Restauratiesubsidie in gevaar BB PZC Dienaren van de dienaren PZC Gemeente roept meer hulp in voor oplossen problemen theater Vlissingen in de fout met aanvraag van 300.000 euro bij Monumentenzorg Workshop in oude techniek voor schilderen Toernooi voor koersballers Turnshow in Oostkapelle Lentetocht bij Willen is Kunnen V rou wenfestival op vrouwendag in Vlissingen Uitvoering van Crescendo in Oostkapelle 13 Boekenmarkt in Oost-Souburg /AAZET VARISO Gewonde bij brand in zorgcentrum Straf voor gewelddadige veelpleger BSM van Breskens naar Oostende Onderzoek naar bedrijfsongeval Drugszaak Terneuzenaar heropend jrinor Maurits Sep VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen loopt 300.000 euro aan subsidie voor restauraties mis. De aanvraag die de gemeen te heeft ingediend bij de Rijks dienst voor Monumentenzorg, is te laat ingestuurd en voldoet niet aan de eisen. Het geld wordt daarom niet uitgekeerd. MIDDELBURG - In het Kultu- ireel Pakhuis in Middelburg [wordt maandag 14 maart een workshop Encaustic gegeven. ,Dat is een schildertechniek uit het oude Egypte en Grieken- jland. De workshop, die van 19.30 tot 21.30 uur duurt, wordt gegeven door Lydia Koper en kost 17,50 euro. Deelnemers |moeten zich vooraf aanmelden ■bij het Kultureel Pakhuis. jKOUDEKERKE - Het Walchers jkoersbaltoernooi vindt op 17 maart plaats in De Couburg in Koudekerke. toernooi wordt voor de der tiende keer gehouden. De wed strijden beginnen om half tien in de ochtend. De winnaars wor pen rond drie uur 's middags be kendgemaakt. IPDDELBURG - Sportvereni ging Duo uit Grijpskerke en Me- üskerke houdt op 19 maart de tweejaarlijkse turnshow. £)e turnshow vindt plaats in lostkapelle, in Sporthal De Hal ve Maan. Thema van de avond is [Duo's waterwereld'. De show begint om 19.00 uur. agenda „Dit verraste ons zeer", zegt wethouder T. Verhage-van der Ent (PvdA) over de mededeling van Monumentenzorg. Volgens haar heeft de gemeente exact hetzelfde gedaan als voor gaande jaren. De regels zijn ook niet veranderd, is haar ge bleken. „Je zou dus kunnen concluderen dat we het al jaren verkeerd doen. Dat zoeken we nu uit. Maar tot nu toe is de sub sidie wel verstrekt", merkt zij op. Waarom Monumentenzorg nu wel weigert het restauratiebud get voor 2004 uit te keren, weet Verhage-van der Ent niet zeker. „Ik denk dat het te maken heeft met de nieuwe minister (Dek ker, VVD - red.) die er zit en de bezuinigingen die dit kabinet op legt. Monumentenzorg ontkent niet dat er strenger wordt geke ken naar de aanvragen die bin nenkomen." Bij Monumentenzorg kon giste ren niemand reageren op de ver moedens van de wethouder, noch op de vraag wat er volgens de dienst precies mis is met de aanvraag. Wethouder Verhage-van der Ent is in gesprek met de Rijks dienst voor Monumentenzorg over een oplossing voor wat zij 'een misverstand tussen de ge meente en de rijksdienst' noemt. Zij zegt dat na 12 maart duide lijk wordt of Vlissingen het geld al dan niet krijgt. Het aangevraagde budget voor restauraties bedraagt 300.000 euro. Dat is een deel van het to tale bedrag Vlissingen voor het herstellen van monumenten ont vangt. Hoeveel de gemeente daarvoor jaarlijks krijgt, kon Verhage-van der Ent niet uit het hoofd zeggen. Evenmin kon zij aangeven waar de drie ton voor nodig zijn. „Wij restaure ren veel in Vlissingen. Het geld is dus nodig voor verschillende projecten." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente Middelburg huurt opnieuw een extern bureau in dat moet advi seren over de bouw van het nieu we theater. Het bureau, Toorn end en Partners, moet over vijf weken een analyse van de risi co's rond de bouw op tafel leg gen. Het college van B en W maakt zich zorgen over het project, zegt wethouder A. van 't West einde. „We lopen van het ene in cident naar het andere. We wil len er controle over krijgen. Waar het nu om gaat is dat we de totale risico's in kaart bren gen, zodat we weten waar we aan toe zijn." Het bureau kijkt niet alleen naar technische