iPZC Kramer wil verder met natuur Waar zijn ze toch in vredesnaam aan begonnen? Zouttekort dreigt voor Terneuzen en Sluis Helihaven De Honte erkend zeeuwse almanak Weegschaal Beperkt gsm-en in ziekenhuis Werken op grote hoogte Budget voor Waarden en Normen Man (19) heeft last van nek na bedrijfsongeval Gedeputeerde vraagt Terneuzen om spoedig vervolg ROM-project Natuurreservaat krijgt langzaam vorm f|!_ Nü GRATIS uw cholesterol meten in de supermarkt editie Zeeuws-Vlaanderen fY Redactie: 0113-315649 II www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. J vrijdag 4 maart 2005 door Raymond de Frel TERNEUZEN - De gemeenten Terneuzen en Sluis dreigen op een zouttekort af te stevenen. In woners worden daarom ver zocht de eigen stoep voor de deur sneeuw- en ijsvrij te hou den. De gemeente Hulst be schikt nog wel over voldoende strooizout voor de komende da gen. Door de hevige sneeuwval van de voorbije dagen maken de ge meentelijke gladheidbestrijders overuren. De vraag naar strooi zout is in veel gemeenten echter zoveel groter dan het aanbod, dat een tekort aan strooizout dreigt te ontstaan. „Als het goed is krijgen wij morgen een nieu we voorraad aangeleverd, maar hoe zeker kun je van zout zijn in deze tijd?", vroeg woordvoerder D. Timmers zich gisteren af. „De bestrijdingsdienst ver wacht het weekend te kunnen blijven strooien, maar zal moge lijk wel prioriteiten moeten stel len. Hulpverleningsroutes, bus routes, doorgaande wegen, wijk- ontsluitingswegen en wegen waaraan openbare gebouwen zijn gelegen, krijgen voorrang", aldus Timmers. Dat geldt ook voor de gemeente Sluis, die maandag een nieuwe lading strooizout verwacht. „Wij zullen op de doorgaande wegen preventief blijven strooi en. Dat zal in het weekend ook geen probleem zijn, maar het zout wordt wel schaars. We doen daarom een beroep op on ze inwoners, zelf ook een steen tje bij te dragen", aldus voor lichtster S. de Kievit. In Hulst is volgens woordvoer ster C. van Driessche nog vol doende zout voorradig. „Wij kunnen ons voorlopig nog red den. We hebben incidenteel klachten gehad. Voornamelijk van mensen die denken dat wij ook de stoepen moeten bestrooi en. Maar dat moeten de bewo ners zelf doen." In Sluis en Terneuzen rinkelde de telefoon ook enkele malen. „Het gaat vooral om vragen over doodlopende straten en stoepen", aldus De Kievit. Tim mers: „Wij zijn vijftien keer ge beld. Dat is op een inwonertal van 55.000 natuurlijk niet veel." TERNEUZEN - De helihaven bij het Terneuzense streekzie kenhuis De Honte voldoet na en kele aanpassingen aan alle aan gescherpte eisen van de Rijksluchtvaartdienst. Rond het heliveldje staat een rood-wit afzettingshekwerk en telkens als een helikopter landt of opstijgt, zal er een Helicopter Landing Officer aanwezig zijn. De Stichting Zorgsaam, waaron der het ziekenhuis valt, is zelf niet in staat om 24 uur per dag zo'n functionaris paraat te heb ben. De officieren van dienst van de brandweer nemen de taak van landingsofficier op zich. Toegegeven, het is een wat vreemd gezicht, maar het is te verklaren. De vrouw des hui zes kwam er bij toeval achter dat het, sinds de weegschaal op een andere plaats stond, wel leek of ze wat onsjes was kwijtgeraakt. Toen ze dat even had laten be zinken probeerde ze het appa raat nog eens op een andere plaats, en nog een en nog een. En steeds een ander gewicht. Zo ivas daar dus het tafereel dat ze met ding onder de arm het hele huis doorstruinde, op zoek naar het voor haar voor deligste plekje. Dat nu, bevindt zich centraal in het huis op een ietwat op zichtige plaats. En zo kan het gebeuren dat ze - als er nie mand thuis is - naar de badka mer snelt, het apparaat onder de arm neemt en in Eva's kos tuum vlak bij het keuken raam even controleert of ze wellicht wat is afgevallen. TERNEUZEN - Bellers hoeven in de Zeeuws-Vlaamse zie kenhuizen hun mobieltjes niet overal meer uit te zetten. In algemene ruimten zoals de centrale hal en het restau rant mogen mensen telefoneren. Buiten de algemene ruim ten mogen de mobiele telefoons ook in de toekomst niet worden gebruikt. Het storen van apparatuur door gsm-verkeer blijft meestal beperkt tot de onmiddellijke nabijheid van een mobieltje, maar fabrikanten garande ren niet dat apparatuur ook op wat grotere afstand altijd feilloos blijft werken. Die garantie acht de Stichting Zorg saam wel nodig. Bovendien willen de ziekenhuizen 'een zekere mate van rust bewaren'. TERNEUZEN - De twee in fel oranje kledij gestoken man nen vielen gisteren flink op in Terneuzen. Ze deden hun werk dan ook op tientallen meters hoogte, op een plateau van de zendmast aan de Tuinstraat. De twee mannen de monteerden een aantal onderdelen die tot vorig jaar wer den gebruikt voor het doorstralen van signalen voor com merciële radiozenders als Radio 538, Noordzee en RTL. Die radiosignalen worden sinds een jaar doorgeseind door een zendmast in de polder bij Zuiddorpe. De Terneu zense mast zorgde enkele jaren geleden voor nogal wat storingen. Bovendien zouden de ingezetenen van de bin nenkort voltooide woontorens van Waterfront last heb ben gekregen van de straalzenders van de mast. De over tollige masten voor het doorstralen van de radiosignalen konden nu worden weggehaald, omdat de nieuwe mast bij Zuiddorpe goed functioneert. TERNEUZEN - De projectgroep Waarden en Normen in Terneuzen krijgt dit jaar een budget van 9800 euro. Op ba sis van de resultaten van een grootschalige enquête stelde de projectgroep vorig jaar de nota Waarden en Normen op. Het beschikbaar gestelde geld is onder meer bestemd voor vervolgacties zoals het voeren van gesprekken met dorps-, wijk- en stadsraden, administratiekosten en diver se publicaties. De raadsfracties van PvdA, GBK en LCF stemden gisteren tegen het griffievoorstel. Het amande- ment van PvdA'er R. de Meyer om vijfduizend euro be schikbaar te stellen, het bedrag dat aanvankelijk in de wandelgangen werd genoemd, haalde het niet. Zijn argu menten dat het op deze wijze verstrekken van subsidies onverantwoord is en dat het ook niet gaat om een gemeen telijke projectgroep, vonden geen weerklank bij de meer derheid van de raad. Tegenover het werk van de project groep, dat volgens C. van Burg (SGP) en R. Bruggeman (CDA) een voorbeeld voor de rest van Zeeland is, mocht volgens de voorstemmers best een budget staan waarmee de betrokkenen ook daadwerkelijk uit de voeten kunnen. TERNEUZEN - Een 19-jarige Terneuzenaar is gistermiddag rond twee uur bij een bedrijfson geval op een terrein aan de Oslo- weg in zijn woonplaats gewond geraakt. De man kreeg tijdens hijswerk zaamheden een haak tegen zijn hoofd. Hij droeg wel een helm. maar had erg veel last van zijn nek. Hij is voor onderzoek over gebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. Dennis Daniels van Staatsbosbeheer zaagt op de hoek van de Savoyaardsweg en de Braakmanweg een uil uit een boomstronk. foto Camile Schelstraete door René van Stee HOEK - Weliswaar was het startschot voor de uitbreiding van het natuurgebied Braakman-Noord al half januari gege ven, maar gisteren hadden vertegenwoor digers van de deelnemende partijen aan het project pas tijd om een kijkje te ko men nemen. Om de start van het natuurproject een symbolisch tintje te geven, zaagde mede werker Dennis Daniëls van Staatsbosbe heer op de hoek van de Savoyaardsweg en de Braakmanweg een uil uit een boom stronk. In het kader van het landinrichtingspro ject Hoek wordt ongeveer 180 hectare landbouwgrond omgevormd tot natuur. De werkzaamheden worden in opdracht van de landinrichtingscommissie uitge voerd door de Dienst Landelijk