Sportproject Galm gaat door H Slagwerkers driftig op zoek naar blazers Oosterland bezorgd over toekomst De Oosterhof Zendmast in Oosterland Boeren voeren strijd tegen disteloverlast PZC Uitbreiding buiten Westhoek is nog onzeker Hulst overweegt juniorenraad Werkstraf voor agressieve man Schapenhouder: allemaal leugens Bomen ter adoptie aangeboden Diefstal van bedrijfsterrein Man moet alsnog maand zitten AAZET dinsdag 1 maart 2005 slJ foor Esme Soesman IURGH-HAAMSTEDE - Galm, iet sportproject voor senioren, irijgt een vervolg. In totaal 65 in de Westhoek hebben voor het nieuwe program- ingeschreven. Volgend jaar verdere uitbreiding op bezien. palm' staat voor Gezond Actief Leven Model en is bedoeld om senioren aan te zetten tot een ac leefstijl waarin bewegen belangrijke rol speelt. vorig jaar is het project de Westhoek van Schouwen- geïntroduceerd. Zo'n honderd mensen tussen Ie 55 en 65 jaar zijn uitgeno digd om kennis te komen maken - De gemeente Hulst overweegt de mogelijkheden voor een juniorenraad. Hulst wil jongeren meer zeggenschap geven in de gemeente. de Hulster wethouder jF. van Driessche zijn er diverse Opties om jongeren te betrekken pij onderwerpen in de gemeente plie-hen aangaan. ..De vraag is hoe we het willen aanpakken. [Willen we een algemene jeugd raad. of meerdere kleine groep jes onder de vleugels van de porps- en wijkraden?" Met die tweede optie heeft Hulst al eni ge ervaring. Onder meer de porpsraden van Kloosterzande, [Vogelwaarde en Graauw heb ben een aparte jeugdafdeling. Het is Van Driessche nog niet duidelijk welke vorm de beste as. „Je kan je afvragen of één al raad de meeste voorde len heeft. Jongeren uit bijvoor beeld Hengstdijk zullen niet zo geïnteresseerd zijn in de noden van Heikantse jongeren. Daar naast zitten we met de vraag hoe de samenstelling van een grote jeugdraad moet zijn. Het 'zijn zaken die nog nader onder zocht moeten worden." met tal van sporten en bewe gingsvormen. Meer dan twee honderd van hen onderwierpen zich aan een fitheidstest. Aan sluitend volgde een introductie programma van twaalf weken. Het vervolgprogramma, dat woensdag 9 maart begint, be staat uit dertig bijeenkomsten. Hiervoor hebben zich 65 men sen aangemeld. Dat lijkt misschien weinig ten opzichte van het aantal poten tiële deelnemers, maar dat is het niet, reageert wethouder A. Cro- né. Van de aangeschreven groep komt lang niet iedereen echt in aanmerking voor deelname. On der hen zijn bijvoorbeeld men sen die al - uit eigen beweging - veel bewegen of sporten. Ook mensen die nog volop aan het werk zijn, doen niet zo snel mee, schetst hij. 65 deelnemers (al leen in de Westhoek) noemt hij een aanvaardbare groep. „Wij zijn dik tevreden." Uitbreiding Voor uitbreiding richting overig Schouwen-Duiveland ziet hij dit jaar geen kans. ..Voor vol gend jaar moeten we maar eens kijken of we dat niet op de agen da, en vooral ook op de begro ting, kunnen zetten", aldus Croné. Het Galm- project dreig de eerder, onder het vorige colle ge, helemaal aan Schouwen-Dui veland voorbij te gaan. Onder druk van de gemeenteraad werd besloten het sportproject voor senioren alsnog - voor een deel van de regio in elk geval - te om armen. Ook de bijeenkomsten worden aan de westkant gehouden. Voor het vervolgproject gaat het om lessen in Renesse (op donder dagavond) en Burgh- Haamste de (woensdagavond en donder dagmiddag). De eerste tien les sen worden nog voor de zomer vakantie gegeven. Na deze on derbreking wordt het bewe gingsprogramma in september voortgezet. Diverse sporten De opzet is onveranderd. Deelne mers maken