Minister ziet niets in nieuw donorsysteem CDA'er wil af van vrije vrijdag Overheid maakt volgens bouwers huizen peperduur Tienduizenden aan internet verslaafd rL\* Hoogtepunten cultuur komen vast op lesrooster Hoogervorst vindt actieve registratie te duur Man beboet voor bedreigen van minister Verdonk Schiphol kampt nog met problemen slecht weer Politie alert op eerwraak Driekwart gedetineerden recidiveert na vrijlating Gezin blijft hoeksteen geluk Helft zwangeren blijft roken Gaten in bescherming pc Wageningen krijgt eeuwige vlam N.-Holland start winkels in dorpen vrijdag 4 maart 2005 DEN HAAG - De hoogte punten van de Nederlandse geschiedenis en cultuur gaan een vast onderdeel vormen van het Nederland se onderwijs. In de Tweede Kamer bleek gisteren een ruime meerderheid te be staan voor een richtsnoer waarin de belangrijkste ele menten van de Nederland se culturele identiteit vast liggen. Minister Van der Hoeven (Onderwijs) kondigde giste ren in overleg met de Ka mer aan binnenkort met een voorstel te komen voor zo'n culturele canon voor het onderwijs. Het idee is in januari gelanceerd door de Onderwijsraad. Van der Hoeven liet toen al weten eerst advies te vragen aan de voorzitters van vijf ad viesraden, zoals de Raad voor Cultuur, de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) en de Onderwijsraad zelf. De Tweede Kamer wil wel dat een richtlijn voor onder wijs in de Nederlandse cul turele hoogtepunten zich niet beperkt tot de kun sten. Van der Hoeven zegde toe op dit punt de Onder wijsraad te volgen, die ook bijvoorbeeld techniek en geografie bij de canon wil betrekken. Ter illustratie verwees de raad naar de Nederlandse waterwerken. Premier Balkenende stond gisteren ook stil bij een cul turele canon op de jaarlijk se ledenbijeenkomst van de Besturenraad, de organisa tie van het christelijk on derwijs. Hij stelde dat zo'n lijst van culturele hoogte punten leerlingen kan hel pen inzien wat hun achter grond is. De premier zei het een goede zaak te vin den als er een brede discus sie ontstaat over wat die on misbare hoogtepunten nu precies zijn. ANP door Saskia Gaster DEN HAAG - Minister Hooger vorst (Volksgezondheid) ziet niets in een nieuw donorsys teem waarbij iedere Nederlan der automatisch donor wordt, tenzij hij of zij vastlegt dat niet te willen. Dit zogenoemde Actief Donor Registratiesysteem (ADR) zal volgens Hoogervorst tientallen miljoenen euro's kosten en het levert weinig nieuwe orgaando noren op. De minister beloofde de Tweede Kamer gisteren snel brieven te sturen waarin hij zijn stand punt met cijfers onderbouwt. De SP, PvdA, ChristenUnie, LPF, D66, GroenLinks en de groep Lazrak zijn wel voorstan der van dit nieuwe systeem. In theorie zouden zij bij de stem mingen volgende week een nip te Kamermeerderheid kunnen halen. De tegenstanders WD, CDA, SGP en groep Wilders heb ben samen 74 van de in totaal 150 Kamerzetels. Binnen de Pv dA en de LPF zijn nog enkele fractieleden aan het twijfelen en de SP heeft een ziek Kamer lid. De kans is groot dat de te genstanders om een hoofdelijke stemming vragen dinsdag en dan hoeft er maar één dissiden te stemmer bij de voorstanders te zijn of de Kamermeerderheid sneuvelt. Volgens het plan van de SP en de ChristenUnie komt er eerst een grote landelijke campagne. Verder krijgen burgers elke keer als ze op het gemeentehuis komen, de vraag voorgelegd of ze nog steeds donor willen zijn. Dat gebeurt bijvoorbeeld