PZC Banengroei Zeeland blijft achter 17MAART Een Passo Doble op wielen Bibberende Molukkers in Vlissingen Personeel Invista in beroering over ontbreken CAO de cottectie Relatief veel Zeeuwse werkzoekenden zonder omscholing inzetbaar Bomen ter adoptie aangeboden Man moet alsnog maand zitten Duwboot vlot op Oosterschelde Auto opengebroken zeeuwse almanak Reiger v/v» otV presenteren. nieuwe Honderden kilo's staal gestolen Redactie: 0113-315649 ^rww.pzc.nl }mail:redactie@ pzc.nl ostbus 314460 AA Goes dvertentie-exploitatie: oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ëeuws-Vlaanderen: 0114-372770; ationaal: 020-4562500. linsdag 1 maart 2005 Roy Hendriksen stopt ermee editie Bevelanden-Tholen GOES - Mensen die (ex-)psychiatrische patiënten een warm hart toedragen kunnen binnenkort een Goese fruit boom adopteren. Vereniging Psyient Nederland uit 's-Gra- venpolder, die zich inzet voor (ex-)psychiatrische patiën ten, wil met de actie geld bijeen brengen om het voortbe staan van het project Fruithoeve veilig te stellen. Op het Goese fruitbedrijf van André Hoekman zijn (ex-) psychia trische patiënten het hele jaar aan het werk. Ze snoeien fruitbomen en plukken onder meer appels, peren, kersen, aardbeien, pruimen en frambozen. Ook in de winter hel pen ze mee met allerlei klusjes. Adoptie van een boom kost tussen 150 euro voor een kersenboom en veertig euro voor een appelboom. Donateurs hebben recht op de jaar lijkse oogst van him boom. Het startschot voor het adop tieproject wordt woensdag gegeven door Anclrée van Es. Zij is voorzitter van GGZ-Nederland (Geestelijke Gezond heids Zorg). MIDDELBURG - Een 25-jarige Terneuzenaar moet als nog een maand gevangenisstraf uitzitten. Politierechter R. Lameijer verklaarde gisteren het bezwaarschrift van de man tegen een omzetting van een werkstraf in een ge vangenisstraf ongegrond. De Terneuzenaar had zich niet gehouden aan de opdracht van de reclassering om een taakstraf in Goes te verrichten. Hij kwam in Goes niet op dagen, kreeg een waarschuwing, maar hield zich daarna nog niet aan de afspraken door te laat op het werkproject te komen. „Ik zou het liefst een werkstraf in Terneuzen willen doen", wierp hij tegen. „De reclassering bepaalt waar u moet werken. Het moet nog wel een straf zijn. U heeft uw kansen verspeeld", reageerde de politierechter. OUWERKERK - Duwboot Obelix is gisterochtend rond half zeven vastgelopen op de Oosterschelde ter hoogte van Ouwerkerk. Met hulp van sleepboot Zephyrus uit Sta- venisse kon het 180 meter lange gevaarte rond achten die ochtend worden bevrijd. De uit twee duwbakken opge bouwde Obelix, geladen met 5200 ton kolen, liep vast op een zandplaat. Behalve de Zephyrus werd ook de duw boot ingezet bij het vlottrekken. Na deze actie kon de duwboot zonder schade verder varen richting Wester- schelde. KAPELLE - In de Parklaan in Kapelle werd gisteroch tend tussen 01.00 en 10.15 uur een personenauto openge broken. Uit de auto werd niets weggenomen. door Jeffrey Kutterink RITTHEM - Het personeel van Invista Polyester (voorheen Ko- sa) in Vlissingen heeft gisteren op een ludieke manier actie ge voerd. Een brief van de directie met uitleg over de voorstellen voor een nieuwe CAO hebben de werknemers 'retour afzender' ge stuurd. De inhoud pikken ze niet. De tachtig personeelsleden van Invista zitten sinds april vorig jaar zonder een CAO. Onderhan delingen tot nu toe leveren vol gens de vakbonden niets op. „De directie stelt alleen maar verslechteringen voor", aldus J. Plat van FNV Bondgenoten. De FNV trekt, net zoals in veel an dere conflicten, gezamenlijk op met de CNV Bedrijvenbond en de Unie. Het personeel begint langzamer hand zenuwachtig te worden en heeft gisteren woedend kennis genomen van een brief van de di rectie waarin ze haar voorstel len uitlegt. Met 'retour afzen der' gaven ze gisteren aan geen begrip te