Veel speeltoestellen gevaarlijk PZC Onderzoek milieugevolg lagere snelheden autotrein Cobelfret Wel gemotiveerd maar met 55 jaar te oud Provincie ruziet met UWV over pensioen voor oud-PSD'ers 13 Twister krijgt de zwanen wel weg van vliegveld Onderzoek Keuringsdienst van Waren na dodelijk ongeval in Goes Geld voor Maand van Mantelzorg Koffieconcert in Koewacht Akkoord Schelde bijna rond Toekomstvisie Zeeuwse steden Bijbaan Van Gelder in afval Nog een jaar voor betere spoedhulp Provincie gaat werk AZZ maandelijks nakijken woensdag 2 maart 2005 joor Maurits Sep UtNEMUIDEN - De Dierenbe- icherming mag doorgaan met iet verjagen van zwanen van Hiegveld Midden-Zeeland, sinds de hond Twister wordt in- rezet, zijn bijna alle zwanen ver- hvenen. Ze verblijven nu in en •ond het Veerse Meer. zitten er nog maar een paar, l,;n sommige dagdelen zelfs hele- haal geen meer", vertelt Inge van de Dierenbescher- ming opgelucht. Wat met ande re middelen niet lukte, krijgt Twister wel voor elkaar: een zwanenvrij vliegveld. „Er is nu zo veel activiteit, dat ze vertrek ken." De Dierenbescherming verzette zich tegen het afschieten van de zwanen. Een poging ze te van gen, faalde. De directie van het vliegveld gaf tot 1 maart de tijd om het op een andere manier te proberen. „Het gaat nu de goede kant op. Daarom hebben we ge vraagd of we langer de tijd krij gen", zegt Zweedijk. Directeur P. Geysen van het vliegveld heeft vandaag contact met de Inspectie van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat. Die beslist hoe het probleem ver der aangepakt kan worden. Ja gen met de hond mag in elk ge val doorgaan, zegt Geysen. Intussen zal ook de directie van Midden-Zeeland extra maatre gelen nemen. Er wordt een hek geplaatst tussen de kreek naast het vliegveld en de landings baan. Daar worden ook horizon taal draden gespannen van ijzer- draad, zodat de zwanen niet van uit de kreek kunnen opstijgen naar het. vliegveld. De groep van ongeveer vijftien zwanen die op de grasbaan van het vliegveld verbleef, is op pak weg drie vogels na verdwenen. Volgens Zweedijk hebben de die ren hun toevlucht gezocht bij het Veerse Meer. „Wij zijn eens met de dierenambulance gaan kijken waar ze naartoe gingen en we hebben ze daar herkend," Zweedijk gaat er vanuit dat de verdreven zwanen het vliegveld niet meer zullen opzoeken. Maar voor andere zwanen is die garantie er niet. „Als er een nieu we groep komt, zullen we op nieuw moeten beginnen." Overigens is Geysen er nog niet van overtuigd dat nu al sprake is van een succes. Evenmin staat voor hem vast dat dat te danken zou zijn aan Twister. Het kwam volgens hem al vaker voor dat de zwanen bijna allemaal weg waren. Dat was slechts tijdelijk. Hij vindt het nogal rap om nu al van een succes te spreken. „Maar misschien heeft de Die renbescherming gelijk." jloor Claudia Sondervan fcOES - Veel speeltoestellen en rinderbedjes in kinderdagver blijven zijn gevaarlijk. Er moe ien strengere veiligheidseisen tomen voor kindermeubels voor en speelzaal, vindt Keuringsdienst van Waren. (Lfgelopen jaar overleden twee peuters door onveilig materiaal, .