bij ver lenging van het paspoort of rij bewijs. Uiteindelijk houden na bestaanden echter het laatste woord. Nu is het systeem precies omge draaid. Mensen die hun organen na overlijden willen afstaan, moeten zich als donor registre ren. Ziekenhuizen, artsen en pa tiëntenorganisaties zijn groot voorstander van het ADR-sys- teem. Zij denken dat het wel de gelijk helpt tegen het tekort aan orgaandonoren. Op dit moment overlijden jaarlijks zeker twee honderd patiënten, terwijl ze op de wachtlijst staan voor een transplantatie. Hoogervorst gaf ook aan dat een grote landelijke campagne om meer donoren te werven, zoals CDA en WD wil len, in het verleden al om finan ciële redenen is afgewezen. Proef Hij was wel bereid om een proef te doen mensen actief te benade ren als ze op het gemeentehuis hun paspoort of rijbewijs ko men halen, maar het ADR-sys- teem van 'ja, tenzij' vindt hij te veel rompslomp. Bovendien hield hij vol dat het leidt tot mil joenen mensen die onbewust als donor geregistreerd staan, om dat ze geen zin hebben om er over na te denken. ANP pagina 4 commentaar DEN HAAG - De politierechter in Den Haag heeft gisteren een 23-jarige man uit Eindhoven we gens bedreiging van minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Integratie) veroordeeld tot een werkstraf van 150 uur. Ook kreeg hij een voorwaardelijke celstraf van drie maanden. De man zond vorig jaar oktober een dreigmail voor Verdonk naar de WD-website. Hij eiste dat Verdonk haar beleid wijzig de. „Een kogel is sneller dan een stuk taart", schreef hij. Tijdens de zitting zei de verdachte giste ren dat hij met zijn e-mail een nieuwshype wilde veroorzaken. Vorig jaar veroordeelde de recht bank in Amsterdam een andere bedreiger van Verdonk tot een celstraf van twee jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk. De politierechter in Den Haag noemde de bedreiging door de Eindhovenaar ook ernstig, maar ging er vanuit dat de verdachte uit een opwelling had gehan deld, en zag de e-mail als 'een vorm van baldadigheid'. ANP DEN HAAG - Het kabinet heeft de politie gevraagd extra alert te zijn op mogelijke dreigemen ten aan het adres van allochtone wouwen die in de noodopvang verblijven. Het gaat om vrouwen die vrezen voor eerwraak, geweld van fami lieleden, omdat zij de eer van de familie zouden hebben bezoe deld. Vandaag praten de ministers Donner (Justitie) en Verdonk (Vreemdelingenzaken en Inte gratie) met de Federatie Opvang over de beveiliging van de be dreigde vrouwen, meldden de be windslieden gisteravond aan de Tweede Kamer. ,De Kamer drong er onlangs op nieuw bij het kabinet op aan om snel de situatie van de vrouwen te verbeteren. De vrouwenopvang kan rekenen op de nodige bescherming, stel len Verdonk en Donner donder dag in de brief. Behalve de alert heid bij de politie kunnen de op vanghuizen zich bij noodsitua ties meteen bij de bewindslie den melden. ANP SCHIPHOL - Bij de vertrekbalie van de KLM op Schiphol wachten reizigers op hun vlucht. Een paar duizend passagiers moesten de nacht van woensdag op donderdag doorbrengen op de luchthaven. Door sneeuwval werd het vliegverkeer ernstig gehin derd. Gisteren zijn twee start- en landingsbanen sneeuwvrij gemaakt. Dat was niet genoeg om de vertragingen in te lopen, waardoor gisteren opnieuw mensen op Schip hol moesten overnachten. foto Evert Elzinga/ANP door Hans van Soest DEN HAAG - CDA-Kamerlid J. ten Hoopen riep het kabinet gisteren op ervoor te zorgen dat 'de vrijdag weer een gewone werkdag wordt'. Hij ergert zich eraan, dat bedrijven op vrijdag vroeg sluiten of onbereikbaar zijn. Veel werknemers hebben een zorgdag en bedrijven plan nen atv-dagen vaak in vóór het weekeinde. Ten Hoopen wil daar vanaf. Enkele vragen. De Kamer vergadert nooit op vrijdag. Wat doet u zelf van daag „Ik ben ondervoorzitter van de Kamer. Vandaag vervang ik Frans Weisglas. 