kennis met diverse takken van sport en beweging Onder meer bowlen, tennissen, balsporten en gymnastiek staan de komende tijd op het program ma. De bedoeling is dat het be wegen de senioren zo bevalt dat ze zich aansluitend bij reguliere clubs aanmelden. Behalve de gemeente Schou wen-Duiveland werken de Stich ting Welzijn Ouderen Schou wen-Duiveland, SportZeeland en de sportverenigingen DFS en d'Antilopen aan het initiatief mee. Mensen die belangstelling hebben, kunnen contact opne men met E. Perquin (0111- 414412) of E. Koster (0113- 600332). agenda \S TREE KA CTIVITEITEN ZIERIKZEE - Bibliotheek, fototentoon stelling fotogroep Schouwen-Duive land; Verpleeghuis Cornelia, 14,30 uur: Jubileumoptreden volksdansgroep Amercitia; MFC, 20.00 uur: klankcocert door Lia Koper. •MIDDELBURG - Een achttien Vlissinger is gisteren in Middelburg voor een geweldda- dige actie tegen een vrouw ver- oordeeld tot honderd uur werk straf. In de strafmaat werd de .diefstal van een damesfiets mee genomen. Aan het slachtoffer moet de Vlissinger 678 euro .schade vergoeden. De vrouw sprak vorig jaar 19 september in Vlissingen de verdachte aan op zijn gedrag toen hij de (niet afge sloten) fiets in de bosjes gooide. 'Daarop gaf de verdachte haar een harde duw. waardoor ze ach terover viel. Aan de val hield het slachtoffer een hoofdwond en een hersenschudding over. Ruud de Groot (links) en Patrick Struijk tussen de mensen: op straat spelen is een belangrijk kenmerk van Marchingband Schouwen-Duiveland. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman ZIERIKZEE - De eerste stapjes zitten erop. De in 2001 opgerichte Marching band Schouwen-Duiveland (MSD) is er klaar voor om groter te groeien. De 22 leden tellende drumband is op zoek naar blazers om tot een volwaardige drumfanfare uit te groeien. Eentje vol leven, schetsen voorzitter Ruud de Groot en secretaris Patrick Struijk. MSD gaat namelijk bij voorkeur de straat op. En daarbij wordt een tikje show niet geschuwd. Geen zittende concerten in dorpshuizen of een heel jaar repeteren op de jaarlijk se uitvoering. MSD wil vooral buiten musiceren; als het even kan midden op straat, lopend tussen de mensen. Daar is ook behoefte aan - zowel op Schou wen-Duiveland als daarbuiten, weten beide bestuurders. De agenda van MSD telt nu rond de twintig optredens per jaar. Op hoogtijdagen, bijvoorbeeld de aankomst van Sinterklaas, moeten er zelfs aanvragen worden geweigerd. De huidige drumband doet het wat dat betreft niet slecht. De droom van be stuur en leden is echter om tot een vol waardige drumfanfare uit te groeien. Dat betekent dat er naast het gestemd (zoals xylofoons en dergelijke) en onge stemd slagwerk voortaan ook plaats voor koperblazers is. Gedacht wordt aan uitbreiding van de bezetting met mi nimaal tien trompet-, trombone-, bari ton-, sousafoon- en saxofoonspelers. Daartoe wordt huis aan huis gefolderd op Schouwen-Duiveland en Noord-Be veland en wordt zelfs Walcheren met postertjes bestookt. MSD lijkt een clubje van plezier. Jong en oud en al dan niet ervaren of gediplo meerd: iedereen is welkom. „Er wordt veel meer waarde aan beleving en inzet gehecht dan aan diploma's", zet Struijk het uitgangspunt uiteen. „Veel belang rijker is het gevoel van samen doen. Dat je samen een prestatie wilt neerzetten", vult De Groot op zijn beurt aan. Als heel belangrijk wordt dan ook de toe komstige vermenging van slagwerkers en blazers gezien. Het - doorgaans ge bruikelijke - afzonderlijk functioneren van deze twee groepen muzikanten droeg een paar jaar geleden (mede) bij aan de geboorte van de