hebben voor de voor stellen. „Mensen bekruipt het ge voel dat het personeel niet bij het beleid wordt betrokken", schetst Plat de situatie. „De di rectie van Kosa deed in het ver leden ook wel eens voorstellen die niet goed lagen bij het perso neel. Maar er werd altijd wel in alle openheid over gesproken. Dat zorgde ervoor dat het perso neel soms wel begrip had voor de positie van de directie." Maar dit keer is er geen begrip, stelt Plat. „Het zijn allemaal ver slechteringen van de arbeids voorwaarden. En er wordt niet uitgelegd waarom dat nodig is. Mensen moeten wel harder gaan werken, maar krijgen er niet extra voor betaald. De directie wil een vorm van prestatiebelo ning invoeren. Het ouderenbe leid wordt geschrapt. Alleen als het bedrijf winst maakt, gaan de lonen iets omhoog. Is er geen winst, krijgt niemand er geld bij. En mensen die in de ziekte wet zitten, krijgen voortaan de eerste twee jaar 85 procent loon uitbetaald, in plaats van de vol le honderd procent." In de onderhandelingen zijn bon den en directie nog niet nader tot elkaar gekomen. Bovendien wil de directie een cao afsluiten Voor twee jaar. Plat: „In dat ge val zullen de vakbonden eisen dat nadelige maatregelen voor pensioenen en WAO worden ge repareerd. Ook moeten de lonen structureel omhoog en moeten er afspraken worden gemaakt over ouderenbeleid." De directie was gistel-middag on bereikbaar voor commentaar. Op 8 maart houden de vakbon den een ledenvergadering. Dan zullen de bonden tegenvoorstel len presenteren. In dat vijvertje in Groede zwemmen enkele goudvissen rond. Dat wil zeggen, tot vo rig jaar een reiger deze water partij ontdekte. Na diens kor te oponthoud was er geen goudvis meer te bekennen in de vijver. De eigenaar van de vijver con stateerde dat er niets anders op zat dan bij een dierenwin kel vervangende vissen te ko pen. Een geste die de reiger bij diens volgende bezoek zeer op prijs stelde. Met steeds min der milde gevoelens jegens vo gels in het algemeen en rei gers in het bijzonder haalde de eigenaar opnieuw verse vis sen. Een en ander herhaalde zich enkele keren. Tot hij laatst weer enkele nieuwe vissen in de vijver liet glijden. Vanon der een overhangend stuk lei steen kwamen twintig goud vissen te voorschijn om hun nieuwe medebewoners te be groeten. idERSEKE - Van een bedrijfster- Iedereen geniet bij het rolstoeldansen. De begeleiders net zo als de lichamelijk en verstandelijk gehandicapte deelnemers. rein in Yerseke werd tussen zon- lagmiddag een uur en gistermor gen zes uur een grote hoeveel- ïeid roestvrijstalen artikelen ge- itolen. Het betreffen roosters, platen en nlegroosters met een totaal ge- vicht van enkele honderden ki p's. De dieven sloegen hun slag bij jen onderneming aan de Indus- rieweg. Hoeveel de buit waard is en of ;r braakschade is kon de politie gisteren nog niet zeggen. (Advertentie) you* r; zon?eI Goes heeft sinds drie jaar een steunpunt voor vrijwilligers werk. Enthousiastelingen die wat vrije tijd over hebben kun nen er terecht voor uiteenlopen de baantjes als gezelschapsda me, webmaster, tuinman, ster vensbegeleider of assistent van de hoofdluiswerkgroep. Hoe leuk is het eigenlijk om in je vrije tijd de handen uit de mou wen te steken? Vandaag deel één van een serie over vrijwilli gerswerk: Een avond rolstoel- dansen. door Inqrid Huibers GOES - „Vier rollen vooruit, vier rollen achteruit en dan draaien naar de voetsteunen. Nu twee vooruit, naar links en naar binnen en naar rechts en naar binnen. Twee achteruit en een driekwart draai." We leren de Passo Doble en dat valt nog niet mee als je voor de eerste keer komt rolstoeldansen. En danslerares Joke de Bert heeft ogen in haar achterhoofd. Elke misstap wordt gecorri geerd. Het is dan ook niet zomaar wat dollen op muziek, nee, er wordt serieus gedanst. „De deelnemers gaan eind van dit jaar af dan sen", zegt De