Dubai goudkust voor baggeraar PZC Zakenman steekt Franse econome pleit voor iiafine-maiisPC1 lummelen tijdens werktijd Tweede rechtszaak Leaseleed tegen Dexia e Woestijnstaatje bouwt met oliedollars reeks eilanden vol luxe 7 Werkloosheid Marokkanen schiet omhoog dinsdag 1 maart 2005 e Landaanwinning geldt als één van Nederlands meest succesvol- i| le exportproducten. In het Ver re- en Midden-Oosten baggeren a 'de Hollanders' haast tegen de ii .klippen op. De Verenigde Arabi- sche Emiraten is op dit moment t( een eldorado voor baggeraars. I door Alexander Bakker c I DUBAI - Soms is het alsof de ge- 1 schiedenis zich herhaalt. Een jaar of vijf terug was het Singa pore. Handenwrijvend rekenden de verzamelde baggeraars zich al rijk in afwachting van wéér i een nieuw landaanwinningpro- 6 ject daar. Ze tuimelen van hun 8 stoel als het project ruim twee maal zo groot blijkt als ver- i wacht. i Dubai, drie weken geleden, j Sjeik Mohammed bin Rashid Al Maktoum, kroonprins en minis ter van Defensie, ontvouwt een plan voor 's werelds grootste wa terfront-ontwikkeling. Achtdui zend hectare land erbij. En een 75 kilometer lang kanaal om het I zuidelijk stadsdeel. Samen goed voor bijna tweehonderd kilome- ters bebouwing aan het water. En of het nog niet voldoende is: het plan omvat ook de bouw van de Al Burj, met ruim zeshon derd meter straks het hoogste ge bouw ter wereld. In baggerkrin- gen was al wel wat doorgesij peld over weer een stukje land aanwinning in Dubai. Sigarendoos Maar, ook in dit geval sloeg het 'gepresenteerde plan alle ver wachtingen. Directeur De Rid der van het Rotterdamse bagger bedrijf Van Oord maakte op de achterkant van een sigarendoos snel een eerste rekensom. Hij -kwam, voor alleen het bagger- werk. uit op een contractwaarde van zo'n twee tot drie miljard eu ro. En dan ging het slechts om 'een uitbreiding van een be staand plan. .Dankzij de oliedollars gaat het 'de Emiraten - vier miljoen inwo- ■ners (slechts een vijf de is au- -tochtoon) - bijzonder voor de wind. Het vorig jaar overleden staatshoofd sjeik Saved bin Sul tan Al Nahyan zette na zijn aan treden als president van het emi raat Abu Dhabi in 1966 een wel varende koers uit. Dat begon met een eerlijker verdeling van het weinige beschikbare drink water, het planten van palmbo men en, natuurlijk, de export van olie. Maar sjeik Sayed reali seerde zich óók dat de olievoor raden eindig zijn en dat afhanke lijkheid van olie risicovol is. De ontwikkeling van toerisme zag hij als een meer dan welkom alternatief. De hoofdstad Abu Dhabi, maar vooral de tweede stad Dubai, zijn vandaag de dag de exponenten van die welva rendheid. Dubai wordt wel eens omschreven als het 'Las Vegas van het Midden-Oosten', maar dan zonder casino's. Gepro beerd wordt om op allerlei ter reinen een vermelding te krijgen in het Guinness Book of Re cords. Wat te denken van 's we relds grootste overdekte skipis te aan de rand van de woestijn? Behoudens een enigszins groene kuststrook bestaan de Emiraten vooral uit zand. De welvaart wordt sinds enige tijd uitge drukt in prestigieuze landaan winningprojecten, liefkozend al het achtste wereldwonder ge noemd. Landaanwinning Een jaar of vier geleden werd de aanleg aangekondigd van twee eilanden, Palm Jumeirah en Palm Jebel Ali, elk in de vorm van een palmboom. Groot ge noeg om vanaf de maan zicht baar te zijn, bedoeld om te be bouwen met vakantieparadij zen, hotels, luxe villa's en appar tementen. Van alles vooral veel. Palm Jumeirah is voor wat be treft