af In Centraal-Azië verandert niets •Regering Libanon treedt Slim zoeken, snel vinden! EU ziet geen kwaad in kerndeal Iran 5 Ezels geliefd als huisdier door film Shrek )iamantsector ;4i Antwerpen 'raagt actie öan Schiphol Meeste hulp Derde Wereld komt niet aan Het handigste nummer van Nederland. Helper schoenterrorist bekent Jakarta zinkt mede door bouw Vissersboten EU naar Azië Singapore beschermt schepen Garzón daagt Baskische politici Cabinet ligt sinds moord Hariri onder vuur van oppositie en volk Ex-generaals Delic en Miletic melden zich bij Joegoslavië-tribunaal dinsdag 1 maart 2005 -an onze redactie buitenland JNDEN - Een tijdje terug aren het dalmatiërs, vorig jaar oest je een clownsvis hebben n hip te zijn, maar de laatste d blijken filmliefhebbers eer ruimte nodig te hebben om ht bij te blijven. •jjjji het succes van de animatie- onze redactie buitenland licjCIROET - De Libanese pre- ptjer Omar Karami heeft gister- a |ond het aftreden van zijn vol- llige kabinet aangekondigd. z5it deed hij tijdens een debat in parlement over de moord- VCnslag op ex-premier Hariri en situatie die daarna in het yïd is ontstaan. De zakenman gfl politicus werd op 14 februari iehtoffer van een bomaanslag. n? prö-Syrische Karami lag Adsdien onder zwaar vuur van bevolking en de oppositie. Ve- vermoeden de hand van Sy- in de aanslag op Hariri; die e oktober opstapte na een sle- ,nd conflict met president Na- S Lahoud en diens Syrische 1 Abtsgenoot Bashar al Assad l- 'er de invloed van Syrië, marami zei dat hij en zijn minis- bfs weg moeten 'uit bezorgd dat de regering anders een •istakel wordt'. De oppositie jas van plan een motie van wan- ^juwen tegen de regering in te I Wen als die niet zou aftreden, kiens de eerste zitting van gis- II ren had Karami in het parlé- U1ént ook zelf al de vertrouwens- Syestie gesteld. Hij wist zich ujrzekerd van een comfortabele in de Libanese maar ijeft kennelijk een stemming Vrer zijn politieke lot niet wil- m afwachten. Lu demonstraties kwijl het Libanese parlement (Jbatteerde over de moord op was het plein van de Mar- faren in de hoofdstad Beiroet it toneel van massale demon- raties. Tienduizenden mensen vi- iVISTERDAM - De Antwerpse wil dat Schiphol iel maatregelen neemt om op waardetrans zoals afgelopen vrijdag, Ir voorkomen. „We vragen dat ^hiphol de veiligheidstekorten °>g eens goed bekijkt en de r(iak op punt zet", aldus giste- de woordvoerder van de Ho- Raad voor Diamant (HRD) in titwerpen. _e woordvoerder ontkende ove- gens de berichten dat Antwer- m als wereldwijde diamant- )ofdstad in grote problemen is 'komen door de roofoverval, fier en daar zullen enkele be- •ij ven-wel een paar dagen in de •oblemen komen met de be- )orrading", aldus de woord- jerder. „Op zich is dit heel ver- ïlend, maar de gevolgen vallen irder mee." e buit. van vrijdag was be emd voor diverse diamantbe- erkers in Antwerpen. Vanuit msterdam had het waarde- ansport per vliegtuig naar de ntwerpse luchthaven Deurne beten gaan. e marechaussee en de KLM illen niets zeggen over de aarde van de sieraden en dia anten. Een diamanthandelaar Londen speculeerde over een ;drag van ongeveer 75 miljoen iro, maar de marechaussee wil fer niet op ingaan. Met deze 'jivaiig is de diamantroof een in de grootste in de geschiede- s. a een serie spectaculaire over- illen op waardetransporten op Brusselse luchthaven Zaven- m leidden Antwerpse diaman- irs enkele jaren geleden het ïrvoer van edelstenen al af iar andere vliegvelden, waar- uler Schiphol. „Maar het is el zo dat veel transport via de jcht verloopt. Dat blijft toch i veiligste oplossing", aldus de RD-woordvoerder. e Koninklijke Marechaussee Schiphol roept leden van de arechaussee elders in Neder- nd op het rechercheteam te ksterken dat onderzoek doet aar de diamantroof op de lucht- aven. Met hoeveel mensen het 'psporingsteam wordt uitge reid, is nog niet bekend. Priori- :it in het onderzoek is hoe de Pervallers het zwaarbewaakte latform op Schiphol op konden weer verlaten. ANP/GPD films Shrek en Shrek 2 is het aantal mensen dat een ezel als huisdier