Akkoord met België over HSL lijkt nabij PZC Onderzeebootdienst niet voor vrouwen Mohammed B. zit in Pieter Baan Centrum Vandaag overleg over Westerschelde Verdediging eist uitstel zaak bouwfraude reen voorrang ïeer voor werkloze avenarbeiders Garnalenvisser schakelt over op koper Cito-score dit jaar erg laag Gas verdeelt Waddenvereniging Politie brieft wangedrag jeugd door Verhuizen naar Duitsland populair CNV verliest ook vice-voorzitter Jongens gooiden eieren van viaduct Uitvaartbranche wil keurmerk Celstraf voor heling rugzak Margarita dinsdag 1 maart 2005 Organisatie moslims vraagt maatregelen tegen moskee DEN HAAG - De liberale organisatie van ah- madiyya-moslims Ulamon heeft minister Verdonk in een brief opgeroepen om maatregelen te nemen te lgen de moskee Taibah in Amsterdam-Zuidoost. In de moskee wordt volgens haar opgeroepen tot afzon dering van de Nederlandse lamenleving. Dat zei voorzitter H. Maha- wat Khan gisteren. Hij heeft de brief geschreven naar aanleiding van de uit zending zondag van het VPRO-televisieprogramma Het geluk van Nederland Daarin waren opnamen te horen van een preek van de van de Taibahmos- ■kee, die de gelovigen op riep om te leven alsof ze in t Pakistan wonen. Ook is er een dvd te koop met beelden van wijlen geestelijk leider Noorani van de Surinaams-Paki- staanse moslims, die aan hangers in Pakistan op- ïoept om hun bloed te offe ren voor de strijd voor een pslamitische staat. Vi ce-voorzitter R. Abdur Rah- >man van de World Islamic (Mission, waartoe de mos kee behoort, tekende daar- bij aan dat Noorani zo'n I toespraak niet zonder te- igenspraak in Nederland had kunnen houden. ■Noorani heeft zich ook meermalen tegen de ahma- jdiyya-moslims afgezet. Die toehoren tot een hervor mingsbeweging die in de ■negentiende eeuw in Brits India is gesticht door Mir- za Ghulam Ahmad. Ze wor den door de islamitische meerderheid niet als mos lims beschouwd, omdat ze niet als de laat ste profeet erkennen, maar ook Ahmad die status toe kennen. Ulamon behoort tot de Lahore-tak, die Ahmad niet als profeet, maar als groot vernieuwer beschouwt. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Peijs (Verkeer en Waterstaat) heeft vooruitgang geboekt in de ge sprekken die ze met de Bel gische federale minister Vande Lanotte heeft gevoerd over de Hogesnelheidslijn (HSL). Dat heeft de minister gisteren aan de Tweede Kamer laten we ten. In een brief meldt de minister voortgang in het overleg dat zij sinds enige tijd in het geheim voert met de Belgische minister Vande Lanotte (Overheidsbedrij ven). Nederland en België bekijken sa men hoe Breda en Den Haag via de HSL met extra treinen kun nen worden bediend en of het mogelijk is de reistijd tussen de Nederlandse grens en Brus sel-Zuid te versnellen. Over een verdeling van de kos ten voor een aansluiting op Bre da en Den Haag hebben de mi nisters nog geen overeenstem ming bereikt. De Belgische over heid gaat onderzoeken welke in frastructurele werken versneld kunnen worden aangelegd, zo dat de reistijd over de HSL in België met enkele minuten wordt bekort. Deze maand hopen beide par tijen eruit te komen. Blokkade Een woordvoerder van het mi nisterie van Verkeer en Water staat kon gisteren niet aangeven of daarmee een blokkade voor verdieping van de Westerschel de is opgeruimd. De Tweede Kamer heeft een be sluit over de verdieping van de Schelde gekoppeld aan een op lossing van de problemen met de HSL. Peijs ontmoet vandaag haar Vlaamse collega Peeters om dat Schelde-overleg af te ronden. Peijs heeft in maart een nieuwe afspraak met Vande Lanotte. Verkeer en Waterstaat wil over precieze datum en lokatie niets kwijt. ANP ROTTERDAM - De verdachten in de bouwfraude willen dat de behandeling van hun zaak lange tijd wordt uitgesteld. Volgens de verdediging rammelt het strafdossier aan alle kanten en is er geen zicht op een snelle af ronding van het vooronderzoek. „Het wordt anders een spookzit- ting, omdat ik niet weet wat er allemaal speelt", betoogde advo caat J. Pen namens bouwcon cern Heij mans. Hij verzocht de rechtbank om de strafzaak te gen vier bouwbedrijven en twaalf van hun (ex-)directeuren aan te houden tot ten minste ok tober. De advocaten van de an dere verdachten sloten zich hier bij aan. De rechtbank neemt vanmiddag een besluit hierover. De aanklager ziet in elk geval geen reden tot uitstel. ANP n 6EN HAAG - Werkloze haven- --beiders krijgen niet langer 1 orrang bij het krijgen van 3»rk in hun sector boven ande- I werkzoekenden. 