Symfonie over genocide PZC Vlaams duo duikt in wintersport 1 25 Mattheus Passie laait weer op woensdag 2 maart 2005 Het is drie weken voor Pa sen en dus staat half musi- cerend Nederland in het teken van de Mattheus van Bach. Ko- i .mend weekeinde begint Zeeland Lmet een uitvoering in Hulst on- I der leiding van dirigent Jo I Ivens. Een week later neemt de i. Vlissingse Oratorium Vereni- iL ging het estafettestokje over. i Het fenomeen neemt langzamer hand zulke vormen aan dat de I - verklaringen waarom nu juist i- dit stuk in Nederland zo popu- lair is, over elkaar heen begin- inen te buitelen. De een zoekt het in de geschiedenis. De haast legendarische Willem Mengel- L berg dirigeerde het werk vanaf 1899 en bleef dat 45 jaar lang ■'doen, zonder één enkel keertje b over te slaan. Daarmee creëer je - een traditie. De ander zoekt het j in de geniale combinatie van j; vorm en inhoud. De vorm van het stuk lijkt op een kruis en op het snijpunt daarvan plaats L Bach het meest emotionele en L* voor iedereen herkenbare mo- ment, het verraad van Petrus. Het is een theorie overigens :..waar bijzonder veel creatief re- kenwerk voor nodig is. Jo Ivens blijft nuchterder. Hij leidt zondagmiddag de Konink- Lüjke Gentse Oratoriumvereni- i; ging, het jongenskoor van het Sacramentskoor uit Breda en het Dordts Kamerorkest. De di- krigent begrijpt de rage ook niet - helemaal: „Al die koren vinden dat ze dat nu eenmaal moeten g4ben, terwijl het toch geen flau- i wekul is om het goed te doen. L Bovendien kost het handenvol geld." Desondanks blijft het werk ook i'hem bezighouden. „Ik ben er de -.weken vooraf volledig door ge- obsedeerd, terwijl het nu toch de vijfentwintigste keer is dat ik de Mattheus doe en de Johannes al zo'n veertig keer heb gedaan. Het blijft een uitdaging om dit ■stuk, dat al op honderdenéén "manier is uitgevoerd, je eigen in terpretatie mee te geven. Ik be- wandel, zo zou je kunnen zeg- "gen, het middenpad. Ik beklem toon de emotionele kracht van het woord zonder al te roman tisch te worden." Een week later staat op zater dagavond in Vlissingen dirigent Lucas Groen aan het roer van zijn eigen koor, het Brabantsch Muzyk Collegie en een jongens koor uit Antwerpen. Groen ver- i klaart de populariteit van de •Mattheus ook vanuit de geschie denis maar voegt daar nog een element aan toe. „In Nederland komt het muziek leven pas aan het eind van de ne gentiende eeuw op gang. In de ons omringende landen is de tra ditie veel ouder, daar zat de boel zelfs rond 1900 behoorlijk vastgeroest. In Nederland keek men veel frisser tegen de dingen aan en zo kon de authentieke uit voeringspraktijk rond Bach hier enorm tot bloei komen. Er zit te genwoordig ook een plat com- •mercieel aspect aan de rage rond Bach. De Mattheus vindt gretig aftrek op de markt van spirituele pro ducten. Die markt wordt steeds groter in een maatschappij die i het druk heeft en altijd haast en niet meer naar de kerk gaat." Douwe Eisenga De Mattheus van Bach zondag onder leiding van Jo Ivens in de H. Willi- brordusbasiliek in Hulst, zondag 13 maart van de Vlissingse Oratorium Vereniging in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. et is een van de grootste gruwelijk heden uit de Twee de Wereldoorlog. In een ra vijn bij Kiev, Babi Yar gehe ten, doodden de nazi's in 1941 vele tienduizenden men sen, overwegend joden. „Er staat geen monument bij Ba bi Yar", schreef Jevgeni Jev- toesjenko in 1961. „Er is al leen de steile afgrond, als een ruwe gedenksteen." Het monument is er later toch gekomen. Bovendien vormden Jevtoesjenko gedich ten de inspiratiebron voor de dertiende symfonie van Dimitri Sjostakovitsj, die zondag wordt uitgevoerd in de Grote Kerk in Veere, het huis van Nieuwe Mu ziek Zeeland. Het is het eerste concert van dit jaar in de Grote Kerk, waar voortaan onder de naam Muziekpodium Zeeland evenementen worden gepro grammeerd. Projektorkest Utrecht is een groot symfonieorkest, met onge veer honderd gevorderde ama teurs, conservatoriumstudenten