PZC Woningen gaan voor archeologie Sanering zorgt voor verrassingen hissiiseh MODESHOW Winter krijgt een flinke staart Gemeente gaat in bouwproject Rollandthof voorbij aan provinciaal advies IRTj GRATIS PENDELDIENST BINNENSTAD VLISSINGEN Graniet voor de prijs van kunststof OPEN 4^1 KeukenMarket 18 Erfgoedkoffer nieuwe Zeeuwen Oosterlander gewond tijdens werk Politie wil vaart in zaak-Blokpoel Beheerdershuisje op kerkhof Weekmarkt Zierikzee in nieuwe opstelling DONDERDAG I0MAART zeeuwse almanak Witte wereld Redactie: 0113-315649 y/ww. pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 3 maart 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland door Piet Kleemans en Marcel Modde .ZIERIKZEE - De bodemsane ring op de nieuwbouwlokatie Rollandthof - op de hoek van Grachtweg en Scheepstimmer- dijk in Zierikzee - wordt niet stilgelegd voor nader archeolo gisch onderzoek en het graaf werk wordt ook niet archeolo gisch begeleid. Daarmee gaan B en W voorbij aan het nadruk kelijke advies van de provin ciaal archeoloog. Bij de graafwerkzaamheden op de plek waar over enkele maan den wordt begonnen met de {bouw van woningbouwproject jRollandthof, werden tot dusver trestanten gevonden van zeven- jtiende-eeuwse huisjes Onder die fundering liggen {kloostermoppen uit de vroege feestiende eeuw. Ook stuitten ^grondwerkers op drie geraam ten, vermoedelijk de resten van (Advertentie) nieuw: Jan Zwemer e.a. Zeeland 1950-1965 vanmorgen 8.15-9.15 uur ontbijtdiscussie met minister Thom de Graaf over de gekozen burgemeester vanavond vanaf 17.30 uur iBrasseriemenul uiensoep en zuurkool (naar keuze vegetarisch) en vruchtenbavarois 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 morgen, 17.00 uur Roosevelt Reading Matthew Sharpe The sleeping father bekijk ook onze website wwwdrukkeriimiddelbui a. nl mensen die bezweken zijn aan lepra of pest. De skeletten wer den gevonden in de buurt van een eveneens blootgelegde oude sloot. De beenderen zijn ontgra ven en worden momenteel onder zocht. Van de resten van de fundamen ten zijn monsters genomen en stenen opgemeten. Wethouder R. van der Wekken (CDA) voelt weinig voor verder diepgravend archeologisch on derzoek op het terrein voor de oude stadspoort. Tijdens het officiële begin van de bodemsanering gisteren maakte hij duidelijk meer be lang te hechten aan een snel be gin van het woningbouwproject Rollandthof. Dit in relatie tot het tekort aan nieuwbouw in Zierikzee. „Archeologisch draagt de gemeente hiervoor in derdaad de verantwoordelijk heid. Maar ik ga er - net als de provincie - vanuit", zei de wet houder richting projectleider P. Brand en gedeputeerde J. Suurmond, „dat een snelle sa nering in deze leidend zal zijn. Wanneer wij alles minutieus zouden laten uitzoeken, zijn we over vijf jaar nog bezig. Dat is hier niet de bedoeling. Onze in zet is er in alles op gericht dat in januari 2007 de eerste bewoners hun intrek kunnen nemen." Begeleiding Provinciaal archeolooog R. van Dierendonck heeft archeologi sche begeleiding van de sane ring bepleit. Dat houdt in, legt assistent-provinciaal archeo loog H. Jongepier uit, dat het werk niet te hoeft worden stilge legd, mits een bevoegd archeo loog het graafwerk continu volgt. Worden er vondsten ge daan dan wordt bekeken hoe het verder gaat en welke maatre gelen nodig zijn. De gemeente volgt het advies van Van Dierendonck niet op, maar kiest ervoor gewoon door te gaan met de sanering zonder te zoeken naar archeologische resten en zonder archeologische begeleiding. Zonder een uitge- de KERY Winkel Beeld Geluid unMfnmll door Rinus Antonisse RITTHEM - Geluk of pech? Ver keersellende of sneeuwpret? Feit is dat het zwaarste sneeuw- gebied gisteren langs Zeeland heen schoof, zegt