Maart 2006 is niet te kort dag Schouwenaar stapt op de zeepkist PZC Celstraffen geëist tegen Zeeuws-Vlaamse dealers GGD legt medische milieukunde op bordje van gemeenten Twee jaar cel geëist wegens misbruik puber op veerboot 13 Minister De Graaf doet Zeeland aan op promotietoer gekozen burgemeester Eis 4 maanden wegens brandstichting Herverdeling taken GS bepleit Staatsbosbeheer neemt afscheid Akkoord schade luchtballonnen Diefstal mogelijk voorkomen Ziekte velt duo La Passione vrijdag 4 maart 2005 jrinor Ernst Jan Rozendaal ld MIDDELBURG - Minister 55 jhom de Graaf (bestuurlijke ver nieuwing) heeft begrip voor de r-- felle toon waarin de aanvallen op zijn wetsvoorstel voor een ge- i kozen burgemeester zijn ver- i pakt. Dat wil niet zeggen dat hij te de aantijgingen terecht vindt. „Ik ga niet uit van kwaadspreke- la rij, maar ik hoop wel dat men sen zich eerst informeren voor i'; ze kritiek leveren." Is in het kader van de campagne d 'Gekozen burgemeester on tour' f|heeft De Graaf in vier dagen 16-tijd veertig gemeenten bezocht Ïom publiekelijk over zijn wets voorstel te discussiëren, i In de bus naar Bergen op Zoom i, neemt hij even de tijd om terug te kijken op zijn bezoek aan Mid- delburg, de eenendertigste halte- la plaats. ei „Er wordt op deze rondreis veel t- gedebatteerd, ik hoor veel ver schillende geluiden. Er zijn ster- tke lokale verschillen. Toch is er a ook een gedeelde zorg. Voor mij is het belangrijk die te proeven. 1- De invoering in 2006, de verhou ding tussen gemeenteraad en ge kozen burgemeester, de positie jvan de wethouders, daarover gaat het op elke bijeenkomst. Ik vind het ook belangrijk de op vatting van het publiek te ho ren. In Middelburg werd het ge sprek open, nuchter en vanuit een positieve grondhouding ge voerd." Aantijgingen Dat staat in schril contrast met de felle, bijna persoonlijke ma nier waarop de Zeeuwse burge meesters zich eerder deze week in de PZC uitten. „Deze kwestie leeft natuurlijk sterk onder de ■burgemeesters. In het najaar van 2003 heb ik mijn plannen voor de gekozen burgemeester voor het eerst voorgelegd aan de jaarvergadering van burgemees ters. Nog tijdens mijn speech be gon iedereen te praten en te joe len, men wilde niet luisteren. Be grijpelijk, het gaat om hun baan. Ik kan daar maar op één manier tegenover staan, name- MIDDELBURG - Tegen een 56-jarige vrouw uit Westdorpe is gisteren bij de rechtbank in Middelburg wegens brandstich ting vier maanden gevangenis straf plus acht maanden voor waardelijk geëist. Officier van justitie R. Jeuken vond verder reclasseringstoe- zichtvan belang in verband met haar hardnekkig alcoholpro bleem. De alcoholverslaving speelde 4 december vorig jaar ook een rol bij de brandstich ting in haar woning aan de Mo lenstraat. „Ik heb de woning uit pure wanhoop in brand gesto ken", zei ze. Met een aansteker 1 ze de gordijnen in brand ge stoken. De brandweer rukte uit, nadat haar man geprobeerd had de brand te blussen. Tijdens de brand was de vrouw, die onder invloed van alcohol verkeerde, naar bed gegaan. Aan het inci dent lag een langdurig relatie conflict met haar man ten grond- dag. „Ik was een gevangene in mijn eigen huis", beweerde ver dachte. Raadsman J. Dietvorst bepleitte een gevangenisstraf ge lijk aan het voorarrest en vroeg de voorwaardelijke gevangenis straf te beperken. De rechtbank doet 16 maart uitspraak. lijk rustig en zo zorgvuldig mo gelijk. Het is wel jammer dat niet alle aantijgingen terecht zijn." Bijvoorbeeld de vrees dat spon soring van de verkiezingscam pagne de deur openzet naar beïnvloeding. „Ik kan niet be grijpen dat iemand die mijn voorstellen werkelijk heeft gele zen durft te beweren dat het bur gemeesterschap straks kan wor den gekocht. Er zijn limieten ge steld