PZC Cooman heeft wat met Madrid Tennisschool kijkt over de grens Van Vossen wint met wereldsterren Vijf bonden willen zendtijd NOS vullen Maatregelen NAC 19 EK indoor keert terug naar stad waar Nieuwerkerkse wereldrecord liep Brard terug bij Feyenoord Vitesse contracteert Swerts Bondscoach Thailand ontslagen Maaskant moet op het matje Lange schorsing skiër Knauss Makkelijke overwinning Korenbeurs Voetbalprof Pennant cel in Jens van Dam is te goed voor het NK uitslagen woensdag 2 maart 2005 wb Nederland, eind februari 1986. De winter heerst, in Leeuwar den wordt de Elfstedentocht aangekondigd. In Madrid snelt de 21-jarige Nelli Cooman naar de Europese indoortitel op de 60 meter in 7,00 seconden. Een we reldrecord. Negentien jaar later keert het EK indooratletiek te rug naar de Spaanse hoofdstad, een opmerkelijke sprintstad. door Pim van Esschoten MADRID - „Madrid? Ik hou van Madrid! Vriendelijke mensen, net als de Rotterdammers", zegt Nelli Cooman. „Werkers, men sen die niet van zeuren houden. Mooie stad ook, net als Rotter dam." Nelli Cooman, al geruime tijd woonachtig in het Zeeuwse Nieuwerkerk, ging vaak vanuit Rotterdam naar Madrid. „Voor wedstrijden, ik heb er vaak gelo pen. Maar ook om er te trainen bij Bill Laich, een goede vriend van Henk Kraaijenhof en ook een geweldige trainer. Bill woon de in Madrid, een paar keer per jaar ging ik naar hem toe." In 1998 ging ze voor het laatst. Het was een jaar nadat ze was gestopt, mede gedwongen door een hernia-operatie. Cooman wilde haar echtgenoot de stad la ten zien, vooral de plek waar ze haar fameuze wereldrecord liep. Palacio de los Deportes, 23 fe bruari 1986. Nederland versus de DDR, Nelli Cooman tegen Marlies Göhr en Silke Gladisch. Buiten (100 me ter) was het anders, maar bin nen over 60 meter was Cooman gedurende lange tijd niet te pak ken. Ze veroverde in de jaren tachtig zelfs vijf Europese titels op rij (zes in totaal na een comeback in Parijs, in 1994) en ook nog eens twee wereldtitels. „Twee weken voordat ik dat we reldrecord liep, verloor ik van Göhr in Liévin. Maar dat inte resseerde me niet. Het was geen EK. Bovendien, ik kwam net te rug uit Los Angeles. Ik had in de VS getraind en wedstrijden gelopen en was net in Europa aangekomen. Ik moest lopen van Henk. En ik luisterde." Met haar in die jaren onafschei delijke trainer Henk Kraaijen hof vormde ze een vrolijk ogend duo. De kleine, donkere Nelli (156 centimeter) en de boomlange, dunne Henk. „Ik luister nog steeds naar hem, minstens eens per maand hebben we elkaar nog aan de telefoon. Kleine, zegt ie dan. Of kind. Dan noem ik hem lange of dikke..." Cooman was de koningin van de start. „Ik heb ooit Ben Johnson JAKARTA - Een selectie van bekende en minder bekende wereld voetballers speelde gisteren in Jakarta een benefietwedstrijd voor de slachtoffers van de tsunami in zuid-oost Azië. De wereld sterren, met onder meer de Mexicaanse oud-doelman Jorge Cam pos en oud-spelers als de Colombiaan Carlos Valderrama, de Fransman Laurent Blanc, de Schot Gary McAllister, Zierikzeen- aar Peter van Vossen en Richard Witsche versloegen de Indonesi sche selectie met 4-3. Op de foto proberen de Engelse verdedigers Warren Barton (rechts) and Perry Groves de Indonesiër Widodo Putra van scoren af te houden. foto Crack Palinggi/Reuters nog verslagen in een wedstrijdje over tien meter", vertelt ze. In 1985 pakte ze haar eerste indoor titel in Piraeus, in Madrid sloeg ze een jaar later opnieuw toe, met een wereldrecord zelfs. „Wat er daarna met je gebeurt? Je wordt hebzuchtig. Je wilt nóg sneller, je wilt ónder die 7,00 se conden. Je bent niet tevreden." Sneller ging ze nooit meer, wel pakte ze nog vele titels. Maar al tijd op de 60 meter, nooit buiten op de 100 meter. „Dan had ik