Schouwse startersleningen in trek PZC PZC Sil van Mil laat oude meesters herleven Acht Maartteam viert tienjarig bestaan PZC >11 Gemeente geeft woningkopers steuntje in de rug Rijbewijs kwijt na dronken rit yK AZET Ruimte voor bouwers Geld GS voor studie Perkpolder Geen onderzoek sluiting Borssele Celstraf voor hardleerse Goesenaar Ziekenhuis zwaait Raad 'met de lange naam' uit agenda Rommelmarkt Kunstenaar ontvouwt plan voor watertoren woensdag 2 maart 2005 door Piet Kleemans ZIEKIKZEE - Het Schouwcn- Duivelandse Stimuleringsfonds Startersregeling is een succes. Twee maanden na de start van wat bedoeld is als een financieel iteuntje in de rug voor hen die roor het eerst een huis kopen, ;ijn drie van de zes te vergeven leningen al verstrekt. Aan toe- 'wijzing van de resterende drie [startersleningen wordt gewerkt. 'oor de zogeheten starters op le woningmarkt is de aankoop tan een eigen huis vaak net een irug te ver. Met behulp van een ;tarta-slening kan het verschil ;ussen de koopsom van de wo- ining en het maximale bedrag pat - volgens de normen van de [Nationale Hypotheek Garantie J- kan worden geleend worden {overbrugd. »In het begin wordt voor zo'n [starterslening geen rente en af lossing gevraagd, en dat scheelt «behoorlijk in de woonlasten. jjPas na drie jaar gaat de starter en aflossing betalen. Een s ;MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 41-jarige inwoner van {Nieuwerkerk voor dronken rij fden 550 euro boete en zes maan- ;den rijontzegging opgelegd. •Het rijgedrag van de man viel ,15 januari dit jaar in Bruinisse jop bij de politie. Uit de blaas vest volgde een score van 585 mi- [crogram, bijna drie keer zoveel [alcohol als is toegestaan. De ver- jdachte vond het onterecht dat [hij ook nog 500 euro cursusgeld ivoor de Educatieve Maatregel (EMA) had moeten beta- ,Dit is de eerste keer in 25 (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.I Kapelle -Tel. 0113-3; (Advertentie) GROT6 KCRK V6€R€ zondag 6 maart aanvang 14.30 uur Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl aantrekkelijk mogelijkheid, zo heeft de praktijk op Schouwen- Duiveland geleerd. Wethouder W. Renden: „Het leken wel Slochterse toestanden. In Sloch- teren stonden ze in de rij voor een kavel bouwgrond, en hier voor een starterslening." De regeling is niet speciaal toe gesneden op jongeren die een ei gen huis willen kopen. Ook men sen die bijvoorbeeld na een scheiding noodgedwongen zelf standige woonruimte zoeken, ko men ervoor in aanmerking. Tot dusverre zijn er op Schou- wen-Duiveland vooral jongeren op af gekomen. Tot vreugde van de wethouder. „We hebben vaak te maken met jongeren die het ei land willen verlaten. Wij willen ze graag hier houden. Deze star terslening één van de middelen om jongeren aan Schouwen-Dui- veland te binden." Voor Bas Clerx (23) uit Noordgouwe, Jan van Dongen (24) uit Brouwersha ven en Esme van de Vate (22) uit Nieuwerkerk - alledrie sinds kort huisbezitter in Zierikzee - betekende de starterslening een uitkomst. Het verschil tussen wel of niet een eigen huis kun nen kopen. Bas Clerx was zo en thousiast dat hij op de eerste dag in 2005 dat het gemeente huis open was, al ongeduldig stond te wachten tot de deuren opengingen. Ambtenaar J. van der Laan onderbrak zijn ge meentelijk nieuwjaarsontbijt en kon op de eerste werkdag in het nieuwe jaar meteen al de eerste aanvraag voor een startersle ning noteren. De andere vijf volgden in snel tempo. Enthousiast Hypotheekadviseur E. van der Plasse van Bijdevaate Hypothe ken uit Zierikzee - die vier van de zes jeugdige