gaan in de verkoop Fonteinkikkers gaan in de revisie 70'S NIGHT! UMRT1 VVV bundelt groot aantal evenementen in één programma Ook nieuw beleid landgoederen zit nog vol strenge regels Riooloverstort tegen wateroverlast Bouw werkplaats gaat beginnen Westhoekzangers onderscheiden Nehalennia naar kwartfinale Gemeente en Zeeuwland komen niet tot overeenstemming Graniet voor de prijs van kunststof f"] KeukenMarket Oud statushouders :ijn inmiddels illen gehuisvest Vegetatie MIDDELBURG editie Schouwen-Duiveland DE EETKAMER Waar culinair genieten onvergetelijk blijft 0118-635676 Middelburg 0113-315649 31, 4460 AA Goes en Midden-Zeeland: 0113-315520; teuws-Vlaanderen: 0114-372770; 020-4562500. oensdag 2 maart 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 BROUWERSHAVEN - Een riooloverstort op het opper vlaktewater moet de Voorburglaan in Brouwershaven in het vervolg behoeden voor extreme wateroverlast bij hoos buien. Op 16 augustus vorig jaar liep de Voorburglaan tij dens een plensbui onder water. Het water stond zo hoog in de straat dat het op sommige plekken de huizen binnen liep. Om herhaling te voorkomen, heeft de gemeente het huidige rioolstelsel onderzocht met gebruik van simulatie modellen. Daaruit zijn wat fouten naar voren gekomen en vervolgens is getest hoe het riool reageert bij de grote hoe veelheden water. De test gaf een exact beeld van wat er op die dag in augustus daadwerkelijk gebeurde. Om deze situatie te voorkomen zijn drastische maatregelen nodig. Het plan is nu om een riooloverstort te bouwen bij de Noordwal/Krabbendijk. Daar komt het overtollige water op het oppervlaktewater en kan het verder wegstromen. Het plan moet nog goedgekeurd door het college van bur gemeester en wethouders en de gemeenteraad. Voor de be woners van de Voorburglaan wordt nog een informatiebij eenkomst georganiseerd. RENESSE - De bouw van de nieuwe gemeentewerkplaats in Renesse gaat beginnen. Op 4 maart wordt de eerste paal geslagen. De nieuwe werkplaats komt op het bedrij venterrein Duinzoom en vervangt de werkplaatsen in Re- nesse en Burgh-Haamstede. Als alles volgens planning verloopt, verhuizen de medewerkers in november. BURGH-HAAMSTEDE - Koorlid J. Hof van de West hoekzangers uit Burgh-Haamstede is door de Zeeuwse Zangersbond onderscheiden met een bondsspeld en een oorkonde. Hof is al meer dan zestig jaar actief als koor zanger. Volgens voorzitter H. Vrauwdeunt van de West hoekzangers beheerst de jubilaris alle stemmen, van bas tot eerste tenor, wat uitzonderlijk is. Daarnaast staat Hof te boek als een verdienstelijk tekstdichter en drukt hij als musicaris en bestuurslid zijn stempel op het Schouwse mannenkoor. Bondsvertegenwoordiger D. Vos reikte maandagavond ook een onderscheiding uit aan P. de Mun- nik, voor zijn vijftigjarige jubileum als koorlid, en aan A. Deurloo voor zijn veertig jaar in actieve zangdienst. MIDDELBURG - Leerlingen van het lagerhuisteam van scholengemeenschap Nehalennia hebben zich gisteren ge plaatst voor de kwartfinale van televisieprogramma Op weg naar het Lagerhuis. De leerlingen versloegen het team van het Wessel Gansfortcollege uit Groningen. tor Ali Pankow [ERIKZEE - Gemeente en oonstichting Zeeuwland kun- het niet eens worden over overdracht van de dorpshui- op Schouwen-Duiveland. e onderhandelingen zijn afge- op de financiën. B en W de dorpshuizen en de mui- centra in Zierikzee met een openbare aanbeste- in de verkoop doen. [ethouder R. van der Wekken jrwacht dat er commerciële ;arktpartijen zijn die interesse ïbben in deze accommodaties 1 die willen voldoen aan de ^orwaarden van de gemeente. dat niet het geval is, krijgt het gelijk aan zijn |de", erkent de wethouder, gemeente en Zeeuwland een onoverbrugbaar ver- inzicht over de waarde de betreffende panden op termijn. Beide partijen tenen nu dat een openbare aan- jsteding wellicht een betere op- je kan zijn. Zo'n aanbesteding an beschouwd worden als Éaadmeter voor de actuele •aarde van de dorpshuizen en Dor de mogelijkheden tot ont wikkeling op langere termijn. 