Buit diamantroof is te slijten PZC Jaartallen leren is noodzakelijk voor verkrijgen historisch inzicht PZC Kamer buigt zich over rapport spoorprojecten Arrestaties Irak opsteker in strijd tegen rebellen Onopgeloste diefstal Museon belooft weinig goeds voor zaak Schiphol te gast 2 maart 1955 woensdag 2 maart 2005 door Heieen Paalvast en Henk van Lierop De Tweede Kamer buigt zich vanaf vandaag over het eindrapport, inclusief aanbevelingen, van de com- missie-Duivesteijn. Eerste op dracht van de commissie was om voor het parlement lessen te trekken uit twee grote spoorprojecten, de Betuwe route en de Hogesnelheids lijn-Zuid waarvan de kosten gierend uit de hand zijn gelo pen. Na bijna een jaar voorwerk met als sluitstuk drie weken hoorzittingen in september presenteerde commissievoor zitter Duivesteijn (PvdA) op 15 december het rapport, een pakket van bij elkaar 2209 bladzijden. De commissie le verde er een lijst aan aanbeve lingen bij, die ertoe moeten leiden dat het parlement meer greep krijgt op dit soort megaprojecten. De Kamerleden bepraten van daag en morgen eerst onder el kaar het eindrapport, zonder ministers. Een greep uit die aanbevelin gen uit het rapport: - een eigen onderzoeks- en controlebureau voor de Twee de Kamer, om de voortgang van grote projecten te bewa ken; - van meet af aan een grotere rol voor de Tweede Kamer bij de besluitvorming over grote projecten, zodat die kunnen worden goed- of afgekeurd. Nu wikken en beschikken vaak topambtenaren van de meest betrokken ministeries over voorstellen voor projec ten van lagere overheden of belangengroepen; - versterking van de rol van het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer (VROM), terwijl nu bij beslui ten de nadruk ligt bij het de partement Verkeer en Water staat. Dan wordt niet alleeiL gekeken naar het oplosseig van een vervoersprobleem^ maar ook naar ruimtelijke zafi ken, economische ontwikkel ling en milieu; p - opheffing van het geldend» spreekverbod van rijksambte-| naren zodat Kamerleden voot informatie en uitleg over techj nische zaken weer en me^ contact kunnen hebben met die ambtenaren; b - een nieuw 'protocol' voor in] formatie-uitwisseling tussed" ministeries en de Tweede Kai mer, om te voorkomen dat di] overladen wordt met onbenul] lige informatie, terwijl hq parlement belangrijke inforj matie wordt onthouden. Uit breiding daardoor van takeij van Kamercommissie voor dfl Rijksuitgaven: - overeenstemming bereikeij over onderzoeksmethodes, zoj dat een 'rapportenoorlogi wordt voorkomen: - onafhankelijke accountants rapporten aan de Kamer mo< gelijk maken, zodat een minis-' ter niet meer tussenbeide kat komen: - planbureaus zoals het in-, vloedrijke CPB die onderzoekt sopdrachten vervullen, zou* den niet alleen in dienst moei ten staan van ministers, maai ook van de Kamer; - rondetafelgesprekken me deskundingen, belangengroep pen en dergelijke omvorm» tot parlementaire hoorzitting gen. Daarbij zouden direq verantwoordelijke ambtena] ren aan de tand gevoeld moe-; ten kunnen worden; - over de Zuiderzeelijn tusses Amsterdam en Groningen, on-! derwerp van een deelrapport en gezien als de eerste testcaj se, vraagt de commissie zici sterk af of dit miljarden verj gende spoorproject moet door] gaan,De Tweede Kamer bej schikt niet over de relevant] informatie die nodig is voo), een positief besluit, luidt eet conclusie. ANP van onze redactie binnenland Een superbuit was het vrij dag op Schiphol, die 75 mil joen aan diamanten. Maar hoe verzilver je die zonder dat het opvalt? Volgens voorzitter Eduard Blik van de Amsterdam se Diamantbeurs zijn de heel kleine steentjes nog wel verhan delbaar, omdat die niet geregis treerd staan. Bij de grote wordt dat moeilijker, omdat die alle maal hun eigen 'paspoort' heb ben. Maar uiteindelijk zijn alle diamanten te verkopen. Het gewicht, de kleur, de zuiver heid en de wijze waarop de steen is geslepen, staan in dat rapport op een rijtje, want geen twee stenen zijn hetzelfde. De gegevens van