Kappers huppelend naar de salon Verstilling in olieverf en raku-keramiek Delta geeft via campagne uitleg over rekeningen Dialogen zijn dubbele monologen Passie-oratorium uit Zeeland gaat het land in 15 Optreden koor Mooi Zeeland Irinor Henk Postma oed nieuws voor wie graag met de \JThanden werkt. Doorleren heeft geen zin. Bekwaam je in een ambacht, en je hebt dubbel zoveel kans blij naar je werk te gaan. Kappers en kapsters zijn veruit het gelukkigst met hun r baan, al is het geen vetpot. Ook de 1 koks, schoonheidsspecialisten, loodgie- s, ters en beoefenaars van andere prakti- sche beroepen huppelen met een brede glimlach naar hun werk. Althans in stj Engeland. Hoger geschoolden zijn daar nog niet half zo gelukkig met J hun baan. 1 Er is slechts één uitzondering: de de ll rus, Predikanten scoren, na de haar- I verzorgers, het hoogst op de hitlijst j van blije werkers. Dat is uitgezocht i door City Guilds, een gerenom- meerd Brits scholingsinstituut. i Bij de Bond van Nederlandse Predi- kanten kijkt men er niet van op. Uit onderzoek, onder meer van het Neder- Arbeidsvreugde lands Bijbel Genootschap, is gebleken dat veel predikanten hun ambt ook hier als een buitenkans ervaren. Predikanten vinden hun vak boeiend en inspirerend. Ze kunnen veel thuis werken, hebben geen last van lange reistijden en files, en staan niet 's mor gens om zeven uur in het schemerdon ker bij een tochtig bushokje te kleu men. Jawel, als predikant maak je menig on betaald overuurtje. Maar wat heet werk, als je bezig bent met studie en spiritualiteit, redeneert de happy pre diker. Aan de kapper kan de prediker niet tippen. Want die is dubbel zo con tent met z'n werk. Maar verder is er geen enkel ander vak dat meer plezier verschaft. De prediker is nog net wat positiever over z'n werk dan blije werkers als de kok, schoonheidsspecialist, loodgieter of monteur. Een kwart van dat soort Arbeidsvreugde in de Middelburge kapsalon Take Off. „Je kan er zowel sociale betrokkenheid als creativiteit in kwijt." vaklui waardeert hun job met het hoogste cijfer: een dikke tien. Dat kan van hoger geschoolden en wit te boorden-werkers niet worden ge zegd, Van hen ervaart nog maar tien procent het werk als uitmuntend. Ar chitecten scoren het laagst. Van hen is maar twee procent dolgelukkig aan het werk. Ook de werkers in de infor matie-technologie, de juristen, secreta resses, ambtenaren en maatschappe lijk werkers scoren uitzonderlijk laag. Afwisseling Gelden de Britse cijfers ook voor het Nederlandse arbeidsklimaat? Uiter aard, jubelen leden van het Zeeuwse kappersgilde. Mariëtte Geldof uitwis singen, bedrijfsleidster in de Middel burgse kapsalon Take Off, kan de lof die City Guild het kappersvak toe zwaait, volmondig beamen. Kappers weten zich gewaardeerd. Ze zorgen er voor dat mensen er goed uitzien en zich ook goed voelen", concluderen de onderzoekers. Het is, voegt Mariëtte daar aan toe, een vak vol afwisseling en vernieu wing. „Steeds weer nieuwe technie ken, steeds weer nieuwe trends, steeds weer andere mensen over de vloer. Je kan er zowel je sociale betrokkenheid als je creativiteit in kwijt." Het Zeeuws beroepsonderwijs is deze week met vakantie, anders zouden de vlaggen vast en zeker uitbundig wap peren bij de ROC- opleiding Uiterlijke Verzorging in Goes. Want daar wor den al die blije kappers en schoon heidsspecialisten opgeleid. Betere re clame kan je niet wensen. Helaas, niet in alle Zeeuwse kapsalons zijn ze even blij. Dipje Zoals bij de Vlissingse