pzc Banengroei Zeeland blijft achter Voorkeur voor bios op de Veemarkt Varende zandbak Koppeling dorpsfeest aan kermis moet exploitanten lokken Relatief veel Zeeuwse werkzoekenden zonder omscholing inzetbaar Arrestaties na overvallen in Hulst en Clinge Schapenboer boos op AID Fruitbomen ter adoptie aangeboden de n\eu>*e electie Omleiding wegens afbraak kraan Dronken man rijdt auto total loss Schaafwonden na botsing met auto Pleidooi veilige oversteekplaats zeeuwse almanak Reiger Redactie: 0113-315649 Www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl 'ostbus 314460 AA Goes .dvertentie-exploitatie: loord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; [Nationaal: 020-4562500. dinsdag 1 maart 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen Idoor Jeffrey Kutterink GOES - Een licht herstel van de economie vertaalt zich in Zeeland nog niet in meer banen. Het aantal Zeeuwen dat werk zoekt is in het laatste kwar taal van vorig jaar gestegen. Die lijn zet in januari door. Terwijl in Rijnmond en West-Brabant wel meer mensen een baan vin den. Dat blijkt uit cijfers van het Cen trum voor Werk en Inkomen (CWI) over het vierde kwartaal van 2004, die eind deze week worden gepubliceerd. Herstel van de economie was halverwe ge vorig jaar ook in Zeeland te rug te zien in een daling van de .werkloosheid. Steeds meer Zeeuwen vonden toen een baan. In september, aan het eind van Jiet derde kwartaal, zochten 11 080 Zeeuwen naar werk. Ruim een procent minder dan in april, mei en juni. Maar die da ling is een halt toegeroepen, zo laten de jongste cijfers zien. 'feind december stonden 11.750 Inensen ingeschreven bij het Voormalig arbeidsbureau. Een toename van zes procent ten op zichte van het derde kwartaal. Alle euforie ten spijt is daarmee |de inhaalslag halverwege vorig jaar teniet gedaan. .Want aan het eind van 2004 was "het aantal werkzoekende Zeeuw sen ruim twee procent hoger dan reen jaar ervoor (toen stonden *11.500 mensen ingeschreven). Een directe verklaring voor de Cijfers geeft het CWI niet, maar rde laatste maanden is bij een 'flink aantal Zeeuwse bedrijven gereorganiseerd. Van de 11.750 Zeeuwen die aan het eind van december werk zochten, is bijna "HELST - De politie heeft zeven 'jeugdige inwoners van Hulst en ^Terneuzen nog altijd achter slot en grendel zitten in verband niet twee gewapende overval len, die eind vorig jaar in Clinge en Kapellebrug zijn gepleegd. L *Het gaat om de overval die 18 :inovember werd gepleegd op de wapenhandelaar Herman Naes- isens in Clinge. Daarbij werd een ^aantal vuurwapens buitge- zmaakt. Op 3 december 2004 'pleegde dezelfde groep een ge- jjjvapende overval op de (■Amax-supermarkt van de ge broeders Mangnus in Kapelleb- 'c,rug. Bij deze overval werd een ^Vluchtauto gebruikt die in de 'nacht voor de overval was gesto ken in Axel. De politie vond op 7 bilecember bij een inval in een 'pand in de binnenstad van Ter- geuzen een aantal van de in Clin- ge buitgemaakte vuurwapens te- qrug. In de afgelopen maanden zijn ge durende het onderzoek negen 'mensen aangehouden, waarvan fer nu nog zeven in voorlopige sJiechtenis zitten. De zeven ver dachten, een 17- en een 19-jari- j.ge uit de gemeente Hulst en vijf jTerneuzenaren in de leeftijd van 3yijftien tot en met twintig jaar, Bjnoeten voor de rechter verschij- iePen. "Zij worden allen verdacht ver antwoordelijk te zijn voor de ge wapende overvallen in Clinge -%i Kapellebrug en de diefstal B*van de auto. Het onderzoek is nog niet volledig afgerond. De ijpolitie sluit nieuwe aanhoudin gen niet uit. de helft vrouw, ruim de helft ouder dan 39 jaar en bijna de helft meer dan een jaar inge schreven. Bijna de helft heeft een opleiding gevolgd op of on der het vmbo-niveau. Zo'n 13 procent beschikt over een hbo- of universitair diploma. Zeeuw se werkzoekenden