r vlisshigch Waar slapen we vannacht? DESIGN-OUTLET 9 T/M 19 MRT EiV Gratis taxiritje voor Kortgeense ouderen Urinoir-lift op Grote Markt Goes Zeeuwen in finale Vakkanjers Ruil subsidie theater en museum Politie verwijdert sneeuwballen CDA Goes zet vraagtekens bij gratis stadsvervoer zeeuwse almanak Weegschaal Nü GRATIS uw cholesterol meten in de supermarkt Allévo moet 1,5 miljoen bezuinigen en krijgt er concurrent bij Meer dan twee uur handen schudden fedactie: 0113-315649 ;yyWW. pZC.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 4 maart 2005 i rwfs editie Bevelanden-Tholen door Inqrid Huibers in de Alexanderstraat beheerde, besloot begin vorige maand de K0RTGENE - Ongeveer twintig handdoek in de ring te gooien ouderen uit Kortgenen die ge- na een langslepend conflict met bruik maakten van het wijk- de gemeente Noord-Beveland steunpunt in hun dorp, mogen over de subsidieverstrekking, voortaan op kosten van de ge- Wethouder C. Schippers heeft meente elke week met een taxi de gedupeerde ouderen nu aan- naar Zorgcentrum Cleijenborch geboden om voor vervoer te zor- in Colijnsplaat. gen. Of de Kortgeense soosge- Stichting Steunpunten Noord- bruikers op het aanbod ingaan, Beveland die het soosgebouwtje is nog onduidelijk. (Advertentie) GRATIS PENDELDIENST BINNENSTAD VLISSINGEN DONDERDAG, ZATERDAG EN OP KOOPZONDAG VAN 12,00 TOT 18.30 UUR; OP VRIJDAG TOT 21.30 UUR VOOR PARKEREN VOLG P- CENTRUM GOES - Op de heringerichte Grote Markt in Goes komt een urinoir-lift, kortweg urilift. De plasplek wordt in de grond verzonken. Overdag is er niets van te zien. Op uit gaansavonden wordt het urinoir met een lift omhoog ge bracht. Het Goese college van b en w heeft deze week be sloten de urilift voor 32.000 euro aan te schaffen. De on- derhouds- en exploitatiekosten zijn geschat op 9.000 euro per jaar. Goes heeft al ervaring met tijdelijke plasplekken op de Grote Markt in de vorm van een kruis. Politie en ho reca zijn daar tevreden over. Het wildplassen is sterk afge nomen. De urilift wordt eind april, begin mei geplaatst. GOES - De leerlingen Dennis Bek van het Groen College in Goes en Hans Nieuwenhuijse van het Calvijn College in Krabbendijke staan zaterdag in de finale van de Junior Vakkanjers in Ahoy' Rotterdam. Bek en Nieuwenhuijse strijden respectievelijk in de categorieën Lassen MIG/MAG en metaaltechniek om de titel. De winnaar van de wedstrijd mag zich een jaar lang de beste in zijn vak noemen. Voor de editie van 2005 schreef zich een re cordaantal van 324 deelnemers in, waarvan er na de voor ronden veertig overbleven. In totaal zijn er drie finaleda- gen. Die van zaterdag, de laatste dag, begint om 9.15 urn en duurt tot 14.45 uur. MIDDELBURG - De provincie en de gemeente Middel burg hebben nieuwe afspraken gemaakt over de subsidie voor het Zeeuws museum en het nieuwe theater in Middel burg. Vier jaar geleden werd overeengekomen dat de pro vincie jaarlijks 90.000 euro zou bijdragen aan de program mering van het nieuwe theater. De gemeente zou in ruil daarvoor vijftien procent van de subsidie voor het mu seum betalen. Provinciale Staten hebben dit najaar laten weten niets te voelen voor een grote subsidie aan het Mid delburgse theater, omdat het een gemeentelijk theater is. Om de gemeente tegemoet te komen, stelt de provincie voor toch 20.000 euro in het theater te steken en de 70.000 euro voor het museum over te nemen van de gemeente. De gemeente draagt vanaf de opening in 2007 nog bijna drie ton bij aan het museum. MIDDELBURG - Het verkeer op de Sandberglaan in Mid delburg heeft in de nacht van woensdag op donderdag hinder gehad van twee gigantische sneeuwballen. De bal len lagen op de weg, zodat de auto's er niet langs konden. De politie heeft de sneeuwballen om kwart over één ver wijderd. door Harmen van der Werf GOES - De CDA-fractie in de Goese gemeenteraad zet grote vraagtekens bij de invoering van gratis openbaar vervoer in Goes. CDA-raadslid A. de Kok spreekt van een luchtballon 'die zo snel mogelijk moet worden doorgeprikt'. De Kok reageert naar aanlei ding van een publicatie in deze krant afgelopen week, waarin PvdA-wethouder M. 