Debuut van Albers is in gevaar Ajax houdt hoop levend vil Name'n Number" Week rust doet Schalken goed 0 9000 118 Het handigste nummer van Nederland.P GP Australië is even geen eerste Monsterzege van Bavern Miinchen Willem II geeft aanhang iets om voor te juichen Amsterdammers naar halve finale na 2-0-overwinning Porsche Charisteas gestolen Schorsing Chepkemei opgeheven Grap veroorzaakt diplomatieke rel De Clercq vier jaar geschorst Niger wil woenstijnrace terug ih Halverwege stond het al 0-5. De Peruaanse aanvaller Claudio Pi- zarro scoorde drie keer, Roy Ma- kaay nam een treffer voor zijn rekening. Hoewel Bayem in de tweede helft niet meer zo nodig i op jacht hoefde naar een record score, werd het 0-7. Met nog een 'vierde treffer van Pizarro. I Coach Magath liet doelman Ka- 1 hn in de rust in de warme kleed- I kamer achter en verving hem door Rensing'. ANP Ajax-aanvaller Mauro Rosales wordt onderuit gehaald door de aanvoerder van ADO Den Haag, Tommie van der Leegte. foto Evert-Jan Daniels/GPD door Ivo Op den Camp MELBOURNE - Jarenlang werkte Christijan Albers aan zijn debuut in de Formule 1. De beloning kwam er kort voor Kerstmis in de vorm van een contract bij Minardi. Ruim een (Advertentie) Slechts één nummer voor het opzoeken of doorverbinden naar personen, bedrijven, route- en weersinformatie met de allerlaagste kosten in Nederland (70 cent per minuut). week geleden vertrok de cou reur uit Laren naar Melbourne om goed voorbereid aan de start te verschijnen van de eerste Grand Prix. Dat er achter de schermen een door Ferrari ontketend politiek steekspel gaande was dat zijn debuut zou kunnen dwarsbo men, nam Albers voor lief. Tot gisteren, toen bekend werd dat Ferrari van plan is voet bij stuk te houden en niet wil meewer ken aan een startvergunning voor Minardi. Ferrari weigert akkoord te gaan met het feit dat Minardi het sei zoen wil beginnen met een auto die niet voldoet aan de techni sche reglementen van dit jaar. Albers' team heeft de overige ne gen Formule 1-teams gevraagd om clementie. De armlastige ren stal wil kosten besparen en de energie steken in de constructie van een nieuwe bolide, de Minar di PS05, die in april bij de Grand Prix van San Marino zou moeten debuteren. Tot die tijd wil de Brits-Italiaanse renstal gebruikmaken van de wel aan de veiligheidseisen, maar niet aan de technische regels aange paste auto van 2004. Daarvoor is toestemming van al le overige teams nodig. Acht van de negen renstallen gaan ak koord met het voorstel, temeer omdat Minardi een achterhoede team is dat zelden of nooit een rol speelt bij de verdeling van WK-punten. Ferrari weigert tot nu toe echter elke medewerking. Zonder handtekening van de Ita lianen is Minardi in principe uit gesloten van deelname aan de Grand Prix van Australië en valt het Formule 1-debuut van Christijan Albers en zijn teamge noot Patrick Friesacher in het water. Albers heeft van zijn teambaas Paul Stoddart het verzoek gekre gen zich op de achtergrond te houden in het steekspel, maai de coureur heeft zijn optimisme Paul Stoddart niet verloren. „Ik ga gewoon met de technici aan de voorbe reidingen op de race beginnen. Ik ga er van uit dat ik zondag aan de start sta. Met het politie ke spel houd ik me niet bezig." Dat is het terrein van Stoddart, die gisteren als een briesende stier door het rennerskwartier van het Albert Park-circuit in Melbourne liep. „Het is te gek voor woorden dat Ferrari, het beste