Oude fontein op Balans gaat weg PZC PZC Drieduizend kinderen in 25 jaar Dijk op, dijk af rs Alles zit erop. Nu u nog. PZC m Middelburgs parkje wordt opnieuw ingericht Expositie vertelt verhaal van reumapatiënten Koersballen in Nieuwland AAZET Bezwaar tegen afscheidsdiner Urinoir-lift op Grote Markt Goes Erkenning helihaven De Honte Zeeuwen in finale Vakkanjers Graniet voor de prijs van kunststof 1, 7 OPEN Fietswereld de Winter vrijdag 4 maart 2005 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De fontein op de Balans verdwijnt. Het hoopje steen werkt al jaren niet meer. Op de plaats van de fontein komt iets nieuws, iets wat sa mengaat met het nieuwe monu ment om de slavernij te herden ken. De fontein is onherstelbaar be schadigd, zegt W. Caljouw van de gemeente. „Maar we willen op die plek iets terug doen met water." Er is voor gekozen H. Bogaers, de kunstenares die ook het slavernij monument maakt, de opdracht te geven het hele parkje op de Balans op nieuw in te richten. Over het object dat de fontein moet vervangen, wordt geheim zinnig gedaan. Volgende week is er een bijeenkomst waar de om wonenden worden geïnfor meerd. Kunstenares H. Bogaers wil haar werk pas tijdens de ont hulling op 2 juli laten zien. Vol gens Caljouw is het onvermijde lijk de buurt toch in te lichten, I omdat het plan meer omvat dan het monument alleen. Het ont werp voor het monument staat niet meer ter discussie. F. Ralf van de Stichting monu ment Middelburg zegt tevreden te zijn met het ontwerp. Ook hij wil nog geen mededelingen doen over het uiterlijk van het monu ment, Vorig jaar ontstond com motie over een eerder ontwerp. De stichting kon zich niet vin- agenda STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl den in een ontwerp dat door de Stichting Beeldende Kunst Mid delburg (SBKM) was geselec teerd, een platgeslagen pad op een sokkel. Besloten werd een nieuw ontwerp te laten maken, zonder inmenging van de SBKM. De onthulling van het slavernij- monument is het slotstuk van het Jaar van het Zeeuws slaver nijverleden. Zeeland speelde een belangrijke rol in de slaven handel. De Middelburgsche Commercie Compagnie (MCC) hield zich na 1730 vooral bezig met de handel in mensen. De MCC bracht in zestig jaar tijd 27.000 Afrikanen naar Amerika. De slavernij werd in 1863 afge schaft. Drie jaar geleden besloot de gemeente 50.000 euro uit te trekken voor een eigen monu ment, naast het landelijke monu ment dat in Amsterdam staat. De fontein op de Balans staat al twee jaar droog omdat hij lekt. De betonnen bak is gescheurd, de bakstenen zijn verpulverd. De fontein is meer dan honderd jaar oud, hij werd in 1894 in ge bruik genomen voor een bezoek van koningin-regentes Emma en prinses Wilhelmina aan Middel burg. liet was de bedoeling dat de fontein er maar een paar we ken zou staan. Toen het konink lijk bezoek na vijf dagen was ver trokken, drong de WV er op aan het bouwwerk te laten staan. VLISSINGEN - Ziekenhuis Walcheren biedt volgende week onderdak aan een reizende ex positie over reuma. Objecten met geluidsfragmenten geven gesprekken weer tussen reu mapatiënten en een reumato- loog. Zo is hun verhaal over ziekte beeld en behandeling te beluiste ren. 