Bond mobiliseert huurders PZC Kamer bepleit hoorzitting veiligheid Schiphol Man verdacht van misbruik baby Fotograaf bejaarden vecht ontslag aan Handboek voor Zeeuwse meisjes met ambities Plannen Dekker zouden leiden tot sterke stijging woonlasten Minister wil prijs van bier verhogen Ruim 183 miljoen euro op giro 555 Politie mag over Duitse grens jagen Mysterieuze bromtoon in Limburg Open tbc bij vrouw uit Enschede Dichters reciteren in gebarentaal Crematorium voor grote kist Boze studenten maken lawaai DEN HAAG - Minister Hoogervorst (Volksgezond- I heid) onderzoekt of het mo- i gelijk is om de prijzen van bier en gemixte drankjes, j; zoals breezers, te verhogen. De maatregel zou moeten i worden ingezet om het drankgebruik onder jonge ren te verminderen. Of zijn voornemen haal- j baar is, weet de minister niet. „Ik kijk er serieus naar, maar moet het er nog met de minister van Finan- ciën over hebben." De ver- j wachting is dat Financiën weinig problemen zal heb- f ben met een accijnsverho ging op breezers, maar dat dit voor bier moeilijker ligt. Uit nog niet gepubli ceerd onderzoek blijkt dat fj een op de zeven jongeren van dertien jaar gemiddeld lij zes glazen alcohol per °S week drinkt. Maandag is er op het ministerie overleg geweest met de marktsec- tor en gezondheidsorganisa- ties. Daar is ook het voor- ra stel besproken om het uit zenden van alcoholreclame in de vroege avonduren te verbieden. Het Nationaal Instituut voor Gezondheids bevordering en Ziektepre- L ventie (NIGZ) heeft daar voorgesteld om een cam- pagne te beginnen die is ge richt op ouders en op jonge ren onder de 16 jaar. Tot nu toe zijn campagnes al tijd gericht op kinderen bo ven de 16 jaar, aldus R. Bo- vens van het NIGZ. Ouders en jongere kinderen bleven altijd uit zicht, terwijl het drankgebruik onder jeugdi gen de laatste jaren flink is toegenomen. Vooral bier en 1 breezers zijn populair. De campagne moet uitstra len dat jongeren zo laat mo- gelijk aan de alcohol moe ten gaan. Bovens: „Er zijn voorbeelden uit de Achter hoek waar ouders met een krat bier de woonkamer binnenkomen om te vieren dat hun kind naar de mid delbare school gaat." ANP donderdag 3 maart 2005 3 DEN HAAG - De Samenwerkende Hulporganisaties (SHO) hebben via giro 555 tot nu toe ruim 183 miljoen eu ro binnengehaald voor de slachtoffers van de zeebeving. Dat maakte de SHO gisteren bekend bij de presentatie van de eerste tussenrapportage van de actie 'Help slacht offers aardbeving Azië'. Het bedrag is nog exclusief de 5 miljoen euro die minister Van Ardenne van Ontwikkelingssamenwerking heeft toe gezegd. Daarnaast zijn nog steeds acties aan de gang waarvan de opbrengsten nog moeten binnenkomen. ANP ENSCHEDE - Nederlandse en Duitse politieagenten mo gen in spoedeisende gevallen in eikaars gebied jacht ma ken op verdachten. Als het echt nodig is, dan mogen zij daarbij vuurwapens, traangas of pepperspray gebruiken. Dat staat in een verdrag over grensoverschrijdend politie optreden dat Nederland en Duitsland gisteren in Ensche de hebben getekend. Agenten die over de grens opereren, vallen onder het ge zag van de autoriteiten van het land waar zij zijn en moe ten hun aanwijzingen opvolgen. ANP MAASTRICHT - De provincie Limburg stelt een onder zoek in naar een mysterieuze bromtoon. Honderden men sen in Zuid-Limburg tot aan Roermond toe klagen de laat ste maanden over een laag gebrom, maar niemand weet waar dat vandaan komt. Het bromt niet bij iedereen, het zijn vooral 50-plussers die zeggen er last van te hebben. De meeste brommeldiri- gen komen uit Heerlen. ANP ENSCHEDE - Bij een vrouw uit Enschede is open tbc ge constateerd. Zo'n zeventig mensen uit haar directe omge ving krijgen een preventief onderzoek, zo maakte een woordvoerster van de GGD gisteren bekend. Het onderzoek richt zich ook op het kinderdagverblijf van haar dochtertje in Glanerbrug. Uit voorzorg worden de kinderen en leidsters van de groep onderzocht. In verband met de incubatietijd heeft het onderzoek pas volgende maand plaats. Het gaat om een huidprik en rönt- genfoto's van de longen. ANP ROTTERDAM - Het 36e Poetry International besteedt dit jaar speciale