[waaronder een tweejarig meisje jjut Goes. Het onderzoek is met spoed uit nadat een meisje van jwee jaar in maart vorig jaar om iet leven kwam door een onge val met een glijbaan op een Goes kinderdagverblijf, guiten Zeeland stierven de afge lopen twee jaar twee kinderen In kindercentra door onveilige oedjes. [Fabrikanten moeten gecontro leerd worden op het volgen van ie veiligheidsnorm, vindt de na onderzoek kinderbedden en speeltoe in kinderopvangcentra. belanden zevenhon derd kinderen onder de vier jaar pij de spoedeisende hulp na een val van een speeltoestel of een ongeval in een kinderbed. Verstikkingsgevaar De Keuringsdienst onderzocht Vorig jaar 310 speeltoestellen op 149 dagverblijven en speelzalen. De helft van de toestellen bleek nooit gekeurd. Eén op de vijf toe stellen bleek zelf gebouwd en was ook nooit gekeurd. Op veer tig procent van de toestellen MIDDELBURG - De Maand van de Mantelzorg in Zeeland krijgt ruim 19.000 euro van de provincie. Patiëntenplatform Klaverblad, de vereniging van mantelzorgers LOT en welzijns- instituut Scoop organiseren het fevenement. De Maand van de Mantelzorg wordt in mei in Zeeland ge pierd. De campagne doet bij toerbeurt provincies aan. Doel is mensen erop te wijzen dat zij mantelzor- heten, wanneer zij zorgen een zieke of oudere die maand moet ook de aan vestigen op de ondersteu die mantelzorgers bij hun kunnen krijgen. KOEWACHT - Het senioren- koor Koewacht verzorgt zondag 13 maart een koffieconcert in liet gemeenschapscentrum De Vlaschaard. [Iet vijftig leden tellende gezel schap brengt een goed in het ge- jioor liggend repertoire ten geho toehoorders krijgen ook een uitgereikt. concert begint om 13.00 Na afloop is er nog een ge samenzijn om wat bij te was wat aan te merken. Bij een kwart was er verstikkingsge vaar. Bij 85 onderzochte kindercentra bleken de bedjes vaak een te la ge zijwand te hebben, waren ver grendelingen ondeugdelijk en de spijlafstand te wijd of te krap. In de zaak van het Goese meisje dient eind deze maand een rechtszaak tegen de stichting Kinderopvang De Bevelanden. Voorzitter van de Raad van Toe zicht van de stichting, F. Eijlan- der, wees vorig jaar de verant woordelijkheid af voor de dood van het meisje, omdat de stich ting niet wist dat de glijbaan niet aan de veiligheidseisen vol deed. Beleidsplan Die redenatie gaat niet op in de nieuwe Wet op de Kinderop vang, die dit jaar van kracht werd. Nu dienen ondernemers van kindercentra zich te verge wissen dat hun inrichting vol doet aan de veiligheidseisen. Er moet met de oudercommissie een beleidsplan gemaakt wor den waarin beleid, voorzienin gen en risico's omschreven zijn. De gemeenten houden toezicht via de GGD. In het overgangs jaar 2005 krijgen de circa negen tig kinderdagverblijven en bui tenschoolse opvangcentra in Zeeland bezoek van de twee in specteurs van de GGD Zeeland. Afwijken van de veiligheids normen van het ministerie kan, mits de oudercommissie daarachter staat. „Als ouders vinden dat een kind zich een buil moet kunnen vallen, dan kan dat", zegt speciaal verpleeg kundige W. Wezenbeek van de GGD Zeeland, die de inspecties uitvoert. „Wat echt niet kan, zijn zelfge maakte bedjes. Een paar jaar ge leden zag je die nog wel, maar die kom ik nu niet meer tegen." De herkomst van de bedjes en speeltoestellen moet bekend zijn. Van speeltoestellen moet het onderhoud en de keuringen in een logboek bijgehouden wor den. Een gerenommeerde fabri kant is geen garantie voor veili ge meubels, illustreert de rap portage van de Keuringsdienst van Waren. Na overleg met de keurings dienst halen twee grote leveran ciers 11.500 bedjes terug bij kin dercentra om ze aan te passen, bleek gisteren. Kaderleden van FNV Bondgenoten reiken bij het CWI in Middelburg pamfletten uit om de aandacht te vestigen op de zinloosheid van de sollicitatieplicht voor oudere werklo zen. foto Lex de Meester door Ben Jansen MIDDELBURG - Eindelijk, dacht Frans Bal (55) uit Krab- bendijke toen hij na twee jaar vruchteloos sollicitatiebrieven schrijven werd uitgenodigd om eens bij een bedrijf te komen praten. Maar de heren met wie hij het sollicitatiegesprek voer de, bleken minder enthousiast. Bals leeftijd brengt met zich mee