vallen wat be treft opleidingsniveau overigens niet uit de toon bij Rijnmond of West-Brabant. Opvallend is wel dat van de Zeeuwse banenzoekers 23 pro cent direct - zonder extra scho ling - inzetbaar is op de arbeids markt. Dat ligt in Rijnmond (14,3 procent) en West-Brabant (18,9 procent) lager. Verder zijn in Zeeland relatief meer jonge ren onder de 23 jaar op zoek naar werk dan in Rijnmond en West-Brabant (8,8 procent ten opzichte van 7,3 en 6,7 procent). De verschillen tussen Zeeland, Rijnmond en West-Brabant zijn groot. In Rijnmond daalde het aantal werkzoekenden met elf procent. In West-Brabant met twee procent. In het hele dis trict zochten eind vorig jaar 131.300 mensen naar een baan; acht procent minder dan in juni, juli en augustus (142.510). Voor de Zeeuwse arbeidsmarkt ziet het er vooralsnog niet goed ZELZATE - De laatste dag van februari was meteen de koudste dag van deze winter. De schipperskinderen Jurian en Niek Geluk uit Goes hadden echter geen last van de WISSENKERKE - „De AID (Al gemene Inspectiedienst van het Ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Voedselkwaliteit, red) heeft er geen donder ver stand van", zegt schapenhouder P. Flipse (75) uit Wissenkerke. Vorige week donderdag werden zijn schapen afgevoerd naar een geheime locatie, omdat hij zijn vee volgens de AID had verwaar loosd. Flipse bestrijdt dat: „Ik geef mijn schapen twee keer per dag extra voer. Als die inspec teurs van de AID komen kijken, is dat alweer op. Eenden en fa zanten eten daar ook van mee." De bewering van de AID dat de schapen geen beschutting kon den vinden in het weiland, weer spreekt Flipse eveneens: „Ze kunnen best naar binnen, maar dat willen ze niet." De AID meldde dat ze drie dode schapen in de wei aantrof, die aan hun eind waren gekomen door te weinig verzorging. „Eén lammetje is dood gegaan bij de geboorte. Eén ram had een ziek te, die heb ik op tijd afgevoerd." De andere schapen die volgens de AID verwaarloosd waren, ver keerden volgens Flipse in prima conditie. Het braakliggend terrein aan de Smidswal in Terneuzen is omwonenden een doorn in het oog. foto Camile Schelstraete door Wout Bareman TERNEUZEN - Binnen een maand valt de beslissing over de locatie voor een nieuwe bio scoop in Terneuzen. Wethouder A. van Waes (ruimte) is daar ze ker van. Volgens hem bevinden de onderhandelingen met bio scoopexploitant Merral Thea ters zich in het eindstadium. Van Waes beschouwt de vroege re Veemarkt aan de Burgemees ter Geillstraat in het stadscen trum als de meest voor de hand liggende locatie. De grond daar is eigendom van de gemeente. De wethouder ontkent dat de ge meente de bouw van het bio scoopcomplex zal meefinancie- ren. „Maar de herinrichting van het gebied zullen we wel voor onze rekening nemen." Van Waes voelt weinig voor spe culaties over andere locaties. De afgelopen maanden kwam in Terneuzen een kleine lobby op gang om de nieuwe bioscoop, die eerder al werd geschrapt uit het herinrichtingsplan voor de Kop van de Noordstraat, te ves tigen in het funpark aan de rand van de Koegorspolder. Volgens de voorstanders is de bioscoop daar veel beter op z'n plaats, in combinatie met een grote disco theek, een skipiste en een chi nees restaurant. De wethouder wil daarvan vooralsnog niets van weten. „De bioscoop hoort in de binnen stad. In combinatie met het Scheldetheater kan die voorzie ning een flinke impuls geven aan het uitgaanscentrum." Hoe wel de locatiekeuze zo goed als vaststaat, is de bouw van de bio scoop verder helemaal afhanke lijk van de vraag of Merral Thea ters de financiering van het pro ject snel rond krijgt. Volgens Van Waes wordt ook haast gemaakt met de invulling van het gebied Smidswal, tus sen de Burgemeester Geillstraat en de Noordstraat. Omwonen den klagen al jaren over verpau pering van het braakliggende