huizenkopers be geleidde - staat helemaal achter de startersleningen van de ge meente Schouwen-Duiveland. „Ik vind het een heel goed initia tief. Wij zijn er ook meteen heel actief mee aan de slag gegaan." Wethouder Renden is eveneens enthousiast. Dat het Stimule ringsfonds Startersregeling zo'n vlucht zou nemen, had hij niet verwacht. Het noopt hem wel om na te denken over verrui ming van de regeling. „Voor 2005 is voor de startersleningen totaal 180.000 euro beschik baar. Ik wil graag kijken of er mogelijkheden zijn dat budget wat op te rekken." 'e politierechter maakte hem ^duidelijk dat de alcoholcursus leen zaak is van het CBR (Cen- ftraal Bureau voor Rijbewijzen) niets met de strafzaak van v doen heeft. DMITRI SJOSTRKOVITSJ Symfonie nr. 13 'Babi Yar' ii962i voor bas, baskoor en groot orkest BOHUSlflV MRRTINU Symfonie nr. Jnswi voor groot orkest Inleiding/lezing om 13.15 uur door musicoloog ILeo Samama PROJEKTORKEST UTRECHT NEDERLANDS CONCERTKOOR HENK SMIT bas ROB VERMEULEN dirigent Sil van Mil schildert het bloemenmeisje uit De Wonderdokter. Op de achtergrond hangt één van haar koeiendoeken. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Met een paar losse stre ken zet Sil van Mil de contouren uit van het bloemenmeisje Piete de Krijger. Mo del Michelle Hillebrand zit nog wat on wennig in de theatrale stoel in het huis atelier van de Zierikzeese kunstenares. „Best eng", vindt ze het dan ook om met olieverf op doek te worden vereeu wigd. „Stel je voor", zegt Van Mil. „Dan word je later gekocht en hang je in anderhalf bij twee meter bij een vreemde aan de muur." De dertienjarige overdenkt een ogenblik het mogelijke toekomstbeeld, direct gevolgd door een afkeurend 'euugh!' Het meeste poseerleed zal de jonge speelster uit het historisch open luchtspel De Wonderdokter van Brou wershaven worden bespaard, bezweert Van Mil. Ze beperkt zich in dit geval tot wat houtskoolschetsen, waarmee de ge wenste accenten van licht en donker worden opgezet. In hoofdzaak werkt de in Den Haag geboren kunstenares aan de hand van een fotoserie. „Schilderen met een levend model is lastig. Niet zo zeer voor mij, als wel voor de persoon die centraal staat. Het vergt heel veel verschillende poses, voordat de juiste houding is gevonden. Daar gaat gewoon een boel tijd in zitten. Voor een beetje model is tien minuten in de zelfde pose zitten al erg lang." Van Mil zweert in dat verband bij de ca mera. Op basis van tientallen verschil lende opnames krijgt het uitverkoren onderwerp zo onder haar hand uiteinde lijk de gewenste vorm. Daarbij schroomt ze niet de foto's op haar com puter te bewerken totdat het ideale beeld ontstaat. Voor Michelle houdt dat in dat ze in een volgend stadium mee moet naar het zwembad in de ouderlij ke tuin. Van Mil wil haar beeltenis schil deren, gezien via de spiegeling in het met bloemblaadjes bedekte water. „Zo krijg je een heel romantisch tafereel, wat volgens mij helemaal past bij De Wonderdokter." Drinkgelag De kunstenares is door de Stichting His torische Spelen Zierikzee benaderd voor de productie van een reeks doeken. Dat resulteerde vorig jaar in een laat achttiende-eeuws drinkgelag in de her berg van waard Willem de Kanter (Aar- noud de Molenaar) en een portret van chaperonne Lydia van Velden-Zeg- waard (Ada Hommel). Voor de reprise van De Wonderdokter eind juni, wil Van Mil twee nieuwe olieverven aan haar historische collectie toevoegen. Ze verwacht minimaal een maand per schil derij nodig te hebben. Het resultaat wordt tijdens de uitvoering van het openluchtspel tentoongesteld in de Brouwse