Nieuwe handel in emissierechten Accountancy draait om vertrouwen Nederland heeft een hoge arbeidsmoraal Wolters wint van zwakke dollar Bayer weer op winst Diesel duurder Versa tel komt niet uit rode cijfers Rookverbod perrons is verwarrend Consumentenbond in actie tegen internetproviders Kyoto-verdrag dwingt Zeeuwse bedrijven tot nieuwe milieu-investeringen Ford en GM r verlagen hun i productie Flinke stijging winst InBev het bedrijf donderdag 3 maart 2005 DEN HAAG - Uitgever Wolters Kluwer heeft vorig jaar door forse interne bezuinigingen de klappen kunnen op vangen die het bedrijf moest incasseren op de Amerikaan se markt. De zwakke dollar speelde het bedrijf parten, maar de nettowinst is uitgekomen op 135 miljoen euro, bij een omzet van 3,3 miljard euro. In 2003 was de omzet 3,4 miljard euro, maar leed het be drijf een nettoverlies van 69 miljoen euro. Volgens be stuursvoorzitter McKinstry wil het bedrijf dit jaar de groei verbeteren van alle bedrijfsonderdelen (papieren en elektronische publicaties op gebied van gezondheid, belas tingen, recht en onderwijs). Afgelopen jaar was die groei slechts één procent. In 2007 moet dat zijn gestegen tot vier procent, aldus het bedrijf. GPD DEN HAAG - Het Duitse concern Bayer (chemie, genees middelen) heeft het afgelopen jaar weer winst gemaakt, na het recordverlies van 1,4 miljard euro over 2003. In 2004 werd netto iets meer dan 600 miljoen euro winst ge boekt op een nauwelijks gestegen omzet van 29,8 miljard euro (plus 2,4 procent). Volgens W. Wenning, voorzitter van de raad van bestuur, is de winst vooral het gevolg van reorganisaties en bezui nigingen binnen het concern. Mede dankzij een iets verbe terde markt kon Bayer in 2004 de gevolgen opvangen van duurdere grondstoffen en de zwakke dollar. GPD DEN HAAG - Marktleider Shell heeft gisteren de advies prijs voor een liter diesel met een cent verhoogd tot 96,5 cent. De prijzen voor benzines blijven ongewijzigd: euro onge lood op 1,265 euro en super plus op 1,319 euro. ANP DEN HAAG - Telecombedrijf Versatel maakt nog steeds forse verliezen. In 2004 boekte het bedrijf een nettoverlies van 24 miljoen euro. Een jaar eerder was het verlies nog 33 miljoen euro. Het bestuur van Versatel kijkt dan ook tevreden terug op afgelopen jaar, omdat het bedrijf heel langzaam uit de rode cijfers klimt. De omzet is in 2004 met dertig procent gestegen tot 601 miljoen euro. Alle onderdelen van de internet- en telefo nieaanbieder laten een omzetstijging zien. Het verlies van Versatel komt vooral door versnelde af schrijvingskosten en rentelasten. Ook geeft het bedrijf veel geld uit aan marketingkosten, zoals de reclame over de uitzendrechten van eredivisievoetbal. Voor 2005 ver wacht het bedrijf een verdere omzetstijging tot tussen de 720 en 740 miljoen euro. GPD UTRECHT - Treinreizigers kunnen maar moeilijk wen nen aan het rookverbod op de perrons. Ze weten vaak niet waar ze wel en waar ze niet mogen roken, ondanks de speciale rookzuilen. De Nederlandse Spoorwegen gaan daarom duidelijker aangeven waar rokers terecht kun nen. Bovendien moeten veel rookzuilen weer worden aan gepast, omdat ze te veel walmen. ANP j van onze redactie economie DEN HAAG - Klanten van inter netaanbieders hebben sinds juli 2004 zeker duizend klachten in gediend bij de Consumenten bond. Dat is reden voor die orga nisatie om een actie te beginnen [.'tegen internetproviders. .De bond roept gedupeerde klan- ;ten van internetbedrijven op om zich te melden met hun