Marchingband. Een conflict over de te volgen koers leid de ertoe dat een aantal muzikanten uit de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer stapte en de Marchingband oprichtte. Het bestuur van MSD is daar heel be ducht voor, benadrukt De Groot. On danks aparte repetities voor slagwer kers en blazers moet er, zo is het stre ven, duidelijk sprake van verbonden heid zijn. Door over en weer bij elkaar repetities bij te wonen, om de paar we ken gezamenlijk te repeteren, uitslui tend gezamenlijk op te treden en door van tijd tot tijd gezamenlijk een extra avond 'exercitie te doen', kan er - is de overtuiging - zeker één geheel worden gesmeed. Beetje extra Wat betreft die exercitie heeft de Mar chingband Schouwen-Duiveland overi gens ook net even dat beetje extra in petto. Exercitie is niet meer en niet min der dan het volgen van bepaalde afspra ken over gedrag en bewegingen tijdens optredens, omschrijven de MSD-be- stuurders. Met kleine variaties (even in houden in plaats van meteen met links voor te beginnen) geef je extra cachet aan je optreden. Strak in het pak, mar cheren op lekkere (gevarieerde) muziek en stomweg de straat op tussen de men sen zijn de ingrediënten. De Groot en Struijk weten het inmiddels uit erva ring: die aanpak wordt door het publiek gewaardeerd. door Ali Pankow 1 OOSTERLAND - De inwoners van Oosterland zijn er niet gerust op dat dorpshuis De Oos terhof op de lange termijn behouden zal blijven. Met de overhandiging van het rapport 'Samen Overleven' aan wethou der R. van der Wekken gister avond benadrukten de bewo ners het belang dal zij hechten "aan deze accommodatie in hun dorp. De muziekvereniging, de zangve reniging, de toneelgroep, de be- [jaardensociëteit en de koersbal- ireniging zijn slechts enkele or- [anisaties die met grote regel- laat gebruikmaken van De Oos terhof Op initiatief van de Dorpsraad is helder in beeld ge bracht hoe het precies gesteld is met het gebruik van het dorps- huis. Dat is gedaan door een en quête onder 29 verenigingen en drie kerkgenootschappen in Oos terland te houden. Het. onderzoek kreeg een res pons van bijna honderd procent. (Studenten van de Hogeschool Zeeland hebben de gegevens ver kerkt, geanalyseerd en het resul taat samengevat in het rapport 'Samen Overleven'. Aanleiding voor het onderzoek is het zogeheten Strategisch Ac- commodatiebeleid van de ge meente. Doelstelling daarvan is enerzijds uit te komen onder de hoge onderhoudskosten voor de zeventien dorpshuizen in de ge meente en anderzijds het voort bestaan van alle activiteiten vei lig te stellen. De gemeente wil deze accommodaties in eigen dom overdragen aan woning bouwvereniging Zeeuwland. De onderhandelingen daarover zijn vrijwel afgerond. Voorwaarden De overdracht geschiedt onder bepaalde voorwaarden. Voor De Oosterhof geldt de eis dat deze accommodatie nog minstens tien jaar in de huidige functie beschikbaar blijft. Bovendien dient Zeeuwland na die termijn voor een alternatieve accommo datie te zorgen indien besloten wordt op de plek van De Ooster hof woningen te gaan bouwen. „Dat alles stelt ons met gerust", zegt voorzitter H. Clerx van de Dorpsraad Oosterland. „Ik wil best geloven dat Zeeuwland be reid is te investeren in leefbaar heid in de kleine kernen, maar het blijft toch een commerciële partij en de tarieven zullen uit eindelijk wel omhoog gaan. Volgens Clerx beschouwt de be volking van Oosterland het be heer van een dorpshuis als een kerntaak van de gemeente. Zij vraagt de wethouder dan ook het rapport goed te lezen en te beseffen hoe belangrijk De Oos terhof is voor de