dat hij geen overuren mag werken, geen ploegendiensten mag draaien en dat hij recht heeft op seniorendagen. Het werd dus niets met die solli citatie. Bal werd afgewezen. Nee, niet vanwege zijn leeftijd, maar omdat werd verondersteld dat het werk fysiek te zwaar voor hem is. „En dat terwijl ik dertig jaar in het vlees heb ge werkt", briest hij. „Ik kan echt wel tegen een stootje." Samen met acht andere werkzoe kende 55-plussers meldde Bal zich gisteren bij het Centrum Wei'k en Inkomen (CWI) in Mid delburg voor een baan. Daar mee gaven ze uitdrukking aan de sollicitatieplicht voor oudere werklozen. Die moeten aanto nen dat ze actief op zoek zijn naar een baan. Sinds 1 januari 2004 hebben ook senioren van 57,5 jaar en ouder - deze catego rie hoefde tot dan toe niet meer te proberen werk te vinden - de plicht te solliciteren en elke aan geboden baan te accepteren. Dat laatste is nu net het pro bleem en vormde de reden waar om FNV Bondgenoten gisteren op twaalf CWI-kantoren ver spreid over het land actie voer de. De banen zijn er niet. Werk gevers zijn zeer terughoudend bij het aannemen van oudere werklozen. Asha Samlal van FNV Bondgenoten vertelde dat vorig jaar maar anderhalf pro cent van de ouderen die dat jaar werkloos werden een nieuwe baan vond. De boodschap van de vakbond is dan ook: bij een sollicitatieplicht hoort een ac ceptatieplicht. Zo lang die er niet is en de kans dat een oudere werkloze een baan vindt, moet de nutteloze en frustrerende ver plichting om te solliciteren wor den geschrapt. Cor Quinten (63) uit Colijns- plaat bood directeur Josje Ger- rits van de CWI-vestiging in Middelburg zichzelf en zijn lot genoten aan als 'gemotiveerde, enthousiaste, goed opgeleide en ruim ervaren werkzoekenden'. Hij vertelde tot welke bizarre si tuaties de sollicitatieplicht voor oudere werklozen leidt. Die plicht geldt ook voor partners zonder vaste betaalde baan. Quinten: „Mijn vrouw heeft nooit een betaalde baan buitens huis gehad. Ze is nu 59. Hoe groot acht je de kans dat zij werk vindt?" Moeilijk Gerrits erkende dat het heel moeilijk is oudere werklozen aan een baan te helpen. Ze zei dat het CWI geen andere moge lijkheden heeft dan in contacten met werkgevers de door Quin ten aangeduide eigenschappen van deze leeftijdsgroep te onder strepen. „Maar we kunnen niets loorAdri Klinkenberg [)EN HAAG - Goederenvervoer- ler Prorail B.V. moet op korte iermijn maatregelen nemen te de geluidsoverlast van de au die dag en nacht over Zeeuwse Lijn rijden. bleek gisteren tijdens een bij de Raad van Th. Drupsteen Prorail op dwingende wijze boodschap onderzoeken te loen naar het verlagen van de belheid van de Cobelfret-trei- nen. Het management van Pro rail houdt tot dusver overal in het land verlaging van de trein- snelheid af als het gaat om het terugdringen van geluidsover last. Langzaamrijdende goederentrei nen leveren minder geld op. Woordvoerders van Prorail ga ven gisteren echter in Den Haag aan zich ervan bewust te zijn dat voor de Zeeuwse Lijn een uitzondering waarschijnlijk niet te vermijden is. Bestuursrechter Drupsteen koos gisteren direct de kant van de Belangenvereniging Aanwonen- den Spoorlijn (BAS) die klaagt over ernstige overlast van de au totreinen tussen Roosendaal en de haven van Vlissingen-Oost. In maart 2003 gingen de Cobelf- ret-treinen met Ford-auto's uit Genk bestemd voor Britse markt zonder enige aankondi ging plotseling rijden. De 700 meter lange goederentrei nen die dag en nacht door de ge meenten Kapelle, Reimerswaal en Goes rijden vormen een over treding van het Besluit geluid hinder spoorwegen (Bgs). Bas dringt sinds november vorig jaar aan op maatregelen, maai