aan wat iemand zelf aan zijn campagne mag bijdragen en aan het totaalbedrag dat hij van derden mag ontvangen. Ieder een is verplicht inzicht te geven in zijn financiering. Gemeenten stellen een commissie aan die toezicht houdt. Bij de gewone raadsverkiezingen kennen we zulke strenge regels niet." Fabeltje „Zelfs zeer geleerde heren bewe ren dingen die gewoon niet waar zijn. Zo zouden nergens in Europa de verkiezingen voor een burgemeester samenvallen met die voor de gemeenteraad. In Noordrijn-Westfalen gebeurt het. Tijdenlang is beweerd dat mijn wetsvoorstel ongrondwet tig zou zijn, totdat de Raad van State daar een einde aan maak te. Ik vind dat nogal wat, een mi nister ongrondwettigheid aan wrijven. Dat komt omdat het ge deeltelijk een discussie is tussen believers en non-believers. On der hen die niet in de gekozen burgemeester geloven zijn men sen die een fabeltje net zo lang in stand houden tot het wordt weerlegd." Het voorstel voor de gekozen burgemeester kent een lange voorbereidingstijd, aldus De Graaf. Nu het dichtbij komt, wordt het voor sommigen bedrei gend. Het kabinet blijft vasthou den aan maart volgend jaar als ingangsdatum. Volgens De Graaf is dat niet te kort dag. Niet serieus „De Raad van State heeft aange geven dat maart 2006 geen be zwaar is als de wetgeving voor de zomer rond is. Met die datum heb ik niemand overvallen. De plannen zijn bekend, er is een speciale website, ik heb een bro chure rondgestuurd, deze tour nee is onderdeel van de informa tiecampagne. Als nu nog ie mand zegt dat hij overvallen wordt, kan ik dat niet serieus ne men." Op de behandeling van zijn wetsvoorstel in de Tweede Kamer wil De Graaf niet vooruitlopen. Evenmin wil hij reageren op berichten dat de coalitiepartijen CDA en WD volgende week in een 'Torentjes overleg' zijn plannen willen aan passen. „De voorkeur van het kabinet is bekend. Ik ga komen de maand luisteren wat de Ka mer wil." Heeft hij er vertrou wen in dat zijn plannen onge schonden de eindstreep halen? ,.Ja, hoor." Minister De Graaf gezeten tussen commissaris van de koningin Van Gelder (links) en de Middelburgse burgemeester Schouwenaar. foto Lex de Meester door Maurits Sep MIDDELBURG - Dat was een stevig ont bijt, gisterochtend in De Drukkerij in Middelburg. Niet het eten viel zwaar, maar de discussie was stevige kost. Over de gekozen burgemeester ging het. Minis ter Thom de Graaf schoof aan bij tafelge noten Koos Schouwenaar, burgemeester van Middelburg, en Wim van Gelder, de Zeeuwse commissaris van de koningin. „Ik blijf zitten", opende Schouwenaar de discussie. Dat bedoelde hij letterlijk, aan tafel, maar ook figuurlijk, als burgemees ter. Als het volgend jaar mogelijk wordt de burgemeester te kiezen, zal Schouwe naar op de zeepkist klimmen om zijn po sitie te verdedigen. „Ik hoop alleen dat ik ook kan waarma ken wat ik dan beloof", zei Schouwenaar en daar zit wat hem betreft het probleem in het plan voor de gekozen burgemees- .ter van minister De Graaf. „Want de ge meenteraad zal zeggen: wij hadden de macht en wij houden de macht. Waarom zou de raad zich de kaas van het brood la ten eten? Het gaat erom wie beslist en dat is de gemeenteraad. Niet de burge meester." En dus is uiteindelijk de kiezer het kind van de rekening, waarschuwde hij. Want de kiezer denkt dat hij met zijn stem ie mand de macht geeft beslissingen te ne men, maar die kan dat in de praktijk niet. De burgemeester mist de bevoegdheden om zijn verkiezingsprogramma ook waar te maken, stelde Schouwenaar. „Laat de burgemeester ook de wethouders benoe men, dan klinkt de stem van de kiezer veel meer door." De burger dacht toch al dat de burge meester de baas was, voegde Schouwe naar eraan toe. Dat is nou net de reden waarom De Graaf pleit voor een