terrein en een aantal oude pan den daar vlak in de buurt. Hoe wel de aanwezige bodemveront reiniging (de erfenis van een oude garage) woningbouw niet toestaat, wordt er wel ruimte ge creëerd voor de bouw van gara ges, mogelijk in combinatie met wat winkelvoorzieningen. In het noordelijker gelegen ge deelte, in de Walstraat, wordt wél ruimte gereserveerd voor woningbouw. Daar zijn zeven woningen gepland. Het gebied wordt begrensd door het voor malige pand van Sfeermakers in de Arsenaalstraat. Daar heeft aannemingsbedrijf Van der Poel plannen voor een combinatie van winkels met appartemen ten. Een beslissing daarover valt ook deze maand nog. 3resen Roy Hendriksen stopt ermee uit. De groei van de werk loosheid zette zich in januari door. Uit het maandoverzicht van het CWI blijkt dat eind ja nuari 12.100 Zeeuwen werk zochten. Hoe die ontwikkeling zich heeft doorgezet in februari, wordt binnen anderhalve week bekend. kou. Ze mochten met hun vader mee, een lading zand wegbrengen naar Gent. Ze ver maakten zich prima, in zo'n varende zandbak. foto Camile Schelstraete GOES - Mensen die (ex-)psy- chiatrische patiënten een warm hart toedragen kunnen binnen kort een Goese fruitboom adop teren. Vereniging Psyient Nederland uit 's-Gravenpolder, die zich in zet voor (ex-)psychiatrische pa tiënten, wil met de actie geld bij een brengen om het voortbe staan van het project Fruithoe ve veilig te stellen. Op het Goese fruitbedrijf van André Hoekman zijn (ex-) psy chiatrische patiënten het hele jaar rond aan het werk. Ze snoeien fruitbomen en plukken allerlei vruchten. In de winter helpen ze mee met onderhouds- klusjes. Voor de adoptie van een kersenboom moet 150 euro wor den betaald en voor een prui menboom honderd euro. Een pe renboom kost 50 euro en een ap pelboom 40 euro. Donateurs heb ben recht op de jaarlijkse oogst van hun boom. Het startschot voor het adoptieproject wordt morgen gegeven. (Advertentie) teren'. TERNEUZEN - Verkeer op de Scheldeboulevard in Ter neuzen moet de komende dagen rekening houden met ver traging. Dit vanwege de afbraak van de torenhoge bouw- kraan bij het appartementencomplex Waterfront. De bouw daarvan is zover gevorderd dat de kraan niet meer nodig is. Om het gevaarte te demonteren is een andere kraan nodig en die komt gedeeltelijk op de rijweg te staan. Een rijbaan van de Scheldeboulevard wordt daar voor afgesloten. Om het verkeer te regelen worden tijdelij ke stoplichten geplaatst. De bedoeling is dat morgen met de demontage van de bouwkraan wordt begonnen. De aannemer denkt drie dagen werk te hebben. WATERLANDKERKJE - Een 36-jarige automobilist uit de gemeente Sluis heeft in de nacht van zondag op maan dag zijn auto total loss gereden. Het eenzijdig ongeval vond plaats op de kruising van de Philipsweg en de Kete laarstraat in Waterlandkerkje, omstreeks 00.45 uur. De man verloor de controle over zijn voertuig en reed over een aantal kantblokken. Ook raakte hij enkele verkeers borden. De man had ruim 3,5 keer de toegestane hoeveel heid alcohol gedronken en moest zijn rijbewijs inleveren. TERNEUZEN - Een twaalfjarige jongen uit Terneuzen is gisterochtend lichtgewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de IJsselstraat met de Zeldenrustlaan in zijn woonplaats. De jongen was op de fiets en verleen de geen voorrang aan een 37-jarige automobiliste uit Ter neuzen. Hij liep schaafwonden op. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet voor bewo ners uit het bejaardencentrum Bachtendieke de mogelijk heid scheppen om veilig de Churchillaan over te steken. Daarvoor pleit raadslid T. van den Berg-van Dijk (Chris- tenUnie) in schriftelijke raadsvragen. Veel ouderen ste ken de weg over om even een blik op de Westerschelde te werpen. Volgens het raadslid levert dit levensgevaarlijke situaties op. „Jaren geleden zelfs tot een dodelijk onge luk." Een alternatief is het tunneltje dat onder de weg loopt. Die route is echter langer en voor ouderen moeilijk te nemen vanwege het hoogteverschil. Ook voor ouderen uit de flats aan de dijk en omgeving van Bachten Dieke is een oversteek volgens Van den Berg-van Dijk wenselijk. Dit om ook veilig bij de bushalte aan de overkant te ko men. Bij het realiseren van een veilige oversteek over de Churchillaan denkt het raadslid aan de situatie aan de Rooseveltlaan, ter hoogte van basisschool De Stelle. door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst heeft het plan opgevat om het belangrijkste feest van de klein ste kernen voortaan te koppelen aan de kermis. Het college hoopt zo de dorpen een nieuwe impuls te geven. Het gaat dan de dorpen met min der dan negenhonderd inwo ners: Terhole, Kapellebrug, Hengstdijk, Walsoorden, Osse- nisse, Kuitaart en Lamswaarde. Het college van B en W maakt melding van het idee in het voor stel om een uniforme regeling vast te stellen voor de kermis- standplaatsen. Zo'n regeling be staat nu nog niet. De voormali ge gemeente Hulst verpachtte de standplaatsen voor de meeste kermissen. De voormalige ge meente Hontenisse bracht hele maal niets in rekening. Dat was, zo legt het college uit, indertijd een min of meer bewus te keuze van Hontenisse. Toen de belangstelling van de ker misexploitanten voor de Honte- nisser kermissen tanende was, koos het toenmalige gemeentebe stuur ervoor de standplaatsen gratis ter beschikking te stellen. Het Hulster gemeentestuur wil voor het aankomende kermissei- zoen één lijn trekken. De keuze is daarbij niet geval len op de Hontenisser regeling. Die regeling zou de gemeente 48.000 euro kosten aan zaken als manuren en nutsvoorzienin gen, terwijl er geen inkomsten tegenover staan. Het Hulster mo del levert echter ook geen winst op. De inkomsten van de kermis voor de gemeente, vorig jaar grofweg 26.000 euro, zijn aan zienlijk lager dan de uitgaven. Om geld te vragen voor alle ker misattracties in de gemeente, ziet het college ook niet zitten, omdat ze vreest dat de kermisex ploitanten de kleinere dorpen dan niet meer aan zullen doen, omdat ze daar niet genoeg kun nen verdienen. Om die reden willen B en W een systeem in het leven roepen, waarbij enkel de kermissen in dorpen met minder dan negen honderd inwoners gratis blij ven. Dat houdt in dat de uitba ters van de attracties in Kloos- terzande en in Vogelwaarde met ingang van dit jaar wel moeten betalen. Het college ziet dat niet als een bezwaar. 'Gelet op de grootte van deze kernen is het echter niet de verwachting dat het aantal attracties zal vermin deren.' Desalniettemin twijfelt de ge meente eraan, of de kermisklan ten de kleinste dorpen zelfs nog zullen bezoeken als ze er gratis mogen staan. Daaruit is het idee geboren om de dorpsfeesten te koppelen aan de kermis in een poging beide evenementen el kaar te laten versterken. Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon. 0113 227607 In dat vijvertje in Groede zwemmen enkele goudvissen rond. Dat wil zeggen, tot vo rig jaar een reiger deze water partij ontdekte. Na diens kor te oponthoud was er geen goudvis meer te bekennen in de vijver. De eigenaar van de vijver con stateerde dat er niets anders op zat dan bij een dierenwin kel vervangende vissen te ko pen. Een geste die de reiger bij diens volgende bezoek zeer op prijs stelde. Met steeds min der milde gevoelens jegens vo gels in het algemeen en rei gers in het bijzonder haalde de eigenaar opnieuw verse vis sen. Een en ander herhaalde zich enkele keren. Tot hij laatst weer enkele nieuwe vissen in de vijver liet glijden. Vanon der een overhangend stuk lei steen kwamen twintig goud vissen te voorschijn om hun nieuwe medebewoners te be groeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37