team met de beste cou reur, ons probeert te dwarsbo men. Ze maken de sport kapot. Als er iets niet in hun kraam van pas komt, maken ze gebruik van hun vetorecht (een recht dat voor alle teams geldt, maar waar Ferrari vaker gebruik van maakt, red.). Arrogantie en on kunde, dat noem ik het", spuw de Stoddart zijn gal. Geen toestemming Stoddart kreeg per telefoon van Ferrari-teambaas Jean Todt te horen dat de Italiaanse stal niet van plan is alsnog toestemming te verlenen aan deelname van Minardi met een auto die niet voldoet aan de technische regels van 2005. Stoddart: „Weet je waarom niet? Omdat ik volgens hem al drie maanden slechte dingen over Ferrari roep." Voor een deel heeft Todt daar niet eens ongelijk in. Alleen, Stoddart zegt de dingen hardop die andere teambazen ook vin den maar naar de buitenwereld toe binnensmonds houden. Todt, die pas vrijdag in Melbour ne aankomt en niet bereikbaar was voor commentaar, stuwt Ferrari steeds meer in de positie van solist. Waar de andere teams met voorstellen komen om de kosten te beperken door bijvoorbeeld minder te testen, stemt Ferrari telkens tegen. „Ze zorgen voor tweespalt met als gevolg dat je over een paar jaar wellicht twee kampioenschap pen krijgt. Dat is het slechtste wat de sport kan gebeuren", vindt Stoddart. GPD pagina 25 de Napoleon van de Formule 1 MELBOURNE - Traditioneel is de Grote Prijs van Australië de eerste race van het formu- le-l-seizoen, maar in 2006 geeft het evenement deze status voor één jaar op. Vanaf 2007 tot en met 2010 is de GP van Australië zeker de ope ningswedstrijd, zo liet de organi satie weten. Komende zondag is Melbourne het toneel van het begin van het seizoen 2005. Een jaar later ver schuift het Australische evene ment op de kalender, omdat het niet gelijk mag vallen met de Ge menebest Spelen. Dit jaar viert Melbourne zijn tienjarig jubileum als openings- grandprix. Voor de periode na 2010 is er nog een optie voor een verlenging van vijf jaar. ANP/AFP donderdag 3 maart 2005 1 9 TILBURG - Willem II kan via de Amstel Cup nog wat van het seizoen maken. De Tilburgers knoeien er in de competitie op los, maar bereikten gisteravond l wel de laatste vier van de beker, e - De ploeg van trainer Maaskant won thuis op een sneeuwvrij dB veld in de kwartfinale van FC Den Bosch: 3-0. >05 r ta Maaskant had een zege tegen de hekkensluiter in de eredivisie hard nodig om de morrende ach stil te krijgen. Hij begon zijn eerste jaar in Tilburg met de doelstelling bij de eerste acht te eindigen. Dat lijkt na de dra matische reeks na de winterstop een bijkans onmogelijke opga ve. Willem II haalde uit de laat ste zes competitieduels slechts drie punten (een zege op NEC) en staat teleurstellend veertien de. De opluchting na het bereiken van de have finale was groot in .Tilburg. Toch moet Willem II -weinig waarde hechten aan de bekerzege. Winnen van dit FC Den Bosch is geen grote presta tie. De ploeg van trainer Wis man staat in de competitie troos- :ëj teloos onderaan en is met twaalf as doelpunten de minst productie ve club in het betaald voetbal. Alleen in het bekertoernooi maakte FC Den Bosch 21 doel lij punten. Dit doelsaldo zegt ech ter weinig, omdat de hekkenslui ter zeventien keer scoorde tegen f®mateurploegen. Het gebrek aan stootkracht voor in brak de Bosschenaren ook gis teravond op. Mourad Mghizrat en Haemhouts misten in de be- ase kansen om op voor na sprong te komen. Willem II ging daarentegen beter met de moge- .lijkheden om. Redan (11e) en Van der Haar (23e) profiteerden van slap verdedigen bij FC Den ■Bosch. Éaama was het geen wedstrijd lt meer. Er zat geen enkele lijn in het spel. In de slotfase zorgde in valler Denissen met de 3-0 nog voor enig leven op de tribunes. Willem II - FC Den Bosch 3-0 j (2-0). 