Borsselaar hekelt welstandsbeleid Actie Psyiënt moet Fruithoeve redden PZC PZC Uitschieters in schoolhandbal Acht weken cel voor diefstal post en inbraak GRATIS PZC b 13 Bewoner staakt vier jaar durende strijd om aanbouw AAZET VAKANTIE* Concert in de Pit Erfgoedkoffer voor nieuwe Zeeuw Straf voor bedreigen ouders Straf voor gewelddadige veelpleger Beheerdershuisje op kerkhof Snuffelmarkt agenda donderdag 3 maart 2005 ■door Frank Balkenende BORSSELE - Borsselaar F. Hee- ren beticht de gemeente Borsele van willekeur in het welstands beleid. Hij mag geen aanbouw jnet een schuin aflopend of een plat dak neerzetten, terwijl er in het beschermd dorpsgezicht ge noeg platte daken te zien zijn, beweert Heeren. Dat Nieuwdorper J. van der Pas zijn gloednieuwe, glimmende blauwe dakpannen van zijn dak moet halen omdat ze in strijd zijn met het welstandsbeleid, verbaast Heeren niet echt. „Het beleid is pietluttig en jaagt bur gers onnodig op kosten." Hee ren woont in een voormalige ar beiderswoning aan de Noordsin gel in Borssele. Die straat valt onder het beschermd dorpsge zicht, waardoor vergunningvrij (aan)bouwen niet is toegestaan. Elke uitbreiding of verandering ,moet worden getoetst. (Hij zegt dat hij vier jaar lang heeft geprobeerd om toestem ming te krijgen voor een aan bouw. „Ik wilde een kleine aan bouw met een een stukje recht en vervolgens aflopend dak. Zo kan ik bij mijn dakkapel en loopt het hemelwater goed af. Dat mocht niet, ik moest een za deldakje maken. Dat zie ik niet zitten, omdat je dan vanuit de islaapkamer op de pannen kijkt en ik moeilijker mijn dakkapel kan onderhouden." (Advertentie) PROJEKTORKEST UTRECHT NEDERLANDS CONCERTKOOR HENK SMIT bas rob vermeulen dirigent Toegang C 20; In voorverkoop €17.50; CJP £15 Donaieur NM 15: Lering 2.50,Info: 0118 623650 Advertentie KOZIJNEN ZONWERING bij aankoop van VARISO KOZIJNEN Landal Ew akite m samenwerking met 8® v 5 www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33031^ 'Vloog noai de voorwoorden Bezorgklachten: J 0800-0231231 U op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdagstot 12.00 uur V REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Heeren vindt dat tot daaraan toe als de gemeente één lijn zou trekken, maar dat is volgens hem in het dorp Borssele niet het geval. Hij toont foto's van di verse aanbouwtjes in het dorp, die voorzien zijn van een plat dak. Bovendien heeft zijn buurman ooit een forse aanbouw neerge zet, waarvan de kap een plat dak heeft, „Ik heb later op het gemeentehuis nog een schets la ten zien van een aanbouw met een geheel plat dak, maar ook dat ontwerp werd bijvoorbaat afgekeurd. Ik snap dat niet. Het is niet lelijk en je stooi't er geen mens mee." Heeren heeft daarop een klacht ingediend bij de Zeeuwse Om budsman en de kwestie voor gelegd aan CDA-Kamerlid C. Vietsch, eerder werkzaam als architect. De ombudsman zag zich niet bevoegd, Vietsch gaf een algemeen antwoord. Hee ren heeft immers nooit een bouwaanvraag ingediend en dus is er ook geen procedure om te beoordelen. „Ik ga geen aan vraag indienen als mijn schet sen op voorhand worden getor pedeerd. Dan moet ik zeker vier, vijf bouwtekeningen laten maken. Die kosten wil ik ge woon niet maken. Met één goe de tekening moet je toch klaar kunnen zijn?" Heeren heeft zijn strijd ge staakt. „Ik heb er geen zin meer in om steeds tegen die muur op te lopen." Woordvoerder D. Rouw van de gemeente Borsele erkent dat het beleid voor het beschermd dorpsgezicht streng is. „Dat is in de loop der jaren zelfs aangescherpt om dorpen beter te beschermen. De aanbouw van de buurman van meneer Heeren stamt uit 1994, toen het strenge re regiem nog niet gold." Van willekeur is volgens Rouw absoluut geen sprake. Incidenten „Van de vijfhonderd bouwplan nen die wij jaarlijks afhandelen, wordt slecht één procent afge keurd. Het gros doorstaat de toetsing van de onafhankeljke welstandscommissie. Er is altijd