Morres vergroot toeloop centrum PZC PZC Liever glas dan stinkfabrieken Facelift Noordstraat begint in april I F Graffitikunst in parkeergarage GRATIS PZC 13 Retailvisie Hulst adviseert meer winkels tussen meubelgigant en binnenstad Straf voor bedreigen van ouders Drugszaak tegen Terneuzenaar wordt heropend agenda Aanpak sluipverkeer Othenepolder Straf voor gewelddadige veelpleger Geld gestolen bij inbraak Oosterlander gewond tijdens wei*k AAZET VAKANTIE* VARISO donderdag 3 maart 2005 rinnr Harold de Puysseleijr HULST - De ontwikkeling van Morres tot woonthemacentrum leidt jaarlijks tot 250.000 en mo gelijk zelfs 450.000 extra bezoe kers aan de meubelgigant. Door Morres vanaf het voormalige Kanveiterrein via de Statie te koppelen aan de binnenstad, kunnen ook de middenstanders daar profiteren van die ontwik keling. Dat stelt het adviesbureau BRO uit Vught in de Retailvisie die in opdracht van de gemeente is gemaakt. Het plan zet de lijnen uit om Hulst aantrekkelijker te maken voor de consument. Morres wil het huidige aanbod Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREIM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERIMEU2EN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl - Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van bijna dertigduizend vierkan te meter woninginrichting, keu kens en woonaccessoires bijna verdubbelen zodat er een vol waardige overdekte woonboule vard ontstaat. BRO schat in dat zo'n woon themacentrum één tot 1,2 mil joen bezoekers per jaar trekt. Vijf tot tien procent daarvan gaat daarna nog de binnenstad in. Om dat uitstapje te stimuleren, pleit het adviesbureau ervoor om nieuwe winkels te realiseren in het gebied tussen Morres en de Statie. Het gaat om in totaal tiendui zend vierkante meter winkelop pervlak, deels in te vullen met nieuwe winkelformules, deels door bestaande winkels die wel licht uit willen breiden te laten verhuizen naar dit tussenge bied. De gedachten gaan uit naar (grote) winkels op het ge bied van sport en spel, fietsen en auto-accessoires en bruin- en witgoed. Ook een overdekte kin derspeeltuin zou er goed passen. Het huidige distributiecentrum Opslag 7 van Morres achter de Absdaalseweg moet verhuizen naar een locatie aan de Rijks weg 60. De ruimte die vrijkomt, is volgens BRO het beste in te vullen met een outdoor-recrea- tiecentrum dat zich richt op vrije tijd en kamperen. Maar ook een tuincentrum, een antiek markt, een veiling, een koop jeshal of een grote doe- het-zelf-zaak zou daar niet mis staan, zo legde Felix Wigman van BRO gisteren uit bij de pi'e- sentatie van de Retailvisie op het stadhuis. Voor de vestiging van een tuincentrum of bouw markt is wel nader onderzoek nodig, als het zou gaan om een nieuwkomer. Verdere ontwikkeling van de winkelfunctie aan de Absdaalse weg komt in het rapport niet voor. De winkels daar krijgen het predikaat 'verplaatsingskan didaten', dat ook geldt voor de winkels aan de Zoetevaart, waarbij het voorstel is de vrijko mende grond daar te benutten voor woningbouw. Een opti male versterking van het win kelklimaat, vereist volgens BRO verder een opwaardering van het Edahcomplex en de verbe tering van de aansluiting van die winkelomgeving op de binnenstad, zodat bezoekers via de Gentsestraat, de omgeving van de Markt en de basiliek, door de Steenstraat uiteindelijk terecht komen in het gebied waar plan De Nieuwe Bierkaai is voorzien. De Retailvisie is gisteren ook ge presenteerd aan de leden van de gemeenteraad en vertegenwoor digers van diverse organisaties uit het midden- en kleinbedrijf. Al die partijen mogen de komen de tijd hun zegje doen over de kijk van BRO op de versterking van het winkelklimaat in Hulst. De bedoeling is dat de gemeente raad de Retailvisie eind april goedkeurt. Meteen daarna kan gewerkt wor den aan de planologische inpas sing van het geheel in een nieuw bestemmingsplan, en kunnen ook de eerste stappen worden ge zet om tot uitvoering van de ideeën te komen. Het nieuwe bestemmingsplan zou - als de hele procedure zon der al te veel hobbels kan wor den genomen - begin 2006 ge reed kunnen zijn. Daarna kan het plan concreet gestalte gaan krijgen. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter F. van He- mert-Meeuwis heeft gisteren een 31-jarige inwoner van Hoek voor het bestelen en bedreigen van zijn ouders conform de eis vijftien weken gevangenisstraf opgelegd, waarvan zes weken voorwaardelijk. De negen weken celstraf heeft hij in voorarrest uitgezeten. Aan de voorwaardelijke straf werd verplicht reclasseringscontact verbonden. De man nam 18 november vorig jaar thuis tachtig euro uit de portemonnees van zijn ouders. ,Dat heb ik meer gedaan, maar dan werd er niets van gezegd." Het geld ging op aan het gok ken, waaraan hij verslaafd is. Twee weken voor de diefstal had hij zijn ouders, bij wie hij in woont, met de dood bedreigd. Uit de aangifte van de ouders bleek dat hij vaker had ge dreigd. De reclassering stelde vast dat de verdachte weinig in zicht heeft in zijn problematiek. De man heeft inmiddels hulp ge zocht bij de psychiatrische kli niek Emergis. MIDDELBURG - Het onder zoek in de drugszaak tegen een 34-jarige Terneuzenaar is onvol ledig geweest. Om die reden nam de rechtbank in Middel burg gisteren geen beslissing. De rechtbank wil dat het onder zoek heropend wordt. Er moet met name meer duidelijkheid verschaft worden over de tele foontaps. De man wordt verwe ten betrokken te zijn geweest bij de invoer van 777 gram cocaï ne, die begin november door de douane op Schiphol in de voor hem bestemde postpaketten werd aangetroffen. Twee weken geleden eiste het OM anderhalf jaar celstraf. De zaak wordt op 24 maart behandeld. Oud-gemeenteraadslid Maurice Weemaes is voorstander van glastuinbouw bij zijn woonplaats Westdorpe. door Ronald Verstraten WESTDORPE - Glastuinbouw in de Ka naalzone kan een economische impuls geven die niet mag worden gemist. Met die mening schaart oud-gemeenteraads lid Maurice Weemaes zich nadrukkelijk onder de voorstanders van een glazen stad bij zijn woonplaats Westdorpe. Een minderheid, als je afgaat op de uit slag van de vorig jaar door De Groene Parel gehouden enquête. Maar Wee maes bestrijdt dat: „De meeste inwo ners van Westdorp zijn vóór. Alleen de nieuwkomers zijn tegen." De 188 tegen stemmen zeggen hem niets. „De Groene Parel is te voorbarig geweest. En de keu ze was te simpel: ja of nee. Maar ik vind dat het zó niet werkt. Wacht eerst eens af tot er meer bekend is en er voorlich ting is geweest." Hij zegt het zelf: waar zou hij zich als inmiddels 70-jarige eigenlijk nog druk om maken? Maar hij is niet voor niets een kwart eeuw raadslid geweest. Eerst voor Gemeente Belangen, later met de toevoeging Groot Sas en tenslotte voor D66. Totdat Sas van Gent door de ge meentelijke herindeling in 2003 bij Ter- neuzen kwam. Weemaes praat echter nog steeds een beetje mee, want namens de Welzijns- raad zit hij in de Klankbordgroep. Die is vorige week nog met Zeeland Seaports op excursie geweest naar een glastuinbouwcomplex in Amersfoort. „Een prachtgebied. Mooie blokken, ver schillende teelten. Paprika's, tomaten, potplanten", zegt hij enthousiast. Maar hij ziet de komst van kassen niet zitten vanuit een hang naar schoonheid. Werk gelegenheid staat voor hem voorop. „Toen we in Sas nog de suikerfabrieken en de Walsenmolen hadden, was er werkgelegenheid voor vier- a vijfdui zend mensen. Nu is er nog werk voor 1400 mensen. Dat is een hele aderlating geweest. We wilden toen een factory outletcenter en dat is misgegaan. Jam mer. Maar ik heb tien jaar geleden al ge pleit voor glastuinbouw." Als gepensioneerd fruitteler woont hij aan de rand van de Autrichepolder. Een rondrit maakt veel duidelijk. Een grote, kale vlakte met barre klei. Het kanaal in de verte, rookpluimen boven Sluis kil. Terwijl de plannen uitgaan van kleinschalige glastuinbouw in de