11 Redan 1-0, 23. Van der 'Haar 2-0, 81. Denissen 3-0. Scheidsrechter: Van Egmond. Gele kaart: Mghizrat, Van de Ouweland (FC Den Bosch). Aantal toeschou wers: 4800. door Peter van Duyl DEN HAAG - Het vertrek van Ronald Koeman legt Ajax voor alsnog geen windeieren. De Am sterdammers boekten gisteren in Den Haag de tweede belang rijke zege in vier dagen tijd. Door de winst op ADO Den Haag in de kwartfinale van het bekertoernooi hield Ajax de hoop op een serieuze prijs in mei levend: 0-2. ADO Den Haag had kosten noch moeite gespaard om het speelveld in het Zuiderpark in orde te krijgen. Direct na het weekeinde werd het veld afge dekt met een enorm zeil, dat de ondergrond moest beschermen tegen vorst en sneeuw. Pas een uurtje voor de wedstrijd werd het veld ontdaan van zijn man tel. Het resultaat werd door scheidsrechter Roelof Luinge met een voldoende beoordeeld, ongetwijfeld tot grote opluch ting van de Haagse overheid, die er weinig trek in had om het hele circus rond ADO Den Haag-Ajax nóg een keer op te moeten tuigen. Ondanks alle inspanningen kost te het velen van de 22 spelers op het besneeuwde veld nogal wat moeite om overeind te blijven. De amusementswaarde leed be paald niet onder de invloed van Koning Winter. Goed voetbal was onmogelijk, maar er gebeur de genoeg in de derde ADO-Ajax van het seizoen. Zes dagen zijn Ruud Krol en Tonny Bruins Slot nu de baas in de Arena. En hoewel ze beiden altijd loyale assistenten van Ro nald Koeman zijn geweest, is in twee wedstrijden hun eigen lijn al zichtbaar geworden. Zo speelt John Heitinga niet langer een onwennige rol als midden velder, maar 'gewoon' weer op de positie waar hij vorig seizoen nog zoveel furore maakte: cen traal achterin. Het grootste slachtoffer van de trainerswissel is vooralsnog Rafael van der Vaart. De voor malige aanvoerder was vorige week ziek, waardoor hij zondag tegen Roda JC niet in de basis kon starten. Gisteren in Den Haag was Van der Vaart wel weer fit, maar desondanks be gon hij op de bank. Hij kwam pas zeven minuten voor tijd in het veld voor Wesley Sneijder. Het is een wrange speling van het lot voor de speler die wel licht het meest heeft uitgekeken naar het vertrek van Koeman. Hoe lang Van der Vaart versto ken blijft van een plek in de ba sis is niet te voorspellen. Op het resultaat was gisteren weer niets aan te merken, maar ander maal maakte Ajax een weinig overtuigende indruk. Vooral in de eerste helft was de inbreng van de Amsterdammers te ver waarlozen. Haagse bluf Dat was niet in de laatste plaats de verdienste van ADO Den Haag. In de meest recente com petitiewedstrijd in Amsterdam (0-0) trok ADO zich nog met man en macht terug op eigen helft, maar gisteren op eigen veld speelde ADO met een flin ke dosis Haagse bluf. Ajax wist zich aanvankelijk totaal geen raad met de agressieve aanpak van de thuisploeg. Dat ADO halverwege nog niet had gescoord, was een klein wonder. Het eerste gevaar kwam via Boukhari weliswaar van Ajax, maar de eerste helft werd vrijwel volledig gedomi neerd door ADO Den Plaag. Vooral Roy Stroeve was een paar maal dicht bij de openings treffer, maar