Nederland is tapland geworden Leugens over Amerikaanse AOW PZC 4 Libanezen vechten voor komst ware democratie PZC Daar is de vut weer Raadslieden afluisteren mag niet, maar het wordt wel voortdurend gedaan Rechter bepaalt wat wel en niet mag bij tappen 3 maart 1955 JU donderdag 3 maart 2005 door Dick Hofland Afluisteren van advocaten mag niet, maar het gebeurt wel. Volgens sommigen zelfs al tijd en overal. De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvo caten eiste gisteren in kort ge ding dat er een einde komt aan het tappen. ,,Met een cliënt kun je niets meer over de telefoon be spreken." „In Nederland wordt net zoveel bier getapt als er telefoonge sprekken worden afgetapt." Voor strafpleiter Jan Boone is het zo helder als glas: Neder land is een tapland. In een dos sier kwam de strafrechtadvo caat zelfs een keer een telefoon gesprek tegen dat hij met zijn vrouw had gevoerd. „Ik had ge beld om te zeggen dat het wat la ter zou worden." Boone heeft de laatste tijd een aantal Marokkanen verdedigd die van terroristische activitei ten werden verdacht. Hij is ach terdochtig. Als hij een vertrou welijk gesprek met een cliënt wil, dan moet die naar zijn kan toor komen. Observatieteam „Ik sluit niet uit dat een observa tieteam mij in de gaten houdt, dat mijn kantoor vol zit met taps en dat ik word afgeluisterd als ik ergens met een cliënt een kop koffie drink. Maar ik heb geen zin om paranoïde te wor den. Ik probeer zo goed moge lijk te vermijden dat ik kan wor den afgeluisterd, maar ik lig er niet wakker van." Peter Plasman, advocaat van Mohammed B., gaat er ook van uit dat justitie hem constant af luistert. „Het is gewoon regel, dat is bekend bij advocaten. In de praktijk kun je met je cliënt helemaal niets meer over de tele foon bespreken, dat ook maar enigszins gevoelig is. Vertrouwe lijke zaken moet je echt enkel en alleen nog maar in persoon doen, onder vier ogen dus." Afluisteren mag in Nederland in principe niet. Een verdachte mag worden afgeluisterd, als sprake is van een ernstige ver Afluisteren van advocaten mag niet, maar het gebeurt wel. Volgens sommigen zelfs altijd en overal. denking en de rechter-commis- saris er toestemming voor heeft gegeven. Afluisteren van zijn ad vocaat mag niet. Evenmin als zijn arts, tandarts en geestelijk begeleider. Gesprekken met die mensen gel den als vertrouwelijk en vallen onder het beroepsgeheim. Belt een verdachte die wordt afge luisterd met zijn advocaat, dan zou justitie dat gesprek niet mo gen aftappen. Dat gebeurt echter wel. Justitie zegt niet anders te kunnen. „Kenmerkend voor het tappen van een telefoon is dat je niet weet wie het gesprek voert", stelde advocate Cécile Bitter gis teren namens justitie voor de rechtbank in Den Haag. foto Arenda Oomen/GPD „Om daar achter te komen, moet een opsporingsambtenaar eerst het gesprek beluisteren." Advocaten vinden dat een smoes, maar volgens Tom Blom, hoofddocent strafrecht aan de Erasmus Universiteit Rotter- Bij het gerechtshof van Amsterdam dient binnenkort een strafzaak in hoger be roep, waarin een advocaat is afgeluisterd. De verdachte werd aangehouden, nadat de politie bij toeval een telefoongesprek met zijn advocaat had opgevangen. De man werd verdacht van het leveren van een vuurwapen, dat was gebruikt bij een doodslag. Op basis daarvan mocht de poli tie zijn telefoon afluisteren, evenals die van zijn vriendin. Met die laatste telefoon belde hij naar zijn advocaat met de mededeling: 'Ik ben er over tien minuten'. De politie wachtte vervolgens bij het kantoor van de advocaat tot de verdachte naar buiten kwam en arresteerde hem. Daarna vond ze ook het wapen. De advocaat vindt dat de inhoud van het te lefoongesprek onder het verschoningsrecht