De Graaf neemt ons niet serieus met ironie Rock van Hulk is subtiel als een geweerschot Sponsorloop en rommelmarkt Inhoud Zeeuwse archieven staat nu ook op internet GELICHT burgemeesters In de fout tijdens proefrit Brouwershaven bij de VOV Verdachten overval opgepakt Sluis op bedrijvenbeurs Brugge Veel boetes bij snelheidscontroles kunst „Er is in Nederland onderhand nog maar één iemand die in het voorstel voor de gekozen burgemeester gelooft en dat is minister De Graaf", zegt bur gemeester W. Nuis van Tholen. Hij doelt daarmee op de kritiek die eerder is uitgeoefend door onder meer de Tweede-Kamerfracties, de Raad van State en de Vereniging van Nederland- se Gemeenten. SDaar kunnen de Zeeuwse burgemees ters nog wel bij. Ook zij vinden het voorstel ondoordacht, ook zij hebben vragen over de bevoegdheid van de ge- t kozen burgemeester, ook zij staan kri- woensdag 2 maart 2005 15 TERNEUZEN - Een 46-jarige man uit Sluiskil was zo druk bezig met een proefrit op de Duitslandweg in Ter- neuzen, dat hij het niet merkte dat er een patrouille van de marechaussee achter hem reed. Zijn snelheid werd ge klokt op 105 kilometer per uur, terwijl ter plaatse maar vijftig kilometer is toegestaan. Omdat de man zijn rijbe wijs nodig heeft voor zijn werk werd er overleg gepleegd met de officier van justitie. Die besloot dat als de man zijn rijbewijs wilde behouden, hij meteen 450 euro moest betalen. Dit wilde de man maar wat graag doen. In het vervolg zal hij zijn proefritten wel iets rustiger aan moe ten doen. BROUWERSHAVEN - Ondernemersvereniging Brouwers haven is toegetreden tot de VOV, verenigde ondernemers verenigingen. In de VOV werken de ondernemersclubs uit Burgh-Haamstede, Renesse, Bruinisse en Zierikzee al sa men. De VOV houdt zich bezig met zaken die dicht bij de ondernemers staan, bijvoorbeeld parkeerbeleid in de ker nen of het gemeentelijk evenementenbeleid. De VOV is ontstaan na de scheuring van de federatie van onderne mers verenigingen, afgelopen zomer. MIDDELBURG - De politie heeft twee jongens aangehou den die ervan worden verdacht afgelopen donderdag een bejaarde vrouw te hebben beroofd. De vrouw raakte daar bij zwaargewond. De twee, zeventien en negentien jaar oud, werden giste ren en eergisteren aangehouden. Ze zijn vastgezet. De vrouw (89) werd op de Dam belaagd. De berovers namen haar tas mee en lieten haar met een zware hoofdwond ach ter op straat. Het slachtoffer is volgens de politie erg ge schrokken. Ze heeft bovendien nog last van kneuzingen in het gezicht. SLUIS - De gemeente Sluis en diverse Sluise onderne mers geven donderdag en vrijdag acte de présence op de Bedrijvenbeurs in de Beurshalle in Brugge. Onder het motto 'Sluis geeft bedrijven ruimte' worden de mogelijkheden voor ondernemers op bedrijventerreinen en in de kernen van de gemeente Sluis gepromoot. Appe- laere is present met zijn appelsap, Unitron Electronics Group showt elektrische apparatuur en besturingssyste men. Ook de Dethon, Elektra 21 en hotel De Dikke van Dale (inclusief Jack's Casino) uit Sluis zijn op de beurs aanwezig. MIDDELBURG - De politie heeft gisteren op verschillen de plaatsen op Walcheren 119 bestuurders bekeurd voor te snel rijden. Op de President Rooseveltlaan werden tus sen half negen en twaalf uur 's ochtends negentig bestuur ders betrapt. In totaal werden daar