Plan Bolkestein wordt uitgekleed Brits kabinet is ontzet over mishandeling asielzoekers WEEKEND KNAII Bashir mild bestraft voor rol bij aanslag Bali Frans monsterproces over kindermisbruik begonnen Interim-premier Irak verlengt noodtoestand riiv Rechten werknemers in gevaar Franse bankier blijkt vermoord Fossett breekt vliegrecord Chaos in Brussel door pakketje Explosie verwoest school in China Gezondheid paus verbetert Spanje verhoogt boetes rookverbod Pleidooi ban videogames in Japan Oudste Duitser (111) overleden zuuo rioor Cor de Horde BRUSSEL - Een omstreden voorstel van voormalig eurocom missaris Bolkestein om bedrij ven makkelijker internationaal diensten te laten aanbieden, wordt flink bijgewerkt. Bol- kesteins opvolger McCreevy heeft gisteren in het europarle ment aangekondigd dat hij be reid is aanpassingen door te voe ren, onder meer om de rechten van werknemers te waarborgen. ..Het voorstel zoals het er nu ligt, gaat het simpelweg niet red den". zei McCreevy. Bolkesteins voorstel is zeer breed gedefinieerd en bevat nau welijks uitzonderingen. Het idee is dat dienstverlenende be drijven, variërend van informati cus tot architect, zich niets aan hoeven te trekken van nationale regels wanneer zij hun diensten elders in de EU aanbieden. Te- GENÈVE - De befaamde Franse bankier Edouard Stern, die dins dag dood in zijn flat in het Zwit serse Genève werd aangetrof fen, is vermoord, mogelijk door iemand die hij kende. Volgens een Zwitserse onder zoeksrechter was geen sprake van inbraak en heeft Stern mo gelijk zelf de deur voor zijn moordenaar opengedaan. Stem, een van de rijkste mensen van Frankrijk, leefde in een zwaar beveiligd appartement bo ven een politiebureau. Hij is doodgeschoten. Stern was een grote naam in de Franse financiële wereld. Over de motieven voor de moord of de daders is nog niets bekend. GPD/RTR SALINA - De Amerikaanse avonturier Steve Fossett heeft gisteren een luchtvaartrecord ge broken. Als eerste vloog hij solo rond de wereld - bijna 37.000 ki lometer - met een vliegtuig zon der bij te tanken, aldus Ameri kaanse nieuwszenders. Na een tocht van ongeveer 66 uur landde hij met de GlobalF- lyer om 20.48 uur Nederlandse tijd in Salina, in de Amerikaan se staat Kansas. In 2002 was Fos sett de eerste die solo in een luchtballon rond de wereld vloog. Hij heeft ook een record zweefvliegen op zijn naam staan. Maandag werd gevreesd dat Fos sett (60) zijn poging zou moeten staken. Hij had tijdens het op stijgen zoveel brandstof verlo ren, dat hij niet genoeg over leek te hebben om zijn tocht te volbrengen. De miljonair en zijn team concludeerden gisteroch tend dat er toch genoeg brand stof was om de recordpoging voort te zetten. Fossett zei dat dit mogelijk was, doordat hij profiteerde van de sterke straal stroom onderweg. ANP genstanders van het voorstel vre zen dat zo het minimumloon en sociale premies onderuit ge haald worden. Hoewel in het voorstel dit pro bleem deels wordt geregeld, wil McCreevy verder gaan. „De tekst moet waterdicht zijn. Rech ten van werknemers mogen niet in gevaar komen." Tegenstanders vrezen verder dat door de door Bolkestein voorgestelde ruime definitie ook sectoren als de gezondheidszorg onder de liberalisering vallen. McCreevy heeft het parlement toegezegd dat de zorg en andere publieke diensten buiten de re gels vallen. Hoe hij dat precies wil formuleren is onduidelijk, omdat er geen Europese defini tie bestaat wat diensten van openbaar nut zijn. De commissaris zal toch al zelf niet met nieuwe teksten komen. Hij wacht af welke voorstellen tot wijziging het parlement in dient. De socialistische fractie in het europarlement, waartoe ook de PvdA behoort, juichte de toegevingen van McCreevy toe als een 'overwinning', De commissaris benadrukte nog dat hij het omstreden wetsvoor stel niet zelf geschreven had, maar Bolkestein. Hij erkende dat er binnen de huidige Com missie, het dagelijks bestuur van de EU, onenigheid is over het voorstel. ANP door