>zc Hulp voor starters woningmarkt vLissinecn Helemaal niet eng zo'n paard Winter krijgt een flinke staart Stalker moet vijf maanden zitten üw 18 Mogelijkheden om goedkope woningen te bouwen zijn beperkt Graniet voor de prijs van kunststof KeukenMarket Erfgoedkoffer voor nieuwe Zeeuw Politie wil vaart in zaak-Blokpoel Straf voor bedreigen ouders Witte wereld dactie: 0113-315649 mww.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl •pstbus 31,4460 AA Goes [dvertentie-exploitatie: jord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; guws-Vlaanderen: 0114-372770; nionaal: 020-4562500. donderdag 3 maart 2005 Afstandstitels schaatsen in Inzeil betwist jfiSSr editie Walcheren IporNadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente iiddelburg werkt aan een rege ling om starters te helpen bij het lopen van een huis. Er wordt on er meer gedacht aan het ver trekken van leningen. zegt wethouder A. de Vries, je plannen worden in april ge- iresenteerd aan de gemeente- Voor starters is het op dit noment erg lastig om een wo- iing te vinden. Huurhuizen zijn r wel, maar de wachtlijsten ijn lang. Koopwoningen zijn laak te duur voor starters. Dat eldt voor bestaande, maar ook tor nieuwbouw woningen. Zon- ér eigen geld is het voor ie- |nd met een modaal inkomen nna onmogelijk geworden om |n huis te kopen. irond dit moment worden er nau- dijks betaalbare woningen op- feverd. „Het probleem bij zo'n jeling is dat je ook grond iet hebben waar je kunt bou- In de bestaande plannen kan dat niet, vanwege de kos ten." Ook op Ramsburg, één van de plekken in de stad die in beeld is voor woningbouw, zal het niet eenvoudig zijn om goed kope woningen te bouwen denkt De Vries. „De grond is daar duur. Het maakt verschil of je bedrijven moet uitkopen of grond van een boer koopt." Om te voorkomen dat pro jectontwikkelaars het gras voor de voeten van de gemeente wegmaaien, wordt nü al grond gekocht voor toekomstige wij ken. De komende tien jaar moeten in de gemeente Middelburg mini maal 3300 woningen worden ge bouwd. Het grootste deel daar van komt in de Mortiere (1100), gevolgd door Ramsburg (600), Arnestein (200) en Amemuiden ruim (220). Verder staan er wo ningen gepland op het Arduin terrein. De gemeente denkt daar na nog te kunnen uitbreiden richting Oost-Souburg (Eras- muswijk-Zuid) en aan de zuid kant van de stad (Mortie re-West). De Vries denkt dat al die wonin gen nodig zijn. „We bouwen voor Middelburgers en voor mensen van buiten. Bij een ge lijk blijvende bevolking en toe nemende vergrijzing heb je meer woningen nodig. Boven dien is het onze ambitie om meer mensen van buiten aan te trekken. En dat lukt ook. In de Veersche Poort komt een groot deel van de mensen niet uit de stad. Om te voorkomen dat men sen niet wegtrekken, moeten we zorgen dat er genoeg banen over blijven." Het is nog niet precies bekend wat voor soort woningen op Arnestein en Ramsburg ko men. Van de overige woningen (bijna 2500) die de komende tien jaar in de gemeente wor den gebouwd, bestaat het groot ste deel uit eensgezins koopwo ningen (1300). Er worden 770 huurappartementen en 360 koopappartementen gebouwd. Er worden de komende jaren 40 eensgezins huurwoningen ge bouwd. De huurwoningen worden alle maal duurder dan 370 euro. „Echt goedkope huurwoningen kun je eigenlijk niet meer bou wen", aldus De Vries. „Ook bij de duurdere moet er dertig- tot veertigduizend euro per woning bij. De woningen worden wel duur, maar een flink aantal valt beneden de huursubsidiegrens. Voor de toegankelijkheid van woningen is dat eigenlijk de grens die bepalend is." (Advertentie) nieuw: Jan Zwcmer c.a. (Zeeland 11950-1965 35,00 vanmorgen 8.15-9.15 uur ontbijrdiscussie met l minister Thom de Graaf over de gekozen burgemeester vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenul uiensoep en zuurkool (naar keuze vegetarisch) en vruchtenbavarois 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 morgen, 17.00 uur Roosevelt Reading 1 Matthew Sharpe rhc sleeping father bekijk ook onze website i www.drukkeriimiddelburt'iil Een fietser rijdt goed ingepakt over de Vlissingse Badhuisstraat. cte! Vinkei door Rinus Antonisse RITTHEM - Geluk of pech? Ver keersellende of sneeuwpret? Feit is dat het zwaarste sneeuw- gebied gisteren langs Zeeland heen schoof, zegt weerman Jos Broeke van Meteo Zeeland. Daardoor