heeft genomen enorm toegenomen, zo meldde de Brit se krant The Times gisteren. Dierenartsen en groeperingen die opkomen voor het welzijn van dieren hebben alarm gesla- betoogden er tegen de regering, ondanks een door de autori teiten uitgevaardigd verbod. On danks de massale aanwezigheid van de ordetroepen en een ge spannen sfeer, bleven geweld dadige confrontaties uit. De betogers eisten een einde aan de politieke en militaire invloed van buurland Syrië in Als inwoners van voormali ge Sovjetrepublieken naar de stembus gaan, is het te genwoordig opletten gebla zen. Revoluties bliezen tota litaire regimes omver in Ge orgië en Oekraïne, maar in Kirgizië en Tadzjikistan blijft alles na de parlements verkiezingen van zondag vooralsnog bij het oude. door Remco Reidinq MOSKOU - Kirgizië ging tien jaar geleden nog door voor een eiland van democratie, een poli tieke oase in de Centraal Aziati sche steppe. De laatste jaren heeft president Akajev echter systematisch geprobeerd de op positie en vrije media de nek om te draaien. Gisteren liet de Orga- van onze redactie buitenland DEN HAAG - De Bosnisch-Ser- vische cx-generaal Radivoje Mi- letic en de voormalige Bosni sche opperbevelhebber Rasim Delic hebben zich gisteren bij het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag gemeld. Beiden worden verdacht van oorlogsmisdaden tijdens de oor log in Bosnië (1992-1995). Zij zijn ingesloten in de VN-cellen in Scheveningen. Wanneer zij worden voorgeleid, is nog niet bekend. De Servische regering had vrij dag gemeld dat Miletic zich vrij willig zou overgeven aan het tri bunaal. De 57-jarige Miletic, voormalig adjudant van de nog steeds voortvluchtige generaal Mladic, kwam tot zijn besluit na een gesprek met de Servische mi nister van Justitie Zoran Stojko- vic. Belgrado wil om binnen lands politieke redenen dat per sonen die door het Joegosla- gen over de nieuwe trend. Ezels zijn oorspronkelijk woestijndie- ren en hebben vooral in de win ter speciale verzorging en voed sel nodig. De dieren kunnen bo vendien 30 tot 40 jaar oud wor den. Er zijn geen gegevens beschik- hun land en vroegen onafhanke lijk onderzoek naar de moord op Hariri. Volksfeest Toen het nieuws over Karami's ontslag bekend werd gemaakt op het plein van de Martelaren, brak een volksfeest los. De de monstranten applaudisseerden nisatie voor Veiligheid en Sa menwerking (OVSE) zich ui terst kritisch uit over het ver loop van de verkiezingen. Waar nemers uit GOS-landen spraken daarentegen van een 'open en eerlijke' stembusgang. Eind vo rig jaar in Oekraïne stonden de westerse en pro-Russische waar nemers ook al lijnrecht tegen over elkaar. Aan ingrediënten die een revolu tie kunnen ontketenen, was geen gebrek. De overheid haal de kritische websites en radio stations uit de lucht, terwijl pro minente kranten geen uitgever meer konden vinden of merkten dat de elektriciteit opvallend vaak uitviel. De verkiezing van parlementsleden verliep niet meer via partijlijsten, zodat op positiepartijen hun kracht verlo ren. De belangrijkste oppositie- kandidaat werd vanwege een Rasim Delic vië-Tribunaal worden gezocht zich uit eigen beweging ter be schikking stellen van het tribu naal. Miletic is een van de drie baar over het precieze aantal ezels dat de laatste tijd in Groot-Brittannië is verkocht, maar de vraag is duidelijk toege nomen. De prijs is ook navenant gestegen. Kostte een ezel enkele jaren terug nog 50 tot 100 pond (ruim 70 tot 150 euro), nu kan en zongen luidkeels het volks lied, zwaaiend met roodwitte vlaggen. De oppositie riep op de straatprotesten door te zetten tot de laatste Syrische soldaat uit Libanon is vertrokken. De Syrische militaire aanwezig heid in Libanon stamt uit de ja ren zeventig. De troepen moes ten een einde maken aan de bur- formaliteit van de kieslijst ge schrapt, haar voorganger gear resteerd en andere kritische poli tici werden tegengewerkt en geïntimideerd. analyse Duizenden demonstranten blok keerden de afgelopen weken be langrijke wegen om te proteste ren tegen de uitsluiting van op positiekandidaten. In het