ÜVIlCïl Evacuatie omwonenden theater Kamer opgetogen over order KSG PZC 1-1° PZC Met Rinus Michels is groot man heengegaan Helft van herkeurde WAO'ers valt af raymondo 1 n w w .raymondo n 1 Woningstichting Walcheren De Roy van Zuydewijn mag hond Paco niet zien ERA OPEN HUIZEN ROUTE wmmmi Auto CDA: vrijdag moet werkdag zijn Gevaar voor verzakkingen door instabiele bouwput Middelburg De Graaf op promotietoer Simpele zeges Feyenoord en PSV 2° ZW 4 Winterweer Toenemende bewolking, vanmiddag gevolg door enkele centimeters sneeuw. Middagtemperaturen circa 2 graden. 247e jaargang no. 53 vrijdag 4 maart 2005 los nummer 1,25 PZC Als voorgerecht Gevolgd door En laat u als een pasteitje van ossenhaaspuntjes afsluiting vis met een mooi in een verrassen met garnituur stroganoffsaus het dessert van de chef tel. (0118) 441 441 internet: www.pzc.nl Advertentie VACATURES Bent u de allround vakman die zoekt? Kijk morgen in de (Advertentie) en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. door Jeffrey Kutterink en Ernstjan Rozendaal DEN HAAG - De defensiespe cialisten van de grootste fracties in de Tweede Kamer feliciteren de Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen met het bin nenhalen van een order van 210 miljoen euro. De Kamerleden R. Kortenhorst (CDA). L. Blom (PvdA) en Z. Szabo (VVD) reage ren daarmee op een bericht in NRC Handelsblad dat de KSG de bouwplannen voor het amfi bisch transportschip Rotterdam in het geheim heeft verkocht aan Portugal. (Advertentie) De allergrootste keus, de scherpste prijs! 60 complete ardi opstellingen L tëu><ÈN8B\M keuze uit 600 modellen/kleuren Ceciliaweg 4, St-Annaland 0166-653448 ■I^BBBB Het nieuws is gemeld door het gezaghebbende Amerikaanse marine-adviesbureau AMI. De order zou geheim zijn gehouden omdat hij is getekend op 16 fe bruari, drie dagen voor de parle mentsverkiezingen in Portugal. Het is ongebruikelijk dat een mi nisterie van defensie dan nog een grote order plaatst. Bij de KSG en het moederbe drijf Damen Shipyards was gis teravond niemand bereikbaar voor commentaar. De woordvoerders van de groot ste Kamerfracties reageren opge togen. Zij hebben geen proble men met de geheimhouding en gaan ook niet anders denken over het onderzoek dat momen teel wordt uitgevoerd naar cle kosten van de bouw van vier kor vetten voor de kustverdediging. Eind vorig jaar oefende het Ne derlandse Marinebouw Cluster, waarvan ook de KSG deel uit maakt, grote druk uit op de Ka mer om niet twee Multipurpo- sefregatten voor kustverdedi ging om te bouwen - zoals minis ter Kamp (defensie) wil - maar om vier nieuwe korvetten te bou wen. Daarmee zou een dreigend gat in de orderportefeuille van de KSG worden gevuld. HHMflflHHHHHI „Die korvetten willen we, om dat kustverdediging tegen terro risme en drugssmokkel steeds belangrijker wordt", verklaart Kortenhorst. „Daarvoor zijn M-fregatten niet geschikt. Dat nu een transport schip als de Rotterdam verkocht wordt, bewijst dat de huidige ei genaar Damen Shipyards com mercieel weet om te gaan met de buitengewoon hoogwaardige schepen die de Schelde bouwt. Aan schepen voor kustbewa king bestaat op de wereld groeiende behoefte. Als de Ne derlandse marine, de meest ge avanceerde op deze wereld kloot, daarmee gaat varen, zal Damen daarvoor ook orders uit het buitenland weten binnen te slepen. Dat is wat het nieuws van deze order mij leert." Werkgelegenheid PvdA'er Blom reageert vergelijk baar. ,,We bestellen geen boot jes omdat er zo nodig bootjes moeten worden gebouwd, maar omdat we ze nodig hebben. Als het onderzoek dat Kamp nu uit voert daarop wijst, is de PvdA door Eric Wendel AMSTERDAM - Edwin de Roy van Zuydevvijn krijgt geen om gangsregeling voor zijn hond Pa- co. Op de stamboom van de viervoe ter staat prinses Margarita ver meld als eigenaar en bovendien heeft zij drieëneenhalf jaar gele den 2000 euro betaald voor de hond, oordeelde de rechtbank voor. Bijkomend voordeel is dat de werkgelegenheid bij de Schel de behouden blijft. Tegen hen zou ik willen zeggen: ga zo door en probeer nog een paar orders in de wacht te slepen", aldus Blom. WD'er Szabo noemt het binnenhalen van de Portugese order heel mooi. „Ik vind niet dat nu