'axaties Ph. van Doorne er- dat Zeeuwland geïnteres- blijft in overname van de- (Advertentie) Van der Wekken zouden de on derhandelingen daarover te veel tijd vergen. „De uiteindelijke be slissing over de wijze van aanbe steding is overigens aan de ge meenteraad", erkent de wethou der. Het college stelt de raad voor vast te houden aan dezelfde voorwaarden die met Zeeuw land zijn besproken. Dat wil zeg gen dat de dorpshuizen in Brou wershaven, Dreischor, Kerkwer- ve, Renesse en MFC-De Huybert- straat nog 25 jaar in de huidige functie gehandhaafd moeten blijven. Voor de dorpshuizen in Ellemeet, NoordweÜe, Ooster- land, Ouwerkerk, Sirjansland, Zonnemaire, Serooskerke en MFC-Jannewekken in Zierikzee geldt een termijn van tien jaar. Sloop Over de toekomst van de dorps huizen in Nieuwerkerk en Scha- rendijke moeten B en W zich nog beraden. Voor Nieuwerkerk bestaan in overleg met Zeeuw land al vergaande plannen om het dorpshuis te slopen en Steen- zwaenshof als alternatief daar voor te gebruiken. In Scharendij- ke maakt De Putmeet onderdeel uit van de zogeheten zorgzone die Zeeuwland hier wil creëren. Overigens heeft de woningbouw vereniging de oorspronkelijke plannen daarvoor inmiddels af geslankt. Van der Wekken verwacht dat Zeeuwland zal inschrijven op de openbare aanbesteding. Ook de Stichting Renesse acht hij een mogelijke kandidaat. Over overdracht van De Drie hoek, het Anbo-gebouw en enke le woningen en garages wordt wel het gesprek met Zeeuwland voortgezet. ze accommodaties, maar niet te gen elke prijs. „Het gaat vooral om de waarde van de panden in de toekomst en om de mogelijk heden voor woningbouw in de huursector na respectievelijk 10 en 25 jaar", zegt Van Doorne. De wijzen waarop gemeente en Zeeuwland de taxaties hebben laten uitvoeren, tonen grote ver schillen. Te groot om tot over eenstemming te komen. „Nou hadden we er nog meer taxaties op los kunnen laten, maar dan kom je tenslotte in een soort koe handel en dat willen B en W niet", zegt Van der Wekken. Te grote stap Een beoordeling op basis van de huidige waarde lost volgens Van Doorne ook niets op. Daarbij moet worden uitgegaan van een marktconforme huur en komt die prijs op 80 euro per vierkan te meter. De gebruikers van de dorpshuizen betalen nu gemid deld maar 15 euro per vierkante meter. Die stap wordt te groot geacht om in één keer te kunnen overbruggen. De gemeente stelt zich ten doel met de overdracht van de dorps huizen tenminste een half mil joen euro te besparen. De tijd daarvoor wordt krap. Deze be zuiniging dient in het kader van het project 'Kiezen of Delen' vóór 2006 gehaald te zijn. Daar om ook wil het college de accom modaties in één keer verkopen en niet op basis van uitponding, oftewel per dorpshuis of enkele accommodaties bijeen. Volgens Voor Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk lijkt geen lange toekomst meer weggelegd. Steenzwaenshof wordt met regelmaat genoemd als alterna tieve locatie. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Het gaat op Schouwen-Duiveland in de zomermaanden weer brui sen. VVV-coördinatrice M. Gre- vel constateert een groei in het aantal evenementen. „Tussen Pasen en eind oktober is er vrij wel elk weekeinde wel iets te doen." De VW heeft de uiteenlopende activiteiten in duidelijk jaar overzicht gebundeld. Iedereen die in die sfeer iets te doen heeft, kan dat aanmelden voor een plekje op de evenementenka lender. Het overzicht is te raad plegen via de internetpagina van de VW Schouwen-Duive land. Vanaf Pasen verschijnt ook een tweemaandelijks over zicht in gedrukte vorm. Op verzoek van de mensen ach ter de Burghse- en Brouwsedag zijn agenda's van de grotere eve nementen op elkaar afgestemd, zodat wordt voorkomen dat ze overlappen. Bij die gelegenheid is ook afgesproken de ervarin gen zo veel mogelijk te bunde len en eventueel als collectief de contacten met de gemeente te onderhouden, vertelt Grevel. „We kunnen van elkaar leren. Zo wordt het aanbod steeds be ter gestroomlijnd. Een paar jaar geleden had je nog de recreatie- krant en allerlei losse foldertjes. Ons doel als VVV is zo veel mo gelijk bij elkaar te brengen en waar het enigszins kan te sturen op variatie