Bert. „Ze moeten daarvoor dezelfde dansen be heersen als mensen die bijvoor beeld een cursus volgen bij Jan vier." Als beloning krijgen de rolstoeldansers een oorkonde en een speldje van de dansbond. (Advertentie) JOSEPHINE CO. RIVERWOODS - GANT WOMAN POLOLAND-MART VISSER TAIFUN - GERRY WEBER - BASLER DEIMOD - MARCONA Dus vooruit maar weer, in de kring. Tijd voor de Engelse Wals. Als beginneling mag ik even aan de kant zitten. Er zijn vandaag gelukkig genoeg vrij willigers om de rolstoelen te du wen. De wals ziet er heel elegant uit. De begeleiders pakken beide handen van de rolstoeldansers beet en zwieren in paren dooi de zaal. „Ik vind het heerlijk om te doen", vertelt Hennie, die sinds ze elf jaar geleden een hersen bloeding kreeg in een rolstoel zit. „Vroeger danste ik graag en op deze manier heb ik dat weer opgepakt. Je kimt vanuit je stoel meedansen en je hebt nog steeds de muziek en de gezellig heid." En zo is het. We stappen achter de rolstoelen, draaien ze om hun as, dansen eromheen, klappen in onze handen en zwaaien met onze armen. Iedereen geniet. De begeleiders net zo hard als de li chamelijk en verstandelijk ge handicapte deelnemers. De Bert verzorgt in Goes al acht tien jaar de lessen rolstoeldan sen voor Sportclub Gehandicap ten Beveland. Dit jaar doen er acht cursisten mee. Er wordt één keer per veertien dagen ge danst. „Dat doen we om de kos ten te drukken voor de men sen", vertelt De Bert. „Veel van de deelnemers komen met een taxi die ze zelf moeten betalen. Dat maakt het al snel duur." Tijd voor De Kolonel. De ver standelijk gehandicapte Julia begint enthousiast te klappen. Voor haar is de polonaiseach tige dans het hoogtepunt van el ke les. Eerst achter elkaar aan in de kring, draaien, de andere kant op, naar het midden en klappen. Kijk, dat is voor ieder een goed te volgen. Als daarna een linedance wordt ingezet, zie je hoe goed de vaste foto Willem Mieras begeleiders op de dansers zijn in gespeeld. De handen gaan in el kaar en in perfecte synchronie rollen en draaien de stoelen door de zaal. Een mooi gezicht. Of zoals vrijwilligster Gerda zegt: „Ik heb jaren geleden eens een optreden gezien en was toen meteen verkocht. Sindsdien doe ik elke week mee." Steunpunt vrijwilligerswerk, Zaagmolenstraat 3. Telefoon nummer: 0113-253171. Inloop- ochtend: elke dinsdag tussen 9.30 en 12.00 uur. De rest van de week open op afspraak tussen 9.00 en 14.00 uur. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Ze zijn er weer. Twintig Molukse verpleegkundi gen hebben Ambon voor vijftien maanden verlaten om vooral in Zeeland kennis op te doen over hun vakgebied. Eerst maar eens leren hoe je een das omknoopt. Het was gistex-en bibberen gebla zen op het Stadshuisplein. Voor dat wethouder L. Poppe-De Looff de Molukse verpleegkun- cligen binnen in het stadhuis ont ving, moesten ze nog even bui ten staan. Dat betekende driftig handen wrijven, flink blazen en trappelen met de voeten. Bob Latuhei-u, voorzitter van de Stichting Samenwerking Vlissin gen Ambon, trekt Annemiek Ver- hage aan haar mouw. „Die ach terste heeft nog geen winterjas", fluistert hij de teamleider ver pleegkunde van het ROC toe. „Het is nog een hele klus om al les te regelen. Eerst de huisves ting en dan nog twintig mutsen, twintig dassen, twintig paar handschoenen. Nu nog twintig fietsen..." In 2002 trok de gemeente Vlis singen haar stedenband met Am- bon voor het eerst op educatief -medisch gebied aan. Ze haalde vijf Molukse verpleegkundigen naar de Scheldestad, om hen twee jaar lang kennis te laten op doen. Met succes. Dus is de gi'oep ditmaal vervier- voudigd. Na de theorie duiken ze in de praktijk in Axel, Terneu zen, Goes, Koudekerke, Middel- bui'g, Domburg, Vlissingen en Bij de Molukse verpleegkundigen draait voorlopig alles om acclimatiseren. foto Ruben Oreel Vught. Alleen duurt dat door de nieuwe regelgeving