Dekker laat senioren ongemoeid Burgemeesters kraken plan De Graaf PZC Kunst KLM liet busje met diamantrovers gaan Speedheat Vloerverwarming jemeenten moeten permanente bewoning vakantiehuis aanpakken Gnderarmoede tijgt flink n rijke landen ?vdA: Le Roy gedeputeerde J HÏrbliBBElGlflS; it A\ Glashandel ERA OPEN HUIZEN ROUTE MELIESTE Ondernemer Geen korting voor prins Geen nieuwe helikopters politie Protest tegen sollicitatieplicht Met z'n allen tegen Schumacher ZO 4 Sneeuw Bewolkt en perioden met sneeuwval. Vanmiddag temperaturen net iets boven 17e jaargang no. 51 roensdag 2 maart 2005 >s nummer 1,25 zo dun als een paperclip en past onder elke vloer. Bel 0117 451800 of kijk op www.speedheat.nl bn onze redactie binnenland ►EN HAAG - Minister Dek- er (Vrom) wil vijfenzestig- lussers en vutters die al ja- en in een vakantiehuis wo- en toestaan daar te blij- en. ;iEN HAAG - In de vierentwin- g rijkste landen in de wereld le en tussen de veertig en vijftig biljoen kinderen onder de ar moedegrens en hun aantal blijft djgen. Hat laatste geldt ook voor Ne- Irland, waar ruim driehonderd- tuzend kinderen tussen O en 18 far (9,8 procent) in relatieve ar leven. Ons land staat 'karmee op de elfde plaats van ranglijst. [ekkensluiters zijn Italië (16,6 rocent), de Verenigde Staten 11,9 procent) en Mexico 27,7 rocent). lechts vier Scandinavische lan- !ën zijn er tussen 1990 en 2000 ^geslaagd de kinderarmoede te- lig te dringen. Minder dan 5 rocent van de kinderen heeft hier slecht. Jiit blijkt uit het gisteren gepu bliceerde rapport Kinderarmoe- "e in Rijke Landen 2005 van het inderfonds van de Verenigde 'aties, Unicef. GPD iOES - De Statenfractie van de draagt M. le Roy voor als ïeuwe gedeputeerde. Zij moet het dagelijks provinciebe stuur G. de Kok opvolgen, die Js burgemeester naar de ge beente Drimmelen vertrekt. p: is de bedoeling van de PvdA oat ze ook zijn portefeuille eco zaken - waaronder ha Zeeland Seaports- re openbaar vervoer en me- jjïsche zorg overneemt. Je fractie kwam er gisteren in 3én keer vergaderen uit. Advertentie Super isolerend! Advertentie MAKELAAR Dat zei ze gisteren tijdens een overleg in de Tweede Kamer over de permanente bewoning van vakantiehuizen. Dekker wil dat gemeenten daaraan een ein de maken. De handreiking die ze gisteren deed, geeft gemeen ten daarvoor een extra mogelijk heid. Volgens Dekker zijn onder de permanente bewoners van va kantiehuizen veel ouderen die moeilijk ergens anders naartoe kunnen. Een meerderheid van de Kamer wil verder gaan dan de minister. VVD, PvdA, LPF en Groen- Links willen liever een generaal pardon voor illegale bewoners, afgezien van degenen die alleen maar een vakantiehuisje hebben aangeschaft om zo goedkoop mo gelijk te kunnen wonen. Maar Dekker voelt daar niets voor. Dat zou belonen van illegaal ge drag zijn, meent zij. Duidelijkheid Jarenlang stonden gemeenten toe dat een vakantiehuisje het hele jaar door werd bewoond, terwijl dat volgens de wet niet mag. Dekker eist nu duidelijk heid van gemeenten: legaliseren of verbieden. Zij blijft erbij dat gemeenten moeten bepalen wat het beste is. Landelijke regels wenst zij niet. Legaliseren kan door het bestemmingsplan te wijzigen of door een persoonsge bonden vergunning te geven. Acht van de tien gemeenten wil len echter permanent wonen in een recreatiewoning verbieden. Bewoners moeten dan bewijzen dat de vakantiewoning niet hun hoofdverblijf is. Dat kan bijvoor beeld door een energierekening te overleggen. Ook kunnen ge meenten via belastinggegevens achterhalen voor welke woning iemand hypotheekrente aftrekt. Dat mag alleen voor het hoofd verblijf. In 16.000 van de ruim 150.000 recreatieverblijven wo nen mensen permanent. GPD RAAMSDONKSVEER - In een kunststofverwerkend bedrijf op industrieterrein Dombosch II in het Brabantse Raamsdonksveer woedt een zeer grote brand. De brandweer kreeg gisteren aan