'Reuma betekent meer dan je denkt' is vanaf maandag om 12.00 uur een week lang te zien. De expositie is afkomstig van het Nationaal Reumafonds en belicht de verschillende vormen van reuma. Medewerkers van de Reuma Patiëntenvereniging Mid den-Zeeland geven toelichting over reuma op maandag 7, dins dag 8 en vrijdag 11 maart van 14.00-16.00 uur en woensdag 9 maart van 10.00 tot 12.00 uur. Reumaconsulente Simone Jo- ziasse van het ziekenhuis bege leidt donderdag 10 maart tussen 10.30 en 12.00 uur de tentoon- stelling.Locatie is de linkerzijde van de centx-ale hal van het zie kenhuis, schuin tegenover de po likliniek Reumatologie. MIDDELBURG - De Drukkerij, 17.00 uur: 2nd Roosevelt Reading met Mat thew Sharpe; Minitheater, 20.30 uur: Het Middelburgs theater speelt Koppen dicht, komedie; OOSTKAPELLE - Zeeuws Biologisch Museum, 14.00 - 16.00 uur: kindermid dag; VLISSINGEN - Coosje Buskenstraat/ Scheldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Week markt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; VLISSINGEN - Wijkcentrum Aldegon- de, 20.00 - 01.00 uur: Vrije dansavond. NW- EN ST JOOSLAND- In het dorpshuis in Nieuw- en Sint Joosland vindt vandaag de vier de editie plaats van het koersbal- toernooi. Het toernooi wordt in de volks mond ook purikkentoernooi ge noemd. Tien teams uit de hele provincie strijden tegen elkaar om de wisselbeker die vorig jaar voor het eerst in Nieuwland is gebleven. De wedstrijden begin nen om 10.30 uiu". De prijsuitrei king is omstreeks 16.00 uur. (Advertentie) KOZIJNEN ZONWERING WWW.AAZET.Nj Kapelle - Tel. 0113-330333 Verloskundige Henriette Klompe met 'haar' laatste thuisgeboren kindje, de zes weken oude Emmy Swart. En Emmy's moeder, Maaike Mes. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Verloskundige Henriet- te Klompe uit Vlissingen neemt na vijf entwintig jaar afscheid van de verlos kundigenpraktijk. In die tijd heeft ze naar schatting drieduizend Vlissingse, Souburgse en Ritthemse kinderen op de wereld gezet. Henriette is geboren en getogen in Goes en werkte aanvankelijk als operatieas sistente in een ziekenhuis in Utrecht. Soms moest ze ook assisteren bij beval lingen. „Dat was zo anders", vertelt ze. „In de operatiekamer had ik alleen te maken met mensen onder narcose. Bij de bevallingen had je echt contact met die moeders. Ze waren bovendien van mijn eigen leeftijd. Dat schepte sneller een band. En natuurlijk kwam je in aan raking met zo veel geluk. Ik heb toen be sloten verder te leren voor verloskundi ge" Begin jaren tachtig kon Henriette de verloskundigepraktijk in Vlissingen overnemen. De vorige vroedvrouw liet vijftien cliënten na. Al snel bloeide de praktijk op. „Huisartsen stopten met be vallingen en de vrouwen wisten ons goed te vinden." Inmiddels bestaat de praktijk uit vier verloskundigen. In de afgelopen vijfentwintig jaar zag Henriette een aantal verschuivingen plaatsvinden. „Hoewel er net een kleine kentering is, kiezen steeds meer mensen voor een bevalling in het ziekenhuis. Ik vind de vrije keuze van de cliënt het be langrijkste. Het gaat er om dat die zich op haar gemak voelt. Ik spreek eigenlijk nooit een voorkeur uit. Wel maken wij een risicoselectie. Als er een medische indicatie voor is, adviseren wij nadruk kelijk voor een ziekenhuisbevalling te kiezen. In het buitenland maken verlos kundigen die selectie niet. Daar komen thuisbevallingen nauwelijks voor. Maar in Nederland worden verloskundigen tijdens de opleiding heel goed getraind in het maken van die selectie." Verloskundigen moeten de laatste jaren ook steeds meer rekening houden met het psycho-sociale aspect van de cliënt. „Vroeger werd vooral op de fysieke ge steldheid gelet. Nu zien we steeds vaker cliënten met psycho-sociale problemen: mensen met slechte huisvesting, alleen staande moeders of personen die depres sief zijn. Het valt me op dat veel meer mensen dan