gekozen burgemeester, reageerde de minister. „In mijn voorstel draagt de burgemeester de wethouders voor, u wilt ze ook benoe men. Dat is maar een klein verschil." Mag ik straks kiezen wie de lintjes komt doorknippen, of mag ik iemand kiezen die meer mag, wilde Henk Lenselink,'een geïnteresseerde Middelburger' weten. En wat voor een persoon moet de WD zoe ken om zich namens de partij kandidaat te stellen voor het burgemeesterschap, vroeg de lokale partijvoorzitter van de li beralen, André Bosman, zich af. „Dat kunt u al lang weten", zei een ver baasde De Graaf. Zijn voorstel is al lang bekend en opgeschreven in brochures. Bovendien is Schouwenaar een WD'er en hij zal zich verkiesbaar stellen. De Graaf: „Ik ga er vanuit dat veel burge meesters dat zullen doen: zij willen de laatstbenoemde én de eerstgekozene zijn." Zijn er ook kansen voor mensen die nu nog geen burgemeester zijn om gekozen te worden, vroeg Ton Veraart, oud-raads lid in Vlissingen, aan zijn partijgenoot De Graaf (D66). Zeker, luidde diens in schatting: wethouders, gedeputeerden, lo kale beroemdheden. Als er winnaars zijn, zijn er ook verlie zers. „Daar moeten we dan maar aan wennen", vond De Graaf. „Bovendien, als je eervol tenonder gaat, ben je niet ge doemd voor de toekomst." door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie R. Jeuken heeft gisteren Mj de rechtbank in Middelburg ,egen een 28-jarige inwoner van Hulst voor dealen in harddrugs en het plegen van geweldsdelic ten anderhalf jaar gevangenis straf geëist. Een 35-jarige man uit Terneu- zen hoorde voor handel in verdo lende middelen en wapenbezit een jaar cel tegen zich eisen. Te gen een 35-jarige Rotterdam mer, die cocaïne zou hebben ver docht aan een derde Zeeuws- Vlaamse dealer, werd negen maanden gevangenisstraf ge ëist. He namen van de verdachten kwamen tijdens een drugsonder zoek van politie en justitie bo vendrijven. He Hulstenaar gaf toe vorig jaar fjer maanden in zijn woon plaats en Terneuzen in cocaïne en een enkele keer in amfetami ne te hebben gedeald. Dit bleek ook uit de taps en de verklarin gen van een aantal getuigen. De officier tilde zwaar aan twee mishandelingen in september vo rig jaar in het uitgaanscentrum van Hulst, waarvoor geen enke le aanleiding was. De agressie van de Hulstenaar bleek verder uit het strafblad dat een aantal geweldsmisdrijven vermeldt. De mishandelingen pleegde hij on der invloed van alcohol en drugs. Een van de slachtoffers liep een breuk in de oogkas op, hetgeen door de officier als een ernstige mishandeling werd gekwalifi ceerd. De Terneuzenaar werd 19 oktober na een ritje Venray bij terugkeer in Axel aangehouden met 38 gram coke. De hard drugs werden bij het doorzoe ken van zijn auto aangetroffen. Ook zou hij een periode in cocaï ne hebben gehandeld. Daar naast werd 24 november in zijn woning een geladen revolver aangetroffen. „Het wapen lag er schietklaar", zei de officier. Vol gens Jeuken loog het strafblad (gewelds-, vermogens- en opium delicten) er niet om. De Terneuzenaar ontkende de beschuldigingen. Van de af persing van een Temeuzense ho- door Claudia Sondervan GOES - De gemeenten moeten hun expertise in de medische mi lieukunde zelf maar regelen. De GGD kan die taak niet opne men. De gezondheidsdienst krijgt hiervoor van de gemeen ten niet genoeg geld voor. Die boodschap kreeg het alge meen bestuur van de GGD don derdag mee voor de Zeeuwse ge meenteraden. Medische milieu kunde is een deskundigheid waarmee de GGD gemeenten kan voorlichten over gezond heidsrisico's van bijvoorbeeld in- dustrie in hun gebied of vrijko mende stoffen bij branden. De GGD Zeeland heeft die deskun digheid al jaren niet paraat. De Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ) sprak de dienst daar al een