Er komt erg veel op leraren af Wonderkamer toont zeldzaamheden PZC 6ELICHT Gedeputeerde acht risico's verbouwing museum te overzien 17 Werkdruk kunst Dubbelconcert jazz in De Mythe donderdag 3 maart 2005 dnorRené Schrier De werkdruk in het onderwijs speelt weer op. Deze keer via de Onderwijsvakbond CNV die de resul taten van een meningspeiling onder leerkrachten heeft gepubliceerd. De werkdruk is te hoog, geven de leer krachten zelf aan, en jaagt de mensen het onderwijs uit. Op het internet mochten ze zelf invullen hoe ze over de situatie in het onderwijs denken en wat hen het meest stoort. De respons uit Zeeland bleek gering. Van alle reacties was twee procent af komstig uit deze provincie. Daarmee liep Zeeland in de pas met andere lan delijke gebieden zoals Drenthe, Flevo land en Groningen. De provincie waar het meest werd geklaagd was Noord-Brabant met achttien procent. De meeste klachten in Zeeland gingen over de werkdruk (dertig procent). Ook fors scoorden de bureaucratie en de onderwijsinhoud (beide twintig pro cent). Verder werd er geklaagd over "de arbeid, het materieel en de zorg (steeds tien procent). Vakbondsbestuurder Ron van der Hoek van de AOB schat vanuit zijn er varing in dat het wel meevalt met de werkdruk in Zeeland. Dat is volgens hem toch een ander verhaal dan in de Randstad. „Ik heb in Zeeland weinig ervaringen met klachten over de werkdruk. De werkdruk is wel hoog, maar het is toch van een andere orde dan in de Randstad", zegt Van der Hoek. Maarten Anthonisse, Pabo-opleidings manager van de Hogeschool Zeeland, is dat niet met hem eens: „De werk druk is hier ook gigantisch. Of je nu op een kleine dorpsschool drie of vier verschillende leerjaren in één klas hebt, of je hebt een groep met 95 pro cent zogenaamd zwarte kinderen. In beide gevallen heb je je handen vol, het is alleen een andere manier van je Basisschooldirecteur Gert Jan Verburg: „Het is niet overal rozengeur en maneschijn. Kijk maar eens buiten het onderwijs." handen vol hebben." Afgaand op het aantal aanmeldingen bij de Pabo is er bij de aanstormende leerkrachten nog animo genoeg voor het vak. Het aantal kandidaten loopt slechts iets achter ten opzichte van vorig jaar, geeft Anthonisse aan. Bij jonge mensen speelt de mogelijke werkdruk in het vak ook nog niet, voegt hij er aan toe. Die vinden het gewoon een prachtig beroep en gaan er dan ook helemaal voor. Gert Jan Verburg uit 's Gravenpolder is met zijn 55 jaar niet meer zo piep jong. Hij begon in 1972 op de openba re lagere school in 's Gravenpolder en werkt nu - inmiddels als directeur - nog steeds op die school. Het is onder tussen de openbare basisschool De Linden, met een achttal leerkrachten en 125 leerlingen. Hij heeft wel begrip voor de geluiden over werkdruk: „In het begin stond je voor een groep leer lingen en daarnaast deed je nog aller lei dingen, zowel voor school als uit liefhebberij. In de loop van cle jaren heb ik de dingen die je er bij doet, af zien nemen. Er is in de loop van de jaren ook steeds meer op de leerkrachten afgeko men. Er kwam steeds meer aandacht voor elk individueel kind. Het aspect zorg kreeg in het onderwijs een steeds belangrijkere rol. De bewaking van de kwaliteit, de onderwijsvernieuwin gen, a'llemaal zaken die tijd en aan dacht vergen. Een van de voorbeelden uit de CNV-enquête komt van een 44-jarige Zeeuwse leraar uit het spe ciaal onderwijs die er over klaagt dat hij en zijn collega's geen tijd hebben om pauze te nemen, door toezicht bij het eten en op het buitenspelen. Ver burg herkent dat wel. Dat komt voor, geeft hij aan. Goede sfeer Volgens Verburg is het vreselijk be langrijk dat er een goede sfeer op een school is. Dat helpt enorm mee. „Hoe ga je met elkaar om? Dat speelt mee. We hebben ook wel eens stevige din gen op ons af zien komen, maar als de sfeer goed is dan sta je er gewoon als foto Willem Mieras team." De taken van Verburg bij zijn school veranderden in de jarenbij nog al eens en dat hield de lol er in. Ook niet onbelangrijk is dat hij wel eens goed naar andere beroepen heeft geke ken: „Dan zie je dat het lang niet over al rozengeur en maneschijn