de landaanwinning klaar. Met dank aan Van Oord, dat een slordige honderd miljoen kubie ke meter zand verplaatste. De bouw van huizen is in volle gang. Aan Palm Jebel Ali, de helft groter dan het eerste ei land, wordt hard gewerkt door het Belgische baggerbedrijf Jan de Nul. Bij deze twee kunstmatige eilan den is het niet gebleven. Er is in middels een veel groter derde palmeiland, Palm Deira, ontwor pen. Zó groot, dat het reikt tot aan internationale wateren. En er komt een compleet eilanden rijk dat van bovenaf gezien de vorm van de continenten heeft. Niet voor niets is dit project ge tooid met de naam 'De Wereld'. Aan dat eilandenrijk, bestaand uit wel driehonderd stukjes, wordt door baggeraar Van Oord sinds ruim een jaar hard ge werkt. Eén eilandje is al com pleet. Er staat een kast van een huis, er staan palmbomen, er is een zwembad en, aan de achter zijde, een technische ruimte met installaties voor de opwekking van stroom, de productie van drinkwater en de behandeling van afvalwater. „Eilanden zijn te koop vanaf 6 tot 22 miljoen dollar", aldus de vertegenwoor diger van projectontwikkelaar Nakheel. Dit Green Island is het voor beeld van wat je met een eigen eiland kunt doen. Het moet po tentiële kopers over de streep Het eiland Palm Jumeirah voor de kust van Dubai. foto Alexander Bakker/GPD trekken. „Wat je met het eiland doet, mag je zelf weten." Je kunt bijvoorbeeld het gebruiken om er je luxe jacht af te meren. „Want in de marina's in Dubai is geen plek meer", meldt de toe lichting. Projectontwikkelaar Nakheel schermt met fantastische, maar schier onmogelijk controleerba re verkoopcijfers. Een plaatselij ke Nederlandse makelaar heeft evenmin de bevestiging, maar weet wel dat veel nog te bouwen appartementen en villa's, vanaf een half miljoen dollar, op pa pier al aan een derde of mis schien wel vierde eigenaar toe zijn. „De eerste eigenaar heeft bij verkoop ongeveer twintig procent winst gemaakt", klinkt het. In de Dubaise wandelgan gen klinken de namen van on der meer de voetballers David Beckham en de De Boertjes als eigenaren van een optrekje op één van de palmeilanden, GPD VOORBURG - Het aantal Neder landers van Marokkaanse af komst zonder baan blijft sterk stijgen, terwijl de werkloosheid onder andere groepen niet-wes- terse allochtonen afzwakt. Dat blijkt uit gisteren gepubli ceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daar waar de werkloos heid onder Turken, Antillianen en Arubanen iets daalde, groei de die onder Marokkanen vorig jaar van 17 procent naar meer dan 22 procent. Ook bij Surina- mers was sprake van een stij ging, maar de werkloosheid on der hen ligt met bijna 12 pro cent een stuk lager. Onder autochtonen groeide de werkloosheid in 2004 met één procent tot 5,2 procent. De werk loosheid onder niet-westerse al lochtonen steeg van ruim 14 pro cent naar 16 procent. ANP/GPD van onze redactie economie LONDON - Zakenlui wereld wijd besteden per dag gemid deld anderhalf uur aan hun e-mail. Uitschieters zijn de Fili- pijnen, Hongkong, India en de Verenigde Staten, waar men da gelijks ruim twee uur bezig is met e-mailen. ,Met zo'n 48 minuten maken za kenlieden in Rusland en Grie kenland het minste gebruik van 'electronische post. Dat is de uit komst van een onderzoek van het Britste financiële bedrijf Grant Thornton. Opmerkelijk is dat in technolo gisch hoog ontwikkelde landen als Japan en Taiwan gemiddeld niet meer dan een uur per dag besteed wordt aan het versturen en lezen van mailtjes. Volgens Wendy