aandacht aan poëzie in gebarentaal. Volgens de organisatie gebeurt dat voor het eerst. Het festival wordt gehouden van 18 tot en met 24 juni in de Rotter damse Schouwburg. Volgens een woordvoerster van Poetry zullen binnen- en buitenlandse dove dichters hun werk met gebaren voor dragen, of liever gezegd laten zien. De hele week zijn er speciale programma's rondom dit thema. Hiervoor zijn nationale en internationale dich- ter-toneelschrijvers uitgenodigd. Extra aandacht is er de ze keer voor poëzie uit Australië en Nieuw-Zeeland en ook wordt weer de C. Buddingh'-prijs voor het beste Ne derlandse poëziedebuut uitgereikt. ANP EDE - Het nieuwe crematorium in Ede krijgt een oven die aan al le kanten vijftien centimeter rui mer is dan normaal. Lat is nodig om lijkkisten te kunnen verwerken van grote of dikke overledenen. De ovens in [bestaande crematoria kunnen doorgaans kisten kwijt met een breedte van 85 centi meter. De kisten worden echter breder, hoger en langer, tot meer dan een meter breed. GPD onze redactie binnenland HAAG - Een Tweede-Ka- van PvdA, WD, LPF en SP wil een hoorzit ting houden in de Tweede Ka mer over de veiligheid en beveili op en rond Schiphol. Vóór hoorzitting willen ze van mi Donner (Justitie) een 'uit puttend overzicht' van de instan ties die verantwoordelijkheid door Peet Vogels DEN HAAG - De Nederlandse Woonbond mobiliseert de ach terban tegen de huurplannen van minister Dekker van Volks huisvesting. Volgens de bond, die opkomt voor de belangen van huurders, worden anderhalf miljoen huurders de dupe van de voorstellen van de minister. De Woonbond vreest enorme huurverhogingen. Met een de monstratie vandaag in Den Haag wordt geprobeerd de Tweede Kamer ervan te overtui gen om tegen de plannen van Dekker te stemmen. De minister wenst meer markt werking. Nu wordt nog voor 95 dragen voor de veiligheid op de luchthaven. PvdA-Kamerlid Van Heemst en zijn VVD-collega Griffith na men het initiatief tot het voor stellen van de hoorzitting. Ze willen de Koninklijke Mare chaussee, de particuliere beveili gingsdiensten op Schiphol, de politie, de burgemeesters in de regio en de luchtverkeersleiding procent van de drie miljoen huurhuizen de maximale huur door de overheid vastgesteld. Dekker wil dat terugbrengen tot 75. De overige huren worden dan bepaald door waag en aan bod. Dat voorstel ging de Ka mer te ver. PvdA en CDA vrees den dat vooral huurders in ge bieden met een tekort aan huur woningen de dupe zouden wor den. Daar zijn geen alternatie ven en moeten ze noodgedwon gen fikse verhogingen slikken. Dekker beloofde de Kamer daar op dat de huren alleen worden vrijgelaten als de corporaties voldoende nieuwe woningen bouwen. Het CDA slikte daarop de kritiek op de plannen in. Volgens de Woonbond stelt de uitnodigen. Van Heemst heeft 'de buik vol' van de onduidelijk heid over verantwoordelijkhe den en bevoegdheden op Schip hol en van de vele incidenten de afgelopen periode. „Als crimine len op zoek naar diamanten zo de luchthaven op kunnen, is Schiphol dan voor terroristen niet dubbel zo kwetsbaar?", vraagt Van Heemst zich af. Van Heemst: „Donner zegt dat hij verantwoordelijk is voor de veiligheid, maar als je door vraagt, dan verdampt die verant woordelijkheid. Dat zijn we zat. Daarom willen we zelf onder zoek naar de zwakke plekken". Smokkel Schiphol kwam de afgelopen pe riode herhaaldelijk slecht in het nieuws door cocaïnesmokkel via de bagagekelder en jarenlang aanhoudende mensensmokkel. Vaak hadden betrokkenen een toegangspas voor Schiphol. Op de luchthaven werken circa 60.000 mensen. Afgelopen vrijdag kwam daar nog eens de diamantroof op de luchthaven bij. Deze is maan denlang voorbereid. Op het plat form in beveiligd gebied waai de roof is gepleegd hebben zich vorig jaar incidenten voor gedaan die mogelijk verband houden met de gewapende over val. Dat zegt voorzitter B. Radstaak van de luchtvrachtorganisatie ACN op Schiphol. Volgens hem bleek het vorig jaar diverse ke ren mogelijk om zonder controle op het platform te komen. „Het kan best zijn dat het toen ging om try-outs van het boevengilde bij het beramen van de grote slag." Meer wil