valt en daarom niet mag worden gebruikt door de politie. De politierechter oordeelde echter dat het hier slechts ging om zogeheten plaatsbepa ling en de verdachte derhalve mocht wor den opgepakt. De advocaat vecht deze be slissing nu aan in hoger beroep. GPD dam, kan justitie het moeilijk anders doen. „Vroeger kon je die gesprekken er achteraf niet uithalen, maar nu kan dat tech nisch wel. Justitie doet dat ook keurig en vernietigt die opna men." Vrijplaatsen Advocaat Plasman is ervan over tuigd dat justitie zo'n beetje al les aftapt, omdat ze bang is dat ze anders vrijplaatsen op het te lefoonnet schept waar verdach ten ongehinderd kunnen commu niceren. „Justitie wil eerst alles horen wat er gezegd wordt en neemt daarna de beslissing of het in het dossier komt, dus of het meetelt in de rechtszaak. Maar ook al gebeurt dat niet, die gegevens zijn dan wel be kend. Politie en justitie kunnen er van alles mee doen." Boone: „Afluisteren is natuur lijk een mooi middel om infor matie te vergaren en als je die vervolgens niet zou gebruiken, doe je je werk niet goed." „Dat is dan jammer", stelt hoofddocent Blom. „Advocaten hebben gelijk dat je nooit weet of politie en justitie die informa tie toch gebruiken, maar die kunnen hun oren nu eenmaal niet dichtdoen of hun hersenen stilzetten." De strafrechtadvoca ten hopen nu dat justitie zal luis teren naar Martien Kaylman, voormalig technisch medewer ker bij de politie in Amsterdam. Hij stelt voor vertrouwelijke ge sprekken gecodeerd op te ne men. Geheimtaal „Zo'n systeem is eenvoudig en goedkoop", zegt Kaylman. „Zo dra de verdachte het nummer van zijn advocaat belt, schakelt de tap over op de geheimtaal. Die code deponeer je bij de rech- ter-commissaris of de deken van advocaten. De opsporingsinstan tie moet vervolgens bij die per soon bewijzen dat ze de informa tie hard nodig heeft voor een zaak. De rechter-commissaris of de deken kan dan toestemming geven, of niet, om het gesprek te decoderen en gewoon af te luis teren." GPD |GGM, pensioenfonds voor welzijn en zot legt een bom onder het pensioenbeleid het kabinet Balkenende II. Het fonds zij kans om vervroegde uittreding van zijn deela; mers overeind te houden. Met behulp van de 1- vensloopregeling zou het zelfs mogelijk zijn ojj met 59 jaar 'in de vut' te gaan. Als het PGGM luigj de nodige aanvullende cao-afspraken te makqet kan een miljoen werknemers alsnog vervroegd irpi pensioen. te Daar gaan de doelen van minister De Geus vanSct ciale Zaken. Hij hoopt met zijn pensioenaaim Nederlanders juist langer aan het werk te houdö^. Dat zou nodig zijn voor de Nederlandse concurrqg tiepositie en voor voldoende draagvlak onder de set ciale zekerheid. De oplossing van PGGM zet ea trend die het kabinetsbeleid compleet onder k)€ sneeuwen. Na een lange ijskoude confrontatie tussen het kale net en de vakbeweging bereiken de sociale pare ners begin november vorig jaar een akkoord wa&ie in ook de pensioentoekomst is geregeld. Vut en pi3S pensioen verdwijnen per 1 januari 2006 voor \ra dan jonger is dan 56 jaar. Deze werknemers mojj! ten het doen met een nieuwe levensloopregeling Premier Balkenende is opgelucht. Hij spreekt vff 'herstel van vertrouwen'. Het poldermodel is he.a; maal terug. Mits goed doorgesproken, ontda;e van harde randjes en fraai ingepakt, worden" hervormingen van zijn kabinet dan toch mooi geaccepteerd. Maar ook de vakbonden zijn e: vreden. En de werkgevers houden zich kalm.,e werkelijkheid is er na lang rekenwerk van p© sioendeskundigen en economen een compromis maakt, waarin een ieder wel een gat ziet. Ena pensioenfondsen zien het grootste. e PGGM kan zijn deelnemers niet zomaar toch te vroegpensioen aanbieden. De PGGM'ers ontil; men