Ongeloof leidde tot vele mythes Congolezen hebben weinig vertrouwen in VN-vredesleger m Orgaandonatie Iraakse leger moet peshmerga's kwijt riA, Onderzoeker concludeert dat bombardement Bezuidenhout echt vergissing was 4 maart 1955 T\fWf\ ü7r vrijaag Al in de jaren tachtig kwam een studie uit over het bombarde ment op het Haagse Bezuiden hout, gisteren zestig jaar gele den. Historicus Carlo Tinschert deed nieuw onderzoek, maar trekt dezelfde conclusies. Alle mythes over de verwoesting van de wijk hoopt hij zo te ontkrach- door Danny Verbaan Over het bombardement op het Bezuidenhout in Den Haag, gisteren zestig jaar gele den, doen nog steeds verhalen de ronde die haaks staan op de officiële lezing: het was hele maal geen vergissing van de Ge allieerden, maar zou een wel overwogen aanval zijn geweest. Alleen de motieven lopen uit een. Zo zouden er in de woonwijk Duitse zenders hebben gestaan die essentieel waren voor het 'Englandspiel', het mysterieuze spionagecomplot waarbij veel Nederlandse geheim agenten zijn omgekomen - de bommen zouden zijn bedoeld om die in stallaties uit te schakelen. Een ander gerucht zegt dat Duitse spionnen van tevoren de Royal Air Force (RAF) misleidden en bewust naar het Bezuidenhout lokten; zo hoopten de nazi's te bereiken dat de Nederlandse be volking zich tegen de Geallieer den zou keren. Historicus Carlo Tinschert kent deze en nog veel méér sugges ties, heeft ze onderzocht en kan niet anders dan ze naar het rijk der fabelen verwijzen. „Een fout met de coördinaten, de on verwacht harde wind waardoor een groot deel van de bommen verkeerd terechtkwam en falen de communicatie binnen de ge allieerde luchtmacht - dat zijn de oorzaken geweest." Er lijkt in zijn woorden teleurstelling door te klinken, maar dat is om dat hij nog onbekende documen ten hoopte te vinden die een nieuw licht op de gebeurtenis sen zouden werpen. Tinschert is ze niet tegengeko men en sluit zich aan bij dr. Alexander Korthals Altes. Al in 1984 trok deze wetenschapper in zijn boek 'Luchtgevaar' exact dezelfde conclusies. Toch kon diens publicatie niet voor komen dat de wildste theorieën zijn blijven rondzingen. „Ik heb het drama voor eens en voor al tijd willen ontmythologiseren", zegt Tinschert. De geruchtenstroom vond waar schijnlijk zijn oorzaak in het feit dat de fout lag bij de Gealli eerden, nota bene de bevrijders. Zoiets kón gewoon niet, dach ten sommigen, er móest meer aan de hand zijn. Voor de Stich ting 3 maart '45 vormde het aan leiding om in 2003 Tinschert in te schakelen. Deze worstelt nog volop met het verwerken van zijn gegevens tot een goed toe gankelijk boek en de stichting hoopt op sponsors, maar het doel van de opdracht staat vast: het werk moet uiteindelijk aan alle twijfels een einde maken. Een belangrijk argument voor de aanval zal de publieke opi nie in Groot-Brittannië zijn ge weest, is een van Tinscherts con clusies. „Maar ik kan dit niet hard maken, ik heb alleen maar aanwijzingen." Zeker is wél dat vanuit de Haagse regio veel V2's werden gelanceerd die met name in Londen dood en ver derf zaaiden. „Er viel niets te gen te doen en aan de veer kracht van de Britse bevolking begon een einde te komen." Tegelijkertijd leverden de preci- sie-aanvallen van de Spitfires te weinig op. De RAF koos daar om voor een zwaarder middel, dat V2's móest stoppen. „De aandacht richtte zich met name op het Haagse Bos, zeker nadat op een luchtfoto die de RAF op 6 februari maakte elf raketten waren te zien. Het bos bleef het belangrijkste doelwit, hoewel veel erop wees dat de Duitse ac tiviteiten zich naar Duindigt verplaatsten." Voor Tinschert is onduidelijk waarom dan niet die renbaan op de korrel is genomen. „Het Haagse Bos was lange tijd een belangrijke opslagplaats, het kon dus goed dat het bos dat nog steeds was", klinkt het niet erg overtuigend. „En als iets lange tijd in je hoofd zit, dan blijft het er zitten. Ik weet het niet, ik ben er niet bij geweest." De vliegers van het Nederland se 320 Squadron waren dat wél. Marge Met vier andere squadrons voer den zij de missie uit, zonder hun Nederlandse