ruim vijftienhonderd voertuigen gecontroleerd. Op de Schroeweg in Middel burg werden 816 voertuigen gecontroleerd. Dat leverde zeventien bonnen op. Op de Churchilllaan in Middelburg reden twaalf van de 303 bestuurders te hard. door Ernstjan Rozendaal 0 DEN HAAG - Dat de Zeeuwse burge- 1 meesters het voorstel voor een geko- 1 zen burgemeester niet zien zitten, is niet zo opmerkelijk. Ze scharen zich daarmee in een koor van critici. Opval- o lender is de scherpe toon waarop ze minister De Graaf bekritiseren. De burgemeesters voelen zich niet serieus genomen. tisch tegenover het sponsoren van ver- kiezingscampagnes. Wat het meest - steekt, is dat De Graaf niet luistert naar de kritiek. „Hij weigert domweg f de discussie aan te gaan", stelt Nuis. „Hij is luisterend doof. Op deze ma nier kun je niet met gemeenten om- gaan. Hij neemt ons niet serieus." Dat De Graaf in een bus rondreist om j zijn plannen te promoten - morgen t doet hij Middelburg aan - doet daar aan niets af, vindt Nuis. Hij krijgt bij- i val van S. Kramer, zijn collega in Ka- pelle. „Als een hazewind raast hij in l een busje het land door. Flauwekul, i. Windowdressing. Dat draagt niet bij aan duidelijkheid." I Precies zo denkt burgemeester J. Sala van Sluis erover. „Dit wetsvoorstel I rammelt aan alle kanten, dat weet mi nister De Graaf ook. Hij gaat erg licht- I vaardig om met de beroepsgroep van Het wetsvoorstel van minister de Graaf roept weerstand op bij de Zeeuwse burgemeesters. „Dit wetsvoorstel rammelt aan alle kanten, dat weet minister De Graaf ook.", Sala (rechtsonder, Sluis). „Dit onderwerp is te belangrijk om er door te jassen, zoals Thom de Graaf nu doet", meent J. Gelok (linksboven, Borsele). Lonink (rechtsboven, Terneuzen): „De kiezer wordt een fopspeen voorgehouden" „Vlees nog vis", oordeelt Schouwenaar (linksonder, Middelburg). foto's archief PZC burgemeesters. In plaats van door het land reizen, kan hij zijn tijd beter be steden aan het maken van een goed wetsontwerp." Het stoort de burgemeesters onder meer dat De Graaf ze allemaal in maart 2006 wil ontslaan, zonder duide lijk te maken hoe hij de sociale ge volgen daarvan opvangt. Burgemees ter J. Mulder uit Hulst weet wat dat betekent. Hij zat vier maanden wer keloos thuis, nadat zijn vorige ge meente Axel door herindeling werd op geheven. „Dan ga je gewoon de WW in en heb je sollicitatieplicht. Ook nu is het volstrekt onzeker wat er gaat ge beuren. Met geen beroepsgroep in Ne derland wordt zo omgegaan." De Goe- se burgemeester D. van der Zaag: „Stel je dat bij Philips voor. Van de ene op de andere dag iedereen ont slaan en dan moet je maar afwachten of er nog plek voor je is. Dat pikt nie mand." J. Schouwenaar (Middelburg) en J. Lo nink (Terneuzen) zijn voorstanders van de direct gekozen burgemeester, maar vinden dat deze in het voorstel van De Graaf onvoldoende bevoegdhe den krijgt om zijn verkiezingsprogram ma uit te voeren. „De kiezer wordt een fopspeen voorgehouden", aldus Lo nink. „Vlees nog vis", oordeelt Schou wenaar. Hij wijst erop dat in het voor stel 'conflicten zitten ingebakken'. Niet alleen met de gemeenteraad, vult Nuis aan, maar ook met de gemeente secretaris, de wethouders en de ambte lijke organisatie. Vrijwel alle Zeeuwse burgemeesters hebben moeite met het idee dat kandidaten tijdens verkie zingscampagnes