Efteling brengt Tita Tovenaar PZC Casper Hobbes Pretpark wordt medeproducent van musical Koken puzzel Heer Bommel en de Hopsa's recept Blanke asperges met waterkers O weer donderdag 3 maart 2005 van onze redactie binnenland Tita Tovenaar was populair als televisieserie in de jaren zeventig en als het aan de Efte ling ligt wordt de musicalversie ëen even grote hit. Het publiek moet overigens nog tot novem ber wachten voordat Tita Tove naar zijn première beleeft in het Eftelingtheater. Voor het eerst is het attractie park medeproducent van een musical. Voor Albert Verlinde's V&V Entertainment wordt het de eerste voorstelling die exclu sief op één plaats te zien is. Volgens parkdirecteur Olaf Vugts is de musical een knipoog naar het verleden. De eerste audities zijn inmid dels achter de rug. Over twee weken moet bekend zijn voor wie de hoofdrollen zijn wegge legd. Advertentie HeL wordt lenteen dat is te zien aan de nieuwe kleumen van onze merken bianco Betty Barclay i^v-i mm* i Blacky Dress Bandolera Didier Parakian Blanca Oui Tru Rabe Fuchs Schmitt Cardeur pantalons Sieraden van Otazu Klanten-Kortingcheque van 5% - Gratis parkeren Steeds nieuwe collecties Zondag open van 14.00-18.00 uur - Maandag gesloten. N HERENMODE ONDER Tel. 0115-453895 Olaf Vugts: „We komen met een zeer verrassende cast, met be kende en minder bekende ge zichten." Aap Tato zal in ieder geval niet terug te zien zijn in de musical, want levende dieren mogen niet in de Efteling. De componist van de serie Joop Stokkermans bracht V&V Entertainment op het idee een musicaluitvoering van de serie te maken. Albert Verlinde: „Joop raadde mij aan met de Efteling te gaan praten over de rechten van Tita Tovenaar. Natuurlijk wees hij mij erop het erfgoed van de se rie intact te houden. Ik vind het geweldig dat er nu twee Bra bantse bedrijven samen in één theater komen te staan." De televisieserie is door Koen van Dijk omgezet in een theater versie. Van Dijk: „De serie be stond uit personages met legen darische karakters, Tita, Tika en Opa Tovenaar. De musical wordt voor deze drie generaties één groot feest." Onmogelijkheden Het publiek wordt in de voor stelling geconfronteerd met verschillende 'onmogelijkhe den'. „Ik schrik daar niet van terug. Het publiek moet het leuk vin den om te gaan ontdekken wat er allemaal in de voorstelling ge beurt. Ze moeten, anders ge zegd, op zoek gaan naar een nieuwe wereld. Daarom is deze musical ook zo geschikt voor de Efteling", zegt Van Dijk. Op 6 mei begint de kaartver koop in het attractiepark in Kaatsheuvel. GPD Van links naar rechts Joop Stokkermans, Lo Hartog van Banda en Maroesja Lacune tijdens de perspre sentatie van de musical Tita Tovenaar in de Efteling in Kaatsheuvel. foto David van Dam/ANP Dochterwolkje staat voor haar snoepkast en zegt: 'Dit kan echt niet hoor pap, walgelij ke chips, oudbakken koekjes'. „En dat pak cho coladerepen dan?" Ze kijkt me aan alsof ik van Lillo kom. „Die waren gisteren al op. En er is ook bijna geen limo meer. Een beetje fruit zou trouwens ook geen kwaad kunnen." „Lieveling, mijn voorstel is als volgt: we gaan naar de grote Albert Heijn en daar stort jij ons karretje vol met alles wat je hart belieft." Parkeerplaats voor ouder met kind. Boodschap pen doen met Zoë. Een van de genoegens die het vaderschap biedt. Wat vind ik daar zo fijn aan? Ik blader door mijn gedachten en gevoelens. Mijn dochter is het dolfijntje dat in het bassin van de supermarkt langs de wanden zwemt, ver tedering oogst en dan weer aansluit bij haar gro te vader. Daarmee bevestigt ze mijn bestaan, mijn rol in dit leven. Er zijn geen confrontaties Meindert Inderwïsch met de eenzaamheid die de andere mensen in zich dragen en spiegelen. Ze vervloeien met de uitgestalde koopwaar. Bananen, kiwi's en appels. Zoë laadt alles in. „We moeten ook weer eens gewoon eten pap." „Hoezo, gewoon eten? Bedoel je dat