Henk Glimmerveen PARIJS - In de Noord-Franse stad Angers is gisteren het monsterproces begonnen te gen 39 mannen en 27 vrouwen die ervan worden beschuldigd drie jaar lang kinderen sek sueel te hebben misbruikt. De rechtszaak zal minstens vier maanden gaan duren. Hoofdverdachten is het echt paar Vergondy. dat in die drie jaar hun appartement in de wijk Saint-Léonard beschik baar had gesteld voor buren en kennissen die zich aan kin deren vergrepen in ruil voor een tas met boodschappen, een nieuwe autoband, een slof siga retten of een fles drank. Alle kinderen, 45 in totaal, waren destijds onder de 15 jaar. De oudste was 14, de jongste zes maanden. De eerste dag van het proces was geheel gewijd aan het vaststellen van de per sonalia van de verdachten en het samenstellen van de jury. Vandaag verschijnen voor rechtbankpresident Eric Maréchal 225 getuigen van wie eveneens de personalia moeten worden vastgelegd. Pas daarna wordt de akte van beschuldiging voorgelezen. Hulpverleners Bewoners van Angers zijn ver bijsterd dat drie jaar lang nie mand alarm heeft geslagen. Al le verdachten leefden van de bijstand en werden begeleid door een legertje hulpverle ners. Maar niemand heeft ook maar iets gemerkt van de wal gelijke taferelen in de drieka merflat van de familie Vergon- dy. De affaire begon volgens justi tie in maart 1999 toen een jeugdvriend van vader Vergon dy zich bij zijn oude maat meldde. Hij had er zojuist een gevangenisstraf van drie jaar opzitten wegens zedenmisdrij ven met minderjarigen en stel de zonder omwegen voor dat hij tegen betaling wel weer seks wilde met kinderen. Dat kwam het echtpaar Vergondy goed uit. Ze hadden er zelf een paar en ook al hun kennissen zaten ruim in het kroost. In een mum van tijd had zich een netwerk gevormd. Elke woensdagmiddag en ieder weekeind verzamelde zich ten huize van het gastgezin een ge zelschap dat zich in de slaap kamer aan kinderen vergreep. Hun ouders zaten in de woon kamer te keuvelen en incas seerden na afloop hun bood schappenmand voor de volgen de week. Of een slof sigaret ten. GPD Bashir maakte in de rechtbank een vrolijke indruk. foto Darren Whiteside/RTR van onze redactie buitenland JAKARTA - De radicale Indone sische moslimgeestelijke Abu Bakar Bashir is veroordeeld tot tweeënhalf jaar gevangenisstraf voor zijn betrokkenheid bij de bomaanslag op Bali in 2002. Die aanslag kostte aan 202 mensen, merendeels buitenlandse toeris ten, het leven. De rechter achtte Bashir's rol bij de aanslag op het Mariott Hotel in Jakarta in 2003. waar bij 12 doden vielen, niet bewe zen. De aanklager had acht jaar geëist tegen Bashir, die volgens westerse regeringen de spiri tuele leider is van Jeniaah Isla- miah, een moslimorganisatie die gelieerd zou zijn aan Al Qaeda. In een voorgelezen verklaring noemde Bashir de uitspraak 'een tirannieke daad'. Vervol gens werd hij breed lachend af gevoerd door de politie, terwijl zijn aanhangers hun vuisten bal den en schreeuwden 'Allah Ak- bar'(God is de grootste). De rechters lieten weten dat Bas hir (66) niet zelf betrokken was bij de uitvoering van de aan slag, maar zijn goedkeuring hier voor had gegeven en derhalve had deelgenomen aan 'een kwaadaardige samenzwering'. „De verdachte wist dat de uit voerders van de aanslag mensen waren die in Afghanistan en Pakistan geleerd hadden bom men te maken", aldus de verkla ring van de rechtbank. Omdat zijn voorarrest van 10 maanden van de straf wordt afgetrokken, hoeft Bashir nog maar twintig maanden in de cel te zitten. Teleurgesteld Australië en de Verenigde Sta ten reageerden onmiddellijk te leurgesteld op de uitspraak. Australië zal het Indonesische openbaar ministerie oproepen in beroep te gaan om een hogere straf voor Bashir te krijgen. „Wij zijn enigszins bezorgd en teleurgesteld dat de straf zo laag is", reageerde minister van Buitenlandse Zaken Alexander Downer. Ook de Verenigde Sta ten lieten bij monde van een woordvoerder van hun ambassa de in Jakarta weten niet