bleef de witte donsde ken over stad, dorp en land be perkt tot een laag van enkele centimeters. Komende nacht kan het echter wel eens de koudste nacht van deze winter worden, verwacht Broeke. Het kwik zal onder de -7,3 gra den Celsius zakken; dat was op 28 februari tot nu toe de koud ste nacht. En de winter is nog niet van plan afscheid te nemen. „Voorlopig is er geen zicht op ander weer", aldus Broeke Voor weerkundigen is de lente al begonnen, terwijl de winter zich nu pas behoorlijk aandient. Niet heel bijzonder, weet Broe ke. „Het is weliswaar geen nor maal beeld, maar het komt meer voor dat de winter een flinke staart krijgt. In 1971 hadden we aan het eind ook een koude pe riode, met op 7 maart -11 gra den in Kapellebrug. Toen lag er ook aardig wat sneeuw. En in 1845 aten de mensen met Pasen eieren op het ijs. Dat was de koudste maartmaand ooit." De huidige winter verloopt vol gens Broeke vrij zacht; de tempe raturen liggen gemiddeld iets bo ven normaal. Opvallend was het uitzonderlijk zachte weer begin januari. De grote sneeuwval in met name het Noorden van het land is lang niet voorgekomen „Eens in de vijftig jaar valt meer dan 35 centimeter sneeuw binnen 24 uur", aldus de Zeeuw se weerman. De opwarming van de aarde heeft de kans op een koude pe riode niet verminderd. Het aan tal koude dagen met noorden- of oostenwind is per winter niet veranderd, meldt het KNMI. Wel zijn de zachte dagen met zuiden- of westenwind zachter geworden. foto Ruben Oreel De laatste echt koude winter was die van 1996; berucht is die van 1963, met 80 dagen sneeuw en veel strenge vorst. Pas op 5 maart kwam daar een einde aan. Van alle maanden in de vorige eeuw was februari 1956 de koud ste. Daaraan gingen kwakkel maanden vooraf. Langs de oevers van de Zeeuwse stromen lagen ijsbergen van twee meter hoog en de Westerschelde had wel wat weg van een poolzee met vele ijsschotsen. (Advertentie) tijdens de KeukenMarket Graniet 10-daagse* I dl WO do 8 9 10 lmaart lmaart maart OPEN ZONDAG 6 maart DEZE WEEK GRATIS 10 jaar garantie DEZE WEEK GRATIS kookklaar geïnstalleerd Informeer in de showroom naar de voorwaarden R00SEN0AAL N00R0 - A17 - AFSLAG 21 Vanuit Roosendaal. Gastelseweg richting Oud Gastel vlak voor het viaduct - T 0165-510 600 A17- Afrit 21 Roosendaal - Noord www.keukenmarket.nl Zo leuk kan het kopen van een keuken zijn. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Zonder vrees zet Kevin zijn voet in de stijgbeugel. Hij krijgt een zetje, en daar zit hij. Samen met vijf andere kinde ren kreeg hij gisteren voor het eerst paardrij les. Bijzonder, want ze zijn allemaal blind of slechtziend. „Ik wil op een witte", zeggen de meiden. De paarden staan rustig in de bak te wachten op de cursisten. Ze zijn niet speciaal uitge kozen, zegt Erwin Verstraate van manege De Scheldestad. „Dat is lastig, want sommi ge paarden zijn heel rustig als je ze vast- hebt, andere weer als ze los lopen." De kinderen zijn meegenomen door Visio uit Goes, een stichting die zich inzet voor blinden en slechtzienden. „Ongeveer vijf keer per jaar houden we activiteiten voor kinderen", zegt Janneke Openneer. „In de schoolvakanties. Het is eigenlijk bedoeld om elkaar te ontmoeten. De kinderen zitten allemaal op verschillende basisscholen." Op die uitjes doen de kinderen iets wat ze vanwege hun handicap normaal nooit doen. De manege wilde graag meewerken aan het uitstapje. „Het is leuk om te doen", vindt Verstraate. „De kinderen hebben alleen iets intensievere begeleiding nodig." Sascha is inderdaad op een wit paard te recht gekomen. Helemaal niet eng, vindt ze, dat paardrijden. Intussen is Kevin ook hele maal gewend op zijn paard. „Hoe kun je hem hard laten gaan?", vraag hij de instruc teur. „Drijven met je benen", is het advies. „Hortsik", roept Kevin en hij geeft zijn paard de sporen. Met de begeleider ernaast hobbelen ze door de bak. MIDDELBURG - Welkom in Zeeland moet veel meer zijn dan de huidige reclamecampagne met wat spotjes. Dat stelde directeur W. Scholten van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) gisteren in Middelburg tijdens de presentatie van het boek Zeeland 1950-1965. Hij pleit te voor het samenstellen van een 'erfgoedkoffertje' voor nieuwe Zeeuwen. De inhoud daarvan zag Scholten al voor zich. Een pasje voor Zeeuwse musea, een kennisma kingsbon voor instellingen als