uitgebreid vooroverleg. In het geval van Heeren en Van dei- Pas gaat het vrijwel zeker om in cidenten. En bij die kwestie van de dakpannen zijn we conse quent, anders ontstaat er juist willekeur." Rouw bevestigt dat het beleid voor het beschermd dorpsge zicht geen platte daken toelaat. Dat er meer (recente) aanbouw tjes met platte daken in Borsse le zijn, is hem niet bekend. „Ik sluit dat ook niet uit, maar dan betreft het misschien illegale bouwwerken. Ik weet wel dat we de richtlijnen strak hante ren, wat niet wil zeggen dat er niks kan in Borssele. Zo'n aan bouw mag best, mits de wel standscommissie het ontwerp goedkeurt." GOES- In buurthuis de Pit aan de Appelstraat in Goes vindt zondag een concert van de Goose City Singers plaats. Het begint om 12.00 uur. GGZ-voorzitter Andrée van Es (rechts) snoeit haar geadopteerde fruitboom, onder begeleiding van fruitteler André Hoekman. door Luc Oqqel GOES - Met een boom kun je veel kan ten op: je kunt erin klimmen, je kunt in z'n schaduw liggen, maar je kan er ook één adopteren. Die laatste mogelijkheid biedt de Vereniging Psyiënt Nederland (VPN) uit 's-Gravenpolder. Gisteren is de actie 'adopteer een fruitboom' begon nen. Met de actie wil VPN hun project 'Fruit hoeve', een jaarprogramma aan dag- bestedings- en reïntegratieactiviteiten in en om de boomgaard, financieel ondersteunen en versterken. 'Fruithoe ve' is specifiek gericht op mensen met een psychische of psychiatrische beper king. De vereniging Psyiënt wilde de actie niet zonder meer voorbij laten gaan en had daarom voorzitter Andrée van Es van GGZ Nederland uitgenodigd om de eerste, door haar organisatie geadop teerde boom te komen snoeien. Gehesen in een wind- en regenproof pak ging ze 'haar' boom, een peren boom op het perceel aan de 's-Heer Abtskerkse Zandweg te lijf. Ze kreeg daarbij hulp van fruitteler André Hoek man van De Fruithoek, die de cliënten 'in dienst' heeft. Hij bracht haar de fijne kneepjes van het snoeien bij. Een specialistisch werk je dat de nodige oefening vereist, maar Van Es toonde zich na enkele aanwijzin gen al bijna een volleerd snoeister en viel dan ook bijna niet meer op tussen de cliënten. Behalve perenbomen kun nen er ook appel-, kersen-, en pruimen bomen worden geadopteerd. De donatieprijzen variëren behoorlijk: een appelboom kost veertig euro, een kersenboom bijna vier keer zo veel. Des ondanks liep het op de eerste dag al be hoorlijk storm, halverwege de dag wa ren er al honderd bomen geadopteerd. Bij elke geadopteerde boom komt een bordje te staan met daarop de naam van de donerende persoon of bedrijf. De bomen zijn een jaar lang 'eigendom' van de donateur, maar worden, indien gewenst, verzorgd door deskundige cliënten en ook ex-cliënten van de gees telijke gezondheidszorg. De donateur heeft recht op de oogst. Onder druk Adri Walhout van Psyiënt en initiatief nemer van het project toonde zich giste ren zeer opgetogen over de voorspoedi ge start van de actie. „Financieel gezien staat het Fruithoeve-project onder gro te druk. Het zorgkantoor Zeeland heeft een budgetplafond ingesteld, daardoor kan Emergis (instituut voor geestelijke gezondheidszorg in Goes waar veel cliënten wonen of woonden, red.) min- foto Willem Mieras der besteden. Onder meer met deze ac tie willen we geld bij elkaar zien te krij gen om Fruithoeve draaiende te hou den." De cliënten krijgen betaald voor hun werkzaamheden in de boomgaard. Daar mee verschilt Fruithoeve van bijvoor beeld het biotuinproject van Emergis. Van concurrentie wil Walhout dan ook niet spreken. „We krijgen juist steun van Emergis en ook de provincie." Dat bleek gisteren, want beide organisaties lieten weten ook bomen te zullen adop teren. Om de actie verder onder de aandacht te brengen, is een speciale brochure ontworpen waarin het hoe en waarom van de actie staat beschreven en ook een deelnameformulier is bijgesloten. Uit handen van projectcoach Sandra den Toom