's Ochtends zit ik op mijn werkkamer om aller lei documenten te onderteke nen. 's Middags ben ik bij de on dernemingsvereniging Zoeter- meer." Vanwaar uw oproep? „Het aantal mensen dat op vrij dag werkt, neemt zienderogen af. En wie nog wel werkt, werkt vaak maar een halve dag en gaat vroeg weg. Nederland moet zijn economische draagvlak ver breden. Daarvoor moeten meel mensen langer aan de slag. Uit officiële cijfers van de Oeso (een adviesorgaan van de rijke lan den, red.) blijkt dat er in Neder land relatief veel mensen aan het werk zijn. Maar het aantal uren dat we werken, ligt lager dan in andere Europese landen. cijfers in de Verenigde Staten, waaruit blijkt dat hogere straf fen niet leiden tot een afname van aantal recidivisten. Met het programma Terugdrin gen Recidive, dat het ministerie uitvoert met het gevangeniswe zen en de reclassering, zet justi tie in op reïntegratie van ex-ge detineerden en gedragsverande ring. Daartoe zijn nieuwe metho den ontwikkeld. ScHAT, WAT MOBT jij NOU MET 7-O'N 5cfMRRE.U<l PJE door Peter Elberse AMSTERDAM - Bijna drie kwart van de gedetineerden (73 procent) komt na zijn vrijlating binnen zes jaar weer in aanra king met justitie. Bij jongeren ligt dit cijfer nog hoger: 78 pro cent. Dit blijkt uit een onderzoek van het wetenschappelijk bureau van het ministerie van Justitie, het WODC. Minister Donner maakte dat gisteren bekend in Amsterdam op een congres over het terugdringen van recidive, herhaling van het misdrijf. De cijfers slaan op mensen die in 1997 zijn veroordeeld. De ef fecten van het programma Te rugdringen Recidive, dat het mi nisterie van Justitie in 2002 aan ving zijn nog niet duidelijk. Naar verwachting zal het aantal recidivisten erdoor dalen. Volgens Donner blijkt uit de re- cidivecijfers dat straffen alleen niet helpt, evenmin als strenger straffen. Hij verwees ook naar Dat komt doordat zo veel men sen een deeltijdbaan hebben. Ge leidelijk aan is de vrijdag be kort. Het is geen productieve dag meer." Maar uw CDA-collega's in de Tweede Kamer willen ook dat ie dereen zelf de zorg voor de kin deren of zieke ouders op zich neemt. Dat kan niet met een full time baan. „Als we de basisvoorzieningen van onze verzorgingsstaat wil len behouden, moeten we die ook met elkaar verdienen. Waar om wordt er zo negatief gedaan over werk? Het is leuk, je komt onder de mensen en neemt deel aan het sociale leven." Maar wie neemt de zorgtaken op zich als werknemers niet meer in deeltijd mogen werken „Ik wil niet verbieden dat men sen voor hun kinderen zorgen. Maar kunnen we het niet beter met elkaar organiseren? Nu loopt de vrijdag als productie dag weg. Waarom spreiden we de vrije dagen niet beter over de week? En er staan nog een hoop mensen aan de kant. WAO'ers, werklozen, her-intreders. Alle maal mensen die graag aan de slag willen. Ook kunnen kan toortijden beter worden aange past aan schooltijden. Zo wer ken veel bedrijven in Zweden van acht tot drie." Hoe deed u het vroeger toen uw kinderen nog klein