flfïilil Schade maartse sneeuw valt mee SI» Verbouwing Zeeuws Museum valt twee miljoen duurder uit SKil PZC Kamer steunt ingrepen in WW Einder blijft beperkt tot provinciale wegen en Schiphol Jongeren leggen sneeuwwal aan in Zierikzee Libanezen eisen helderheid over vertrek Syriërs Kamer kiest voor algemeen donorschap 21 Bond roept huurders op tot actie Veroordeelden staan dna af 15 Zwolle verwerpt komst gokhal Ajax strijdend en glijdend verder lezen we zeeuws mm mmmtmsm aft 1° NO 4 Bewolkt Bewolkt, mogelijk een sneeuwbuitje en koud. Stevige noordoostenwind en maxi maal 1 graad. 247e jaargang no. 52 donderdag 3 maart 2005 los nummer 1,25 lan onze verslaggevers DEN HAAG - Vooral het au toverkeer op provinciale we gen en het vliegverkeer on dervonden gisteren hinder van de hevige sneeuwval. ZIERIKZEE - Een aantal jonge ren in Zierikzee heeft gister avond een flinke sneeuwwal ge bouwd op het wegdek van het Havenpark. De doorgaande straat in het cen trum van de stad werd hierdoor geheel geblokkeerd en het ver keer moest een andere richting kiezen om van het Havenplein haar de Oude Haven te komen Andere jongens waren al bezig een forse sneeuwbal op de straat aan de overkant van het Havenpark te rollen, toen de po litie ingreep. Een shovel van de gemeente maakte snel korte metten met zowel de wal als de bal en ver spreidde de sneeuw over het plantsoen Een politieman kon de sneeuw bal wel waarderen als alterna tief voor de gebruikelijke sneeuwballen die nog wel eens floor ruiten gaan, maar vond de plaats op de weg te gevaarlijk. Eén jongere werd aangehouden omdat hij geen identiteitsbewijs bij zich had. MUKHTARA - Zeventig Libane se oppositieleiders hebben de Sy rische president al-Assad in een gezamenlijke verklaring opge roepen officieel bekend te ma ken dat Damascus zijn troepen terugtrekt. Maandag zei Al Assad in een in terview met het Amerikaanse blad Time dat hij de 14.000 Syri sche militairen binnen enkele maanden wil terugtrekken uit Libanon, maar hij noemde geen datum. De oppositie eist ook het 'onmid dellijk' aftreden van de open- paar aanklager van Libanon en zes chefs van de veiligheidsdien sten. De oppositie wil er zeker .yan zijn dat het onderzoek naai de moordaanslag op ex-premier .afiq al Hariri op 14 februari lerlijk verloopt. De oppositie loudt de topfunctionarissen ver antwoordelijk voor deze aan slag, waarbij achttien mensen pmkwamen en 220 gewondraak- |en. ANP/AFP pagina 4 Libanezen vechten voor komst echte democratie |DEN HAAG - Nederlanders moeten automatisch orgaando nor worden, tenzij ze officieel la ten vastleggen dat ze dat niet jvillen zijn. Een meerderheid van de Tweede piamer is voor de invoering van .(lit zogenoemde Actief Donor Re gistratiesysteem (ADR). Kamerlid Kant (SP) zal mede na- tnens de fracties van PvdA, bPF, D66, GroenLinks, Lijst La prak en ChristenUnie morgen Ben motie voor invoering van het nieuwe donorsysteem indie nen. De ChristenUnie kon zich aan hankelijk slecht vinden in het «borstel van de SP. Nu de motie is aangevuld met extra voorwaarden is de christe lijke fractie om. ^Orgaandonatie blijft met de foorgestelde waarborgen bi] het ïysteem van ADR een bewuste peuze, een daad van naastenlief de", verklaarde het Christen- Unie-Kamerlid Huizinga gister- pond. ANP In Zeeland belandden op de A58 enkele auto's tegen de vangrail of in de sloot. Op de Hoofdweg in Rilland raakt een fietser ge wond toen die werd aangereden door een auto. In Oost-Souburg botsten in de Kanaalstraat twee auto's frontaal op elkaar. Een automobiliste werd met pijn op de borst overgebracht naar het ziekenhuis. Op de zuidelijke op rit van de Zeelandbrug waren vier auto's betrokken bij een slippartij. Hierbij raakte nie mand gewond. Ook elders in de provincie waren er meldingen van lichte aanrijdingen en ges lipte auto's. De Verzekeraarshulpdienst (VHD) had gisterochtend om half tien al net zo veel schade- meldingen binnen als op een nor male dag: 250. Om negen uur 's avonds waren dat er al 820. Meestal ging het om botsingen en slippartijen, zonder gewon den. Op Schiphol leidde de sneeuw 's middags tot een gemiddelde vertraging van anderhalf uur, gisteravond liep dal op tot zo'n drie uur. Er kon toen nog maar één baan worden gebruikt. Van 21 tot 23 uur mochten er hele maal geen vliegtuigen