Hart van Grant Thornton heeft dit deels te ma ken met het feit dat Japanse za kenlui hun klanten liever in per soon ontmoeten. „E-mail wordt vooral gebruikt voor het uitwis selen van informatie en docu menten. Maar als het aankomt op overleg met een klant en het sluiten van een deal, wordt e-mail niet geschikt geacht. Uit het onderzoek wordt verder duidelijk dat heel verschillend gedacht wordt over het nut van internet voor zaken doen. Sceptisch Bedrijven in India, Spanje en de Filipijnen oordeelden dat hun omzet dankzij internet met sprongen omhoog was gegaan. Franse zakenlui daarentegen lie ten zich zeer sceptisch uit over de voordelen van het wereldwij de web. Wat betreft het beschermen van computers tegen virussen lopen landen als Nederland, de Vere nigde Staten en Duitsland voor op. In Taiwan en Rusland ma ken ze zich hier nauwelijks druk om. GPD van onze redactie economie RIJSWIJK - De Stichting Lease leed begint een tweede rechts zaak tegen Dexia en bemidde laar Spaar Select om compensa tie te krijgen voor gedupeerden van een spaarleaseconstructie. Dat heeft Leaseleed gisteren be kendgemaakt. Leaseleed spant de zaak aan na- 'mens 340 gedupeerde gezinnen. Een eerste rechtszaak loopt sinds afgelopen zomer. De stich ting richt zich in die zaak op het leasen van effecten, die gedu peerden financierden uit de overwaarde van hun woningen. Hypotheek In de nu aangespannen zaak gaat het om de zogeheten spaar- 'leaseconstructie van Dexia. Tus senpersonen van Spaar Select adviseerden gezinnen aandelen te leasen. Om de vooruitbetaling van een aantal leasetermijnen te financieren, meestal voor drie tot vijf jaar, namen de gedupeer den veelal een tweede hypo theek op hun woning. Nadat de vooruitbetalingen wa ren voldaan, kwamen de men sen er achter dat ze nog geruime tijd (15 tot 17 jaar) de leaseter mijnen uit eigen middelen moes ten betalen. Leaseleed gaat met zijn optre den voorbij aan het aanbod van Dexia om rechtszaken tegen ge dupeerde beleggers voorlopig stil te leggen. Op die manier wil de bankverzekeraar de bemidde lingspoging van Wim Duisen- berg niet te veel hinderen. De oud-bankpresident zoekt sinds enkele weken een oplossing in het conflict tussen Dexia en klanten die hebben belegd met geleend geld. Dexia kondigde vorige week aan afspraken te willen maken met verenigingen en stichtingen die namens onteveden beleggers optreden. Leaseleed is nog niet benaderd, zo laat de woordvoer der weten. ANP door Anja Kruise ENSCHEDE - Midden in een vergadering zei Corinne Maier eens: „Ik kom alleen maar op kantoor omdat de schoorsteen moet roken." Er viel een pijnlij ke stilte en iedereen keek gege neerd voor zich uit. Zoiets zeg je niet, omdat het indruist tegen de ongeschreven regel dat je on der alle omstandigheden vol houdt van je werk te houden. De Franse econome en psycho analytica Corinne Maier zegt zulke dingen wel gewoon hard op, omdat ze er werkelijk zo over denkt. Bovendien houdt ze er van om de zaken ongenuan ceerd aan de kaak te stellen. Neem haar visie op het moderne werknemerschap. Die is de mo derne slaaf, stelt ze. Je werkt omdat je moet, niemand houdt van werken. „Als de mensen er van hielden, dan deden ze het wel voor niets". Werk is een ver stikkend ritueel, beweert Corin ne Maier, met talloze belachelij ke codes die er alleen maar toe dienen om het individu aan de ketting te leggen. „Daarom heb ben de laffe gehoorzamen die hun rug buigen, het spel meespe len, niet uit de pas lopen en hun plekje weten te vinden zonder