daar ooit echt voor moeten kie zen." Dat is er nooit van gekomen, met een vol programma in de winter. Maar spijt? „Welnee, ik heb gedaan wat ik kon doen. Bo vendien, het niveau op de sprint ligt internationaal zo hoog, met zo veel deelnemers." Eeuwige ranglijst Op de eeuwige ranglijst over 60 meter staat Nelli Cooman nog al tijd op de zesde plaats. Haar re cord hield zes jaar stand, tot Merlene Ottey als eerste atlete ónder die grens van 7,00 secon den dook (6,96). Een jaar later was de beurt aan Irina Privalo- va om dat record weer te breken (6,92). Opmerkelijk is dat beiden dat ook deden in het Madrileense sportpaleis. Zoals ook het we reldrecord van 6,39 seconden van Maurice Greene (februari 1998) in Madrid werd gelopen. Eind februari 1986 stond Neder land niet erg lang stil bij het we reldrecord van Cooman. Op de zelfde dag kondigde voorzitter Sipkema de Elfstedentocht aan voor de volgende woensdag. Die beleefde Cooman thuis op de bank in Rotterdam, voor de tele visie. „Daar zag ik langs het ijs een spandoek: Nelli doet het in 7,00 seconden." Aan die cijfertjes wordt ze nog altijd vaak herinnerd. „O ja, ook deze dagen weer. Ik sta op de Hiswa. 'Hé Nelli, ga je weer zeven seconden lopen?' Dat blijft. Ik kom er nooit meer van af, gelukkig niet. Prachtige ja ren waren het. En ik heb er geen snot aan overgehouden, als je be grijpt wat ik bedoel." GPD ROTTERDAM - Stanley Brard keert zo goed als zeker te rug bij Feyenoord. De oud-speler, die in de winterstop te rugkeerde van een driejarig verblijf in Japan, heeft een aanbieding in beraad voor de jeugdopleiding. Brard zou zich moeten bezig houden met de coördinatie van een aan tal jeugdelftallen en de scouting. Of hij op termijn de door Sparta begeerde Henk van Stee ook moet opvolgen, wil Feyenoord niet bevestigen. Van Stee heeft nog geen groen licht gekregen van Feyenoord om na dit seizoen op te stappen en hoofdtrainer te worden bij Sparta. GPD ARNHEM - Vitesse heeft zich voor volgend seizoen ver sterkt met Gill Swerts. De Arnhemse club is een driejarig contract overeengekomen met de 22-jarige Belg, die dit seizoen op huurbasis bij ADO Den Haag speelt. Hij moet nog wel medisch worden gekeurd. Swerts is dit seizoen nog eigendom van Feyenoord en verhuist daarna transfer vrij naar Arnhem. Eerder kwam Swerts twee jaar op huur basis uit voor Excelsior. Hij kan zowel rechtsback als rechts op het middenveld spelen. ANP BANGKOK - De voetbalbond van Thailand heeft bonds coach Siegfried Held (62) ontslagen. De Duitse oud-inter national stond pas vijf maanden onder contract bij Thai land. De Thai Chamwit Polcheewin werd als opvolger aangesteld. ANP/DPA ZEIST - Robert Maaskant, de geplaagde trainer van Wil lem II, moet morgen in Zeist voor de tuchtcommissie van de KNVB verschijnen. Hij is niet akkoord gegaan met het schikkingsvoorstel van de aanklager betaald voetbal. De aanklager wilde Maaskant voor een duel schorsen, nadat hij zondag in de thuiswedstrijd tegen AZ (1-3) door arbi ter Sterk van het veld was gestuurd. De coach van Willem II protesteerde fel bij de scheidsrechter toen deze na spreekkoren het duel onderbrak. Ondanks excuses van Maaskant bleef Sterk bij zijn beslissing om hem niet meer toe te laten tot de bank van Willem II. Frank van Mossel veld, die zondag door Sterk ook van het veld werd ge stuurd, ging wel akkoord met het schikkingsvoorstel van de aanklager. De middenvelder van Willem II is voor drie duels geschorst waarvan een voorwaardelijk. ANP WENEN - De Oostenrijkse skiër Hans Knauss zal niet kunnen deelnemen aan de Olympische Winterspelen, vol gend jaar in Turijn. De winnaar van de zilveren medaille op het WK in 2003 (reuzenslalom) is door de internationa le skifederatie FIS voor achttien maanden geschorst we gens