en afgestudeerde musici. Het is een omgeving waar zij net wat hoger kunnen grijpen dan in hun vaste orkesten. Het gezel schap presenteert om het jaar een eigen programma met groot symfonisch repertoire, dat be staat uit twintigste-eeuwse wer ken. Bij eerdere projecten wer den werken van Nielsen, Sjosta kovitsj, Stravinsky en Prokofjev uitgevoerd. In de tussenliggende jaren wordt, samen met het Pro- jektkoor Utrecht, een concertse rie gegeven. Het orkest bestaat inmiddels vijf jaar. Ter gelegenheid van het lustrum wordt deze maand een reeks concerten gegeven, sa men met het Nederlands Con certkoor. Daarbij worden behal ve Veere ook Amsterdam (Domi- nicuskerk, 5 maart), Utrecht Het Projektorkest Zeeland. (Geertekerk, 12 maart) en Arn hem (Musis Sacrum, 13 maart) aangedaan. Op het programma staan de derde symfonie van de Tsjechische componist Bohuslav Martinu (1890-1959) en de der de symfonie van Sjostakovitsj (1906-1975). Voor zover bekend is Babi Yar in Nederland nog niet eerder uitgevoerd door een amateurgezelschap. Dirigent en artistiek leider van zowel orkest als koor is Rob Ver meulen, die een groot aantal ko ren onder zijn hoede heeft en do cent is aan de conservatoria in Utrecht en Arnhem. De solist is bas-bariton Henk Smit, een van de meest vooraanstaande Neder landse zangers van de afgelopen jaren, die ook op vele buiten landse podia heeft gestaan. In januari werkte hij nog mee aan de reeks nieuwsjaarspromcon- certen van het Zeeuws Orkest, die geheel in het teken stonden van de operette. Sjostakovitsj schreef in 1962 zijn dertiende symfonie, een vijf delige compositie voor bas, man nenkoor en groot orkest. Het was het laatste werk waarin hij nauwelijks verbloemd maat schappijkritiek leverde, in dit geval op de oorlog, de onder drukking en het antisemitisme tijdens het sovjettijdperk, waar bij onverdraagzaamheid als wor tel van het kwaad wordt aange duid. Voor de pauze brengen orkest en koor de derde symfonie van Martinu, die slechts sporadisch wordt uitgevoerd. Martinu schreef het werk in de zomer van 1944 als reactie op het einde van de oorlog, waarbij hij naar eigen zeggen de Eroica, Beetho- vens derde symfonie, als model hanteerde. Voor het eerste deel gebruikte hij vooral de donkere tonen en tragische thema's, als herinne ring aan de oorlog, maar aan het slot klinkt juist de hoop op vre de en veiligheid door. Roif Bosboom Concert: Projektorkest Utrecht en Nederlands Concertkoor, Symfonie nr. 13 in bes van Sjostakovitsj en Symfonie nr. 3 van Martinu, zondag in de Grote Kerk, Veere. Aanvang: 14.30 uur. Musicoloog Leo Samama verzorgt vanaf 13.15 uur een inlei ding. Han Coucke en Frank van Erum vormen samen het Vlaamse duo Gino Sancti. Zij presenteren zaterdag in Burgh-Haamstede hun derde programma Après ski, dat gesi tueerd is in een wintersportge bied. Met hun tweede show Niet op de openbare weg strooien wonnen de Belgen in 2002 de Wim Son- neveldprijs op het Amsterdam Kleinkunst Festival. Die voor stelling speelde zich af in een crematorium, waar twee broers letterlijk de begrafenis van hun moeder vieren, overeenkomstig haar laatste wens. Nu komen ze met een conferen ce, gelardeerd met muzikale in termezzo's, waarin jodelen als het ultieme communicatiemid del wordt gebracht. De eerste stappen op de latten, het klunge len, vallen, opstaan en weer doorgaan passeren de revue. Ve tes tussen een skiër en een snow- boarder worden aangescherpt. Oftewel: ijskoude sneeuw ver sus hete liefde. De acteurs spe len twee mannen die dezelfde vrouw proberen te versieren. De vrouw sterft. Dat onderwerp keert terug in diverse variaties. Thema is eigenlijk de grens, waar de liefde eindigt. Of op welke manier sterf je? Misschien wel door een lawine. Coucke: „De dood zit er bij ons altijd in. De liefde en haar on bereikbaarheid zijn volgens hem oerthema's. Frank van Erum werkte ook veel voor de Vlaamse televisie. Hij speelde ondermeer in de dra maserie Stille wateren, die ook in Nederland werd uitgezonden. Verder