klach ten. „De ervaring leert dat iede re klacht een veelvoud aan ande re klachten vertegenwoordigt", aldus een woordvoerster van de belangenorganisatie gisteren. Met driehonderd klachten doet Tiscali het het slechtst. Klanten van deze internetaanbieder klaagden veel over ADSL-aan- biedingen zonder aansluitkos ten en met een gratis modem. In de praktijk moesten ldanten dit 'cadeau' zelf voorschieten, waar na ze het geld vaak niet, of pas na aandringen op hun rekening kregen gestort. Tiscali-klanten klagen ook over het te laat of niet reageren door het bedrijf na vragen. Over andere aanbieders komen ook veel klachten binnen. De in- ternetsnelheden zijn weinig be trouwbaar, overstappen naar een andere aanbieder is moei lijk, wijzigingen in het contract worden niet of onduidelijk door gegeven aan de klant. „Maar de klachtenstroon bij Tiscali is voor ons de directe aanleiding om deze actie te beginnen", zegt de woordvoerster. De Consumentenbond heeft met Tiscali inmiddels afspraken ge maakt over klachtenafhande ling. Leden van de belangenor ganisatie kunnen klachten over de internetprovider indienen via de telefoon of met behulp van een formulier op de website van de bond. De consumentenor ganisatie is gisteren begonnen met bemiddeling tussen Tiscali en haar klanten. Leden van de Consumentenbond krijgen de kosten hiervan, 5 euro, terug van Tiscali als de klacht ge grond wordt verklaard. ANP door Jeffrey Kutterink I GOES - Het in werking treden van het verdrag van Kyoto is voor tien Zeeuwse bedrijven di- reet voelbaar. Ze moeten ervoor zorgen dat er minder van het broeikasgas kooldioxide (C02) i in de lucht komt. Aanpassen van fabrieken is vaak zo duur dat ze sinds 28 februari dat ook /op een andere manier kunnen bereiken: door het recht op uil- stoot van een andere fabriek, i waar dan ook ter wereld, te ko- r .pen. 1? Nederland is gehouden aan in- j ternationale afspraken om de uitstoot van broeikasgassen en I stikstofoxiden terug te dringen. Volgens het Kyoto-protocol, dat Is op 16 februari in werking is ge- -treden, is Nederland verplicht e 'om de uitstoot van broeikasgas sen tussen 2008 en 2012 met zes procent terug te dringen. Grote bedrijven hebben de laat- t ste jaren miljoenen euro's geïn- i vesteerd om ervoor te zorgen dat er minder schadelijke stof- j fen in de lucht terechtkomen. i Om aan de Kyoto-normen te kunnen voldoen, moeten ze ech- ter nog een stap verder gaan. Maar juist die laatste stappen r vormen een probleem. Om die te kunnen zetten moeten onderne mingen nog eens miljoenen eu ro's investeren, terwijl het in verhouding nauwelijks minder j uitstoot oplevert. 6 Dat soort maatregelen lonen b' nog nauwelijks de moeite. Toch i;: moeten ze aan de afspraken vol- doen, Daarom is het voor bedrij- 1 ven mogelijk gemaakt om zoge noemde emissierechten van an dere bedrijven te kopen. Doet een bedrijf het zo goed dat het minder uitstoot dan is afgespro ken, dan kan het rechten verko pen aan andere ondernemingen. In een emissierecht staat be schreven hoeveel een bedrijf mag uitstoten. C02-emissiehan- del is een nieuw instrument om de uitstoot van broeikasgassen op een voordeliger manier terug te dringen. Bedrijven kunnen namelijk zelf afwegen hoe ze de reductie ha len: met maatregelen in eigen be drijf of door emissierechten van een ander bedrijf te kopen. Die tellen mee voor het voldoen aan de eigen verplichtingen. Reductie Het klimaatbeleid van het Rijk gaat ervan uit dat de helft van de reductie uit het