commandant A.W. Witholt, aangezien hij had verzocht om op de basis te blij ven. „Witholt vond dat de veilig heidsmarge tussen het doelge bied en het Bezuidenhout te klein was. Mijn familie woont nog in die buurt, zei hij, en vol gens mij is die wijk niet geëva cueerd." Zijn commandant, Ba sil Embry, twijfelde eveneens, onder meer over diezelfde 'vei ligheidszone'. „Embry heeft nog diverse instanties gebeld. Hij kreeg als antwoord dat er in een straal van 910 meter van de richtpunten geen burgers woon den. Dat klopte niet. En dan was er nog de afspraak met de Nederlandse regering in Lon den. Deze zou worden gewaar schuwd als de RAF met 'zwaar dere middelen' aanvallen op haar grondgebied wilde uitvoe ren, maar wist van niets. „Het Geallieerde hoofdkwartier heeft het bombardement er waarschijnlijk doorgedrukt van uit het idee van: opruimen die handel, klaar!" Tinschert kent óók de bizarre theorie dat de wijk bewust onder vuur is geno men, om aldaar verzetsgroepen uit te schakelen die het commu nisme aanhingen, een ideologie waar Churchill weinig mee op had. De historicus vond er geen enkele aanwijzing voor. En nee, het was ook geen complot van de bouwbedrijven: een bombar dement zou hen van veel werk verzekeren. Al evenmin ontdek te hij iets over een commando post tussen de woonhuizen van waaruit de V2's werden aange stuurd. De RAF zou dit hoofd kwartier per se hebben willen vernietigen, ook al ging dit ten koste van vele mensenlevens. Tijdens zijn onderzoek begreep Tinschert daarentegen wél hoe het kon misgaan met het bepa len van de coördinaten. „Ook ik verwisselde aanvankelijk hori zontaal met verticaal. Ik schrok ervan. Shit!, dacht ik meteen, zó heeft het dus kunnen gebeu ren." GPD Minister Hoogervorst van Volksgezondhei: heeft de laatste tijd een opvallend ongel lukkige hand van regeren. Onlangs ver slikte hij zich deerlijk in ME, chronische vermoei- heid. Tot verbijstering van alles en iedereen ver klaarde Hoogervorst dat ME geen ziekte is. Da' kwam hem financieel beter uit. De Kamer greep t en hij moest terugkrabbelen. Gisteren gleed Hoo- gervorst uit over de orgaandonatie. De Tweede Ka mer is bijna toe aan het algemeen automatisch do- norschap. De registratie wordt daarbij omge- draaid. Burgers kunnen kenbaar maken dat z? geen donor willen zijn. Na lang aarzelen is ChristenUnie om, en begin deze week tekende zie! een meerderheid af, maar gisteren bleek dat ee groepje PvdA'ers nog twijfelt. Daarmee wordt d aanvaarding van 'ja, tenzij' in de Kamer een dub beltje op z'n kant. Dom geregisseerd of ongelukkii toeval, juist gisteren compliceerde Hoogervorst d: discussie onnodig met zijn voorstel om donot voorrang te geven bij transplantaties. In Nederland overlijden nog veel patiënten omda: voor hen niet tijdig een vervangend orgaan be schikbaar is. Het komt voor dat op de wachtlijs 1400 namen staan, terwijl er jaarlijks maar enkeli honderden orgaandonaties plaatsvinden. De nooc is dus hoog. Toch heeft de uitgebreide voorlich ting, die eind jaren negentig werd gegeven, niet ge leid tot een sterke groei van het aantal donoren En het nu bepleite systeem, waarbij men automa tisch donor is totdat en zolang men anders aan geeft, is in België praktijk en levert daar weinif extra donors op. Minister Hoogervorst probeer twijfelaars nu over de streep te trekken met ee: medische voorkeursbehandeling. Hij belooft ee donor voorrang bij transplantatie. Alsof de medi sche urgentie - in samenhang met levenskansen- niet altijd de doorslag moet geven. Alsof je tege een donateur van de reddingmaatschappij kun zeggen: u wordt altijd het eerst uit het water ge haald. En er sluipt angst voor eigen lijf in de dis cussie, terwijl het toch gaat om de tijd dat het ei gen welzijn er niet meer toe doet. Hooguit het wel bevinden van de nabestaanden. Orgaandonorschap is voor veel mensen allesbehal ve vanzelfsprekend. Inmiddels is voldoende geble ken dat deze vorm van medemenselijkheid zie niet laat afdwingen. Niet met donorregistratie. E: niet met het omgekeerde. Dat is een harde werke lijkheid. Daarmee heeft de Tweede Kamer het