De Napoleon van de Formule 1 PZC Gamma is de concurrent van Gamma Alimentatie voor de kinderen 25 Bernie Ecclestone vindt zichzelf een pure handelaar Groei in eurolanden 2 procent Inkomens in top bedrijven stabiel AM richt onderneming in Italië op Winst Bouygues verder omhoog profijt donderdag 3 maart 2005 I Al meer dan dertig jaar danst de Formule 1 naar de pijpen van één man: Bernie Ecclestone. Sommigen noemen hem een dic tatordie vooral zichzelf ver rijkt heeft- Feit is dat hij van de sport één grote geldmachine heeft gemaakt, en er is slecht nieuws voor zijn tegenstanders. De 74-jarige miljardair is nog met van plan afstand te doen van zijn troon. „Sterven ligt niet in mijn planning. l door Ivo op den Camp LONDEN - De zoektocht naar zijn kantoor is een hele puzzel. Oké. het luxe warenhuis Har- rods ligt als het ware om de hoek en Hyde Park is aan de overkant, maar toch. De Formu le 1-paus regeert vanuit het voorname Londense stadsdeel Knightsbridge, waar 20.000 eu ro huur per maand voor een ruim appartement zonder mor ren wordt betaald. i Number Six Princes Gate, staat er onderaan de uitnodiging voor het interview. Wie aan de voor deur een pompeus naambord verwacht komt bedrogen uit. Formula One Management Ltd., heet het, klein maar fijn. „Och, als de postbode maar weet waar hij de cheques moet deponeren", is de vaste grap van Ecclestone als hij wordt aan gesproken op de bescheiden naamgeving bij de deurbel. Een lange, smalle gang, gedecoreerd met schilderijen die op geen en kele wijze associëren met de For mule 1, leidt naar een bureau dat dienst doet als receptie. Een zwerm gele mëmopapiertjes biedt de secretaresse houvast omtrent de plannen van Bernie Ecclestone die dag. De ruimte waar Ecclestone gasten ont vangt blinkt uit in efficiëntie. Een tafel, een paar stoelen en verder weinig opsmuk. Opval lend is slechts het beeldhouw werkje op de vensterbank: een i uit brons gesmolten pakket bankbiljetten. Voor wie het niet mocht weten: hier resideert een man wiens persoonlijk vermogen op min stens drie miljard euro wordt ge schat. De Formule 1-baas is een man van de klok. Geen minuut te laat verschijnt Ecclestone in de deuropening, zoals altijd ge kleed in onberispelijk wit over hemd en antracietkleurige broek. Hij meet slechts 1,60 meter, de kleine Napoleon, maar de waar schuwing van eerdere bezoekers blijkt gegrond. Onwillekeurig is het net of je tegen hem opkijkt, i letterlijk en figuurlijk. Het zal wel met zijn charismatische hoofd te maken hebben: het ge groefde gelaat, de studentikoze i bril, de grijze haren net altijd iets te lang, naar voren vallend tot juist boven de ogen. Praten met Ecclestone is luiste- i ren naar Ecclestone. Lastige vra gen beantwoordt hij met een we- dei-vraag, hij negeert ze of ver- telt zijn eigen verhaal. Wie te na- drukkelijk iets aan de kaak wil stellen, snapt de essentie niet, vindt Ecclestone. Dat zijn impe rium bijvoorbeeld begint te wan- i kelen, doet hij af als klinkklare 1 onzin. Macht Toch lijkt zijn macht tanende. Een vijftal Formule 1-fabrikan ten wil vanaf 2008 het Grand Prix World Championship (GP WC) houden, een alternatief kampioenschap als tegenhanger van de Formule 1. De fabrikan- I tèn vinden het immers een la- chertje dat nog geen kwart van Ide reclame- en tv-revenuen naar de teams vloeit en Ecclesto ne de rest in eigen zak steekt. I „De GPWC neem ik niet serieus. Het is geen concurrent." Amper 24 uur na het bezoek aan bonden pleegt de Formule 1-baas een coup die nog lang zal nadreunen bij de GPWC. Ferra ri, hét