TUIN Veel steun voor opbouw Palestina VOORDEEL TOT €2.485,-! Kremlin richt jeugdbeweging op uit vrees voor revolutie Belgen krijgen ID-kaart met chip Franse journaliste is ontreddering nabij Woede om kille moord door Braziliaanse rechter nr MOOIST AANGELEGDE Recordpoging non-stop rond de wereld met bijzonder vliegtuig Aantal asielaanvragen keldert Geopereerde paus praat weer Verkeerde knie Belg verwijderd Campagne EU tegen roken Nepal meldt dood zeventig rebellen jSyriërs snel weg uit Libanon Landengroep draagt stenen aan voor levensvatbare staat a Toezeggingen 4 Protectie vluchtelingen moeilijke zaak door Bart de Clerck ANTWERPEN - Alle Belgen krijgen voor 2009 een elektroni sche identiteitskaart Vorige maand zijn de Belgische gemeen ten gestart met het uitreiken van elektronische identiteitsbe wijzen. Dit zijn kleine kaarten met het formaat van een bank- kaart, voorzien van een chip waarop allerlei informatie kan worden bewaard. Over 5 jaar zouden alle Belgen ouder dan twaalf jaar zo'n elek tronische identiteitskaart op zak moeten hebben. Zo'n 200.000 Belgen zouden nu al in het bezit zijn van het nieuwe type identiteitskaart. Wanneer de gestelde deadline van 2009 gehaald wordt, dan is België het eerste land ter wereld waarvan alle inwoners een elek tronische identiteitskaart heb ben. De elektronische identi teitskaart kent vele toepassin gen. Pincode De eerste functie blijft die van identiteitsbewijs. Door de bijko mende microchip kan de identi teitskaart van de nieuwe genera- (Advertentie) VAN ZEELAND www.verstratenenwaihdut.nl tie ook worden gebruikt voor an dere toepassingen. Via een pin code kan de kaartbezitter bij voorbeeld bewijzen dat hij de rechtmatige bezitter is van de kaart. De kaart opent verder ook per spectieven voor het veilig door geven van informatie via inter net. Met de kaart kan de bezit ter zijn e-mails voorzien van een betrouwbare elektronische handtekening. Op de kaart staan behalve een foto ook naam en voornaam, geslacht, na tionaliteit, geboorteplaats- en datum, handtekening, geldig heidsperiode en rijksregister nummer van de houder. Met de informatie die op de mi crochip is opgeslagen kan de kaart in de toekomst ook dienen als sleutel om deuren te openen van bijvoorbeeld hotelkamers of als instapkaart op luchthavens. Chatten De elektronische identiteits kaart moet de houder ook in staat stellen gebruik te maken van on-linediensten die de over heid aanbiedt, bijvoorbeeld de elektronische belastingaangifte. Microsoft zal de Belgische elek tronische identiteitskaart, kort weg elD, ook integreren in zijn chatprogramma MSN Messen ger. Chatten zou daardoor heel wat veiliger worden. Het Amerikaanse softwarebe drijf wil verder onderzoeken ver der of de elD nog voor andere toepassingen bruikbaar is, Dat maakte Microsoft-voorzitter Bill Gates onlangs tijdens een bezoek aan België bekend. TANGER - Steve Fossett, de avontuurlijke miljonair, nadert met zijn Virgin Atlantic GlobalFlyer de kust van Marokko. De 60-jarige Fossett vertrok gisteren in de Amerikaanse staat Kansas voor de eerste solo non stop-vlucht rond de wereld. Tot nu toe is het nog nooit iemand gelukt om zonder bij te tanken met een vlieg tuig rond de aarde te vliegen. Voor deze vlucht werd een speciaal lichtgewicht eenmotorig toestel ge bouwd. Voor de recordpoging hebben zelfs landen als Libië en China hun luchtruim opengesteld, hetgeen ze hadden geweigerd toen Fossett met een ballon wilde overvliegen. Het is de bedoeling dat Fossett na onge veer 65 uur weer landt op Salina in Kansas. In 2002 was Fossett de eerste die solo in een luchtballon rond de wereld vloog. foto Larry W. Smith/EPA woensdag 2 maart 2005 GENEVE - Het aantal asielzoekers dat zijn heil zocht in westerse landen, is in zestien jaar niet zo laag geweest. Dat heeft de Unhcr, de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties, gisteren gemeld. In 2004 trokken 368.000 mensen voor asiel naar 38 landen in Europa, Noord-Amerika en delen van Azië. Het totale aantal daalde vorig jaar ten opzichte van 2003 met 22 pro cent. Het jaar daarvoor was dat al 20 procent. Frankrijk kreeg