zoo der de hersenspinsels van Hoogervorst al moeiliji genoeg. door Annia Ciezadio Nu de binnenlandse veilig heid in Irak langza merhand een zaak wordt van het eigen leger, rijst de vraag wat er gaat gebeuren met de tachtigduizend peshmerga's: Koerdische strijders. Volgens een overeenkomst van jüni vorig jaar zouden Koerdische milities moeten worden ontbonden om op te gaan in de Iraakse eenheden. Maar in onrustige steden als Mosul en Kirkuk leveren de peshmerga's - 'zij die de dood in ogen zien' - onder bevel van Koerdische politieke par tijen nog steeds strijd. „Officieel is er geen Koer disch leger, alleen het Iraak se leger", zegt Fareed Asas- ard, directeur van het Koer- distan centrum voor strategi sche studies. „Maar iedereen ziet dat de peshmerga's er zijn. In sommige landen is het misschien gelukt milities in het leger op te laten gaan, maar wij behouden onze pesh merga's." Belangrijk De rol die de Koerdische strij ders spelen bij de verdedi ging van steden en de toene mende invloed van de Koerdi- sche minderheid in Irak, roept de vraag op waar deze guerrilla's onder te brengen. In gevechten tegen opstande lingen bleken zij belangrijk; zij verdedigden strategische posities en konden veel rebel len gevangen nemen. Maar hun toekomst blijft politiek gezien een heikel punt. Het voortbestaan van de eenhe den kan tot etnische spannin gen leiden. Het noorden van Irak wordt gecontroleerd door twee Koerdische partijen: de Pa triottische Unie van Koerdis- tan (PUK) en de Koerdistan Democratische Partij (KDP). In het midden van de jaren negentig vochten de partijen een onderlinge oorlog uit. In het nieuwe Irak hebben ze echter een akkoord gesloten om de Koerdische regio on der één bestuur te brengen. Elke partij behield echter zijn peshmerga-leger. Het voortbestaan van de Koerdische milities leidt tot Wrevel bij onder meer de sjii- tische Badr Brigade, het le ger van de Hoge Raad van de Islamitische Revolutie. Som mige Koerdische leiders ach ten de overeenkomst van juni echter niet van toepassing voor hun strijders. De Koerdi sche partijen, die door de ver kiezingen aan invloed heb ben gewonnen, willen voor alsnog een deel van hun leger behouden. Doorn Een optie is om de peshmer ga's Koerdistan te laten ver dedigen. Maar een eigen le ger voor een autonome Koer dische regio is de Turkse rege ring een doom in het oog. Een andere mogelijkheid is om de Koerdische strijders en hun commandanten te in tegreren in het Iraakse leger, dat er zo een goed getrainde gevechtseenheid bij krijgt. „Vanaf het begin heeft de vor ming van een nieuw Iraaks le ger problemen ondervon den", zegt Kosrat Rasul, pesh- merga-commandant en PUK-leider. „De Amerika nen zouden meer Iraakse com mandanten de troepen moe ten laten leiden." Maar als Koerden, hoe ervaren ook, de leiding krijgen, dan leidt dat vrijwel zeker tot etnische spanningen. „Ik ben bang voor de gevolgen", zegt een Iraakse deskundige, die ano niem wil blijven. „Het is goed voor Irak de peshmer ga's in. het leger te integre ren. Maar de manier waarop, waarbij Koerden de leiding krijgen, is gevaarlijk." Er is nog een ander pro bleem. De pershmerga's zul len buiten Koerdistan niet zo effectief kunnen opereren om dat ze niet vertrouwd zijn met de omgeving. Rasul denkt daarom dat de pesh merga's het best alleen in Bagdad ingezet kunnen wor den. Twintig procent van de bevolking in de hoofdstad is immers Koerd. „We zitten in de regering die in Bagdad zetelt. Econo misch gezien is het ook een belangrijke stad. Daarom zouden wij hem moeten ver dedigen. Elders kunnen ande ren dat zelf doen." GPD door Frans van den Houdt Burgers in het oosten van Congo reageerden woe dend. Niet omdat vorige week negen VN-militairen uit Bangla desh waren vermoord. Maar om dat de VN als vergeldingsactie zeker vijftig Congolezen dood schoten. Een misplaatste wraakactie, menen de inwoners van Bunia, een stad in het le vensgevaarlijke district Ituri in het oosten van Congo. Dat het om tientallen gewapen de strijders ging, doet weinig ter zake. Veel stuitender vindt men het te moeten constateren dat