gestolen stenen worden door de Wereldfederatie van Diamantbeurzen over de he le wereld verspreid. Daarna is het een kwestie van opletten. Handelaren doen vaak zaken met dezelfde mensen, de branche leunt op vertrouwen. „Dus als ene onbekende meneer Pieterse dan met een voorraad diamanten komt, kijk je wel of de waar deugt", zegt Eduard Blik, Dit wil niet zeggen dat de rovers de buit aan de straatste nen niet kwijt kunnen. ,.Je zou ze kunnen omslijpen en dan is het niet meer dezelfde steen." Sterker nog, een handige dia mantslijper kan een steen onher kenbaar maken. Blik: „Afgezien van heel bijzondere diamanten, die zich onderscheiden door hun structuur of een insluitsel diep in de steen." Afslijpen Zelfs de nieuwste techniek, waarbij grote diamanten een la serinscriptie krijgen, is hier vol gens Blik niet tegen bestand. „Ook die zit aan de oppervlakte en is er dus af te slijpen." Dat gaat wel ten koste van het ge wicht - en dus de waarde - van een diamant, maar dat zal de cri mineel er graag voor over heb ben. Overigens is het graveerwerk met de lasertechniek niet alleen bedoeld als opsporingsmiddel, Leden van de recherche en de Koninklijke Marechaussee zoeken kort na de overval in Hoofddorp naar sporen. foto ANP maar ook om aan te tonen uit welk land de diamant komt. Of om aan te geven dat de stenen niet komen uit de 'conflictlan- den', waar de opbrengst van de diamantverkoop in burgeroorlo gen wordt gestoken, zoals Ango la, Congo, Liberia en Sierra Leo ne. De handelaren kunnen hun dia manten nog zo secuur laten re gistreren, een handige slijper kan ze voor altijd onherkenbaar en dus verhandelbaar maken. Nog makkelijker is het met ru we diamanten, want die hebben, afgezien van enkele zeer uitzon derlijke exemplaren, geen certi ficaat. Veel gestolen diamanten worden dan ook nooit terugge vonden. Dat geldt voor de kraak in december 2002, waarbij uit het Haagse Museon voor zes mil joen euro diamanten en geleen de Portugese juwelen verdwe nen. Hiervan is niets teruggevon den, zegt Blik. Van de buit van de roof in 2003 waarbij uit 123 kluizen van de Antwerpse diamantbeurs voor honderd miljoen euro werd ge stolen, is slechts een fractie te ruggevonden. Youri Steverlynck van de Hoge Raad voor Dia mant wil echter niet zeggen hoe veel. De daders, drie Italianen en een Nederlandse vrouw, zijn overigens wel gepakt. Maar waar blijven die stenen? Blik durft daar niet over te spe culeren, want 'wat illegaal wordt doorverkocht, daar weten wij niks van'. Kris Hollington, die een boek schreef over de mis lukte diamantroof uit de Millen nium Dome in Londen doet er minder moeilijk over. In het Britse dagblad The Guardian zegt hij dat de Kroaten en Ser- ven bovenaan zijn lijst met ver dachten staan. „Ze gaan naar het verre oosten, waarschijnlijk naar Singapore, om de buit daar te verkopen." Uitspi-aken waar Blik zich niet aan wil wagen. „Dat is nattevin- gerwerk van die meneer. En of het Serven en Kroaten zijn? No- body knows. Misschien is het de Russische maffia - wie zal het zeggen?" Maatregelen Intussen hebben Schiphol, KLM en de Koninklijke Marechaus see extra veiligheidsmaatrege len genomen. Dat zei minister Donner (Justitie) gisteren in de Kamer. Er is tijdelijk extra per soneel van de marechaussee vrij gemaakt voor permanente sur veillances rond het platform waar de roof is gepleegd. Ook zal de marechaussee voorlopig waardetransporten bewapend beveiligen. Dat gebeurde tot de ze week alleen door beveiligers van de KLM. Ook kan de geldigheidsduur van toegangspasjes voor personeel worden verkort en wordt onder zocht of er al dit jaar kan wor den overgegaan naar een sys teem van toegangscontrole voor personeel met biometrische ge gevens (irisscan). Verder wordt de screening van personeel door de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) geïn tensiveerd, aldus Donner. De Hoge Raad voor Diamant in Antwerpen (HRD) had aange drongen op maatregelen, zegt woordvoerder Youri Stever lynck. „Schiphol heeft een goe