3 7iartoe hebben minister De 3ïus van Sociale Zaken en Bot n Buitenlandse Zaken giste- een wetsvoorstel ingediend. erkgevers zijn enkele jaren ge zien tot woede van de vakbon- 5ar gestopt met de zogeheten voor havenarbei- 4irs. Deze regeling was geba- 2erd op een verdrag uit 1975 6,n de internationale arbeidsor- 7isnisatie ILO, dat is onderte- 2ind door de regering. Begin vo- l jaar zei De Geus al te overwe- ■n het verdrag op te zeggen als ciale partners er niet uitkwa- en. De vakbeweging had nog ■pleit voor een wettelijke rege- ig. Het kabinet betreurt de •euk, maar ziet geen reden om voorrangspositie bij wet te re den. ANP WEST-TERSCHELLING - Garnalenvisser Walter Bakker staat met een koperbroodje in zijn hand. De visser uit Terschelling heeft de afgelopen maanden voor 140.000 euro koper en lood uit de Noordzee ge vist. De koperbroodjes zijn afkomstig uit een wrak van een schip dat tijdens de Eerste Wereldoorlog is vergaan. Bakker kan het geld goed gebruiken omdat er op dit moment niets te verdienen valt met het vissen op gar nalen. Het wrak ligt 35 nieter diep en op vier uur va ren van het eiland. Bakker gebruikt een grijparm en een onderwatercamera om het metaal naar boven te halen. De afgelopen maanden was het zeven keer raak. Het metaal, waaronder veertig ton koper, is ver kocht aan een ijzerhandelaar in Harlingen. Van een schat wil Bakker zelf niet spreken omdat hij zelf ook veel kosten heeft gemaakt. Neem de grijparm, tweedui zend liter diesel per tocht en de reparaties van het schip. Bovendien krijgen de zes bemanningsleden de helft van de opbrengst. In de zee liggen nog duizenden wrakken met mogelijke schatten aan boord. Zo zou den ergens nog steeds goudstaven van de in 1799 ge zonken Lutine moeten liggen. Maar Bakker wil zich straks gewoon weer op de garnalen richten. „Je moet heel kapitaalkrachtig zijn als je schatzoeker bent. Je kunt er gemakkelijk aan onderdoor gaan." foto Jan Heuff/ANP door Bouke Berqsma DEN HAAG - De onderzeeboot- dienst van de Koninklijke Mari ne moet niet worden openge steld voor vrouwelijk personeel. Tot die conclusie is PvdA-Ka- merlid Eijsink gekomen nadat zij een week had meegevaren aan boord van de onderzeeër hr.ms. Dolfijn. SHIT! nou GA IUl r_okcm ook Eijsink was het eerste vrouwelij ke Kamerlid dat meerdere da gen meevoer met een onder zeeër. Zij wilde persoonlijk we ten hoe het is om een aantal da gen met 52 mannen op een schip te zitten, omdat staatssecretaris Van der Knaap de onderzee dienst wil openstellen voor vrou wen. Eijsink vindt dat geen goed idee. „Het zal leiden tot spanningen en daarmee komt de veiligheid in gevaar." Volgens Eijsink kunnen vrou wen het werk op een onderzeeër fysiek prima aan, maar zal een gemengde bemanning onherroe pelijk tot spanningen leiden. Dat is wat de bemanning haar de afgelopen week voorhield. „Het is een miniwereld. Er zijn alleen deuren voor het toilet. DEN HAAG - Kinderen die dit jaar die Cito-eindtoets in groep 8 hebben gemaakt, hebben een iets lagere score gehaald dan vo rig jaar. Het gemiddelde ligt op 534,5 en is daarmee het laagste in vijf jaar. Dit jaar heeft geen enkele leer ling nul fouten weten te maken. Wel zijn er zeven leerlingen die bij het maken van de tweehon derd opgaven slechts één foutje begingen. Vorig jaar waren er nog negen bollebozen die geen enkele fout hadden. Scholen ontvangen vandaag de individuele uitslagen van hun leerlingen. Ongeveer 163.000 leerlingen van circa 6400 scho len