Rampenplan niet op tijd in orde PZC Dwingend verzoek om dna Franse vissers laten YE 138 nu met rust Brand in de zolderkamer Zeeland zette modernisering zelf in gang vanaf jaren vijftig Pleegzorg vreest dupe te worden van machtsstrijd AZZ www.scheldetheater.nl Milde straf voor afvoeren vrouw Belgen beboet voor drugsbezit Man gestraft voor brandstichting Kunstenaar wil weten waar zijn werken zijn gebleven Van Gelder roept Zeeuwse gemeenten op haast te maken Symposium tweede woning Tel. 0115-695555 THEATERAGENDA donderdag 3 maart 2005 zl5 MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren de 45-jarige Zierikzeeënaar, die een dronken vrouw achter zijn motor naar het politiebureau sleepte, vijftig uur werkstraf opgelegd. De straf viel aanmerkelijk lager uit dan de door de officier van justitie geëiste 240 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De rechtbank hield rekening met bijzondere om standigheden. Zo was de vrouw door haar gedrag voortdu rend een bron van ergernis in de buurt, waar de man met zijn jonge gezin woonde. Toen de beschonken en halfnaakte vrouw 19 augustus vo rig jaar opnieuw voor de nodige overlast in de Zierikzeese woonwijk zorgde, besloot de man voor eigen rechter te spelen. Dat gebeurde nadat hij vier keer tevergeefs een be roep had gedaan op de politie. Dat aspect werd door de rechtbank eveneens meegewogen in het bepalen van de strafmaat. De Zierikzeeënaar bond de sterk vervuilde vrouw op een ingeklapte rollator achter zijn motor en reed vervolgens stapvoets naar het politiebureau. De rechtbank sprak dé man vrij van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, maar vond de mishandeling bewezen. „De vrouw was onvoldoende beschermd toen ze over de straat sleepte. De verdachte had voor andere middelen moeten kiezen", stond in het vonnis te lezen. TERNEUZEN - Twee Belgen van 22 en 24 jaar wilden de in Temeuzen gekochte verdovende middelen gisteren wel erg snel naar huis brengen. Ze vestigden hierdoor wel de aandacht van de marechaussee op zich. Want met een snelheid van 87 kilometer per uur op een plaats waar vijf-, tig is toegestaan en door constant links te rijden op de Guido Gezellestraat viel het tweetal op. Bij de controle die daarop volgde roken de wachtmeesters meteen de geur van hennep. Beide Belgen overhandigden dan ook een zakje met 12,7 gram hennep en een zakje met 10 gram hennep. De softdrugs werden in beslag genomen en beide mannen kregen een boete van honderd euro. Voor de bestuurder was de kous daarmee nog niet mee af. Voor de snelheidsovertreding moest hij 240 euro betalen en het links rijden kostte hem nog eens 95 euro. Nadat al les volledig was betaald konden de Belgen 'schoon' terug naar hun vaderland. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 25-jarige inwoner van Oostburg voor brandstich ting en diefstal veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met reclasserings- toezicht. Aan de slachtoffers moet de Oostburger 3.700 euro scha devergoeding betalen. In de uitspraak werd ook de conclu sie van de psychiater meegenomen dat de kans op herha ling groot is. Dat heeft te maken met zijn alcohol- en drug sproblemen. De man wilde wraak nemen op een bewoner aan de Brouwerijstraat in Oostburg. Hij verkeerde in een dronken bui toen hij op 3 oktober vo rig jaar de benedenwoning in brand stak, zonder zich te vergewissen dat er mensen in de woning waren. Samen met een vriend nam hij een televisie en kippenbout uit de koelkast mee. De uitspraak was conform de eis van de officier van justi tie. Linnr Frank Balkenende DUINKERKEN - De YE138 heeft afgelopen week ongehin derd kunnen vissen buiten de zesmijlzone voor de kust van de Franse stad Duinkerken. Het schip van de familie Sinke uit ïerseke werd vorige week woensdag op zee ingesloten en i!