ik je ver waarloos?!?" Ik werp haar een wanhopige blik toe en klamp me vast aan een rek waarop zak ken aardappelen rusten. Ik weet precies wat ze bedoelt natuurlijk: vers bereide etenswaren. Het sluipt er steeds meer in, het snel en moeiteloos voorzetten van magne tronmaaltijden, opgeklopte instantwaren, door gekookt blikvoer. Ik sus mijn geweten tegen woordig al door een zak sla open te rukken waar een houdbaarheidsdatum op staat. En dat ter wijl ik uit een kookcultuur stam. Mijn grootmoe der draaide de heerlijkste gehaktballen. Als ze klaar was met kneden, kreeg ik altijd een rauw exemplaar. Boontjes doppen aan de keukenta fel. Plons, plons in het pannetje. Oma leerde me de kunst van de timing. Niet zenuwachtig wor den van gaspitten, borrelend water en opspat tend vet. Ze kookte zoals ze van me hield, met toewijding, aandacht en een liedje in iedere vin gertop. Als volwassen man kwam ik altijd in relaties te recht waarin ik achter het fornuis belandde. Dit had voornamelijk te maken met mijn behoefte datgene te eten waar ik zin in had, bereid op de wijze zoals die mij geleerd was. Dat mijn verloof des net deden alsof ze het koken niet machtig waren, maakte me niets uit. Afwassen, dat vind ik pas een gruwel. En zij deden het met genoe gen. Zoë toont vooralsnog geen interesse in het ver werven van culinaire vaardigheden. Als ik niet oppas, blijf ik de rest van mijn bestaan gekluis terd aan potten en pannen. Niet gehinderd door het vooruitzicht ook maar iets te hoeven berei den mikte Dochterwolkje met zakelijke vaart de ruwe grondstoffen in ons wagentje. Ik probeerde een beeld op te roepen waarbij mijn kind al schillend en pellend naast mij bij het aanrecht stond, maar het bleef tamelijk duis ter. Vier flessen limonade, drie soorten chips, olij ven, koekjes, repen. Tegen de tijd dat de caissière alles verwerkt had, mocht ik vijfenne gentig euro van mijn bankrekening laten af schrijven. Betalen doen wij met schwung. Nu nog de draad van het ambachtelijke koken zien op te pakken. Horizontaal: I. Canapé; 4. korrelsneeuw; 8. aansporing; 10. vlekkenwater; II. vallei; 13. muzieknoot; 15. liefkozing; 16. soort slee; 17. heerszuchtig mens; 20. gereedschap; 21. Aziatisch land; 22. praatjesmaker; 24. uitgesloten aansprakelijkheid; 25. nieuw; 26. te koop (afk.); 28. Duits lidwoord; 29. Europeaan; 32. onheilsgodin; 34. geestdrift; 35. aanwijzend vnw. Verticaal: 1. Gemeente; 2. rund; 3. muzieknoot; 5. item; 6. rege ringsreglement; 7. inwendig orgaan; 9. bezittelijk vnw.; 11. aanwijzend vnw.; 12. liefdes betrekking; 14. stad in Japan; 16. afzonderlijk; 18. vis; 19. oppervlaktemaat; 23. metalen bak; 24. verbond; 27. amateur foto; 30. oude lengtemaat; 31. dwarsmast; 32. uitroep van pijn; 33. buisverlichting. Op elke regel twee woorden invullen. Twee of meer eindlet ters van het eerste woord zijn meteen de beginletters van het tweede woord. Horizontaal: 5. Geldige groente (6); Een dijk van een maffer (6); 6. Wordt moeder week van deze stof? (6); Dier dat snel hatelijk wordt (6); 7. Intelligente arbeider? (8); Meer dan verstandig en bij de tijd (5); 8. In Beieren wordt u vadsig (5); De mensen prijzen die niets uitvoeren (7). Verticaal: 1. (Sport)wagen voor een godin (6); Praten als een mitrailleur (7); 2. Zonder lekkernij ligt de vaart niet stil (5); Verwant aan een scharrelende sok (7); 3. Bezopen in slaap (3); Perfect verkopen? (8); Begin bij vakje 1. Bij elk volgend cijfer begint een nieuw woord. De laatste letter van een woord is telkens de eerste letter van het volgende woord. Bij goede invulling, is in de licht gekleurde vakjes een woord te lezen. 