trammelant te maken, de voor keur." Werken in het bedrijfsleven is ei genlijk heel beperkt, stelt zij. De onderneming wil vooral dat je gehoorzaam en volgzaam bent. Een bedrijf is niet de plek waar toewijding, moed, collegia liteit of andere menselijke waar den tellen. Stijgen op de maat schappelijke ladder zit er niet in zonder de juiste diploma's en het juiste netwerk, de juiste vriendjes. Gezelligheid is ver plicht: samen een biertje drin ken, steeds weer dezelfde grap pen, elkaar tutoyeren, hypocrie te kusjes (gewoon meedoen op straffe van uitsluiting). Slim Hoe kun je dan overeind blijven in die kennelijk verziekte jungle van starre regels en beknotting van het individu? Niet door slaafse toewijding en het spel mee te spelen, maar volgens Maier door slim te zijn. Waarom hard werken en je best doen, als het bedrijfsleven je als een ob ject behandelt dat wordt afge dankt als het de werkgever be lieft? Doe gewoon zo min moge lijk. Liever lui op het werk en fit in je vrije tijd om echt leuke dingen te gaan doen. Doe ge woon alsof je bergen werk ver zet, maar probeer ondertussen zo weinig mogelijk te doen. Dat is de kunst van het effectief nietsdoen op het werk, zoals de ondertitel luidt. Haar tips om te doen alsof je werkt - want, je moet jezelf wel leren verkopen - zijn even sim pel als uitvoerbaar: „Ga nooit de gang op zonder een stapel ordners onder je arm en neem ook altijd een flinke stapel mee naar huis." En aanvaard nooit een functie met verantwoordelijkheid. „U zou dan harder moeten werken, met als enige tegenprestatie een paar euro's meer - en wat dan nog?" Ga liever iets onzinnigs en vaags doen waarvan het nut niet zichtbaar is. Word advi seur, analist of zoiets en neem het er van. Maar mik er in elk ge val op dat je ergens 'opgebor gen' wordt in een improductieve baan, zoals in een staffunctie. Schijn Zelf werkt Corinne Maier - zo als gezegd puur vanwege de cen ten - parttime bij een groot elek triciteitsbedrijf, als onderzoek ster nog wel. Volgens haar eigen voorbeelden is dat zo'n functie die het mogelijk maakt om de schijn van hard werken op te houden en ondertussen zo wei nig mogelijk te doen. Geen won der dat haar werkgever niet blij was met haar boek. Er dreigde zelfs ontslag, maar van 2-12 MAART 10 DAGEN LANG SPETTERENDE AANBIEDINGEN EXTRA VOORDEEL OP WOENSDAGAVOND 2 MAART de vakbond schoot te hulp en de publiciteit over de zaak deed de rest. Maier ging een poos met on betaald verlof. Officieel vanwe ge familieomstandigheden, maar in werkelijkheid omdat het zwaar viel naar haar werk te gaan na de rel over haar boek. „Van mijn directe collega's had ik geen last, die waren juist erg aardig, maar mijn chef denkt, geloof ik, dat ik bijt. Ik ben een monster voor hem geworden. Ik zou het bedrijf hebben verraden en dat kan hij niet verkroppen", zegt ze in een interview. „Zoals de meeste bazen kan hij niet omgaan met kritiek. Iro nisch genoeg zijn het mijn ba zen geweest aan wie ik mijn suc ces te danken heb. Het boek ging pas goed verkopen toen be kend werd dat ze mij wilde ont slaan." GPD Donau eetkamer-fauteuil Lummar spiegel TOKIO - Jonge Japanners zoeken in een arbeidsbureau in Tokio een baan. De Japanse regering heeft 37 miljard yen (ruim 300 miljoen euro) uitgetrokken voor programma's om jongeren aan werk te helpen. Volgens de officiële telling zijn meer dan een half miljoen jonge Japanners werkloos. foto Yuriko Nakao/RTR Oliver computerkast ?j. trendhopper.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 7