vooral aan de greep van de overheid omdat?1 al vanaf 1999 prepensioenreserves opbouw3 Voor zichzelf. En niet zoals in de oude vut: jon|\ ren voor ouderen. Deze reserves gebruikt PGC>( nu om het vroegpensioen veilig te stellen. e dwarsboomt uitgerekend het fonds dat de veer' zware beroepen in de zorg- en welzijnssector le dient - probeer als verpleegkundige maar eens?1 pensioen te halen - als eerste, met voorspelbs® succes, het beleid om mensen langer te laten ken. Daarmee is de makke van deze politiek duj bel pijnlijk blootgelegd. e door Harald Doornbos Zij zijn geen Libanezen, maar toch lopen zij iedere dag mee in de demonstraties in Beiroet. Anne Steenkamp uit Amsterdam en Theo van de Laar uit Eindhoven zijn de afge lopen twee weken wel heel erg vaak te vinden op het Plein van de Martelaren. In de Libanese hoofdstad hebben demonstran ten daar een tentenkamp inge richt van waaruit iedere dag wordt geprotesteerd tegen de Syrische bevoogding van het land. „Nee, ik slaap hier nog net niet", zegt de 32-jarige Van de Laar, „Overdag demonstreer ik vaak, 's nachts slaap ik gewoon in mijn eigen bedje. Ik heb name lijk geen tent." Steenkamp heeft andere redenen om thuis te sla pen. „Ik heb een vierjarig doch tertje. Dus ik kan met zomaar 's nachts wegblijven. Ik heb een beetje regelmaat nodig in mijn leven." Van de Laar is een reis leider die ruim twee jaar in Bei roet woont en toeristen bege leidt tijdens trips door het Mid den-Oosten. „Ik heb gewoon iets met het land gekregen", zegt hij, „Ik protesteer nergens tegen, alleen maar voor. Ik vind het heel goed dat Libanezen de mocratie willen." Ook Steen kamp, een 35-jarige zangeres die de afgelopen anderhalf jaar voor een reclamebureau werkt in Beiroet, steunt de strijd van de Libanezen voor democratie volledig. „Buurland Syrië pro beert Libanon te domineren, dat is een ramp, want Syrië is een dictatuur", vertelt ze, staand op het Plein van de Martelaren, ter wijl ze driftig met een Libanese vlag zwaait. De Nederlandse treedt met grote regelmaat op in het nachtleven van Beiroet als rockzangeres. Beiden zijn ui terst blij dat de Libanese rege ring maandag is afgetreden. „Dat was ongelooflijk nieuws", vertelt Van de Laar, „Ik heb staan huilen van blijdschap en emotie." Steenkamp vierde de val van de regering met gejuich en een fles wijn. „Dit is pas het begin van de strijd. De val van de regering is niet genoeg. Ook de pro-Syrische president van Libanon moet aftreden en de Sy rische troepen dienen het land te verlaten", zegt ze Volksprotest Volgens de twee Nederlanders kijkt geen Libanees gek op dat zij als buitenstaanders zo en thousiast meedoen aan het volks protest. „Zeker als je uitlegt dat je hier woont, begrijpen ze het en zijn de Libanezen er heel trots op dat je je betrokken voelt", aldus Van de Laar. Steen kamps werkgever, een Druzi- sche moslim, is een fel aanhan ger van de oppositie. „Mijn hele kantoor doet mee aan de demon straties. In het begin zeiden ze tegen me: Je hoeft niet mee te doen, want jij bent een buiten lander. Maar ik heb ze verteld dat de strijd voor vrijheid en de mocratie ook mij aangaat." Trouwens, de rood-witte Libane se vlag die ze bij zich heeft en die het symbool is geworden van de oppositie, is afkomstig van kantoor. Van de Laar was een beetje bang dat de protesten zouden afnemen nu de Libanese regering is afgetreden. Maar Het geruchtmakendste voornemen van de Amerikaanse president voor zijn tweede termijn is de hervor ming van de Amerikaanse AOW (Social Security) door de gedeeltelijke privati sering van deze volksverzekering. De president en zijn medewerkers bewe ren dat deze hervorming dringend noodzakelijk is, omdat het hele sys teem anders op afzienbare termijn