uithangbord van de hoog ste autosportklasse, verklaart De Nederlander Christijan Albers zoen begint zondag in Melbourne, man: Bernie Ecclestone. zich tot minstens 2012 solidair met Ecclestone. Loyaliteit waarvoor de Formule 1-dirigent zonder twijfel diep in de buidel heeft moeten tasten, maar in het machtsspel van de Formule 1 is Ecclestone geen truc te dol. Vrouwelijke spion Ecclestone veegt de factor macht gauw van tafel. „Dat is iets wat anderen je aanpraten. Ik ben wel onafhankelijk, maar dat is heel wat anders." Hij wordt dictatoriaal, grimmig, hard genoemd, maar dan wel met een bepaalde charme. Zijn grootste talent is - zo wordt ge zegd - het uit balans brengen van anderen. Ecclestone speelt in op hun angst en onzekerheden. „Hij is als een vrouwelijke spion", ver geleek een teambaas ooit de stra tegie van de Formule 1-baas. „Je denkt op een gegeven mo ment close te zijn, maar dat is meestal het moment dat je ge vaar loopt opgevreten te wor den." Ecclestone zelf gaat er prat op een zuivere handelaar te zijn. Het moet gezegd: nog nooit heeft iemand zijn beldag ge daan. „Ik besodemieter nie mand. Als ik een deal met ie mand sluit, hoef ik dat niet op papier te zetten. Mijn woord is voldoende." Het is wellicht de reden dat wei nig van Ecclestones Formule 1-activiteiten op schrift zijn te rug te vinden. Vooraanstaande economen hebben vaak getracht een organogram te fabriceren rijdt langs Saint Paul's Cathedral in Melbourne. Het nieuwe racesei- A1 meer dan dertig jaar danst de Formule 1 naar de pijpen van één foto Tim Wimborne/RTR van zijn Formule 1-imperium. vaak hij maar kan weten. „Ik Tevergeefs. geef nauwelijks meer uit dan de „Ik heb weinig en heb ook wei- gemiddelde burger." Hij liegt nig nodig", laat Ecclestone zo niet eens, want aUe aandelen zijn in handen van zijn vx-ouw Slavica, een vooi-malig Kroa- tisch fotomodel, ruim dertig jaar jonger, een kop groter. 'Slee' (afkox-ting van Slavica Ec clestone) heet het bedrijf dat het familiekapitaal beheert. „Ik ben gewoon iemand die dit werk graag doet. Wat zou ik an ders moeten doen? Thuiszitten of zo? Anderen stoppen met wer ken om te sterven. Ik ben van plan nog dertig jaar te leven." Dat hij inmiddels drie bypasses heeft, doet hij af als niemendal letje. „Ik ben kerngezond." Ecclestone regeert vanuit twee kantoren: dat in Londen en van uit zijn luxe motorhome, dat steevast als eerste staat opge steld in het rennerskwai-tier op de circuits. De antracietkleurige bus is een onneembare vesting. Aankloppen heeft geen zin. Al leen degene die de pincode weet, kan zich toegang verschaf fen tot wat in Formule 1-krin gen 'het Kremlin' wordt ge noemd. Een typerende uitdrukking, on der meer refererend aan de wei nig democratische houding van Ecclestone. „Democratie staat snelle beslis singen in de weg en dat is vaak funest, zowel in de politiek als in de zakenwereld. Niet dat ik voorstander ben van een dicta tuur. Dat leidt te vaak tot machtsmisbruik, maar Formule 1 vraagt soms om snelle beslis singen. Ik ben competitief inge steld en wil in mijn vak de beste zijn. Dat succes meet je in de za kenwereld af aan het aantal nul len op de bankrekening." Geen vetpot Hij noemt zichzelf een geboren handelaar. Als zoon van een vis ser en een verpleegster was het in St.