de SCEZ en Het Zeeuwse Landschap, een stripverhaal over Michiel de Ruyter en een interactieve cd. „Over de geschiedenis van Zeeland via een telkenmale in leeftijd veranderd Zeeuws meisje", aldus Scholten. „En een aantal boeken over Zeeland, bij voorbeeld over de dorpen, het fotoboekje Zeeland en het nieuwe boek over de jongste geschiedenis." GOES - De politie Zeeland wil van het Nederlands Foren sisch Instituut (NFI) weten wanneer het dna-onderzoek in de zaak van de moord op Goesenaar Sam Blokpoel klaar is. Eind vorig jaar hebben acht personen vrijwillig dna-materiaal afgestaan. Het NFI onderzoekt die mon sters. Woordvoerder A. Don begrijpt best dat andere za ken, waarbij verdachten in voorarrest zitten, voorrang krijgen, maar erkent dat de politie Zeeland met enig onge duld op de uitslag wacht. „Voor mensen die dna hebben afgestaan, is het wel prettig als er snel duidelijkheid is. Daarom proberen we vaart in het onderzoek te krijgen." Sam Blokpoel (toen 81 jaar) werd in augustus 1995 zwaar mishandeld aan de Oostwal in Goes. Enkele dagen later overleed hij. Drie verdachten werden wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. De politie heropende de zaak Blokpoel eind vorig jaar. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een 31-jarige inwoner van Hoek voor het bestelen en bedreigen van zijn ouders conform de eis vijftien weken gevangenisstraf opgelegd, waarvan zes weken voorwaardelijk. De negen weken cel straf heeft hij in voorarrest uitgezeten. Aan de voorwaar delijke straf werd verplicht reclasseringscontact verbon den. De man nam 18 november vorig jaar thuis tachtig eu ro uit de portemonnees van zijn ouders. „Dat heb ik meer gedaan, maar dan werd er niets van gezegd." Het geld ging op aan het gokken, waaraan hij verslaafd is. Twee weken voor de diefstal had hij zijn ouders, bij wie hij in woont, met de dood bedreigd. Uit de aangifte van de ouders bleek dat hij vaker had gedreigd. De reclassering stelde vast dat de verdachte weinig inzicht heeft in zijn problematiek. De man heeft inmiddels hulp gezocht bij de psychiatrische kliniek Emergis. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 23-jarige inwoner van Vlissingen voor het stalken van zijn vriendin conform de eis ver oordeeld tot vijf maanden gevan genisstraf. Aan het slachtoffer moet hij een voorschot van 750 euro aan smartengeld betalen. Verdachte is al eens eerder ver oordeeld voor stalking. De Vlissinger had zijn vriendin tussen 28 november en 27 de cember bestookt met dreigende sms-berichten en telefoontjes. Verder had hij zich tegenover fa milie dreigend uitgelaten over zijn ex. De Vlissinger was tot be laging van het slachtoffer over gegaan toen ze (voorlopig) de omgangregeling met hun zoon tje stopte. Ze was bezorgd om het kind. Vanaf dat moment werd ze voortdurend lastiggeval len en werd ze bedreigd met de dood. Op 28 december werd de verdachte opgepakt. „Hij bleef maar doorgaan. Zelfs vanuit de gevangenis belde hij naar haar", wees officier van justitie G. Oos- terveld op de impact. Het slacht offer diende een schadeclaim van 2500 euro in. De man heeft een strafblad met veel geweldsdelicten. In de straf maat hield de politierechter er rekening mee dat verdachte niet wil meewerken aan onderzoe ken door gedragsdeskundigen. Ook werkstraffen zijn aan hem niet besteed. Advertentie GRATIS PENDELDIENST BINNENSTAD VLISSINGEN DONDERDAG, ZATERDAG EN OP KOOPZONDAG VAN 12.00 TOT 18.30 UUR; OP VRIJDAG TOT 21.30 UUR VOOR PARKEREN VOLG P- CENTRUM zeeuwse almanak Sacha van den Driest geniet van het ritje. foto Ruben Oreel Mooi, die witte wereld. De me vrouw die haar kost verdient door dagelijks de jongste lich ting van dat Zeeuwse basis schooltje enig onderricht te geven, nam de gelegenheid te baat en besloot tot een lesje meteorologie. Wie weet, vroeg zij, wie het weer maakt? Op de eerste rij ging aarzelend een vingertje omhoog: dat doet God natuur lijk, die luistert naar wat Mar- jon de Hond op tv te vertellen heeft en zorgt vervolgens dat wat zij zegt ook gebeurt. En als de weersvoorspelling niet uitkomt? Opnieuw ging een vinger de lucht in. „Dan heeft God gewoon even niet goed opgelet. (Advertentie) JOSEPHINE CO. GANTWOMAN-MARTVISSER POLOLAND BANDOLERA BETTY BARCLAY GERRY WEBER - BASLER DEIMOD MARCONA FRANKENWALDER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11