't Hart aan kondigde dat de gemeente Goes wil gaan experimenteren met een gratis stadsbus. „We weten niets van een besluit dat daar over is genomen", aldus het CDA-raadslid die namens zijn fractie daarover schriftelijke vragen heeft gesteld aan het col lege van B en W. Volgens De Kok had de Goese gemeente raad daar eerst over gehoord moeten worden. T egenargumenten Zijn kritiek richt zich niet al leen op de gevolgde procedure, maar ook op het idee van gratis openbaar vervoer. De CDA'er wijst erop dat organisaties als de ANWB en de reizigersvereni ging Rover niets voelen voor dit verschijnsel. „Want", vat De Kok hun tegenargumenten sa men, „gratis openbaar vervoer moet uiteindelijk wel betaald worden en dat geld moet door burgers worden opgebracht." De financiële positie van Goes leent zich volgens hem ook niet voor een proef. Wethouder 't Hart laat weten dat het college heeft besloten om de invoering van een gratis stadsbus te onderzoeken en daarover overleg te voeren met de subsidiegever van het open baar vervoer in Zeeland, de pro vincie. In Goes rijden op dins dag en zaterdag al gratis bussen tussen het parkeerterrein bij de Zeelandhallen en het centrum. „Als je dat kunt combineren met een gratis stadsbus, dan kun je het aantal autobewegin gen verkleinen", is de verwach ting van 't Hart. Proef GroenLinks-fractievoorzitter A. van Oosten en zijn PvdA-colle- ga H. Hoogerland geven aan dit een interessante gedachte te vin den. Al heeft het Van Oosten wel verbaasd dat juist wethou der 't Hart met dit voorstel naar buiten is gekomen. „Hij voelde jaren geleden niets voor een gra tis bus vanaf de Zeelandhallen. Wie weet is er gelukkig sprake van voortschrijdend inzicht bij hem." 't Hart reageert: „Die bus vanaf de Zeelandhallen is niet voor niets in eerste instantie een proef geweest en het is een suc ces geworden." PvdA'er Hoogerland denkt dat het idee mede is geboren uit de problemen rond het parkeren in en bij de Goese binnenstad, die zich de komende jaren vooral rond het Kolveniershof concen treren, als daar een parkeergara ge wordt gebouwd. Het college van B en W wilde in meerder heid daarom een parkeereiland in de Westvest maken. Volgens 't Hart staat de invoering van gratis stadsvervoer daar hele maal los van. Toegegeven, het is een wat vreemd gezicht, maar het is te verklaren. De vrouw des hui zes kwam er bij toeval achter dat het, sinds de iveegschaal op een andere plaats stond, wel leek of ze wat onsjes was kwijtgeraakt. Toen ze dat even had laten be zinken probeerde ze het appa raat nog eens op een andere plaats, en nog een en nog een. En steeds een ander geivicht. Zo was daar dus het tafereel dat ze met ding onder de arm het hele huis doorstruinde, op zoek naar het voor haar voor deligste plekje. Dat nu, bevindt zich centraal in het huis op een ietwat op zichtige plaats. En zo kan het gebeuren dat ze - als er nie mand thuis is - naar de badka mer snelt, het apparaat onder de arm neemt en in Eva's kos tuum vlak bij het keuken raam even controleert of ze wellicht wat is afgevallen. ,QNA^ 1 op de 3 mensen heeft een te hoog cholesterol. Weet u het al? Kijk voor supermarktadressen op www.hartstichting.nl en doe mee. De problemen in de bouwput trokken gisteravond veel bekijks. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Niet alleen autoriteiten ijsbeerden tot gisteravond laat rond bij de bouwput voor het nieuwe thea ter. Ook tientallen omwonenden waren in paniek. Voor hun hui zen dreigde instortingsgevaar en langer blijven was geen op tie. Het is rond zessen nog redelijk rustig in de Koningstraat. Buur vrouwen staan geleund tegen de buitenmuren met elkaar te pra ten. Te klagen eigenlijk. „De deuren sluiten nog amper, er zitten kieren bij de kozijnen, alles scheurt en bladdert af. Ik schaam me gewoon voor mijn ei gen huis", zegt Elisabeth Jung- geburth van nummer 12. Haar buurvrouw Susan Holden knikt driftig mee. „Vorige week kregen we nog een gemeentelij ke aanslag, met een taxatie van ons huis. Dat is amper nog iets waard. Valt niet te verkopen. Net kregen we te horen dat we ons huis niet uit mogen. Dat er gevaar dreigt. Meer niet." De buurvrouw knikt nog steeds. „Maar ik ga niet binnen zitten, terwijl het buiten te doen is. Hoe