deden dit jaar aan de toets mee. GPD Omdat iedereen zo dicht op el kaar zit, maakt niemand lawaai. Geen televisie, geen muziek, ie dereen praat gedempt." Concentratie Eijsink zegt dat ze grote bewon dering heeft voor het onderzee- bootpersoneel. In de centrale meldkamer van 2,5 bij 2,5 meter zitten tussen de veertien en zes tien mensen. „Daar valt geen woord te veel. Er is opperste con centratie, want een fout kan ern stige gevolgen hebben. Spannin gen als gevolg van vrouwen aan boord kunnen dan funest zijn", aldus Eijsink. De bemanning van de Dolfijn was open tegen over het Kamerlid. „Ze zeiden me eerlijk dat ze anders zijn als er een vrouw bij is. Er ontstaan relaties, dat zijn processen die op een normale werkvloer al tot spanningen kunnen leiden. Dat kun je niet hebben als je weken onderweg bent." Eijsink stelt dat zij zeer zeker is voor gelijke behandeling van vrouwen en mannen. „Maar wat is hier belangrijker: het politiek correcte principe van gelijke be handeling of de veiligheid aan boord?" Eijsink kiest voor het laatste en voelt zich daarin ge steund door de bemanning van de Dolfijn, 'van matroos tot offi cier'. Staatssecretaris Van der Knaap van Defensie laat in een reactie weten dat hij 'begrip heeft' voor het pleidooi van 'ervaringsdes kundige' Eijsink en grote waar dering voor haar bezoek aan de Dolfijn. Toch is hij nog steeds van mening dat vrouwen ook bij de onderzeedienst moeten kun nen werken. Hij wil aanvullend onderzoek laten doen naar de er varing met wouwen op Duitse en Noorse onderzeeërs. ANP LEEUWARDEN - Zo'n twintig verontruste leden van de Waddenvereniging overwegen de oprichting van een stich ting om te procederen tegen de voorgenomen gaswinning in de Waddenzee. Op de ledenvergadering op 23 april van de Waddenvereni ging zullen de kritische leden het bestuur vragen of het be reid is tegen het voorgenomen kabinetsbesluit te procede ren. „Als dat niet het geval is, zullen we de stichting op richten en het zelf doen", aldus W. Jonker uit Vries. De Waddenvereniging laat weten op de hoogte te zijn van de plannen. ANP EINDHOVEN - Jongeren die in de Eindhovense binnen stad voor een overtreding een procesverbaal krijgen, moe ten voortaan ook thuis met de billen bloot De politie meldt het voorval namelijk sinds kort schriftelijk aan de ouders. Dat gebeurt ook als jongeren worden betrapt op het rijden op een opgevoerde bromfiets. Een woordvoer der van de politie heeft dit gisteren gemeld. De politie hoopt zo de ouders meer te betrekken bij het bijbrengen van normen en waarden aan hun kroost. Gaat het om een opgevoerde brommer, dan doet de politie daar nog het dringende verzoek bij om de tweewieler op slot te doen of terug te brengen in de originele staat. ANP ENSCHEDE - Steeds meer Nederlanders verhuizen naar buurland Duitsland. In 2004 woonden er bijna 24.000 Ne derlanders in het Duitse grensgebied met Twente en de Achterhoek. Dat zijn er bijna 10.000 meer dan in 2000 en dus een toename van ongeveer 70 procent. Dat blijkt uit een onderzoek van I&O Research in op dracht van de Regio Twente, provincie Overijssel en een aantal Duitse gemeenten. ANP UTRECHT - Het CNV moet niet alleen op zoek naar een nieuwe voorzitter, maar sinds gisteren ook naar een ver vanger voor vice-voorzitter Josine Westerbeek-Huitink. Zij wordt per 1 september directeur van de oecumenische fondsenwervende organisatie Wilde Ganzen. Voordat Westerbeek het CNV verlaat, vervangt zij vanaf 1 mei voorzitter Doekle Terpstra. In januari werd bekend dat hij voorzitter wordt van de HBO-raad, de koepelorga nisatie voor hogescholen. Volgens een woordvoerster van de vakcentrale heeft het CNV zowel voor Terpstra als voor Westerbeek nog geen vervanger op het oog. ANP AMSTERDAM - De twee jongens van 13 en 15 jaar oud uit Amersfoort gooiden zondagmiddag geen stenen van een viaduct over de snelweg Al, maar eieren. Dat maakte de politie gisteren bekend. Een agent in burger zag de jongens van het viaduct iets naar beneden gooien. Hij hield de twee ter plekke aan. In eerste instantie werd gedacht dat zij met stenen gooiden, maar het bleek te gaan om eieren. „Ze hebben niet beseft hoe gevaarlijk hun gedrag was", aldus de politie. De jon gens krijgen een alternatieve straf via Bureau Halt. ANP Kamerlid Angelien Eijsink aan boord van de onderzeër hr. ms. Dolfijn. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Mohammed B.. de vermoedelijke moordenaar van cineast Theo van Gogh ver blijft sinds vrijdag in het Pieter Baan Centrum (PBC), de obser vatiekliniek van justitie, voor een gedragskundig onderzoek. Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Am sterdam bekendgemaakt. De plaatsing in het PBC volgt op een bevel daartoe van de rechtbank in Amsterdam, afge geven tijdens de eerste openbare zitting van de zaak op 26 janua ri. De rechtbank vindt zo'n on derzoek noodzakelijk gezien de extreem gewelddadige en koel bloedige manier waarop Van Gogh is vermoord. Van Gogh werd op 2 november met een pi stool en meerdere messen om het leven gebracht. B. werd kort daarop als verdachte gearres teerd, na een schotenwisseling met de politie. Het OM had de rechtbank ge vraagd het PBC-onderzoek te be velen. Via zijn raadsman P. Plas man had B., die op 26 januari niet ter zitting verscheen, laten weten niet te willen meewerken aan de gedragskundige observa tie. B. zegt dat hij volledig ver antwoordelijk gehouden wil worden voor de moord op Van Gogh. Van verminderde toereke ningsvatbaarheid - een conclu sie die de deskundigen van het PBC zouden kunnen trekken - wil hij niets weten. Officier van justitie F. van Strae- len noemde een onderzoek door gedragskundigen 'onontkoom baar'. Hij hoopt dat een verblijf van B. in het PBC meer inzicht geeft in de persoon en de motie ven van de man. Het is de vraag of het PBC-on derzoek de verlangde inzichten APELDOORN - Dela. Monuta en Yarden werken samen aan een keurmerk voor de uitvaart branche. Het keurmerk moet de kwaliteit bij de ondernemers waarborgen. Berichtgeving over misstanden in de uitvaartzorg bracht de ont wikkeling aan het einde van vo rig jaar aan het rollen, aldus Mo nuta gisteren. ANP tot resultaat zal hebben. Advo caat Plasman zei gisteren dat zijn cliënt volhardt in zijn weige ring om mee te werken. In beginsel duurt een onderzoek in de observatiekliniek circa ze ven weken. Het onderzoeksteam bestaat uit een forensisch psy chiater, een psycholoog, een groepsleider en een maatschap pelijk werker. Laatstgenoemde onderzoekt het milieu van her komst van de verdachte. ANP AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 33-jarige man veroordeeld tot 46 dagen celstraf wegens heling van de gestolen tas van prinses Margarita in augustus vorig jaar. De rechter achtte hem schuldig, omdat hij de rugzak in handen heeft gekregen terwijl hij had kunnen weten dat hij gestolen was. Een 39-jarige vrouwelijke medeverdachte kreeg 500 euro geldboete opgelegd, meldde een woordvoerder van het landelijk parket. De tas werd op 31 juli in de Am sterdamse Rivierenbuurt uit een auto gestolen. Twee weken later trof de politie de rugzak aan in een woning in Amster dam-Noord, toen ze de verdach te samen met twee vrouwen aan hield. Een van hen bleek niets met de zaak te maken te hebben en werd weer vrijgelaten. De advocaat van de verdachte gaat in hoger beroep tegen de uitspraak, liet hij weten. Vol gens hem is zijn cliënt onschul dig en wilde hij de tas alleen maar teruggeven aan de prinses, nadat hij hem in handen had ge kregen. Aangezien hij niet naai de politie wilde stappen, omdat hij dan meteen verdacht zou zijn, zocht hij volgens de raads man hulp bij roddelbladen om de rugzak terug te bezorgen. Weekend-hoofdredacteur Mark van der Linden zou geld hebben geboden voor de spullen, ver klaarde de verdachte. Volgens diverse roddelbladen vroegen de aanbieders juist geld voor de spullen. In de tas zaten zeer persoonlijke spullen van de prinses. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3