de reputatie. Dit is het eerste in cident, maar kennelijk zit er toch ergens een gaatje." De KLM vond dat de beveili ging goed was. „We hadden een goed beveiligd autobusje van KLM Cargo met drie bewakers. Het busje is achter KLM-loods 2 op het vrachtplatform overval len op een beveiligd terrein. We waren zeer verbaasd dat dit ge beurde", zegt woordvoerder Frank Houben. De overvallers maakten zich meester van het busje en reden er het terrein mee af. „Wat ik nergens terug lees, is dat een deel van de buit in het busje is teruggevonden.", zegt Houben. Volgens Stever lynck gaat het om circa tien pro cent van de buit. Een deel van de diamanten was afkomstig van een beurs die is gehouden in het Austin Convent ion Center in het Amerikaanse Texas. Ze waren bestemd voor diamantbewerkers in Antwer pen. De KLM mag sinds vier jaar geleden de diamanten van en naar Antwerpen vervoeren nadat de overige luchtvaart maatschappijen hadden beslo ten geen waardetransporten meer uit te uitvoeren via de Brusselse luchthaven Zaventem. Het risico van diefstal werd te groot geacht. Binnen zes jaar tijd werden daar vier overvallen gepleegdGPD/ANP door Jill Carroll De arrestatie van zeven be ruchte Iraakse opstande lingen in de afgelopen twee weken, waaronder de half broer van Saddam Hoessein en topmedewerkers van op standelingenleider Abu Mu- sab al Zarqawi, geven Irak een broodnodige morele op steker in de strijd tegen de re bellen. Ook de vangst van Abu Qutay- bah, die voor onderduikadres sen zorgde en ontmoetingen met Al Zarqawi organiseerde, was van groot belang. Sommige Iraakse regerings medewerkers hebben het idee dat er sinds de verkiezingen van 30 januari iets is veran derd. Ze melden dat burgers vaker met informatie komen. „We zitten Al Zarqawi op de hielen en ik geloof dat we hem binnen een paar weken te pakken hebben", zegt Mouwafak al Rubaie, Iraks nationale veiligheidsadvi seur. Deskundigen bevestigen dat de golf arrestaties de rebellen een zware klap heeft toege bracht. Maar de gedecentrali seerde structuur van de op standelingen maakt het moei lijk de groepen volledig te ont mantelen. De zelfmoordaan slag in Hilla afgelopen maan dag toont aan dat de strijd nog lang niet gestreden is. De bom explodeerde bij een rij re kruten van de veiligheids dienst, waarbij 125 mensen om het leven kwamen. Amerikaanse veiligheidsex perts zeggen dat de opstand geleid wordt door groeperin gen met verschillende doelein den voor de lange termijn. Maar het gemeenschappelijk doel is de Amerikaanse troe pen uit Irak verdrijven. Zo zijn er de aanhangers van de voormalige Baath-partij die loyaal zijn aan Saddam Hoessein en soennie-extremis- ten zoals de Jordaanse mili tant Al Zarqawi. Die laatsten zien de oorlog in Irak als on derdeel van een wereldwijde strijd tegen anti-islamitische naties. Tv-zender Al Iraqiya begon vorige week met het dagelijks uitzenden van ondervraging van rebellen door de politie. Op de video-opnamen vertel len militanten welke opdrach ten ze hebben uitgevoerd en hoeveel mensen ze daarbij ge dood hebben. Heel Bagdad heeft het erover en de mensen vormen zich nu een ander beeld van de opstandelingen. Lord Garden, lid van het Brit se Koninklijk Instituut voor Internationale Aangelegenhe den, zegt dat dit noodzakelijk is in de strijd tegen de opstan delingen. „Het belangrijkste is de gewone bevolking van de opstandelingen te schei den. Ook moeten we de levens standaard van de burgers ver hogen. We moeten een lange adem hebben, de verkiezin gen van eind januari waren een stap in de goede richting, maar de mensen willen nu tastbare verbeteringen zien." Afgelopen zondag werd Saba- wi Ibrahim Hassan, de half broer van Saddam Hoessein gearresteerd. Hij was een van de tientallen opstandelingen die door de Syrische overheid uitgeleverd werden. De Iraak se regering zegt dat hij vanuit Syrië operaties leidde en fi nancierde. Hij is een belang rijke bron van informatie over de Fedajien, Saddams voormalige eliteleger dat nu samenwerkt