is. Overal is er wel wat. En dan kijk je ook weer anders tegen het onderwijs aan." Verburg is nog steeds even enthou siast over het onderwijs. Hij merkt op dat steeds minder jongens voor dit vak kiezen. „Het wordt een beetje neergezet als een vak voor watjes. Maar ik vind dat je er een hoop dingen in kwijt kunt. Je kunt heel wat kanten op, van lesgeven tot management." (Advertentie) [door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De kans dat de verbouwing van het Zeeuws Museum opnieuw wordt ver traagd of duurder wordt, is klein. Volgens gedeputeerde Harry van Waveren zijn de 'risico's inmiddels goed te over zien. Van Waveren maakte gisteren [bekend dat het museum, dat sinds 2000 is gesloten, eind maart 2007 weer moet open- i gaan. Als Provinciale Staten op 118 maart het benodigde geld op [tafel leggen, wordt direct de bouwvergunning aangevraagd Jen de aanbestedingsprocedure 'Volgens de jongste planning be gint medio juli de verbouwing, pie een jaar in beslag neemt. Vanaf augustus 2006 zijn de voorbereidingen voor de inge bruikname. De datum van heropening is de afgelopen jaren al enkele malen uitgesteld. In 2003 werd nog uit gegaan van mei 2004, later wer den medio 2005 en 2006 als streefdata genoemd en nu dus ipaart 2007. Schokeffect jtpornaamste vertragende factor Was het negatieve advies dat de [Rijksdienst voor de Monumen tenzorg in juni 2003 over de ver bouwingsplannen uitbracht, föpat gaf een schokeffect, verge lijkbaar met de negatieve uit braak van de Raad van State lover de Westerschelde Contai ner Terminal", zei Van Waveren jgisteren. [Inmiddels is het project 'over een andere boeg gegooid', aldus ;de gedeputeerde. Monumen- fezorg en de Monumenten commissie Middelburg zijn [nauwer betrokken bij de plan nen. Ook zijn de verbouwing en de inrichting van het museum, jvoorheen afzonderlijke proces sen, samengevoegd tot één pro s'1 Verder is besloten al op voor hand archeologisch onderzoek te doen op het Abdijplein, onder 'heer om de plaats van een oude jr®gburgwal te bepalen. De jUitkomsten daarvan waren bepalend voor het definitie ve ontwerp van de nieuwe en tree. Op dit moment lijkt weinig meer de verbouwing van het museum in de weg te staan, gaf Van Waveren aan. De monu menteninstanties zijn, op enkele 'kleine details' na, akkoord. De nieuwe ingang met café aan het Abdijplein, op kelderhoogte, is in de plannen overeind geble ven. Deze komt vlak bij de Ba lanspoort en is vergelijkbaar met de entrees van het Maurits- huis en het Tropenmuseum. „Ik ben er erg tevreden mee dat we dat hebben kunnen handha ven", aldus Van Waveren. „De entree wordt veel bescheidener dan in het oorspronkelijke plan, maar voldoet zeker aan de func tionele eisen en past bij de uit straling van een regionaal top- museum." Inrichting In 2003 was er nog sprake van veertien 'risicofactoren' bij de verbouwing van het museum. Daar zijn er, zei de gedepu teerde, nog drie van overgeble ven: mogelijke bezwaren tegen de bouwvergunning, tegenval lers bij de aanbesteding en te genvallers tijdens de verbou wing en inrichting van het mu seum. Die risico's zijn volgens Van Wa veren te overzien, gelet op het toegenomen draagvlak voor de plannen, de huidige situatie op de bouwmarkt, recente ervarin gen met aanbestedingen en de intensieve voorbereiding. Ook is een projectleider aangesteld, Remco Ottervanger van het Goe- se bureau Koch Projectmanage ment, die alles in de hand moet houden. Het museum zelf is momenteel volop bezig met de uitwerking van de inrichtingsplannen. Er komt onder meer uitgebreid aan dacht voor de streekdrachten (zowel de historie ervan als mo derne varianten erop), de ge schiedenis van de provincie en de wandtapijten. „Dat zijn de kroonjuwelen van Zeeland", zei directeur Valentijn Byvanck. „Die gaan we met een verfijnd lichtsysteem beter presenteren dan ooit." Ook komen er diverse ruimtes voor wisseltentoonstel lingen. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum opent deze maand een tijdelijke dependance in de Bo- gardstraat in Middelburg: De Wonderkamer. Tot de zomer is daar, vanaf 26 maart, een weke lijks wisselende tentoonstelling te zien waar bijzondere voorwer pen uit de collectie worden ge toond. „Hiermee laten we zien dat we zijn verhuisd en dat we in feite, in verband met de verbouwing, het gebouw hebben opgeleverd aan de provincie", zegt direc teur Valentijn Byvanck. „Dit is voorlopig onze dependan ce, ook in de zomer en in het na jaar." Volgens Byvanck is het nog steeds een wijdverbreid misver stand dat het museum volledig gesloten is en geen activiteiten organiseert. Vorig jaar konden echter meer dan 20.000 bezoe kers worden geteld, vooral dank zij de drie exposities Topstuk ken van de Teeken Academie Geweven geschiedenis. Zeeuwse wandtapijten 1593-1604 en, in de Vleeshal, Superstudio: life without objects. „Die tentoonstellingen zijn voor ons ook vingeroefeningen, expe rimenten voor wat we in het ver nieuwde museum willen gaan doen", zegt Byvanck. Er wordt vooral ervaring opgedaan met de vormgeving. Zo werd het af gelopen jaar voor elke expositie een fraai uitgevoerd boekje ge maakt met teksten en foto's, in plaats van uitgebreide toelich tingen op de tentoonstelling zelf. Ook bij De Wonderkamer verschijnt zo'n catalogusje. Het museum merkt telkens weer dat de belangstelling van buiten de provincie groter is dan van Zeeuwen zelf. „De Wonderka- GOES - In De Mythe in Goes ge ven het Bye-Ya quintet en Izali- ne Calister zondag een dubbel concert. Het Bye-Ya quintet met trompet tist Rob van der Wouw is voor de pauze te horen met een mix van jazz en latin. Daarna zingt Calister, begeleid dor pianist Randal Corsen, jazz met Antilli aanse invloeden. Het concert be gint om 15.00 uur en niet, zoals de organisatie eerder abusieve lijk doorgaf, om 20.00 uur. mer is voor ons een project om de Zeeuwen terug te halen en hun een idee te geven hoe bijzon der onze collectie is." Drie maanden lang is er een wis selende kleine tentoonstelling, dertien in totaal. Het is een voor bereiding op het gelijknamige moderne 'rariteitenkabinet' dat een plaats krijgt in de nieuwe in richting van het Zeeuws Mu seum en waar zeldzaamheden uit de vroegmuseale collectie worden getoond. „Het zijn voor werpen die allemaal een verhaal hebben." De reeks wordt bijvoorbeeld ge opend met de Egyptische mum mie die Adriaan Moens in 1783 aan het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen heeft geschonken. Het gaat om een meisje van ongeveer ze ven jaar, dat is gestorven aan de Engelse ziekte. Als grafgiften heeft zij twee poppetjes en twee roeispanen meegekregen. De Wonderkamer-serie vergt een strakke organisatie. Op maandag wordt de vorige expo sitie afgebroken, op dinsdag de nieuwe opgebouwd, waarna be zoekers van woensdag tot en met zondag welkom zijn. „Op deze manier willen we bewijzen dat we de afgelopen tweeënhalf jaar een slagvaardige organisa- Lummar spiegel De Egyptische mummie die Adriaan Moens in 1783 aan het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen heeft geschonken. tie zijn geworden", zegt By vanck, die in een wekelijks tele visieprogramma op dinsdaga vond bij Omroep Zeeland ook uitleg gaat geven over de getoon de voorwerpen. De Middelburgse kunstenaar Piet Dieleman verzorgt de in richting van De Wonderkamer. Ook zijn er korte films, elke week een andere, te zien. Delen ervan worden gebruikt voor de 'videogids' waarmee het mu seum wil gaan werken. Er wordt momenteel volop ge schreven aan de verhalen die ho ren bij alle onderdelen van de museumcollectie. „Die vormen weer de grondstoffen voor onze website en mediatheek", zegt Byvanck. „Het is eveneens on derdeel van het eindproduct waaraan we werken. Alles wat we doen is voorwerk voor wat er over twee jaar moet staan." Expositie: De Wonderkamer, weke lijks wisselende tentoonstelling van het Zeeuws Museum, van 26 maart t/m 3 juli, Bogardstraat 33. Middelburg. Geopend: wo. t/m zo., 13-17 uur. Vanmiddag 07n 16.00 uur wordt in het Middelburgse filmtheater Schuttershof 'Mokeke' vertoond. Deze korte documentaire heeft Bo- ris Everts gemaakt in opdracht van het Zeeuws Museum: Reserve ren noodzakelijk (0118-653000). Lades ladekast www.trendhopper.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 51