Studio In de Knipschaar, waar kapper Robèr even in een dipje zit. Jawel, ook hij genoot ooit van de dynamiek van het vak. Hij gaf er zelfs les in op scholen. En nam examens af. „Maar nu", zegt hij, „zit ik toch even met wat problemen. Een zeurend personeelslid, gedoe met de cao, de arbo... Zoveel regels en admini- foto Lex de Meester stratie dat je nauwelijks nog met je vak bezig kan zijn, Ook in Temeuzen blijkt het kappersbe- staan niet een en al loltrapperij. Wim van de Berge van salon Les Artistes mocht zich ooit Europees kampioen knippen en föhnen noemen. Als hij z'n leven over mocht doen, zou hij op nieuw voor het kappersvak kiezen. „Maar ik zou het een ander niet aanra den", waarschuwt hij. „Het is één van de zwaarste beroepen. De hele dag staan, de mensen hun problemen aan horen en constant opletten. Je kan je geen enkele fout veroorloven. Er is dan ook veel ziekteverzuim. Maar zelf ben ik er altijd heel gelukkig in ge weest." vrijdag 4 maart 2005 door Jeffrey Kutterink GOES - Energiebedrijf Delta be gint morgen een campagne waar in het uitlegt wat het doet om de problemen met de rekeningen op te lossen. Delta tracht het ge schonden vertrouwen te herstel len. Hoewel het bedrijf nog steeds zegt dat eind maart het gros van de problemen is opge lost, meldt de eerste advertentie van de campagne dat het 'bin nen enkele maanden na nu' zal zijn. De campagne begint zaterdag met een advertentie in de PZC en krijgt daarna tot juni een ver volg in zowel het dagblad als in radiospotjes op Omroep Zee land. „We wilden het zo eenvou dig mogelijk houden", zegt woordvoerder M. van Zuilen. „Geen glossy advertenties met veel kleuren. Geen tv-spots." Toch kost de campagne 200.000 euro. „Dat gaat niet ten koste van de prijzen", verzekert Van Zuilen. Ze erkent dat een cam pagne de problemen niet oplost. „Daar werken we aan. Dat gaan we de mensen ook uitleggen: er wordt alles op alles gezet om de computersystemen goed af te stellen en er komt een nieuwe, voor iedereen begrijpelijke reke- ELLEWOUTSDIJK - Het koor van klederdrachtgroep Mooi Zeeland treedt zaterdag 12 maart voor het eerst op. Het con cert vindt plaats in 't Kerkje van Ellesdiek in Ellewoutsdijk. Het koor, opgericht in augustus 2004, zingt geestelijke en moder ne liederen, bij voorkeur Neder landse. De 32 leden treden op in de klederdracht van een bepaal de streek of tijd in Zeeland. De zang wordt afgewisseld met ver halen van de Vertelkring Mid den-Zeeland. Het concert be gint om half drie. ning." De campagne is bedoeld om het vertrouwen in het be drijf te herwinnen. „Mensen zijn onzeker over Delta", zegt Van Zuilen. „Ook de mensen die geen problemen met rekeningen hebben, controleren hun nota's meer dan eens en vragen zich bij alles af of het wel klopt. Veel mensen spreken negatief over Delta en dat doet het imago van het bedrijf geen goed. Mensen staan er niet meer bij stil wat er wel goed gaat: de levering van stroom, gas, water, tv- en radio signalen." Van Zuilen ontkent dat Delta de campagne wil gebruiken om de aandacht af te leiden. „De cam pagne is bedoeld als uitleg. Los daarvan moeten de problemen worden opgelost." Ze vindt dat de campagne niet te laat komt. „We hebben er intern lang over vergaderd. Ook de tien klanten panels hebben dat gedaan. We wilden de campagne pas begin nen als we zeker wisten dat de problemen heel snel de wereld uit zouden zijn." Hardnekkig In de eerste advertentie van za terdag beschrijft directeur D. Luteijn van Delta dat er pro blemen