doping. Eind november 2004, na een wereldbekerafdaling in de Canadese plaats Lake Louise, werd in de urine van de 33-jarige skiër sporen van nandrolon gevonden. Knauss denkt dat inname van vervuilde voedingssupplementen de positieve test heeft veroorzaakt. De advocaat van Knauss maakte direct bekend beroep te zullen aanteke nen bij het sporttribunaal TAS. ANP/RTR RILLAND - Het team van Korenbeurs/'t Kaaitje be haalde in de vierde divisie van de landelijke competi tie driebanden groot een ge makkelijke 8-0-overwin- ning op het laag geplaatste Billet/Snellen uit Zundert. Door deze zege komen de Rillandse biljarters op één punt van koploper BH Keu kens. Alleen Jan Westdorp lever de in biljartpaleis Jacobs een bijzondere prestatie. Voor de overwinning was niet eens nodig. Daarvoor was de tegenstand van de Brabanders te gering. Nu dient gezegd dat met na me Jan Snels, de tegenstan der van Westdorp, niet erg gelukkig speelde. Maar ook mét geluk had hij de Goese- naar niet van de overwin ning kunnen houden. Daar voor speelde Westdorp te goed. Lange tijd schommel de zijn moyenne ruim bo ven de 1.000 en hing een persoonlijk record in de lucht. De thuisspeler was erop gebrand. Maar juist in de ultieme fa se van de partij rolden de ballen niet zoals daarvoor en zakte het gemiddelde naar het nog altijd meer dan respectabele 0.833. Me de dankzij een fraaie reeks van 7 werd Snels wegge speeld. Piet Schrier moest op voor hem vreemd materi aal aan de slag en kwam geen seconde in zijn spel. Ondanks 86 beurten werd de partij toch nog binnenge haald, maar dat was vooral aan de onkunde van de te genstander te danken. Piet Raas had een sterke start tegen naamgever André Billet maar liet de teugels te vroeg vieren waardoor de partij zich on nodig lang voortsleepte. André Karelse had een bij zondere moeilijke aan vangsfase maar kwam al lengs beter in de wedstrijd. Genoeg in elk geval voor de winst. Korenbeurs/'t Kaaitje Billet/ Snellen 8-0: Jan West dorp - Jan Snels 30-19, 36 beurten; Piet Schrier - Hans Snellen 25-20, 85; Piet Raas - André Billet 25-17, 65; André Karelse - Bart Schalïboom 20-14, 59. door Natasja Weber VALKENSWAARD - Tennis school Henk van Hulst beschikt sinds kort over een dependance in Nigeria. De grootste talenten van de Nigeriaanse tennisbond kunnen trainingsstages volgen in Valkenswaard. Ook heeft Van Hulst plannen voor een derge lijk initiatief in Letland. Een cultuuromslag? „Absoluut niet", zegt Henk van Hulst. „Wij proberen een succesvolle tenniscultuur over te brengen op andere landen. Maar onze vi sie blijft altijd overeind." De connecties met de Nigeriaan se tennisbond zijn tot stand ge komen via de in Nigeria woon achtige Nederlander Bart van de Grinten. „Hij heeft een foun dation opgericht die voor de fi nanciële ondersteuning zorgt", licht Henk van Hulst (63) toe. „De talenten kunnen zodoende kosteloos van onze trainingsfaci liteiten gebruikmaken." De Ni geriaanse tennisschool telt ze ventien jongeren, waarvan de grootste talenten in Valkens waard worden opgeleid. Van Hulst: „Op dit moment heb ben we met Sunny Emmanuel één Nigeriaanse jongen in huis. Binnenkort komen er weer drie over voor een maand of twee, drie. Langer kan niet in ver band met hun visum." Behalve in Nigeria is Van Hulst ook van plan in Letland een de pendance te beginnen, zij het op particuliere basis. De tennis school richt zich daarbij op zo wel spelers als trainers. „Enkele goede spelers kunnen daarna bij ons een stage volgen, maar het is het beste als ze zich in hun ei gen omgeving ontwikkelen", vindt Van Hulst. Daarom wil hij Letse tennislera- ren eveneens de mogelijkheid bieden een paar weken rond te kijken in Valkenswaard. „Het is de bedoeling dat zij gaan wer ken vanuit dezelfde visie als