Kotsj- kor-district stemde een meerder heid tegen alle kandidaten, waardoor de verkiezing daar on geldig is. Op 13 maart vindt in de districten waar niemand een meerderheid behaalde een twee de ronde plaats. President Akajev bestuurt de verpauperde staat sinds het uit eenvallen van de Sovjetunie in Bosnisch-Servische officieren die in een recent geopenbaarde aanklacht worden beschuldigd van een rol in de voorbereidin gen van de verdrijving van mos lims uit de streek van Srebreni ca en Zepa in 1995. Eerder op de dag had de voorma lige Bosnische opperbevelheb ber Rasim Delic zich gemeld bij het tribunaal. Het tribunaal had een opspo ringsbevel tegen de ex-generaal uitgevaardigd. Delic (56) wordt verantwoordelijk gehouden voor de betrokkenheid van zijn manschappen bij oorlogsmisda den tegens etnische Serviërs tij dens de burgeroorlog in Bosnië (1992-1995). Delic zou betrokken zijn ge weest bij oorlogsmisdaden die in Centraal-Bosnië werden be gaan door een eenheid van bui tenlandse moslimstrijders die in het Bosnische leger waren opge nomen. Delic volgde in 1993 Se- fer Halilovic op als opperbevel hebber. ANP/AFP de prijs oplopen tot 1000 pond, zo'n 1500 euro. Volgens Martin Taggart, direc teur van de Britse vereniging voor dierenwelzijn, is er te wei nig toezicht op de handel in ezels, de meesten afkomstig uit Roemenië en Bulgarije. Veel die- geroorlog in Libanon. De mees te van de ruim 35.000 militairen zijn de afgelopen jaren al onder zware westerse druk vertrok ken. Damascus beloofde vorige week dat het zijn troepen zou te rugtrekken in de Bekaa-vallei, in het oosten van Libanon. Dat is echter nog niet gebeurd. Ook aanhangers van de regering gin- 1'991 met steeds hardere hand. De toenemende invloed van radi cale moslims gebruikt Akajev daarbij als excuus. Voor een vreedzame 'tulpenrevolutie', in navolging van de oranje en ro zenrevoluties in Oekraïne en Ge orgië, bleek het land zoals ver wacht niet klaar. Dus zitten de vijf miljoen Kirgiezen nog een tijdje opgescheept met Akajev, die had gewaarschuwd dat een opstand tot een burgeroorlog zou kunnen leiden. De president van buurland Tadz jikistan, Rachmonov, zit nog ste viger in het zadel. Twee jaar ge leden dwong hij via een omstre den referendum af dat hij herko zen kan worden tot 2020. Rach- manov is aan de macht sinds 1992, toen een burgeroorlog be gon waarin ook de oppositie gro tendeels onschadelijk werd ge maakt. Internationale waarne- LONDEN - Door bureaucratie, inefficiëntie en nepotisme komt slechts eenvijfde deel van de in ternationale hulp aan bij de mensen die het nodig hebben. Bovendien wordt circa 40 pro cent van het budget besteed aan de aankoop van te dure goede ren en diensten in de donorlan den zelf. Dat schrijven de twee grote in ternationale hulporganisaties, Auction Aid en Oxfam, in een rapport dat gisteren is gepubli ceerd. In het rapport 'Molensteen of Mijlpaal' worden de Verenigde Staten en Italië genoemd als de grootste boosdoeners. Beide lan den zouden maar liefst 70 pro cent van hun hulpgelden in hun eigen bedrijven steken. Ook worden internationale insti tuties ervan beschuldigd dat ze onmogelijke voorwaarden aan landen opleggen die hulp ont vangen. A NP/R TR ren komen het land binnen zon der de vereiste inentingen en ge- zondheidschecks. Daardoor kun nen zij besmettelijke ziekten ver spreiden. Dierenarts Peter Jin- man meldt in The Times dat hij dieren heeft gezien van vier tot zeven maanden, die normaal ge sproken nog door hun moeder zouden moeten worden ge zoogd. ANP gen gisteren de straat op. Zij protesteerden tegen de komst van de Amerikaanse onderminis ter Sattersfield. Die herhaalde gisteren het standpunt van Washington dat Syrië zijn troepen moet terug trekken uit Libanon en de weg moet vrijmaken voor vrije ver kiezingen in dat land. ANP mers leverden forse kritiek op het verloop van de verkiezingen van zondag. Rachmonovs Demo cratische Volkspartij won met overmacht. Van democratische tendenzen is in Kirgizië en Tadz jikistan in elk geval nauwelijks sprake. Laat staan van een revo