waren? „Ik had een bakkerij met meer dere winkels. Ik werkte zes da gen in de week. Mijn vrouw deed een paar dagen in de week de administratie. Dan stond de box op het kantoor. Maar ik be grijp dat die luxe niet voor ieder een is weggelegd." GPD (Advertentie) Genieten komt van BinnenUit Veelplegers Zo worden problemen van indi viduele gedetineerden die leiden tot crimineel gedrag in kaart ge bracht. Op basis daarvan be kijkt de reclassering of een gede tineerde geschikt is voor een reïntegratietra j eet. Justitie introduceerde vorig jaar een nieuwe maatregel voor veel plegers. Zij kunnen twee jaar worden opgesloten. Tijdens hun detentie komen zij, indien ge schikt, in aanmerking voor be handelingen die erop zijn ge richt hun (criminele) gedrag te veranderen. ANP DEN HAAG - Het gezinsleven staat nog altijd hoog op de lijst van voorwaarden voor geluk. Een onderzoek van bu reau NetPanel leert dat 80 procent van de Nederlanders familie 'belangrijk' of 'heel belangrijk' vindt. Een kwart van de ondervraagden noemt zich zelfs 'familieziek'. Moeder is verreweg de lieveling van de familie. Zij scoort met 59 procent hoger dan de eigen partner (48), vader (45) en kinderen (36 procent). Een kleine minderheid vindt fa milie vervelend. Een kwart van de ondervraagde Neder t landers associeert het gezin wel met ruzie. GPD AMSTERDAM - Ruim de helft van vrouwen die roken, doet dat nog steeds als ze voor hun zwangerschap voor het eerst bij een verloskundige komen. Toch was 84 pro cent van hen van plan te stoppen als ze zwanger worden. Dat blijkt uit een onderzoek van KWF Kankerbestrijding onder ruim 1100 vrouwen dat gisteren is gepubliceerd. De organisatie begon gisteren met de campagne Rookvrij zwanger. Vrouwen die roken lopen een hoger risico op een te vroege geboorte van hun kind.Verder hebben de ba by's een groter kans op afwijkingen. ANP DEN HAAG - De huidige generatie antivirussoftware biedt voldoende bescherming tegen computervirussen. Dat concludeerde de Consumentenbond gisteren uit on derzoek. Firewalls, die computers moeten beschermen te gen inbraak, blijken echter niet altijd waterdicht. „De geteste firewalls houden niet stand als de computer wordt aangevallen door bepaalde hackers en virussen. Ook de 'Trojaanse paarden' die bijvoorbeeld belangrijke gegevens uit een pc naar buiten smokkelen naar internet- criminelen, kunnen zo binnenkomen", aldus de Consu mentenbond. ANP WAGENINGEN - Wageningen krijgt een eeuwig bran dend vuur, dat vrede en vrijheid zal symboliseren. Het is tevens bedoeld als eerbetoon aan prins Bernhard, die al tijd een bijzondere band met Wageningen heeft gehad. Het vuur wordt op 4 mei ontstoken bovenop een zuil, die naast Hotel De Wereld verrijst, aldus een woordvoerster van de gemeente gisteren. In dat hotel ondertekenden de Duitse bezetters in mei 1945 de capitulaties. ANP DEN HELDER - De provincie Noord-Holland trekt 1,5 miljoen euro uit om de leefbaarheid in kleine dorpsker nen op het platteland te vergroten met 'Hartwinkels'. Het gaat om winkels waarin naast levensmiddelen bijvoor beeld ook bankdiensten en bibliotheekboeken worden aangeboden. Dit jaar begint een proefproject in vijf ker nen waar veel voorzieningen zijn verdwenen. Gedeputeerde R. Kruisinga zei gisteren dat het gaat om de kernen De Noord (gemeente Heerhugowaard), Scher merhom (Schermer), Onderdijk (Wervershoof), Berkhout (Wester-Koggenland) en Kolhom (Niedorp). In totaal had den