de druk is afgenomen om die korvetten te bouwen. Die za ken zie ik los van elkaar. (Advertentie) gisteren. De Roy had een kort ge ding aangespannen tegen Marga rita, omdat hij de hond enorm mist. Na de scheiding nam Mar garita het dier mee naar Neder land. De advocaat van de prin ses voerde aan dat De Roy in eer ste instantie helemaal geen hond wilde, maar zich had laten vermurwen. Verder zou hij het vervoer en de verzorging van Pa- co niet kunnen betalen. ANP O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 i loosttenkreteningnurnrner rekeningnummer Ik lieb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,95). CD per kwartaal met automatische incasso 58.001 O per jaar met automatische incasso 222.50) i Kijk op www.pic.nl/abonneren. bel gratis i 0800-0231231 of stuur deie bon naar. i PZC.,afdeling leiersservice i Antwoordnummer 213. 4460 WB Goes het alfabet van Zeeland BBBBB BHHBBBBB van onze sportredactie DEN HAAG - Rinus Michels is gisterochtend in het Belgische Aalst overleden. 'De Generaal' werd 77 jaar. Twee weken te rug werd de voormalig voetbal- Rinus Michels overleed giste ren op 77-jarige leeftijd in een ziekenhuis in het Belgische Aalst. foto Harmen de Jong/GPD trainer van het Nederlands elf tal aan een lekkende hartklep geopereerd. Sindsdien verbleef Michels op de intensive care. Michels speelde sinds zijn twaalfde voor Ajax, tot in 1958, toen hij vanwege een rug blessure moest stoppen. Als spe ler werd Michels twee keer landskampioen. Hij beleefde zijn grootste successen echter als trainer. Michels werkte bij Ajax (waar mee hij de Europa Cup 1 won) en Barcelona en werd drie keer bondscoach van het Neder lands elftal. In 1988 won hij met het Nederlands elftal het EK in Duitsland. In 1974 ver loor de Amsterdammer met Oranje de WK-finale tegen Duitsland. Totaalvoetbal Na zijn afscheid in 1992 nam Michels zitting in diverse commissies van de voetbalbond KNVB, de Europese voetbal bond Uefa en de wereldvoetbal- organisatie Fifa. Daarin praat te hij mee over de toekomst van de sport, die hijzelf in 1974 met het 'totaalvoetbal' verrijkte. In een eerste reactie zei Ajax-directeur Arie van Eijden gisteren dat met Michels „een groot man, een groot Ajacied" is heengegaan. GPD pagina 20 Rinus Michels 1928-2005 Autosalon Genève een show van contrasten Het is volgens CD A-Kamerlid Jan ten Hoopen slecht voor het Nederlandse bedrijfsleven dat er op vrijdagen steeds minder wordt gewerkt. Hij riep het kabinet gisteren op ervoor te zorgen dat de vrijdag weer een gewone werkdag wordt. Kamerlid Ten Hoopen ergert zich eraan, dat bedrijven op vrijdag vaak vroeger sluiten of niet bereikbaar zijn. door Hans van Soest DEN HAAG - De helft van het aantal arbeidsongeschikten dat sinds oktober is herkeurd, moet op zoek naar een baan. Van de 10.000 WAO'ers die inmiddels zijn herkeurd volgens de nieu we, strengere criteria, raken er 4000 hun uitkering helemaal kwijt en 1100 gedeeltelijk. In totaal moeten de komende ja ren driehonderdduizend arbeids ongeschikten onder de 50 jaar opnieuw worden gekeurd. Behal ve WAO'ers gaat het ook om mensen met een WAZ- (zelfstan digen) of Wajong-uitkering (jonggehandicapten). Van de 275 herkeurde WAZ'ers is even eens de helft weer geheel of ge deeltelijk goedgekeurd. Van de 9000 jong-gehandicapten is vijf procent goedgekeurd voor be taalde arbeid. Minister De Geus van Sociale Zaken reageerde verheugd op de 'eerste tussenstand'. Wel wijst hij erop dat nu eerst de jon geren zijn opgeroepen voor de herkeuring en de mensen waar van keuringsinstantie UWV ver wacht dat ze het makkelijkst weer een baan kunnen vinden. De 'moeilijke gevallen' moeten nog worden opgeroepen. Vakbeweging FNV ergert zich aan de vreugde van de minister. „De Geus kan pas blij zijn als de getroffen WAO'ers weer aan het werk geholpen zijn," vindt FNV-bestuurder Heerts. „De herkeuringsoperatie is een cynische bezuiniging. De minis ter heeft vorig jaar simpelweg opdracht gegeven om de soft ware bij het UWV strenger af te stellen." „Daardoor rolt er voor veel men sen een lager arbeidsongeschikt heidspercentage uit de compu ter en gaat dus automatisch de uitkering op de helling. Maar het zegt niets over de vraag of ze ook echt beter zijn." GPD Feyenoord heeft NAC Breda gisteravond simpel uit het toernooi om de Amstel Cup gezet. De Rotterdamse ploeg won in de kwartfinales met 4-0. De treffers in de Kuip kwamen op naam van Kalou en Kuijt (beiden twee keer). Ook PSV bereikte eenvoudig ,de halve finales door een 6-1-zege op TOP Oss. Drie goals kwamen van de Braziliaanse nieuweling Robert, die zijn debuut maakte. 