-Peters in de provincie Suf folk thuis geen vetpot. Om wat zakgeld bij te verdienen kocht de kleine Bernie als tienjarig jo chie elke ochtend voor anderhal ve penny per stuk alle broodjes bij de buurtbakker om die ver volgens op het schoolplein voor twee penny van de hand te doen. De school hield hij snel voor ge zien. Als zestienjarige zag Ec clestone meer heil in de handel in tweedehands motorfietsen. Zo ontstond al snel de liefde voor de racerij. Heel even wilde hij - gelijk zo veel jongeren - zelf coureur wor- den. In 1958 deed hij in een Con- naught zelfs een vergeefse po ging zich te kwalificeren voor de Formule 1-Grand Prix van Topman Bernie Ecclestone van Formula One Management: „Democratie staat snelle beslissingen in de weg en dat is vaak funest, zowel in de politiek als in de zakenwereld. foto Laurent Charniaux/GPD Monaco. „Ik werd te vaak wak ker in het ziekenhuis. Ik reali seerde me al snel dat mijn talent niet het racen zelf was." Eind jaren zestig had Ecclesto ne zijn eerste managementbaan- tje in de Formule 1: hij werd raadgever van de talentvolle Jo- chen Rindt. Diens dood - in 1970 op het circuit van Monza, waarna Rindt alsnog postuum wereldkampioen werd - heeft Ecclestone slechts met moeite kunnen verwerken. „Het veron gelukken van Ayrton Senna in 1994 was ook zo'n traumatische gebeui'tenis. Het was een sooit publieke kruisiging, omdat het allemaal live op tv te volgen viel. Ayrton was een vriend." Geweigerd Zo zagen de nabestaanden van de Bi-aziliaan het niet. Bernie Ecclestone werd door de familie Senna geweigerd op de begrafe nis in Sao Paulo, omdat hij kort na het ongeluk in Imola valse in formatie verstrekt zou hebben over de toestand van Ayi'ton Senna. Diens broer Leonardo verweet Ecclestone dat de toestand van de coureur kort na de fatale crash tegen een betonnen muur rooskleuriger werd geschetst dan die in weikelijkheid was. Puur en alleen om ervoor te zor gen dat de i*ace zou doorgaan. De begrafenis van Senna be keek Ecclestone gedwongen op tv in zijn hotelkamer in Sao Pau lo. De machtsovername van Ec clestone in de Formule 1 begint in 1971 met de aankoop van het Brabham-team. Twee jaar later richt hij de Foca (Formula One Constructors Association) op en behartigt de belangen van de Formule 1-teams. Hij maakt van de sport, die uitblinkt in amateurisme, in razend tempo een professionele organisatie. Ecclestone ondei'handelt met de Grand Prix-organisatoren, ex- ploiteeid de tv-rechten en richt zich op de commerciële kansen die de Formule 1 biedt. Meer en meer trekt hij de macht naar zich toe. „De meeste miljonairs die je nu in het rennerskwartier ziet rond lopen, heb ik zo rijk gemaakt", vindt Ecclestone. „Dat geldt ze ker voor de teambazen." Diezelf de renstalbezitters klagen nu dat ze te weinig geld kiïjgen uit de goedgevulde pot van Ecclesto ne, maar vergeten dat ze de For mule 1-goeroe jarenlang naar al le tevredenheid een volmacht ga ven namens hen te onderhande len. De bedoelingen van een aantal teambazen om zich nu middels de GPWC van de Formule 1 af te scheiden, steken uiteraard. „Ik ben niet bang, want alle rechten liggen bij de FIA (inter nationale autosportfederatie, red.) en mij. Geen enkele sport heeft er baat bij als een tweede alternatief kampioenschap ont staat. Kijk naar het boksen. Al leen ben ik door deze toestan den veel tijd en energie kwijt om de positie van de Formule 1 en de loyale teams te waarbor gen." Tijd die Ecclestone liever zou steken in een beetje huiselijk heid, in zijn penthouse in de wijk Chelsea bij Slavica en de dochters Tamara (19) en Petra (16). Daar, zo weten ingewijden, leidt de Formule 1-baas heel be wust een geregeld en sober be staan, doet hij met plezier de af was, terwijl Slavica staat te strij ken. Koopjesjacht „We spannen ons in de kinderen met beide voeten