bevolking van Oosterland. Wethouder Van der Wekken zegt zich daar zeker bewust van te zijn. Volgens hem draagt de overdracht aan Zeeuwland juist bij aan het langdurig behoud van ten minste één ontmoetings centrum in een kleine kern. Hij benadrukt dat het de gemeente er om te doen is de dorpshuizen zolang mogelijk te sparen voor de bevolking. De korte plechtigheid in het dorpshuis bracht gisteravond veel mensen op de been. Bij de overhandiging van het rapport aan de wethouder waren leden van het koor VZOS, van Ooster- lands Fanfare, van de Koersbal- vereniging en veel individuele bewoners aanwezig. OOSTERLAND - Een zend mast verrijst op het industrie terrein aan de Wilgenstraat in Oosterland. Het gevaarte gaat dienst doen voor de vijf mobiele telefoon bedrijven KPN, Telfort, Vodaf- one. Orange en T-Mobile. „In het zendmastenbeleid is be wust gekozen voor hoge, stevi ge masten van maximaal veer tig meter die plaats bieden aan al deze mobiele telefoonbe drijven tegelijk. Daarmee wordt voorkomen dat er meer dere kleine masten geplaatst moeten worden", zegt ambte naar M. van Koppen van de ge meente. De gsm-bedrijven hebben ge ruime tijd moeten wachten voordat Schouwen-Duiveland een toetsingskader had opge steld voor de plaatsing van zendmasten. Het bedrijf Orange - toen nog opererend onder de naam Dul- chtone - huurde ter overbrug ging van die periode vanaf 2002 een stukje grond op het industrieterrein aan de Wilgen straat en plaatste daar een gro te oude kraan met daarop een antenne. Die noodmaatregel behoort nu tot het verleden. foto Marijke Folkertsma WISSENKERKE - „De AID (Algemene Inspectiedienst van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Voed selkwaliteit, redactie) heeft er geen donder verstand van", zegt schapenhouder P. Flipse (75) uit Wissenkerke. Vorige week donderdag werden zijn schapen afgevoerd naar een geheime locatie omdat hij zijn vee volgens de AID had verwaarloosd. Flipse bestrijdt dat: „Ik geef mijn schapen twee keer per dag extra voer. Als die inspecteurs van de AID komen kijken, is dat al weer op. Eenden en fa zanten eten daar ook van mee." De bewering van de AID dat de schapen geen beschutting konden vinden in het weiland, weerspreekt Flipse even eens: „Ze kunnen best naar binnen, maar dat willen ze niet. Schapen staan liever met hun kop op de wind." De AID meldde dat ze drie dode schapen in de wei aantrof die aan hun eind waren gekomen door te weinig verzor ging. „Eén lammetje is dood gegaan bij de geboorte. Eén ram had een ziekte, die heb ik op tijd afgevoerd." De an dere schapen die volgens de AID verwaarloosd waren, ver keerden volgen Flipse in prima conditie. GOES - Mensen die (ex-)psychiatrische patiënten een warm hart toedragen kunnen iDinnenkort een Goese fruit boom adopteren. Vereniging Psyient Nederland uit 's-Gra- venpolder, die zich inzet voor (ex-)psychiatrische patiën ten, wil met de actie geld bijeen brengen om het voortbe staan van het project Fruithoeve veilig te stellen. Op het Goese fruitbedrijf van A. Hoekman zijn (ex-) psychiatri sche patiënten het hele jaar rond aan het werk. Ze snoeien fruitbomen en plukken onder meer appels, peren, kersen, aardbeien, pruimen en frambozen. Ook in de win ter helpen ze mee met allerlei onderhoudsklusjes. Voor de adoptie van een kersenboom moet 150 euro worden afge rekend en voor de adoptie van een pruimenboom honderd euro. Een perenboom kost 50 euro en een appelboom 40 euro. Donateurs hebben recht op de jaarlijkse oogst van hun boom. Het startschot voor het adoptieproject wordt woensdag gegeven door A. van Es. Zij is