de levens van blauwhelmen kennelijk meer waard zijn dan die van de mensen die ze dienen te beschermen. Olie op het vuur was de steun die de VN-Veiligheidsraad ver volgens uitsprak voor de tegen actie van de VN-troepen in Con go. „Negen mensen worden doodgeschoten en onmiddellijk wordt een grootscheepse aanval ingezet, maar hoeveel duizen den gewone burgers zijn hier al niet gesneuveld?", zo verwoord de een zakenman in Bunia de ge voelens van de bevolking. „Hoe veel mensen zijn hier opgege ten? Bij hoevelen zijn de dar men uit hun lijf gesneden? En nu gaan er negen internationale vredesmilitairen dood en staat de hele wereld op zijn achterste benen." Spreekwoord De Congolees voegde er een veelzeggend Afrikaans spreek woord aan toe: 'Sommige men sen bloeden melk, anderen bloed'. Het oosten van Congo wordt al sinds 1994 geteisterd door onrust en geweld, toen in buurland Rwanda ruim acht honderdduizend Tutsi's en ge matigde Hutu's werden ver moord en een groot aantal da ders, verenigd in de Interaham- we, naar Congo vluchtte. Maar het conflict groeide in 1997 pas echt uit tot een omvangrijke en zeer bloedige oorlog, waarbij op een bepaald moment legers van zeven Afrikaanse landen betrok ken waren. In 2002 werd een vredesak koord ondertekend, gevolgd door de installatie van een inte rimregering in de hoofdstad Kinshasa. Die zou later dit jaar Een Congolees meisje in een VN-vluchtelingenkamp in Kakwa, in het noordoosten van Congo. Tienduizenden mensen die op de vlucht zijn en sinds kort verstoken van voedselhulp, willen niets lie ver dan vrede. Maar willen tegelijkertijd evenwichtige VN-acties om de strijdende partijen te pacificeren, niet uit te moorden. foto Antony Njuguna/RTR verkiezingen moeten organise ren, maar die zijn inmiddels voor onbepaalde tijd uitgesteld. Ook aan het geweld is nooit een einde gekomen. Met name het noordoosten van Congo is nog steeds instabiel. Het Rwandese leger behoudt zich het recht voor regelmatig troepen de grens over te sturen om jacht te maken op rebellen die het op Tutsi's hebben gemunt, in zo wel Congo als Rwanda. En mili ties van de Hema en Lendu, de belangrijkste stammen in dit ge bied, gaan elkaar sinds eind vo rig jaar weer voortdurend te lijf- Miljoenen doden Het Internationale Rode Kruis (IRC) becijferde vorig jaar dat als gevolg van dit geweld, ge combineerd met ondervoeding en ziekten, dagelijks duizend mensen sterven. In zes jaar tijd zouden 3,8 miljoen mensen zijn omgekomen. „Dat komt neer op de gehele bevolking van Ierland of Los Angeles", luidde het com mentaar van IRC-functionaris Richard Brennan. „Hoeveel meer onschuldige Congolezen moeten nog sterven voordat de wereld eindelijk zijn aandacht op deze crisis vestigt?" In het Westen ontbreekt het volgens Brennan vooral aan compassie en politieke wil om de Con go-crisis adequaat te lijf te gaan. De lokale bevolking is het roe rend met hem eens. De inzet van een VN-vredesmacht (Mo- nuc) heeft hier, zoals gesteld, weinig aan kunnen veranderen. Van de vijftienduizend VN-mili- tairen die sinds een aantal jaren in de Democratische Republiek Congo gestationeerd zijn om voor vrede in het land te zor gen, is een eenderde deel in Itu ri gelegerd. Zij hebben steeds geroepen dat ze zowel de mili taire middelen als het juiste mandaat ontberen om krachtig op te kunnen treden tegen rivali serende (stammen)legers. De bevolking was echter vanaf het begin sceptisch en oordeel de dat de blauwhelmen hele maal geen zin hadden om tus senbeide te komen. Om hun woede daarover kenbaar te ma ken, hebben ze al diverse keren VN-eenheden in het land aange vallen. Wat de relatie tussen burgers en VN verder op scherp zette was de verkrachting van Congolese meisjes en vrouwen door VN-militairen. De moord op de negen Bengaal se militairen en de reactie daar op van het VN-leger, onder aan voering van de Nederlandse ge neraal Patrick Cammaert, heeft opnieuw aangetoond dat de vre desmissie in Congo niet onom streden is. Enerzijds wordt Cam- maerts belofte toegejuicht dat zijn manschappen vanaf nu har der zullen optreden om de situa tie in het