buitenland wordt betrokken: met name uit projecten in ontwikkelingslan den. Voor de mondiale klimaatdoel stelling maakt het niet uit waar ter wereld de reductie van broei kasgassen plaatsvindt. Als er maar gereduceerd wordt. Door die keuzevrijheid kan een markt voor internationale emissiehan del ontstaan. Zowel regeringen als bedrijven zullen immers pro beren tegen zo laag mogelijke kosten zoveel mogelijk resultaat te bereiken. Landelijk doen 205 bedrijven verplicht mee aan CO,-emissiehandel. Het betreft grote energie-intensieve bedrij ven, zoals raffinaderijen, metaal industrie, papierindustrie, che mische industrie, elektriciteits producenten en voedingsmid delenindustrie. In Zeeland gaat het om: EPZ, EL Van de provincie mag Total meer stikstof in de lucht brengen dan tot nu toe is toegestaan. In de nabije toekomst moet de uitstoot van deze stoffen fors worden teruggebracht. Bedrijven krijgen emissierechten toegekend, die onderling verhandelbaar worden. foto Dirk-Jan Gjeltema sta, Total, Yara, Cerestar, Pechi- ney, Eastman, Seasun, Deltius en groenvoederdrogerij Timmer man. De handel in emissierechten moet zich vlak na het in wer king treden nog uitkristallise ren. Nog weinig bedrijven heb ben concreet inzicht in hoe de handel vorm zal krijgen. Cerestar in Sas van Gent heeft eigen warmte-krachtcentrales die aardgas omzetten in elektri- citejten-warmte voor de produc tie" van zetmeel- en zetmeelderi- vaten. Bij de opwekking van energie komt het broeikasgas C02 vrij en ontstaat stikstofoxi de, dat zure regen veroorzaakt. Toch zit Cerestar onder de norm. „Dat betekent dat we rechten kunnen verkopen", zegt direc teur F. IJsebaert. „Dat doen we niet zelf. Cerestar is onderdeel van de multinational Cargill. Binnen dat concern is iemand aangesteld die de situatie bij al le bedrijven in kaart gaat bren gen. Die zal intern eerst bekij ken of de rechten onderling kun nen worden verhandeld. Bedrij ven die meer CO, uitstoten dan is toegestaan, kunnen het recht kopen om meer uit te stoten van bedrijven die onder de norm zit ten, zoals bijvoorbeeld Cerestar. Voorlopig merken wij er niets van." De Nederlandse Emissieautori teit (NEa), verleent de vergun ningen, houdt bij hoeveel scha delijke stoffen in de lucht zijn gekomen en ziet erop toe dat de bedrijven zich aan de afspraken houden. Van de 205 bedrijven hebben er 195 inmiddels een ver gunning gekregen om te mogen handelen in rechten.De Nea ver leent een vergunning pas als een bedrijf beschikt over een monito- ringsprotocol. Daarin staat beschreven hoe de jaarlijkse emissies worden geme ten. Naar verwachting zal er begin juni ook een handelssysteem voor stikstofoxiden in werking treden om verzuring en smogvor- ming terug te dringen. DETROIT - De Amerikaanse au- toproducenten Ford en General j-Motors (GM) hebben laten we ten hun productiedoelstelling in Noord-Amerika voor het eerste I! kwartaal flink te verlagen we- gens tegenvallende verkoopcij- p> fers. 1if Ook voor het tweede kwartaal gaan de Amerikaanse autogigan- ten snijden in het aantal nieuw- voertuigen. De maatregel is nodig omdat in de afgelopen maand de auto- en if "truckverkoop in de VS met 1,9 procent is gedaald. Bij GM ging de verkoop in februari zelfs met jfeio'n 13 procent naar beneden. 3- Ford deed het aanmerkelijk min- 'der slecht met een geringe ver- koopdaling van 2,9 procent. /Daarentegen steeg de verkoop .van buitenlandse merkauto's in de Verenigde Staten, zoals als Toyota en Nissan, aanzienlijk. Ten fenomeen dat zich al ettelij- M' ke jaren voordoet. Om overproductie te voorko- E.