gesponsord kunnen worden. „Daar ben ik erg van ge schrokken", zegt A. van Dok-van Wee- Ie. „Dat vind ik hét grote bezwaar", voegt C. van Liere (Noord-Beveland) daaraan toe. „Dan is de onafhankelijk heid van de burgemeester niet gewaar borgd." Van der Zaag: „Levensgevaar lijk voor de integriteit." Lonink: „Dat zet de deur open naar beïnvloeding." Alle Zeeuwse burgemeesters pleiten voor een zorgvuldiger wetsvoorstel. „Dit onderwerp is te belangrijk om er door te jassen, zoals Thom de Graaf nu doet", meent J. Gelok (Borsele). Net als hij zien de meesten van zijn collega's 2006 als ingangsdatum niet zitten. Een gefaseerde invoering of uit stel zou beter zijn. „Maar zulke advie zen schuift De Graaf consequent terzij de", zegt J. Asselbergs (Schou- wen-Duiveland). „Hij wil duidelijk de geschiedenis ingaan als D66-minister die dit kroonjuweel heeft binnenge haald." Lonink doet er nog een schep je bovenop: „De Graaf is uit op een standbeeld voor zichzelf." TERNEUZEN - De basisschool de Meerpaal in Terneuzen houdt zaterdag 5 maart de traditionele rommelmarkt met spon sorloop. Al bijna dertig jaar wordt dit evenement door kinderen, leer krachten en vrijwillige ouders op touw gezet om geld bijeen te sprokkelen voor uitgaven waarin de reguliere fondsen tekort schieten.Van het geld dat met name door de sponsorloop bij een wordt gebracht, gaat een deel naar een goed doel in de re gio. Dit keer is dat de Stichting Pallazoli. De activiteiten beginnen zaterdag om 10.00 uur en het einde is voorzien rond 15.00 uur. In die tijd draait het rad van avon tuur, er zijn zelfgemaakte bloemstukken te koop, kinderen ver kopen spulletjes en er wordt voor een hapje en een drankje ge zorgd. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De informatie over wat er in het Zeeuws Ar chief zit, is voortaan ook op in ternet te vinden. Mensen die wil len weten welke gegevens over een bepaald onderwerp in het ar chief aanwezig zijn, kunnen dat nu thuis achter de computer uit zoeken, via www.zeeuwsar- chief.nl. Met het invullen van een of meer trefwoorden zijn de 250.000 zogenaamde archiefbe schrijvingen uit het Zeeuws Ar chief snel te doorzoeken. Type bijvoorbeeld 'mossel' in op de website van het Zeeuws Archief en alle inventarissen (de vaak uitgebreidere beschrijving van archiefstukken) waarin iets voorkomt over mossels, verschij nen in beeld. De service voor archiefbezoe kers gaat nog een stap verder dan alleen de inhoud van het Zeeuws Archief. Op dezelfde wijze kan ook een landelijke website geraadpleegd worden. Daarin zijn de vele duizenden archieven van gemeentelijke, re gionale en rijksarchiefdiensten digitaal gebundeld. Het gaat om bijna vier miljoen beschrijvin gen. Om het voorbeeld van de mossel te volgen: via de landelijke web site www.archieven.nl is snel te volgen waar in Nederland en in welke archiefinventarissen iets te vinden is over mosselen. Het was tot nu toe niet mogelijk om op één plaats landelijk te zoe ken naar een onderwerp. Nu kan dat als het ware vanachter het bureau. Het Zeeuwse aandeel in de lan delijke site is ongeveer tien pro cent van het geheel. Van 200 ar chieven zijn de inhoudsopgaven nog niet gereed, maar daarvan zijn alvast wel de titels opgeno men. Overigens biedt de Zeeuw se site ook toegang tot de beeld bank Zeeland in Beeld, met 20.000 historische