1. Berouw; 2. Hongaarse likeurwijn; 3. bewegende trap; 4. inwoner van Peru; 5. op het kantje. Oplossingen van gisteren: Citaat: Slem, voet, trog, pekel, maker, poel, goor, taart, bat, sloop, klant, trace, gestel, panel. Het citaat is van Schiller:" Voor een gelukkig paar is het kleinste hutje groot genoeg". Cryptogram: Horizontaal: 1. Blaker; 4. uitkomen; 6. pet; 7. vrij; 9. dodelijk; 11. omver. Verticaal: 1. Beun; 2. actie; 3. emoe; 5. eerlijk; 6. pad; 8. bede; 10. oom. Toevoegen: Hakkenbar Kraak de Code: 1 - 5 - 1 - 1 - 4 - De Oude Schicht suisde met een toenemende snelheid de steile bergweg af, terwijl de bestuurder wanhopige pogin gen deed om vaart te minderen. Dit lukte echter niet, en doordat hij in overspannen toestand de motor uitschakelde, stoof het voertuig ongeremd en slippend naar beneden. Na tuurlijk kon dat niet goed aflopen; aan de voet van de hel ling bevond zich een gezwollen riviertje - en daar plompte het middenin. Gedurende enige tijd heerste er een diepe stilte, die slechts verbroken werd door het ruisen van de regen. Maar geluk- EKKEN paarom mijn aantip mij! me> voor pe MA£HTï£H casper EN 0EEF, WANT ik 3eh pe eeumice, ALWETENPE... j HKBKH 3-3 Blanke asperges worden sinds enkele weken in steeds grotere hoeveelhe den aangeboden. Ze komen uit kassen in het noorden van Limburg, de Brabantse Peel, de omgeving van Bergen op Zoom. en uit landen rond de Middellandse Zee. Hoofdgerecht voor 2 - 3 personen: 1 kg blanke asperges; zout; 60 gram boter; 1 sjalotje of stukje ui, ragfijn gesnipperd; 3 eetl. kookroom; 75 gram waterkers; citroenpeper uit de molen (Silvo); 2 eieren, hard gekookt. Schil de asperges van boven naar bene den en neem het onderste houtige gedeel te (ca. 3 cm) weg. Snijd ze in stukjes (ca. 3 cm). Houd de stukjes met de kopjes apart. Laat alle asperges tenminste 1 uur voor het koken in ruim koud water liggen. Zet de aspergestukjes op met een royale hoe veelheid kokend water waaraan zout is toegevoegd. Doe de stukjes met de kop jes er na 5 minuten bij. Kook de stukjes niet veel langer dan 12 minuten. Houd ze daarna in het kookvocht warm. Spoel wa terkers enkele malen in ruim koud water. Neem lelijke en aangetaste blaadjes weg en verwijder ook de dikste stelen en de worteltjes. Houd 2 of 3 mooie toeven wa terkers apart voor de garnering. Snijd de rest van de waterkers grof. Verhit een (saus)pannetje met dikke bodem en laat er 25 gram boter in smelten. Schep het gesnipperde sjalotje of stukje ui er door. Leg het deksel op het pannetje en temper de warmtebron. Laat alles 3 minuten zachtjes smoren. Schep er de grof gesne den waterkers door. Schep alles enkele malen om. Leg de rest van de boter op de koudste plek van de koelkast. Doe de in houd van het pannetje over in de meng kom van de keukenmachine waarin het sikkelmes is geplaatst. Laat de machine draaien tot een zeer fijne puree is verkre gen. Breng de puree opnieuw in het Vooruitzichten weer vrijdag zaterdag zondag maandag max. 4° 4° 5° 6° min. -4° -1° -2° 1° wind ZW 4 04 N 4 N 4 Zon vandaag op 7.24" onder 1! Maan vandaag op 2.22 onder 9. Toonder Studio's Nautisch bericht Matige tot vrij krachtige, buitengaats krachtige noordoosten! tussen kracht 4 en 6. Goed zicht. Kustwater omstreeks 5 grai Waterstanden kig was de stroom niet diep, zodat de ongelukkige inzitten den er al spoedig in slaagden het hoofd boven water te krij gen. „Blup", sprak heer Bommel benauwd. „Blah, betsjoel ik." Hij spuwde enig binnengekregen vocht uit, en hernam: „Er ger kan het niet worden. Water boven, water beneden en water binnen. Het is te veel, jonge vriend." Tom Poes antwoordde niet. Hij greep de stang van het kap je, en nadat hij zich overeind had getrokken, sprong hij uit de wagen om zich naar de vaste wal te begeven. donderdag Hoog water Laag water 3 maart LK uur cm uur cm uur cm uui Vlissingen 6.17 213 18.48 187 0.16 182 12.5( Terneuzen 6.39 239 19.08 211 0.46 192 13.11 Cadzand 5.55 198 18.30 172 12.30 185 - Roompot Buiten 6.21 159 18.55 138 0.17 133 12.5 Roompot Binnen 7.26 131 20.05 115 1.16 122 13.3 Zierikzee 7.40 152 20.15 137 1.22 137 13.5 Krammersl. West 7.36 163 20.14 143 1.26 144 14.01 Hansweert 