de drie gemeenten doen niets. Zij zijn bang voor schadeclaims van Prorail als hun handha- vingsbesluiten door de bestuurs rechter onderuit worden ge haald. Daarnaast hebben de gemeente besturen en Prorail hun hoop ge vestigd op de toekomstige Sloe- lijn. De verenigde omwonenden, die voordat de Cobelfret-trei- nen reden geen last hadden van de goederenlijn, vrezen dat de Sloelijn nog jaren verwijderd is. Uitspraak van de Raad van Sta te op de bezwaren van BAS volgt. DEN HAAG - Het overleg dat minister Peijs (verkeer en waterstaat) gisteravond in Breda met haar Vlaamse colle ga Peeters zou hebben over de verdieping van de Wester- schelde is met doorgegaan. Peijs kon niet weg uit het de bat dat de Tweede Kamer voerde over de bevindingen van de commissie Duijvestein. Volgens een persbericht van het Vlaamse ministerie van Openbare Werken, Energie, Leefmilieu en Natuur heeft gisteren wel telefonisch overleg plaatsgevonden. Neder landse en Vlaamse ambtenaren gaan nu de laatste plooien gladstrijken, zodat de voorwaarden voor de verdieping in een memorandum kunnen worden vastgelegd. MIDDELBURG - De vier steden Goes, Middelburg, Ter- neuzen en Vlissingen gaan een gezamenlijke toekomstvi sie opstellen. Ze doen dat in het kader van het Stedennet- werk Zeeland. Dat moet ervoor zorgen dat de vier steden de handen ineen slaan en uitgroeien tot het economisch hart van de provincie. Bestuurskracht bundelen is daar bij belangrijk. De toekomstvisie moet betrekking hebben op de economische ontwikkeling, de verkeersverbindin gen en de ruimtelijke ontwikkeling. Cultuur, onderwijs en gezondheidszorg worden daarbij meegenomen. Ambte naren gaan de toekomstvisie voorbereiden. Bedoeling is ook dat de vier steden zich nadrukkelijker presenteren als Stedennetwerk Zeeland. MIDDELBURG - Commissaris van de Koningin W. van Gelder gaat een evaluatie uitvoeren naar het Europees af valbeleid. Hij doet dat vanuit zijn functie als eerste vi- ce-voorzitter van de commissie Duurzame Ontwikkeling van het Europese Comité van de Regio's. Een enquête on der de 25 lidstaten moet inzicht bieden in de effecten en resultaten van onder meer het verminderen en het storten van afval. Het is de eerste keer dat de Europese Commis sie aan het Comité van de Regio's opdracht geeft om een evaluatieonderzoek uit te voeren naar het Europees be leid. MIDDELBURG - De provincie Zeeland en de Regionale Ambulancevoorziening Zeeland (RAVZ) willen doorgaan met het versterken van de Spoedeisende Medische hulp in Zeeland. Ze betalen samen 67.500 euro om programmamanager R. Meppelder nog een jaar te laten werken aan betere ver houdingen tussen de Zeeuwse spoedhulpgevers. Meppelder is medisch manager van de Regionale Ambu lance Voorziening Zeeland. De provincie Zeeland vroeg hem vorig jaar te zorgen dat er betere samenwerking komt tussen de ziekenhuizen, huisartsen, ambulancedien sten, de Geneeskundige Hulp bij Ongevallen en Rampen, de Traumacentra en de Mobiele Medische Teams die de spoedeisende medische hulp in Zeeland samen moeten uit voeren. Twee jaar geleden bleek uit een provincierapport dat die samenwerking zeer slecht was. Uit een tussenrapportage 'Spoedeisende Medische Hulp verbetert' bleek kortgele den dat de ambulances, de meldkamer en de huisartsen onderling betere afspraken hebben gemaakt. afdwingen. De werkgever be paalt nu eenmaal zelf wie hij aanneemt." FNV Bondgenoten heeft weinig vertrouwen dat de positie van oudere werklozen gunstiger wordt wanneer de economie wat aantrekt. Er staat nog een enorm potentioneel aan jongere werklozen geregistreerd en bo vendien vormen arbeidskrach ten uit Polen concurrentie op de Nederlandse