Radstaak er niet over kwijt. „Dat zou mensen op ideeën kunnen brengen." De criminelen hebben circa een aanpassing niets voor. „Minis ter Dekker heeft afgesproken met de corporaties dat er de ko mende drie jaar 35.000 huurwo ningen moeten worden bijge bouwd. Maar om het tekort op te heffen zouden er in die perio de 120.000 gebouwd moeten worden", aldus Hans Roseboom van de Woonbond. Groot tekort Roseboom vreest dat de Tweede Kamer zich in slaap laat sussen. „De 35.000 nieuwe huurwonin gen worden vastgelegd in een contract tussen de corporaties en het ministerie. Als de huizen gebouwd zijn over drie jaar mo gen de huren voor een kwart van de woningen fors verhoogd uur voor de overval een KLM-bestelwagen op Schip- hol-Centrum gestolen, zo beves tigen meerdere bronnen op de luchthaven. Daarmee zijn de da ders enkele kilometers verderop naar het vrachtplatform gere den om het waardetransport van KLM Cargo te overvallen. worden. Daar is dan niets meer aan te doen, want dat is de af spraak. En dat terwijl het wo ningtekort nog enorm is." Ook de andere huurders krijgen het de komende jaren zwaar voor de kiezen, vreest de Woon bond. Dat heeft te maken met de manier waarop de maximale huur wordt berekend. De minis ter wil dat deze maximaal 5,4 procent van de WOZ-waarde van een huis wordt. Volgens Dekker is dat redelijk, want voor betere, en dus duurdere huizen mag best meer gevraagd worden. „Het probleem is ech ter dat de hoge waarde niet zo zeer veroorzaakt wordt door de kwaliteit, maar door de schaars te", aldus Roseboom. Een slecht De diefstal van het eerste voer tuig past in het beeld van een ge degen voorbereiding. De auto stond met de sleutels erin gepar keerd in beveiligd gebied, ter wijl de chauffeur at in de kanti ne. Personeelsleden van de KLM moeten nu voortaan hun sleu- huis in Amsterdam is immers veel duurder dan een redelijk huis op het platteland. En dus worden volgens de Woonbond opnieuw de huurders de dupe die geen alternatief hebben voor hun huurwoning. De plannen treffen alle huur ders, vreest de Woonbond. Ook de één miljoen huishoudens die huursubsidie ontvangen. „De subsidie wordt gekort, dus ook die huishoudens gaan meer beta len." Het verzet tegen de plan nen van Dekker is breed. Behal ve de Woonbond betogen de stu dentenvakbonden, de ouderen bonden en de FNV. Ook woning corporaties en de Raad van Ker ken hebben zich aangesloten bij het protest. GPD tels uit de voertuigen halen. Het is nog steeds onduidelijk hoe de daders in het beveiligd gebied kwamen. Zij kunnen gebruik hebben gemaakt van Schiphol- passen, maar volgens een inge wijde kan er ook een gat in de omringende hekken zijn ge maakt. ANP/GPD door Peter Punt ROTTERDAM - Een 46-jarige man uit Krimpen aan den IJssel wordt ervan verdacht zijn negen jarige dochter vanaf haar ge boorte te hebben misbruikt. De seksuele handelingen die de Krimpenaar met haar verricht te, zouden enkele dagen na de geboorte zijn begonnen, zo blijkt uit de dagvaarding voor de rechtszaak die 14 maart in Rotterdam begint. De man zou het kind negen jaar lang, tot december 2004, ernstig seksueel hebben misbruikt. Wat hij heeft gedaan met het van onze redactie binnenland BRUNSSUM - De man die door verzorgingshuis Catharina Dae- rnen in Brunssum ontslagen is omdat hij een maand geleden naaktfoto's van demente bejaar den maakte, vecht zijn ontslag aan bij de rechtbank. Volgens de man ging het niet om naaktfoto's en is ontslag een te zware maatregel. Op de foto, die met een mobiele telefoon gemaakt is, stond vol gens diens advocaat R. Haas een vrouw met een badmuts op. Vol gens hem waren alleen hoofd en schouders zichtbaar. „Het is niet netjes om foto's te maken, omdat deze mensen toch al kwetsbaar zijn. Maar een repri mande was hiervoor voldoende geweest." Afgelopen maandag haalden de berichten over de foto's de lan delijke media. „We waren erg verbaasd over de manier waarop dit gebracht werd. In het verzorgingshuis werden wel vaker foto's ge maakt. Bijvoorbeeld van thee kransjes. Ik zie het verschil niet tussen een foto van iemand met een badmuts op en iemand met een koekje op zijn hoofd", aldus Haas. Zijn baan hoeft