met de rebellen. „Het is belangrijk te weten wie de hoofdpersonen zijn", zegt beleidsmedewerkster Yaphe. Ze verwacht echter niet dat de recente arrestaties heel veel effect zullen sorte ren. omdat er zoveel verschil lende groepen actief zijn en er geen hiërarchie bestaat. Zelfs als enkele grote leiders en hun directe medewerkers opgepakt worden, zullen de groeperingen blijven voortbe staan. „Er zijn altijd mensen die hen vervangen, er heerst een enorm fanatisme onder de groeperingen. Totdat de VS hun troepen terugtrekken zul len zij blijven strijden. De strijd zal voorlopig doorgaan, zelfs als we Al Zarqawi te pakken krijgen." GPD Historici breken zich sinds jaar en dag het hoofd over nut en noodzaak van jaartallen voor scholieren. Jaartallen geven structuur aan het verleden en helpen gebeurtenissen in de tijd te ordenen. Het taboe daarop moet worden doorbroken. Zon der jaartallen is het namelijk niet mogelijk om historisch te denken en te redeneren. door Dick de Boer Jaartallen roepen het schrik beeld op van uit het hoofd le ren van rijtjes die als enig nut lijken te hebben feitenfreaks op te leiden tot quiz-tijgers en waarvan de zin wordt betwij feld. Het onderwijzen van een jaartal met een daarbij behoren de gebeurtenis wekt de sugges tie dat andere gebeurtenissen niet belangrijk waren. In de ja ren zeventig keerde men zich af van 'de feitjes'. Toen kwam de nadruk binnen de geschiedbeoe fening te liggen op structuren en verdween het geschiedver haal naar de achtergrond. Sinds het midden van de jaren negentig is het verhaal weer te rug als doel en middel van de ge schiedbeoefening, maar het on derwijs moet de vertaalslag nog maken. Terugkeer naar feiten en jaartal len draagt niet vanzelfsprekend bij tot het ontwikkelen van his torisch besef. Oude bezwaren waarbij jaartallen worden ge zien als nutteloze ballast lijken nog even steekhoudend als der tig a veertig jaar geleden. Ze hebben ogenschijnlijk aan kracht gewonnen sinds ieder jaartal snel is op te zoeken op het internet. Juist deze over vloed aan gegevens vraagt ech ter om selectie. Aanleren van verbanden is noodzakelijk om mentale kaders te scheppen waarbinnen inzicht en overzicht een plaats krijgen. Grip krijgen op ruimte en tijd helpt een individu zijn plek in de samenleving te bepalen. Tijdsbesef valt alleen te verwer ven door de gebeurtenissen van de dag, van een leven, een ge schiedenis te ordenen volgens de logica van de tijd. Jaartallen zijn daarbij een onmisbaar hulp middel. De noodzaak tot plaats bepaling maakt dat het zinvol is leerlingen te laten leren dat in 1296 een einde kwam aan het veertigjarige bewind van graaf Floris de Vijfde, nadat die als knaapje zijn vader opvolgde na dat deze als graaf van Holland èn koning van het Duitse Rijk door het ijs zakte en om het le ven werd gebracht bij een po ging de opstandige Westfriezen te tuchtigen. Het gaat niet om deze feiten als zodanig, maar om ze een plek te geven in de ontwikkeling van de Nederlanden, die met soms pijn lijke krampen groeiden naar een 'landenzwerm' met een eigen identiteit. Dat die eenheid niet vanzelfsprekend was, is bij dat alles misschien wel het belang rijkste leerdoel. Wie de drijfveren wil kennen achter de opstand tegen het Habsburgse gezag, die leidde tot de Republiek der Verenigde Ne derlanden, heeft baat bij het be sef dat een kleine eeuw eerder - in 1477 - de Nederlandse gewes ten in het 'Groot-Privilege' er kenning van hun voorrechten af dwongen. Wie eens heeft ge leerd dat omstreeks het jaar 1000 grootschalige bedijkings projecten van de grond kwa men, omstreeks 1200 water schappen hun vorm kregen, in 1408 de eerste windwatermolen in Holland wordt genoemd en in 1612 - door de inspanningen van Jan Adriaanszoon Leeghwa- ter - de Beemster van binnenzee tot polder werd, beseft beter in welke lange traditie de IJssel- meerpolders en de Deltawerken staan. Globaal Niet ieder feit is op ieder mo ment van belang. Jaartal, ver haal, overzicht en structuur ho ren in