wij." Hij speelt ook met de ge dachte een Nederlandse trainer naar Letland te sturen. „Kijk, als er vijf grote talenten rondlo pen, moet je die niet naar Neder land halen. Dan moeten wij daar naar toe. Maar is er sprake van één talent, dan leert hij meer als hij in Nederland op ni veau kan trainen." Op de rails Van Hulst hoopt dat 'het inter nationale gebeuren' dit jaar op de rails staat. De doelstelling is jongeren op te leiden die ge schikt zijn om aan hun ranking op de wereldranglijst te werken. „Als dat niet lukt, proberen wij hen onze werkwijze en discipli ne bij te brengen zodat ze latei- als tennisleraar in hun geboorte land aan de slag kunnen." Vroeger zag Van Hulst het nooit zo zitten om met buitenlandse talenten aan de slag te gaan. „Je krijgt meestal de spelers met veel geld en weinig inhoud", dacht de tennistrainer lange tijd. Inmiddels heeft hij zijn me ning herzien. „Er zit nu zeker een aantal getalenteerde spelers tussen." Op voorspraak van zijn zoon Willem-Jan heeft Van Hulst de deuren van de tennisschool ge opend voor buitenlanders. Nu trainen talenten uit Nigeria, Schotland, Canada, Rusland, Bo naire en Curagao op Valken- court. Nieuwsgierig „Willem heeft mij meegetrok ken in zijn enthousiasme", geeft Van Hulst senior toe. „Buiten landers zijn zeer geïnteresseerd in onze manier van werken. On ze tennisschool heeft met drie spelers in de toptwintig (Schal ken, Haarhuis en Eltingh) en ne gen man in de tophonderd inter nationaal faam verworven. Veel mensen zijn nieuwsgierig hoe wij dat voor elkaar krijgen." De buitenlandse talenten (in de leeftijd van 13 tot 22 jaar) ver blijven gedurende hun stagepe riode in een gastgezin. De mees ten volgen per jaar diverse trai ningssessies die enkele weken duren. Zo ook een groot Cana dees talent van dertien jaar. Van Hulst: „Dit meisje heeft een tijdje bij Nick Bollettieri ge traind, maar koos voor ons. Nu komt ze in haar vakanties tel kens een paar weken over." On danks zijn recente, goede erva ringen met buitenlandse spe lers, wil Van Hulst het aantal be perkt houden. „Het is natuurlijk altijd de vraag of de goede buitenlanders naar Valkenswaard blijven ko men. Bovendien heb je met Ne derlandse kinderen geen proble men met het regelen van een vi sum." GPD Tennistalenten krijgen training van Henk van Hulst. Vlnr Dennis Trapenberg, Henk van Hulst, Monika Winkel, Sunny Emanuel en Gio vanni Meeuwsen. foto Vincent Wilke/GPD van onze sportredactie LONDEN - De Engelse profvoetballer Jer- maine Pennant, eigendom van Arsenal, moet drie maanden de cel in wegens dron kenschap in het verkeer. De 22-jarige spe ler, die op huurbasis het seizoen bij Birming ham City afmaakt, werd bovendien schul dig bevonden aan het besturen van een voer tuig zonder geldig rijbewijs en aan het rij den in een onverzekerde auto. Collega Roy Keane daarentegen werd giste ren door een rechtbank in Manchester wij- gesproken van de mishandeling van een 16-jarige jongen. De 33-jarige aanvoerder van Manchester United zou de tiener bij zijn nek hebben gepakt en hebben uitge haald met zijn vuist, nadat hij door de jonge man was beledigd. De rechtbank vond on voldoende bewijs voor de beschuldigingen. De Engelse politie hield Pennant in januari aan op een parkeerplaats, kort nadat hij met zijn Mercedes tegen een lantaarnpaal was gereden. Volgens de dienstdoende agen ten sprak de voormalige jeugdinternational van Engeland met dubbele tong en stonden zijn ogen glazig. De ademtest wees uit dat Pennant 2,5 keer zoveel had gedronken als wettelijk was toegestaan. De jeugdige drinkebroer was in februari vo rig jaar ook al opgepakt wegens dronken rij den. De rechtbank legde hem toen een lij-ontzegging van zestien maanden op. Pennant is met 16 jaar en 319 dagen de jong ste