landen. Op snelwegen ondervond het verkeer weinig hinder van de sneeuw. Volgens een woordvoer der van het Korps Landelijke Politiediensten was het in de meldkamer gisteren zelfs 'rusti ger dan op normale doordeweek se dagen'. Later op de avond bleef sneeuw ook op de snelwe gen liggen, waardoor er vooral slippartijen ontstonden in het midden en noorden van het land. Ook het treinverkeer verliep na genoeg normaal, afgezien van enkele vertragingen van tien a twintig minuten. Op het traject Vlissingen-Roosendaal vielen en kele sneltreinen uit doordat een goederentrein defect raakte tus sen Goes en Kruiningen. Vol gens een woordvoerder van Pro- Rail zijn veel wissels op kwets bare punten in het spoornet te genwoordig voorzien van elektri sche verwarming of een gasver- warming. Dat het op veel sta tions voor reizigers toch nog een puinhoop werd kwam doordat veel bussen niet meer reden. En kele streekvervoerders staakten gisteren hun diensten geheel of gedeeltelijk. Volgens de ANWB zorgde de sneeuw zelf niet voor extra pech- ongevallen. Wel waarschuwt de organisatie vooral voor de vorst die komende nacht wordt ver wacht. De ANWB zet morgen ze kerheidshalve 50 extra wegen wachten in boven de 250 wa gens die normaal overdag rij den. Rijbewijs Mensen die gisteren op moesten voor hun rijbewijs hadden pech. Vanwege de sneeuwval heeft het CBR gisteren alle geplande prak tij kexamens in Terneuzen, Goes en Middelburg uitgesteld. Ook elders in Nederland zijn rijexa mens afgelast, pagina 11 winter krijgt flinke staart Fietssters trotseren het weer in het Amsterdamse Vondelpark, foto Juan Vrijdag/ANP Sneeuwruimers in actie op de Polderbaan van Schiphol, foto Marcel Antonisse/ANP Een shetlandpony in de Boswachterij van Westerschouwen. foto Dirk-Jan Gjeltema Een van de vele aanrijdingen in de omgeving van Leeuwarden, foto Jaap Schaaf/ANP door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De verbou wing van het Zeeuws Museum in Middelburg wordt aanzien lijk duurder dan verwacht: 6,4 in plaats van 4,4 miljoen euro. De inrichting gaat eveneens meer kosten dan geraamd. Ook de begroting van het museum, en daarmee de jaarlijkse subsi die van provincie en gemeente, neemt fors toe. Gedeputeerde H. van Waveren maakte gisteren bekend dat het museum, dat sinds 2000 is gesloten, in maart 2007 wordt heropend. In juli begint, einde lijk, de grootscheepse verbou wing. De voornaamste proble men zijn inmiddels opgelost. De provincie trok in 2001 2,6 miljoen euro uit voor de ver bouwing; een jaar later werd het budget verruimd tot 4.4 miljoen euro. Dat blijkt nu bij lange na niet voldoende te zijn. Er is een tekort van twee mil joen euro. De belangrijkste oorzaken daarvan zijn de prijsstijgingen sinds 2002, hogere bouwkos ten, het afkeuren door Monu mentenzorg van de eerste plan nen voor de nieuwe ingang en het aantrekken van een project leider. Naast de twee miljoen extra die nodig is wil het provincie bestuur drie ton steken in groot onderhoud aan het ge bouw. Dat wordt vervroegd om het tegelijk met de verbou wing te kunnen uitvoeren. De kosten van de inrichting gaan ook omhoog. In 2002 werd uitgegaan van ruim twee miljoen euro. Het museum raamt de kosten nu op bijna 2,5 miljoen. Dat komt vooral door prijsstijgingen en extra kosten voor de verfijning van de ontwerpen. Uit eigen midde len heeft het museum al een ton bij elkaar geschraapt. De resterende 323.000 euro willen provincie en gemeente deels voor hun rekening nemen door hogere jaarlijkse subsidies. Personeel Een deel moet ook worden ge vonden door tijdelijk minder personeel en het uitstellen van investeringen. Gevolg is wel dat het museum na de herope- Het definitieve ontwerp voor de nieuwe ingang van het Zeeuws Museum met café aan het Abdijplein. ning nog niet helemaal op het gewenste niveau kan functione ren. De overheden willen het mu seum niet met extra kosten op zadelen, omdat het al een eigen bijdrage van bijna negen ton dient te leveren. Door het aan boren van fondsen is daarvan inmiddels 415.000 euro toege zegd, zodat nog bijna vijf ton moet worden gevonden. Een 'stevige opdracht', vindt het provinciebestuur, dat verder nog een overbruggingskrediet van 6,5 ton wil verstrekken. De begroting van het vernieuw de museum neemt toe tot 2,4 miljoen euro per