blij te zijn met de strafmaat. „Wij respecteren de onafhan kelijkheid van de Indonesische rechtspraak, maar gezien de ernst van de aanklacht die tot de veroordeling heeft geleid, zijn we wel erg teleurgesteld over de lengte van de straf", al dus woordvoerder Max Kwak. De rechtszaak tegen Bashir werd gezien als een goede test BRUSSEL - Het verkeer in Brussel heeft gistermorgen urenlang in de knoop gezeten door de vondst van een ver dacht pakketje in de Belliardstraat, een van de belangrijk ste verkeersaders in de binnenstad. De politie bracht het pakje met behulp van een robot tot ontploffing. Later bleek dat het pakketje alleen een lap top bevatte, meldde de Brusselse politie. ANP PEKING - In het noorden van China zijn ongeveer twin tig kinderen om het leven gekomen toen hun school in stortte door een explosie in een belendende woning. Ook enkele leerkrachten zijn omgekomen. Dat hebben staats media gisteren gemeld. In het huis ontplofte woensdagmiddag een lading dyna miet die de bewoner, een mijneigenaar, daar had opgesla gen. De explosie deed zich voor terwijl de kinderen van de basisschool in een dorp in de provincie Shanxi, les had den. ANP/AFP/RTR ROME - De paus is aan de beterende hand. Dat heeft een woordvoerder van het Vaticaan gisteren laten weten. Hij sprak over een 'voortdurende en progressieve verbete ring' van de gezondheidstoestand van de kerkvorst. De 84-jarige Johannes Paulus n onderging vorige week een operatie aan zijn keel waarbij er een buisje in zijn luchtpijp werd aangebracht om het ademen makkelijker te maken. Het is nog onduidelijk wanneer hij het zieken huis mag verlaten. ANP/RTR/AFP MADRID - De Spaanse regering wil forse boetes opleg gen voor het overtreden van het rookverbod dat in 2006 onder meer op het werk en in een groot deel van de hore ca wordt ingevoerd. Ondernemers die illegaal roken toe staan, kunnen een boete tot 10.000 euro krijgen. Personen die het rookverbod overtreden, moeten rekening houden een geldstraf tot 600 euro. Dat meldde de krant El Pais gisteren op basis van een ont werp van de tabakswet van het Spaanse ministerie van Volkgezondheid. Het ministerie presenteerde al eerder een ontwerp van de wet. Nieuw aan de laatste versie zijn de forse boetes die Madrid wil opleggen aan overtreders van het rookverbod. ANP TOKIO - Een regio bij de Japanse hoofdstad Tokio over weegt het eerste Japanse verbod op gewelddadige video- spellen voor jongeren af te kondigen. De autoriteiten van Kanagawa bestempelen het bloedvergieten op de scherm pjes als een mogelijk maatschappelijk gevaar. Op een conferentie met wetenschappers, juristen en ande ren willen de bestuurders de gevolgen van een verbod be spreken. Uiterst gewelddadige videospelletjes zouden bij voorbeeld niet meer verkocht mogen worden aan perso nen onder de 18 jaar. Videogames en internet oefenen waarschijnlijk een grotere invloed op kinderen uit dan volwassenen zich kunnen voorstellen, stelt de functiona ris voor jeugdzaken in Kanagawa. ANP/AFP om te zien of Indonesische rechters bij machte zijn het ter rorisme in het land aan te pak ken. Onafhankelijke advocaten en rechtsgeleerden hebben grote twijfels en wijzen erop dat Bas hir's aanklagers hun werk nau welijks konden doen vanwege flinterdunne bewijsmateriaal en weigerachtige getuigen. Bashir's advocaten hebben steeds beweerd dat hun cliënt het slachtoffer is van een Ameri kaans complot. GPD/RTR van onze redactie buitenland BAGDAD - De Iraakse inte rim-premier Allawi heeft de noodtoestand in zijn land ver lengd tot eind maart. Het is de derde keer dat de duur van de maatregel, die voor het eerst op 7 november voor zestig dagen werd afgekondigd, is verlengd. De noodtoestand geeft de Iraak se overheid de mogelijkheid om onder meer een avondklok in te stellen en het verkeer in het land beperkingen op te leggen. „Aangezien de omstandigheden voortduren die er toe hebben ge leid dat wij de noodtoestand moesten afkondigen, hebben we besloten de maatregel