PZC 'Mmm Noodlokalen voor Daltonschool rere DONDERDAG 17 MAART Paviljoens bouwen weer op Groei banenmarkt Zeeland blijft achter Omwonenden theater nog steeds in onzekerheid Duwcombinatie vastgelopen Ouderen negeren voorzieningen Lagere straf voor kinderporno Grote partij staal gestolen in Yerseke CC LU o CO LU Q Reiger zeeuwse almanak editie Schouwen-Duiveland Redactie: 0113-315649 fovww.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes ■Advertentie-exploitatie: sJMoord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; rZeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; ■Nationaal: 020-4562500. dinsdag 1 maart 2005 waarin opgenomen I de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Roy Hendriksen -f r?:W w stopt ermee i fj: j|r' van onze regioredactie MIDDELBURG - De bewo ners van de Iwee verzakte wo ningen aan de Korte Noord straat in Middelburg krijgen donderdag te horen of en wan neer ze weer naar huis kun- Dat heeft wethouder A. van 't Westeinde gisteren gezegd. De bewoners mogen sinds af gelopen vrijdag hun huizen niet meer in omdat de situatie niet veilig is. De verzakkingen ontstonden vorige week, doordat er zand van onder de woningen door een lek in de bouwput van het nieuwe theater stroomde. Woensdag verlieten de be woners van één van de twee huizen al hun woning, de be woner van het andere huis weigei'de toen nog te vertrek ken. T oekomstscenario's Donderdag vindt een gesprek plaats met de bewoners en met de eigenaar van de pan den. „Dan bespreken we toe komstscenario's", aldus de wethouder. „We moeten reke ning houden met diverse tra jecten." Dan worden even tueel ook afspraken gemaakt over vervangende woonruim te. door Melita Lantinq RENESSE - De strandpaviljoens mogen vanaf vandaag weer opbouwen. Dat is veertien dagen eerder dan ande re jaren. Het strandseizoen is met twee weken uitge breid. Een uitkomst voor de paviljoenhouders, zeker om dat pasen dit jaar vroeg valt. „Wij zijn er zeker heel erg blij mee", zegt L. Hart van strandpaviljoen De Branding in Renesse. Ondanks dat de opbouw van de paviljoens officieel pas vandaag van start kan, is hij al hard aan het werk. „We hebben spe ciaal dispensatie gekregen van het waterschap om eer der te beginnen. Dat kwam beter uit voor de aannemer. We maken een nieuwe betonnen fundering. Die nieuwe fundering kan straks blijven staan." De opbouw van de paviljoens kost gemiddeld twee tot drie weken. Hart verwacht zelf dat de opbouw van zijn paviljoen dit jaar wat langer zal duren. „Ik hoop op 19 maart open te gaan." Voor het personeel heeft de seizoensverlening een bijko mend voordeel. De mensen die de volle periode in dienst zijn, komen hierdoor aan de 39 weken aaneengesloten OUWERKERK - Duwboot Obelix is gisterochtend rond half zeven vastgelopen op de Oosterschelde ter hoogte van Ouwerkerk. Met hulp van sleepboot Zephyrus uit Sta- venisse kon het 180 meter lange gevaarte rond achten die ochtend worden bevrijd. De Obelix liep met twee duwbakken, geladen met 5200 ton kolen, vast op een zandplaat. Behalve de Zephyrus werd ook de duwboot ingezet bij het vlottrekken. Na deze actie kon de combinatie zonder schade verder richting Westerschelde. HULST - Zeeuws-Vlaamse ouderen maken steeds minder gebruik van voorzieningen die voor hen beschikbaar zijn. Dit kan nadelige gevolgen hebben voor hun gezondheid of sociale leven. De drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten wil len dat onderzoek wordt verricht. Voor senioren zijn tal van voorzieningen en regelingen voorhanden. Van maaltijdvoorziening tot projecten om vereenzaming tegen te gaan. Gebleken is echter dat steeds meer senioren de voorzieningen links laten liggen. De indruk bestaat dat de soms fors stijgende, en al geste gen, kosten hierin een belangrijke rol spelen. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten willen een onderzoek naar de motieven van ouderen om geen gebruik te maken van beschikbare voorzieningen en diensten. De resultaten kunnen een bijdrage leveren aan de beleidsvorming in het kader van de op stapel staande Wet Maatschappelijke On dersteuning (WMO). RILLAND- Een 38-jarige man uit Rilland die vorig jaai door de rechtbank in Middelburg werd veroordeeld tot een jaar cel waarvan een half jaar voorwaardelijk wegens ontucht, bezit van kinderporno en de vervaardiging daar van, heeft in hoger beroep bij het Gerechtshof in Den Haag clementie gekregen. Het hof bepaalde de straf giste ren op een werkstraf van 240 uur naast een voorwaardelij ke celstraf van een jaar. De Rillander was in beroep ge gaan omdat hij minder straf wilde. In 1997 had de Rillander in zijn woning aan het destijds veertienjarige dochtertje van een vriend van hem gezeten De verdachte gaf tijdens de behandeling van de strafzaak toe dat hij aan haar onderbroekje had getrokken, maai ontkende dat hij verder was gegaan, zoals het meisje zeli beweerde. Later zou hij het kind samen met ,een eveneens minderjarig vriendinnetje voor een' webcam hebben ge plaatst, waardoor de seksspelletjes die zij toen deden vis de internet-webcam door iedereen te zien waren. Bij hen: thuis werden tijdens een huiszoeking ook bijna 1200 var internet gedownloade kinderpornobestanden op cd-roms aangetroffen. werken. „En dat geeft recht op een uitkering." Op 1 no vember is het strandseizoen ten einde en moeten de sei zoenspaviljoens weer afgebroken worden. Paviljoenhouders vragen al jaren om langer open te mo gen blijven. Ze hebben een gewillig oor gevonden bij wethouder A. Croné. Die zei eind vorige maand dat hij de paviljoens ook het liefst wat langer zou laten staan, maar dat is onmogelijk omdat het stormseizoen officieel op 1 november begint. Het waterschap wil dan alle tijde lijke paviljoens van het strand hebben. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Binnenstadson dernemers in Zierikzee zijn on gelukkig met het plan om op de donderdag de binnenstad af te sluiten voor autoverkeer. De be voorrading van de winkels komt daardoor in de knel, zegt voor zitter D. Kersten van onderne mersvereniging Neptunus. Donderdag is marktdag in Zie- en voor de veiligheid van de bezoekers wordt een deel van de binnenstad verboden terrein voor de auto. Grofweg gaat het :om_het gebied tussen de Post- straat, Havenplein, Mol en de Dam. Er komt een rijverbod van middernacht tot 's avonds ne gen uur. Bovendien staan op ver schillende strategische punten vanaf zeven uur in de ochtend paaltjes in de weg. „Vooral voor de winkeliers met 'verse artikelen is dit een groot probleem", zegt Kersten. „Hoe moeten die bevoorraad worden? Je kan niet met een steekkarre tje met daarop gebak over die bobbelkeitjes door de regen. Ze- wen uur 's ochtends is een veel te vroeg tijdstip om de weg af te sluiten." I Overleg I Vooral het gebrek aan overleg vanuit het gemeentehui^ steekt Kersten. „Plierover is nóóit con- Itact met ons opgenomen. Wij hebben hierover nooit gespro- ken met de gemeente en bij mijn heeft de gemeente ook YERSEKE - Van een bedrijfster rein in Yerseke werd tussen zon dagmiddag een uur en gisteroch tend zes uur een grote hoeveel heid roestvrijstalen artikelen ge stolen. Het betreffen roosters, platen en inlegroosters met een totaal ge wicht van enkele honderden ki lo's. De dieven sloegen hun slag bij een onderneming aan de Indus trieweg. Hoeveel de buit waard is en of er braakschade is kon de politie gisteren nog niet zeggen. (Advertentie) presente"*- de nieuwe collectie J zolïvft r Jgïyl m Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607 niet met onze voorganger, het ZOC, overlegd." In het gebied zitten onder meer winkels met dagelijks verse spul len zoals vis, brood en banket of bloemen, eetgelegenheden en een warenhuis. Niet iedereen kan via de achter zijde van de winkel bevoorra den. Volgens Kersten moet het toch mogelijk zijn om de paal tjes wat later op te