het begin van de avond de melding binnen. Vanwege de rook moest de snelweg A27 (Breda-Utrecht) in beide richtingen worden afgeslo ten. Gisteravond laat woedde de brand nog steeds in volle hevigheid. Inwoners van het Land van Heusden en Altena, aan de andere kant van de Bergse Maas, klaag den over stank. Het bedrijf Mecari Plastics maakt polyethyleen-zakken, hoezen en folies. Op het moment dat de brand uitbrak, waren tien personeelsleden aanwezig. Zij konden zich bijtijds in veiligheid brengen. Ongeveer honderd brandweermen sen bestreden het vuur. foto Erik Haverhals Vakkundige montage Aivingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 j door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Zeeuwse bur gemeesters kraken het wetsvoor stel van minister De Graaf (be stuurlijke vernieuwing) voor de gekozen burgemeester. Zijn plannen roepen te veel vragen op, hij wil ze te gehaast door drukken en hij is doof voor kri tiek. Elf van de twaalf ondervraagde burgemeesters hebben forse kri tiek op het wetsvoorstel. Burge meester A. de Bruijn van Veere heeft geen mening, burgemees ter A. Verbree van Reimerswaal is niet in de peiling betrokken, omdat hij deze week vertrekt. Voorstanders van de gekozen burgemeester als bijvoorbeeld J. Schouwenaar (Middelburg), J. Lonink (Terneuzen) en J. Sala (Sluis) hebben toch grote moeite met De Graafs plannen, omdat de burgemeester onvoldoende bevoegdheden krijgt om zijn ver kiezingsprogramma uit te voe ren. „De kiezer wordt een fop speen voorgehouden", zegt Lo nink. Zijn collega D. van der Zaag (Goes) gebruikt precies hetzelfde woord. Schouwenaar spreekt van een 'farce'. In het huidige voorstel zijn in zijn op tiek conflicten - bijvoorbeeld tussen burgemeester en gemeen teraad - ingebakken, omdat be voegdheden onvoldoende zijn omschreven. Het voorstel roept tal van vra gen op. ,,Wat gebeurt er bijvoor beeld als zich in een gemeente helemaal geen kandidaat aan dient?", wil S. Kramer (Kapelle) weten. Ronduit negatief zijn de burge meesters over de mogelijkheid dat kandidaten hun campagne laten sponsoren. „Daar gruw ik van", zegt A. van Dok-van Wee- Vandaag is bij u de Ondernemer bezorgd Advertentie Heeft u de Ondernemer niet ontvangen? Bel gratis met lezersservice: 0800 - 0235444 AMSTERDAM - Kroonprins Willem-Alexan- der verrichtte gisteren de opening van de jubile rende Hiswa. Daarna nam hij een kijkje bij het zeiljacht en de motorboot van het jaar. De prins toonde zich onder de indruk, maar een ko ninklijke aankoop lijkt er niet in te zitten. „Hij zei dat hij nu al regelmatig met De Groene Draeck vaart", wist B. Lengers van motorjach tenbouwer Feretti Nederland, na afloop van zijn onderonsje met de prins. Een prijsvoordeel- tje zit er ook voor de kroonprins niet in. Len gers: „Wij geven geen korting." Derhalve zul len Willem-Alexander en Maxima de volle 1.032.293 euro moeten neertellen als ze interes se hebben in de Mochi 51/05 van Feretti foto Toussaint Kluiters/ANP le (Vlissingen). „Dat staat ver af van mijn idee van onafhankelijk heid." Lonink vreest dat burge meesters daardoor chantabel worden. De Graaf drukt zijn plannen door zonder oor te hebben voor kritiek, vinden de meeste Zeeuw se burgemeesters. Het is nog steeds de bedoeling alle zittende burgemeesters maart volgend jaar te ontslaan. „Dit past in de categorie Haagse haastklussen", aldus W Nuis (Tholen). „Dit heeft niets met zorgvuldigheid te maken", vindt Van der Zaag. „De Graaf gaat door als een blind paard." Lonink spreekt van een 'schandalige procedure' en een 'slordige voorbereiding'. Hij typeert de opstelling van De Graaf als 'demagogisch en auto ritair'. „Ik dacht dat D66 de par tij was van het redelijk alterna tief, maar kennelijk heeft hij de smaak van de macht geproefd. De Graaf is werkelijk niet meer vatbaar voor enig argument of rede." Volgens burgemeester J. Asselbergs van Schouwen- Duiveland