weerman Jos Broeke van Meteo Zeeland. Daardoor bleef de witte donsde ken over stad, dorp en land be perkt tot een laag van enkele centimeters. Komende nacht kan het echter wel eens de koudste nacht van deze winter worden, verwacht Broeke. Het kwik zal onder de -7,3 gra den Celsius zakken; dat was op 28 februari tot nu toe de koud ste nacht. En de winter is nog niet van plan afscheid te nemen. „Voorlopig is er geen zicht op ander weer", aldus Broeke Voor weerkundigen is de lente al begonnen, terwijl de winter zich nu pas behoorlijk aandient. Niet heel bijzonder, weet Broe ke. „Het is weliswaar geen nor maal beeld, maar het komt meer voor dat de winter een flinke staart krijgt. In 1971 hadden we aan het eind ook een koude pe riode, met op 7 maart -11 gra den in Kapellebrug. Toen lag er ook aardig wat sneeuw. En in 1845 aten de mensen met Pasen eieren op het ijs. Dat was de koudste maartmaand ooit." De huidige winter verloopt vol gens Broeke vrij zacht; de tempe raturen liggen gemiddeld iets bo ven normaal. Opvallend was het uitzonderlijk zachte weer begin januari. De grote sneeuwval in met name het Noorden van het land is lang niet voorgekomen „Eens in de vijftig jaar valt meer dan 35 centimeter sneeuw binnen 24 uur", aldus de Zeeuw se weerman. De opwarming van de aarde heeft de kans op een koude periode niet verminderd. Het aantal koude dagen met noorden- of oostenwind is per winter niet veranderd, meldt het KNMI. Wel zijn de zachte da gen met zuiden- of westenwind zachter geworden. De laatste echt koude winter was die van 1996; berucht is die van 1963. met 80 dagen sneeuw en veel strenge vorst. Pas op 5 maart kwam daar een einde aan. Van alle maanden in de vorige eeuw was februari 1956 de koud ste. Daaraan gingen kwakkel maanden vooraf. Langs de oevers van de Zeeuwse stromen lagen ijsbergen van twee meter hoog en de Westerschelde had wel wat weg van een poolzee met vele ijsschotsen. foto Dirk-Jan Gjeltema (Advertentie) donderdag, zaterdag en op koopzondag van 12.00 tot 18.30 uur; op vrijdag tot 21.30 uur VOOR PARKEREN VOLG P- CENTRUM (Advertentie) tijdens de KeukenMarket Graniet 10-daagse vr za zo ma di WO do vr „1 5 ml mL mi, m9, 21 12 gratis Granieten werkblad bij keukens vanaf 7000,- zondag 6 maart DEZE WEEK GRATIS 10 jaar garantie DEZE WEEK GRATIS kookklaar geïnstalleerd Informeer in de showroom naar de voorwaarden. ROOSENDAAL NOORD - A17 - AFSLAG 21 - Vanuit Roosendaal: Gastelseweg richting Oud Gastel vlak voor hei viaduct - T 0165-510 600 www.keukenmarket.nl Zo leuk kan het kopen van een keuken zijn. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De eerste tegen vallers zijn 'binnen', maar deson danks houdt provinciaal project leider P. Brand vast aan eind mei als het moment waarop het terrein aan de Scheepstimmer- dijk in Zierikzee schoon kan worden opgeleverd. Gisteren werd een officieel be gin gemaakt met de ruim 22 mil joen euro kostende bodemsane ring. Gedeputeerde J. Suur mond, wethouder R. van der Wekken en Delta-directeur P. Buijs schepten (symbolisch) een bergje blauwgeaderde grond over in de bak van een grote graafmachine. De feitelij ke werkzaamheden begonnen al op 10 januari, nadat de gebou wen van de naar de Straalweg verhuisde fabriek Emulsion Hol land waren gesloopt. De veront reiniging is veroorzaakt door de oude gasfabriek die vanaf 1854 bijna een eeuw op die plek stond. In de bodem is een hoge concentratie polycyclische aro matische koolwaterstoffen (PAK's), olieresten en cyanide gevonden. Sinds 1982 heeft de provincie meerdere onderzoeken uitge voerd naar de mate van veront reiniging. Pas in 2002 lag er een concreet saneringsplan op tafel, op basis waarvan door de ver schillende overheden en Delta (7,9 miljoen