-. men, besloot GM de productie in het eerste kwartaal, na een eerdere herziening, verder te ver- - lagen met 45.000 stuks tot 1,18 miljoen. Voor het tweede kwar taal gaat deze nog eens 10 pro cent omlaag. Ford liet weten in het tweede kwartaal de productie met 7 pro- cent te verlagen. In het eerste kwartaal worden met 910.000 •«•'stuks al 11.000 minder IpFórd-voertuigen in de fabrieken Noord-Amerika gebouwd. /Terreinwagens Volgens kenners is de verkoop- 'daling vooral een gevolg van de stijging van de autoprijzen in -januari. De algemene prijsstij- ging van 1,3 procent was de grootste sinds 1997. General Mo edors en Ford zijn hierdoor het hardst getroffen. De merken jjh hebben daarnaast ook nog eens d'- .veel last van de tegenvallende verkoop van grote terreinwa- •f. gens, de SUV's, ondanks de vaak enorme kortingen die wer- I den gegeven. Consumenten zijn voorzichtig r om deze benzineslurpende wa- gens aan te schaffen wegens het aanhoudend hoge peil van de Si 'olieprijzen. j Daarnaast is er steeds meer con- currentie van kleinere, zuinige- 3' re en goedkopere modellen van Europese en Japanse automer ken. ANP door Sylvia Marmelstein DEN HAAG- De discussie over het verlengen van de werkweek is weer opgelaaid. Het kabinet ziet langer werken als een ma nier om de arbeidsproductivi teit te verhogen. Deskundigen zijn het daar niet mee eens, zo bleek tijdens een discussiemid dag over langer en harder wer ken. „Er zijn veel slimmere op lossingen om de arbeidsproduc tiviteit in de lift te krijgen. „Hé Ho, hé ho, je krijgt het niet cadeau!zingen de zeven dwer gen in de film van Sneeuwwitje als ze na een dag hard werken te rugkeren uit de mijn. In de Spaanse versie zingen ze iets heel anders namelijk: „hé ho, hé ho, het is tijd om uit te rusten en te genieten!" Dit subtiele ver schil tussen de twee vertalingen van de Disney-klassieker is vol gens FNV Bondgenoten veelzeg gend: Nederlanders hebben vol gens de bond een zeer hoge ar beidsmoraal. Een beleidsmedewerker van FNV Bondgenoten gebruikte het voorbeeld gisteren in een dis cussie tussen FNV Bondgeno ten-voorzitter H. van der Kolk en minister van Economische Zaken Brinkhorst. Die laatste vindt, tot grote gruwel van de vakbondsleden, dat Nederlan ders langer en harder moeten werken. Anders dreigen we vol gens Brinkhorst de concurren tieslag met de landen om ons heen te verliezen. Brinkhorst ziet vooral de vergrij zing als een grote bedreiging. „Nu werken er op iedere oudere nog vier werknemers. Over der tig jaar zijn dat er nog maar twee", aldus de bewindsman. Het sociale stelsel klapt volgens de minister volledig in elkaar als de arbeidsproductiviteit niet hard genoeg stijgt. En een van de methodes om dat voor elkaar te krijgen is mensen langer la ten werken. Dat kan volgens de minister makkelijk omdat nu een derde deel van alle Neder landers in deeltijd werkt (bij de vrouwen is dat tweederde). Die kunnen hun banen uitbreiden. „Onzin", vindt Van der Kolk. „Veel mensen met kleine deel tijdbanen zoeken zich rot om meer werk te vinden, maar ze vinden die grotere banen niet. Ook de kinderopvang is volgens de vakbond een belemmering: de kosten zijn zo hoog dat men sen liever thuis blijven om zelf op hun kinderen te passen." De aanwezige deskundigen za gen gisteren ook geen noodzaak om de werkweek op te rekken. „Het gaat erom dat de arbeids productiviteit omhoog moet en dat kan ook