as pecten, maar zal ook duidelijk VLISSINGEN - Wandelsport vereniging Willen is Kunnen houdt op 12 maart een lente- tocht. De tocht begint bij het clubhuis aan de Adriaan Coortelaan in Vlissingen. Wandelaars kunnen afstanden van vijf tot en met dertig kilometer afleggen. De dertig kilometer begint tussen 9.00 en 10.00 uur, de overige af standen tussen 10.00 en 13.30 uur. Het startbureau is open tus sen 8.00 en 16.30 uur. VLISSINGEN - Het vrouwen netwerk van de PvdA in Zee land houdt op 8 maart, interna tionale vrouwendag, een vrou wenfestival. Dat vindt plaats in Cinecity in Vlissingen. Aan de discussiemiddag wordt deelgenomen door onder ande ren Hedy d'Ancona en Marije Laffeber. Na de discussie wordt de film Frida vertoond van regis seur Julie Taymor. Het vrouwen festival begint om 13.30 uur en duurt tot 19.00 uur. moeten maken of er extra geld moet worden uitgetrokken om het project naar een goed einde te brengen. Afgelopen december heeft het bedrijf dat namens de gemeente de bouw van het theater bege leidt, BBN, al een risicoanalyse gemaakt. Dat was op verzoek van de gemeenteraad. „We heb ben niet zozeer kritiek op BBN", aldus Van 't Westeinde. „Maar de vraag is nu hoe we het risicomanagement kunnen ver beteren. Volgens ons is het beter om daarvoor een andere partij in te schakelen." Het huidige probleem met de bouwput is het laatste incident in een lange reeks. „We hebben eerst moeilijkheden met de sloop gehad, toen vertraging door het archeologisch onder zoek, toen met het opleveren van de bouwput en nu met het leegpompen ervan. Volgens de oorspronkelijke planning had den we rond deze tijd al onder dak moeten zijn." Vorige week besloot het college al om een extern bureau in te schakelen om de staat van de bouwput te inspecteren. Dat bu reau, GeoDelft, moet ook de om geving van de bouwput controle ren. Het besluit om hulp van bui ten in te roepen werd genomen nadat twee woningen ernstig be schadigden na een verzakking door een lek in de bouwput. De bewoners hebben hun huis verla ten. OOSTKAPELLE - Brassband Crescendo houdt op zaterdag 12 maart de jaarlijkse uitvoering. Op het programma staan klassie ke brassbandnummers als Begui- ne for Brass en Sabre Dance, maar ook eigentijdse nummers zoals de kabouter Plopdans en Celebration van Cool and the Gang. De leerlingen van de ba sisscholen uit Oostkapelle en dansgroep DOK voeren dansen uit. Een Line-dance groep uit Middelbrug is te gast. De uitvoe ring begint om 19.30 uur in De Halve Maan in Oostkapelle. donderdag 3 maart 2005 STREEKACTIVITEITEN - Vereniginsgebouw de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be- /vegen voor 55+; MIDDELBURG - Molen De Hoop, 18.30 19.15 uur: gratis muzieklessen voor kinderen; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran- ieplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve - Petruskerk, 9.30 uur: yoga; - Wijk centrum Pape- 20.00 uur: Contactavond - Muziekvere Vlijt en Volharding zaterdag 26 maart een De markt vindt in De Blazer aan de Rit- iemsestraat 45 in Oost-Sou- urg'. De boekenmarkt duurt an 10.00 tot 13.00 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- j durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Coby, Krijn en Renske Hamelink. door Maurits Sep MIDDELBURG - Renske Hamelink is terug uit Sierra Leone. Ze heeft er een jaar als vrijwilligster gewerkt in een re validatiecentrum van Mercy Ships. Ze wil graag terug. En haar ouders willen Mercy Ships heeft twee hospitaalsche pen, binnenkort drie, met operatieka mers aan boord die naar ontwikkelings landen varen om mensen te genezen. De schepen bieden voorzieningen die in de landen zelf niet of nauwelijks beschik baar zijn. Vandaar de slogan 'Instru menten van hoop in een wereld van nood'. Renske Hamelink (26) uit Middelburg leerde Mercy Ships kennen toen ze twaalf was via een rondleiding op één van de schepen, de Anastasis. „Als ik groot ben, wil ik mee, dacht ik toen. Mercy Ships heeft sindsdien altijd in mijn achterhoofd