debutant ooit in het eerste elftal van Ar senal. Tijdens zijn officiële debuut in de Pre mier League maakte hij meteen drie tref fers. Daarna kon Pennant zijn grote belofte nooit helemaal inlossen. ANP/RTR van onze sportredactie PAPENDAL - De Nederlandse sportbonden hebben zich ge schaard achter het plan van vijf bonden (hockey, basketbal, honkbal, ijshockey en volleybal) om de vrijgekomen zendtijd van Studio Sport in te vullen. De vijf bonden presenteerden daarvoor maandag een idee, dat bij de directeuren van de andere bonden gisteren voorafgaand aan de extra algemene vergade ring van NOCNSF op enthousi asme kon rekenen. Nu het eredi visievoetbal vanaf komend sei zoen niet meer bij de NOS te zien is, ruiken de andere spor ten hun kans. NOCNSF, dat met de 64 sportbonden de onderteke ning van de tv-contracten met de NOS coördineerde, adviseer de de vijf teamsportbonden op afstand. „Het is hun eigen initia tief geweest", verklaarde alge meen directeur Theo Fledderus namens de sportkoepel. „Nu zijn het er nog vijf, maar moge lijk sluiten zich nog meer team sportbonden bij ze aan." ANP De directe aanleiding voor deze maatregel zijn de ongeregeldhe den afgelopen vrijdagavond tus sen aanhangers van FC Gronin gen en NAC en het gedrag van een groep NAC-supporters na af loop van de met 1-4 verloren wedstrijd tegen FC Groningen. Om de relschoppers van die ge beurtenissen te achterhalen en te bestraffen zullen justitie en NAC Breda zoveel mogelijk in formatie uitwisselen. Van dei- Hoeven denkt ook aan een alco holverbod Hij betreurt het dat de KNVB nog altijd geen voet balwet heeft aangenomen waar mee het mogelijk wordt dat zich misdragende supporters zich voor een wedstrijd moeten mel den bij de politie. ANP van onze sportredactie BREDA - Om het supportersge- weld in te dammen, overweegt het bestuur van de voetbalclub NAC Breda de foto en naam van alle stadionkaarthouders in een bestand vast te leggen. Dan is de kans groter dat de identiteit van bezoekers achter haald kan worden die zich tij dens wedstrijden misdragen, zei voorzitter W. van der Hoeven van NAC gisteravond na overleg met burgemeester Peter van der Velden. SAS VAN GENT - Voor de veer tienjarige Jens van Dam van HGL/KOT '86 ging alvast één wens in vervulling tijdens de na tionale voorwedstrijden libre eerste klasse bij de jeugd. Graag had hij nog eens geproefd van een eindstrijd in het Neder lands kampioenschap maar dat ging niet door. Niet omdat hij niet goed genoeg was, maar juist omdat hij té goed was. Van Dam behaalde met het fraaie 9.01 als eindmoyenne di recte promotie naar de hoofd klasse. De grens van 7.00 over schreed hij meer dan ruim schoots, maar tegelijkertijd te ruim om te mogen deelnemen aan het NK in de eerste klasse. Jammer vond de jongeman uit Sas dat wel, maar de pleister was aanmerkelijk groter dan de wonde. Sportpriisvraaen Lucky Day 3643. d.d. 01.03.2005: 11-12-15-19-23-24-28-41 -42-44-46-49-58 -59-61-62-68-73-76-80. Onder voorbehoud van typefouten Dubai. Vrouwen. Eerste ronde: De- chy (Fra/7) - Doesjevina (Rus) 6-7 (1) 6-4 7-6 (4), Likhovtseva (Rus) - Sfar (Tun) 2-6 6-2 7-6 (5), Jie Zheng (Chn) - Medina Garrigues (Spa) 7-6 (4) 6-2, Na Li (Chn) - Sugiyama (Jap) 1-6 7-6 (4) 6-2, Hantoe- sjova (Slw) - Molik (Aus/6) 7-6 (8) 6-2, Bovina (Rus) - Schiavone (Ita) 6-1 3-6 6-4, Bartoli (Fra) - Dulko (Arg) 6-4 6-4, Jankovic (SMo) - Elia (Ita) 4-6 7-5 6-1 Tweede ronde: Mirza (Ino) - Koeznets- ova (Rus/4) 6-4 6-2. Goes. Recreatieve competitie. Pou le-A (mannen): VVR-WEA 2-1, HHK2-Recretantes 1-2, Bison-Wonder- boys 1-2, ROC Goes-De Bongerd 0-4, Wolphaartsdijk-HHK2 0-4. Poule-B (vrouwen): W Kattendij- ke-HHK 4-0, Goedemorgen-De Bongerd 2-1, BOK-Café Baarends 1-2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19