een stuk kor ter. „Dat is jammer", vindt wethou der L. Poppe-De Looff. „Maar vijftien maanden hebben ook ze ker nut. Hier ligt echt een kans om onze zusterstad te helpen." De pioniers gaan zitten in de i-aadzaal. „Jacob zit op de plek van de burgemeester", horen ze van de wethouder. Iedereen lacht. Het lijkt alsof ze alles goed verstaan. Tussen La- tuheru's vertaling in het Maleis sluipen Nederlandse begrippen: burgemeester, gemeentebestuur en wei'kgroep. „Dat komt omdat ze al een aar- dig woordje Nederlands herken nen", zegt Latuheru. „Ze heb ben bij de Nedeiiandse ambassa de in Jakarta Nederlands ge leerd." De twintig zijn op Ambon afge- studeei'd, maar leren hier bij. Ze leren werken met nieuwe medi sche apparatuur, die Indonesi sche ziekenhuizen nog moeten krijgen. Eerst even wennen. Aan Neder land, het klimaat en het zelfstan dig wonen. De meesten woon den nog thuis. Nu wonen ze met zessen in een huis in Oost-Sou burg en met z'n veertienen in een voormalig verpleegstershuis van De Vliedberg. Voorlopig draait alles om acclimatisei'en. oor Jeffrey Kutterink JOES - Een licht herstel van de conomie vertaalt zich in Zee and nog niet in meer banen. Iet aantal Zeeuwen dat werk oekt is in het laatste kwartaal an vorig jaar gestegen. Die lijn et zich in januari door. Terwijl n Rijnmond en West-Brabant vel meer mensen een baan vin- len. jat blijkt uit cijfers van het Cen- rum voor Werk en Inkomen CWI) van het vierde kwartaal •an 2004, die eind deze week gorden gepubliceerd. Herstel •an de economie was halverwe- ;e vorig jaar ook in Zeeland te ug te zien in een daling van de werkloosheid. Steeds meer leeuwen vonden toen een baan. n september, aan het eind van iet derde kwartaal, zochten 1.080 Zeeuwen naar werk. luim een procent minder dan in ipril, mei en juni. Maar die da- ing is een halt toegeroepen, zo aten de jongste cijfers zien. 5ind december stonden 11.750 pensen ingeschreven bij het 'oormalig arbeidsbureau. Een oename van zes piucent ten op- ;ichte van het deixle kwartaal. Ule euforie ten spijt is daarmee le inhaalslag halverwege vorig aar teniet gedaan. Vant aan het eind van 2004 was iet aantal wei;kzoekende Zeeuw- in ruim twee procent hoger dan ien jaar ei-voor (toen stonden .1.500 mensen ingeschi'even). Sen directe verklaring voor de djfers geeft het CWI niet, maar le laatste maanden is bij een link aantal Zeeuwse bediijven 'ereorganiseerd. Van de 11.750 leeuwen die aan het eind van lecember werk zochten, is bijna de helft vrouw, ruim de helft ouder dan 39 jaar en bijna de helft meer dan een jaar inge schreven. Bijna de helft heeft een oplei ding gevolgd op of onder het vm- bo-niveau. Zo'n 13 procent be schikt over een hbo- of universi tair diploma. Zeeuwse werkzoe kenden vallen wat betreft oplei dingsniveau overigens niet uit de toon bij Rijnmond of West-Brabant. Opvallend is wel dat van de Zeeuwse banenzoekers 23 pro cent direct - zonder extra scho ling - inzetbaar is op de arbeids- mai'kt. Dat ligt in Rijnmond (14,3 procent) en West-Brabant (18,9 procent) lager. Verder zijn in Zeeland relatief meer jonge ren onder de 23 jaar op zoek naar werk dan in Rijnmond en West-Brabant (8,8 procent ten opzichte van 7,3 en 6,7 procent). De verschillen tussen Zeeland, Rijnmond en West-Brabant zijn gi-oot. In Rijnmond daalde het aantal werkzoekenden met elf procent. In West-Brabant met twee piucent. In het hele dis tinct zochten eind vorig jaar 131.300 mensen naar een baan; acht procent minder dan in juni, juli en augustus (142.510). Voor de Zeeuwse arbeidsmarkt ziet het er vooralsnog niet goed uit. De groei van de werkloosheid zette zich in januari dooi-. Uit het maandoverzicht van het CWI blijkt dat eind januari 12.100 Zeeuwen werk zochten. Hoe die ontwikkeling zich heeft doorgezet in februari, wordt bin nen anderhalve week bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27