zetten, zodat de winkeliers in ieder geval in door Ali Pankow ZIERIKZEE - Met de plaatsing van twee noodlokalen deze week bij Binnen de Veste kan net worden voorkomen dat deze openbare Daltonschool in de Raamstraat in Zierikzee een leerlingenstop moet invoeren. Het gebouw puilt met 220 leer lingen letterlijk uit. In de huidi ge situatie worden zelfs het speellokaal en de zolder als les ruimten gebruikt. Daar dient snel verbetering in te komen. Directeur J. van Koeveringe van de ochtend bij de winkel kun nen komen. „Er moeten toch af spraken te maken zijn over kwart over acht of half negen ol' zo. "Dat de paaltjes tot en met negen uur 's avonds omhoog blij ven staan, is volgens Kersten wel een goede zaak. „Voor de koopavond heb ik geen proble men mee. Auto's die dwars tus sen het winkelend publiek door rijden, dat is gevaarlijk. Ik hoop dat het inrijverbod dan ook echt deze school weet uit ervaring dat een semi-permanente situa tie bij huisvesting voor het on derwijs vaak heel lang kan du ren. Hij hoopt ook wel op een de finitieve oplossing binnen af zienbare tijd, maar is nu toch blij dat er tenminste iets wordt gedaan aan het nijpend ruimte gebrek. De bouw van twee permanente lokalen waar Binnen de Veste op grond van de leerlingenprog noses volgens Van Koeveringe recht op heeft, laat nog even op zich wachten. De beslissing daarover is afhankelijk van de uitkomst van een breed onder zoek naar de mogelijkheid een nieuwe grote school voor het openbaar primair onderwijs te bouwen in de schil van Zierik zee. Het resultaat daarvan wordt eind maart verwacht. Van Koeveringe wordt niet echt blij van de gedachte ooit te moe ten verhuizen naar een groot scholencomplex in de periferie van Zierikzee. Anderzijds juicht hij het toe dat wethouder W. Renden een duidelijke visie blijkt te hebben op onderwijs huisvesting. De wethouder ziet twee moge lijkheden Binnen de Veste einde lijk eens van de ruimteproble men af te helpen. De sloop van de naastgelegen gymzaal in de Raamstraat is er één van. De Daltonschool zou dan extra ruimte voor uitbreiding krijgen zonder dat dit ten koste gaat gehandhaafd wordt." De ge meente heeft besloten om het ge bied af te sluiten omdat de markt opnieuw wordt ingericht. Op de kop van het Havenplein komen drie vaste terrassen en in plaats van drie komen er vier rijen met marktkramen. Daar door bestaat de kans dat men sen sneller op de rijbanen gaan lopen. Tegen het besluit van de gemeen te is nog bezwaar mogelijk. van het speelterrein. Anderzijds ziet Renden als wethouder van Volkshuisvesting hier ook een prima mogelijkheid voor het bouwen van goedkope wonin gen op de plek van de huidige gymzaal. Met de bouw van een nieuw groot scholencomplex aan de rand van stad ziet Renden bo vendien kansen voor betere schoolgebouwen, betere bereik baarheid en wellicht ook betere spreiding en een betere financie ring van het primair onderwijs in Zierikzee. In zijn optiek zou den hierin de openbare basis scholen 't Kofschip, Binnen de Veste en de scholen voor open baar speciaal onderwijs De Meie en de Beatrixschool gehuis vest kunnen worden. Voor de derde openbare basisschool Theo Thijssen in Zierikzee be staat het plan deze te verplaat sen naar de nieuwbouwwijk Noorderpolder en te ontwikke len als brede school. Volgens Van Koeveringe zou dit alles tot gevolg hebben dat het openbaar basisonderwijs volle dig uit de binnenstad verdwijnt. Dat zou hij betreuren. „Met mij zijn het voltallige onderwijs- team en de ouders nogal ver knocht aan de locatie in de Raamstraat", zegt de directeur. Binnen de Veste heeft daar in de loop der jaren een goede relatie opgebouwd met de hoofdzake lijk oudere bewoners in de straat. Bovendien geldt een kor te reisafstand voor veel ouders als argument voor de schoolkeu ze. Overigens komt dertig pro cent van de leerlingen van Bin nen de Veste uit de wijk Poort ambacht, dus dichtbij de schil van Zierikzee. De