zijn met de rekeningen en wat Delta er aan doet om die op te lossen. „Wij doen er alles aan om binnen enkele maanden na nu, het leeuwendeel van de problemen te hebben opgelost", schrijft Luteijn. Van Zuilen stelt dat eind maart het gros wel degelijk is opgelost. „Alleen de rekeningen van de mensen die zijn verhuisd vor men een hardnekkig probleem. Dat gaat via een landelijk com putersysteem en dat kost meer tijd om te verhelpen." Hoewel er al dik een half jaar over de nota's van Delta wordt geklaagd, stelt Van Zuilen dat geen klanten om die reden zijn overgestapt naar een ander ener giebedrijf. „Mensen zijn heel loyaal aan Delta. Maar willen we dat ze dat ook blijven, dan moeten we dat vertrouwen wel herstellen." kunst J door Rolf Bosboom CLINGE - De schilderijen van 1 Guy Jaspar en de keramieken van Mieke Selleslagh waren al 1 vaker in Galerie Esprit te zien. Toch is ook de huidige expositie i de moeite van de reis naar Clin- ge waard, zeker omdat hun werk, hoe verschillend ook, won- denvel goed bij elkaar lijkt te passen. Selleslagh (Mechelen, 1954) werkt sinds begin jaren tachtig als zelfstandig kunstenaar en heeft sindsdien, door tentoon stellingen in een groot aantal landen, een internationale repu tatie opgebouwd. Zij maakt dek- selpotten en schalen, volledig handgevormd en volgens de eeu wenoude Japanse raku-techniek Vuur, rook en water werken daarbij in op de klei en het gla zuur. Dat zorgt, behalve voor een prachtige glans, voor een grillig lijnenspel, een soort cra- quelé dat als een spinnenweb rond de potten en schalen is ge weven. De expositie in Clinge laat zien hoezeer Selleslagh de techniek inmiddels heeft geperfectio neerd. De vormen variëren maar zijn steeds strak en sober, met als contrast de deksels, met al tijd hetzelfde, oosters aandoen de ornament. Opvallend zijn de vaak indringende kleuren van de potten en schalen, van oran jerood tot diepblauw. Color Field-stroming De verstilling van haar werk sluit mooi aan op de meditatie ve schilderijen van Guy Jaspar (Luik, 1943). Hij begon ooit als dichter, maar bekeerde zich la ter tot poëzie in olieverf. Ook hij liet zich inspireren door vooral Japan, waar hij regelmatig ver blijft en exposeert, maar was net zozeer geboeid door de zoge heten Color Field-stroming, die in de jaren zestig in de Verenig de Staten ontstond onder aan voering van Mark Rothko. Ken merkend is het gebruik van kleurvlakken. Gewijde sfeer Duidelijk is dat Jaspar geen op pervlakkige emoties maar zijn diepste gevoelens probeert te verbeelden, zonder dat die door de beschouwer direct onder woorden zijn te brengen. De schilderijen zorgen voor een ge wijde sfeer, mede door de vaak terugkerende kruisvorm. Er heerst een stilte die in eerste in stantie vooral aan duisternis, eenzaamheid en dood doet den ken, maar telkens ook is er licht zichtbaar, of in elk geval het be gin ervan. Altijd schemert er in de schilderijen van Jaspar iets van hoop en verwachting door. Expositie: Guy Jaspar (schilde rijen) en Mieke Selleslagh (ra ku-keramiek), t/m 13 maart in Ga lerie Esprit, Gravenstraat 99, Clin ge. Geopend: do. t/m zo., 13.30-17.30 uur, do-avond, 19.00-21.00 uur en op afspraak (0114-310939). Mieke Selleslagh toont in galerie Esprit haar handgevormde dekselpotten en schalen. foto Wim Kooyman Matthew Sharpe foto Peter Rad door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Als een roman zowel de hemel in wordt geprezen als neergesabeld, is er iets aan de hand. Het is in elk geval een