op andere manie ren", zegt F. Vaas, van TNO ar beid. Volgens haar is in veel be drijven het werkproces hele maal verkeerd ingedeeld. Daar door presteren werknemers niet het maximale van wat ze zou den kunnen, terwijl ze het wel heel graag zouden willen. „Men sen werken vaak langs elkaar heen en doen dingen dubbel doordat ze niet goed aange stuurd worden." Niks mis Gepensioneerd hoogleraar Al- bert Mok vindt ook dat er niks mis is met de Nederlandse ar beidsmoraal. Uit zijn onderzoek blijkt onder meer dat school gaande jongeren in alle sectoren staan te popelen om aan het werk te gaan. „Ze hebben op school een beroep geleerd en wil len dat graag in de praktijk brengen. Maar wat blijkt: op de werkvloer mogen ze vaak maar een klein onderdeeltje uitvoe ren. Zoals jongeren met een be roepsopleiding in de metaal die vervolgens alleen maar mogen lassen. Dat demotiveert. En daardoor presteren bedrijven veel minder goed dan ze zouden kunnen. We moeten dus de ma nier waarop bedrijven zijn geor ganiseerd veranderen." GPD BRUSSEL - InBev, 's werelds grootste bierbrouwer, heeft vo rig jaar een stijging van de netto winst geboekt met 42 procent, van 505 miljoen euro tot 719 mil joen euro. De omzet groeide met 22 procent tot 8,57 miljard euro. Dat heeft het concern gisteren bekendgemaakt. InBev ontstond vorig jaar door een fusie van In- terbrew en AmBev. Het concern heeft een aandeel van 13 pro cent op de wereldbiermarkt, met onder meer Stella Artois, Beck's en Brahma. De bierver koop beliep vorig jaar 153,7 mil joen hectoliter. De cijfers ko men overeen met de verwachtin gen van analisten. ANP door Jeffrey Kutterink GOES - Ondernemers moeten zich als het even kan geen zor gen hoeven te maken over admi nistratieve beslommeringen. Daarvoor huren ze wel een ac countant in, zoals Accon. De ac countants en adviseurs controle ren niet alleen de hoeken, maar begeleiden ondernemers ook bij het maken van bijvoorbeeld toe komstplannen. Accon heeft traditioneel veel banden met de agrarische sec tor. Dat is historisch zo ge groeid. De boekhoudafdelingen van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij (ZLM) en de Gel derse Maatschappij voor Land bouw bundelden in 1925 de krachten. Want boeren moesten voortaan belastingaangifte doen op basis van hun inkomen. De huidige Accon-organisatie is in 1993 ontstaan uit een fusie van de Accountantskantoren Gelderland, de Zeeuwse Land bouw Maatschappij en het Utrechtsche Landbouw Genoot schap. Inmiddels werken er 650 medewerkers verspreid over 23 kantoren in Midden- en Zuid west Nederland. Het hoofdkan toor staat in Arnhem. In Zee land beschikt het accountants kantoor over vestigingen in Zie- rikzee, Goes, Middelburg, Oost burg en Terneuzen. Vanuit het kantoor in Bergen op Zoom wordt de dienstverlening op Tholen verzorgd. Er werken in Zeeland bij elkaar zo'n 150 men sen. Klantenkring De klantenkring bestaat nog voor een groot deel uit agrari sche ondernemers, al is de ver houding veranderd. Bestond die in 1992 nog uit de helft, nu is dat verminderd tot 40 procent. De overige klanten bevinden zich voornamelijk in het mid den- en kleinbedrijf. Accon helpt ondernemers onder meer bij het opstellen van begro tingen, exploitatie-overzichten, jaarrekeningen en het verzorgen van belastingaangiften. Verder geeft de onderneming juridisch advies en aanbevelingen bij be drijfsbeëindiging en bedrijfs- overdracht. „Vooral dat gaat in Zeeland de komende jaren spe len", zegt L. Busink, directeur