de verzorger niet meer terug; wel wil hij dooi de gerechtelijke procedure van alle blaam gezuiverd worden. kind, kwam naar voren tijdens verklaringen die de Krimpenaar na zijn aanhouding in december 2004 aflegde. „Elke incestzaak is vreselijk, maar dat het vanaf een zo'n jon ge leeftijd gebeurt, dat hebben we niet vaak meegemaakt", al dus een woordvoerster van het Openbaar Ministerie gisteren. De 46-jarige verdachte zou niet alleen met zijn eigen kind, maal eerder ook met drie minderjari ge nichtjes ontucht hebben ge pleegd. Dat gebeurde tussen juli 1988 en eind december 1991. Een van de kinderen was aan zijn zorg toevertrouwd. ANP „Hij is gebrandmerkt voor de rest van zijn carrière en dat is echt een te zware sanctie voor wat hij heeft gedaan." De advocaat vindt het ook vreemd dat met een vrouwelijke collega van zijn cliënt door het verzorgingshuis wel een schik king is getroffen, nadat bekend werd dat ook zij foto's van de menterende bejaarden had ge maakt. „Zij heeft nu nog recht op een uitkering en is op vriend schappelijke wijze weggegaan bij Catharina Daemen." Volgens de advocaat van de mannelijke verzorger ging het bij de vrouw om foto's van een bejaarde op een po en een por tretfoto van een mannelijke be woner van het Limburgse ver zorgingshuis. Zekerheid daar over heeft hij echter niet, omdat de beelden van de mobieltjes zijn gewist. Aangifte In eerste instantie deed het ver zorgingshuis geen aangifte te gen de twee verzorgers, omdat de familie van de betrokken be jaarden dat liever niet had. Afgelopen maandag stapte Ca- j tharina Daemen alsnog naar de politie. Justitie onderzoekt de zaak inmiddels. Tot nu toe ziet het Openbaar Mi nisterie geen gronden om de twee verzorgers op te pakken, maar sluit aanhoudingen in de toekomst niet uit. ANP AMSTERDAM - De landelijke studentenvak bond LSVb houdt een lawaaidemonstratie voor het hoofdbureau van politie in Amsterdam. De bond en de protestgroep Maagdenhuis Bezet hebben gistermiddag aangifte gedaan tegen staatssecretaris Rutte van Onderwijs wegens opruiing. De afgelopen maanden riep Rutte stu denten meerdere malen op om desnoods tot be zettingsacties over te gaan als er niet naar ze ge luisterd werd, stellen zij. „Toen het maandag zover kwam dat studenten het Maagdenhuis in Amsterdam bezetten, weigerde Rutte met hen te praten", zei K. Toering, voorzitter van de LS Vb. Op opruiing aat een maximumstraf van vijf jaar cel of een boete van 11.250 euro. Rutte wil de gisteren niet reageren op de aangifte. „Hij wacht af", liet zijn woordvoerder weten. foto Evert Elzinga/ANP Roelofs en Balkenende na de presentatie in het Arnstel Hotel. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Hoe een Zeeuws meisje de echtgenote van de president van Geor gië werd. Dat is de essentie van het boek De first lady van Georgië, het verhaal van een idealiste, van Sandra Roelofs. Het autobiografische verhaal van de vrouw die in 1968 ter wereld kwam in Terneuzen, trouwde met een Georgische rechtenstudent, en in 2004 haar man beë digd zag worden als president van Geor gië. In het Amstel Hotel in Amsterdam over handigde Roelofs gisteren het eerste exemplaar van haar boek aan premier Balkenende. De laatste stak zijn waarde ring niet onder stoelen of banken en sloot zijn dankwoord af met: „Wij Neder landers zijn gewoon heel erg trots op u." Sandra Roelofs woont met haar man Mik- heil Saakasjvili en hun zoontje Eduard in de Georgische hoofdstad Tbilisi. Naast haar werkzaamheden als presi dentsvrouw is ze actief bij talloze ontwik kelingsprojecten in het geboorteland van haar man, waarvan een aantal door haar opgezet. Vanuit haar hartstocht voor Ge orgië en zijn inwoners probeert ze ook foto Juan Vrijdag/ANP het buitenland te interesseren voor Geor gië. Een goed middel daarvoor leek haar het schrijven van dit boek. „Ik schreef het vooral om de aanloop in mijn leven naar waar ik nu ben af te sluiten, en om mijn kind een herinnering te geven aan zijn jeugd. Maar ook om Nederlanders te laten zien wat Georgië is, hoe hard daar hulp nodig is, en om ze te bewegen daar naar toe te komen." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3