vorig jaar de meeste asielzoekers: 61.600. De Unhcr is voorts bezorgd over de jacht die Maleisië, heeft geopend op de honderdduizenden illegale immigran ten. De Unhcr-vertegenwoordiger in Maleisië, Volker Turk, liet dat gistermorgen weten. ANP/AFP/RTR ROME - Paus Johannes Paulus II knapt langzaam op van zijn keeloperatie. De kerkvorst praat weer. „De Heilige Vader heeft tot mij gesproken in het Duits en Italiaans", aldus kardinaal Joseph Ratzinger. „Hij was erg helder en zal enige tijd werken aan de documentatie die ik hem heb gebracht." Woordvoerder Joaquin Navarro-Valls van het Vaticaan liet weten dat de paus weer sterk genoeg is om te lezen. De vijfde nacht van de kerkvorst in het Gemelli-zieken- huis verliep goed, aldus de Italiaanse staatstelevisie giste ren. ANP/DP A BRUSSEL - Artsen in het Antwerpse Sint-Vincentiuszie- kenhuis hebben onlangs de verkeerde knie verwijderd bij' een 72-jarige Belg. Bovendien is niet de juiste prothese ge plaatst. De gedupeerde patiënt, Paulus Driesen uit Wijnegem, kan daardoor nog amper lopen. De man bereidt een rechtszaak voor tegen het ziekenhuis om een schadever goeding te krijgen. „Terwijl ik weer had kunnen dansen, moet ik nu op krukken lopen", zegt Driesen gisteren in Het Laatste Nieuws. Tot overmaat van ramp kan de verkeerde prothese niet verwijderd worden, zolang de rechtszaak loopt. ANP BRUSSEL - De Europese Commissie begint in heel Euro pa een campagne tegen rookverslaving. Op internet, tele visie en in de bioscoop komt dit voorjaar informatie hoe verslaafden hulp kunnen krijgen bij het stoppen. De actie van 72 miljoen euro gaat vier jaar duren, meldde Europees Commissaris Kyprianou (Volksgezondheid) gis teren in Brussel. „Roken is nummer één van de vermijdba re ziekten", zei Kyprianou. „Frusterend hoeveel schade dit nog steeds aanricht." ANP KATHMANDU - In een gevecht tussen maoïstische rebel len en veiligheidstroepen in het zuidwesten van Nepal zijn maandagavond zeker zeventig rebellen gedood. Dat meldde het leger gisteren, dat zelf vier man verloor. De maoïstische rebellen willen de monarchie afschaffen en vechten sinds 1996 voor een communistisch regime. In de strijd zijn al ruim 11.000 mensen gedood. ANP/AFP i LONDEN - De Verenigde Sta llen en Frankrijk hebben gister eren het onmiddellijke vertrek geëist van de Syrische troepen Libanon. Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rice en Jiaar Franse ambtgenoot Barn ier lieten ook weten uit te zien vrije en eerlijke verkiezin gen in het land. Eerder had Rice pl laten weten de ontwikkelin gen in Libanon toe te juichen. Volgens haar hadden de Libane- ?en 'hun streven naar democra tie tot uiting gebracht'. RTR oor Esther Gotink erLONDEN - De internationale eigemeenschap heeft steun toege- aan een zeventien pagina's document waarin de be bouwstenen staan iroor een levensvatbare Palestijn se staat. ;et verklaarde de Britse pre- h-tnier Tony Blair gisteren ter af van een bijeenkomst in waar wereldmachten bijeen kwamen om te bepalen welke hulp het Palestijnse be stuur nodig heeft om een finan cieel en politiek gezonde staat te stichten. De topontmoeting werd bezocht door delegaties uit 23 landen. Onder hen bevonden zich de Palestijnse president Abbas, VN-secretans generaal Kofi An nan en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rice. Een Israëlische delegatie ont brak. Blair onderstreepte dat de bijeenkomst niet was bedoeld om Israël en de Palestij nen sa men aan tafel te krijgen, maar om de Palestijnen in betere vorm te kneden voor het oppak ken van vredesbesprekingen. „We hebben succesvolle verkie zingen voor een nieuwe Pale stijnse president achter de rug, er zijn afspraken over Israëli sche terugtrekking uit Gaza, waar het nog aan ontbrak wa ren de instituten om een Pales tijnse staat te stichten die le vensvatbaar is. En die structuur is vandaag opgezet." Minister Rice liet weten dat William Ward, de Amerikaanse generaal die speciaal is belast met het toe zicht op de vredespogingen, in het Midden-Oosten zal worden gestationeerd. Tot nu toe heeft hij het gebied slechts één keer bezocht. Rice benadrukte dat het