Sint Nicolaaskerk. Buitenkans De samenwerking met de stichting be schouwt de 35-jarige Van Mil als een 'unieke buitenkans'. „Zo veel histori sche figuren bij elkaar vind je anno nu nergens!Als leerlinge van Evert Schel lens werd ze geraakt door diens passie voor de Amerikaanse realist John Sin ger Sargent (1856-1925) en maakte zich de techniek van de oude meesters uit de voorliggende Gouden Eeuw snel eigen. Laag op laag op laag, waarmee de weer gave diepte krijgt. „De periode negentiende en begin twin tigste eeuw spreekt mij persoonlijk het meest aan. Het mooiste vind ik het wan neer de omgeving en de kleren vaag en vrij grof -met duidelijke verfstreken- wordt opgezet, terwijl gezicht en han- foto Dirk-Jan Gjeltema den heel fijn en gedetailleerd worden uitgewerkt. Op die manier wordt de aan dacht van de kijker sterk op de mimiek van zo'n portret gevestigd. Ik gebruik zelf meestal niet meer dan vier lagen, de oude meesters gingen soms wel tot twintig. Dat wordt mij een beetje te kostbaar en tijdrovend." Koeien vormen een andere liefde van de Zierikzeese. „Ze schilderen zo leuk!" Ook daarbij benadrukt ze details, wat bijvoorbeeld als effect heeft dat slechts de onderkant van het dier wordt be licht, met een sterk beaderde uier als blikvanger. Het merendeel van de bonte kudde hangt permanent tentoongesteld in het Rijswijkse partycentrum Vliet- zigt. „In het begin was ik heel erg op zoek naar een eigen stijl. Ik had in de twee jaar les van Schellens alleen maar de techniek van de oude meesters geleerd. Op een geven moment kwam er hier ie mand op bezoek die mij deed beseffen dat die vorm tegenwoordig eigenlijk best wel bijzonder is. Op de academie geldt realisme niet als kunst, dus leren ze het daar ook niet. Sommigen ervaren dat als een gemis, hebben het idee dat ze nooit écht hebben leren schilderen. Vanaf dat moment had ik zoiets van: wauw, dit is mijn stijl!" De historische werken van Sil van Mil zijn te zien op www.silvanmil.com. Waar zijn de vrouwen in besturen en politiek? door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het Acht Maart team Schouwen-Duiveland vindt dat méér diversiteit in de politieke en maatschappe lijke besluitvorming hard no dig is om recht te kunnen doen aan de verschillende belan gen van veel mensen in de sa menleving. Het team vraagt zich daarom af wat vrouwen in de ze regio zouden kunnen doen om verandering en verbete ring te brengen in de vaak een zijdige 'mannelijke' vergadercul tuur. Hoe zou een ideaal bestuur eruit moeten zien, en kunnen vrou wen in Zeeland daaraan wer ken? Moeten vrouwen hun stem meer laten gelden en waarom? Over die vragen discussiëren vier vrouwen die in Zeeland er varing hebben in politieke en maatschappelijke besluitvor ming. Zij doen dat tijdens Inter nationale Vrouwendag op dins dag 8 maart in filmtheater Fizi in Zierikzee. Deelneemsters aan dit gesprek zijn: Lukkie Zijls tra, voormalig lid van Gedepu teerde Staten, tegenwoordig ei gen praktijk speltherapie en po- (Advertentie) "Aan Zeezoekt sfeervolle woningen, mooie villa's i authentieke huizen van particulieren voor verhuur Bel Marianne Priester (06-40734102) voor een vrijblijvende afspraak of meldt u aan op www.aanzee.com j litieke coaching; Anke Jansen, teamhoofd SMWO-Maatschap- pelijk Werk, Noord-Zeeland; Marie-Louise Snijders, bestuur lijk werk binnen het Rode Kruis en tot voor kort voorzitter dis- trictbestuur Schouwen-Duive land, en Philomene op 't Hof, coördinatrice Vluchtelingen werk. Het gesprek wordt in dia loogvorm gevoerd en staat on der leiding van Marjolein Meier