op de grond te houden. Ze kennen de waarde van het geld, ook al weten ze dat we een fortuin hebben. Ik ge niet ervan als ze op koopjes jacht gaan en een jeans van vijf tig pond voor de helft van de prijs op de kop weten te tik ken." Bang dat zijn familiekapi taal wordt verbrast hoeft Ec clestone alvast niet te zijn. GPD Twee dagen voordat de Aldi een thermostaat mengkraan aanbiedt, koopt een sukkel een thermostaat mengkraan bij de Gamma. De bad- kraan van de Aldi kost 50 euro. Het is een mooie kraan, hij glimt. De kraan van de Gamma kost 150 euro. Ook een mooie, glimt net zo, maar is 200 pro eent duurder. De sukkel (ik) moet nu voor zichzelf en zijn omgeving de 100 euro verschil verklaren: de dure is be ter. O ja? Mengt ie beter? Komt er beter water uit? Bij de Gamma kon 'Sukkel de Klant' iemand aanklampen om hulp. Er is veel keus in mengkranen, van enkele tientallen euro's tot wel drie honderd en verschil is er niet aan af te zien. Ze zijn allemaal mooi. Behalve de duurste in de vorm van een vliegende schotel, bespottelijk. Sukkel de Klant wijst Gammaman op twee kranen, allebei van hetzelfde merk. De ene is 150, de andere 250 eu ro. Wat is het verschil? Gammaman lacht breed, aarzelt even en zegt dan: „Deze heeft een lager serienummer dan die." Dat schiet lekker op. Laten we de vraag nog nauwkeuriger formuleren. Is de duurdere 100 euro beter dan de 100 euro goedkopere, vraagt Sukkel de Klant. De Gammaman belt iemand op. Hij noemt de serienummers van de kra nen en vraag wat het verschil is. Het te lefoongesprek duurt kort. Er is geen verschil, zegt hij. Mooi, 100 euro ver diend, denkt Sukkel de Klant en neemt de goedkopere van de twee. Maar dan ziet hij de advertentie van Aldi en ligt hij alsnog wakker om de kwestie. Had ie nog eens 100 euro kunnen verdienen als hij geweten had dat de kruidenier twee dagen later een mengkraan in de aanbieding zou doen? Ofwel de kwes tie: is een mengkraan van 50 euro net zo goed als eentje die drie keer zoveel kost? Het merk van de kraan maakt geen we zenlijk verschil, het biedt geen extra ze kerheid. Ik verblijf nogal eens in hotels waar altijd (behalve in Hotel New York, Rotterdam) de badkamer de gas ten de deur uit pest. Kranen die niet goed werken en koude douches die na tien minuten op slag kokend heet wor den. Als er al water uit wil komen. Het maakt geen verschil of er een bekend merk op staat, het hoort bij hotels dat de kranen zich misdragen. Sukkel de Klant kan nergens gedegen advies krijgen over dit soort spullen. Bij de kruidenier weet niemand iets van kranen, bij de Gamma ook niet. Bo vendien brengt Gamma zijn klanten in verwarring met een slonzig aanbod van gereedschappen en bouwmateriaal. Je kunt er niet op vertrouwen dat het goed zit. Niet alleen zijn er onbegrijpe lijk goedkope mengkranen te koop naast veel duurdere. Ook handgereed schappen van dure en betrouwbare merken zijn er in bijna dezelfde uitvoe ring maar goedkoper van het eigen merk, Gamma, net als bij Praxis trou wens. Over het verschil heeft geen hond (pardon) bij Gamma een verkla ring. En dan zijn er de rare grabbelbakken met hamers, tangetjes en winkelhaken. Alles voor 2,50 euro. Gamma beconcur reert hiermee zichzelf en zet goede ge reedschapmakers te kakken met de grabbelbakken vol troep van Chinese makelij. Voorbeeld. De beste rolmaat ter wereld is die van Stanley, zegt de LUXEMBURG - De economische groei in de twaalf euro landen is vorig jaar uitgekomen op 2 pi*ocent. In de Euro pese Unie als geheel bedroeg de groei 2,3 procent. De groei werd geschraagd