fail liet zal gaan. Dat is een schandelijke leugen. Dat ook over de noodzaak de AOW te hervormen, gelogen wordt dat het ge drukt staat, is voor deze Amerikaanse regering natuurlijk niet uitzonderlijk. Zij heeft in feite gelogen dat het ge drukt staat over al haar belangrijke be leidsvoornemens, of het nu de belasting verlagingen betrof, de aanval op Irak of de hei-vorming van de medische zorg voor ouderen. Wat is er werkelijk aan de hand met de Amerikaanse AOW? In de jaren tachtig is het systeem ingrij pend hervormd, juist om het op de lan ge termijn betaalbaar te houden. Er is toen besloten de premie voor deze volksverzekering zodanig te verhogen dat de inkomsten van het systeem ho ger zijn dan de uitgaven. Dit surplus wordt in een speciaal fonds gestort. Tot het jaar 2020 zal er sprake zijn van een surplus (voor alle duidelijkheid: dat is over vijftien jaar!). Vanaf 2020 moet een beroep worden gedaan op het spe ciale fonds. Dat zal pas uitgeput zijn in het jaar 2052. Wel is het zo dat het spe ciale fonds is gevuld met staatsobliga ties. Verzilvering daarvan zal de schuld van de federale overheid doen toene men. Dat is geen enkel probleem, mits de federale overheid tegen die tijd geen last meer heeft van het reusachtige be grotingstekort dat de Republikeinse be lastingverlagingen hebben veroor zaakt. Het idee dat de Amerikaanse AOW in een ernstige financiële crisis verkeert, is kortom lachwekkend. Voor de financiële problemen waarmee het systeem over 47 jaar te maken krijgt zijn zeer simpele en bepaald niet pijnlijke oplossingen voorhanden Zo zou een premieverhoging van ander half procent de AOW tot in lengte van dagen betaalbaar maken. Merkwaardig is dat de door de presi dent voorgestelde privatisering voorlo pig zeer beperkt is en bovendien geen enkele bijdrage levert aan de financie ring van de AOW op langere termijn, die de privatisering zogenaamd noodza kelijk maakt. Iedere werknemer bene den een bepaalde leeftijd mag volgens het plan van de president jaarlijks dui zend dollar op een beleggingsrekening storten die fiscaal ontzien wordt. Zo hoopt de president een 'samenleving van beleggers' te creëren, waarbij onge twijfeld het uitgangspunt is dat beleg gers, hoe bescheiden ook hun beleggin gen, eerder Republikeins dan Democra tisch zullen stemmen. Voorstanders van de gedeeltelijke pri vatisering argumenteren dat aandelen een hoger rendement zullen opleveren dan staatsobligaties en dat de geprivati seerde AOW bij overlijden naar de na bestaanden gaat. De nadelen zijn ech ter hoogstwaarschijnlijk zwaarwegen der dan de voordelen. Waar dergelijke plannen al zijn gerealiseerd bleken de transactiekosten exorbitant hoog, ter wijl de huidige volksverzekering een voudig en goedkoop in de uitvoering is. Het is ook maar de vraag of het rende ment op aandelen wel altijd veel gunsti ger zal zijn. In het verleden zijn er lange perioden geweest dat er van een behoorlijk ren dement nauwelijks sprake was. Voor dergelijke situaties zijn geen noodoplos singen voorzien. Als er eigenlijk meer problemen worden gecreëerd dan opge lost met het plan van de president, waarom heeft hij het dan voorgesteld? De beperkte privatisering heeft pri mair ideologische oogmerken. Slaagt deze eerste bescheiden hervormingspo ging dan kan vervolgens op de langere termijn de AOW, het succesvolle funda ment van de Amerikaanse sociale voor zieningen, worden afgebroken. Omdat die AOW de belangrijkste maatregel was van Roosevelts New Deal zouden de Republikeinen dan zeventig jaar na dato alsnog de essentie van de New- Deal ongedaan kunnen maken en daar mee de grootste ideologische nederlaag in de geschiedenis van de Republikein se Partij. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat het voorstel van de president in de ko- BOETE - De rechtbank in Mid delburg heeft drie Jehova's ge tuigen elk veroordeeld tot een boete van 1 gulden of 1 dag ge vangenisstraf. De drie mannen hadden in juli 1954 de Axelse Algemene Politieverordening overtreden toen zij liepen met aankondigingsborden voor een lezing van het Wachttorenge nootschap. KRANTEN - De posterijen in de Verenigde Staten vernieti gen op last van de overheid het grootste deel van de exempla ren van de Russische kranten Prawda en Izvestia die aan Amerikaanse abonnees wor den toegestuurd. De Ams- kaanse overheid heeft ve- klaard op deze manier te vrZ len voorkomen dat commuw tische propaganda het lai] binnenstroomt. MELKKAR - In Almelo i Asta, de laatste melkkarhco van de Almelose Coöperaties Melkinrichting, met pensiot gegaan. Alle door honden gE trokken melkkarren zijn ine afgelopen jaren langzame* hand vervangen door melkw gentjes met een hulpmotor, fe motoren geven de karreftj een snelheid van vijf kilomets per uur. s Libanese demonstranten hebben een tentenkamp ingericht rondom een groot beeld op het Plein van de Martelaren in het centrum van Beiroet. foto Harald Doornbos/GPD nee. Van Laar: „De mensen hier in de tenten gaan gewoon niet weg voordat alle eisen zijn inge willigd en de democratie is ge red." GPD mende jaren zal worden gerealiseerd. De leugens waren ditmaal wellicht al te doorzichtig. De belangrijkste organi satie van bejaarde Amerikanen, die enorme politieke macht heeft, heeft zich tegen de maatregel uitgesproken. Veel Republikeinen in Huis en Senaat voelen weinig voor de plannen, die voor hen aanzienlijke politieke risico's met zich mee zouden kunnen brengen. Opinie-onderzoek geeft aan dat de kie zers weinig voor de plannen voelen en liever het zekere voor het onzekere ne men door de huidige situatie te conti nueren. De strijd is echter zeker nog niet gestre den. Er is al een begin gemaakt met een smerige lastercampagne tegen alle te genstanders van de privatiseringsplan nen van de president en we weten van vorige gelegenheden hoe bekwaam de Republikeinen onder de gordel kunnen slaan. Het blijft een droevige zaak dat het machtigste land op aarde wordt be stuurd door lieden die de dag met bij belstudie beginnen om vervolgens de hele godganse dag alle christelijke be ginselen en principes van eenvoudig burgermansfatsoen aan hun laars te lappen. Maarten van Rossem Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactiet® pzc.nl Lezersredacteur: A. J Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail, lezersredacteur® pzcnl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail. redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst. 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mall: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom afschrijving acceptgiro I per maand: 19,95 n.v.t i per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar €222.50 226,50 i Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoe overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgei de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel, (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax. (0114)372771 Business to Business/Onroerend ge Tel (076)5312277 Fax (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren n voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hi aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestan (abonnementen)admimstratie en om u te (laten) informeren over v< ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseled de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij. PZC zersservice, Postbus 31. 4460 AA Goes Behoort tot ♦ir WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4