Smit- schorre- en Koegorspolder, wordt voor de Autrichepolder aan enkele grootscha lige bedrijven gedacht, van elk zo'n veertig hectare. Voor de modelboerderij aan de Axelsest- raat wellicht geen gunstig toekomst beeld. Andere boerderijen, soms in erg vervallen staat zitten er volgens Wee maes juist op te wachten. En dat geld ook voor kunstmestfabriek Yara die zijn restwarmte kwijt kan aan de kas sen. En voor het dorp zelf, waar de su permarkt en de school met moeite het hoofd boven water houden. Werkgele genheid betekent immers ook woning bouw, dus meer inwoners voor Westdor pe dat nu zo'n 2000 zielen telt. In de noordwesthoek van de polder wordt momenteel een insteekhaven aan gelegd. Dat daar logistieke bebouwing bij komt, ligt volgens Weemaes voor de hand. Maar hij vreest de komst van fa brieken. „Je kunt toch beter tegen glas aankijken, dan tegen stinkende irxdus- foto Camile Schelstraete trie." Dus somt hij nog wat voordelen op: de klimatoligische ligging, het scho ne en alleszins bruikbare oppervlakte water. Bovendien bieden de kassen niet alleen een mooi alternatief voor de kwij nende landbouw, maar net zo goed voor de fruitteelt, waarin het ook niet zo goed blijkt te gaan. „En we hebben een groot afzetgebied. Tussen Antwerpen en Brugge wonen er 1 miljoen mensen! En in Roeselare is er een veiling. Daar sta je op een uurtje. Dus zowel wat ontsluiting betreft als lo gistiek, zitten we hier gunstig." Waar mensen bezwaren hebben tegen de komst van kassen en daardoor het verlies van uitzicht, denkt Weemaes dat er veel kan worden gedaan door middel van bufferzones: water en groen. Of dat voor het noordoostelijk gelegen gehucht De Batterij ook geldt, valt te be twijfelen. De bewoners protesteren al geruime tijd heftig door middel van bor den langs de kant van de polderweg. De kassen zouden op slechts vijftig meter van hun woningen komen, ofschoon er oorspronkelijk sprake was van 150 tot 200 meter. En Weemaes geeft toe: ,,Die mensen be grijp ik wel. Als ik daar zou wonen, zou ik precies hetzelfde doen." door René van Stee TERNEUZEN - De grondige op knapbeurt van de Noordstraat in Terneuzen begint uiterlijk eind april. De belangrijkste win kelstraat in de binnenstad krijgt hierdoor eindelijk een oppepper waar de ondernemers al jaren lang op wachten. Pogingen om dankzij een aan trekkelijk winkelgebied meer Vlamingen en bezoekers van bo ven de Westerschelde te trek ken, leden keer op keer schip breuk. Sceptici krijgen nu onge lijk, zegt coördinator A. Stoffels van Coördinatie en Manage ment Terneuzen, de koepelorga nisatie van zes ondernemersvere nigingen. „De nieuwe bestrating en ver lichting zijn een belangrijke stap in de goede richting. We zijn het stadium van plannen makerij voorbij. Hopelijk komt er op korte termijn ook uit sluitsel over de Kop van de Noordstraat", aldus Stoffels. De facelift van de winkelstraat kost ruwweg 800.000 euro. De gemeente draagt zo'n vijf ton bij. De winkeliers betalen maxi maal drie ton dankzij de invoe ring van baatbelasting. Tijdens een informatiebijeenkomst bleek december vorig jaar dat de meerderheid van de onderne mers die heffing zonder morren wil betalen. De werkzaamheden moeten eind juli zijn afgerond. Stoffels erkent dat alleen nieuwe bestra ting (zilvergrijze tegels, opgevro lijkt met fris-gele accenten en stroken rode klinkers), verlich ting die de winkels duidelijker in de schijnwerpers zet en nieuw straatmeubilair onvol doende zijn om de gewenste ont wikkelingen in gang te zetten. De langzaam aantrekkende eco nomie, met als gevolg dat winke liers bereid zijn te investeren en de koopbereid van de consu ment toeneemt, noemt hij een andere niet te onderschatten fac tor. Stoffels: „Verder moet er nog meer werk gemaakt worden van het invullen van leegstaande winkels en het opknappen van de gevels en de bovenverdiepin gen van de panden." Met het opvullen van de gaten in het winkelfront gaat het