aantal malen over aan. De GGD moest de inspectie per 1 maart rapporteren over een aantal verbeteringen die de GGD door moest voeren. De In spectie maakt complimenten over diverse organisatieverbete ringen bij de GGD, maar blijft bezorgd over het ontbreken van medische milieukunde, een wet telijk verplichte taak. Invoering daarvan zou voor dit jaar 135.000 euro kosten. Dat geld is er niet en volgend jaar ook niet, als de gemeenten de richtlijn volgens van de Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten volgen. De VGZ wil de budget ten van gemeenschappelijke re gelingen van de gemeenten - zo als de GGD - in 2006 niet meer dan een half procent laten groeien. Daardoor moet er ook in het basispakket van gezond heidszorgtaken gesnoeid gaan worden, kondigde voorzitter L. Poppe-de Looff aan. MIDDELBURG - De Partij voor Zeeland (PvZ) pleit voor een herverdeling van taken voor de Zeeuwse gedeputeer den. Aanleiding is de opvolging van gedeputeerde G. de Kok door zijn partijgenote M. Ie Roy. Als het aan de PvdA ligt neemt zij zijn taken over. Volgens de PvZ is Le Roy niet hard genoeg voor de economiesector, die De Kok on der zijn hoede had. „Juist daar moet een bestuurder in de voorhoede, hard en scherp zijn. In onze optiek heeft deze kandidaat deze eigenschappen niet of in onvoldoende ma te", schrijft PvZ-fractievoorzitter R. Stoffels aan het col lege van Gedeputeerde Staten. Mevrouw Le Roy zou zich wellicht zeer verdienstelijk kunnen maken op het vlak van zorg, welzijn en cultuur, voegt Stoffels er aan toe. MIDDELBURG - Staatsbosbeheer heeft gisteren afscheid genomen van Zeeland. De organisatie wordt door een lan delijke reorganisatie geconcentreerd. Het nieuwe kantoor voor Zeeland, Noord-Brabant en Limburg staat in Til burg. Het Zeeuwse kantoor in Park Toorenvliedt in Mid delburg is verlaten. Staatsbosbeheer huisde sinds 1991 in deze buitenplaats. Ter afscheid heeft de organisatie een bank aangeboden aan wethouder L. Luitwieler van Mid delburg. Overigens keert Staatsbosbeheer Zeeland niet volledig de rug toe. Voor het dagelijks beheer van de ter reinen die Staatsbosheer bezit, blijven drie vestigingen over voor Zeeuws-Vlaanderen (IJzendijke), Midden-Zee land (Grijpskerke op Walcheren) en Noord-Zeeland (Bom- menede op Schouwen-Duiveland). Het hoofdkantoor voor de Directie Zuid in Tilburg wordt op 10 maart ge opend. HULST - Na jaren van onderhandelen is er een akkoord over een schaderegeling voor boeren die een ballonvaar der op hun land krijgen. Het richtbedrag is 25 euro voor een ballon met zes personen. Voor elke persoon meer of minder wordt €2,50 bijgeteld of in mindering gebracht. Dat hebben de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor de Luchtvaart, afdeling Ballonvaren, de Professionele Bal- lonvaarders Nederland en de Land- en Tuinbouworgani satie afgesproken. Het convenant dat gisteren in Papen- drecht is ondertekend voorziet in een gedragscode voor boeren en ballonvaarders én een financiële regeling. Een centraal meldpunt en contactpersonen kunnen bemidde len als boer en ballonvaarder er samen niet uit kunnen ko men. Vooral de boeren in de omgeving van Hulst hebben regelmatig te maken met ballonvaarders die op hun akker landen. Deze ballonnen stijgen vaak een aantal kilome ters over de Belgische grens op. Volgens M. de Ruiter van Ad Ballon Ballonvaarten in Breda komen negentig van de honderd ballonvaarten terecht op het land van een boer. KAMPERLAND - Een inwoner van de gemeente Noord-Beveland heeft gisterochtend mogelijk een dief stal voorkomen. De man trof rond elf uur twee mannen aan op de Anna Frisoweg in Kamperland. De mannen stonden met twee paardenzadels in hun handen, die zij mogelijk mee wilden nemen. De Noord-Bevelander heeft beide mannen