Ouderen negeren voorzieningen L PZC PZC Scholieren beoordelen woonomgeving Gemeente Hulst dubt over juniorenraad mx Bouw funpark in september verwacht PZC 15 Tendens kan nadelig zijn voor gezondheid en welzijn senioren -Windlust in zicht Man moet alsnog zitten NIEUWE COLLECTIE!!!!! AAZET VARISO ,- Massaal protest tegen turbines Boete voor stallen vrachtwagen Duwcombinatie vastgelopen Werkstraf voor agressief gedrag Reeks botsingen in Vlissingen agenda dinsdag 1 maart 2005 O O loor Sheila van Doorsselaer HULST - Zeeuws-Vlaamse etpuderen maken steeds minder eigebruik van voorzieningen die hen beschikbaar zijn. Dat concluderen de drie gemeenten en diverse regionale gezond heidsorganisaties. De tendens kan volgens hen nadelige gevol gen hebben voor hun gezond heid of sociale leven. De drie ge meenten willen dat de oorzaak deze tendens wordt onder Voor senioren zijn tal van voor en regelingen voor handen. Van maaltijdvoorzie ning tot projecten om vereenza- Jning tegen te gaan. Gebleken is echter dat steeds meer senioren (de voorzieningen links laten lig- HOEK - Begin deze maand start de aannemer met het bouwrijp .maken de nieuwe woonwijk !|WindIust in Hoek. In dit uitbrei dingsplan aan de Molendreef is ruimte voor ongeveer dertig wo ningen. De werkzaamheden beginnen met grondwerken voor de aan- oleg van wegen en riolering. Al leen voor de afvoer van vuil wa ter wordt een rioolsysteem aan gelegd van buizen. Het schoon regenwater wordt bovengronds afgevoerd. Na de aanleg van het riool worden kabels en leidin- 'gen van de nutsbedrijven aange legd. Als dat klaar is volgen de bouwwegen. Die worden deels ■uitgevoerd in een asfaltverhar- ding en deels in een klinkerbe strating. Hierna wordt gestart atnet de bouw van de huizen. Pas nadat de woningen zijn ge bouwd. zullen de wegen defini tief worden ingericht, inclusief trottoirs en plaatsing van open bare verlichting. De verwach ting is dat het bouwrijp maken van de nieuwe woonwijk eind april of begin mei afgerond is. MIDDELBURG - Een 25-jarige Terneuzenaar moet alsnog een maand gevangenisstraf uitzit ten. Politierechter R. Lameijer gisteren het bezwaar schrift van de man tegen een om zetting van een werkstraf in een gevangenisstraf ongegrond. D' Terneuzenaar had zich niet gehouden aan de opdracht van ^e reclassering om een taakstraf in Goes te verrichten. Hij kwam piet opdagen, kreeg een waar schuwing, maar hield zich daar na nog niet aan de afspraken door te laat op het project te ver schijnen. „Ik zou het liefst een straf in Terneuzen willen doen", sputterde hij tegen. „De reclasse bepaalt waar u moet wer reageerde de rechter. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gen. In de gemeente Sluis wordt bijvoorbeeld een sterke vermin dering van het gebruik van de maaltijdvoorzieningen opge merkt. Waarom ouderen minder ge bruik maken van diensten, is de gemeenten Hulst, Terneuzen en Sluis niet duidelijk. Wel hebben ze de indruk dat de soms fors stijgende, en al gestegen, kosten hierin een belangrijke rol spe len. Wanneer ouderen geen ge bruik meer maken van speciaal voor hen in het leven geroepen voorzieningen, kan dit zijn weer slag hebben op hun gezondheid en het algemene welzijn. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten willen een onderzoek naar de motieven van ouderen. Dit on derzoek zou volgens hen voorbe reid kunnen worden in samen werking met GGD Zeeland. De resultaten kunnen een bijdrage leveren aan de beleidsvorming in het kader van de op stapel staande Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Ook is gebleken dat eenzaam heid onder senioren eerder toe- dan afneemt. Een van de oorza ken is dat ouderen steeds langer zelfstandig wonen. De toene mende eenzaamheid onder senio ren is voor de gemeenten reden het project Eenzaamheid en Ouderen als speerpunt in het be leid te handhaven. Bij het langer zelfstandig wonen ligt ook een ander risico op de loer. Senioren lopen dan meer ri sico om ten val te komen. Dit kan ertoe leiden dat ze, om een dergelijke situatie niet nog eens mee te maken, zich meer gaan isoleren. Er is een methodiek ontwikkeld om met behulp van preventieve acties ouderen be wust te maken van de risico's van het vallen. Het resultaat van de methode is dat het aantal valincidenten met tien procent daalde. De gemeenten willen de methode structureel inzetten, maar dan moeten zorgverzeke raars het project financieren. Ook het Zorgkantoor en de pro vincie worden om een bijdrage gevraagd. Juf Anita, Arton,Lizette, Samira en Michelle van de Europaschool (vlnr) kijken toe hoe Yannick de molen van Zuidzande op de foto vastlegt. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst ZUIDZANDE - De stoepen in Zuidzan de zijn inderdaad een beetje verzakt, concluderen leerlingen van de Europa- school. Maar de tegels eruit halen en de onderlaag egaliseren, hoeft van Wolfram niet. „Stort maar overal as falt, dan hebben we een machtige skate- baan", zegt de net gisteren 13 jaar ge worden leerling van groep 8. Een skatebaan staat bovenaan de wen senlijst van veel jongens van de basis school. De meisjes hebben liever een jeugdsoos of een centrale plaats om te spelen. „Een plek om hutten te bouwen of een grote tent om allemaal spelletjes te kunnen doen", roepen Iris (11) van groep 8 en Kimberley (10) van groep 6. Alle leerlingen vanaf groep 4 van de Zuidzandse openbare basisschool inven tariseren maandag de mooie en minder mooie plekken in het dorp. Ze doen dat in het kader van Wenswijk, een landelijk project dat is opgepakt door de gemeente en Natuur Zo (het voormalig steunpunt voor natuur- en milieueducatie). De Europaschool, de dorpsraad en de Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaan- deren zetten de klachten en wensen van Zuidzande op een rijtje. De leerlingen van de basisschool trekken er maandag middag het eerst op uit. Erger-nissen als hondenpoep en zwerfvuil, ongemakken als slechtliggende stoeptegels en druk ke, onveilige kruispunten én gebouwen en hoekjes die het dorp juist een beetje mooier maken, leggen de scholieren op lijsten en foto's vast. Een groepje leerlingen dat met direc teur Bert Wille op stap is, stuit direct op het Dorpsplein al op zwerfvuil, ter wijl er nota bene een prullenbak vlakbij de bushalte staat. Daar mag de bevol king met een fotootje wel eens op wor den gewezen. Een eindje verder bij de kruising van de Oostburgsestraat met de Eikenstraat en de Loodijk vinden de leerlingen de ver keersveiligheid in eerste instantie wel goed. Een plateau zorgt ervoor dat au to's minder snel het dorp inrijden, weet Wolfram. Maar Wasili (10) uit groep 6 herinnert zich dat ze in de zomer wel eens erg lang moeten wachten om naar het sportveldje aan de Loodijk te kun nen. Een zebrapad zou daarom mis schien toch niet zo gek zijn. Schommel Het groepje van Wille vindt de speel plaats bij de kruising Smidsweg/Sint Jorisstraat prachtig. Iris en Kimberley, die met moeder Petra van de Graaf mee lopen, vinden het daarentegen belache lijk dat er geen schommel en geen wip- wap in het speeltuintje staan. „De klim toestellen zijn prima hoor, maar een schommel moet er wel altijd bij zijn.". De meiden en de andere groepsleden vragen - mede op voorspraak van Van de Graaf - ook aandacht voor afsluiting van de speeltuin. Een klein kind dat op eigen houtje de speeltuin verlaat aan de kant van de Smidsweg ligt zo onder een auto die uit de polder de bocht om het dorp inscheurt. „Een drempel vóór de bocht en/of een hek om de speeltuin af te sluiten, zijn niet te veel gevraagd", meent de bezorgde moeder. De leerlingen van de basisschool hoe ven de leefbaarheid in hun dorp met al leen in kaart te brengen. De circa twin tig plaatsgenoten van twaalf tot zestien jaar werken ook mee. Na een 'werkdi- ner' gaan zij maandagavond op pad om een groot aantal dorpsbewoners te wa gen wat zij waarderen of verafschuwen in hun dorp. Wethouder Leen Wille (zelf inwoner van Zuidzande) geeft het startschot en eet een hapje mee met de oudere jongeren. Hij is blij met de inzet van de dorpsbevolking en kondigt aan dat Sluis zeker enkele wensen van de jeugd zal vervullen. Voor substantiële problemen, echte misstanden en grote wensen (de Europaschool wil bijvoor beeld graag een nieuw gebouw) moet de gemeenteraad ruimte vrijmaken op de begroting. Maar voor wat kleinere ver langens heeft de gemeente zo'n twintig mille beschikbaar, meldt Wille. Op een feestavond op 22 april horen de jonge ren welke ideeën worden gehonoreerd. Advertentie CLAUDIA STRATER ALDO MARTIN'S BETTY BARCLAY GIL BRET TAZEE OUI GERRY YVEBER DEVERNOIS MONARI CS - SPORT LECOMTE ZAFFIRI ANTONKLLE en andere... CARIANNE mode Markt 10 - 4501 CJ Oostburg Zondags geopend van 14.00-18.00 uur door Sheila van Doorsselaer HULST - De gemeente Hulst overweegt de mogelijkheden voor een juniorenraad. Hulst wil jongeren meer zeggenschap geven in de gemeente, maar dubt of dat moet gebeuren in één grote jeugdraad of dat jonge ren zich per kern moeten vereni gen in aparte werkgroepen van de dorpsraden. De jongerenraad is onderdeel van de Meerjarenvisie Jeugdbe leid van de gemeente Hulst. In deze notitie heeft Hulst zichzelf een aantal opdrachten opge legd. Zo wil de gemeente het ge geven brede school verder ont wikkelen en zo mogelijk realise ren in alle dorpen. Ook wil Hulst participeren in program ma's die gericht zijn op het ver krijgen of versterken van alge meen geldende normen en waar den of die preventief werken op het gebied van criminaliteit en verslavingsrisico's. Daarnaast is het ontwikkelen en stimuleren van jongerenparticipatie onder deel van de notitie. Daaronder valt het eventueel oprichten van een jongerenraad. Volgens de Hulster wethouder F. van Driessche zijn er diverse opties om jongeren te betrekken bij het reilen en zeilen van on derdelen van gemeente die hen aangaan. „De vraag is hoe we het precies willen aanpakken. Kiezen we voor een algemene jeugdraad, of voor meerdere kleine groepjes onder de vleu gels van de dorps- en wijkra den." Met die tweede optie heeft Hulst al enige ervaring. Zo heb- (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING bij aankoop van kozijnen Landal Een aktie in samenwerking met II S® www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-3303, 'V1009 nnoi do yooiwooidcn TERNEUZEN - Omwonenden van de Koegorspolder bij Terneuzen maken massaal bezwaar bij de Raad van State tegen het verlenen van een milieuvergunning door de ge meente voor de bouw van 22 windmolens. De stichting Houdt Woonomgeving Koegorspolder Leefbaar heeft 482 machtigingen verzameld. Namens al deze mensen gaat ad vocaat W. Suijkerbuijk de milieuvergunning aanvechten bij de Raad van State. De bezwaren zijn weergegeven in een meer dan dertig kantjes tellend beroepschrift. Voorzit ter Hans Jongepier van de stichting is blij dat de omwo nenden massaal hebben gereageerd. De volmachten ko men uit Spui, Magrette en Schapenbout, maar ook uit Ter- neuzen-Zuid, Sluiskil en Axel-West. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. La meijer heeft gisteren een 25-jarige inwoner van Terneu zen voor het onttrekken aan het beslag op een (kleine) vrachtwagen 500 euro boete opgelegd. De verdachte had op 8 juli de vrachtwagen, waarop beslag was gelegd door de Belastingdienst, bij zijn broer gestald. De Terneuze naar werd bij verstek veroordeeld. OUWERKERK - Duwcombinatie Obelix is gisterochtend rond half zeven vastgelopen op de Oosterschelde ter hoogte van Ouwerkerk. Met hulp van sleepboot Zephy- rus uit Stavenisse kon het 180 meter lange gevaarte rond achten die ochtend worden bevrijd. De Oblix liep met twee duwbakken, geladen met 5200 ton kolen, vast op een zandplaat. Behalve de Zephyrus werd ook de duwboot ingezet bij het vlottrekken. Na deze actie kon de com binatie zonder schade verder varen richting Westerschel- de. MIDDELBURG - Een achttienjarige inwoner van Vlissin- gen is gisteren in Middelburg voor een gewelddadige ac-. tie tegen een vrouw veroordeeld tot honderd uur werk straf. In de strafmaat werd de diefstal van een damesfiets meegenomen. Aan het slachtoffer moet de Vlissinger 678 euro schade vergoeden. De vrouw sprak vorig jaar 19 sep tember in Vlissingen de verdachte aan op zijn gedrag toen hij de (niet afgesloten) fiets in de bosjes gooide. Dat was voor de verdachte aanleiding om haar een harde duw te geven, waardoor ze achterover viel. Aan de buiteling hield het slachtoffer een hoofdwond en een hersenschud ding over. Na het incident had hij de benen genomen. Poli tierechter R. Lameijer nam de eis over. VLISSINGEN - De Paul Krugerstraat in Vlissingen is gis terochtend een tijdje afgesloten geweest in verband met een aanrijding. Bij de botsing waren drie auto's betrok ken. De eerste automobilist, een 53-jarige Vlissinger reed tegen zijn voorganger (24) toen die plotseling remde. Een derde bestuurder reed weer tegen de auto van de 53-jari- ge aan. Geen van de bestuurders raakte gewond. Achter deze botsing reden nog enkele auto's tegen elkaar. Om hoeveel auto's het