met der tig dagen te verlengen", aldus de verklaring. De regeling geldt voor heel het land behalve het Koerdische noorden. Het land is de afgelopen weken getroffen door een reeks van zelfmoordaanslagen De zwaarste had plaats in de sjii- tische stad Hilla. Daar kwamen begin deze week ongeveer 120 mensen om het leven door een aanslag met een autobom en raakten meer dan 130 mensen gewond. De oorlog in Irak heeft gisteren de 1500e Amerikaanse militair het leven gekost. Het Pentagon maakte de dood van drie solda ten bekend als gevolg van ge vechten en een bomaanslag, waarmee het totale aantal do den sinds het begin van de oor log in maart 2003 nu op 1502 staat. Daarvan zijn er 1149 omge komen bij gevechtshandelingen of aanslagen, en 353 door an dere oorzaken, zoals ongeluk ken. ANP/AFP/GPD/RTR (Advertentie) door Esther Gotink LONDEN - De Britse regering heeft ontzet gereageerd op een stiekem gefilmde BBC-documen- taire waaruit blijkt dat asielzoe kers bij aankomst op het Lon- dense vliegveld Heathrow en in opvangcentrum Oakington na- hij Cambridge slachtoffer zijn van racisme en geweld. »Er is geen plaats voor racisme waar dan ook in onze maat schappij, en zeker niet in ons im migratiesysteem", zei staatsse cretaris voor immigratiebeleid Des Brown. Liberaal-democra tisch woordvoerder Mark Oaten reageerde verbouwereerd. „Som mige beelden waren ronduit wal gelijk. Het personeel behandel de asielzoekers als tweederangs burgers." Global Solutions Limi ted (GSL) dat op Heathrow ver antwoordelijk is, heeft vijftien Medewerkers geschorst in af wachting van een intern onder zoek. In een verklaring zegt het bedrijf: „GSL tolereert geen ra cisme, discriminatie of enige an der vorm van misbruik op de werkvloer." De BBC-journalisten Boazman en Pagnacco werkten drie maan den lang undercover voor GSL. Zij filmden met een verborgen camera hoe asielzoekers werden geschoffeerd. De documentaire 'Detention Undercover' toonde hoe een medewerker in Oaking ton, bijnaamd Wolfie, naar een vluchteling schreeuwt: „Kom uit je gore nest voordat ik je flin ke schade toebreng." Een ande re werknemer vraagt: „Welk nut hebben deze zakken nou voor de maatschappij? Ze zijn niet eens goed genoeg in hun eigen ge meenschap en komen daarom BERLIJN - Hermann Dör- nemann, de oudste man van Duitsland, is in zijn woonplaats Diisscldorf op 111-jarige leef tijd overleden. Dat meldde zijn familie gisteren. Dörnemann stierf woensdag in een ziekenhuis aan een longont steking. Hij zou in mei 112 jaar geworden zijn. Hij zei altijd dat hij zijn hoge leeftijd te danken had door dagelijks een zoet bier tje te nuttigen en door aardap- pelnat te drinken. Volgens zijn dochter zou dit kookvocht ge zond zijn door de vitamines die erin zitten. Dörnemann gold vol gens het Guinness Book of World Records lang als de oudste man ter wereld, totdat een 113-jarige Portoricaan de ti tel opeiste. De oudste Nederlan der is de 114-jarige Hendrikje van Andel-Schipper uit Hooge- veen. Zij geldt ook als de oudste mens ter wereld. ANP/AFP hier om alles voor niks te krij gen." Pagnacco maakte op Heathrow mee hoe het geweld heimelijk werd toegepast. Mensen werden in het gezicht geslagen op plek ken waar geen getuigen waren. Plekken zonder cameratoezicht, zoals liften, waren daarbij ge liefd. Staatssecretaris Brown zei de zaak ernstig op te nemen. „GSL is een intern onderzoek begon nen. Ik overweeg verdere actie als ik alle feiten ken. Het is in ie ders belang zo snel mogelijk de waarheid boven tafel te krij gen." Alan Gibson van het Comité ter verdediging van asielzoekers is verheugd over het door GSL aangekondigde intern onder zoek. „Met de manier waarop de regering over asielzoekers praat, is het niet verrassend dat een aantal mensen denkt dingen te kunnen doen als beledigen en slaan." GPD Max. 5 kilo per klant Alleen geldig op vrijdag 4 en zaterdag 5 maart 2005. Edah Servicelijn: bel gratis 0800-0506 www.edah.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5