is De Graaf 'ver schrikkelijk veel te laat' met zijn wetsvoorstel. „Er wordt haast gemaakt met iets wat zorg vuldigheid vereist. Als dit er zo wordt doorgedrukt, is dat slecht voor de burgers." Een meerder heid van de Zeeuwse burgemees ters pleit voor uitstel of een gefa seerde invoering. Morgen komt minister De Graaf zijn plannen promoten tijdens een ontbijt in De Drukkerij in Middelburg (8.15 uur). pagina 15 De Graaf neemt ons niet serieus De vele lagen van Eric Roest Het Belgische bedrijf Helifly, eigendom van de Nederland se zakenman Joep van den Nieuwenhuizen, is te laat met de levering van nieuwe helikopters voor de politie. Ze zijn bovendien te duur en voldoen niet. Daarom ziet minster Remkes van Binnenlandse Zaken af van de koop. Bovendien krijgt Helifly een scha declaim van tien miljoen aan de broek. FNV Bondgenoten voerde gisteren bij het Centrum voor Werk en Inkomen in Middelburg actie tegen de sollicitatieplicht voor oude re werklozen. Werkzoekenden van 55 jaar en ouder maken nau welijks kans op een baan. De boodschap van de vak bond is dan ook: bij een sol licitatieplicht hoort een accep- 0% tatieplicht. I Formule 1-coureur Michael Schumacher weet van geen ophouden. Vanaf zondag, als de eerste race van 2005 in Melbourne wordt gehouden, gaat de 36-jarige Duitser op jacht naar zijn achtste wereldtitel. De negentien andere rij ders, onder wie de Nederlandse debutant Christijan Al- bers, zullen er alles aan doen om de Ferrari-coureur van >4 mm% ;.,K< zijn troon te stoten. B S w 1 Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4 Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17, 19 en 20; Kunst: 21, 22, 23 en 24; Uit: 25, 26 en 27. reactie op dat de marechaussee altijd precies weet wanneer er waardetransporten plaatsvin den. Ook is het gebruikelijk dat de sleutel in het contactslot van het busje blijft zitten bij het afle veren van de goederen. Dat ge beurt om veiligheidsredenen, be nadrukte de KLM-zegsman. Het busje van KLM Cargo was met een zending juwelen en dia manten op weg naar een toestel van Tulip Air met bestemming Antwerpen. De criminelen be dreigden daarbij drie beveili gingsmedewerkers van de KLM en reden met het busje het afge sloten vrachtplatform af door te kleven achter een andere auto die onder de slagboom door reed. Donner liet de Kamer gis teren weten dat Schiphol, de KLM en de marechaussee inmid dels extra veiligheidsmaatrege len hebben genomen. ANP pagina 4 buit diamantroof is te slijten van onze redactie binnenland SCHIPHOL - De KLM heeft vrij dag tijdens de diamantroof op Schiphol het betrokken busje van KLM Cargo niet stilgezet, omdat de luchtvaartmaatschap pij uitging van een gijzelingsac tie. In dat geval geldt de regel om niet in te grijpen, zei een woordvoerder van de KLM giste- Op het moment dat de KLM er achter kwam dat het om een overval ging, was de auto al ach tergelaten op een industrieter rein in Hoofddorp. De KLM kan transporten op afstand stilzet ten. Dankzij moderne techniek is het mogelijk om dat te doen door de toevoer van de benzine stop te zetten. Minister Donner (Justitie) zei gisteren in de Twee de Kamer dat de KLM het waar detransport niet had aangemeld bij de marechaussee. De KLM- woordvoerder wees er in een (Advertentie) wBmmmmmmtBÊmmmmmmmmmÊÊËÊaÊm ■■lil IIMIillWMjBI Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand m|v Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement Étgau. gehad postcode. -G Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: telefoon per maand met automatische incasso 19.951 ,,1 ?-?' per kwartaal met automatische incasso 58.00). I"™ «»»I<K2.M Kijk op ivwwptcnl/abonnaren bal gratis - 0731231 of stuur deze bon naar: P2C. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713, 4460 WB Goes SIviióssHSSSSÏO11 het alfabet van Zeeland t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1