door stijgende export (plus 6 pro cent in de eurolanden). De consumptiegroei bleef met 1,2 pi'ocent (eurolanden) mager. In Nederland bedroeg de economische groei vorig jaar 1,3 procent. Dat alles blijkt uit het gisteren vrijgege ven eerste overzicht van bureau Eurostat over 2004. Het statistisch bureau bevestigt daairin een eerdere raming voor de groei op kwartaalbasis in de laatste drie maanden van vorig jaar: 0,2 procent voor de eui-olanden en 0,3 pro cent voor de EU als geheel. De Europese Commissie voorziet voor het lopende kwar taal een groei van tussen de 0,2 en 0,6 procent en voor het tweede kwartaal van tussen de 0,3 en 0,7 procent. Die laatste gisteren gepubliceerde schatting is een tikje (0,1) hoger dan een eerdere raming. ANP DEN HAAG - De inkomens van Nedeidandse toponderne mers zijn vorig jaar met gemiddeld 1 procent gestegen. De uitbetaalde bonussen aan leden van raden van bestuur daalden 1 procent. Dat blijkt uit onderzoek dat werkge versorganisatie VNO-NCW heeft laten uitvoeren onder een groep van vijftig grote, merendeels beursgenoteerde ondernemingen in Nederland. Volgens voorzitter Schraven van VNO-NCW blijkt uit het onderzoek, uitgevoerd door Towers Perrin, dat de raden van commissarissen van Nederlandse bedrijven 'buitenge woon verantwooi-delijk' hebben gehandeld 'in het span ningsveld tussen nationale belangen en internationale ont wikkelingen'. Dat nationaal belang is de terughoudende loonontwikkeling in Nederland. In sommige andere Europese landen en in de Verenigde Staten zijn de inkomens van topondernemers wel fors ge stegen. In landen als het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Frankrijk en de VS stegen basissalarissen van toponderne mers met 4 tot 9 procent. ANP NIEUWEGEIN - De Nederlandse projectontwikkelaar AM heeft met zijn Italiaanse branchegenoot CDS Group een gezamenlijke onderneming opgericht. Het nieuwe be- drijf richt zich op de ontwikkeling van winkelcentra in Italië, aldus heeft AM (voorheen Amstelland MDC) giste ren bekendgemaakt. AM verwacht dat het eerste project dit jaar van start zal gaan. De bedoeling is dat AM gemiddeld 75 procent van de projectwinst krijgt en CDS Group de resterende 25 pro cent. Bij 'specifieke' projecten kan sprake zijn van een an dere verdeling, aldus het Nederlandse bedrijf. ANP PARIJS - Het Franse bouw-, telecom en mediaconcern Bouygues heeft vorig jaar een stijging van de nettowinst geboekt met 91 procent van 450 miljoen euro tot 858 mil joen euro. Van de stijging was 188 miljoen euro te danken aan boekwinst op de verkoop van het bedrijf Saur. De om zet groeide met 7 procent tot 23,4 miljard euro. Bouygues maakte de cijfers gistei-en bekend. De winst ligt boven de prognoses van analisten. ANP timmerman. Er is een zilveren uitvoe ring, de meest gebruikte, en een serie in zwart met geel. Goed, zuiver en onver woestbaar. Ik kan getuigen. Maar een forse investering. Beide modellen rol maten worden gekopieerd en zelfs de □aam van de nep moet op Stanley lij ken, ze heten Stalo. Te koop bij Gam ma. Voor zo goed als geen geld. En daar om is Sukkel de Klant permanent in verwarring. Ik krijg uitleg van een koopman in top- gereedschappen die met Gamma zaken doet en bepaald niet voor zijn plezier: ze verkopen daar liever twintig prullen op een dag dan twee uitstekende nijp tangen. Tip voor Aldi en Albert Heijn: doe eens een goede nijptang! Koop ik net zo lief bij een kruidenier. Wouter Klootwijk door Brenda van Dam DEN HAAG - „Ik moet van mijn advocaat de kosten voor mijn kinderen in kaart