moet dat als je een keer laat thuiskomt en je hele huis is inge stort? Zeggen ze dan ook niks?" Holden van nummer 14 schudt haar hoofd, als ze ziet hoe brand weerlieden de bouwput snel vul len met water. „En vorige week zeiden ze nog dat water spuiten het alleen maar erger maakt." Ze trekt haar voordeur open, loopt voorzichtig naar binnen. Het is even uitkijken waar je je voet neerzet. Alle tegeltjes heb ben losgelaten. Er zitten comple te gaten in de gang. Mevrouw loopt naar achter. Ze blijft maar wijzen. Zo staat het keukenblok los van de muur; je kunt er een hand tussen steken. De schrootjes hangen er wat bij, overal scheuren in de muren. De scheuren aan de buitenkant van het huis zijn onnauwkeurig op gevuld met wat purschuim. Van het stucwerk is weinig over. „De achtergevel moet eruit. De gemeente heeft ons een vergoe ding geboden, maar die is niet toereikend. Dat hebben twee on afhankelijke deskundigen tegen ons gezegd. Dat geld is een la chertje, zeiden ze." Hoe vaak ze naar de gemeente heeft gebeld om haar beklag te doen? „Ha! Dat wil je niet eens weten, zo vaak." Verschrikkelijk Ruim twee uur later. Zo rustig als aan het begin van de avond staat Susan Holden er niet meer bij. Ze trippelt wat rond door de Koningstraat. „We moeten weg van de politie. Eruit. Iedereen in ons straatje wordt geëvacueerd. Het is verschrikkelijk." Mevrouw Holden rest niets dan wachten. Op een telefoontje van haar zoon, die de avond aan het werk is en dus nog van niks weet. En op haar man, die naar stig wat slaapspulletjes bij el kaar sprokkelt. De hond en de kat moeten ook nog mee. Tussen het prakkiseren door registreert ze zich in het Gasthuis, waar evacués worden opgevangen. „Waar gaan we slapen?", vraagt ze daar. Dat weet niemand haar te vertellen. Eerst maar eens een bakje koffie, wordt er gezegd. Dan is daar haar man Bram Hoo- gesteger, mét hond en kat, die zich bang verkrampt aan de tra lies van het reismandje. Inmiddels is nog een gezin uit de Koningstraat aangeschoven. Zij kiezen ervoor de nacht door te brengen in een hotel. De rest van de buren logeert bij familie. Opnieuw koffie. Het echtpaar staart naar buiten, waar zwaailichten nog altijd het beeld bepalen. Hoogesteger zucht heel diep. „Waar zijn ze toch in vredesnaam aan begon nen?" Dat vragen ze zich ook af in het Bagijnhof, waar studenten zich verzamelen. Iedereen staat op straat. Te bellen, er heerst paniek. Her en der liggen vol gestouwde rugzakken waaruit tandenborstels steken. Ook de studenten moeten hun huis uit. De Nationale Cholesteroltest: van 7 t/m 18 maart 2005. ijlnor Freek Janssen GOES - Thuiszorgorganisatie Allévo uit Goes moet 30 tot 35 voltijdbanen schrappen. Dat komt neer op zo'n vijftig ar beidsplaatsen. Dat maakte direc teur M. van Campen gisteren be kend op een bijeenkomst voor het middenkader. Bovendien kan Allévo op korte termijn con currentie verwachten van Zorg- stroom uit Middelburg. De directie hoopt de inkrimping van het personeelsbestand op te kunnen vangen met natuurlijk verloop. Gedwongen ontslagen worden niet uitgesloten, als het natuurlijk verloop niet groot ge noeg blijkt. Op dit moment wer ken ongeveer 2300 mensen bij lllévo, met omgerekend 1400 voltijdbanen. (Volgens Van Campen is de bezui niging van 1,5 miljoen euro hard nodig, omdat er minder held binnenkomt na de verande ring in de Algemene Wet Bi jzon- 'dere Ziektekosten. „We krijgen minder geld dan we nodig heb ben vanuit de vraag naar thuis zorg." Het bedrijf wil efficiënter 'gaan werken. En dat moet ook wel, want con- 1 current Zorgstroom uit Middel burg is bezig met het opzetten yan een vestiging op Zuid-Beve land. Op termijn wil de thuis zorgorganisatie, die nu nog al leen op Walcheren actief is, zich ook gaan richten op klanten op Schouwen-Duiveland en Tho- len. Allévo bereidt, als ant woord op de plannen, een vesti ging voor op Walcheren. Tot voor kort was het leeuwen deel van de thuiszorg in Zee land boven de Westerschelde verdeeld tussen de twee grote partijen en een aantal kleine or ganisaties als Stichting Thuis zorg Nederland. In Walcheren was Zorgstroom verreweg de grootste en Allévo bediende de meeste cliënten in de Ooster- schelderegio. Zorgstroom