lutie. GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - Met de overeen komst die Iran en Rusland dit weekeind getekend hebben over kernenergie is niets mis, vindt de Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EU. „De tekst is verenigbaar met on ze eigen aanpak", aldus een woordvoerster van de Commis sie gisteren. De VS zijn tegen de hulp die Rusland biedt bij het bouwen van een kerncentrale in Iran. De Amerikanen denken dat Iran er op den duur ook kernwapens wil maken. De Commissiewoordvoerster be nadrukt echter dat Iran wat de, EU betreft geen kernwapens, maar wel kerncentrales mag hebben. In de recent getekende overeen komst staat dat Iran kernbrand stof na gebruik terugstuurt naar Rusland. Het atoomagentschap van de VN, het IAEA, in Wenen ver langt van Teheran meer coöpera tie met de inspecteurs die het nu cleaire programma van Iran on derzoeken. ANP/GPD/RTR Slechts één nummer voor het opzoeken of doorverbinden naar personen, bedrijven, route- en weersinformatie met de allerlaagste kosten in Nederland (70 cent per minuut). KI I KI I xw'. Oppositieleden zwaaien met de Libanese vlag tijdens de demonstratie gisteren, voorafgaand aan het aftreden van de Libanese regering. LONDEN - De Pakistaan van Britse afkomst Sajid Badat heeft gisteren voor een Britse rechter toegegeven dat hij hand- en spandiensten verleende aan de schoenterrorist Richard Reid die in 2001 een vliegtuig wilde opblazen. De Britse politie arresteerde Badat eind november 2003 in Gloucester. Vorig jaar klaagde de Britse justitie hem aan op grond van antiterrorismewetten. Bij Badat waren onder meer explosieven gevonden. Reid is in januari 2003 door een Amerikaanse rechtbank tot levenslang veroordeeld voor de poging met een bom in zijn schoen een vliegtuig op te blazen. ANP/AFP JAKARTA - De hoofdstad van Indonesië zinkt. In de afge lopen twaalf jaar is Jakarta maar liefst een meter ge daald. Dat heeft de Jakarta Post gisteren gemeld. Uit een studie blijkt dat de bouw van wolkenkrabbers in combinatie met het grote gebruik van grondwater er de bet aan is. Jaarlijks komen er tientallen torens bij en wordt 250 miljoen kubieke meter water opgepompt. Het wegzakken van de stad leidt er toe dat de jaarlijkse over stromingen steeds lastiger te bestrijden zijn. ANP/DPA BRUSSEL - Europa stelt definitief afgedankte vissersbo ten beschikbaar aan Aziatische vissers die hun schip ver loren door de tsunami. Ministers van Visserij van de Euro pese Unie besloten dat gisteren in Brussel. De hulp kreeg kritiek van onder meer het Wereld Natuur Fonds, PvdA en GroenLinks. Die vrezen dat de moderne vissersboten de Aziatische zeeën leegvissen en kleine vis sers verdrijven. De Duitse minister van Visserij zei giste ren dat het beter was geweest als de EU vissersschepen in Azië had laten bouwen. De Nederlandse minister Veer man heeft met het voorstel ingestemd. ANP SINGAPORE - Singapore zal veiligheidsfunctionarissen inzetten op cruiseschepen en vaartuigen die gevaarlijke stoffen vervoeren. Zo wil Singapore voorkomen dat terro risten schepen als drijvende bommen gebruiken. Een woordvoerder van het Singaporese ministerie van De fensie liet gisteren weten dat de maatregel deze maand in gaat. Singapore ligt aan de Straat van Malakka, een van de drukst bevaren scheepvaartroutes. ANP/RTR MADRID - Op zijn voorlopig laatste werkdag bij de Au- diencia Nacional, het speciale Spaanse gerechtshof, heeft onderzoeksrechter Baltasar Garzón gisteren twee Baski sche parlementariërs aangeklaagd voor betrokkenheid bij de terreurbeweging ETA. Garzón vertrekt voor negen maanden naar de Verenigde Staten om les te geven. De aangeklaagde parlementariërs, Joseba Permach en Jo- seba Alvarez, vertegenwoordigden eerst de partij Bata suna die als de politieke arm van de ETA gold. Het Consti tutionele Hof in Spanje verklaarde Batasuna vorig jaar il legaal. De twee behoren nu tot Sozialista Abertzaleak (SA), de opvolger van Batasuna. Permach en Alvarez ont kenden gisteren dat ze een rol in de ETA speelden. ANP foto Nabil Mounzer/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5