twaalf gemeenten 22 kernen aangemeld voor de proef. ANP de bouwers moeten meer klein schalige en verspreide locaties in ontwikkeling genomen wor den, waardoor ook kleinere marktpartijen kansen krijgen. Kunnen zij aan de slag, dan zal de concurrentie, ook die tussen gemeenten, toenemen. De grond- kosten dalen dan, de bouwpro ductie komt op gang en huizen worden betaalbaarder. Concurrentie zal er volgens de NVB ook toe leiden dat de grondmarkt doorzichtiger wordt. Woordvoerder N. Riet dijk van de NVB spreekt van een 'black box': „Er gaat iets in en er komt iets uit, maar hoe de prijs tot stand is gekomen, blijft volstrekt onduidelijk." Rietdijk vindt het onterecht om allen de vinger te wijzen naar de gemeenten. „Zij worden steeds meer uitgeknepen door de rijks overheid en krijgen tegelijker tijd meer taken op hun bord. Geen wonder dat zij proberen geld te verdienen aan de ver koop van grond." Volgens de NVB is er sprake van 'kunstma tige schaarste uit angst dat we anders onze weilanden volbou wen'. Een vrees die ongegrond zou zijn, omdat de bevolking nauwelijks groeit en de behoefte aan bouwgrond de komende de cennia naar verwachting niet sterk zal stijgen. GPD van onze redactie economie VOORBURG - De overheid is de grootste sta-in-de-weg bij de bouw van betaalbare woningen. Dat stelt de Nederlandse Vereni ging voor ontwikkelaars en bouwondernemers NVB. De brancheorganisatie heeft de Tweede Kamer een brandbrief gestuurd, waarin zij aandringt op meer concurrentie op de grondmarkt. „Aangezien bouwgrond vaak in handen is van gemeenten heb ben ontwikkelaars en bouwers geen invloed op deze kostenpost die de laatste tijd het hardst is gestegen", zeggen de bouwers. „Dit is ook de hoofdreden dat de woningbouw zo duur is en voor steeds meer mensen onbe reikbaar." De explosieve stij ging van de grondprijzen ont wricht de woningmarkt, waar schuwt de NVB. De hoge kosten maken de bouw duurder, waar door starters niet aan een huis komen en de doorstroming op al le fronten stagneert. In deze om standigheden kunnen starters al leen kopen, als ze 100.000 euro aan eigen geld meebrengen. Door de grondpolitiek van de overheid stijgen de grondkosten negen keer sneller dan de bouw kosten, aldus de NVB. Volgens U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) Heinkenszand. 0113 561482 www.binnenuit.nl door Robert Verkerk TILBURG - In Nederland ont staat een chronische groep inter- netverslaafden. Dat blijkt uit nieuwe gegevens van het IVO, Instituut voor On derzoek naar Leefwijzen Ver slaving in Rotterdam. Inmiddels zouden 44.000 mensen een dwangmatige behoefte te heb ben om alsmaar te internetten. De cijfers kwamen naar voren op het symposium We M@ilen, georganiseerd door studenten van de Universiteit van Tilburg. Onderzoeker Gert-Jan Meer kerk deed al eerder studie naar internetverslaving. De resulta ten daarvan zijn in het najaar van 2003 gepresenteerd. Toen bleek dat 66.000 mensen de dwang hadden om alsmaar te in ternetten. Zo'n 15.000 denken daarvoor hulp nodig te hebben, zo bleek uit het onderzoek. „Het is afwachten of die groep ook zo groot blijft. Uit een tweede me ting vorig jaar blijkt nu dat tweederde nog steeds de dwang matige behoefte heeft om te in ternetten", aldus Meerkerk. De verslaving staat vaak niet op zichzelf, maar gaat meestal sa men met andere problemen zo als eenzaamheid, depressies of relatieproblemen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3