de middenvelder was tot driemaal toe niet door tastend genoeg. Direct na de pauze werd ADO gestraft voor dat gebrek aan doelgerichtheid. Ajax nam het heft in handen via een goal van Sneijder in de 54ste minuut. De international was attent nadat Hedwiges Maduro een prima ac tie had besloten met een tikje op de paal. Met die achterstand was ADO meteen zijn overwicht kwijt. De Hagenaars drongen nog wel aan, maar via de tegen stoten was Ajax steeds dreigen der. ADO-trainer Frans Adelaar pro beerde het tij nog te keren met het inbrengen van de nieuwste aanwinst Edson. De geboren Kaapverdiaan heeft zich in Den Haag in no time ontpopt als pu bliekslieveling, maar deed giste ren weinig opvallends. Toch kreeg ADO in de slotfase nog een enorme kans op de ge lijkmaker. De Schot Jamie Smith - opvallend goed op dreef - passeerde vier man in het straf schopgebied van Ajax, maar slaagde er tot ontzetting van het thuispubliek in de bal naast te tikken. Dat was de doodsteek voor ADO, want uit de tegenaan val profiteerde Rosales van voor bereidend werk van Ryan Ba- bel: 0-2. ADO Den Haag - Ajax 0-2 (0-0). 54. Sneijder 0-1, 90. Rosales 0-2. Scheidsrechter: Luinge. Gele kaart: Grujic, Swerts, Van der Leegte. El-Akchaoui (ADO Den Haag), Trabelsi (Ajax). Aantal toe schouwers: 6000. GPD FREIBURG - Bayern München heeft zich gisteravond moeite- loos geplaatst voor de halve fina- r le van het toernooi om de Duitse voetbalbeker. De ploeg won met j 0-7 bij SC Freiburg. BADHOEVEDORP - De Porsche van Ajax-spits Angelos Charisteas is gestolen. In de nacht van dinsdag op woens dag werd door drie mannen ingebroken in de woning van de voetballer, in Badhoevedorp. Daarbij werden naast en kele bankpasjes en een portemonnee de sleutels van zijn zwarte bolide ontvreemd, waardoor de wagen kon wor den meegenomen. Nadat het inbraakalarm de Griek had gewekt, zag hij de dieven in zijn auto wegrijden. GPD NAIROBI - De Keniaanse atletiekbond heeft de schorsing van Susan Chepkemei gisteren, twee dagen nadat die was opgelegd, alweer opgeheven. De lange-afstandloopster werd voor tien maanden uitgesloten van deelneming aan wedstrijden, omdat ze zich niet op tijd had gemeld in het trainingskamp voor de wereldkampioenschappen veldlo pen. Bondsvoorzitter Isaiah Kiplagat zei dat Chepkemei zich daarvoor had verontschuldigd. „Dat heeft ze inder daad gedaan en aangezien we allemaal mensen zijn en we allemaal fouten maken, hebben we haar verzoek om reha bilitatie ingewilligd." ANP/RTR BOEDAPEST - De Hongaarse premier Ferenc Gyurcsöny dacht onlangs op een feestje van zijn socialistische partij MSzP leuk te zijn. Hij becommentarieerde de uitslag van het treffen tussen de nationale voetbalteams van Honga rije en Saoedi-Arabië (0-0) als volgt: „Onze jongens heb ben zich toch heldhaftig gedragen tegen dit Saoedische elftal vol terroristen." De politicus waande zich veilig in de kring partijgenoten. Alleen stond zijn uitspraak drie dagen later in alle kranten. Een diplomatieke rel geboren. Saoedi-Arabië toonde zich uiterst verbolgen en riep de ambassadeur uit Hongarije terug. In talloze Arabische kranten en op diverse websites wordt echter tot hardere actie tegen Boedapest opgeroepen. Er wordt zelfs gepleit voor economische en militaire maatregelen tegen Honga rije - dat als 'land van paprika's' werd aangeduid. GPD BRUSSEL - De tuchtcommissie van de Belgische wieler bond (KBWB) heeft Mario de Clercq voor vier jaar ge