arbeidsmarkt. Volgens Samlal en Gerrits is mi nister De Geus van Sociale Za ken en Werkgelegenheid terde ge op de hoogte van de proble men rond de sollicitatieplicht voor ouderen. De vakbond heeft de actie van gisteren op touw ge zet omdat dit onderwerp donder dag in de Tweede Kamer aan de orde komt. door Ben Jansen MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft het aan de stok met uitkeringsinstelling UWV. Aanleiding: de pensioenvoorzie ning voor oud-medewerkers van het opgeheven provinciale veer- bedrijf PSD. Het ergert het dage lijks provinciebestuur dat de voortzetting van de pensioenver zekering 'volledig in de bureau cratie' is beland. Dat leidt tot 'diepgaande frustraties' bij som mige oud-PSD'ers. De provincie beraadt zich op stappen. Het dagelijks provinciebestuur had UWV in de aanloop naar de opheffing van de PSD gevraagd alle zaken rond de WW-uitke- ring en uit het sociaal statuut voortvloeiende betalingen ter hand te nemen, zodat de oud-medewerkers bij één loket terecht zouden kunnen. UWV weigerde dat en uiteindelijk kwam deze loketfunctie terecht bij Loyalis. Werkloze werknemers hebben recht op een bijdrage voor de voortzetting van de pensioen voorziening tijdens werkloos heid, de zogenaamde FVP-bij- drage, die door de stichting Fi nanciering Voortzetting Pen sioenverzekering wordt toege kend. Omdat de ex-PSD'ers naar het oordeel van het dagelijks provin ciebestuur voldoen aan de voor waarden voor die bijdrage, is Lo yalis gevraagd de aanvraag er voor te verzorgen. Deze organi satie stuurde een lijst met na men van voormalige PSD-mede- werkers naar de stichting FVP. Die weigerde een bijdrage toe te kennen, omdat de werkloos heidsuitkering van de oud-PSD' ers niet formeel door UWV is toegewezen. Via Loyalis heeft de provincie UWV gevraagd deze administra tieve omissie te repareren. Dat werd geweigerd met het arguT ment dat oud-medewerkers van de PSD geen aanspraak zouden hebben op een WW-uitkering, maar op een wachtgelduitke ring. De provincie bestrijdt dit omdat het PSD-personeel op het mo ment van ontslag werknemers waren in de zin van de Werkloos heidswet. Rechter Het dagelijks provinciebestuur verzoekt UWV nu 'nadrukkelijk onverkorte medewerking te ver lenen' aan de de aanvraag voor een FVP-bijdrage. De uitker ingsinstelling wordt gevraagd een eventueel afwijzend stand punt schriftelijk te motiveren, zodat de provincie kan overwe gen naar de rechter te stappen. De Inspectie voor de Gezond heidszorg tikte AZZ al twee keer op de vingers, omdat de in stelling geen hulpverlenings plannen voor de jongeren maakt. Dat is wettelijk ver plicht. In zo'n hulpverleningsplan staat wat voor soort hulp de jongere krijgt en wat het doel daarvan De autotrein van Cobelfret. foto Willem Mieras door Claudia Sondervan MIDDELBURG - AZZ - de pro vinciale de organisatie voor jeugdhulpverlening - moet elke maand aan de provincie Zee land rapporteren of er hulpverle ningsplannen zijn gemaakt voor elke jongere die hulp krijgt. De provinciale controle op de zorg plannen geldt met ingang van ja nuari dit jaar. In de rapportage moet staan of de cliënt en eventuele pleeg ouders het eens zijn met de gebo den hulp. Ook moet het plan ver melden of het gemaakt is bin nen de termijn van zes weken na verwijzing naar AZZ door Bu reau Jeugdzorg. Het provinciale toezicht moet AZZ bewegen zich sneller te voe gen naar de voorwaarden van de Wet op de Jeugdzorg. De Inspectie houdt dit jaar een herhalingsonderzoek om te kij ken of AZZ zich verbetert en of de hulpverleningsplannen over eenkomen met de zorgindicatie van Bureau Jeugdzorg Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13