euro) het geld bij een werd gebracht om de schoonmaakoperatie te betalen. Provinciaal projectleider P. Brand beklaagde zich giste ren bij de gedeputeerde dat het onderzoek naar de herkomst van de drie gevonden skeletten op het terrein ten koste zou gaan van het saneringsbudget. Volgens Suurmond is dat niet de bedoeling. Het gegraaf heeft al diverse ver rassingen opgeleverd. Naast ar cheologische vondsten, werd pal achter de bestaande woningen op de Scheepstimmerdijk een ernstig met teer vervuilde sloot blootgelegd. In een hoek aan de Grachtweg stuitte de graafma chine op een oude kolenopslag. Onder die fundering werd, even als onder de betonnen vloeren van Emulsion, een hoge concen tratie cyanide gevonden, aldus Brand. Of dat tot hogere kosten zal leiden, is nu nog niet duide lijk. Suurmond refereerde in zijn toespraak wel aan de vondst van grote hoeveelheden teer in de binnenvest van Hulst, wat in dat geval de kosten op dreef. De saneringsoperatie wordt door omwonenden met gemeng de gevoelens gevolgd. Bewoners van de direct aanpalende huizen aan de Grachtweg laten weten tevreden te zijn over de wijze waarop de klus tot dusver wordt uitgevoerd. Van stank overlast is tot dusver geen spra ke en regelmatig worden hun huizen door de Provincie geïn specteerd op scheuren. „Als het straks met bouwen ook zo gaat, vind ik het prima," aldus één van de oudere buren. Leden van de Klankbordgroep Scheepstim- Afstandstitels schaatsen in Inzeil betwist werkt programma van eisen met een plan van aanpak conform de Kwaliteitsnorm Nederlandse Archeologie. Of dat slim is, waagt assistent provinciaal archeoloog H. Jonge pier te betwijfelen. „De gemeen te handelt tegen het advies van de provinciaal archeoloog in, en dat dat is niet verstandig." Ook kan de Rijksinspectie voor de Archeologie kan bezwaar ma ken tegen het gemeentebesluit. Dat risico neemt de gemeente Schouwen-Duiveland voor lief. MIDDELBURG - Welkom in Zeeland moet veel meer zijn dan de huidige reclamecampagne met wat spotjes. Dat stelde directeur W. Scholten van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) gisteren in Middelburg tijdens de presentatie van het boek Zeeland 1950-1965. Hij pleit te voor het samenstellen van een 'erfgoedkoffertje' voor nieuwe Zeeuwen. De inhoud daarvan zag Scholten al voor zich. Een pasje voor Zeeuwse musea, een kennisma kingsbon voor instellingen als de SCEZ en Het Zeeuwse Landschap, een stripverhaal over Michiel de Ruyter en een interactieve cd. „Over de geschiedenis van Zeeland via een telkenmale in leeftijd veranderd Zeeuws meisje", aldus Scholten. „En een aantal boeken over Zeeland, bij voorbeeld over de dorpen, het fotoboekje Zeeland en het nieuwe boek over de jongste geschiedenis." STELLENDAM - Een 46-jarige man uit Oosterland is dinsdag gewond geraakt bij een bedrijfsongeval in Stel lendam. De man was aan het werk in een dok in de Delta haven toen hij een stalen buis in het gezicht kreeg. De buis was losgeschoten van een kraan. De Oosterlander is naar het ziekenhuis in Rotterdam gebracht. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in. GOES - De politie Zeeland wil van het Nederlands Foren sisch Instituut (NFI) weten wanneer het dna-onderzoek in de zaak van de moord op Goesenaar Sam Blokpoel klaar is. Eind vorig jaar hebben acht personen vrijwillig dna-materiaal afgestaan. Het NFI onderzoekt die mon sters. Woordvoerder A. Don begrijpt best dat andere za ken, waarbij verdachten in voorarrest zitten, voorrang krijgen, maar erkent dat de politie Zeeland met enig onge duld op de uitslag wacht. „Voor mensen die dna hebben afgestaan, is het wel prettig als er snel duidelijkheid is. Daarom proberen we vaart in het onderzoek te krijgen." Sam Blokpoel (toen 81 