weggestuurd. De zadels hebben zij achter gelaten. kende de jongen vóór zijn zes tiende jaar onzedelijk te hebben betast. Volgens hem dateerde het eerste contact van november 2003. De officier nam de Bressi- aander kwalijk dat hij misbruik had gemaakt van zijn gezag en van het psychisch kwetsbare slachtoffer. Raadsman M. Kalle vroeg om ge deeltelijke vrijspraak. „Mijn cliënt zou een enorm risico ne men als hij in de buffetruimte seks heeft met de jongen. Dat kan niet ongezien. Het is daar om nooit gebeurd." reca-ondernemer vroeg de offi cier verdachte vrij te spreken. De raadslieden van de Zeeuws-Vlamingen vonden dat niet alles tegen hun cliënten kon worden bewezen. Zij pleitten er voor de straffen te beperken. De rechtbank doet 16 maart uit spraak. De suggestie om de taak medi sche milieukunde dan maar te rug te leggen bij de gemeenten zelf komt van de inspectie, maakte zij duidelijk. Het is nu aan de gemeenten of zij de deskundigheid apart wil len inhuren, of de oplossing toch gezamenlijk bij de GGD willen zoeken. Per gemeente in huren is duurder en niet altijd succesvol, bracht wethouder P. Weemaes van Hulst in. De Ter- neuzense wethouder C. Lief ting moest dat beamen. Ingeroepen expertise vanuit de GGD West Brabant kwam laat af met rap portage, vertelde hij. door Aector Dooms MIDDELBURG - Heeft een 47-jarige man uit Breskens in 2002 en 2003 tijdens zijn werk op de veerboot een puber sek sueel misbruikt? Officier van justitie Flikweert twijfelde giste ren bij de rechtbank in Middel burg geen moment aan de ver klaringen van de jongen, waar uit bleek dat verdachte twee tot drie keer per week tijdens en na de avonddiensten seks met hem heeft gehad. De officier eiste twee jaar gevan genisstraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk met reclasse- ringstoezicht. In de eis werd als strafverzwa rend meegenomen dat de Bressi- aander langdurig een seksueel getinte relatie met de jongen heeft gehad. Verder werd bij hem thuis op zijn computer kin derporno aangetroffen. Als het aan de officier ligt betaalt de man aan het slachtoffer alvast een voorschot van 5000 euro smartengeld. De ontucht zou in 2002 zijn be gonnen toen de jongen veertien jaar was en als hulp van ver dachte in de kantine van de boot op de veerdienst Vlissin- gen-Breskens werkte. In de kom buis, maar ook op de parkeer plaats en in de auto zou de man de puber hebben misbruikt. Vol gens het slachtoffer kwam er 15 maart 2003 een eind aan; op de dag dat de veerboten uit de vaart werden genomen vanwege de opening van de Westerschel- detunnel. „Dat is niet toeval lig", merkte de officier op. De seksuele contacten bleven daarna nog wel doorgaan op an dere plaatsen. De verdachte ont- MIDDELBURG - De voorstel ling Canto Napolitano van het duo La Passione is wegens ziek te van één van de artiesten ko men te vervallen. La Passione zou zaterdag te zien zijn in de Concertzaal te Middelburg. Mensen die al in het bezit zijn van een kaartje krijgen hierover zo snel moge lijk bericht van de organisatie. Vreemde rol Over de verhoudingen na het zestiende jaar van het slachtof fer zei de raadsman dat het ini tiatief bij de jongen lag. „Hij speelt een vreemde rol." Zijn cliënt zit inmiddels een half jaar gedetineerd. Volgens de psychiater heeft de man het met zijn volle verstand gedaan. Kalle pleitte voor een straf ge lijk aan het voorarrest, een werkstraf en een voorwaardelij ke gevangenisstraf. Verdachte was zich ervan bewust zijn hu welijk op het spel te hebben ge zet. „Ik ben in therapie gegaan. Ik heb er spijt van mijn ver stand te hebben verloren." De officier achtte de kans op herha ling niet uitgesloten. De recht bank doet 16 maart uitspraak. (Advertentie) t>&s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13