7.08 250 19.42 223 1.07 207 13.4 StavenisseA'ers. 7.39 157 20.26 138 1.26 141 14.01 vrijdag Hoog water Laag water 4 maart uur cm uur cm uur cm uu Vlissingen 7.18 185 20.02 154 1.06 169 13.5 Terneuzen 7.35 209 20.26 176 1.36 180 14.1 Cadzand 6.56 170 19.46 140 0.46 161 13.3 Roompot Buiten 7.25 139 20.16 114 1.16 127 14.0 Roompot Binnen 8.26 123 20.55 101 1.55 121 14.3 Zierikzee 8.35 142 21.18 120 2.15 133 14.5 Krammersl. West 8.34 150 21.31 127 2.26 141 15.0 Hansweert 8.06 223 20.49 190 1.56 195 14.3 StavenisseA'ers. 8.40 145 21.26 121 2.16 138 14.5 door Bill Watterson lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw 9- lichte regen vv matige regen zware regen Isots Europa: Winter Hans Belterman (saus)pannetje aan de kook. Voeg 3 eetle pels gezeefd kookvocht van de asperges en de kookroom toe. Breng alles, onder voortdurend roeren en kloppen, opnieuw aan de kook. Verdeel de resterende boter in drie stukjes. Klop ze een voor een door de saus. Voeg een volgend stukje toe wanneer het voorgaande in de saus is op genomen. Neem tijdens het kloppen van het laatste stukje boter het pannetje van de warmtebron. Proef de saus en voeg naar eigen smaak zout en/of citroenpeper toe. Houd de saus warm, maar laat hem niet koken. Laat de aspergestukjes even in een bolzeef uitlekken. Schep ze daarna door de saus. Hak of snijd de eieren fijn. Presentatie: schep de aspergestukjes en de saus in het midden van de voorver warmde borden. Strooi de fijngehakte eie ren over de gerechten. Schik de achterge houden toeven waterkers er als garnering bij. Europa blijft in de greep van de winter. Tot en met zondag wordt het in een groot deel van Frankrijk bijvoorbeeld ma? 5 graden overdag en 's nachts vriest het er op uitgebreide schaal. Bovendien vallen er vooral vandaag nog flink wat sneeuwbuien. Ook in Duitsland blijft het koud, met vorst e langzaam naar het zuiden wegtrekkende sneeuw. Noord-E heeft in het algemeen matige tot strenge vorst met aan de Noorse kust af en toe sneeuw, die zich morgen uitbreidt a Zweden. In Zuid-Europa is het wisselvallig met vandaag v< regen in Italië en aan de noordkust van Spanje. In Grieken en Turkije wordt het wat warmer, met op Kreta zaterdag te raturen van 20 graden, maar ook enkele buien. Waarschijnlijk wordt het na het week- Door: Jordi Bh einde minder koud in Zeeland, met in ieder geval middagtemperaturen die op normale waarden vanr 7 graden uitkomen. Maar veel zachter wordt het ook dan nog ni Oorzaak is een geblokkeerde luchtdrukverdeling. De oceaanstoi gen met zachte lucht worden tegengehouden door een sterk ho drukgebied ten westen van Ierland. De wind waait echter volge: week uit het noorden en dan stroomt er toch lucht over de relai warme Noordzee (vöor de Zeeuwse kust 5 graden, noordelijker tot 7 graden) onze omgeving binnen. Vandaag waait de wind ni uit het noordoosten en is stevig, kracht 4 tot 6. Daarmee stroom voor de tijd van het jaar zeer koude lucht over de regio. Het woi hooguit 0 graden in Bergen op Zoom en omgeving tot 2 graden bij Vlissingen. Verder is het bewolkt en valt zo nu end een sneeuwbuitje. Vannacht vriest het tussen 2 graden aan zeei rond 8 graden meer landinwaarts. Morgenochtend schijnt de zo even, in de middag raakt het bewolkt en gaat het vanuit het noordwesten enige tijd sneeu wen, aan de kust misschien ook regenen. De temperatuur stijgt tot ongeveer 4 graden, bij een matige tot vrij krachtige, naar zuidwest draaiende wind. In het weekeinde wordt de stroming weer noordoostelijk en dus blijft het koud. In de nacht en ochtend vriest het licht en in de middag wordt het hooguit een graad of 4. Verder schijnt de zon, afgewisseld door een enkele sneeuwbui. Na zondag neemt de kans op regenbuitjes toe, als de wind de noordhoek opzoekt en er minder koude lucht wordt aan gevoerd. Zeeland: Kou houdt aan VOORI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 2