vol- STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13,30 uur: Kaarten, handvaardigheid en biljarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; 14.00 uur; Dansen; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; 14.30 uur: Zangkoor; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten bieden; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; 15 uur: Bingo; HOEK De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Biljarten, kaarten, koersbal; 13.30 uur: Soos middag; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 9.00 uur: Engels, computeren; 10,00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljar ten, computeren; 13.30 uur: Handwer ken, koersbal; 19.00 uur: Line dance, computeren; 19.30 uur: Bridge; Reynaertland, 19.45 uur: Bingo; KAPELLEBRUG - Kapel van Onze lieve Vrouw ter Eecken, 14.30 - 15.30 uur: Aanbidding; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voorouderen; SINT - JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Computeren senioren web; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Computeren se nioren web, vergadering Zonnebloem; 14.30 uur: Ouderensoos de Derde Jeugd; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.00 uur: Engels; TERNEUZEN - De Veste, 9.30 uur: Eu charistie viering; 13.30 uur: Handwer ken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zangkoor; 19.00 uur: Bridge; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; De Hoeve, 20.00 uur: Bingo; 't Schelpenhoekje, 20 uur: Haza - Data gebruikersgroep Zeeuws - Vlaanderen; Scheldetheater, 20.00 uur: Erik Visser mystery guest; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; Café Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren; De Baeckermat, 13.30 - 17.00 uur; KBO kaarten en bingo. TERNEUZEN - Na opening van de brug bij de wijk Othe nepolder is het sluipverkeer door de wijk schrikbarend toegenomen. Met name tijdens de ochtend- en avondspits benutten veel verkeersdeelnemers de woonstraten en de wijkontsluitingswegen in Othene als doorgaande route. Voor de opening van de brug ging al het doorgaande ver keer via de Vrijheidslaan en de Toermalijnsingel. Nu gaat er ook veel verkeer binnendoor via de Parelmoerboog. „De verhoging van deze verkeersintensiteit is uiteraard niet gewenst en ongepast in een woonwijk", schrijft de ge meente in een brief aan de wijkbewoners. De gemeente heeft voor en na opening van de brug (in juni vorig jaar) verkeerstellingen laten uitvoeren. De ambtenaren en be leidsbepalers hebben daardoor goed inzicht in de aantal len voertuigen die over de verschillende wegen rijden. Op het stadhuis is een voorstel uitgewerkt om ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan. Dat voorstel komt donder dag 10 maart aan de orde tijdens een informatieavond, aanvang 19.30 uur, in het stadhuis. Ambtenaren hebben een aantal oplossingen bedacht om de verkeersdruk in de wijk te verminderen. Die worden nog niet verklapt, om wijkbewoners onbevooroordeeld de presentatie te laten aanhoren. Wensen en suggesties zijn na het verstrekken van informatie overigens welkom. MIDDELBURG - Een 35-jarige veelpleger uit Terneuzen is gisteren in Middelburg wegens bedreiging en vernie ling veroordeeld tot drie weken cel. Politierechter F. van Hemert-Meeuwis vond bewezen dat de man 7 februari dit jaar in Terneuzen de voordeur van een woning had inge trapt en tegen de bewoner dreigende taal had uitge kraamd. De verdachte zei zijn hoogzwangere zus te wil len helpen. Die wilde haar spullen ophalen. Toen er niet werd opengedaan liepen de irritaties op. Voor officier van justitie G. Oosterveld stond het vast dat de Terneuzenaar het deurslot had vernield en de bedreiging had geuit. Ze typeerde verdachte als een kansarme veelpleger. „U heeft mooie verhalen over het verbeteren van uw leven, maar er gebeurt niks." De officier eiste een maand cel. Raadsman J. Woutei's vond het allemaal overdreven. „Het enige wat mijn cliënt heeft