vroeger medicijnen slikken zoals anti-depressiva. Dat vergt ook een andere behandeling van het pasge boren kind." Hoewel een bevalling een enkele keer verdrietig verloopt, is de overgrote meerderheid vreugdevol. En soms maak je zelfs gekke situaties mee. „Ik heb al eens gehad dat een vrouw door het bed zakte", vertelt Henriette. „Het liep goed af hoor." Kinderen ter wereld brengen, vindt ze nog steeds fantastisch. Toch mei-kt Hen riette op dat het wel veel vergt van het lichaam. „In het begin, heb je dat niet in de gaten. Dan draai je de ene 24-uurs dienst na de andere. Maar je pleegt roof bouw op je lichaam. Dat merk je later pas. Het zijn niet alleen de spreekuren en de bevallingen, maar ook de cursus sen, vergaderingen en bijscholing. Daar om ben ik aan de ene kant blij dat ik nu van mijn rust kan genieten en dat Marie ke Snoep mijn plaats hier in de praktijk gaat innemen. Toch ga ik het werk mis sen. Ik heb al afgesproken dat ik zal bij springen in vakantieperiodes of voor collega's die zwanger zijn." Op 1 april kan iedereen afscheid van Henriette nemen tijdens een receptie van 16.00 tot 18.00 uur in De Gecroon de Liefde aan de Nieuwendijk in Vlissin gen. Bezoekers worden wel verzocht zich van te voren te melden bij de verlos kundigenpraktij k. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Voorjaarsvakan tie en een dikke pak sneeuw. Be ter kun je niet wensen als basis schoolleerling. Ook niet als vier dejaars middelbare school. Wie nog wat vlokken wilde meepakken moest gisteren snel zijn. Grasvelden kregen zacht jesaan hun groene kleur terug en het idyllische plaatje van wit te straten was al voor de och- tenddrukte veranderd in donker grijze derrie. Slik, met banden sporen. Derrie of niet, dat maakte kinde ren niet uit. Zij grepen hun kans om de laatste sneeuwdag vooral niet binnen achter de computer door te brengen. Overal op Wal cheren werden verwaarloosde sneeuwpoppen van een nieuwe neus voorzien en werden comple te iglo's gerestaureerd. In Biggekerke vlogen de sneeuw ballen om je oren. Op het plant soentje aan de Koudekerkseweg torpedeerden Lyanne, Mariëlle, Nadia en Maxime niet alleen el kaar. Menig voorbijganger was doelwit van de meiden. „Dat waardeert niet iedereen", heeft Nadia (11) gemerkt. „Toch is niemand boos op ons gewor- Kees-Jan van de Klooster glijdt door de sneeuw in Vlissingen. den. Stiekem vinden de mensen het best leuk, toch?" Haar vriendinnen knikken. „Zo blijven we lekker bezig", vertelt Lyanne van dertien. „We loge ren de hele week al bij elkaar. Gezellig hoor. Samen Liever Verliefd kijken, spelletjes spe len en elkaar opmaken. En nu de sneeuw in. foto Ruben Oreel Nadia vertelt hoe ze haar eerste sneeuwdag doorbracht. „Op een slee, achter de scootmobiel van mijn moeder. Spannend, de hele nieuwbouwwijk door." KRUININGEN - Fractievoorzitter J. Kramer van Bewo ners Belangen Reimersvvaal is tegen het afscheidsdiner dat de gemeenteraad volgende week aanbiedt aan schei dend burgemeester A. Verbree. Kramer is het er niet mee eens dat het etentje wordt betaald door de gemeente. „Op die manier kun je natuurlijk gemakkelijk een feestje ge ven. Ik doe daar niet aan mee; als ik iemand iets aanbied, doe ik dat uit eigën zak, niet op kosten van de gemeen schap." Volgens het raadslid gaat het etentje zo'n 5000 eu ro kosten. GOES - Op de heringerichte Grote Markt in Goes komt een urinoir-lift, kortweg urilift. De plasplek wordt in de grond verzonken. Overdag is er niets van te zien. Op uit gaansavonden wordt het urinoir met een lift omhoog ge