in het programma." Advertentie tijdens de KeukenMarket Graniet 10-daagse 4 5 6 ma 7 dl 8 9 1 10 li 12 maart .maar. I maart maart maart GRATIS Granieten werkblad bij keukens vanaf 7000,- DEZE WEEK DEZE WEEK GRATIS kookklaar Gratis 10 jaar geïnstalleerd garantie Informeer in de showroom naar de voorwaarden, ROOSENDAAL NOORD - Al7 - AFSLAG 21 - Vanuit Roosendaal: Gastelseweg richting Oud Gastel vlak voor het viaduct - 10165-510 600 A17-Afrit 21 Roosendaal - Noord www.keukenmarket.nl Zo leuk kan het kopen van een keuken zijn. zeeuwse almanak Vijfendertig lentes jong is ze pas, maar het gehoor laat haar nu al af en toe in de steek. Zeker als ze met twee dingen tegelijk bezig is. Onlangs ging het weer fout. Het NOS-joumaal maakte in een reportage melding van misstanden in een bejaarden huis in het noorden des lands. De verslaggever had het diver se malen over Groningse be jaarden, die slechts eenmaal in de iveek onder de douche konden. Met een half oor luisterde ze mee vanuit de keuken. Waar gaat dat verhaal over, vroeg ze zich hardop af. Chronische bejaarden? bor Piet Kleemans 3ERIKZEE - De gemeente jchouwen-Duiveland zegt de phterstand bij het huisvesten ^n statushouders (vluchtelin- en met een definitieve verblijfs- ergunning) op het eiland volle- te hebben weggewerkt. 1 januari moesten nog wonin- voor vier personen worden :ocht. Deze hebben volgens ithouder G. Houtekamer in- iiddels onderdak. Een jaar gele- >n moest de gemeente nog voor iventien statushouders onder- ik zoeken. In de loop van 2004 'amen daar bovendien nog irtien personen bij. Samen met ningbouwvereniging Zeeuw- :d slaagde de gemeente er vo- jaar in voor 26 van de 30 een isende woning te vinden, [oor de resterende vier is inmid- :ls ook woonruimte gevonden. Wethouder Houtekamer ver pacht dat de nieuwe taakstel- tng van de gemeente voor wat jètreft huisvesting van status houders in 2005 geen problemen Kevert Met de provincie, die pder vond dat de gemeenten involdoende hun best deden de itushouders aan een huis te ilpen, is vrede gesloten. Aan onenigheid lageen misveres- ?nd ten grondslag. „Middel burg had aangeboden de verant woordelijkheid voor acht jchouwse statushouders over te lemen. Daar was de provincie r niet tijdig genoeg van op de loogte en ontstond onduidelijk- leid.De gemeente probeert nu jlsnog 'de acht' overgeheveld te a'ijgen van Schouwen-Duive- and naar Middelburg. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Hij staat er kaal bij, de fontein in het centrum van Zierikzee. De betonnen kik kers die normaliter op de rand van de fontein zitten, zijn in de revisie en worden mogelijk ver vangen. Het is de bedoeling dat de fontein inclusief kikkers rond april weer in volle glorie hersteld is. De fontein in het Zierikzeese stadscentrum herinnert aan 1930, het jaar waarin Schou wen-Duiveland werd aangeslo ten op het waterleidingnet. Met de fontein liet Zierikzee zien dat de stad met zijn tijd mee ging- De inmiddels driekwart eeuw oude fontein is lange tijd vanda lisme bespaard gebleven. Tot vo rig jaar. Toen werd op een kwa de dag een van de kikkers van zijn zitplaats gesloopt en gesto len. Het betonnen beeldhouw werkje verdween spoorloos. Een van zijn collega's werd latei- door vandalen zwaar toegeta keld en bij een derde werd de sokkel beschadigd. In de gemeentewerkplaats wordt momenteel hard gewerkt aan herstel of mogelijk vervan ging van de koudbloedige kwa kers. Voor volgende maand wor den de kikvorsen teruggeplaatst op het stekje op de fonteinrand. Tegelijkertijd wordt de fontein- pomp - die in de wintermaan den weggehaald wordt om scha de door bevriezing te voorko men - opnieuw geïnstalleerd. Opzichter openbare werken van de gemeente Schouwen-Duive land K. Koenraadt: „Het is ge bruikelijk dat de fontein in elk (Advertentie) geval voor Koninginnedag klaar voor gebruik is." De nostalgisch vormgegeven vierarmige lan taarnpaal die voor de verlich ting van de fontein zorgde, wordt vervangen. De in 1977 door de toenmalige Amro-bank aan de gemeente ge schonken lantaarnpaal sneuvel de vorig jaar tijdens de kermis. Het armatuur was gebruikt om een waterslang op te hangen en mogelijk is er een vrachtwagen achter blijven hangen, waarna de armaturen afbraken en de glazen ruitjes sneuvelden. Her stel was volgens M. de Jonge van de gemeente niet haalbaar. Er is inmiddels een nieuwe, in de omgeving passende lantaarn paal besteld, maar wanneer de ze geplaatst wordt, is nog niet duidelijk. Volgens De Jonge moet rekening gehouden wor den met een levertijd van enkele maanden. De kikker op de voorgrond is nog redelijk intact, maar van het beeldhouwwerk daarachter is nog maar de helft over. Reno vatie van de fontein is dan ook geen overbodige luxe. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman ZIERIKZEE - De aanleg van landgoederen op Schouwen-Dui veland mag niet ten koste gaan van beschermde dorpsgezich ten, agrarische bedrijven en plekken waar kernen in de toe komst mogelijk uitbreiden. Is er eenmaal een stek gekozen, dan moet een landgoed aan tal van eisen voldoen. Zoals het voor het aanleggen van paden, of het plaatsen van bankjes en bebor- ding. Ook aanplant en beheer zijn aan strenge regels gebon den én moeten door deskundi gen worden opgepakt. Met het nieuwe landgoederenbe- leid laat de gemeente Schou wen-Duiveland de - in de ogen van een meerderheid van de raad veel te - strakke een beetje teugels vieren. Niet langer is sprake van een maximaal aantal van drie landgoederen op vooraf bepaalde locaties. Daar staat te genover dat het dagelijks ge meentebestuur wel scherpe re gels heeft opgesteld, waarmee min of meer wordt voorkomen dat landgoederen op Schou wen-Duiveland als paddestoe len uit de grond schieten. Zo is onder meer bepaald dat zichtlij nen op en vanuit Zierikzee en be schermde dorpsgezichten van Dreischor, Noordgouwe en Brou wershaven niet mogen worden aangetast. Ook moet een nieuw landgoed een duidelijke verbete ring betekenen voor de land schappelijke kwaliteit van de re gio. Om duidelijk te krijgen wat dat precies inhoudt, moet er vooraf onafhankelijk onderzoek door een erkend, door de ge meente aan te wijzen land schapsarchitect worden uitge voerd. Verder is bepaald dat aanwezi ge agrarische bedrijven niet in hun bedrijfsvoering mogen wor den belemmerd. Zoals ook moge lijke toekomstige uitbreiding van kernen niet de das om mag worden gedaan. Van de minimaal vijf hectare grote landgoederen is maximaal één hectare bestemd voor privé- gebruik. De rest dient voor open baar gebruik geschikt gemaakt te worden. Dat houdt onder meer de aanleg van paden in. Ook bebording en zaken als bankjes, vuilnisbakken en voet gangersbruggetjes worden in de beleidsnota landgoederen ge noemd. Dergelijke elementen ko men in een tot in de puntjes doordacht landschap te staan. Het streven van de gemeente Schouwen-Duiveland is daarbij de uitgangspunten van de Na- tuurschoonwet te hanteren in plaats van het provinciale Streekplan, waarin wordt uitge gaan van minimaal vijf hectare bos. Om landgoederen beter toe te spitsen op de Schouwen-Dui- velandse situatie is het echter passender, is de gedachte, voor minimaal dertig procent voor houtopstand te kiezen. Het ove rige deel van het terrein kan dan met andere natuurontwikke ling worden ingevuld. Het ge bruik van streekeigen vegetatie geldt daarbij als norm. Overi gens moet ook het beplantings plan door (door de gemeente aan te wijzen) deskundigen wor den opgesteld. Onderhoudsplan Om een eenmaal aangelegd land goed ook voor op de langere ter mijn te behoiiden, eist de ge meente dat het onderhoud - zo wel van gebouw als van natuur - in een plan wordt vervat. Het gaat dan om zowel wijze van on derhoud als frequentie. Ook hier geldt weer dat die klus, of het toezicht erop, door een ge kwalificeerde instantie moet worden verricht. Het door de gemeente Schou wen-Duiveland voorgestelde be leid ten aanzien van nieuwe landgoederen wordt maandag 7 maart besproken in de vergade ring van de commissie openbare ruimte in de burgerzaal van het gemeentehuis in Zierikzee. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. STADSSCHOUWBURG o tel: 0900-3300033 z www.theaterverkoopzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33