oosten van Congo on der controle te brengen. Tienduizenden mensen die op de vlucht zijn en verstoken van voedselhulp, willen niets liever dan vrede. Maar zij willen tege lijkertijd evenwichtige VN-ac ties om de strijdende partijen te pacificeren, niet uit te moorden, GPD WESTERSCHELDE - F. Me- su, lid van de Deltacommissie, heeft tijdens een inleiding waarin hij uitleg gaf over de plannen voor de Deltawerken, gesuggereerd dat de Wester- schelde moet worden afgeslo ten. Dat is volgens hem voor zowel Nederland als België van belang. Delen van de Wes- terschelde zouden dan gemak kelijker kunnen worden inge polderd en Zeeuws-Vlaande- ren zou minder geïsoleerd ko men te liggen. HELIKOPTER - De gemeente raad van Terneuzen heeft be sloten een bijdrage van vijfdui zend gulden te steken in een proef met een helikopterdiens: tussen Zeeuws-Vlaanderen en Rotterdam. TREINONGELUK - Bij een treinongeluk in Oost-Duits- land zijn zeker veertig Russi sche militairen omgekomen De verongelukte militair: trein ontspoorde bij Plauer ii Saksen. De stoker, die het on geval overleefde, vreesde da: hij verantwoordelijk gestelc zou worden voor het ongeval en vluchtte naar West-Berlijn. Volgens hem waren afgesleten wielen van de locomotief de oorzaak, van het ontsporen. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: r A m Postbus 31 M ^0 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek Bezorgklachten: D. Bosscher (adjunct) 0800-0231231 A. L. Kroon (adj'unct) op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; Centrale redactie: zaterdags tot 12.00 uur. Stationspark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel. (0113)315500 autom. afschrijving acceptgiro Fax:(0113)315669 per maand: 19,95 n.v.t E-mail: redactie@pzc.nl per kwartaal. 58,00 60,25 per jaar €222.50 226,50 Lezersredacteur A J Snel Voor toezending per post geldt een Stationspark 28 Postbus 31 E-mail- lezersservice@pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging van abonnementen Tel: (0113)315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het Fax (0113)315669 einde van de betaalperiode. E-mail: lezersredacteur@pzc.nl PZC, t.a.v, lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Middelburg: Losse nummers per stuk: Buitenruststraat18 maandag t/m vrijdag: 1.25 Postbus 8070 zaterdag: 1.75 4330 EB Middelburg Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 Bankrelaties: E-mail: redwalch@pzc.nl ABN AMRO 47,70.65.597 Postbank 35.93.00 Goes: Stationspark 28 Postbus 31 Advertenties: 4460 AA Goes Alle advertentie-orders worden uitgevoerd Tel. (0113)315670 overeenkomstig de Algemene Fax. (0113)315669 Voorwaarden van Wegener NV en volgens E-mail: redgoes@pzc.nl de Regelen voor het Advertentiewezen. Terneuzen: Overlijdensadvertenties: Willem Alexanderlaan 45 maandag t/m vrijdag: Postbus 145 tijdens kantooruren 4530 AC Terneuzen' zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0115)645769 Tel. (0113)315555 Fax. (0115)645742 Fax. (0113)315549 E-mail: redtern@pze nl Personeelsadvertenties: Hulst: Baudeloo 16 Tel (0113)315540 Postbus 62 Fax: (0113)315549 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Fax:(0114)372771 Tel. (0113)315550 E-mail: redhulst@pzc.nl Fax (0113)315549 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord- en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520 Tel: (0111)454651 Fax. (0113)315529 Fax: (0111)454657 Zeeuws-Vlaanderen E-mail: redzzee@pzc.nl Tel: (0114)372770 Fax. (0114)372771 Opening kantoren: Business to Business/Onroerend goed Maandag t/m vrijdag Tel: (076)5312277 van 8.00 tot 17.00 uur Fax:(076)5312274 Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is ee n onderdeel van het Wegener-concern. De door» aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ona (abonnementen)administratie en on u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en P'f ductën van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselcclM* de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC.k- Postbus 31. 4460 AA Goes. Behoort tot WGG6NGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4