jaar. Een groot deel daarvan wordt ge subsidieerd: ruim 1,6 miljoen euro door de provincie en bijna drie ton per jaar door de ge meente. Dat betekent een forse stijging. De provincie hield tot nu toe rekening met ruim 1,1 miljoen euro per jaar. De Statencommissie sociale en bestuurlijke zaken bespreekt de financiering van het Zeeuws Museum donderdag 10 maart om 19.00 uur. Provincia le Staten nemen vrijdag 18 maart een besluit. pagina 17 gedeputeerde acht risico's verbouwing te overzien Heerema haalt voor 200 manjaren werk binnen De Woonbond demonstreert vandaag in Den Haag samen met andere organisaties tegen het plan van minister Dek ker (Volkshuisvesting) om huren vrij te geven. De Tweede Kamer vergadert vandaag over dit voorstel. De Woon bond vreest dat de meeste huurders ernstig wor den gedupeerd door de voornemens van minis ter Dekker. Zo'n driehonderd veroor deelden in Zeeland hebben een uitnodiging gekregen om dna af te staan. Een proefpersoon liet gisteren zien hoe het afnemen van wangslijm in zijn werk gaat. (foto) De uitnodiging is overigens niet vrijblij vend. Wie niet komt opda gen loopt het ri sico te worden aangehouden. ZWOLLE - Met ruim 27.000 stemmen tegen en 8000 voor heeft Zwolle zich in een referen dum gekeerd tegen de komst van een gokhal in het nieuwe voetbalstadion van FC Zwolle. Hiermee wordt de gemeente raad gedwongen het besluit te heroverwegen, zei burgemeester H. Meijer gisteravond. Sportwethouder J. Hagedoorn (PvdA) noemde de uitslag teleur stellend, maar helder. „Het wordt lastig de financiering van het stadion rond te krijgen." Vol gens R. van Vliet, voorzitter van FC Zwolle, moest de club opbok sen tegen een foute beeldvor ming. „Er hebben veel mensen gestemd die vooral tegen het nieuwe stadion zijn." Hij vreest dat sponsors afhaken. ANP Advertentie Ajax heeft nog steeds kans het seizoen met een prijs af te sluiten. De Amsterdammers, Europees uitgeschakeld en in de competitie op forse achterstand, wonnen gister avond op een besneeuwd veld in het Zuiderpark met 0-2 van ADO Den Haag en plaatsten zich daarmee strijdend en glijdend voor de halve finales van ¥k de Amstel Cup. I Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4 Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Economie: 21, 22, 23 en 25. De vakcentrale FNV zegt dat de onderhandelingen in de SER moeizaam verlopen. Volgens be stuurder T. Heerts zijn er 'knel punten rond de hoogte en duur van de WW, maar ook rond het ontslagrecht en de bijstand voor ouderen'. De bonden willen dat iedereen in de eerste maanden van werkloosheid een uitkering krijgt van meer dan 70 procent van het laatstverdiende loon. Na verloop van tijd zou de uitke ring verlaagd moeten worden. De linkse oppositiepartijen be toogden gisteren dat de Kamer had moeten wachten met behan deling van het voorstel tot het SER-advies binnen is. Ook in houdelijk hadden zij kritiek. Volgens PvdA-kamerlid Noor man worden vooral jongeren ge troffen door de scherpere toetre dingseisen. Ook zouden die het wisselen van baan ontmoedigen en dus slecht zijn voor de mobili teit op de arbeidsmarkt. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Ka mer steunt een wetsvoorstel om de toegang tot de WW te bemoei lijken. De regeringspartijen CDA, WD en D66 steunen het plan, zo bleek gisteren. Dit bete kent dat alleen werknemers die 39 van de laatste 52 weken heb ben gewerkt straks nog in aan merking komen voor een werk loosheidsuitkering. Nu is dat nog 26 van de laatste 39 weken. Of het wetsvoorstel van kracht wordt, is nog niet helemaal ze ker. De Kamer wil eerst wach ten op een advies van de So ciaal-Economische Raad (SER) over de WW, dat voor 1 april binnen moet zijn. Maar als dat advies geen goede alternatieven bevat zal het wetsvoorstel nog dit jaar wet worden, aldus minis ter De Geus van Sociale Zaken in het debat. (Advertentie) 1 ipowoanlreieit-r^r'jrnme: 1 O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daoibii éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad ■-J Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19 951 CJ per kwartaal met automatische incasso 58,00). CJ pet jaar met automatische incasso 222.501 i Antwoontaummec 713, 8"711688"555530l het alfabet van Zeeland ■■■RH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1