door breekt nu de evenwichtssituatie met plannen voor een vestiging op Zuid-Beveland, van waaruit ook klanten op Noord-Beveland worden bediend. Manager E. van Alphen van Zorgstroom regelt de uitbrei ding richting de Bevelanden. Hij zegt dat de plannen mede zijn ingegeven door de toename van concurrentie in de Walcher- se markt. Zorgstroom krijgt in die regio mededinging van Stich ting Werkt voor Ouderen. Van Alphen: „Wat we daarvan mer ken in de praktijk, is dat als de zorg bijvoorbeeld met tien pro cent stijgt, wij daar maar zeven procent van krijgen." Tarieven Bovendien wil Zorgstroom de prijs een beetje laag houden. Van Alphen: „De tarieven staan onder druk, waardoor we op de een of andere manier goedkoper moeten gaan werken. Dan kun je gaan snijden in de organisatie om je kosten omlaag te brengen, of je activiteiten uitbreiden. Wij doen dat allebei." Wanneer de Zuid-Bevelandse vestiging open gaat, is nog niet duidelijk. Van Alphen hoopt vandaag het huurcontract voor het nieuwe kantoor rond te heb ben. Directeur Van Campen van Al lévo is niet bang voor de concur rentie. „Wij moeten nu laten zien dat we de beste zijn. Wat ik wel hoop, is dat het geen platte concurrentie wordt. Daarmee bedoel ik dat je alleen maar gro ter wilt groeien, in plaats van dat je elkaar naar een hoger kwaliteitsniveau tilt." Maar hij vreest het eerste: „Voor zover ik het nu kan beoordelen, gaat het Zorgstroom vooral om de pro ductie." De directie van Allévo werd een week of twee geleden ingelicht door Zorgstroom en heeft al een antwoord klaar liggen. Van Campen: „Wij zijn ook aan het kijken om op Walcheren aan de slag te gaan. Dat doen we samen met andere partijen." Advertentie Oud-burgemeester Verbree ontvangt van Mia de Graaff uit Yerseke een zelfgemaakt schilderij: „Ik heb er mijn ziel en zaligheid in ge legd." foto Willem Mieras voor Verbree ook een leuk ge schenk in petto: een rode strop das. „Ik heb er in Bergen op Zoom één gevonden, maar die kostte 69 euro. Dat vond ik te gortig." De Koster hield het bij een fles rode wijn. Veel politici lieten zich zien, maar ook veel vertegenwoordi gers uit de schelpdierwereld en 'gewone inwoners' van Reimers- waal, onder wie Theo Koole en zijn vrouw. „Ik heb in Reimers- waal een beetje in besturen geze ten", stelde Koole zich beschei den op. „En ik ken Verbree goed uit de tijd dat we in Kruiningen vochten voor behoud van het verzorgingshuis." Koole is al een tijdje niet meer actief. Hij gaat graag met zijn vrouw op pad met de caravan. „Verbree was dan weieens jaloers. Nu kan hij er zelf op uit." Of dat er echt van gaat komen, is de vraag. Verbree mag na achttien jaar de burgemeesters ketting van Reimerswaal aan de wilgen hangen, hij blijft voorzit ter van de producentenorganisa tie voor de mosselcultuur en wil zich gaan opwerpen als 'media tor', bemiddelaar. Marien Weststrate uit Krabbe- dijke, raadslid voor Leefbaar Reimerswaal, vertrouwt Ver bree die rol zeker toe. „Hij is een enorme onderhandelaar.. Als hij iets vandaag niet kan berei ken, probeert hij het de volgen de week op een andere manier." En een groot voordeel voor West strate, niet het gemakkelijkste raadslid. Verbree hield volgens hem niet van saaie vergaderin gen. Over Verbree's opvolging moet over vier a vijf weken dui delijkheid bestaan. KRUININGEN - De vraag of Ton Verbree als burgemeester van Reimerswaal zijn sporen heel't verdiend, hoeft niet meer beantwoord te worden. Bij zijn afscheid gisteren in Kruiningen mocht hij met zijn vrouw meer dan twee uur handen schudden en heel veel cadeaus in ont vangst nemen. Mia de Graaff uit Yerseke had extra haar best gedaan. Verbree opende twee keer een expositie van haar hand in het gemeente huis. „Kwam ik in Kruiningen, dan ging ik ook vaak bij hem koffiedrinken." De Graaff bracht gisteren voor de vertrek kende burgemeester een spe ciaal gemaakt schilderij mee. Zij had Verbree's echtgenote ge vraagd wat hij mooi zou vinden. „Ik heb er mijn ziel en zaligheid in gelegd." door Harmen van der Werf Rode stropdas Marjan de Koster, oud-raadslid voor de PvdA in Reimerswaal en alweer jaren Statenlid, had

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29