van COS Zeeland. Oplossingen Doel van de gespreksavond is te onderzoeken wat vrouwen weer houdt van of zelfs afschrikt ac tief te worden in de politiek en het openbaar bestuur. Het Acht Maartteam zou graag boven ta fel krijgen welke sekse-verschil len of culturele en maatschappe lijke factoren hierbij een rol spe len. Tevens wordt gezocht naar oplossingen om die obstakels weg te nemen. Zo wordt er ge dacht aan het coachen van be ginnende politici en een work shop bestuursvaardigheden. Het Acht Maartteam heeft zater dag 11 maart een viering van In ternationale Vrouwendag in het MFC in Zierikzee op het pro gramma staan. Die viering be treft ook het tienjarig bestaan van het Acht Maartteam Schou wen-Duiveland zelf. De opricht sters waren Joke Enserink en Jessica Stein. Beide vrouwen zijn nog steeds actief binnen het team. Zij maken halverwege de avond bekend wie dit jaar de Neeltje Spijker Award krijgt uit gereikt. Deze award is een repli ca van het vrouwenbeeldje met als titel 'Neeltje Spijker' dat in de hal MFC in Zierikzee. Deze wisselprijs wordt sinds enkele jaren toegekend aan vrouwen ZIERIKZEE - Ondernemers die willen bouwen op Schou wen-Duiveland, mogen een deel van de voorbereidende procedure zelf doen. Dat is het resultaat van een initiatief voorstel van het CDA en de VVD van december jongstle den. Het college heeft nu een notitie gemaakt waarin de spelregels staan omschreven. Een deel van alle voorbereidende taken worden uit han den gegeven, zoals het het toetsen van een idee aan de pla nologische en stedenbouwkundige voorwaarden. De ge meente houdt echter wel nadrukkelijk de vinger aan de pols. Zodra de wettelijk vastgelegde taken aan de orde ko men neemt de gemeente de regie weer in eigen hand. Met deze nieuwe regeling winnen de projectontwikkelaars tijd, omdat ze een deel van de noodzakelijke onderzoeken zelf kunnen laten uitvoeren. Tot nu toe moeten de ondernemers wachten tot hun plan nen aan de beurt zijn en dat kan soms lang duren omdat de gemeente Schouwen-Duiveland kampt met een forse achterstand. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten willen maximaal 35 mille betalen als bijdrage aan het milieu-onderzoek ten behoeve van het Plan Perkpolder. De gemeente Hulst heeft plannen om het gebied rondom de voormalige veer haven Perkpolder te veranderen. Er wordt gedacht aan zo'n 150 permanente woningen, een grote nieuwe kreek, een recreatiedorp met 200 vakantie woningen, een grote golfbaan en een jachthaven met 350 ligplaatsen. Eerst moet er echter onderzocht worden wat de effecten van al die activiteiten zijn voor het milieu. Gedeputeerde Staten zijn bereid om eenderde deel van die onderzoeks kosten voor hun rekening te nemen, met een maximum van 35.000 euro, zo besloten ze gisteren. DEN HAAG - Er komt geen onderzoek naar de pogingen die opeenvolgende regeringen vanaf 1994 hebben gedaan om de kerncentrale in Borssele te sluiten. Zoals verwacht werd de motie waarin GroenLinks-Ka- merlid W. Duyvendak om een dergelijk onderzoek had ge vraagd, gisteren door de Tweede Kamer verworpen. GroenLinks kreeg alleen steun van de fracties van PvdA en de SP. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wolt- ring veroordeelde gisteren een 47-jarige inwoner van Goes voor herhaaldelijk rijden tijdens een ontzegging van de rijbevoegdheid conform de eis tot zes weken cel. Voor het rijden zonder verzekering moet de man 385 euro boe te betalen. Bij zijn aanhouding in Terneuzen, 1 oktober vorig jaar, bleek zijn auto niet verzekerd te zijn. Ook gold toen al een rijverbod. De politie zag vorig jaar 15 juli in Middelburg de man ook al in een auto rijden, terwijl het rijbewijs was inge houden. Eind oktober werd verdachte in Goes nog eens betrapt. Alle drie de keren werd zijn auto in beslag genomen. De auto's werden gisteren verbeurd verklaard. De man kreeg zijn straf bij verstek opgelegd. door Claudia Sondervan GOES - De Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen in Goes neemt afscheid van zijn Raad voor Maatschappelijke Reke ning en Verantwoording. Het Goese ziekenhuis was éen van de twee ziekenhuizen in Neder land die zo'n raad hadden, en de laatste om hem op te heffen. De raad is overbodig en niet meer van deze tijd, concludeer den de leden bij de laatste verga dering deze maand. In de raad waren vijftien maat schappelijke instanties vertegen woordigd, zoals de huisartsen in de regio, het Rode Kruis, de ker ken, gemeenten, thuiszorg, on dernemingsraad en medische staf. Zij gaven advies en zagen toe op de bewaking van de iden titeit van het ziekenhuis en de maatschappelijke verantwoor ding. Die taken worden nu over genomen door de Raad van Toe zicht en de Cliëntenraad. De 'Raad met de lange naam', zo als die in het ziekenhuis bekend stond, werd opgericht in de ja ren zeventig, toen het protestant se Bergzichtziekenhuis en het katholieke Sint Joanna onder één bestuur kwamen. Nu de Oos- terscheldeziekenhuizen zich voorbereiden op de bestuurlijke eenheid met Ziekenhuis Walche- voor hun emancipatorische rol en inzet in de maatschappij. In de beginjaren van het Acht Maartteam gold de replica als prijs voor de winnaressen van creatieve wedstrijden: fotogra fie, verhalen schrijven, een wandkleed maken. Presentaties Het vrouwenfeest op 11 maart biedt verder een modeshow on der het motto 'Versier jezelf'. Voor deze presentaties worden wouwen en meisjes vanaf 13 jaar uitgenodigd mee te lopen over de catwalk. De dj's Inga en Herien draaien daar een eigen tijdse beat bij. Verder is er een optreden van de volksdansgroep Oberon. Het pu bliek zal door de spelers gesti muleerd worden mee te dansen. Het vrouwenfeest op vrijdag 11 maart begint om 19.30 uur. S TREE KA CTIVITEITEN BRUINISSE - Clubgebouw CJV Bruinis se, 14.00 uur: Filmvertoning van 'Shrek 2' voor alle leeftijden; Clubgebouw CJV Bruinisse, 19.00 uur: filmvertoning van 'Garfield the movie' voor iedereen vanaf acht jaar. ren leek het raadzaam de be stuursorganisatie en de statuten aan te passen aan wat tegen woordig gebruikelijk is. ver klaart interimdirecteur A. van Alphen. De Raad van Toezicht en Advies in Goes heet voortaan enkel Raad van Toezicht, met de ad viesfunctie als vanzelfspreken de taak. ZIERIKZEE - Mensen die spul len over hebben, kunnen deze za terdag 12 maart inleveren voor Dorcas. Dorcas houdt in mei een rommelmarkt voor de straat kinderen in Egypte. Spullen kunnen van 10.00 tot 12.00 urn- worden ingeleverd bij de Zand weg 35 in Zierikzee en bij boer derij De Schelphoek, Seroos- kerkseweg 15 in Serooskerke. OOST-SOUBURG - De kwestie rond de Souburgse watertoren leeft nog altijd in het dorp. Op de informatieavond, gisteren, kwamen zo'n veertig Soubur gers af. Zij grepen de kans hun ongenoe gen te uiten bij leden van het col lege van B en W over eventuele verkoop van de toren aan kun stenaar Jan van Munster uit Re- nesse. Die legde vervolgens zijn artistieke plannen met de toren aan de dorpelingen voor. Hier bij legde de IK-kunstenaar na druk op het feit dat de toren ook bij verkoop nog voor Soubur gers toegankelijk zal zijn, al dan niet in beperkte mate. (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35