Gebied. Het nieuwe gebied grenst aan het be staande natuurreservaat Braak man-Noord. Ze gaan samen een aaneen gesloten natuurgebied vormen van ruim driehonderd hectare. Dit gebied maakt daarmee deel uit van de Ecologische Hoofdstructuur, het snoer van natuurge bieden in Nederland. De landbouw in de Braakmanpolder maakt ook. plaats voor de recreatie. Zo komen er ruiter-, fiets- en wandelpaden en een nieuwe parkeerplaats met een speelweide. Grasland en kreekuitlopers zorgen voor openheid in de lage nattere delen, terwijl op de hogere delen de ont wikkeling van bos (ongeveer de helft van het oppervlak) beslotenheid geeft. Het grondwerk voor de aanleg van de nat tere delen zijn momenteel in volle gang. De eerste bosaanplant begint dit voor jaar. Alle werkzaamheden moeten aan het eind van 2006 zijn afgerond. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Niet alleen au toriteiten ijsbeerden tot gister avond laat bij de bouwput voor het nieuwe theater in Middel burg. Ook tientallen omwonen den waren in paniek. Voor hun huizen dreigde instortingsge vaar en langer blijven was geen optie. Het is rond zessen nog redelijk rustig in de Koningstraat. Buur vrouwen staan geleund tegen de buitenmuren met elkaar te pra ten. Te klagen eigenlijk. „De deuren sluiten nog amper, er zitten kieren bij de kozijnen, alles scheurt en bladdert af. Ik schaam me gewoon voor mijn ei gen huis", zegt Elisabeth Jung- geburth van nummer 12. Haar buurvrouw Susan Holden knikt driftig mee. „Vorige week kregen we nog een gemeentelij ke aanslag, met een taxatie van ons huis. Dat is amper nog iets waard. Valt niet te verkopen. Net kregen we te horen dat we ons huis niet uit mogen. Dat er gevaar dreigt. Meer niet." De buurvrouw knikt nog steeds. „Maar ik ga niet binnen zitten, terwijl het buiten te doen is. Hoe moet dat als je een keer laat thuiskomt en je hele huis is inge stort? Zeggen ze dan ook niks?" Holden van nummer 14 schudt haar hoofd, als ze ziet hoe brand weerlieden de bouwput snel vul len met water. „En vorige week zeiden ze nog dat water spuiten het alleen maar erger maakt." Ze trekt haar voordeur open, loopt voorzichtig naar binnen. Het is even uitkijken waar je je voet neerzet. Alle tegeltjes heb ben losgelaten. Er zitten comple te gaten in de gang. Mevrouw loopt naar achter. Ze blijft maar wijzen. Zo staat het keukenblok los van de muur; je kunt er een hand tussen steken. De schrootjes hangen er wat bij, overal scheuren in de muren. De scheuren aan de buitenkant van het huis zijn onnauwkeurig op gevuld met wat purschuim. Van het stucwerk is weinig over. „De achtergevel moet eruit. De gemeente heeft ons een vergoe ding geboden, maar die is niet toereikend. Dat hebben twee on afhankelijke deskundigen tegen ons gezegd. Dat geld is een la chertje, zeiden ze." Hoe vaak ze naar de gemeente Middelburg heeft gebeld om haar beklag te doen? „Ha! Dat wil je niet eens weten, zo vaak." Ruim twee uur later. Zo rustig als aan het begin van de avond staat Susan Holden er niet meer bij. „We moeten weg van de poli tie. Eruit. Iedereen in ons straat je wordt geëvacueerd. Het is ver schrikkelijk." Mevrouw Holden rest niets dan wachten. Op een telefoontje van haar zoon, die aan het werk is en dus nog van niks weet. En op haar man, die naarstig wat slaapspulletjes bij elkaar sprok kelt. De hond en de kat moeten ook nog mee. Tussen het prakki seren door registreert ze zich in het Gasthuis, waar evacués wor den opgevangen. „Waar gaan we slapen?", vraagt ze daar. Dat weet niemand haar te vertellen. Eerst maar eens een bakje koffie, wordt er gezegd. Dan is daar haar man Bram Hoo- gesteger, mét hond en kat, die zich bang verkrampt aan de tra lies van het reismandje. Inmid dels is nog een gezin uit de Ko ningstraat aangeschoven. Zij kiezen ervoor de nacht door te