gezeten. Ik las ook de nieuwsbrieven." Na een opleiding tot verpleegkundige en daarna tot ergotherapeute ging ze aan de slag bij zorgcentrum Ter Reede. Leuk werk, maai' na een tijdje begon het toch te kriebelen. „Is dit nu wat ik de rest van mijn leven wil blijven doen? Nee, ik wilde iets anders. Toen heb ik de knoop doorgehakt." Renske meldde zich als vrijwilligster aan bij Mercy Ships. Dat was in okto ber 2003. Een paar maanden later al, in februari 2004, vertrok ze naar Sierra Leone. De organisatie heeft ook medi sche centra in ontwikkelingslanden en er was behoefte aan een therapeute in het revalidatiecentrum in Freetown. Ze ging er aan de slag met de revalidatie van poliopatiënten. Natuurlijk was het spannend voordat ze vertrok. Sierra Leone? Ze moest op zoeken in de atlas waar het ligt. En een jaar weg, teiwijl je niet weet wat je te wachten staat. „Maar de verandering die je in een mensenleven kunt maken. Dat je werk zo'n impact kan hebben. Dat is heel bijzonder"blikt ze terug. Confronterende ontmoetingen waren er vanzelfsprekend ook. Ze zag dingen en hoorde verhalen die heel gruwelijk wa ren. „Een vrouw die voor de rebellen wegrende. Toen hebben ze haar benen afgehakt. Ze had dus protheses nodig. Maar één stomp van haar been moest ge opereerd worden om de prothese pas send te krijgen. En dan te bedenken dat ze in een dorpje ver weg woonde en ook nog drie kinderen had." Vader Krijn (54) en moeder Coby (53) Hamelink hebben hun dochter een paar weken bezocht in Sierra Leone. Het werk en zeker de filosofie van Mercy Ships, raakte ook Renskes ouders. „Je ziet wat het effect is, dat mensen weer een zinvol bestaan kunnen opbouwen, uitzicht krijgen op een betere toe komst." En nu willen zij zich ook aanmelden bij Mercy Ships. Krijn stopt later dit jaar als beroepsbrandweerman bij de stads gewestelijke brandweer Vlissingen-Mid- delburg. Snel daarna hopen ze te kun nen aanmonsteren. Krijn: „Het speelt al langer, dat we iets met Mercy Ships willen doen, maar het is nooit serieus geworden." Coby: „Totdat we een rondleiding had den gehad op een schip en bleek wat we allemaal zouden kunnen doen." Krijn: „Dienen om de dienai'en in staat te stellen te dienen." Coby: „Wij kunnen ervoor zorgen dat de artsen, de dienaren dus, hun werk kunnen doen." Krijn wil zijn kennis en vaardigheden als brandweerman ter beschikking stel len. Bovendien heeft hij vroeger een op- foto Lex de Meester leiding werktuigbouwkunde gehad. Wat hij toen leerde over machines, kan hij moeiteloos toepassen. „Wat ik daar zag, zie ik nu weer op de schepen van Mercy Ships." Coby kan van alles wat. Ze biedt zich aan voor huishoudelijk werk, admini stratief werk, voor de keuken. „Ik ben bereid alles aan te pakken." Vrijwilligers van Mercy Ships worden niet betaald; ze moeten betalen om vrij williger te mogen zijn. Kost en inwo ning komen voor eigen rekening, pak weg 150 dollar per persoon per week. Renske heeft het een jaar volgehouden dankzij financiële steun van familie, vrienden en de kerkgemeenschap waar toe ze behoort. Haar ouders denken het een half jaar dat ze willen meevaren te kunnen bekostigen van hun eigen geld. Krijn: „Aanvankelijk was het idee: we verkopen het huis en gaan mee. Maar dat heeft Mercy Ships ons afgeraden. Ze zeiden: probeer het eerst een half jaar en hou je huis aan. Zie maar of het bevalt." Renske wil weer voor Mercy Ships wer ken, maar haar voorkeur gaat uit naar het wei'k aan land. Krijn en Coby wil len aan boord van een schip wex'ken. Het liefst op de Africa Mercy. Ze heb ben veel compassie met Afrika. Krijn: „Omdat de nood er zeer hoog is en het perspectief laag." Advertentie KOZIJNEN-ZONWERING bij aankoop van KOZIJNEN Landal Een akBe in samenwerking met SÜSSiË -X www.aazet.nl Advertentie GROTE K6RK V€€R€ zondag 6 maart aanvang 14.30 uur DMITRI SJOSTRKOVITSJ Symfonie nr. 13 'Babi-Yar' [mi\ voor bas, baskoor en groot orkest BOHUSlflV MHRTINU Symfonie nr. Jiim4) voor groot orkest vioog nooi oe vooiwootoen Advertentie hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de. krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland MIDDELBURG - Een 83-jarige bewoonster van een aanleunwoning van zorgcentrum Buitenrust in Middelburg is gistermorgen rond half twaalf gewond geraakt bij een brand. De brand ontstond toen een pan die op het vuur stond vlam vatte. Doordat de vrouw het vuur met water probeerde te blussen, ontstond een steekvlam. De vrouw raakte daardoor gewond aan het gezicht. Ze is direct onder de douche gezet, het vuur was al geblust voor de brandweer arriveerde. Het slachtoffer is met brandwonden in het gezicht naar het ziekenhuis afgevoerd. De keuken van de woning is be schadigd. De bewoners van het zorgcentrum zijn gisteren door de brandweer op de hoogte ge bracht van de toedracht van het ongeluk. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Een 35-jaxïge veelpleger- uit Temeuzen is gisteren in Middelburg wegens bedreiging en vernie ling veroordeeld tot drie weken cel. Politiex'echter F. van Hemert-Meeuwis vond bewezen dat de man 7 februari dit jaar in Terneuzen de voordeur van een woning had inge trapt en tegen de bewoner dreigende taal had uitge kraamd. De verdachte zei zijn hoogzwangere zus te wil len helpen. Die wilde haar spullen ophalen. Toen er niet werd opengedaan liepen de irritaties op. Voor officier van justitie G. Oosterveld stond het vast dat de Terneuzenaar het deurslot had vernield en de bedreiging had geuit. Ze typeerde verdachte als een kansaime veelpleger. ',.U heeft mooie verhalen over het verbetex'en van uw leven, maar er gebeurt niks." De officier eiste een maand cel. Raadsman J. Wouters vond het allemaal overdreven. „Het enige wat mijn cliënt heeft geroepen is 'als je aan mijn zus komt dan maak ik je af'." De advocaat pleitte voor een schuldig ver klaring zonder toepassing van straf. De politierechter ver wees nog naar het strafblad met geweldsdelicten. Ze vond di'ie weken gevangenisstraf passend. BRESKENS - De Breskense Scheepsbouw en Machinefa- bi'iek (BSM) trekt in september in bij zustex'ondememing Damen in Oostende. Alle dertig werknemers kunnen daar hun werk voortzetten. BSM huist vanaf 1936 in Breskens en is sinds twintig jaar onderdeel van Damen Shipyards, dat wereldwijd 28 vestigingen telt. Het bedrijf veiiaat de Middenhavendam om economische redenen. „Vijf jaar ge leden is een groot deel van ons onderkomen zwaar bescha digd als gevolg van een ontwerp- en constructiefout aan een nieuwe kade aan de westelijke handelshaven. Nu staan we op het punt om voor enkele miljoenen euro's te hei'investex'en, maar de opdringende i'eci'eatie en het visie loos beleid van de gemeente Sluis ten aanzien van haven industrie noopt ons te vertx'ekken. Uitbreiden is voor ons een noodzaak, maar dat kan hier niet", aldus directeur De Looff. BSM onderzocht of een verhuizing naar de Sloe- haven of de Braakmanhaven opties wax-en, om zo de werk nemers een baan dichtbij hun woningen te gax-anderen. STELLENDAM - Een 46-jax'ige man uit Oostex'land is dinsdag gewond geraakt bij een bedrijfsongeval in Stel lendam. De man was aan het werk in een dok in de Delta haven toen hij een stalen buis in het gezicht kx-eeg. De buis was losgeschoten van een kraan. De Oosterlander is naar het ziekenhxiis in Rotterdam gebracht. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in. MIDDELBURG - Het onderzoek in de drugszaak tegen een 34-jarige Terneuzenaar is onvolledig geweest. Om die reden nam de rechtbank in Middelbxxrg gïstex'en geen be slissing. De x'echtbank wil dat het onderzoek heropend wordt. Er moet met name meer duidelijkheid verschaft worden over de telefoontaps. De man wordt vex'weten be trokken te zijn geweest bij de invoer van 777 gram cocaï ne, die begin november door de douane op Schiphol in de voor hem bestemde postpaketten wei'd aangetroffen. Twee weken geleden eiste het OM anderhalf jaar celstraf. De zaak wordt op 24 maart behandeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13