Palestijnse bestuur de veilig heid moet hervormen, om terro risme effectief te kunnen aan pakken. Abbas beloofde de war rige en vaak concurrerende vei ligheidsdiensten samen te voe gen. Rice prees Egypte en Jorda nië voor hun werk om de Pales tijnse veiligheid te verbeteren, maar uitte felle kritiek op Syrië. Ze beschuldigt dat land van steun aan terroristen die de vre despogingen ondermijnen. Aanslag Blair noemde vrede in het Mid den Oosten 'wellicht de meest urgente kwestie ter wereld'. Hij waarschuwde dat het vredespro ces een 'fragiele onderneming' blijft en dat terreurgroepen blij ven proberen die te verstoren. Hij refereerde aan de zelfmoord aanslag vrijdag in Tel Aviv, waarbij vijf mensen om het le ven kwamen. De Palestijnse leider Abbas zeg de toe zich volledig in te zetten voor de voorgestelde hervormin gen en de strijd tegen militan ten. Hij verklaarde bereid te zijn 'hand in hand' te werken met Israël.GPD JoorRemco Reiding MOSKOU - In het diepste ge- aeim heeft het Kremlin een jeugdbeweging opgericht die te genwicht moet bieden aan oppo sitionele jongeren. De Russische regering zou bang zijn dat zij Jen opstand kunnen ontketenen joals in Georgië en Oekraïne. Dat heeft de oppositiepartij Ja- jloko bekend gemaakt. ting. Jasjin stelt dat een deel van de 'Nasji-leden' al lid was van Samen Voortgaan: een pro-Poetin-beweging'. Het nogal nationalistische Samen Voort gaan heeft een dubieuze reputa tie en is niet specifiek op jonge ren gericht. Samen Voort- gaan-voorzitter Vasili Jakemen- ko ontkent dat tijdens het con gres een nieuwe jongerenbewe ging is opgericht. Jakemenko ontvouwde deze week in een Russisch blad wel plannen een nieuwe beweging op te richten. In de afgelopen anderhalf jaar speelden de Georgische studen tenbeweging Kmara (Genoeg) en het Oekraïense Pora (De hoogste tijd) een grote rol bij de val van autoritaire regimes. Hun goed voorbereide en aan houdende protesten, gesteund door westerse organisaties, leid den tot de geweldloze rozenrevo lutie in Georgië en de oranje re volutie in Oekraïne. Die brach ten de op het westen georiënteer de Michail Saakasjvili en Viktor Joesjtsjenko aan de macht. Het Kremlin zou een scenario als in Georgië en Oekraïne willen voor komen. GPD van onze redactie buitenland PARIJS - De Franse verslaggeef ster Florence Aubenas, die be gin januari met haar vertaler Hussein Al Saadi in Irak is ont voerd, heeft op een videoband om hulp gevraagd. De band is niet van een datum is voorzien. De nieuwszender Sky-Italia zond de videoboodschap giste ren uit „Mijn naam is Florence Aube nas. Ik ben Frangaise. Ik ben een journalist van Libération", zegt Aubenas op de videoband die haar ontvoerders hebben vrijgegeven. De verslaggeefster maakt een ontredderde indruk. Ze stelt dat ze er lichamelijk en psychologisch slecht aan toe is. De 43-jarige Aubenas vroeg spe cifiek om hulp van het Franse parlementslid Didier Julia, die eerder in het nieuws kwam door zijn omstreden en mislukte solo poging twee andere ontvoerde Franse journalisten te bevrij den. „Alstublieft meneer Julia. Help mij! Het is dringend!" De Franse regering maakt zich 'bij zonder ongerust' over het lot: van Aubenas, aldus minis-; ter-president Raffarin. Volgens' hem is zijn regering zeer actief om de vrijlating van de journa liste te regelen. Maar Frankrijk heeft nog geen direct contact ge had met kidnappers, zei een woordvoerder van premier. De ontvoerders zouden nog geen ei sen hebben gesteld. Wel heeft de regering aanwijzingen dat Aube nas nog in leven is. Minister Barnier van Buiten landse Zaken zei dat er behalve de band ook nog ander bewijs is. De bewindsman zei verder dat de videoband wordt onder zocht door deskundigen omdat het materiaal veel vragen op roept. Didier Julia heeft gisteren de re gering van premier Raffarin ge vraagd om hem weer in te scha kelen om nu Aubenas vrij te krij gen. De regering heeft hem echter la ten weten dat hij wat haar be treft geen persoonlijke initiatie ven moet ontplooien.RTR/AFP (Advertentie) Toyota Corolla. V.a. 16.690,-/€ 335,- p.mnd. Nu ook in supersportieve S-Line uitvoering! Sideskïrts en