ging, kon de politie niet zeggen. ben onder meer de dorpsraden van Kloosterzande, Vogelwaar de en Graauw een aparte jeugd afdeling. Die functioneren vol gens Van Driessche goed, maar hebben wel ieder een eigen ma nier van werken. Bekeken moet worden of de werkwijze gestan daardiseerd moet worden of dat de dorps- en wijkraden vrijgela ten moeten worden in de invul ling ervan. Vorm Het is Van Driessche nog niet duidelijk welke vorm voor de jeugdraad de beste is. „Je kan je afvragen of één algemene raad de meeste voordelen heeft. Ik kan me voox-stellen dat jongeren uit bijvoorbeeld Hengstdijk niet zo geïnteresseerd zijn in de no den van de Heikantse jongeren. Daarnaast zitten we met het vraagstuk wat de samenstelling van een grote jeugdraad moet zijn. Hoeveel jongeren vertegen woordigen elk dorp? Het zijn al lemaal zaken die nog nader on derzocht moeten worden." De leden van de commissie sa menleving bespreken in de eerst volgende vergadering de Meerja renvisie Jeugdbeleid. door Frank van Cooten TERNEUZEN - Projectontwik kelaar European Leisure Deve lopment wil in september begin nen met de bouw van het fun park aan de Koegorsstraat in Terneuzen. Als alles meezit, wordt het vrijetijdscentrum eind 2006 geopend. Dat ver klaarde wethouder A. van Wee- maes gisteren. Het project gaat op 11 maart de inspraak in. De plannen voor lig gen een maand ter inzage. In november vorig jaar werden de plannen gepresenteerd. De grootste drager is een skihal. In het vrijetijdscentrum komen ver der onder meer een tuincen trum, een 'health en wellness centre' en een ontspanningscen trum voor poolbiljart en kleine re bowlingbanen. Een vestiging van een bioscoop in het funcentrum wordt vol gens Van Waes niet in de proce dure meegenomen. Het dage lijks gemeentebestuur streeft im mers naar een bioscoop in het centrum van de stad. „Het vorig jaar gepresenteerde plan is onge wijzigd. Alleen de invulling van details kan nog wat verande ren", zegt Van Waes. Volgens de wethouder zijn toch nog behoorlijk wat procedures nodig om in september met de bouw te kunnen beginnen. Zo moet een milieu-effectrapport worden gemaakt en moeten ook nog verkeersonderzoeken wor den gedaan. De verwachting is immers dat het funpark veel be zoekers zal krijgen. Daarom moet iets gebueren met de Koe gorsstraat. „De planning om in september met de bouw te beginnen is vrij ambitieus. Maar als we geen pro cedures verliezen, moet deze da tum haalbaar zijn. In de plan ning is wel rekening gehouden met bezwaren die hopelijk met een goede beantwoording en be handeling niet tot procedures bij bijvoorbeeld de rechtbank zullen leiden. In het stadhuis wordt op 4 april een informatie-avond gehouden over het vrijetijdscentrum. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.00 uur: Party dansen; De Halle, 13.30 uur: aero bics; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 10.00 uur: Knutselen; 13.00 uur: Sjoe len; Gemeentehuis, 15.30 uur: Bijeen komst streekmuseum, watertoren en molen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; HEI KANT - t Heike, 14.00 uur: Ouderen- zangkoor; 19.00 uur: Zangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: SWO gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten competi tie bieden, handwerken, jokeren; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Engels, computeren; 10.00 uur- Volksdansen; 13.00 uur: computeren; 13.30 uur: Prijs kaarten; 19.30 uur: Stijldansen, bridge, computeren; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.45 uur: Gym; 15.00 uur: Ouderenkoor; Kerk- laan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeen komst; OSSENISSE - Hof ter Nesse. 19.30 uur: Aerobics; SAS VAN GENT 15.30 uur: Crea club en technika 10; SINT - JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Computeren senioren web; 13.30 uur: Computeren senioren web, oude ren zangkoor; TERNEUZEN De Veste, 10.30 uur: Gym; 13.30 uur: Handwerken, soos 19.30 uur: Dansavond met Jumbo Trio, Buurthuis de Hoeve, 9 30 uur: Yoga; 't Schelpenhoek- je, 14.00 uur. Vrouwen hobbyclub; 15.00 -18.00 uur: Jeugdcen trum Meetpoint; WALSOORDEN - Café Rue du Nord. 13.30 uur: Schieting voor ouderen; (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord 'FILM' vormen Deze actie loopt tot en met 12 maart Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39