voorzitter van GGZ-Nederland (Geestelijke Gezondheids Zorg). YERSEKE - Van een bedrijfsterrein aan de Industrieweg in Yerseke werd tussen zondagmiddag één uur en gister ochtend zes uur een hoeveelheid roestvrij staal gestolen. Het betreffen roosters, platen en inlegroosters met een to taal gewicht van enkele honderden kilo's. MIDDELBURG - Een 25-jarige Terneuzenaar moet als nog een maand gevangenisstraf uitzitten. Politierechter R. Lameijer verklaarde gisteren het bezwaarschrift van de man tegen een omzetting van een werkstraf in een ge vangenisstraf ongegrond. De Terneuzenaar had zich niet gehouden aan de opdracht van de reclassering om een taakstraf in Goes te verrichten. Hij kwam in Goes niet op dagen, kreeg een waarschuwing, maar hield zich daarna nog niet aan de afspraken door te laat op het werkproject te verschijnen. „Ik zou het liefst een werkstraf in Terneu- zen willen doen", sputterde hij tegen. „De reclassering be paalt waar u moet werken. Het moet wel een straf zijn. U heeft uw kansen verspeeld", reageerde de politierechter. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Agrarisch Schou wen-Duiveland (ASD) wil de ju ridische strijd aanbinden tegen de overlast van distels in het ge bied voor natuurontwikkeling langs de zuidkust van Schou wen. Volgens voorzitter H. Re- mijn van ASD is de afgelopen maanden tevergeefs getracht in overleg met de beheerders, de Dienst Landelijk Gebied en Staatsbosbeheer, tot een oplos sing te komen. In overleg met de ZLTO is nu be sloten de commissie Nabuur schap van de provincie als be middelaar in te schakelen. Vol gens Remijn zullen de betrok ken partijen op korte termijn met elkaar rond de tafel gaan zitten in een poging alsnog tot een oplossing te komen. ASD be reidt zich nu reeds voor op een eventuele gang naar de rechter „We krijgen veel klachten van boeren in Midden-Schouwen. Door de aanleg van natuurgebie den in de Prunje en langs de zee dijk blijkt de overlast van dis tels enorm toegenomen. Dat dis- telpluis waait over naar de land- bouwpercelen en de boeren staan voor extra hoge kosten voor onkruidbestrijding", zegt Remijn. Er bestaat wel een zoge heten distelverordening, maar volgens hem voldoet die niet in de praktijk. Die hartekreet werd vorig jaar ook al geuit in de vergadering van de Landinrichtingscommis sie Schouwen-Oost. In de veror dening is bepaald dat distels op een afstand van dertig meter tot het aangrenzende agrarisch ge bied gemaaid moeten worden. Volgens Remijn is die afstand niet voldoende in een gebied als Midden-Schouwen, waar vaak veel wind staat. Secretaris E. van der Meer van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) meldt dat de aangelegde deelgebieden langs de zuidkust van Schouwen inmiddels zijn overgedragen aan Staatsbosbe heer. Volgens hem volgt deze in stantie de voorschriften in de distelverordening. Markiezaatsgeding Remijn weet dat boeren elders ook met disteloverlast kampen. Agrarische ondernemers in de omgeving van Bergen op Zoom werden na een lange juridische strijd in het gelijk gesteld door de rechter. Zij konden op basis van die uitspraak een hogere schadeclaim van distelpluis in dienen. Deze uitspraak van de rechter staat bekend als het Mar kiezaatsgeding. De voorzitter van ASD wil bezien of de boe ren in Midden-Schouwen zich ook op deze jurisprudentie kun nen beroepen. (Advertentie) KOZIJNEN ZONWERING bij aankoop van VARISO kozijnen Landal www.jvazet.nl Kapelle -Tel. 0113-330333 Advertentie Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart hel alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33