afbeeldingen van Zeeland. Met het via internet toeganke lijk maken van de archiefin- houd, maakt het Zeeuws Ar chief zichzelf voor bezoekers niet overbodig. Het ter plekke raadplegen van de archieven blijft noodzakelijk voor wie zich nader in een onderwerp wil ver diepen. De digitale archieven ge ven wel een algemeen beeld, maar geen details. Hoe nuttig de archiefinventaris sen zijn, blijkt uit de geschiede nis van de verdronken stad Rei- merswaal. Bij het bombarde ment in mei 1940 op Middel burg ging het origineel archief van de stad in vlammen op. De beschrijving van de inhoud bleef echter bewaard, zodat er toch nog - ook via internet - his torische informatie beschikbaar is. loor Anita Tournois VESTDORPE - In de winterex- >ositie van Galerie 45 in West- lorpe vormt kleur een samen- meltende factor in werken die van fantasierijke hoe- tot kakelende kipjes. De zijn van de hand van Er- Wouters. Corry van Rees ex- sieraden. Net als de en etsen van Ans Ja- ;er en de papier- en stofkunst an Annie de Smet-van Lanen ;etuigt het getoonde van een ei- ;en stijl. !en eigenzinnige vormgeving in het geval van de kerami- objecten van Jager regelma- samengaat met een tikkeltje Ook onze kroonprins, Willem-Alexander, is pa- In zijn olympische sportkle- ing, rugvleugels, een waterpis- pol ter hand, een fraaie hoed an krantenpapier met de beel te- is van Maxima op het hoofd, ty- gert Jager de prins op een ludie- e manier. meeste beelden zijn voorzien pn allerlei grappige details en versierd met goud. Kroon- maar ook vleugels van echte komen regelmatig terug in beeld. De kunstenares zelf spreekt dan ook van 'theater- beelden'. Dat het werk theatraal aandoet is niet zo verwonderlijk, want Jager blijkt actief op tal van kunstzinnige vlakken. Naast het maken van keramiek, schildert en etst ze. Ze ontwerpt kleding en decors, regisseert toneel, speelt accordeon en schrijft lied teksten. Deze affiniteit met de theaterwereld krijgt vorm in beelden van ballerina's, clowns en muzikanten. Diverse cupi do's en diersoorten passeren de revue. Soms met een vleugje ver borgen maatschappijkritiek zo als in Amerikaanse mijnenve gers: beeldjes van dolfijnen die de inzet vormden in de zoek tocht naar mijnen. In galerie 45 zijn naast een flink aantal van deze vrolijke en gek ke beelden, ook sprookjesach tige objecten en etsjes met bloe men van haar hand te zien. Zwa- nenmeer bijvoorbeeld toont een fraai gestileerde zwaan, waarin een vrouw zit met een prachtige zwanenhoed op. Deze kleine keramische versie zal men minder snel opmerken dan de kunstzinnige collectie hoeden van Wouters. Met mate rialen als vilt, cinamay, stro, zeegras, buntal en andere stof fen creëert zij unieke hoofddek sels met strakke maar sierlijke vormen, soms met bijpassende corsages, tassen en kragen. Naast vrij werk maakt zij regel matig hoeden in opdracht. Ook in de Ridderzaal zit wel eens ie mand met een hoed van haar. Fraaie waaiers Omdat Van Rees en Jager regel matig samenwerken, passen de handgemaakte sieraden qua kleur en sfeer perfect bij de hoe- dencollectie. De diverse vormge ving is aangepast aan het ge bruikte materiaal waaronder koord, draad, zilver, plexiglas, stof en kralen, zoals zeer oude uit India of van Venetiaans glas. Ook bijzonder kleurrijk zijn de vrolijke speelse objecten met pi ramidevormen en lange bewe