geroepen is 'als je aan mijn zus komt dan maak ik je af'." De advocaat pleitte voor een schuldig verklaring zon der toepassing van straf. De politierechter verwees nog naar het strafblad met geweldsdelicten. Ze vond drie we ken gevangenisstraf passend. HULST - Bij een inbx*aak tussen afgelopen dinsdag 12.00 uur en gistex'en 3.30 uur in een horecabedrijf aan de Sta tionsweg in Hulst is een bechag van enkele honderden eu ro's gestolen. STELLENDAM - Een 46-jax'ige man uit Oosterland is dinsdag gewond geraakt bij een bedrijfsongeval in Stel lendam. De man was aan het werk in een dok in de Delta haven toen hij een stalen buis in het gezicht ki-eeg. De buis was losgeschoten van een kraan. De Oosterlander is naar het ziekenhuis in Rotterdam gebracht. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in. door René van Stee TERNEUZEN - Een groep graf- fitikunstenaars mag de westelij ke wand van de parkeergarage bij het Scheldetheater in Terneu zen voorzien van hun kunstuitin gen. De gemeente Terneuzen hoopt hiermee het probleem van bekladding van panden en open bare objecten in met name de binnenstad onder controle te krijgen. Het gaat om een proefproject, omdat de muur op termijn moet wijken als er een verbinding wordt gemaakt met de nog aan te leggen parkeex-garage onder het Theaterplein. Tegen die tijd verwacht het gemeentebestuur haar conclusies over het project te hebben getrokken. Mogelijk worden dan andere spuitplek- ken aangewezen zoals de par keergarage onder de Oostkolk, de fietstunnel ter hoogte van Scheldorado, een blinde muur in de Lange Kerkstraat in de binnenstad en een skatebaan in (Advertentie) de wijk Oude Vaai't. Die sugges ties zijn er gekomen op voor spraak van de ondernemerskoe pel Coördinatie en Management en de Terneuzense kunstenaar Cees van Langevelde. Volgens gemeentewoordvoerder D. Timmers is de parkeergarage bij het Scheldetheater niet toe vallig gekozen. „De locatie ligt allereerst dicht bij de binnen stad. Verder spxïngen de kunst werken in het oog bij iedereen die van de parkeergarage ge bruikmaakt, is het er overdekt en gaat het om een plek waar ook toezicht is." De spuitartiesten mogen ook aan de slag in een leegstaande loods van Schx-ootverwerkings- bedrijf Zeeuws-Vlaanderen aan de Beneluxweg. Van Langevel de, die is gevraagd om het pro ject te begeleiden, heeft niet de illusie dat de gemeentelijke aan wijzing van een locatie het pro bleem van wildspuiten oplost. Wel vindt hij het een goede zaak dat graffiti zo langzamerhand erkend wordt als kunstuiting. Advertentie gens Stoffels de goede kant op. Er is nu nog aanzienlijke leeg stand, maar er lopen onderhan- deling met diverse gegadigden. Hij verwacht dat er van de zo mer nog hooguit vier panden leegstaan. Het is vei'der de bedoeling - waar nodig - om de winkeliers aan te spreken op het aanzien van hun gevels. Het gaat dan vooral om de bovenver diepingen die een aantal geval len verpauperd zijn. Een inven tarisatie van de mogelijkheden moet nog beginnen, maar zowel (de gemeente als woonstichting Clavis hebben belangstelling voor het versterken van de woonfunctie in het winkelcen trum. Stoffels; „Wij willen dat de Noordstraat ook 's avonds weer levendig wordt. Dat kan door wonen boven winkels aantrekke lijker te maken. Uit een project xn een stad als Maastricht blijkt dat dit een goede manier is om onveiligheid aan te pakken en vernielingen binnen de perken te houden." KOZIJNEN-ZONWERING BIJ AANKOOP VAN KOZIJNEN Landal Een aktic in samenwerVjng mei I Sr www.jvazet.nl GROT6 K6RK V€€Re zondag 6 maart aanvang 14.30 uur DMITRI SJOSTflKOVITSJ Symfonie nr. 13 'Babi-Yar'\mi) voor bas, baskoor en groot orkest BOHUSLRV MflRTINU Symfonie nr. Jii944i voor groot orkest Inleiding/lezing om 13.15 uur door musicoloog Leo Samama PROJEKTORKEST UTRECHT NEDERLANDS CONCERTKOOR HENK SMIT bas ROB VERMEULEN dirigent «loog naar ae vocmaaracn (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47