ontving Van Es gisteren het eerste exemplaar. Ze zegde toe het 'woord te zullen verspreiden'. „Dit is een ontzettend leuke actie, ik kom ze ker weer kijken als de bomen in bloei staan." door Freek Janssen HEINKENSZAND - „De Reiger gaat eraan, olé, olé!", zo klon ken de spreekkoren van jongens van de Don Boscoschool uit 's-Heerenhoek. Helemaal onge lijk hadden ze niet, want hun team gooide de tegenstander het ene doelpunt na het andere oin de oren. In de sporthal van De Stenge in Heinkenszand hield handbalver eniging Orion gisteren voor de twintigste keer het schoolhand- baltoemooi. Het toernooi stond in het teken van het Sportfestijn Borsele. De teams van het toernooi streden om wisselbekers in drie leeftijds categorieën. Voor de allerklein sten (de mini's, uit groep 3 en 4) was het grote speelveld van de gymzaal wat kleiner gemaakt - ze speelden overdwars. Dat er ook in de jongste categorie uit schieters zijn, bewees het team van De Leeuwerik uit Lewe- dorp. Scheidsrechter Jannie de Pundert was onder de indruk van de handbalkwaliteiten van de kinderen: „Ik zag ze net spe len en dacht meteen: 'Tsjonge- jonge, wat zijn die goed'." Na afloop van de gewonnen wed strijd tegen De Wegwijzer uit Heinkenszand kregen de hand- ballertjes een peptalk van juf frouw Elly van den Dries. „Nou ja, een peptalk hebben ze echt niet nodig, hoor. Ze spelen echt heel goed: ze zien elkaar staan, spelen naar elkaar over. Ze doen het zoals volwassenen zou den moeten spelen." Verdediger Cynthia, één van de spelertjes, zei desgevraagd dat ze handbal len heel leuk vindt. Ze zou al leen graag wat vaker de bal krij gen. „Tsja, ze is verdediger", ver telde de juf. „Omdat ze van vo ren zo goed zijn, krijgt ze bijna geen bal." De Leeuwerik won in de catego rie mini's. In de categorie groep Jonge handbalsters in actie tijdens het toernooi in Heinkenszand. vijf en zes werd de Wegwijzer eerste. Bij groep zeven en acht werden de meisjes van De Rei ger en de jongens van De Weg wijzer eerste. Vandaag gaat het Sportfestijn Borsele verder met een sportin- stuif in De Stenge, 's ochtends voor de groepen 1 tot en met vier en in de middag voor groep vijf tot en met acht. In sporthal De Zwake in 's-Gravenpolder is MIDDELBURG - Welkom in Zeeland moet veel meer zijn dan de huidige reclamecampagne met wat spotjes. Dat stelde directeur W. Scholten van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) gisteren in Middelburg tijdens de presentatie van het boek Zeeland 1950-1965. Hij pleit te voor het samenstellen van een 'erfgoedkoffertje' voor nieuwe Zeeuwen. De inhoud daarvan zag Scholten al voor zich. Een pasje voor Zeeuwse musea, een kennismakingsbon voor instel lingen als de SCEZ en Het Zeeuwse Landschap, een strip verhaal over Michiel de Ruyter, een interactieve cd, boe ken over Zeeland, bijvoorbeeld over de dorpen, het foto boekje Zeeland en het nieuwe boek over de jongste ge schiedenis." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een 31-jarige inwoner van Hoek voor het bestelen en bedreigen van zijn ouders conform de eis vijftien weken gevangenisstraf opgelegd, waarvan zes weken voorwaardelijk. De man heeft de negen weken celstraf al in voorarrest uit gezeten. Wel moet hij contact houden met de reklasse- ring. De man nam 18 november vorig jaar thuis tachtig eu ro uit de portemonnees van zijn ouders. „Dat heb ik meer gedaan, maar dan werd er niets van gezegd." Het geld ging op aan het gokken, waaraan hij verslaafd is. Twee weken voor de diefstal had hij zijn ouders, bij wie hij inwoont, met de dood bedreigd. Uit de aangifte van de ouders bleek dat hij vaker had gedreigd. De reclas sering stelde vast dat de verdachte weinig inzicht heeft in zijn problematiek. De man heeft inmiddels hulp gezocht bij de psychiatrische kliniek Emergis. MIDDELBURG - Een 35-jarige veelpleger uit Terneuzen is gisteren in Middelburg wegens bedreiging en vernie ling veroordeeld tot drie