presenteerde hij het lang lopende programma Fic tie-freak. Voor de Nederlandse tournee Han Coucke (links) en Frank van Erum vormen het Vlaamse duo Gino Sancti. foto Ole Stragier wordt de tekst soms aangepast, want het duo heeft gemerkt dat mensen in het noorden soms meer moeite hebben dingen te plaatsen dan zuiderlingen. Dat heeft dan vaak te maken met grappen die over typisch Bel gische gebruiken gaan. De cabaretiers constateren ook dat hun Nederlandse collega's doorgaans op een andere manier een gevoel van samenhorigheid in de zaal proberen te scheppen. Van Erum: Onze Nederlandse collega's zorgen vaak voor een huiselijke sfeer in de zaal. Ze maken een onderonsje. Wij Vla mingen zoeken de sfeer juist in het afwijkende, zonder het con tact met de realiteit te verlie- HansTabbers Gino Sancti met Après ski, zaterdag in De Schutse in Burgh Haamstede (aanvang 20.00 uur) en 17 maart in het Arsenaaltheater m Vlissingen (aanvang 20.15 uur). This me - This you is een expositie als eerbetoon aan de vorig jaar overleden schilder Eric Roest, op tien locaties in Middelburg. Zijn werk is te zien in Galerie T (t/m 26 maart), de Jan van Leeuwen Stichting (t/m 9 april), Gale rie De Vier Gemeten (t/m 26 maart), presentatieruimte Caesuur (t/m 9 april), De Drukkerij (t/m 26 maart), Indigo (t/m 9 april), Borneo (t/m 26 maart), de Loggia op het Abdijplein (t/m 9 april), het voormalig informa tiecentrum van de gemeente Middel burg (t/m 9 april), het kantoor van Rothuizen, van Doorn, 't Hooft Archi tecten (t/m 9 april). Nico Out verricht de opening vrijdag om 17 uur in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Beelden van maritiem Vlissingen is een expositie stads- en zeegezichten van(af) de Westerschelde, t/m 8 mei te zien in het Zeeuws maritiem Mu- zeeum in Vlissingen. Openingstijden: ma t/m vrij 10-17 uur, za en zo 13-17 uur. Helen Tijssen exposeert t/m 11 mei schilderijen, tekeningen en zijden shawls in het dorpshuis van Krab- bendijk (openingstijden: ma t/m vrij 13.00-16.30 uur) en het dorpshuis van Rilland (openingstijden: ma en di 15-18 uur en op do 15-18 en 18.30-21.00 uur). Rosemin Hendriks en Mare Nagt- zaam exposeren tekeningen in Gale rie Van den Berge in Goes. De ope ning is zaterdag van 17 tot 19 uur. Te bezichtigen t/m 9 april, do t/m za 12-17 uur. Theodora Plas exposeert t/m 26 maart schilderijen in Galerie T in Middelburg. Zij is aanwezig tijdens de opening zondag van 13-17 uur. Lut Brackx toont er keramiek in die zelfde periode. In de kelder zijn schil derijen te zien van Eric Roest. Ope ningstijden: do, vrij en za: 11-16 uur. Mensen staan centraal in de expositie Zwart-wit, of kleur bekennen? van Frans Peeters in Studio Meestoof drie in Middelburg. De acryls, aquarellen en tekeningen zijn zondag te zien van 13-17 uur. Ilse van Loo - Remijn uit Wolphaarts- dijk exposeert schilderijen in het lunchcafé De Orangerie van het Zeeuws Biologisch Museum in Oost- kapelle. Waar land, water en lucht el kaar ontmoeten, dat is de bron voor haar inspiratie. Bij enkele werken zijn materialen toegevoegd, zoals schelpen, zand of stukjes touw. Te be zichtigen in maart van wo t/m zo 12-17 uur en vanaf april t/m 29 mei dagelijks 12-17 uur. Boerderijgalerie de Osseberg in Grijpskerke herbergt t/m 2 april werk van drie exposanten. Mark Van Crombrugge toont er schilderijen, Sa- rie Marais keramiek, stoelen en siera den en Christine van der Ree zilver en email. Keramist Digna Blaauw ver richt zaterdag om 15.30 uur de ope ning, met muzikale bijdrage van pia niste Martje van Damme. Openingstij den: di t/m zat 14-17 uur. Onderweg is de titel van een exposi tie schilderijen in verschillende tech nieken van Jopie Minnaard uit Hein- kenszand. De tentoonstelling in gale rie 't Kunstuus in Heinkenszand is te bezichtigen vanaf vandaag t/m 26 maart. Openingstijden: wo en do 13-18 uur, vrij 13-18 en 19-21 uur, za 10-12 en 13-16 uur. Joke Hoek van Dijke - Hoogerheid uit Vlissingen exposeert tot 2 april schilderijen in het Lunchcafé Stad huis in Goes. Naast landschappen en abstract werk toont zij portretten, de meeste in pastelkrijt. Te zien tijdens de openingsuren van het Lunchcafé' (zondag en maandag gesloten). Tape I is een expositie van Helna Scherpenisse (Nederland) en Mare Cloet (België) in het centrum voor beeldende kunst Balans in Middel burg. De opening is zondag om 15.00 uur. Het betreft het eerste deel van een project, waarin kunstenaars met en kunstenaars zonder verstandelijke beperking elkaar ontmoeten. Te be zichtigen t/m 17 maart, ma t/m vrij 9-17 uur. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 2 ok tober, Japanse indigo, kimono's en textielkunst, 1825-2004; Marokko: kunst design 2005. Museum Het Schielandshuis: t/m 31 mei. Schoppen tegen het Gezag. Van Kaat Mossel tot Pim Fortuyn: opstan digheid tegen de overheid is in Rotter dam van alle tijden! Kunsthal Rotterdam:, t/m 13 maart, Enrique Metinides - schitterend onge luk. t/m 6 maart, Tim Brown - Master of Mississippi; t/m 17 april, Lente- lust; erotische fantasieën in Edo Ja pan; Félicien Rops - De schoonheid en het beest. OorlogsVerzetsMuseum R'dam: t/m 26 juni, Menselijke dilemma's-De oor log in beeldverhalen. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december. De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Op stelling moderne kunst en surrealis ten. Vanaf 5 maart t/m 12 juni: Alles Dali. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december, WereldHaven - HavenWe- reld. 5 maart t/m 22 mei: Lichten langs de Noordzee, over kustlichten en havenbakens. ANTWERPEN MUHKA: tot 24 april - Collectie win ter 2004-2005. Provinciaal Diamantmuseum: tot 19 juni - In /Uit de Schatkamers: juwe len in de kijker. Fotomuseum: Ouwe vleugel: tot 6 maart - Galerie Henry Bond, tot 3 april - 25 jaar persfotografie in De Standaard Nieuwe vleugel: tot 3 april - Anton Corbijn. De Singel: tot 10 april - b&k+, archi tecten, Keulen, opening do. 20.00 uur- door Moritz Küng. Museum Mayer Van den Bergh: tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwerken uit de schatkamer- van Nederland. GENT Bijloke: za. en zo. concertzaal Stein- way, Passion for perfection, 125 jaar Steinway piano's, tot 28 maart: Poten en Ogen, Bijloke Mezzanine. 2t/m 8 maart WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt De Koning is bloot, leve de koning. De voorstelling met handpoppen, stokpoppen en muziek heeft als uitgangspunt het sprookje van H.C. Andersen over een ij dele koning die dol is op kleren. Voor kinderen vanaf vijf jaar. •Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Komedie Hugo Metsers en Pleuni Touw staan weer gezamenlijk op het podium met de komedie Het kan weer vreemd gaan. Deze voorstelling zou vrijdag 11 februari plaatsvinden, maar moest toen worden afgelast wegens ziekte van Hugo Metsers. •Scheldetheater Terneuzen, 20.00 uur Jazz Ellis Jane Meets Recycled geeft een concert Deze formatie speelt jazz. •Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt De Koning is bloot, leve de koning. Zie woensdag •Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Cabaret Guido Weijers brengt zijn programma Myosotis. Hij is brutaal maar ook aandoenlijk en springt van het ene naar het andere onderwerp, met bijna filosofische zinnen en verhalen uit zijn jeugd. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Erik Visser Eenmansoptocht is een soloprogramma van Erik Visser. De gitarist van de groep Flairck brengt eigen composities en bewerkingen van Ierse instrumentale nummers, maar ook lie deren en verhalen. Hij neemt een gast mee, maar wie dat is moet een verrassing blijven. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Strijkkwartet Het Romeo Kwartet geeft een concert. Het programma vermeldt Twee Walsen (Opus 54,2) van Dvorak, Dansen uit de Kaukasus, Het Strijkkwartet Opus 92 van Prokofiev en het Strijkkwartet Opus 51 nr 1 van Jo hannes Brahms. •Het Markiezenhof, Bergen op Zoom, 20.00 uur Ashton Brothers Museum Dr. Guislain: tot 13 maart - Het Hart. Geschiedenis - Verhaal - Verbeelding. Huis van Alijn: tot 3 april - De ontem bare passie van het circusleven. S.M.A.K.: tot 13 maart, Erick Beltran Punch-Drunk; tot 20 maart - Kunst Nu met Ivo Porovoost en Simona Ni- colai; tot 10 april, Michaël Borre- mans; tot 17 april - Bemd Lohaus - Orla Barry. Caermersklooster: tot 10 april - F3 fo tografie van Filip Claus, Piet Goet- hals en Carl Uytterhaegen. MIAT: tot 24 april - Oeillet Flamand - De verleiding van de oude roos. Kunsthal Sint Pieters Abdij; tot 5 juni - El Fruto de la Fe, 16deee'uwse Vlaamse kunst, met beeldhouwwer ken en schilderijen en vooral belang rijke religieuze kunst, uit La Palma. BRUGGE Bruggemuseum - Gruuthuuse Ont- haalkerk O.L. Vrouw: tot 6 maart - Glasdiptiek; Luik 1: Glas van vissers, kooplui, monniken en heren en Luik II: Middeleeuwse glasramen. Provinciaal Hof: tot 16 maart - In de wolken, werk van 12 West-Vlaamse kinderboekillustratoren. Stadshallen: tot 20 maart: Jo Van- toumhout, romantische schilderijen. Campus S.F.X.: tot 31 maart - Verbor gen, vergeten of verloren, foto's van Kristel D'Huysser. KNOKKE Scharpoord SEAS: tot 6 maart - Tho mas Alberico. Zwart Huis - tot 6 maart - Reflecties - Recente schilderijen 2004 van Jan De Vliegher. De Ashton Brothers presenteren hun tweede voorstelling Ballyhoo! De show is een woordenloze stroom muziek, variété, cabaret en halsbrekende toeren. Aangezien het decor te groot bleek voor het Arsenaaltheater in Vlissingen, is besloten de voor stelling te verplaatsen naar Middelburg. Het kwartet be staat uit Pepijn Gunneweg, Pim Muda, Joost Spijkers en Fri- so van Vemde. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.15 uur Unplugged De Walcherse band Factor 3 treedt op. De formatie brengt vooral unplugged covers uit de jaren zes tig, zeventig en tachtig. Deze keer wordt voor het eerst ook een set versterkt gespeeld. •Celtic pub The Duke, Middelburg, 21.00 uur VRIJDAG Komedie Toneelvereniging Baarland brengt de komedie Amor richt zijn pijlen zelf. Een echtpaar heeft het beste voor met dochter en zoon, ook wat betreft de keuze van huwelijkspartner. Maar hun kinde ren kiezen zelf hun eigen weg. Met Cees Droste, Jacqueline van Wingen, Deborah Eyke en Frans van den Akker. •Verenigingsgebouw de Griend, Hoedekenskerke, 19.30 uur Dwaasheid Dwaasheid heeft haar eigen recht is een komedie van Thea tergroep Zierik. Een schatrijke, excentrieke weduwe wordt door haar familie in een inrichting geplaatst omdat ze zelf wil beslissen wat ze met haar geld doet. Samen met de andere bewoners leert ze hen een lesje. •Multifunctioneel Centrum Zierikzee, 20.00 uur. Kater Toneelvereniging De Plattelanders speelt De Wijze Kater. Het oude toneelstuk van Herman Heijermans is in een mo dem jasje gestoken. Hoofdpersoon is een arme jongeling die door een slimme kater wordt geholpen. •Ledeltheater Oostburg, 20.00 uur Cabarestafette Vier cabaretiers verzorgen een avondvullend programma. Alex Agnew brengt stand-up comedy. Leo Alkemade en Karin Bloemen presenteren fragmenten van hun show Hy- bris-Hydrolysch. Renee van Bavel toont een keur uit haar eerste soloprogramma Helder. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Stessen Stessen! is een voorstelling van Plien en Bianca, Paul Groot en Owen Schumacher. De vier zijn te zien als cabinepersoneel van een noodlijdende luchtvaartmaatschappij, maai- vertolken ook tal van andere typetjes. De kaarten zijn inmiddels uitverkocht. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur. Normaal Normaal presenteert de theatershow Dit is OK Normaal. Dit concert zou eigenlijk plaatsvinden op zaterdag 19 februa ri, maar moest toen worden uitgesteld in verband met ziekte van de drummer. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Cabaret André Manuel brengt Lazarus. De cabaretier vertelt over zijn hilarische reis naar Irak, waar hij met een imitatie van Youp van het Hek de laatste 495 Amerikanen amuseerde. Ofwel het verhaal van de won

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25