belasting- en ondernemersad vies. „Van de naoorlogse genera tie gaan zo langzamerhand steeds meer mensen met pen Hct kantoor van Accon in Goes, waar de komende tijd flink wordt geïnvesteerd. Het kantoor aan Klein Frankrijk wordt uitgebreid en aangepast met meer spreekkamers en een betere ontvangstruimte. foto Willem Mieras sioen. Veel ondernemers lopen tegen het probleem aan dat ze geen opvolger kunnen vinden. We adviseren ondernemers niet alleen over wat ze in dat soort situaties het beste kunnen doen. Ook proberen we ze met even tuele belangstellende kopers in contact te brengen." Accon houdt ook bedrijven te gen het licht om de sterke en zwakke kanten ervan te analyse ren. „Op die manier kunnen we iets zeggen over hoe een bedrijf er voor staat en hoe een onderne mer kan zorgen dat de winst om hoog gaat", zegt H. Verheuvel, directeur accountant. „De gege vens zijn vei-volgens naast die van andere bedrijven in dezelf de branche te leggen, waardoor ondernemers inzicht krijgen hoe ze het in vergelijking met hun concurrenten doen. Op basis van analyses en jaarrekeningen, kunnen we ook prognoses ma ken van de toekomst." Na de boekhoudschandalen bij Enron, Worldcom en Ahold, zijn accountants een paar jaar gele den in een kwaad daglicht ko men te staan. Vertrouwen en hei- Naam: Accon Plaats: Goes Opgericht: 1925 Aantal medewerkers: 650 (hele land) Omzet: 43 miljoen euro derheid zijn daarbij sleutelwoor den. Door de schandalen kreeg ook het vertrouwen in Neder landse accountants een knauw. Het heeft bij Accon geleid tot het stringenter bijhouden van dossiers, zegt Verheuvel. Maar het vertrouwen is nog niet her steld. Daarom trekt minister Zalm de touwtjes strakker aan. De nieuwe Wet Toezicht Accoun tantsorganisaties voorziet erin dat de Autoriteit Financiële Markten (AFM) accountants in de gaten gaat houden. De Twee de Kamer vergadert vandaag over het voorstel. CDA en WD willen dat het toezicht van de AFM beperkt blijft tot de boek- houdcontroles van beursgeno teerde ondernemingen, banken en verzekeraars. Ze verwijten Zalm dat die kleine ondernemin gen onnodig op kosten jaagt. „De wet stelt namelijk vergaan de eisen over dossiervorming" zegt directeur van Accon Neder land, P. Feijtel - tevens voorzit ter van MKB Zeeland. „Ik ver wacht dat het vooral gevolgen zal hebben voor grote beursgeno teerde bedrijven." Feijtel vindt het belangrijk dat het vertrouwen wordt hersteld. Daarom ook steekt Accon vol gens hem veel tijd in het oplei den van personeel. „Er kan een spanningsveld ontstaan als een ondernemer dreigt een andere accountant in de arm te nemen omdat zijn jaarrekening niet wordt goedgekeurd. Een accoun tant moet dan sterk in zijn schoenen staan. Die moet de on dernemer ervan overtuigen dat regels er niet voor niets zijn." Sociale vaardigheden zijn daar bij van belang. „Een goed fisca list is nog geen goede gespreks partner. We leiden ons perso neel op hoe om te gaan met men sen. We brengen ze een stukje psychologie bij. Hoe herken je bijvoorbeeld dat een onderne mer in de stress zit en hoe kun je daarmee omgaan?" Accon gaat de komende tijd flink investeren in Goes. Het kantoor aan Klein Frankrijk wordt uitgebreid en aangepast met meer spreekkamers en een betere ontvangstruimte. Voor de bouwvakantie moet het zijn op geleverd. In augustus trekken de medewerkers er in. Accon deelt het pand samen met de Edudelta Onderwijsgroep (waar onder het Groen College valt).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23