ï bedreigd door Franse vissers. $Eén van de Franse vissers richt- T te een dubbelloops jachtgeweer op een bemanningslid van de YE138. Ook gooiden de belagers een tros in het water in de hoop dat die verstrikt zou raken in de schroef. Dat gebeurde allemaal onder toeziend oog van de Fran se politie te water en de marine, die kort daarvoor nog aan boord was geweest om de YE138 te controleren. De Federatie van Visserijvereni gingen vroeg na het incident het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Voedselkwaliteit (LNV) om diplomatiek overleg met de Franse autoriteiten. Dat leidde tot de belofte van Franse kant dat de marine Nederlandse vissers zal beschermen, mocht het opnieuw tot confrontaties komen. Snelle actie Schipper/eigenaar E. Sinke van de YE138 heeft de afgelopen da gen rustig kunnen vissen op de Bergenbank, die in Frans territo riaal water ligt, maar waar de eurokotter volgens Europese richtlijnen wel mag vissen. Sin ke constateert dat de snelle ac tie van LNV heeft geholpen. „Er zijn geen Fransen in onze buurt geweest. Ook de marine heb ik niet gezien." worden aangehouden en alsnog naar het bureau moeten ko men." De dna-gegevens worden op een gegeven moment weer uit de da tabank gehaald. „Dat gebeurt pas na twintig tot dertig jaar, af hankelijk van de hoogte van de straf. Ook kan het Openbaar Mi nisterie opdracht geven om de gegevens te vernietigen. Wan- Sinke vist vlak voor Duinker ken op tong. Noodgedwongen, want dat is de enige plek op de Noordzee waar op dit moment nog iets te verdienen valt. zegt hij. Dat de Franse vissers, die met kleine scheepjes varen en met staande netten werken, dat wellicht zien als broodroof, laat Sinke onverschillig. „Ook bij ons moet brood op de plank en het is legaal om op deze plek te vissen." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Waar zijn de meer dan tweehonderd schilde rijen en reliëfs gebleven die de gemeente Terneuzen in de perio de 1974 tot en met 1982 van beel dend kunstenaar John Verschu ren heeft aangekocht? Dat wil Verschuren graag weten. Hij heeft de gemeente gevraagd dat voor hem uit te zoeken. Al rekenend schat Verschuren in dat de gemeente 216 kunst werken van hem heeft aange kocht voor een bedrag per stuk van 1500 gulden. Een stuk of dertig werken zijn volgens Ver schuren naar het Rijk gegaan. Twee jaar geleden, zo is de kun stenaar gebleken, zijn er in op dracht van de gemeente zestig van zijn werken gereinigd, geres taureerd en ingelijst. „Waar zijn dan de 126 andere werken geble ven?". waagt hij zich af. Eind vorig jaar hield Verschuren een expositie, waarop ook bezoe kers hem vragen voorlegden. Naar aanleiding daarvan is Ver schuren in de pen geklommen en heeft hij de gemeente ge vraagd of er wellicht een docu mentatie of inventarisatie is bij gehouden. Een dergelijke inventarisatie is er nu nog niet, maar die komt er wel. laat gemeentelijk woord voerder Dirk Timmers desge vraagd weten. Tenminste, het voornemen is er. Volgens Tim mers hangen de werken van Ver schuren op dit moment ver spreid over verschillende ge meentelijke gebouwen. „We wil len een plan ontwikkelen om al le kunstwerken die eigendom zijn van de gemeente te inventa riseren en in kaart te brengen. Het gaat overigens nog maar om een voornemen, dus dat zal in elk geval niet op hele korte ter mijn zijn beslag krijgen." e rioorEmile Calon ës MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten slagen er waarschijn lijk niet in om vóór 1 juli hun rampenplannen te actualiseren. Dat is volgens commissaris van de koningin W. van Gelder een slechte zaak. Ij,Als bestuurders kunnen wij het ons niet permitteren om een negatief signaal naar de bevol- iïking af te geven", zei hij giste re ren bij de startbijeenkomst in middelburg van het project Risi- tcokaart. Zo'n negatief signaal (kan volgens hem in het geheel -niet 'in deze woelige tijden waar- r, in veiligheid volop in de aan dacht staat'. Hij riep de gemeen- 3ten op alles op alles te zetten om voor de afgesproken datum van r/ l'juli de rampenplannen bijge- werkt te hebben. Hij bood daar bij provinciale steun aan om te helpen de 'flinke klus' tijdig te klaren. Het actualiseren van de rampen plannen is een verplichting die is vastgelegd in de Wet kwali teitsbevordering rampenbestrij- ding. Volgens die wet moeten de ge meenten onder andere de aanwe zige risico's inventariseren, ana lyseren en bekendmaken. De rampenplannen moeten volgens Van Gelder ook een overzicht be vatten van de risico's alsmede een lijst van rampbestrijdings- plannen die voor die risico's zijn opgesteld. Drie jaar geleden is begonnen met het opzetten van de risico kaart. Op die provinciale kaart komt precies te staan welke risi co's er zijn voor omwonenden en passanten zodat hulpverle ners en omwonenden straks in Koor Mieke van der Jaqt «HEUWDORP - Een tweede huis in Zeeland: is dat een ro- ïmantische droom of een goede b belegging? Is het terugkomen naar het landschap van je jeugd of gewoon een statussymbool? De Stichting Het Zeeuwse Ge- s zicht probeert daar op 16 maart achter te komen tijdens een sym- posium in Boonmans Wijnmake- rijinNieuwdorp. Met inleidingen door schrijfster Tracy Metz en Scoop-onderzoe- 3 ker Dick van der Wouw, gehol pen door getuigenissen van twee de-woningbezitters, wil Het Zeeuwse Gezicht achterhalen wat het bezit van een tweede wo ning betekent voor de bewoners zelf, voor de sociale structuur in Zeeland en voor het landschap. De kwestie is hoe groot de vraag naar tweede woningen is en hoe stedebouwkundigen en architec ten daarop reageren. Wat doet het met de traditionele bouw? Hierna kan de zaal discussiëren onder leiding van Jan Bart Man- dos, de voorzitter van Het Zeeuwse Gezicht. De bijeen komst begint om 13.00 uur. een oogopslag kunnen zien wel ke risicocontouren er bijvoor beeld gelden voor de bedrijven in de Kanaalzone en het Sloege- bied en voor tankstations. De kaart, die eind dit jaar voor een belangrijk deel ingevuld moet zijn, is straks te vinden op inter net. Stofexplosie Burgemeester S. Kramer (Kapel- Ie) waarschuwde dat de kaart nooit allesomvattend kan zijn. Il legale hennepkwekerijen zullen er bijvoorbeeld nooit opstaan. En in een, op het oog volstrekt ongevaarlijk bedrijf als een houtzagerij, kan wel een stofex plosie plaatsvinden. Hoe lang die kaart in te zien is op internet is niet bekend. De ge heime dienst AIVD heeft minis ter Remkes (Binnenlandse Za ken) geadviseerd niet alle gege vens openbaar te maken omdat op die manier terroristen wel erg gemakkelijk toegang krijgen tot die gegevens. Van Gelder liet weten dat de provinciebestuurders voor open heid zijn. Hij stelde dat het onzinnig is om iets dat eerst op internet geplaatst is, later er weer af te halen. „Die gege vens zijn dan al lang op vele an dere sites te vinden." Het achter houden van die gegevens draagt volgens de commissaris niet bij aan een veiligere maatschappij. „In Spanje zijn na de aanslag in Madrid toch ook niet de spoor boekjes uit de handel geno men?" Met nadruk stelde hij dat 'het onze