achterskirt in metallic lakkleur meegespoten. Speciale blauwe bekleding en interieuraccenten. Lederen stuurwiel en pook knop. En nog veel meer. Inclusief 16" lichtmetalen velgen tot €2.485,- voordeel! Meer info: bel gratis 0800 - 0369 of ga naar www.toyota.nl TODAY TOMORROW TOYOTA n{ LONDON- De belangrijk- ste toezeggingen die de Pa ir- lestijnse regering en verte lt- genwoordigers van de inter- et nationale gemeenschap overeenkwamen in Londen op een rijtje. o> Van de Palestijnen: ig: Invoering van nationaal veiligheidsplan, ontwape- s{ ning van militante groe- o- pen, beëindiging aanvallen s- op Israëliërs, betere organi satie en coördinatie van vei- i ligheidsdiensten, parle- n-. mentsverkiezingen in juli, k- invoering betere kieswet, u- afschaffing omstreden staatsveiligheidsrechtban- i ken en betrekken van maat- schappelijke groepen bij 6 hervormingen, bestrijding van corruptie en verbete- 5 ring van investeringskli- u-; maat. G Van de internationale ge- e- meenschap: Financiële hulp bij op is bouw van veiligheidstroe- 1] pen, assistentie bij verkie- r zingen en bij versterking van rechtsstaat, Israël aan- zetten tot meer vertrouwen r- in Palestijnen en tot be- r- scherming van Palestijnse a infrastructuur tegen scha- t< de en het waarborgen le- vensvatbaarheid Palestijn- se gebieden na terugtrek- king Israël. GPD door Frans Lindenkamp SAO PAULO - In Brazilië is gro te ophef ontstaan over een moord begaan door een rechter. Pedro Araujo (57) vermoordde zondagavond in koelen bloede de bewaker van een supermarkt in het noordelijke stad Sobral. De dader arriveerde kort na slui tingstijd om half elf, om drank te kopen, maar werd tegenge houden door het latere slacht offer, de 32-jarige José Rodri- gues. Toen de amok makende magis traat dreigde iedereen te laten arresteren, kwam de gewaar schuwde manager naar de deur en liet hem uiteindelijk toch bin nen. Nadat de man weer naar zijn kantoortje was teruggekeerd, nam Araujo de bewaker van ach teren in een wurggreep en gaf hem een nekschot. De moord is geregistreerd door het gesloten cameracircuit. Te zien valt dat Araujo met getrokken pistool de supermarkt binnenstapte. Na zijn daad reed hij weg in zijn au to. Van de magistraat ontbreekt sindsdien ieder spoor. In een reactie betreurt het hoogge rechtshof van de deelstaat Ceara het criminele gedrag van de rechter. De officier van justi tie heeft een arrestatiebevel te gen Araujo uitgevaax*digd. De bevolking vreest overigens dat de moordende rechter vrijuit zal gaan, omdat klassejustitie nog heel veel voorkomt in het land. GPD De beweging, die de Russische resident Vladimir Poetin door ik en dun moet steunen, zou üisteren naar de naam 'Nasji'; ,De onzen'. De krant Gazeta neldt dat wordt gehoopt op 50.000 leden. olgens Jabloko-lid Ilja Jasjin cwamen afgelopen weekeinde ngeveer tweehonderd jonge ussen bijeen om de jeugdbewe- ing op te richten. De 21-jarige asjin zei dat het plaatsvervan- end hoofd van de presidentiële taf, Vladislav Soerkov, de roep gaat leiden. Jasjin zou ch hebben voorgedaan als jour- alist, voordat hij werd ontmas- erd en op gewelddadige wijze it de zaal werd ver-wij der d. e jeugdclub doet terugdenken an de Komsomol ten tijde van e Sovjetunie. Deze unie diende Is jongerenvleugel van de com- lunistische partij, lasji' zou worden gefinancierd oor rijke oligarchen die bang ijn dat hun zakenimperia in ge- aar komen als het huidige regi- ie ten val wordt gebracht. Pre- dent Poetin zou zelf zijn fiat sbben gegeven voor de oprich- KAKWA - Congolese vluchtelingen worden met prikkeldraad gescheiden van militairen uit Bangla Dcsh die in opdracht van de Verenigde Naties ingezet zijn om hen te beschermen tegen strijdende partijen in Oost-Congo. Deze week liep een patrouille van de Bengalen in een hin derlaag, waarbij negen soldaten het leven lie ten. De Congolese defensie-minister Onusumba beloofde gisteren bij een bezoek aan het vluch telingenkamp de troepen dat zijn regering alles in het werk zal doen om de daders van de schiet partij te achterhalen, foto Antony Njuguna/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5