weken cel. Politierechter F. van Hemert-Meeuwis vond bewezen dat de man 7 februari dit jaar in Terneuzen de voordeur van een woning had inge trapt en de bewoner mondeling bedreigd. De verdachte zei zijn hoogzwangere zus te willen helpen. Die wilde haar spullen ophalen. Toen er niet werd openge daan liepen de irritaties op. Voor officier van justitie G. Oosterveld stond het vast dat de Temeuzenaar het deur slot had vernield en de bedreiging had geuit. Ze typeerde verdachte als een kansarme veelpleger. De officier eiste een maand cel. Raadsman J. Wouters vond het allemaal overdreven. „Het enige wat mijn cliënt heeft geroepen is 'als je aan mijn zus komt dan maak ik je af." De advocaat pleitte voor een schuldigverklaring zonder straf. De politierechter ver wees nog naar het strafblad. Ze vond drie weken gevange nisstraf passend. BRUINISSE - De onlangs uitgebreide begraafplaats aan de Molenweg in Bruinisse wordt voorzien van een ge bouw voor de beheerder. In het pand wordt onder meer kantoorruimte en een stalling ondergebracht. De bouw is inmiddels begonnen. Naar verwachting wordt het beheer dershuisje in mei opgeleverd. door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 39-jarige inwoner van Rotterdam is giste ren in Middelburg voor verduis tering en een bedrijfsinbraak veroordeeld tot acht weken cel. Het accent lag in de rechtzaak op de verduistering. Een postbode had 13 januari dit jaar in Sint Annaland poststuk ken toevertrouwd aan verdach te. Die had aan de postbesteller beloofd de post te zullen afleve ren op het daarvoor bestemde adres. „Ik moet daar toch zijn", had hij gezegd. Het scenario ver liep anders. De Rotterdammer ging plotseling de andere kant op, stapte in zijn auto en reed weg. Tussen de poststukken be vond zich een envelop van de Ra bobank met een pinpas; be stemd voor de penningmeester van de politieke partij Alge meen Belang Tholen. Kenteken Vervolgens werd er een aantal malen gepind bij de Rabobank. De man zei gisteren van niets te weten. De postbode had echter het kenteken van de auto geno teerd en een beschrijving gege ven van een persoon, die op hem leek. Verdachte zei zijn auto te- THOLEN- In sport- en gemeen schapscentrum Meulvliet aan de zoekweg in Tholen vindt zater dag een snuffelmarkt plaats. De ze duurt van 10.00 tot 15.00 uur. gen een vergoeding vaak uit te lenen, zodat hij zijn drugsversla ving kon bekostigen. Officier van justitie G. Oosterveld eiste tien weken gevangenisstraf. „De kern van de delicten is zijn verslavingsproblematiek." Raadsman D. Olie vond de ver klaring van zijn cliënt aanne melijk en vroeg hem voor de inbraak een straf gelijk aan het voorarrest op te leggen. De voormalig inwoner van Zie- rikzee, die de inbraak bij een machinefabriek in Bruinisse op 24 januari toegaf, zit inmid dels 35 dagen vast. Politierech ter F. van Hemert-Meeuwis ver wierp het pleidooi van de raads man en vond de verduistering bewezen. I STREEKACTIVITEITEN GOES - Ambachtscentrum, 13.00-16.30 uur. Kmder-doe-dag, Palazolli Huis, 14 00-15.30 uur: Ontmoe tingsmiddag nabestaanden; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos, KAPELLE Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers, 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; Zwembad Den Inkel, 13.00-14.00 uur: Meer bewegen voor ouderen, 55+; THOLEN - De Wingerd, 14.30 uur: Le zing over oude en exotische instrumen ten bij Christelijke Ouderen Vereniging, WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit en sjoelen; YERSEKE Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. (Advertentie) foto Willem Mieras er een koersbaltoemooi, van ne gen tot zes. Morgenochtend is er in De Stenge nog een Braziliaan se sportdag, 's middags worden de sportkampioenen van 2004 gehuldigd. Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord 'FILM" vormen Deze actie loopt tot en met 12 maart Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29