twee semi-permanente loka len worden in de groenstrook langs het schoolplein geplaatst. Er is bewust voor gekozen de noodgebouwen los van de school te plaatsen om mogelijke permanente uitbreiding op deze locatie niet in de weg te staan. De noodlokalen zullen binnen twee weken gebruikt gaan wor den door de groepen vijf en zes. door Jeffrey Kutterink GOES - Een licht herstel van de economie vertaalt zich in Zee land nog niet in meer banen. Het aantal Zeeuwen dat werk zoekt, is in het laatste kwartaal van 2004 gestegen. Die lijn zet zich in januari door. Terwijl in Rijnmond en West-Brabant wel meer mensen een baan vinden. Dat blijkt uit cijfers van het Cen trum voor Werk en Inkomen (CWI) over het vierde kwartaal van 2004, die eind deze week worden gepubliceerd. Herstel van de economie was halverwe ge vorig jaar ook in Zeeland te rug te zien in een daling van de werkloosheid. Steeds meer Zeeuwen vonden toen een baan. In september, aan het eind van het derde kwartaal, zochten 11.080 Zeeuwen naar werk. Ruim een procent minder dan in april, mei en juni. Maar die da ling is gestopt, blijkt uit de jong ste cijfers Eind december ston den 11.750 mensen ingeschre ven bij het voormalig arbeidsbu reau. Een toename van zes pro cent ten opzichte van het derde kwartaal. Alle euforie ten spijt is daarmee de inhaalslag halver wege vorig jaar teniet gedaan. Want aan het eind van 2004 was het aantal werkzoekende Zeeuw en ruim twee procent hoger dan een jaar ervoor (toen stonden 11.500 mensen ingeschreven). Een directe verklaring voor de cijfers geeft het CWI niet, maai de laatste maanden is bij een In dat vijvertje in Groede zwommen enkele goudvissen rond. Dat wil zeggen, totdat vorig jaar een reiger deze wa terpartij ontdekte. Na diens korte oponthoud ivas er geen goudvis meer te bekennen in de vijver. De eigenaar van de vijver con stateerde dat er niets anders op zat dan bij een dierenwin kel vervangende vissen te ko pen. Een geste die de reiger bij diens volgende bezoek zeer op flink aantal Zeeuwse bedrijvei gereorganiseerd. Van de 11.751 Zeeuwen die aan het eind vai december werk zochten, is bijn; de helft vrouw, ruim de heli ouder dan 39 jaar en bijna di helft meer dan een jaar inge schreven. Bijna de helft heef een opleiding gevolgd op of on der het vmbo-niveau. Zo'n II procent beschikt over een hbo of universitair diploma. Opvallend is dat van de Zeeuw se banenzoekers 23 procent di reet - zonder extra scholing - in zetbaar is op de arbeidsmarkt Dat ligt in Rijnmond (14,3 pro cent) en West-Brabant (18,9 pro cent) lager. Jongeren Verder zijn in Zeeland relatie meer jongeren onder de 23 jaa op zoek naar werk dan in Rijn mond en West-Brabant (8,8 pro cent ten opzichte van 7,3 en 6, procent). De verschillen tusse: Zeeland, Rijnmond en West-Bra bant zijn groot. In Rijnmon daalde het aantal werkzoeken den met elf procent. In West Brabant met twee procent. I het hele district zochten eind vo rig jaar 131.300 mensen naa een baan; acht procent minde dan in juni, juli en augustu (142.510). Voor de Zeeuwse arbeidsmarl ziet het er vooralsnog niet goe uit. De groei van de werkloos heid zette zich in januari doo: Uit het maandoverzicht van ht CWI blijkt dat eind januai 12.100 Zeeuwen werk zochten. prijs stelde. Met. steeds min der milde gevoelens jegens vo gels in het algemeen en rei gers in het bijzonder haalde de eigenaar opnieuw verse vis sen. Een en ander herhaalde zich enkele keren. Tot hij laatst weer enkele nieuwe vissen in de vijver liet glijden. Vanon der een overhangend stuk lei steen kwamen twintig goud vissen te voorschijn om hun nieuwe medebewoners te be groeten. (Advertentie) JOSEPHINE CO RIVERWOODS - GANT WOMAN POLOIAND- MART VISSER TAIFUN - GERRY WEBER - BASLER DELMOD - MARCONA IA^GC'«?lï 16 MIDDELBURG Aan het plaatsen van twee noodlokalen in de groenstrook gaan graafwerkzaamheden vooraf. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31