bestuurlijke taak is om voor. openheid te zorgen en op deze manier bij te dragen aan de zelfredzaamheid van de bur gers'. Volgens hem wordt nog steeds veel te veel verwacht dat bij een calamiteit burgers in pa niek raken en de gekste dingen doen. De vuurwerkontploffing in Enschede leert dat burgers dat juist niet doen, hield Van Gelder het gehoor voor. „Velen leverden toen een grote bijdrage aan de hulpverlening." doorRinus Antonisse MIDDELBURG - Zeeland had in de jaren vanaf 1950 geen aan- moedigingsbeleid van builen no dig om de provincie te moderni seren. Het beeld dat de Zeeuw en alles lijdzaam bij het oude wilden laten, is misplaatst. Dit constateerde J. Kennedy, jioogleraar jongste geschiedenis aan de Vrije Universiteit Am sterdam, na lezing van het boek \ïeeland 1950-1965, dat gisteren in Middelburg gepresenteerd Werd. Gedeputeerde H. van Wa teren (CDA, cultuur) nam het perste exemplaar in ontvangst, waarbij hij het belang van (we tenschappelijke) geschiedschrij ving over Zeeland onderstreep te Kennedy, wiens rede wegens ziekte werd uitgesproken door H. Krabbendam, ging vooral in op het veranderingsproces in het naoorlogse Zeeland. Hij stel- |de dat de acht auteurs in hun 'boek duidelijk maken dat de mo- [dernisering bepaald niet alleen dankzij de centrale overheid in Den Haag gestalte kreeg. Zeeuwse bestuurders stonden zelf positief tegenover industria lisatie, die voor meer zelfver trouwen zorgde in de provincie waar de arbeid in de landbouw halveerde. Volgens Kennedy was er ook heel veel wat de Rijksoverheid niét voor Zeeland deed, zoals het achterwege laten van steun voor de noodlijdende textiel- en vlasindustrie. „En een aantal impopulaire plannen werd door Zeeland zelf geblok keerd." De hoogleraar merkte op dat er sprake was van een min of meer zelfstandige ontwikkeling. De regionale economie en de samen leving maakten al na de oorlog een modernisering door, zonder dat die van hogerhand werd op- Zeeuwen waren niet slechts pas sieve ontvangers van wat Den Haag doorgaf, maar waren zelf op vele manieren bezig hun om geving te verbeteren", aldus Kennedy, die het wel betreurde dat er in het boek niet meer ruimte is gemaakt voor de verha len van de mensen zelf. B. Altena van de Erasmus Uni versiteit Rotterdam, gaf aan dat de nadruk die op de dorpssamen leving is gelegd, het boek interes sant maakt. „Het is één pleidooi voor dorpsgeschiedenis, waar aan in Nederland veel te weinig aandacht wordt besteed. Het is geen bestuursgeschiedenis ge worden en dat is maar goed ook. De maakbaarheid van de samen leving is heel betrekkelijk." VLISSINGEN - Door een brand in de kap is gis termiddag de zolderkamer van een huis aan het Vlissingse Groenewoud uitgebrand. Bij de brand, die mogelijk is veroorzaakt door kortsluiting in de verwarmingsketel, raakte niemand gewond. Op het moment dat het vuur ontstond, was nie mand thuis. Doordat het huis uitsteekt boven naastgelegen panden, heeft het vuur niet kunnen overslaan naar de buren. Een schadebedrag is nog onbekend, maar een achtergelegen opnamestudio heeft naar verwachting veel waterschade opgelo pen. foto Lex de Meester Wel erkende Kennedy dat het in dustrialisatiebeleid van het Rijk grote gevolgen voor de Zeeuwse samenleving had. „Maar de modernisering krijgt ook gestalte in de persoonlijke keuze van de gewone man. l door Henk Postma middelburg - De Pleegzorg in Zeeland mag niet de dupe «orden van een machtsstrijd rond de teloorgang van de zorg- jstichting AZZ. Dat schrijft de [Nederlandse Vereniging voor IPleeggezinnen in een brief aan net provinciebestuur. De NVP ipreekt grote verontrusting