signaal dat het boek niemand onberoerd laat en dat zijn, hoe dan ook, zo niet de bes te dan toch de interessantste gevallen. Het verhaal achter The Sleeping Father van Matthew Sharpe is zo'n heerlijk Ameri kaans cliché, in het genre krantenjongen- wordt-miljonair. Alle grote uitgeverijen, zo wordt verteld, hadden geen trek in de ro man en wezen het van de hand, waarna een kleine uitgeverij uit Brooklyn zich erover ontfermde. De uitgave werd een groot suc ces, het grote Time Warner heeft de film rechten verworven en in allerlei landen ver schijnen vertalingen. De Nederlandse editie, onder de titel Droomvader, werd gisteren in het bijzijn van Sharpe officieel gepresenteerd in Lei den. Vandaag komt de auteur naar Middel burg voor de tweede Roosevelt Reading, de serie literaire lezingen van de Roosevelt Aca demy. Vorig jaar oktober was de eerste, met de Schotse schrijver Jennie Erdal. De succesroman, die in 2003 werd gepubli ceerd, is niet het eerste boek van Matthew Sharpe (New York, 1962). Eerder schreef hij de verhalenbundel Stories from the Tube en de roman Nothing is Terrible. Hij doceert 'creative writing' aan onder meer de Colum bia University in New York. The Sleeping Father gaat over het gebroken gezin Schwartz in Bellwether, Connecticut. Vader Bernie raakt door een verkeerde com binatie van medicijnen in een coma, krijgt een beroerte en gaat daarna verdwaasd door het leven. Hij is gescheiden van Lila Munroe, die naar de westkust is verhuisd. Zoon Chris is een losgeslagen puber, een on uitstaanbare klier, die samen met zijn zwar te vriend Frank Dial rijk hoopt te worden met screensavers die wijze spreuken bevat ten. Spinnen Hij neemt de zorg voor zijn achterlijk gewor den vader op zich. Zijn jongere zus Cathy is, ondanks haar joodse achtergrond, volop be zig zich te bekeren tot het katholicisme en probeert een tweede Edith Stein te worden. Ze vormen spinnen in een web van verhaal lijnen, waarin ook vele anderen verstrikt ra ken, zoals de logopediste en de 'celibataire neurologe' uit de revalidatiekliniek waar Bernie Schwartz verblijft. Er ontstaan tallo ze hele, halve en gehoopte relaties, die wor den geregeerd door moedwil en misver stand. Niemand lijkt een ander uiteindelijk te doorgronden. Echt contact blijft uit, ook met de lezer, doordat alle personen in hun eigen wereld leven. Dialogen zijn vooral dubbele monologen. Iedereen is op zijn ei gen manier labiel. Hoofdpersoon Chris probeert wanhopig en vergeefs zichzelf te zijn, maar weet niet wie dat is. Hij beledigt aan de lopende band. Hoe groter zijn genegenheid, hoe gemener zijn woorden. Hij is zo doordrenkt van iro nie, zoals de hele roman, dat de keerzijde voor hem onbereikbaar is geworden. De roman van Sharpe is weliswaar geen echt meesterwerk, maar bevat veel memora bele scènes, zoals die waarin Chris het ge zicht van zijn comateuze vader beschildert of het moment waarop Lila Munroe ver geefs probeert haar relatie met een voorma lige pianoverkoper te beëindigen. Je zou het hilarisch kunnen noemen, als de humor niet telkens zo zou schrijnen. The Sleeping Father leest al bijna als een film en alle ingrediënten voor een Hol- lywood-succes lijken aanwezig. De vergelij king met Oscar-winnaar American Beauty die op de achterflap wordt gemaakt, is welis waar hoogdravend maar toch niet helemaal misplaatst. Roosevelt Reading met Matthew Sharpe, van middag om 17.00 uur in De Drukkerij in Mid delburg. Matthew Sharpe. Droomvader (The Sleeping Father), vertaald door Paul van der Lecq. Uitge verij Cossee, 287 blz., 19,90 euro. ISBN 90-5936-062-1. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De artistieke samenwerking tussen gerefor meerd predikant Michiel de Zeeuw en cantor Mar van der Veer leidt menigmaal tot bij zondere producties. Het pas sie-oratorium 'Een gat in het dak' is de nieuwste aanwinst in deze reeks. De Zeeuw schreef de tekst en Van der Veer tekent voor de composi ties. Het oratorium wordt de komende weken op meerdere plaatsen in het land en door verschillende koren uitge voerd. 'Een gat in het dak' kreeg vo rig jaar al een belangrijk voor proefje, maar dat was voor dat de definitieve uitgave van de Nieuwe Bijbelvertaling ge reed was. In de eindversie van nu zijn de laatste tekst wijzigingen verwerkt. Het ge volg van de verbeteringen was dat ook de muziek hier en daar ingrijpend moest wor den gewijzigd. Het nieuwe passie-oratorium beleeft de première zondag 13 maart in de Johanneskerk in Kruiningen, aanvang 19.00 uur. De tweede opvoering is zaterdag 18 maart in de Nieu we Kerk in Zierikzee en een dag later wordt het werk uit gevoerd in de Jozefkerk in Oss. Beide concerten begin nen om 20.00 uur. De uitvoerenden zijn het Ge reformeerd Kerkkoor Zierik zee met een aantal gastzan- gers. Als vocale solisten tre den op: Liesbeth Noordhof, Liesbeth Franken, Ineke Schilperoord, Margreet Baak man en Marcel van de Zande. De instrumentale vocalisten zijn: Greetje Buytendijk (cel lo), Deborah van Loon (dwars fluit), Arenda Honkoop (viool), Esther van der Schee (klarinet). In Tilburg, Oister- wijk en Sleen wordt het orato rium de komende tijd door an dere koren en solisten uitge voerd. De Zeeuw en Van der Veer be nadrukken dat 'Een gat in het dak' afwijkt van de traditione le opzet van passie-oratoria. „Deze beginnen vrijwel altijd met het lijdensverhaal zelf. In onze versie gaan aan het lij densverhaal vragen vooraf als 'wie was Jezus eigenlijk en waarom wilde men hem kruisigen?'. Daar wilden we niet aan voorbij gaan",aldus de makers. Voorafgaand aan het uiteinde lijke lijdensverhaal klinken dan ook enkele bijbelverha len. Hierin komt - met 'gat in het dak' als symbool - naar vo ren hoe er licht valt op mo menten dat Jezus mensen in nood tegenkomt. Verder is de muziek van het oratorium wisselend van stijl, van klassiek tot experimen teel. Koorleden improviseren daarbij op zelf gekozen toon hoogte in brede klanklagen. De muziek bevat veel illustre rende elementen. Hier en nu Belangrijke doelstelling voor de makers is de oude bijbel verhalen in het hier en nu te plaatsen. Dit oratorium is in middels op cd uitgegeven door het Nederlands Bijbelge nootschap. Uitgeverij Intrada geeft halverwege dit jaar een koorbundel uit met een selec tie uit het repertoire aan liede ren van De Zeeuw/Van der Veer. De NCRV zal in de pe riode tussen Pasen en Pinkste ren in het radioprogramma Woord op Zondag telkens een lied van dit duo laten horen. De opnames daarvoor wor den dinsdag 22 maart ge maakt in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Medewerking daar aan verlenen het Vocaal En semble Magnificat uit Middel- hamis en organist Rinus Ver- hage. Het passie-oratorium krijgt binnenkort een vervolg met de Pinkstercantate TAAL met eveneens gezongen bijbel gedeelten en nieuwe liederen rondom het pinksterthema. Deze nieuwe cantate beleeft de première tijdens de natio nale kerkendag op zaterdag 23 april in de IJsselhallen in Zwolle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15