brengen in een hotel. De rest van de buren logeert bij familie. Opnieuw koffie. Het echtpaar staart naar buiten, waar zwaai lichten nog altijd het beeld bepa len. Hoogesteger zucht heel diep. „Waar zijn ze toch in vre desnaam aan begonnen?" Dat vragen ze zich ook af in het Bagijnhof, waar studenten zich verzamelen. Iedereen staat op straat. Te bellen, in paniek. Her en der liggen volgestouwde rug zakken waaruit tandenborstels steken. Ook de studenten moe ten hun huis uit. b'door René van Stee HOEK - De gemeente Terneu zen moet een vervolg geven aan het Ruimtelijke Ordenings- en - Milieuproject (ROM) Kanaalzo ne. Dat zei gedeputeerde T. Kra mer (milieu) gisteren tijdens een bijeenkomst in het kader van het natuurontwikkelingsproject Braakman-Noord. De provincie zet zwaar in op het .beleid om met name in de Ka- naalzone evenwicht te vinden tussen wonen, werken, recreë ren en natuurontwikkeling. Dit was ook het uitgangspunt van het vorige ROM-project, dat breed werd gedragen door over heden en het bedrijfsleven. .Terneuzen moet snel met hand reikingen komen. Een vervolg is lard nodig. En dan niet op basis van losse projecten, maar aan de hand van een integrale visie waarin economie en natuuront wikkeling hand in hand gaan", aldus Kramer. In de Kanaalzone was voor het ROM-project enkele tientallen (miljoenen euro's beschikbaar. Het meeste geld - ruim tien mil- [joen euro - ging zitten in de f sloop van de buurtschappen Boe- irengat, Axelse Sassing en de j Koegorsstraat. Het ROM-pro- Jject werd in 2003 afgesloten. I Terneuzen zou er een - door alle j partijen gewenst - vervolg aan I geven. Milieuwethouder P. Hamelink I vindt de oproep van Kramer vol- ledig terecht, maar wijst op al lerlei factoren die vertraging op leverden. Zo was er onvoldoen de mankracht in verband met de gemeentelijke herindeling. Daarnaast is Terneuzen in Zeeuws-Vlaanderen trekker van het integraal omgevingsplan. Dit vervangt op termijn de pro vinciale streek-, waterhuishou- dings- en milieubeleidsplannen. Hamelink: „Bij zowel het inte graal omgevingsplan als het ROM-project gaat het om ge biedsgericht beleid. Daarom is het logisch zo efficiënt mogelijk te werken en dingen niet dubbel te doen. Zodra het integraal om gevingsplan is afgerond, zullen we ons nadrukkelijk buigen over een doorstart van het ROM-project." Inmiddels is een inventarisatie gemaakt van projecten die in het kader van een nieuw ROM-project aandacht zouden moeten krijgen. Te denken valt aan glastuinbouw in de Kanaal zone, infrastructurele projecten als de tunnel onder het kanaal, ontwikkelingen bij Cerestar/ Ne- dalco en een nieuwe haven of be drijventerreinen op de Westelij ke Kanaaloever. Hamelink onderschrijft het be leid dat Kramer voor ogen staat. Tegelijkertijd is het volgens hem zaak een dergelijk gebieds gericht beleid zorgvuldig te voe ren. „Het gaat om ontwikkelin gen op de zeer lange termijn. Daarom moeten we er nu voor waken dat we over pakweg vijf tien jaar keuzes moeten maken waarmee we tijdens het vorige ROM-project werden geconfron teerd." "mm Mr. P. Haarmanweg 6 AUTOHUIS TERNEUZEN B.V. 4538 AR Terneuzen (0115) 62 26 00 (Advertentie) (Advertentie) De nieuwe Skoda Octavia Combi al vanaf €20.530,- Nu bij ons in de showroom! VOOR PARKEREN VOLG P- CENTRUM GRATIS PENDELDIENST BINNENSTAD VLISSINGEN ONDERDAG, ZATERDAG EN OP KOOPZONDAG VAN 12.00 TOT 18.30 UUR; OP VRIJDAG TOT 21.30 UUR 1 op de 3 mensen heeft een te hoog cholesterol. Weet u het al? Kijk voor supermarktadressen op www.hartstichting.nl en doe mee. Deze rubriek verschijnt 'm allé lilèis van Wilp Dagbladen (oplage m Vour iniomiaferov^ ariveiierec in iieze rubriek, e-mail naar info&ïtfp- (Advertentie) De Nationale Cholesteroltest: van 7 t/m 18 maart 2005.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39