een verantwoorde didac tiek hun plek te krijgen. Het is even veelzeggend als ver ontrustend dat studenten die an no 2005 geschiedenis gaan stude ren in de regel met meer dan een rudimentaire kennis van het verleden hebben. Hun kennis be perkt zich tot een globaal over zicht van de laatste honderd jaar van onze geschiedenis, aan gevuld met wisselende eindexa men-thema's. De in het studiehuis geboekte winst op het terrein van 'histori sche vaardigheden' wisselt van student tot student, Het daarte- AANVAL - Een Israëlische strijdmacht heeft bij een aan val op Egyptische stellingen in het door Egypte bezette deel van de Gazastrook 37 militai ren gedood. Egypte heeft bij de Verenigde Naties geprotes teerd en geëist dat de Veilig heidsraad zich over het inci dent buigt. Volgens Israëlische kringen gaat het om een explo sie van opgekropte gevoelens. Egypte zou zich schuldig ma ken aan moorden, spionage en sabotage op Israëlisch grondge bied. ZEELAND - Scheepswerf De Schelde in Vlissingen heeft gis teren met enig ceremonieelf onderzeebootjager Zeela. overgedragen aan de Koninkr ke Marine. De Zeeland is h eerste schip dat de Schelde I de oorlog heeft gebouwd vol de marine. f ATOOMPROEF - De Verenil de Staten hebben gister! voor de derde keer bij wijl van proef een atoombom lat! ontploffen in Nevada. De licb» flits was in Los Angeles, vie* honderd kilometer verder, nl duidelijk te zien. Zeshonde- soldaten werden gereedgehoj den om na de ontploffing op' rukken. Hoogleraar Dick de Boer vindt dat de jeugd de jaartallen (1296 aanhouding Floris V), weer uit het hoofd moet leren. Op die manier krijgen jongeren een besef van ruimte en tijd, hetgeen de basis vormt voor een ruimer historisch besef. foto GPD genover staande verlies aan ken nis is zorgwekkend groot. Leer lingen in het voortgezet onder wijs worden opgezadeld met een koffer vol historische flarden, waaruit onmogelijk overzicht te verkrijgen is. In de geschiedenisles moeten we aansluiten bij de nieuwsgierig heid van de leerling" om het ver leden van zichzelf, hun woon plaats en hun cultuur te leren kennen. Dit brengt met zich mee dat de Nederlandse geschie denis centraal staat, maar dat bruggen worden geslagen naar de veranderende positie van ons land in de wereld. Feiten uit het verleden moeten piketpalen zijn, waarlangs de lij nen worden uitgezet. Vanuit die basis kan dan later de blik wor den verbreed, het inzicht ver diept. Het onderwijs heeft tot taak van uit het anekdotische te komen tot structuur; weetjes te benut ten voor kennis; inkijkjes uit te bouwen tot inzicht. Jaartallen en feiten zijn daarbij onmisbare bouwstenen. Dick E. H. de Boer is hoogleraar Middeleeuwse geschiedenis en haar hulpwetenschappen Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax- (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (01111454651 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag L'm vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8 30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom afschrijving acceptgiro per maand 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per |aar €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoei overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgen de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag; van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113)315540 Fax (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel (0113)315550 Fax (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax (0114)372771 Business to Business/Onroerend goe Tel: 1076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v iv. pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De dooi aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor or (abonnementen)admimstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pi ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gesclecte de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi| PZC. zersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4