8 Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten 8e Meningen: 4 Buiten land: 5; Economie: 6; Radio 8e Televisie: 7; Redactie Reactie: 8; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17, 18, 19 en 20; Auto: 21 en 23. ■door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Tiental len omwonenden van de bouwplaats van het nieuwe theater in Middelburg zijn geëvacueerd. Gisteravond om zes uur bleek dat de wand van de bouwput niet stabiel is. Daardoor bestaat de kans op nieuwe verzak kingen. De put wordt weer vol water gepompt. Bij het volpompen is de hulp van de brandweer ingeroepen. Die was met groot materieel aan wezig in de omgeving van de Zuidsingel. Het water in de bouwput moet tegendruk bie den aan de instabiele damwand. De gemeente verwacht dat de put vanavond weer vol water staat. Bewoners van de Koningstraat en het Bagijnhof zijn opgevan gen in verzorgingshuis het Gast huis. Daarna zijn ze naar hotels of familieleden gegaan. Het gaat in ieder geval om elf bewoners van de Koningstraat. Ook stu denten die in het Bagijnhof, ach ter de Koningstraat, wonen zijn uit hun huis gehaald. Het zijn tien studenten van de Roosevelt Academy en tien van de Hoge school Zeeland. De aca- demy-studenten slapen bij stu diegenoten, die van de hoge school in een hotel. Volgens de gemeente is een van de palen in de wand aan de zij de van de Koningstraat 'onklaar geraakt'. Er lekte zand en water door een gat in de wand en de aannemer was niet in staat het lek te dichten. Toen een deel van de paal begon te schuiven had, volgens de gemeente, de aannemer het gevoel de zaak niet meer volledig onder contro le te hebben. De aannemer be sloot daarop zelf de bouwput weer onder water te zetten. Voor de Korte Noordstraat en de Zuidsingel bestond gister avond geen geen acuut gevaar voor verzakking of andere scha de. De mensen is uit voorzorg wel een aanbod gedaan om in een hotel te overnachten. Gas De instabiliteit van de bodem kan gevolgen hebben voor de lei dingen voor water, gas en stroom. Om eventuele proble men met deze nutsvoorzienin- Bram Hoogesteger en Susan Holden krijgen te horen dat ze hun huis aan de Koningstraat moeten verlaten. gen te kunnen oplossen, hield energiebedrijf Delta mensen be schikbaar. Bouwstop Het probleem zit deze keer aan de kant van de Koningstraat. Vo rige week zijn bewoners van twee woningen aan de Korte Noordstraat al geadviseerd om niet meer in hun huizen te ver blijven. De woningen waren ver zakt doordat er zand via een gat in de bouwput was gelopen. De belangenvereniging van omwo nenden eiste vervolgens een bouwstop. De vereniging eiste ook dat de put weer vol water zou worden gezet. Dat weigerde het college van B en W omdat de lekken in de wand van de put dan opnieuw open zouden kun nen gaan. Wel kondigde de ge meente een onafhankelijk onder zoek aan naar de staat van de bouwput. Eind december werd de bouw put, die toen bijna leeggepompt was, ook al volgezet met water. Door schommelingen in het grondwaterpeil dreigden toen ook al verzakkingen van huizen in de omgeving. Er moest een nieuw werkplan worden ge maakt voor een nieuwe poging om de put leeg te pompen kon worden ondernomen. De bouw van het theater kampt met grote vertraging. Het was aanvankelijk de bedoeling dat het theater in 2005 open zou gaan. pagina 9 onzekerheid voor bewoners De brandweer pompt de bouwput van de schouwburg weer vol. foto's Ruben Oreel Minister Thom de Graaf van Bestuurlijke Vernieu wing was gisteren in Mid delburg om te discussiëren over de gekozen burgemees ter. Hij bezocht in vier dagen veertig gemeenten om uitleg te geven over zijn wetsvoorstel. De Graaf gaat ervan uit dat maart 2006 niet te vroeg is om ver kiezingen voor burgemeesters te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1