gende repen, vervaardigd uit tal loze gedraaide rolletjes papier van De Smet. Ingetogener tonen haar fraaie waaiers van handge schept papier, beschilderd naar de seizoenen, of een zwart-wit werk als Levensverhaal drie luik, opgebouwd uit gaas, pa pier, botjes en acryl. Ook past zij stoffen toe. Voor Dierencircus, beeld van Ans Jager. Waaier in mozaïekvorm maakte zij gebruik van fluweel, synthe tische stof en pigmenten. Rapso die in blue is een flink wandta pijt gemaakt uit talloze stroken zelf geverfde stof, die in lagen over elkaar liggen en samen een thema vormen met muziekparti turen in eenzelfde vormgeving. Expositie: Erna Wouters (hoeden), foto Camile Schelstraete Corry van Rees (sieraden), Ans Ja ger (keramiek, etsen) en Annie de Smet-van Lanen (papier- en stof kunst), t/m 20 maart in Galerie 45, Singel 45, Westdorpe. Geopend: do. t/m zo., 13-17 uur. Rolf Bosboom - Niet te stuiten garage- zo wordt de muziek van de elgische band Hulk omschre- Het is onversneden, mod- ervette rock-'n-roll, waarmee et trio een snel groeiende scha- fans aan zich weet te binden, aterdag maakt Hulk Goes on- ïilig. drie komen uit het Franstali- deel van Brussel. Frontman zanger en gitarist Renaud Mathieu Dumont be de bassnaren, terwijl Gia- Panarisi het drumwerk )or zijn rekening neemt, ulk ontstond in 2000, met on- ïr meer Elvis, MC5, AC/DC, bin Lizzy en Motörhead als ïhtende voorbeelden. Daarmee ngen ze lijnrecht in tegen de eervolle pop, van bijvoorbeeld ovastar, die in België juist in was. a een EP'tje, Kings of the geheten, verscheen in 2003 hun eerste volwaardige al bum: Party Time, dat in België en omgeving welwillend werd ontvangen. Volgens muziekblad Oor was het in elk geval de bes te Belgische rock-'n-roUplaat van het jaar. Vooral in Neder land bouwde Hulk een aardige live-reputatie op, onder meer dankzij een memorabel optre den vorig jaar in de Masters of Rock-tent van Paaspop in Schijndel. Daardoor kwam de groep in con tact met muzikanten uit de Ame rikaanse 'desertscene'. Het ge volg was dat de drie door Dave Catching werden uitgenodigd in diens vermaarde Rancho de la Luna-studio in Joshua Tree. De grote Catching is de vroegere gi tarist van Queens of the Stone Age en tegenwoordig actief in de bands zoals Earthlings?, Eag les of Deathmetal en de Mark Laneganband. Hulk nam in de woestijn gedu rende negen dagen 21 tracks op, waarvan er dertien werden geko zen voor het nieuwe album Cow boy Coffee Burned Knives, dat vorige maand verscheen. Be halve Catching droegen verschil lende andere desertrock-kop- stukken er hun steentje aan bij, zoals Chris Goss (Masters of Reality), Brant Bjork (Brant Bjork The Bros), Jesse Hughes (Eagles of Deathmetal) en Mathias Schneeberger (Earthlings?. Brant Bjork The Bros, Goatsnake), die ook als producer optrad. Cowboy Coffee Burned Kni ves moet de definitieve door brak worden van Hulk. In Goes kan men getuige zijn van, naar eigen zeggen, 'een wereldband in spe'. Subtiel zal het er niet aan toe gaan. „Elk Hulk-num mer moet simpel en direct zijn", vinden de drie. „Als een kus of een geweerschot." ConcertHulk, met in het voorpro gramma de Zeeuwse bands The In flated en Holy Roller, zaterdag 5 maart in 'l Beest in Goes. Aan vang: 20.30 uur. De muziekformatie Hulk treedt zaterdag op in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15