uit iover de gang van zaken. |Ée NVP is bang dat Pleegzorg in Zeeland wordt vermalen in ne fusie die AZZ wil aangaan ®et Arduin. Geconstastateerd wordt dat de herstructurering van jeugdzorg, waarbij Pleeg- in handen kwam van AZZ, jftótgelopen op een fiasco. AZZ concludeerde onlangs in- ®ns dat ook de Pleegzorg 'tot °p het fundament is verrot'. Bij ue start van de herstructurering Was daar blijkbaar nog geen sprake van, schrijft de NVP. Die wijst er op dat Pleegzorg afhan kelijk is van de inzet van honder den opvang-gezinnen. De NVP vreest dat daar in de belangen strijd onvoldoende rekening mee wordt gehouden. „Bij de overgang van pleegzorg naar AZZ zijn we er als NVP vol op mee geconfronteerd hoe las tig het is voor een grote organi satie om de eigenheid van de pleegzorg op waarde ter schat ten. Bij de inrichting van de jeugdzorg dient deze eigenheid gewaarborgd te zijn, willen pleegouders hun werk goed kun nen doen", schrijft de NVP. De organisatie van de pleeggezin nen matigt zich geen oordeel aan over over de kwaliteit van Ai-duin. „Maar", zo wordt ge steld, „voor ons staat nog niet vast dat Pleegzorg daar ook het best tot zijn recht komt." De NVP vreest dat beheersmatige overwegingen een grotere rol zullen spelen dan inhoudelijke. door Freek Janssen GOES - Bij verdachten kon het al, maar sinds 1 februari mag de politie ook bij veroordeelden dna afnemen. Gisteren wer- den de eerste tien mensen in Zeeland uitgenodigd om een beetje van hun wangslijm af te geven. Nou ja, uitgenodigd: in tegen stelling tot verdachten zijn men sen die zijn veroordeeld tot een gevangenisstraf, een taakstraf, een psychiatrisch ziekenhuis of tbs wél verplicht dna af te staan. Met wattenstaafjes haalt een speciaal daarvoor opgeleide rechercheur wangslijm uit de mond. Het materiaal wordt ver zegeld en opgestuurd naar het Nederlands Forensisch Insti tuut. De gegevens worden daar opge slagen in een databank. Dat heeft veel voordelen, legt politie woordvoerder A. Don uit. De da tabank kan helpen bij het oplos sen van oude misdrijven. Boven dien bedenkt iemand die al eens is veroordeeld (en dus dna heeft afgestaan) zich voortaan wel een paar keer voordat hij weer de fout in gaat. Als hij dat wel doet, is het voor de politie een stuk makkelijker de dader op te sporen. Het afnemen van dna gebeurt niet alleen in de gevangenis, maar ook in de politiebureaus van Goes, Vlissingen en Terneu- Bij een proefpersoon wordt wat wangslijm afgenomen. zen. Hoewel de maatregel pas geldt sinds 1 februari, moet de Zeeuwse politie een flinke in haalslag maken: zo'n driehon derd veroordeelden wachten thuis op het uitzitten van hun straf. Gisteren moesten de eer ste tien zich melden bij de poli tie. Zowel in Goes en Vlissingen kwam één veroordeelde niet op dagen. Don: „Die twee zullen foto Willem Mieras neer dat gebeurt? Ik kan me voorstellen dat dat het geval is, als iemand na een eerdere ver oordeling alsnog wordt vrijge sproken." Of het dna-onderzoek in Zeeland nog doorbraken zal opleveren in onopgeloste zaken, is moeilijk te zeggen, vindt Don. „Maar ik verwacht wel dat het in den lande tot treffers zal gaan leiden." Advertentie 3 t/m 10 maart. Donderdag 3 maart 20.00 uur ERIK VISSER MYSTERYCUEST Eenmansoptocbt Vriidaci 4 maart 20.00 u. mo CABARESTAFETTE met Alex Agnew, Alkemade Bloemen en Renee van Bavel Zaterdag 5 maart 20.00 u. ECHT ANTWAARPS TEATER Liever Tellen Dan Snottebellen zondag 6 maart 14.00 uur PIET BRAKMAN Een Zee van Tijd Openingstijden kantoor: ma. t/m vr. 10.00 15.00 uur westkolkstraat 16 4531 AW Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 49