jaar) werd in augustus 1995 zwaar mishandeld aan de Oostwal in Goes. Enkele dagen later overleed hij. Drie verdachten werden wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. De politie heropende de zaak eind vo rig jaar, toen er een aantal anonieme tips binnenkwam. BRUINISSE - De onlangs uitgebreide begraafplaats aan de Molenweg in Bruinisse wordt voorzien van een ge bouw voor de beheerder. In het pand wordt onder meer kantoorruimte en een stalling ondergebracht. De bouw is inmiddels begonnen. Naar verwachting wordt het beheer dershuisje in mei opgeleverd. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Met ingang van vandaag is de Zierikzeese week markt opnieuw ingedeeld. In plaats van de huidige drie rijen met kramen, komen er nu vier rijen te staan. Dat de nieuwe in deling van de markt vandaag al is ingegaan, betekent niet dat de nieuwe kramen er ook staan. Die komen pas over twee we ken. De nieuwe indeling moet vol gens de gemeente de kwaliteit van de weekmarkt verbeteren. Daarnaast kunnen door de nieu we indeling drie terrassen het hele jaar door op de markt blij ven staan. Tot nu toe moesten de terrassen op marktdagen wor den afgebroken. Om de veiligheid van de markt- bezoekers te verbeteren, wordt het Havenplein tijdens marktda gen autovrij. Deze regeling gaat niet vandaag (marktdag), maar morgen in. „Dat is omdat de re geling pas vandaag gepubli ceerd wordt", zegt wethouder W. Renden. Ondernemers uit de binnenstad hebben al aangege ven hier moeite mee te hebben. Om het Havenplein autovrij te kunnen maken, worden donder dag vanaf middernacht tot 's avonds negen uur het Haven plein en een gedeelte van de Poststraat afgesloten voor au to's Daardoor is een deel van de binnenstad de hele donderdag onbereikbaar voor auto's. Bin nenstadsondernemers hebben hier bezwaar tegen omdat hier door de bevoorrading van de winkels in gevaar komt. Ondanks dat de verkeersmaatre gel vrijdag ingaat, is het nog wel mogelijk om daar bezwaar te gen te maken. Volgens Renden is dat niet ongebruikelijk. „Dat gebeurt vaker. Als er zienswij zen komen die worden toege kend, moeten we alleen de ver keersmaatregel terugdraaien." (Advertentie) Wethouder Van der Wekken, gedeputeerde Suurmond en Delta-directeur Buis (van links naar rechts) scheppen vervuilde grond weg. foto Dirk-Jan Gjeltema JOSEPHINE CO. GANT WOMAN - MART VISSER POLOIAND - BANDOIERA - BETTY BARCLAY GERRY WEBER BASLER - DELMOD MARCONA - FRANKENWALDER RESERVEREN GEWENST maoE WALSTRAAT 199 VLISSINGEN merdijk daarentegen zijn aan merkelijk minder te spreken, zegt K. Kalf. Hij klaagt over tril lingen. scheurvorming in huizen en een moeizame communicatie. Sieufkist Bij de ontgraving van op sommi ge plekken zes meter diepte wordt gebruik gemaakt van een zogeheten sieufkist. Daarmee wordt feitelijk steeds een klein deel afgegraven, legt M. Simons van de Grontmij uit, waardoor het grondwater makkelijker op peil kan worden gehouden. In to taal moet 16.000 kubieke meter grond worden vervangen, een klus in mei geklaard zou moeten zijn. De grondwatersanering vergt een periode van twee jaar. Mooi, die witte wereld. De me vrouw die haar kost verdient door dagelijks de jongste lich ting van dat Zeeuwse basis- schooltje enig onderricht te gevennam de gelegenheid te baat en besloot tot een lesje meteorologie. Wie weet, vroeg zij, wie het weer maakt? Op de eerste rij ging aarzelend een vingertje omhoog: dat doet God natuur lijk, die luistert naar wat Mar- jon de Hond op tv te vertellen heeft en zorgt vervolgens dat wat zij zegt. ook gebeurt. En als de weersvoorspelling niet uitkomt Opnieuw ging een vinger de lucht in. „Dan heeft God gewoon even niet goed opgelet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33