met de enquê te die wij als partij hebben ge houden voor de gemeenteraads verkiezingen. Akdag conclu deert dat 'de burgers meer in zicht hebben dan het college'. „De burgers kennen hun stad." Hamelink komt tot dezelfde slot som. „Het burgerverstand zege viert over de deskundigheid. En dat geeft te denken." Hamelink is er ook niet meer he lemaal van overtuigd 'dat het nog goedkomt'. En hij is niet de enige die aan het twijfelen is ge slagen. Werd tot donderdag nog Totaal man vrouw 1 stoppen doorgaan geen mening verkeerde plek juiste plek geen mening niet geslaagd weet niet Middelburg zelfstandig Fusie metVeere en Vlissingen weet het niet IMMI In Middelburg is het het gesprek van de dag: de bouwput, het thea ter, het stationsgebied, wie zijn de schuldigen en wie zijn de dupe? De PZC vroeg drie willekeurige passanten naar hun mening. mijn vertrouwen in het hele ge meentebestuur is gedaald. Wel baal ik ervan. Het theater kost de gemeenschap handenvol geld en nu hebben we nog niks. Ja, een hoop ellende voor de omwo nenden. De gemeente heeft het theater de verkeerde plek gegeven. Dat was mij van begin af aan al dui delijk. Toen de plaats van de ka zerne voor het eerst werd ge noemd, dacht ik nog even dat ze druk wilden uitoefenen. Politie ke strategie. Gaandeweg begon me te dagen dat het toch serieus was bedoeld. Ik kon het gewoon niet geloven. Het is een domme plek en nu ie dereen dat weet, gaat de gemeen te gewoon door met haar plan nen. Ook al konden ze nog te rug. Dat is pure koppigheid. De wethouder was bang om af te gaan als hij zijn fouten zou toe geven. Maar volgens mij gaat hij nu nog véél harder af. En met hem het hele gemeentebestuur." Henk Lensen „Je kunt moeilijk over 'de' ge meente spreken als je iemand de schuld geeft van de affaire. Ik kan dus niet zomaar zeggen dat Diana van Hoften „Het is weer zo ondoordacht. Ik zeg weer, omdat we die ellende natuurlijk vaker hebben gezien in Middelburg. Het principe be ter voorkomen dan genezen gaat hier niet op. Nooit gegaan ook. Middelburg wil zich altijd koste wat kost manifesteren met pres tigieuze projecten als het stads kantoor en nu dat theater, maar erover nadenken doet niemand. Ze bouwen maar wat en gaan ge woon door, wat er ook gebeurt. Ik ken iemand die bij de bouw put woont. Die heeft het vrese lijk. Die herrie, en dat gedreun. Lawaai kun je niet voorkomen, maar dit zijn excessen. Het kan zo niet langer doorgaan. Maar de gemeente is alweer te laat. Ik stond al sceptisch ten opzichte van ons gemeentebestuur, maar mijn wantrouwen groeit met de dag. Die bekrompenheid staat me to taal niet aan. Hoog tijd dat de Middelburgse politiek zich eens goed achter de oren krabt. Of de wethouder moet aftreden, weet ik niet, maar hij mag best eens kritisch aan de kaak gesteld worden. En na hem volgt de rest, mag ik hopen." onomwonden gesteld dat er geen weg terug meer was, nu worden alle opties opengelaten, inclusief stoppen. Szarafinski: „Of de standpunten schuiven? De situatie schuift ook." Waar fouten worden gemaakt, zijn mensen verantwoordelijk. Toch hoeft wethouder Van 't Westeinde volgens een meerder heid van de ondervraagden (47 procent) niet op te stappen. „Dat doet me deugd", zegt par tijgenote Van Nieuwenhuizen. Ook de gemeenteraad wil dat de wethouder zijn werk blijft doen. De partijen zien geen reden hem weg te sturen. „Dit zou wel het slechtste moment zijn om dat te doen", meent Szarafinski. „De problemen liggen er dan name lijk nog steeds", beaamt Van Dijk-Sturm. „De man kan het ook niet helpen. Hij doet uiter mate zijn best", verdedigt Hame link Van 't Westeinde. Maar gaat de wethouder zelf, dan moet de raad dat respecteren, vindt Kodde. Akdag vindt dat als de wethou der opstapt, het hele college met hem mee moet. „De bouw van het theater is één van de strategi sche projecten van Middelburg. Het hele college heeft zich daar achter geschaard en er nog nooit afstand van genomen." Was het nou niet allemaal te voorzien geweest? Ja, vindt 73 procent van de ondervraagden. Nee, reageert Kodde. „Want dan was het zover niet geko men." Hamelink: „Wij zijn volksvertegenwoordigers, geen techneuten. De techneuten zei den dat het kon." Van Dijk-Sturm: „En we hebben ons laten leiden door niet zomaar de eerste de beste deskundigen. Honderd meter verderop is het Zeeuws Archief onder de grond gebouwd. Waarom zou dat wel kunnen en het theater niet? Als het wel te voorzien was geweest, dan hebben we echt een pro bleem." Harriët Rademakers „Jammer dat de gemeente über haupt ooit is begonnen met dat theater. Ze had het kunnen we ten. Ik heb namelijk ook gezien hoe dat met het zwembad ging. De gemeente blijft altijd weer op haar strepen staan. Ook al to nen onderzoeken aan dat er iets niet in de haak is, de gemeente gaat door. De een verwijt vervol gens de ander koppigheid - en andersom. Waarom trekken ze geen deskun digen van buitenaf aan? In Mid delburg blijft men maar ping pongen, zeg ik altijd. Dat is zon de van de energie, van de tijd én van ons gemeenschapsgeld. Ter wijl onze stad gewoon een mooi theater verdient. Maar waarom daar, op die plek? Zelf zou ik eerder denken aan de water kant. Dat hoor ik vaker om me heen. Ik praat best vaak met mensen over het gedoe rond het theater. Het leeft in de stad. Ei genlijk is het iets om te lachen, dat dit zomaar gebeurt. Een la chertje, met een hoop ergernis. Ik denk niet dat het nog goed komt met dat theater. Het ene na het andere probleem dient zich aan. Het lijkt wel een huwe lijk: hoe langer je doorgaat, hoe moeilijker het is om te stoppen en hoe erger het wordt." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Die put moet dicht, vinden omwonenden. Ze zijn de overlast meer dan beu. De bewoners eisen daarnaast dat de gemeente garant staat voor de schade. „Het is een schande en jullie moesten je schamen", zei C. van Marion op de bijeenkomst die gistermiddag voor omwonenden van de bouwput is gehouden. „De maat is vol. We hebben tweeënhalf jaar geleden al ge zegd dat het geen goede plek is. We hebben alles voorspeld. Het zou van politieke moed getuigen als jullie nu zouden zeggen dat jullie fout zijn geweest en dat jullie ermee stoppen." De zaal antwoordde met applaus. Alle aanwezigen vonden dat de gemeente veel te laat is met de excuses die gisteren door de bur gemeester werden aangeboden. De bewoners klaagden over het gebrek aan communicatie, de weinig menselijke houding van de gemeente ten opzichte van omwonenden met schade en over de overlast in de buurt, die nu al jaren duurt en die in de nacht van donderdag op vrijdag een hoogtepunt bereikte. „Het is gewoon terreur", vond Van Ma rion. Een bewoner van de Ko ningstraat vertelde dat de ge meente een banketstaaf kwam brengen toen zijn gasleiding was gesprongen en al zijn plan ten dood waren gegaan. „Het he le blok had toen wel de lucht in kunnen vliegen." Burgemeester K. Schouwenaar zei dat hij serieus naar de omwo nenden wil luisteren. „Er wordt al tweeënhalf jaar niet geluis terd", riep een vrouw. „Daar heeft u een punt", vond Schou wenaar. Dinsdagavond krijgen de omwonenden tijdens een extra vergadering de gelegen heid om hun grief aan de ge meenteraad voor te leggen. enquête vindt dit gelukt. Nee, niet geslaagd, antwoordt 18 pro cent van de ondervraagden en negen procent heeft er geen oor deel over. Kritiek is er op de plek van het stadskantoor. Bijna eenderde (65 procent) vindt de keus verkeerd; 32 pro cent is het wel met de locatie eens. Zowel mannen als vrou wen denken er hetzelfde over. De bereikbaarheid van het stads kantoor noemt 48 procent goed en 47 procent niet goed. Over noodzaak van de in schillend Op de waag of de gemeente er goed aan deed geld te stoppen in Bijna zeventig procent van de Middelburgers vindt dat de nieuwe kantoren langs het kanaal, zoals dat van het waterschap, de stad niet meer allure geven, foto Lex de Meester doorRinus Antonisse meerdere grote projecten als een (34 procent) wijzen de ambitieu- altijd 37 procent verwacht een beleid van hun gekozen verte- meente moet blijven. .MIDDELBURG - De stad Mid delburg op de kaart zetten. Voor driekwart van de bevolking is dat met de herinrichting van het Stationsgebied mislukt. De nieu- Lfwe kantoren langs het Kanaal door Walcheren geven Middel burg niet meer allure, vindt bijna 70 procent van de inwo ners. meerdere grote projecten als een nieuw theater, herinrichting Sta tionsgebied en aanleg de Mortie re, geeft 49 procent van de on dervraagden een positief ant woord; 43 procent meent dat de gemeente niet verstandig heeft gehandeld; 8 procent onthoudt zich van een mening. Meer vrou wen (52 procent) dan mannen (34 procent) wijzen de ambitieu ze projecten af. Er is, ondanks de problemen rond het theater en de weer stand tegen de gebouwen langs het kanaal, toch enig vertrou wen in de goede afloop. Dat wil zeggen: 53 procent denkt dat de gemeente de projecten wel tot een goed einde zal brengen. Nog altijd 37 procent verwacht een mislukking en negen procent weet hierop geen antwoord. Mannen hebben er meer fiducie in dan vrouwen (58 om 48 pro cent). In 2007 worden nieuwe verkie zingen gehouden voor de ge meenteraad. Dan kunnen de bur gers oordelen over het gevoerde beleid van hun gekozen verte genwoordigers. Als voorschotje daarop is gepeild hoe de inwo ners denken over de kwaliteit van het Middelburgse bestuur. Groot-Walcheren Met name is de deelnemers aan het onderzoek gewaagd of Mid delburg een zelfstandige ge meente moet blijven. Driekwart staat achter instandhouding van de huidige gemeente. Vor ming van één gemeente groot-Walcheren - Middelburg, Veere en Vlissingen samenvoe gen - krijgt steun van 20 pro cent van de bevolking. Vrouwen staan daar veel afwijzender te genover dan mannen. ,De vormgeving van de gebou wen van de gemeente, water- I .schap Zeeuwse Eilanden en .Rijkswaterstaat valt slechts bij .29 procent van de Middelbur gers in de smaak. Bij mannen .(30 procent) iets meer dan bij .vrouwen (28 procent), blijkt lüt i .de opiniepeiling die marktonder zoek Bliek uit Eindhoven deze week in opdracht van de PZC hield. stadsdelen ten noorden en ten zuiden van het Kanaal door Walcheren beter met elkaar ver binden. Dat is een van de uit gangspunten voor het ingrij pend veranderen van het Sta tionsgebied. Maar liefst 73 pro cent van de deelnemers aan de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11