bracht. Het Goese college van b en w heeft deze week be sloten de urilift aan te schaffen, waarmee 32.000 euro is gemoeid. De onderhouds- en exploitatiekosten zijn ge schat op 9.000 euro per jaar. Goes heeft al ervaring met tijdelijke plasplekken op de Grote Markt in de vorm van een kruis. Politie en horeca zijn daar tevreden over. Het wildplassen is sterk afgenomen. De urilift wordt eind april, begin mei geplaatst. TERNEUZEN - De helihaven bij het Terneuzense streek ziekenhuis De Honte voldoet na enkele aanpassingen aan alle aangescherpte eisen van de Rijksluchtvaartdienst. Rond het heliveldje staat een rood-wit afzettingshekwerk en telkens als een helikopter landt of opstijgt, zal er een Helicopter Landing Officer aanwezig zijn. De Stichting Zorgsaam, waaronder het ziekenhuis valt, is zelf niet in staat om 24 uur per dag zo'n functionaris paraat te heb ben. De officieren van dienst van de brandweer, die allen een cursus volgden, nemen de taak van landingsofficier op zich. Het heliveldje en omgeving worden elke maand geïnspecteerd. GOES - De leerlingen Dennis Bek van het Groen College in Goes en Hans Nieuwenhuijse van het Calvijn College in Krabbenclijke staan morgen in de finale van de Junior Vakkanjers in Ahoy' Rotterdam. Bek en Nieuwenhuijse strijden respectievelijk in de categorieën Lassen MIG/MAG en metaaltechniek om de titel. De winnaar van de beroepen wedstrijd mag zich een jaar lang de beste in zijn vak noemen. Voor de editie van 2005 schreef zich een recordaantal van 324 deelnemers in, waarvan er na de voorronden veertig overbleven. In totaal zijn er drie fi- naledagen. Die van zaterdag, de laatste dag, begint om 9.15 uur en duurt tot 14.45. (Advertentie) tijdens de KeukenMarket Graniet 10-daagse* za zo ma di WO do vr za 6 8 z, 10 11 12 GRATIS Granieten werkblad bij keukens vanaf 7000,- ZONDAG 6 maart DEZE WEEK GRATIS 10 jaar garantie DEZE WEEK GRATIS kookklaar geïnstalleerd Informeer In de showroom naar de voorwaarden. ROOSENDAAL NOORD - A17 - AFSLAG 21 - Vanuit Roosendaal: Gastelseweg richting Oud Gastel vlak voor het viaduct - T 0T65-510 600 4^1 KeukenMarket www.keukenmarket.nl Zo leuk kan het kopen van een keuken zijn. (Advertentie) Niet te lang, dat niet. Bevroren ringers en verkrampte tenen doen cle dames al gauw beslui ten maar naar binnen te gaan. Dat is in Vlissingen, bij de Oran jemolen, wel anders. Een groep je jongens ging dijk op, dijk af. De hele dag door. Waaghals „Vandaag stop ik vroeger, maar gisteren ben ik van negen tot ne gen doorgegaan", vertelt Mitch. Van alle jongens hanteert deze waaghals wellicht de meest risi covolle glijtechniek: op zijn ach terste, meters naar beneden. De 13-jarige belandt daarbij niet zelden tegen een geparkeerde au to op straat. „Ach, da's kicken." Het zijn niet alleen kinderen op de dijk: ook stoere gozers van een jaar of zestien trotseren de tocht. Yassine van twaalf acht het daarom wel 'cool' dat hij mag meeglijden. Logisch echter, hij beschikt dan ook over een welge wild board. „Gewoon een skate board, waar ik de wieltjes af heb gesloopt. Ik ga vaak snow- boarden, dus weet hoe het moet. Vandaag lukte het eindelijk om staand naar beneden te boar- den. Dagen op geoefend." En nog steeds niet verkouden. Automatische LED-verlichting 8 versnellingen. Verende voorvork en zadelpen. K)J Handige zadeltas. Gazelle Met gratis anti-diefstalketting gaat verder Spuiplein 1a, 4511 AN Breskens Tel. 0117-381990 (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn - geldig Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11