bren gen. Hoe doe ik dat?", vraagt een moeder die in scheiding ligt. In veel gevallen kan in tabel len worden afgelezen hoeveel er aan de kinderen wordt be steed. Vooral bij hogere inko mens moeten kosten expliciet gemaakt worden. Het belang rijkste is dat ex-partners sa men afspi-aken maken over wie wat betaalt. Maar het blijft de rechter die de hoogte van de kinderalimentatie vaststelt. Twee vragen zijn cruciaal: welk bedrag kan de alimentatieplichtige betalen? En welk bedrag heeft de ali- mentatiegerechtigde nodig? Om te bepalen wat een ali mentatieplichtige kan beta len, hanteert de rechter in de meeste gevallen de zo ge noemde Ti-ema-normen. Daarbij wordt eerst een draagkrachtloos inkomen be paald: het deel van het inko men dat de alimentatieplich tige nodig heeft om zelf van te leven. Als dit draagkracht loos inkomen van het netto inkomen wordt afgetrokken, resteert de draagkrachtimim- te. Een deel van deze di-aag- krachtruimte is bestemd voor de alimentatieplichtige zelf. De rest - ongeveer de helft - is bestemd voor alimentatie. Wat. kosten die kinderen nu eigenlijk? Er wordt altijd ge probeerd om de levensstan daard van de kinderen in de situatie vóór de scheiding niet te laten dalen. Op basis van CBS-onderzoek zijn er door het Nibud tabeUen ont wikkeld voor wat ouders ge middeld genomen bij verschil lende inkomenscategorieën zelf bijdragen aan de kosten van hun kinderen, los van wat zij nog aan kinderbijslag ontvangen. Dit woi'dt het ei gen aandeel in de kosten van kindex-en per maand ge noemd. Bij een netto gezinsin komen van 2500 euro en twee kinderen van zes en acht jaar, is de bijdrage aan de kin deren bijvoorbeeld 565 euro. „De tabellen kunnen niet al tijd worden toegepast", ver telt G. Wamaar. voorzitter van de Vereniging van Fami lierecht Advocaten en Schei dingsbemiddelaars. „De ta beUen geven een gemiddelde situatie aan. Ze zijn alleen bruikbaar voor de lagere en middeninkomens. Bij inko mens hoger dan 3500 euro netto, moet je de kosten van de kinderen voor de rechter aantonen", aldus Warnaar. Het Nibud geeft een aantal GeldWijzers uit waarin voor jonge kinderen en voor scho lieren heel gedetaiUeerd be schreven wordt, welke kos ten je precies aan de kinde ren kunt toeschrijven. Posten als persoonlijke verzorging, huisdieren, vervoer, verzeke ringen en dergelijke worden daai'bij al snel vergeten, maar horen wel in het lijstje thuis. Vroeger was het bijna altijd zo dat de kinderen naar de vrouw gingen en de man een omgangsregeling kreeg. De man betaalt dan de kinderali mentatie. „Nu wordt er steeds vaker gesproken van een zorgverdeling", legt War naar uit. „Er wordt bijvoor beeld afgesproken dat de kin deren elke twee weken zes da gen bij de vader en acht da gen bij de moeder zijn. Als de di-aagkracht het toelaat, wor den de kosten ook op die ma nier verdeeld." Wamaar doet ook aan schei dingsbemiddeling. „Bij een bemiddeling spreken ex-part ners bijvoorbeeld af om een speciale kinderrekening te openen. Daai-op storten ze dan beiden een bedrag. Daar van wordt dan bijvoorbeeld kleding, schoolspuUen of de sportclub betaald." Plan Er wordt als het ware een heel plan voor de kinderen na de scheiding opgesteld. „Daarmee kom je in de buurt van een nieuw wetsontwerp van minister Donner", ver telt Wamaai\ „Daarin wordt de term voortgezet ouder schap genoemd. Wie wil gaan scheiden, zou eerst een ouder schapsplan moeten opstellen waarin is aangeven hoe de zorg voor de kinderen en de kosten worden verdeeld." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25