schorst, waarvan twee jaar voorwaardelijk, voor zijn rol in de dopingzaak rond veearts José Landuyt. De drievou dig wereldkampioen veldrijden moet ook een geldboete van zo'n 15.000 euro betalen. De Clercq heeft zijn actieve loopbaan inmiddels beëindigd. Hij geeft les aan een wie- lerschool in Ronse. Volgens zijn advocaat Peter Callebaut kan de schorsing gevolgen hebben voor zijn werk. ANP NIAMEY - Niger wil de organisatie van de Dakar Rally overhalen de woestijnrace in de nabije toekomst ook weer dit West-Afrikaanse land te laten aandoen. Volgens de mi nister van Tourisme Amadou Nouhou is de situatie veilig genoeg. In 2000 werden de honderden deelnemers geëva cueerd en naar Libië gevlogen doordat islamitische terro risten uit Algerije dreigden de karavaan in Niger te zul len overvallen. Vier etappes moesten toen worden afge last. Volgens Nouhou ging het om 'vals alarm'. ANP/RTR door Cas Overzier FRIBOURG - Sjeng Schalken en Raemon Sluiter staan hoogst waarschijnlijk morgen als enkel spelspelers voor Nederland op de baan voor het Davis Cupduel met Zwitserland. Bij het thuis land laat de nummer één van de wereld verstek gaan. Schalken toont begrip voor het besluit van Roger Federer. Als Raemon Sluiter, Peter Wes- sels en Dennis van Scheppingen er al een uurtje training hebben opzitten, meldt Sjeng Schalken zich lachend op de hardcourt- baan van het Forum in Fri- bourg. De Limburgse tennisser voert direct het hoogste woord. Een weekje rust heeft hem zicht baar goed gedaan. In Monaco kwam hij bij van een intensieve opening van het nieu we tennisjaar. Bij zes toer nooien testte hij zijn vorm na dat de ziekte van Pfeiffer hem maandenlang uit het circuit had gehouden. Sinds zijn nederlaag tegen Ljubicic op 17 februari hield Schalken het racket in de tas. Daar in Rotterdam merkte hij dat zijn vele trainings- en wedstrijduren hun tol hadden geëist. Ook bespeurde hij dat de echte vorm er nog net niet was. „Ik heb daar alle nagels van mijn tenen kapotgelopen. Een gevolg van verkeerd lopen. Als de vorm er niet helemaal is, ga je forceren en dan krijg je zulke eigenaardige pijntjes". Afgelopen maandag in Zwitser land sloeg hij voor het eerst weer tegen een tennisbal en voel de dat het goed zat. Het hoofd leeg, het lichaam fit en de tech niek in orde. „Echt, ik stond ze meteen heerlijk te raken. Als de coach het wil, kan ik drie par tijen aan", toonde Schalken zich gretig. Davis Cup-coach Tjerk Bogtstra zal zo goed als ze ker voor Schalken kiezen. En omdat Raemon Sluiter met een koffer vol zelfvertrouwen en de hoofdprijs van een Challenger uit Lübeck terugkeerde, ziet het er. in de enkelspelen, vertrouwd uit. In het dubbelspel lijkt Sluiter/Wessels de beste optie. Aan Zwitserse kant ziet het er heel wat ondoorzichtiger uit. Mare Rosset zou wel eens kun nen kiezen voor Marco Chiudi- nelli (23) en Stanislaw Wawrin- ka (19), die in Rotterdam Sebas tian Grosjean uit het toernooi sloeg. Het zijn groentjes in de Davis Cup, „maar wat hebben die Zwitsers te verliezen. Niets toch?", vraagt Bogtstra zich hardop af. GPD Bondscoach Tjerk Bogtstra (links) wil tegen Zwitserland niks we ten van een favorietenrol voor de Nederlandse tennissers, van wie Sjeng Schalken (rechts) de kopman is. foto Toussaint Kluiters/ANP - - t wk\< Name 'n Number doneert 7 cent per d|nj^ (Fhll<\ BELCOMPAIMY gesprek aan het Wereld Natuur Fonds METEO CONSULT V7 n-m^ïï

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19